«Goethe - Zentrum Baku» Aoi Nakamuri və Esteban Furminin bakılıları incəsənət sahəsində yeniliklərlə tanış edən layihəsini təqdim edib
Virtual teatr. O, necə düşüncələr və duyğular oyada bilər? «Goethe-Zentrum Baku» tərəfindən təqdim olunan WHIST layihəsinin anonsunda bildirilirdi ki, bir saat davam edən seansda fiziki teatr interaktiv və genişləndirilmiş reallıqda görülə biləcək.
Virtual kompozisiyanın əsasında bir ailənin hekayəsi dayanır. Lakin bu hekayədə eyni süjetin inkişafı üzrə 76 variant var. Ən maraqlısı odur ki, bu versiyaların hər biri sizin şüuraltınız tərəfindən necə "proqramlaşdırılmasına" uyğun olaraq inkişaf edə bilər. Konkret olaraq bizim şüuraltı zehnimizi bu şəkildə araşdırmaq cəhdi elə də inandırıcı görünmür və hətta bir qədər əyləncəlidir. Hətta anonsda aşağıdakı xəbərdarlıqlar olmasına baxmayaraq, əyləncəlidir: Tamaşa 18+ yaş kateqoriyası üçün nəzərdə tutulub və "həssas psixikalı insanların baxması üçün məsləhət görülmür".
WHIST
WHIST layihəsinin adının tərcümədə iki mənası var. Birincisi kart oyunudur: yaddaşı, məntiqi düşüncəni, hərəkət taktikasını inkişaf etdirir; ikincisi - lal, səssiz, sakit, susqun mənasını verir. Adına qoyulan mənanın interpretasiyası baş verən hadisələrə kifayət qədər uyğun gəlir: personajların oyunu (aktyor oyunundan söhbət getmir!) həqiqətən də, vistdə oyun qaydalarına uyğundur, amma münasibətlər mətnsizdir. O, jestlərin, baxışların, plastikanın, aktyorların üz ifadələrinin üzərində qurulub. Virtual hərəkətləri görmək üçün siz qulaqlıq və xüsusi gözlük alacaqsınız.
Səs (musiqi, bəzən qısa mətnlər - qəhrəmanların düşüncələri) qulaqlıq vasitəsilə, təsvir isə - gözlük vasitəsilə ötürülür. Ötürmə elə baş verir ki, siz yalnız özünüzdən öndəki, soldakı və ya sağdakı məkanı deyil, həm də bütün çevrənizi görürsünüz: 360 dərəcəlik bir dairədə. Maraqlı hissdir, çünki birdən-birə özünüzü hadisələrin mərkəzində görürsünüz və seçdiyiniz istənilən personajın qarşısında dayana bilirsiniz.
Əgər xanım qəhrəmanın hərəkətləri sizi cəlb edirsə, onu izləyə bilərsiniz, əgər kişi qəhrəmanın hərəkətlərini görmək istəyirsinizsə, onda siz saat əqrəbi istiqamətində sağa doğru dönməlisinz. Bütün hekayə yeddi variantda kompozisiyalardan ibarətdir. Layihənin müəllifləri Aoi Nakamura və Esteban Furmi bildirir ki, bunlar sizin şüuraltı seçmə funksiyası sayəsində meydana gəlir. Böyük ehtimalla bu, belə deyil, amma əksini sübut etmək mümkün deyil.
Nə olursa olsun, inkar etmək olmaz ki, kinematoqrafiya üsullarını müasir texnologiyalardan istifadə edərək birləşdirən layihə həm müasir texnologiyaların inkişafı barədə, həm də müasir incəsənətə Avropanın baxışları haqqında təsəvvür yaradır. Rəqs, fiziki teatr, natura seçimi, bədii ifadə vasitələri müəlliflər tərəfindən quruluş fikrini, müasir dünyanın problemlərinə baxışı çatdırmaq üçün istifadə olunan üsullardır - bax, VİST budur.
