Bakı ilə Moskva regionun geosiyasi simasını dəyişir
Rusiya prezidenti Vladimir Putinin Azərbaycana sentyabrın 27-də etdiyi işgüzar səfər qısa olmasına rəğmən, son dərəcə məzmunlu və dolğun keçib. O, Bakı ilə Moskva arasında strateji tərəfdaşlığın getdikcə güclənməkdə olduğunu, iki ölkənin dost münasibətlərini bir daha təsdiq edib. Bu isə öz növbəsində, regional siyasi və iqtisadi proseslərdə böyük rol oynayacaq hadisədir.
Bir nömrəli tərəfdaşlar
Putinin Bakı səfəri Azərbaycan və Rusiya prezidentlərinin sentyabrın 1-də Soçidə keçirdikləri görüşün özünəməxsus davamı da sayıla bilər. O zaman tərəflər arasında 16 dövlətlərarası və hökumətlərarası sənəd imzalanmışdı. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev həmin sənədlərin «uzun illər əvvəlcədən bizim münasibətlərimizin gələcəkdə daha da inkişafını müəyyənləşdirəcəyini» bildirmişdi.
Putinin Bakıya Soçi danışıqlarından 1 aydan da az müddət sonra növbəti səfərini xarakterizə edən İ.Əliyev onu «aramızdakı münasibətlərin səviyyəsinin parlaq göstəricisi» kimi qiymətləndirib. Bu mənada, Rusiya prezidentinin son 5 ildə Azərbaycana 4-cü səfərini etməsi Bakı ilə Moskva arasında dostluq münasibətlərinin, ən yüksək səviyyədə əlaqələrin intensivliyinin göstəricisi sayıla bilər.
İki dövlət başçısının səfər çərçivəsində verdikləri bəyanat belə deməyə əsas verir ki, prezidentlər ikitərəfli əməkdaşlığın, demək olar ki, bütün sahələrinə dair müzakirə aparıblar. Bundan başqa, İlham Əliyev ilə Vladimir Putin Bakıda keçirilən cüdo üzrə dünya çempionatının final qarşılaşmalarını izləyiblər. Yeri gəlmişkən, cüdo Rusiya liderinin idman təcrübəsində ciddi yer tutur.
Azərbaycanla Rusiya arasında strateji tərəfdaşlığın dərinləşməsi, üstəlik, onun getdikcə aşkar müttəfiqlik xarakteri alması Cənubi Qafqaz və Xəzər regionunun geosiyasi simasını dəyişir. Putinin Bakıda verdiyi bir bəyanat bu mənada diqqətəlayiqdir. Kreml sahibi bildirib ki, Rusiya-Azərbaycan münasibətləri qarşılıqlı hörmət və maraqlar balansının axtarışı prinsipləri üzərində qurulub. Bu mənada, demək olar ki, Bakı ilə Moskvanın «maraqların balansı»nı əmin etmək hədəfi regional təhlükəsizliyə də müsbət mənada böyük təsir göstərəcək. Bu, özünü regionun ən ağrılı probleminin həllinə - Ermənistanın Azərbaycana hərbi təcavüzünün aradan qaldırılmasına da öz təsirini göstərə bilər.
Güman ki, Əliyev ilə Putinin Bakı görüşündə məhz Dağlıq Qarabağ münaqişəsi əsas müzakirə mövzularından olub. Eyni zamanda tərəflər hərbi-texniki sahədə gələcək əməkdaşlıq haqda da danışıb. Tərəflərin regional təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsinə yönəlmiş birgə səyləri Rusiya-Türkiyə-Azərbaycan, Rusiya-İran-Azərbaycan kimi üçtərəfli formatlarda da davam etdirilir. Bu fakt isə öz-özlüyündə, Qafqaz-Xəzər regionunda sülh və sabitliyin təminində Azərbaycanın vacib, əlaqələndirici rolunu təsdiqləyir.
