«KOSMOS»dan MÜDAXİLƏ
Azərbaycanda torpaq sahələrinin çatışmazlığı onların səmərəli istifadəsi üzərində nəzarəti gücləndirməyə məcbur edir
Torpaq qiymətli bir iqtisadi resurs və daşınmaz əmlakın bazis komponenti olmaqla yanaşı, həm də yetərincə bahalı, xüsusi növ qiymətli əmtəə hesab olunur. Azərbaycanda bu əmtəəyə tələbat böyükdür. Torpaq fondunun həcmi dəyişməz qaldığı halda, yeni sahələrə ehtiyac ilbəil artır.
Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsinin məlumatına görə, bu ilin əvvəlində ölkənin torpaq fondu 8,7 milyon hektar olub ki, bunun 56,91 faizi dövlət mülkiyyətindədir, 23,42 faizi bələdiyyələrə məxsusdur, 19,67 faiz isə xüsusi təyinatlı torpaqlardır.
Günün günortaçağı
Nəzərə alsaq ki, müstəqillik qazandıqdan sonra Azərbaycanın əhalisi 39 faiz artıb və ümumi fonda aid 1,2 milyon hektar torpaq hələ də işğal altındadır, təbii ki, hökumətin qarşısında torpaqdan səmərəli istifadəyə nəzarətin gücləndirilməsi məsələsi durur.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın vahid torpaq fondu 7 kateqoriyaya bölünür və ən böyük pay (58,54%) kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqlara məxsusdur. Daha sonra meşə fondu gəlir (8,23%), torpağın yalnız 5%-i yaşayış məntəqələrinin, xüsusi mühafizə olunan ərazilərin və s.-in payıına düşür.
Torpaqların təyinat üzrə dəqiq fərqləndirilməsinə baxmayaraq, kəskin torpaq çatışmazlığı çoxsaylı qanun pozuntularına, sahələrin obyekt və ya bütöv yaşayış massivlərinin tikintisi üçün ələ keçirilməsinə gətirib çıxarıb. Əhalinin sürətli artımı və maddi vəziyyətinin yaxşılaşması
mənzillərə tələbatı artırıb. Tələb isə təklif yaradır və nəzarətin zəif olduğu yerlərdə tikinti sektorunda özbaşınalıqlar baş verir. Nəticədə, təkcə kənd təsərrüfatına yararlı ərazilərdə deyil, həm də bəzən qarajlar, zəbt edilən uşaq meydançaları və həyətlərdə yeni hündür binalar peyda olurlar.
Amma bu, hələ hamısı deyil. Abşeronun sahilyanı zonasına bu cür «işğalçılar» tərəfindən böyük zərər vurulmasından çox yazılıb. Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsinin (ƏMDK) məlumatına görə, qurumun əməkdaşları tərəfindən Xəzər dənizinin mühafizə zolağı (20-50 m enində zona) boyunca aparılan monitorinq nəticəsində Cinayət Məcəlləsinin 188-ci «Torpağa mülkiyyət hüququnun pozulması» maddəsinin təsirinə düşən 76 fakt aşkarlanaraq, Daxili İşlər Nazirliyinə göndərilib. Qeyd edək ki, Cinayət Məcəlləsində 20-50 metrlik qoruyucu mühafizə zolağında yeraltı işlər aparmış şəxslərlə bağlı 7 ildən 10 ilədək azadlıqdan məhrumetmə nəzərdə tutulur.
Bundan əlavə, elə həmin dövlət komitəsinin əməkdaşları ölkədə əsasən kənd təsərrüfatı fəaliyyətinə yararlı torpaqlarda yaradılan 529 vətəgə aşkar ediblər. Nəticədə, 147 süni göl qurudulub və 100 hektar torpaq dövriyyəyə qaytarılıb. Amma qalan 382 su tutarında da mənzərə ürəkaçan deyil, onlardan yalnız 33-ü təbii göldür, 349-u isə sadəcə balıq yetişdirmək üçün yaradılıb. Özü də, bunların 298-i kənd təsərrüfatı fəaliyyəti üçün nəzərdə tutulan torpaqlarda, 37-si və 14-ü isə müvafiq olaraq su və meşə fondu torpaqlarında yaradılıb.
Monitorinq zamanı 188 hal üzrə inzibati protokol tərtib edilib, 85 min manat cərimə kəsilib. Həm də özbaşına ələ keçirilən torpaqlarda yaradılmış 25 süni göl üzrə sənədlər hüquq mühafizə orqanlarına verilib. 45 süni sututarın balıq yetişdirmə üzrə fəaliyyəti araşdırılır.