Proloqda
Otaqda dəyirmi masanın arxasında üç nəfər əlləri ilə üzlərini bağlayaraq oturur: açıq rəngli geyimdə bir kişi, bir qadın - qara paltarda və tünd-qırmızı pencək geymiş daha bir kişi. Səssizdirlər. Hətta hərəkət də etmirlər. Bu seçimlərdən biridir. Proloqun başqa bir versiyasında siz iki qadını (ağ və qara geyimli) və bir kişini görə bilərsiniz. Öz oxunuzun ətrafında dönərək və ayaq üstə duraraq siz personajların hər birini görə bilərsiniz, sizə elə gələcək ki, düz masanın mərkəzindəsiniz. Daha doğrusu, onun üzərindən asılmış vəziyyətdəsiniz. Əyləncəli hisslər! Belə ki, üç personajı aşkar etdikdən sonra, süjetin onların ətrafında döndüyünü düşünəcəksiniz. Amma əslində başqa cür idi!
Süjetin inkişafı
Fantastik yuxu strukturuna bənzər növbəti süjetdə siz ağ divarlı, ağ qapılı bir otaqda söyüd çubuqlarından hörülmüş səbətdən çıxan bir qız görürsünüz. Perimetr üzrə ağ, yuxarı dartılmış, cinsiyyətsiz insan fiqurları düzülüb. Qız yarıçılpaqdır. O, heroqliflərlə yazaraq otağın perimetri boyunca qaçır. Periodik olaraq biz onun sözlərini - düşüncələrni, atasına sözlərini eşidirik. O danışır və yazır. Sonra yazır, yazır və yazır. Onun əlində tabaşir var və döşəmənin hər yerinə tabaşir səpələnib. Onlar çoxdur və bitmək bilmirlər. Sonda qız yenidən səbətə qayıdır və bunların hamısı qaranlıqda yox olur. Qızın problemi (Freydə görə) atası ilə münasibətlərindədir - yetkinlik yaşında bu ona müəyyən komplekslər yaradır.
Növbəti süjet ürək mulyajı kimi bir şey asılmış qəfəsin süjetidir. Əvvəlcə biz küncdə sifət cizgiləri dağınıq, akkordeonlu yaşlı insan görürük. Sonra gənclər görünür: qadın və kişi. Onlar rəqs edirlər. Onların arasında - qəfəs var. Onların arasında - akkordeon musiqisi. Bir an gəlir və akkordeonlu qoca gedir, sanki otağın fəzasında əriyir.
Bu süjetin əvəzinə yenisi gəlir. Otaqda divan və kreslo var. Divanda və döşəmədə kağız vərəqlər, hansısa əşyalar səpələnib. Əşyaları götürən kişi nəsə axtarır. Nəhayət, arxası bizə çevrilmiş kresloda qız ortaya çıxır. O, oradan tennis topları atır. Sonra qısa müddətə qarşımızda peyda olur. Kişi onunla münasibət qurmağa çalışır, amma qız otağın ətrafında çevrə vuraraq yenidən kresloda gizlənir. Kreslonu bizə tərəf çevirən kişi qız əvəzinə çox sayda tennis topu yığını aşkarlayır. Boşluqdur. Qız bir illüziya imiş. Növbəti süjetdə - birinin əlləri (aydın görünür ki, kişi əlidir) qızın bədənindən orqanları çıxarmağa çalışır. Qız somnambulizm vəziyyətindədir. Elə görünür ki, qız nə hiss etdiyini anlamaq üçün mübarizə aparır.