Azərbaycanla Rusiya arasında mehriban qonşuluq və dost münasibətlərinin inkişafında humanitar sahə xüsusi əhəmiyyət daşıyır. İlham Əliyevin də dediyi kimi, «bizim münasibətlərimizin təməlində tarixi, mədəni əlaqələrimiz, xalqlarımızın yaxınlığı durur. Əlbəttə, biz birlikdə humanitar əlaqələrin inkişafı üzərində çox fəal işləyirik».
Bu kontekstdə Vladimir Putinin Azərbaycanda rus mədəniyyəti və dilinə olan dəstəyi bir daha yüksək qiymətləndirdiyini vurğulamaq lazımdır. Bu gün Azərbaycanda 340-dan artıq məktəbdə tədris rus dilindədir. Bundan başqa, Bakıda M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin və İ.M.Seçenov adına Tibbi Universitetinin filialları fəaliyyət göstərir. Bu və Azərbaycandakı tolerantlığa dair digər faktlar Rusiya üçün xüsusilə qiymətlidir. Hər halda, bir sıra postsovet ölkəsində rus dili və mədəniyyətinə hörmətlə yanaşılmadığı bəllidir. Məsələn, Ermənistanda SSRİ-nin dağılmasından bu yana «rus elementləri»ndən təmizlənmə sahəsində cidd-cəhdlər var. Nəticədə, orada az qala nə bir nəfər rus, nə də rus məktəbi qalıb.
Əməkdaşlıqda müsbət dinamika
Rusiya ilə Azərbaycan arasında tərəfdaşlığın gücləndiyinin parlaq nümunələrindən biri də iqtisadi sahədə əməkdaşlıqdır. Yalnız onu qeyd etmək kifayətdir ki, Bakı ilə Moskva artmaqda olan iqtisadi əməkdaşlığa əsaslanaraq, qarşıya 2024-cü ilə ticarət dövriyyəsi həcminin 10 milyard dollara çatdırılması vəzifəsini qoyub. Vladimir Putin böyük məmnunluqla bildirib ki, Azərbaycan bazarında rusların iştirakı ilə 700 birgə müəssisə fəaliyyət göstərir, Azərbaycan iqtisadiyyatına qoyulmuş birbaşa rus investisiyasının həcmi isə 1,5 milyard dollardan artıqdır. Bütün bunlar Azərbaycanın Cənubi Qafqazda Rusiyanın əsas iqtisadi tərəfdaşı olduğunu təsdiqləyən əsaslı faktların yalnız bir hissəsidir.
İki ölkə arasındakı sıx iqtisadi əlaqələr IX Azərbaycan-Rusiya Regionlararası Forumunun gedişində də təsdiqlənib. Tədbirin açılış mərasimində İlham Əliyev ilə Vladimir Putin də iştirak ediblər.
Forumu açan Azərbaycan Prezidenti bildirib ki, iki ölkə münasibətlərinin bütün istiqamətlərində müsbət dinamka müşahidə olunmaqdadır. Forumun işinə rekord sayda nümayəndənin qatılması da bunu təsdiq edib. Foruma Azərbaycan və Rusiyadan rekord sayda binzes təmsilçisi, siyasətçi, elm adamı qatılmışdı.
Bu tədbirin məqsədəuyğun olduğunu təsdiqləyən daha bir məqam Azərbaycanın artıq Rusiya Federasiyasının, təxminən, 80 subyektilə uğurlu ikitərəfli əməkdaşlıq qurmasıdır. Regional forumda Rusiya Federasiyası subyektləri ilə Azərbaycanın regionları arasında sahibkarlıq, humanitar və digər sahələrdə yaxınlaşmanı təmin edəcək konkret layihələr müzakirə olunur.
