Leypsiqdən olan qadın kvintetinin Bakı konserti tamaşaçıları baş verənlərin iştirakçısına çevirib
Bakıda, Kapelhausda (kamera orqan musiqisi zalında) Alman Mədəniyyəti Mərkəzinin dəstəyi ilə Azərbaycan-Alman Dostluq Mərkəzinin keçirdiyi mədəniyyət tədbirlərinə getmək xoş bir ənənəyə çevrilir. Bu tədbirlər yetərincə rəngarəngdir və maraqları müxtəlif incəsənət növlərinə və janrlarına bağlı olan bakılılara Almaniyada çağdaş incəsənətin necə inkişaf etməsi barədə məlumat almaqda yardımçı olur.
Virtuozlar
Bu dəfə izləyiciləri vokal ifa incəsənəti ilə «Själ» qadın kvinteti sevindirdi, adı İsveç dilindən tərcümədə «ruh» deməkdir. Ad Leypsiqdən olan vokalistlərin əzəmətlə nümayiş etdirdikləri qeyri-adi ahəngdar və şövqlü ifaya tamamilə uyğun gəlir.
2005-ci ildə onlar ilk konsertlərini veriblər və həmin konsert kvintetin parlaq gələcəyi barədə əminliklə öncədən danışmağa imkan yaradıb. Həmin vaxtdan başlayaraq ansambl dünyanın müxtəlif ölkələrində konsert verib, dəfələrlə beynəlxalq musiqi festivallarının iştirakçısı olub və nüfuzlu mükafatlar qazanıb, yerlər tutub. Kollektivin yaradıcılıq həyatı həm də sülh fəaliyyəti ilə bağlıdır, bu çərçivədə kvintet İsrail, Fələstin və İordaniyada seminar və konsertlər veriblər, 2016-cı ildən isə vokalist qızlar valideynsiz qalmış yetim uşaqların dəstəklənməsi üzrə SOS beynəlxalq xeyriyyə təşkilatının elçiləri seçiliblər.
Azərbaycana ilk dəfə gələn, XX və XXI əsr Avropa şair və bəstəkarlarının əsərlərindən ibarət 14 nömrədən ibarət konsert proqramını virtuoz şəkildə tam ifa edən vokalist qızlar həvəslə bildiriblər ki, Bakı dinləyici auditoriyası klassik və caz repertuarını qavramaq üçün gözəl hazırlığa malikdir. Nömrələri musiqi müşayiəti olmadan ifa edən qızlar ara-sıra zalla açıq dialoqa girirdilər, bu zaman «şparqalka»dan istifadə edərək cidd-cəhdlə Azərbaycan dilində salam da verməyə çalışırdılar. Mətni, demək olar ki, qüsursuz oxuduqlarına görə zalı heyrətləndirirdilər: intonasiya və vurğular tamamilə orfoepiya qaydalarına uyğun gəlirdi.
Silinməz təəssürat
Konsert gözlənilmədən başladı. Daha doğrusu, adi qaydada başlamadı: alışdığımız stereotip olmadı, yəni aparıcı çıxıb kollektivi təqdim edib konsert proqramının nömrələrini elan etmədi. Qızlar səhnə arxasından gəlmədilər. Qapıdan keçərək Kirxada ideal səs rezonansı yaradan nöqtəni tapdılar və cərgələr arasında dayanaraq ilk olaraq “Veni Creator Spiritus”u oxudular (mətn - Martin Luther, 1524, musiqi - Kempten). Sonra zal onları alqışlayan zaman onlar səhnəyə qalxdılar, kamertonun vasitəsi ilə səslənmə yüksəkliyini müəyyən edərək növbəti nömrəni ifa etdilər. İfa başa çatdıqdan sonra «şparqalka»dan istifadə edərək zala Azərbaycan dilində müraciət etdilər, öz kollektivləri barədə qısa məlumat verdilər, həm də Bakı şəhərinin, artıq tanış olub dostlaşdıqları insanları onlarda necə unudulmaz təəssürat yaratması barədə fikirlər bölüşdülər. Konsertin finalında isə artıq ingilis dilində izləyici zalından aldıqları təəssüratlardan danışdılar. İfaçı qızların fikrincə, bizim auditoriya «çox peşəkar, anlayışlı və emossional» olub. Xüsusi qeyd ediblər ki, bizim izləyici kimi auditoriya üçün oxumaq sevinc bəxş edir. Çünki izləycilərin gözləri və emosiyaları, onların alqışları ilə birgə yaradıcılıq sevinci bəxş edib.