Kulminasiya
Masanın arxasında üç adam var. Biz onları proloqda gördük. Kənarda isə akkordeonlu qoca görünür. Masanın üstündə insan orqanlarından bişirilmiş yemək var. İlk baxışdan bunlar ürəkdir. Onlardan çox var. Amma bu belə deyil. Ürəyi çəngəllə tutan qız sonra onu öz boşqabına qoyur. Süjetin sonuna onun boşqabında ürəklərdən ibarət qalaq yaranıb. Qız cəld və həvəslə bıçaq və çəngəldən istifadə edərək ürəkləri parçalara ayırır. Kişilər isə başqa işlə məşğuldurlar. Ancaq bunun nə olduğunu anlamaq üçün daxili orqanların necə göründüyünü bilmək lazımdır. Qonaqlıq gedir. Hər kəs yeməkdən öz bildiyi kimi ləzzət alır. Bir an anlaşılır ki, qızın əlləri dirsəyə qədər qana batıb, pəncərənin önündə yeni bir personaj görünür. O, bir parik taxmış bir kişi, qadın paltarları və xəz gödəkçə geyinib. Sonra o, tünd-qırmızı pencəkli kişinin yerini tutacaq. Qırmızı pencəkli kişi isə xüsusi qapıdan çıxır, əlində bir Afrika maskası və yüngül geyimdə geri qayıdır, maskanı divara asır və baş verənlərə müşahidəçi mövqeyini tutur.
Açılış
Dördqapılı ağappaq otaqda proloqdan üç personaj peyda olur. Onlar daim hərəkət edirlər: bir qapıdan digərinə keçirlər. Bir-birlərini axtarırlar. Amma bu axtarış qəribədir. Əslində, onlardan heç biri tapılmağını, aşkar edilməyini və ya təsadüfən tutulmağını istəmir. Onlardan hansısa biri, həqiqətən, başqa birini tapmaq istəyirmi? Yaxud bunu ətalət üzündən edir? Bəs, burada kim kimi axtarır? Buna tamaşaçı qərar verməlidir. Görülən hər şeyin mənası izləyicinin yozumundan asılıdır. Özü də, bütün bu bir saatlıq virtual proqramı layihə müəllifləri Freydin psixoanaliz təlimi əsasında aparırlar.
Bu səhnə çoxobrazlı bir həllə malikdir. Gördüyünüz virtual məkan öz oxu ətrafında fırlanaraq incəsənətin dörd dövrün - İntibah, Realizm, Sürrealizm və Müasir sənət dövrlərini xatırladan dörd hissəyə bölünür. Onlar çox yavaş-yavaş, ölçücə kiçilərək ulduzlu göyün fəzasında "üzməyə" başlayırlar və nöqtəyə çevrilirlər. Onların Yerdəki yolu sona çatdı. Orada, Kosmosun dərinliklərində onları tamamilə fərqli bir həyat gözləyir. Necə bir həyat? Siz çox sayda ulduz kəhkəşanı ilə, bu sualla və gördükləriniz barədə düşüncələrlə baş-başa qalırsınız... Elə gəlir ki, bu fəzada ulduzlarla birlikdə uçursunuz...
Fantaziya, yoxsa gerçəklik?
Texnologiya nə qədər intensiv inkişaf edirsə, bir o qədər çox teatrın adi şəklinin, yəni 2,5 min ildən çox mövcud olan bir teatrın tarixi keçmişə qovuşacağı, yerini virtual teatra verəcəyi barədə ehtimallar çoxalır. Ancaq istənilən halda, buna inanmaq çətindir. Lakin istisna edilmir ki, intellektual sənətin fərdi tələbat forması olan teatr cəmiyyətdə müəyyən bir yer tuta bilir və onun müəyyən bir hissəsində maraq oyada bilər. Rey Bredbernin "Veld" hekayəsini xatırlayırsınızmı? Orada uşaqlar xüsusi bir otağa düşərək öz fantaziyalarınün gücü ilə fiziki reallıq dünyasına çox bənzər olan virtual bir dünya yaradırlar?!
Fantaziya və gerçəklik arasındakı sərhədlər silinməyə başlayır? Bəlkə də, bir an gələcək və biz anlayacağıq ki, belə bir kəşfin astanasındayıq və yazıçıların fantastik düşüncələri kimi görünən texnologiyalar gündəlik reallığa çevriləcək. Hər şey ola bilər. İstənilən halda, canlı teatr, ani yaradıcılıq teatrı insanın ruhu yaşadıqca yaşayacaq.