İkitərəfli əməkdaşlıqda enerji sahəsi də xüsusi yer tutur. Bununla bağlı, ciddi nümunələr göstərən Putin Azərbaycanda Rusiya enerji şirkətlərinin uğurlu fəaliyyətini qeyd edib. Məsələn, «Rosneft» ARDNŞ ilə birlikdə tezliklə Azərbaycanın «Qoşadaş» neft-qaz yatağının kəşfiyyatına və işlənməsinə başlamağı planlaşdırır. Bu mənada Azərbaycan neftinin Bakı-Novorossiysk kəmərilə etibarlı tranzitini təşkil edən «Transneft»i də qeyd etmək olar.
Bakı ilə Moskva Avropa ilə Asiya bazarlarını birləşdirməyi nəzərdə tutan «Şimal-Cənub» beynəlxalq nəqliyyat dəhlizinin yaradılması çərçivəsində miqyaslı infrastruktur layihələri də həyata keçirir. Tərəflər dəmir yolu, avtomobil və dəniz yolu ilə yük daşımalarının həcmini də artırır. Layihə çərçivəsində Samur çayı üzərində sutkada 37 mindən artıq avtomobilin keçə biləcəyi körpü inşa olunur. Üstəlik, hazırda Azərbaycan və Rusiya limanları arasında birbaşa bərə əlaqəsinin qurulması imkanları müzakirə edilir.
İlham Əliyev bildirib ki, Azərbaycan, Rusiya və İranın iştirak etdiyi «Şimal-Cənub» layihəsi sayəsində bu dəhlizlə yük daşımaları artıq dəfələrlə artıb.
Nəqliyyat infrastrukturunun inkişafı üçün yeni perspektivlər bu yaxınlarda Xəzər dənizinin hüquqi statusuna dair Konvensiyanın imzalanması ilə meydana çıxıb. «Sözsüz ki, bu, irəliyə doğru gedən qərardır», - deyə Rusiya prezidenti Bakıda bildirib: «O, Xəzər regionunda əməkdaşlıq üçün bizə yaxşı baza yaradır. Ümid edirik ki, Rusiya və Azərbaycan şirkətləri Xəzər regionunda perspektivli layihələrin reallaşdırılması ilə fəal məşğul olacaqlar. İlk növbədə, nəqliyyat, yük daşımaları, neft-qaz hasilatı, ekologiya və sözsüz ki, Xəzərin bioehtiyatlarının və biomüxtəlifliyinin qorunması sahəsində».
Belə layihələr, əlbəttə ki, turizm sahəsində də daha fəal əməkdaşlığa təkan olacaq. Vladimir Putinin sözlərinə görə, Rusiya ilə Azərbaycan Xəzər dənizində gəmi turizmini birgə inkişaf etdirmək niyyətindədir. Bununla yanaşı, Putin Azərbaycanın Rusiya ərazisində, məsələn, Yessentukidə turizm obyektlərinin yaradılmasında iştirakını alqışlayıb. Qeyd edək ki, Yessentukidə məhz azərbaycanlı iş adamlarının sayəsində sanatoriya-kurort mərkəzi tikilib.
İlham Əliyev isə öz növbəsində, Azərbaycana üz tutan Rusiya vətəndaşlarının sayındakı artımdan danışıb. «Hələ başa çatmamış 9 ay ərzində 700 minədək rusiyalı Azərbaycanı ziyarət edib. Əminəm ki, bu rəqəm də gələcəkdə artacaq», - deyə o, bildirib.
Azərbaycan-Rusiya əməkdaşlığında perspektivli sahələr arasında avtomobil istehsalı sahəsi də var. İlham Əliyev Azərbaycan ərazisində qurulmuş konveyerlərdən artıq Rusiyanın «KamAZ», «Ural» markalı maşınlarının buraxılmasını yüksək qiymətləndirib. O, ölkədə «QAZ» markalı avtomobillərin də buraxılmasına dair razılığın olduğunu xatırladıb.