Akademik formadan kənarda
Bir saatdan artıq çəkən konsert boyunca vokalçı qızlar ən əlverişli akustik ahəngdarlıq üçün gah zala enir, gah da səhnəyə qayıdırdılar. Səhnədə isə onlar gah üzü zala tərəf bir xətt üzərində düzülürdülər, gah «quş» şəkli, gah da yarımdairə şəkli yaradırdılar. Kamertonun səs kökləməsi ilə müşayiət olunan bu zərif yerdəyişmədə akademik forma çərçivəsindən məhrum, kənara çıxan nəsə vardı, amma bununla belə, hər şey hər saniyəsinə, hər anına kimi dəqiq biçimlənmişdi!
Elə burada, elə indi - Kirxa zalında çox sayda heyran izləyicilərin iştirakı ilə yaranan İncəsənətə aidiyyət hissi ortaya çıxırdı. Onlar - izləyicilər gerçək İncəsənətin dəyərini bilərək, ifa olunan hər bir nömrəni sürəkli alqışlarla qarşılayırdılar. Yüz il qabaq olsaydı «fora!» qışqırıb ifaçı qızları sonrakı çıxışlara həvəsləndirərdilər. Bu gün isə ucadan səslənərək heyranlıq bildirmək, peşəkarlığı, yüksək səviyyəli artistizmi etiraf etmək qəbul ediləndir. Konsert boyu tez-tez «bravo!» səslənirdi.
Konsert başa çatandan sonra isə izləycilər uzun müddət zalı tərk etmək istəmədilər, elə artistlər də səhnə arxasında gizlənməyə tələsmədilər - gizlədilməyən heyranlıq və sevinc, ünsiyyəti davam etdirmək istəyi yalnız bu gün rituala çevrilmiş selfi istəyi ilə deyil, həm də bir-birləri ilə ürəkdən ünsiyyət istəyi ilə bağlı idi. Məlum oldu ki, hətta dili bilmədən də həzz alaraq ünsiyyət qurmaq, uzun müddət danışmaq və ən qəribəsi hətta tərcüməçisiz bir-birini anlamaq mümkündür.
İki qadın təsadüfən dinlədiyimiz söhbətlərində deyirdilər ki, «belə tədbirlərə, istənilən halda, Bakının şəkilləri olan açıqcalar və ya maqnitli lövhələr gətirmək lazımdır». Təbii ki, bu, izləyicilərin konsert zamanı ifaçılardan aldıqları duyğulara əvəz olaraq sevinc bəxş etmək istəyi ilə bağlı idi. Bir şeyi xatırlamaq yerinə düşər: bir dəfə uşaq tamaşasında olmuş rusiyalı jurnalist qadın heyrətə gəlir ki, balaca uşaqlar konsertin sonunda xoşlarına gəlmiş qəhrəmana gül vermək üçün sevinclə səhnəyə qaçırlar. Məhz qəhrəmana! Çünki uşaqlar qəhrəmanı artistdən ayırd etməyi bacarırlar, seçim edəndən sonra, bir qayda olaraq, çiçəkləri müsbət qəhrəmanlara verirlər. Burada ifaçılar özləri «müsbət» qəhrəmanlar idi. O cümlədən, bu iki bakılı xanım.

THE SOUND OF THE SOUL
The concert of a women quintet from Leipzig in Baku gave the audience a sense of belonging to the Art
It becomes a good tradition to visit cultural events held at the Centre for Azerbaijani-German Friendship in Kapellhaus (Hall of Chamber Organ Music) with the support of the German Culture Centre in Baku. These events are quite diverse and help residents of Baku interested in different types and genres of art to receive information about modern art development in Germany.