Müəlliflər haqqında
Mədəniyyət və təhsil layihələrinin kuratoru Əsli Səmədovanın sözlərinə görə, Kapelhaus və «AFE Dance Company»nin bu birgə yaradıcılıq layihəsi maarifçilik baxımından önəmlidir. Bu, digər ölkələrə səyahət etmək və incəsənət sahəsində yeni işlərlə tanış olmaq imkanına malik olmayan həmvətənlərimizin Bakıda müxtəlif cür yenilikləri görməsi üzrə ilk və tək layihə deyil. Aoi Nakamuri və Esteban Furminin yaradıcılığı rəqs sənəti ilə bağlıdır. Onlar həmişə özünüifadə üzrə yeni formalar axtarışındadırlar.
Rəqs sənətinin bir forması kimi ümumi qəbul edilən konsepsiyalardan kənara çıxan bu layihəni Aoi və Esteban artıq Avropa, Asiya və Avstraliyada nümayiş etdiriblər. Onun gerçəkləşdirilməsi üzərində çox sayda adam: aktyorlar, dizaynerlər, rəssamlar, ssenaristlər, bəstəkarlar, ifaçılar, operator və s. işləyib. Layihə müəllifləri məmnunluqla aşkar ediblər ki, virtual seanslara gələn bakılılar materialın təqdimat və məzmun şəklini gözəl qavrayırlar. Seanslar tamaşaçıların, təşkilatçıların və müəlliflərin improvizasiyalı müzakirələri ilə müşayiət olunub. Burada Kapelhausun kiçik bir məkanında tamamilə pulsuz şəkildə dünyagörüşünü genişləndirmək imkanı təqdim edilməklə yanaşı, yeni tapıntılara, təcrübələrə, müxtəlif incəsənət sahələrində texnologiyalara da maraq oyadılır.

Goethe - Zentrum Baku представил проект Аои Накамури и Эстебана Фурми, знакомящий бакинцев с новыми разработками в области искусства
Виртуальный театр. Какие же мысли и чувства может он пробудить? В анонсе проекта WHIST, представленном Goethe - Zentrum Baku, речь шла о том, что одночасовой сеанс даст возможность увидеть физический театр в интерактивной и расширенной реальности.
В основе виртуальной композиции - история одной семьи. Однако у этой истории 76 вариантов развития одного и того же сюжета. Самое интригующее - это то, что каждая из версий может развиваться так, как ее "запрограммирует" ваше подсознание. Попытка исследовать конкретно наше подсознание таким способом кажется не совсем убедительной и даже забавной. Забавной, несмотря на то, что в анонсе есть предупреждение: просмотр предназначен для возрастной категории 18+ и "не рекомендован для просмотра людям с чувствительной психикой".
WHIST
В русском звучании название проекта ВИСТ имеет двойной смысл. Первый - карточная игра: развивает память, логическое мышление, тактику действий; второй - в переводе на русский означает немой, безмолвный, молчащий, умалчивающий. Интер-претация вложенного в название смысла вполне соответствует происходящему: игра персонажей (речь не об актерской игре!) и правда соответствует правилам игры в вист, а взаимодействие - лишено текстов. Оно выстроено на жестах, взглядах, пластике, мимике актеров. Для того чтобы увидеть виртуальное действие, вы получите наушники и специальные очки. Трансляция звука (музыка, иногда - короткие тексты - мысли героев) через наушники, а изображения - через очки. Оно производится таким образом, что вы можете видеть пространство не только впереди себя, слева или справа, но и вокруг себя: в повороте на 360 градусов. Ощущение любопытное, потому что вы вдруг оказываетесь в центре действия и можете, по вашему выбору, находиться напротив любого из персонажей. Если вас привлекают действия героини, вы сможете наблюдать за ними, если же действия героя, то вам надо развернуться по часовой стрелке вправо и вы увидите, что делает он. Вся история состоит из семи вариантных композиций. Формируются они, как утверждают авторы проекта Аои Накамури и Эстебан Фурми, благодаря избирательной функции вашего подсознания. Не думается, что это именно так, но и обратное доказать не получается. Как бы там ни было, нельзя отрицать того, что проект, соединивший в себе кинематографические приемы с использованием современных технологий, дает представление не только о развитии современных технологий, но и о европейском взгляде на современное искусство. Танец, физический театр, выбор натуры, художественные средства выразительности - это приемы, которые используются авторами для донесения постановочной мысли, взгляда на проблемы современного мира, - вот что такое ВИСТ.