Daş və qum karxanalarının fəaliyyətinin monitorinqi zamanı da torpaqların ələ keçirilməsi faktları qeydə alınıb. Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsinin əməkdaşları torpaq qanunvericiliyinin pozulması ilə əlaqədar 250 obyektin fəaliyyətini dayandırmalı olublar. Həmçinin 127 daş və qum karxanasının işindəki qanun pozuntuları ilə əlaqədar protokol tərtib edilib, 46 karxanada isə torpaq sahəsinin özbaşına ələ keçirilməsi ilə əlaqədar sənədlər hüquq mühafizə orqanlarına göndərilib, daha 42 obyektin işi isə araşdırılır.
Torpaq ələ keçirməsi və onun təyinatdan kənar istifadəsi kifayət qədər geniş yayılıb və bütün ölkə miqyasında müşahidə olunur.
Kosmik nəzarət
Zaman göstərdi ki, problemin aradan qaldırılması elə də asan deyil və görünür, sadəcə monitorinqlər burada kifayət deyil. Mütəxəssislər, necə deyərlər, "kosmosdan" dan müdaxiləyə – uçot və torpaqdan təyinat üzrə istifadəyə nəzarətin elektron formata keçirilməsinə və bu məsələyə peyk rabitəsinin cəlb edilməsinə ümid edirlər.
Məsələn, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ilə ƏMDK arasında torpaqların elektron kadastr uçotu informasiya sisteminin məlumatlarının birgə istifadəsi üzrə qarşılıqlı anlaşma memorandumu imzalanıb. Bu elektron sistemin təqdimatı zamanı qeyd edilib ki, onlayn sistem ölkənin 57 şəhər və rayonunu, təxminən, 6,5 milyon hektar ərazini əhatə edir. Hazırda kadastr işləri 4,6 milyon hektarı əhatə edir və 24 rayonda başa çatdırılıb. Ölçmələr 2 min yaşayış məntəqəsində, kənd və şəhərlərdə aparılıb. Görülən işlərə uyğun olaraq artıq 2,8 milyon sahibin torpaq sahəsi qeydiyyatdan keçib.
Yeri gəlmişkən, torpaqların elektron kadastr uçotu informasiya sistemi məlumatlarında torpağın keyfiyyəti də əks olunacaq ki, bu da torpaq sahələrinin qiyməti barədə düşünməyə imkan verəcək. Ümumiyyətlə, kadastr üzərində işlərin 2020-ci ildə tamamlanması gözlənilir.
ƏMDK sədri Kərəm Həsənov bildirib ki, torpaq sahələrində ekoloji dəyişikliklər barədə operativ məlumatlar əldə etmək üçün aşağı orbitli «Avropa-2» peykinin resurslarında istifadə olunacaq, gələcəkdə bu cür işlərin «Azərkosmos» ASC vasitəsi ilə həyata keçirilməsi planlaşdırılır. Hər həftə əldə edilən məlumatlar sel, eroziya və s. nəticəsində torpaqda baş verən dəyişikliklər barədə monitorinq aparmağa imkan verəcək. K.Həsənovun sözlərinə görə, kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqların elmi idarə olunması aqrar sektorun dəstəklənməsi mexanizminin formalaşdırılmasına və torpaqdan qeyri-qanuni istifadə faktlarının aradan qaldırılmasına kömək edir.
"İnformasiya sistemi kənd təsərrüfatının sektorları üçün, xüsusilə də aqrar sektor üçün nəzərdə tutulub. Amma ümumiyyətlə, o, milli informasiya fəzası sisteminə daxildir. Biz gələcəkdə də bu sahədə infrastrukturla məşğul olan bütün dövlət qurumları ilə əməkdaşlıq etməyi planlaşdırırıq. Onların sırasında «Azərsu», «Azərenerji», «Azəriqaz» və digərləri var. Kənd təsərrüfatında istifadə üçün nəzərdə tutulan sistem yalnız kəmiyyət göstəricilərini deyil, həm də keyfiyyət göstəricilərini də əks etdirəcək", - deyə Həsənov bildirib.
Kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimov isə öz növbəsində qeyd edib ki, bu sistem hər bir fermerə torpaq sahəsinin istifadə məqsədinin müəyyənləşdirilməsində seçim etməyə imkan verəcək. "Elektron kənd təsərrüfatı sisteminin əsas elementlərindən biri subsidiyaların verilməsidir ki, bu sistemin üstünlükləri burada da istifadə olunacaq".
Bir sözlə, aydın və hərtərəfli nəzarət Ermənistanın ələ keçirdiyi münbit torpaqların Azərbaycanın torpaq fonduna qaytarılmasına qədər ölkədə yaranmış torpaq çatışmazlığını müəyyən qədər sabitləşdirməyə imkan verəcək.

INTERVENTION FROM SPACE
Being a basic component of any real estate and a valuable economic resource, the land is also a rather special and expensive commodity, which is getting more popular in Azerbaijan, given that the need for new plots is growing every year, while the total area of lands does not change.