Azərbaycan, öz növbəsində, Rusiyanın regionlarında aqrar müəssisələrin yaradılması ilə məşğuldur. Misal kimi, Nijeqorod vilayətindəki şüşəbənd kompleksini, Krasnodar vilayətində ərzaq istehsalı ilə məşğul olan birgə müəssisəni göstərmək olar. V.Putin Bakıdakı çıxışında deyib: «2017-ci ildə Azərbaycanın kənd təsərrüfatı məhsullarının Rusiyaya satışı, demək olar, 12 faiz artıb. Bu, yarım milyard dollarlıq ümumi həcmdir».
Bütün bu amilləri nəzərə alsaq, İlham Əliyevin «Rusiya Azərbaycan üçün idxal üzrə bir nömrəli tərəfdaşdır və bizim qeyri-neft sektorunun məhsullarının ixracı üzrə də bir nömrəli tərəfdaşdır» bəyanatı təəccüblü deyil. İki ölkə arasında münasibətlər sözün əsl mənasında çoxtərəfli xarakter alıb və bu, onların strateji tərəfdaşlığın inkişafında yeni mərhələyə qədəm qoyduqlarını göstərir. Üstəlik, söhbət yalnız ikitərəfli dialoq kontekstində deyil, Qafqaz-Xəzər regionu, daha da geniş yanaşsaq, bütünlükdə Avrasiya kontekstində yeni mərhələdir.
Bakının beynəlxalq arenada mövqeyini əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirdiyini təsdiqləyən bu reallıq Azərbaycana düşmən olan yeganə dövlətin öz taleyi haqda düşünməli olduğunu bir daha ortaya qoyur. Azərbaycan ərazilərinin işğalına son qoymaq istəməyən Ermənistan regional lider olan Bakı ilə rəqabətdə bütün siyasi və iqtisadi cəbhələrdə iflasa uğrayır. Putinin Bakıya kifayət qədər uğurlu səfəri də bunu təsdiqləyir. Hər halda, erməni tərəfinin davamlı anonslarına baxmayaraq, Rusiya prezidenti Azərbaycandan sonra Ermənistana yollanmayıb. Putin Bakıdan MDB-nin sammitinə qatılmaq üçün birbaşa Düşənbəyə gedib və bununla da, köməkçisi Yuri Uşakovun proqnozunu doğruldub - Uşakov V.Putinin bu il Ermənistana səfər etmək ehtimalının az olduğunu demişdi. Yeri gəlmişkən, onun bu bəyanatında yer almış arqument Yerevana Putinin ən azı yaxın aylarda Ermənistana yollanmaq istəməməsindən az zərbə olmayıb. Uşakov Kreml başçısının Ermənistana yəqin ki, gələn il gedəcəyini deyib və bunu Putinin Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanla son görüşünü «bu yaxınlarda» keçirməsilə əsaslandırıb. Halbuki, Putinin Paşinyanla görüşdən bir həftə əvvəl Soçidə İlham Əliyevlə danışıqlar aparması Rusiya prezidentinin qısa müddət sonra Bakıya gəlişinə mane olmayıb.
Ermənistan regional və dünya səviyyəli proseslərdə tutduğu əhəmiyyətsiz yerə görə, yəqin ki, yalnız özünü günahlandırmalıdır

BALANCE OF INTERESTS
The short visit of the Russian President Vladimir Putin to Azerbaijan on September 27 was very rich and informative. It reaffirmed the gradual development of strategic partnership and good neighborly relations between Baku and Moscow, which promise to play an instrumental role in regional political and economic processes.
Number one partners
Putin’s visit to Baku was a follow-up of the meeting with his Azerbaijani counterpart Ilham Aliyev in Sochi on September 1. The countries signed 16 interstate and intergovernmental documents, which, according to President Aliyev, "will predetermine the ongoing development of our relations for many years ahead."
Mr. Aliyev has characterised the last visit of Mr. Putin to Baku, which was held less than a month after the Sochi talks, as "a clear testimony of the level of bilateral relations between the two states." It was the fourth visit of the Russian President to Azerbaijan in the past five years, which was an evidence of developing friendly dialogue between Baku and Moscow, as well as the demonstration of the intensity of high-level relations. The presidents discussed almost the whole range of issues of bilateral cooperation. In addition, Ilham Aliyev and Vladimir Putin attended the final matches of the World Judo Championship held in Baku. This can be considered a symbolic demonstration of the high level of Azerbaijani-Russian cooperation, which similar to the key principle of judo, soft power, turns into one of the determining factors influencing the development of regional politics and economy.