Virtuosos
This time, it was the female quintet Själ with the art of vocal performance. Själ in Swedish means spirit or soul. Group’s name fully corresponds to unusually harmonious and spiritualized sound that the vocalists from Leipzig brilliantly demonstrated.
In 2005, they gave their first concert making it possible to predict the brilliant future of the quintet. Since then, ensemble has visited concerts in different countries of the world, has been a frequent participant of international music festivals each time taking prestigious prizes. The creative life of the collective is also connected with peacekeeping activity with various seminars and concerts held in Israel, Palestine, Jordan. Since 2016, the vocalists became ambassadors of an international charity organization to support orphan (SOS).
It was their first visit to Azerbaijan, where they presented a whole concert program consisting of 14 performances including pieces of European poets and composers of the 20th and 21st centuries. They noted with pleasure that the audience in Baku was perfectly prepared for the perception of classical and jazz repertoire. Performing without musical accompaniment, the girls periodically entered into an open dialogue with the audience, resorting to "cribs", from which they would diligently read the words of greeting in the Azerbaijani language. To the delight of the audience, the pronunciation of the text was almost impeccable: intonation and stresses fully corresponded to the rules of orthoepy.
Unforgettable impression
The concert began unexpectedly. It was unusual indeed: without usual stereotypes when the host comes out, presents the band, and then announces the concert program. The girls did not come out from behind the scenes, as artists always come on stage. They went through the door and after finding a point that provides for perfect sound resonance, stopped between the aisles, performed the first act of Veni Creator Spiritus (lyrics by Martin Luther, 1524, music by Kempten). Then, while the audience applauded, they climbed onto the stage, and, with the help of a tuning fork, determined the height of the voice sound, performed the next piece. After completing it, they used the "cheat sheet", appealed to the audience in the Azerbaijani language and gave a brief information about their band, and also shared unforgettable impressions about Baku and its people. In the finale of the concert, they told in English about their impressions from the audience. According to the band members, our audience was “very professional, understanding and emotional.” They underlined that singing for such an audience was a joy. Because the eyes and emotions of listeners, their applauses gave the joy of joint creativity.
Outside academic forms
During the entire concert, which lasted just over an hour, vocalists descended to the hall, then returned to the stage, taking a position at the point of the best acoustic harmonization. On the stage, they were standing in line, facing the hall, then lined up in a form of a semicircle. In this elegant movement, which was invariably accompanied by the tuning fork, there was something very appealing, devoid of academic framework, and at the same time rigorously calibrated, worked up to a second, to a sigh! There was a sense of involvement in the Art, which was created here and now - in the hall of Kirche and with the participation of a large number of enthusiastic spectators. The audience, knowing the price of genuine Art, appraised each performed piece with deafening applause. A hundred years ago they would shout to the artists "forehead!", encouraging them to perform later. Today it is customary to express delight, recognition of professionalism, high-quality artistry with another exclamation. One could hear "bravo!" throughout the entire concert.
When the concert was over, the audience did not want to leave the hall for a long time, as the artists did not hurry to hide behind the stage - with unconcealed delight and joy, the desire to prolong the communication, which was connected not only with rituals of our days such as selfies and a collective photo for memory, but also with a sincere desire to communicate with each other. It turned out that even without knowing the language, you can communicate with pleasure, communicate for a long time and, oddly enough, understand each other even without an interpreter.
A piece of dialogue between two women accidentally heard by me ("next time, we should bring some postcards or magnets with views of Baku") says about the desire of the audience to bring joy to the performers in return for sensations received during the concert. Then I remembered that once a Russian journalist taking part at a children's play was pleasantly amazed at how little children at the end of the play happily rushed to the stage to give flowers to the character they liked! Because children know how to distinguish between heroes and actors. Therefore, they usually take flowers to positive characters. But here all the performers were "positive" heroes. Including those two ladies from Baku.