В прологе
В комнате за круглым столом сидят, закрыв лица руками, три человека: мужчина в светлой одежде, женщина - в черном платье и еще мужчина в бордовом пиджаке. Они молчат. Они не шевелятся даже. Это - один из вариантов. В другом варианте пролога вы сможете увидеть двух женщин (в белом и черном) и одного мужчину. Вы обнаруживаете каждого из персонажей, вращаясь вокруг собственной оси и стоя, как вам кажется, в самом центре стола. А точнее - зависая над ним. Ощущение забавное! Итак, обнаружив троих персонажей, вы предполагаете, что сюжет будет разворачиваться вокруг них. Но не тут-то было!
Развитие сюжета
В следующем сюжете, который напоминает структуру химерического сна, вы видите девушку, вылезающую из плетенного из ивовых ветвей сундука, в комнате с белыми стенами и белыми дверьми. По периметру - белые, вытянутые вверх, муляжи человеческих фигур без признаков пола. Девушка полураздета. Она мечется по периметру комнатного пространства, исписывая его иероглифами. Периодически мы слышим ее слова - мысли, обращенные к отцу. Она говорит и пишет. Потом - пишет, пишет и пишет. В ее руках и повсюду по полу рассыпаны мелки. Их много, и они не заканчиваются. В конце концов девушка опять возвращается в сундук, и все это исчезает в темноте. Проблема девушки (по Фрейду) - во взаимоотношениях с отцом, которые создают определенные комплексы в ее взрослой жизни. Следующий сюжет - это сюжет с клеткой, в которой подвешено что-то вроде муляжа сердца. Сначала мы видим в углу пожилого мужчину с размытыми чертами лица и аккордеоном. Потом - молодых: женщину и мужчину. Они танцуют. Между ними - клетка. Между ними - музыка аккордеона. В какой-то момент старик с аккордеоном уходит, как будто растворяясь в пространстве комнаты.
На смену этому сюжету приходит следующий. В комнате диван и кресло. На диване и по полу разбросаны листы бумаги, какие-то вещи. Мужчина, поднимая вещи, что-то ищет. Наконец в кресле, которое повернуто к нам спинкой, обнаруживается девушка. Она выбрасывает оттуда теннисные шарики. Потом ненадолго появляется перед нами. Мужчина пытается взаимодействовать с ней, но она, покружив по периметру комнаты, снова скрывается в кресле. Мужчина, развернув кресло к нам, обнаруживает там вместо девушки огромное количество сыплющихся на него теннисных шариков. Пустота. Девушка оказалась иллюзией. В следующем сюжете - чьи-то руки (очевидно, мужские) пытаются извлечь из тела девушки ее органы. Девушка - в сомнамбулическом состоянии. Она, кажется, изо всех сил пытается понять: что именно она ощущает?
Кульминация
За столом три человека. Мы видели их в прологе. В стороне - старик с аккордеоном. На столе - блюдо с человеческими органами. На первый взгляд - это  сердца. Их много. Но это не так. Подцепив сердце вилкой, девушка кладет его в свою тарелку. К концу сюжета на ее тарелке нагромождение из сердец. Она ловко и азартно орудует ножом и вилкой, кромсая сердца в кусочки. У мужчин - что-то другое. Но чтобы понять, что именно, надо знать, как выглядят внутренние органы. Идет пиршество. Каждый наслаждается едой по-своему. В какой-то момент вы обнаруживаете, что руки девушки по локоть в крови, а в проеме окна появляется новый персонаж. Это мужчина в парике, женских платье и полушубке. Потом он займет место мужчины в бордовом пиджаке. Тот уйдет в специальную дверь  и вернется в неглиже с африканской маской в руках, которую повесит на стену и займет позицию наблюдателя за происходящим.