Indeed, the development of a strategic partnership between Azerbaijan and Russia is changing the geopolitical image of the South Caucasus and the Caspian region as a whole. Thus, Mr. Putin’s statement that relations between Russia and Azerbaijan are built upon the principles of mutual respect and the search for a balance of interests is remarkable. Therefore, the mission of ensuring a “balance of interests” pursued by Baku and Moscow may be characterised as an enormous positive impact on  ​​regional security. It is expected that this aspect of bilateral relations will be reflected in the process of resolving the most painful problem of the region, the ongoing military aggression of Armenia against Azerbaijan.
Apparently, the Nagorno-Karabakh conflict, as well as the prospects for further cooperation of Baku and Moscow in the military-technical sphere were one of the main topics of discussions during the meeting of Aliyev and Putin. Both countries put joint efforts to strengthen regional security in different formats such as the trilateral cooperation between Russia, Turkey, and Azerbaijan and Russia, Iran, Azerbaijan. In fact, this demonstrates the instrumental role of Azerbaijan in the establishment of peace and stability in the Caucasus and the Caspian region.
The humanitarian sphere is of great importance for the development of good-neighbourly and friendly relations between Azerbaijan and Russia. According to Ilham Aliyev, “our relations are based on historical ties, the closeness of our peoples. We are working together to develop humanitarian ties." Vladimir Putin once again highly appreciated the support of Azerbaijan to Russian culture and language in Azerbaijan. Today, more than 340 schools in Azerbaijan provide education in the Russian language. In addition, the branches of the Lomonosov Moscow State University and the Sechenov Medical University operate in Baku. These and other facts that reflect the level of tolerance in Azerbaijan are especially valuable for Russia given the disrespectful attitude towards the Russian language and culture in a number of post-Soviet countries. Particularly in Armenia, where, since the collapse of the USSR, there has been an intensified "struggle" for cleansing the "Russian element". As a result, virtually no Russians or Russian schools remained in Armenia.
Positive dynamics of cooperation
An exemplary indicator of the growing partnership between Russia and Azerbaijan is the economic cooperation. Considering the growth of bilateral economic cooperation, Baku and Moscow have set a goal to increase trade turnover by 2024 to $10 billion. Vladimir Putin noted with great satisfaction that about 700 joint ventures with Russian participation work in the Azerbaijani market, direct Russian investments in the national economy reaches more than $1.5 billion.
All these facts are only a tiny evidence that Azerbaijan is Russia's key economic partner in the South Caucasus.
Close economic ties between Baku and Moscow were also confirmed during the 9th Azerbaijan-Russian Interregional Forum, which was opened by presidents Ilham Aliyev and Vladimir Putin.
Azerbaijani president said that there was a positive trend in relations between the two countries in all directions. This was explicitly confirmed by a record number of forum participants including the representatives of business, politics, science of Azerbaijan and Russia.
Azerbaijan conducts successful bilateral cooperation with most regions of Russia, almost 80 subjects of the federation. Therefore, the core of discussions during the interregional forum was specific projects aimed at further rapprochement of the subjects of the Russian Federation with the regions of Azerbaijan in terms of business, humanitarian and other fields.
Energy remains one of the leading spheres of bilateral interaction. Vladimir Putin cited relevant examples, noting the successful operation of Russian energy companies in Azerbaijan. In particular, Rosneft, which together with the SOCAR plans to begin the exploration and development of the Azerbaijani oil and gas field Goshadash, as well as the Transneft monopoly, which ensures reliable transit of Azerbaijani oil for export via the Baku-Novorossiysk pipeline.