According to the State Committee on Property (SCP), as of the beginning of 2018, the land fund was 8.7 million hectares (56.91% state property, 23.42% municipalities, 19.67% special purposes).
Nothing but a robbery
Given that the population of Azerbaijan has increased by 39% since independence, and more than 1.2 million hectares of land are still under occupation, the government is facing a serious issue of strengthening control over the rational use of lands.
In fact, the joint land fund of Azerbaijan is divided into 7 categories with the largest share (58.54%) being agricultural lands. This is followed by land under forests (8.23%) and only 5% of lands are under settlements, specially protected areas, etc.
Despite a clear demarcation of lands by categories, an acute shortage of plots provokes numerous violations of the law and the seizure of territories for the construction of facilities or even entire residential areas.
Construction companies have become real monsters seizing lands, as the rapid population growth has created another problem - housing. Demand creates supply, and weakened control has led to bacchanalia in the construction sector. Not only were new high-rise buildings built on seized agricultural lands but they also replaced garages, playgrounds, and courtyards.
That's not all. Much has already been written and said about the frustrating situation of Absheron's coastal zone because of such invaders. According to the Committee, the monitoring conducted by employees of the department on illegal use of land along the protective zone of the Caspian Sea (20–50 m wide) has revealed 76 violations, which were subsequently reported to the Ministry of Internal Affairs based on article 188 of the Criminal Code of Azerbaijan. The Criminal Code provides for imprisonment for a period of 7 to 10 years in relation to persons who carry out underground works in areas within 20-50 meters of the protective strip.
In addition, the monitoring also revealed 529 reservoirs for fish breeding, which were created mainly on lands suitable for agricultural activities. As a result, 147 artificial lakes were drained and 100 hectares of land returned to circulation. But even in the remaining 382 bodies of water, the situation is not good, since only 33 of them are natural lakes, and 349 are created for fish farming. At the same time, 298 reservoirs are formed on lands intended for agricultural activity, 37 and 14, respectively, on lands of water and forest funds.
As a result of the monitoring, administrative protocols were drawn up in 188 cases with total fines reaching ₼85,000. Also, the documents on 25 artificial lakes created on illegally seized lands were handed over to law enforcement agencies. The activity of 45 artificial fish reservoirs is under investigation.
The monitoring has also revealed facts of illegal land appropriation at several quarries and sand pits. Officials had to suspend the activities of 250 objects violating the land legislation. Protocols were also drawn up regarding illegal activity of 127 quarries, documents relating to 46 of them were sent to law enforcement agencies considering the unauthorized seizure of the land plot, and the work of another 42 objects is being investigated.
The scale of land seizure and its improper use took a wide range and is observed throughout the country.
Space control
Obviously, eliminating the existing problem is not easy, and, apparently, some monitoring is not enough. Experts are hoping for, so to speak, interference from the “space”: it has been decided to transfer the accounting and control of land use in electronic format using satellite communications.
For example, the Ministry of Agriculture and SCP signed a memorandum of understanding for the joint use of information electronic accounting system for the land registry. During the presentation of this electronic system, it was noted that the online system covers 57 cities and regions of the country, approximately 6.5 million hectares of territory. At present, cadastral works cover 4.6 million hectares and are completed in 24 districts. Measurements were carried out in two thousand settlements, villages and cities. In accordance with the work done, land plots of 2.8 million owners have already been registered.
By the way, the quality of the land will also be reflected in the electronic system of the Land Registry, which will also allow setting the price of land plots. In general, work on the inventory is expected to be completed in 2020.
SCP chairman Kerem Hasanov said that the resources of the Europe-2 low-orbit satellite will be used to obtain operational data on environmental changes to land plots, and it is planned to start similar work in Azercosmos next year. The information received weekly allows monitoring of land changes as a result of mudflows, erosion, etc. According to K. Hasanov, the scientific management of agricultural lands contributes to the establishment of a mechanism to support the agrarian sector and to eliminate the facts of illegal use of land.
“In particular, the information system is provided for agricultural sector. However, in general, it is part of the national information space system. We are planning to cooperate with all state institutions dealing with infrastructure issues such as Azerigaz, Azerenerji, Azersu and so on. The system will provide both quantity and quality  indicators,” K. Hasanov said.
Minister of Agriculture Inam Karimov notes that this system will allow each farmer to choose the purpose the land plot will be used. “One of the main elements of the e-agriculture system is the issuance of subsidies, in which the advantages of this system will also be used,” Karimov said.
Simply put, clear and comprehensive control over land use will contribute to the stabilisation of land shortage in the country before the fertile lands already seized by Armenia are returned to the land fund of Azerbaijan.