Развязка
В белой-белой комнате с четырьмя дверьми появляются три персонажа из пролога. Они постоянно в движении: из одной двери в другую. Они в поиске друг друга. Но этот поиск странен. На самом деле никто из них не хочет быть найденным, обнаруженным или случайно пойманным. Хочет ли кто-то из них на самом деле найти другого? Или делает это по инерции? Так кто же и кого здесь ищет? Это уже решать зрителю. От интерпретации зрителя будет зависеть и смысл всего увиденного. Тем более что под всю эту часовую виртуальную программу авторы проекта подводят базу учения Фрейда по психоанализу.
Эта сцена имеет очень образное решение. Виртуальное пространство, которое вы видите, вращаясь вокруг своей оси, разделено на четыре сегмента, напоминающие четыре картины из четырех эпох искусства - ренессанса, реализма, сюрреализма и современного искусства. Они очень медленно, уменьшаясь в размере, начинают "уплывать" в пространство звездного неба и превращаются в точку. Их земной путь завершился. Где-то там, в глубинах Космоса, их ждет совсем иная жизнь. Какая? Вы остаетесь наедине с мириадами звезд, этим вопросом и вашими мыслями об увиденном… Кажется, что вы парите в этом пространстве со звездами наравне…
Фантазия или реальность?
Чем интенсивнее развиваются технологии, тем чаще звучат предположения о том, что театр в привычном виде, театр, который существует более 2,5 тысяч лет, уйдет в историческое прошлое, уступив место театру виртуальному. Но все же в это трудно поверить. Однако не исключено, что театр, как форма индивидуального потребления интеллектуального искусства, может занимать определенное место в обществе и вызывать интерес у какой-то его части. Вспоминается рассказ Рэя Брэдбери "Вельд"? Там дети, попадая в специальную комнату, силой собственной фантазии создают виртуальный мир, который так похож на мир физической реальности?! Начинает стираться грань между фантазией и реальностью? Как знать, возможно, в какой-то момент и мы осознаем, что стоим у самой черты подобного открытия, а технологии, казавшиеся фантастическими выдумками писателей, превратятся в повседневную реальность. Все может быть. И все же. Живой театр, театр сиюминутного творчества, будет жить до тех пор, пока жива человеческая душа.
Об авторах
Этот совместный творческий проект Капельхаус и АФЕ Dance Company имеет просветительское значение, как сообщила куратор культурно-просветительских проектов Асли Самедова. Это не первый и не единственный проект, направленный на то, чтобы наши соотечественники, не имеющие возможности выезжать в другие страны и там знакомиться с новыми разработками в области искусства, могли бы здесь, в Баку, увидеть разного рода новшества. Творческие поиски Аои Накамури и Эстебана Фурми связаны с искусством танца. Они все время в поиске новых форм самовыражения. Этот проект, выходящий за рамки общепринятых понятий о танце как виде искусства, Аои и Эстебан уже показали в Европе, Азии и Австралии. Над осуществлением его работало большое количество людей: актеры, дизайнеры, художники, сценаристы, композиторы, исполнители, операторы и т.д. Авторы проекта с удовольствием обнаружили, что бакинцы, посетившие сеансы виртуальных спектаклей, прекрасно воспринимают форму подачи материала и его содержание. Сеансы сопровождались импровизированными обсуждениями зрителей, устроителей и авторов. Здесь, в небольшом помещении Капельхауса, абсолютно бесплатно предоставляют возможность не только расширить свой кругозор, но и пробуждают интерес к новым находкам, экспериментам, технологиям в различных областях искусства.