Joint implementation of large-scale infrastructure projects as part of the international North-South transport corridor designed to bring together European and Asian markets is noteworthy. Both parties are increasing the volume of goods transported by rail, road and sea routes. As part of the project, a bridge is being constructed over the Samur River with a capacity of more than 37,000 vehicles per day. The parties also discussed the opening of a direct ferry service between the ports of Azerbaijan and Russia. Ilham Aliyev said that thanks to the North-South project with the participation of Azerbaijan, Russia and Iran, the transportation of cargo along this corridor has grown more than a hundred times this year.
New prospects for the development of transport infrastructure have become evident after the recent conclusion of an agreement on the legal status of the Caspian Sea. "This is certainly a breakthrough decision," the Russian president said in Baku. "It creates a good basis for cooperation in the Caspian region. We expect that Russian and Azerbaijani companies will actively engage in the implementation of promising projects in the Caspian region. First of all, in the fields of cargo transportation, oil and gas production, environment and, of course, the preservation of the biological resources and biodiversity of the Caspian."
Undoubtedly, such projects will bolster active cooperation in the tourism. According to Vladimir Putin, Russia and Azerbaijan intend to develop jointly a cruise tourism in the Caspian Sea. At the same time, Mr. Putin welcomed the participation of Azerbaijan in the development of tourist facilities in Russia, particularly in Yessentuki, where a sanatorium-resort centre was constructed thanks to Azerbaijani entrepreneurs. President Aliyev noted a significant increase in tourist inflow from Russia to Azerbaijan. “In less than nine months, about 700 thousand Russians visited Azerbaijan. I am confident that this figure will also grow in the future,” Aliyev said.
One of the most promising areas of Azerbaijani-Russian cooperation is the automobile industry. President Aliyev highly appreciated the production of Russian KamAZ and Ural vehicles in Azerbaijan, and the agreement reached on the production of GAZ vehicles in our country.
Azerbaijan takes an active part in the establishment of agricultural enterprises in Russian regions. One of them is a greenhouse complex in Nizhny Novgorod and a joint venture for the production of food products in the Krasnodar Krai of Russia. “In 2017, deliveries of Azerbaijani agricultural products to Russia increased noticeably, by almost 12%, which is half a billion dollars," Mr. Putin said.
According to Ilham Aliyev’s statement “Russia is Azerbaijan’s number one import partner and number one partner in the export of our non-oil goods”. Relations between the two countries have taken a truly multifaceted nature, which is an indicator of a qualitatively new stage in the development of strategic partnership between Azerbaijan and Russia. This stage is significant not only in the context of bilateral dialogue, but also in terms of integration in the Caucasus-Caspian region, and, if viewed more broadly, in the whole of continent of Eurasia.
These realities demonstrate the strengthening of Baku’s positions in the international arena and reasons to think upon the fate of the only regional country that prefers to remain at enmity with Azerbaijan. Armenia, which does not want to stop the occupation of Azerbaijani territories, collapses on all political and economic fronts of rivalry with our state, firmly established in the role of regional leader. Putin’s successful visit to Baku was a vivid example to this fact. At least for the reason that, despite the annoying announcement of official Yerevan, the head of Russia did not visit Armenia after he made a visit to Azerbaijan. Putin went straight from Baku to Dushanbe, to the CIS summit, confirming the validity of the recent statement by his assistant, Yuri Ushakov, that the Russian president’s visit to Armenia is unlikely this year. Moreover, the argument itself of such a statement is no less a blow to the reputation of Yerevan than Putin’s reluctance to visit Armenia - at least in the coming months.
Arguing that “it makes sense to expect a visit of the Russian president to Yerevan next year”, Mr. Ushakov mentioned Mr. Putin’s last meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinian. However, the fact that a week before the meeting with Pashinian, the Russian President held a successful meeting with Ilham Aliyev in Sochi did not prevent Putin from visiting Baku soon after. Nor does it prevent Armenia from blaming itself for its miserable position in regional and global affairs.