Dünya İqtisadi Forumu «Qlobal rəqabət qabiliyyəti hesabatı – 2018»də bir sıra indekslər üzrə qiymətləndirməni yeniləyib
01.11.2018
Dünya İqtisadi Forumunun (DİF) "Qlobal rəqabətlilik hesabatı - 2018" reytinqində, Azərbaycan dünya üzrə sosial bərabərliyin ən yüksək səviyyədə təmin olunduğu ölkə kimi qəbul edilib.
DİF-in məlumatına əsasən, Azərbaycanda Gini indeksi (ölkənin cəmiyyətinin təbəqələşmə səviyyəsinin statistik ölçüsü) 16,6% təşkil edir. Qeyd edək ki, bu indeksə görə mütləq bərabərlik 0%, mütləq bərabərlik isə 100%-lə ölçülür. Eyni zamanda ölkə rəqabət qabiliyyəti indeksinə görə 140 ölkə arasında 69-cu yerdə qərarlaşıb.
Yeri gəlmişkən, 70-ci yerdə olan Ermənistanda Gini indeksi 32,5% təşkil edir ki, bu da ölkədə sosial bərabərsizliyin olduğunu göstərir. MDB üzrə bu rəqəm Rusiyada daha yüksəkdir - 37,7%, bu ölkə rəqabətlilik indeksinə görə 43-cü yerdədir.
Dünya üzrə rəqabətlilik lideri isə ABŞ iqtisadiyyatıdır (1-ci yer), lakin bu ölkədə sosial bərabərlik ən aşağı səviyyədədir – əmsal 41,5%-dir.
Yeni metodologiya
«Qlobal rəqabət qabiliyyətliliyi hesabatı – 2018» qlobal trendləri nəzərə alınmaqla hazırlanmış yeni metodologiya əsasında işlənib. Dəyişikliklər o qədər ciddidir ki, DİF bunu yeni "4.0" nəsil metodologiya adlandırıb.
Yeni metodologiyada yalnız 12 kateqoriyadan ibarət olan çərçivə praktik olaraq köhnə variantda qalıb. Bunlar institutların keyfiyyəti, infrastrukturun vəziyyəti, müasir texnologiyaların səviyyəsi, makroiqtisadi sabitlik, sağlamlıq, bacarıqlar, istehlak bazarı, əmək bazarı, maliyyə sistemi, daxili bazarın həcmi, biznesin inkişaf dinamikası və innovasiya qabiliyyətidir. Bununla yanaşı, hesabat indikatorları əhəmiyyətli dəyişikliklərə məruz qalıb: keçmiş araşdırmaların 114 indikatorundan 84-ü çıxarılıb ki, bu da ümumi indikatorların 74%-i deməkdir.
68 yeni indikator əlavə edilib və beləliklə, 98 mövcud indikatorun 70%-i ilk dəfə istifadə edilib.
Dünya İqtisadi Forumu tərəfindən dünya iqtisadi üzrə hər il keçirilən tədqiqata əsasən, Dördüncü sənaye inqilabı rəqabət qabiliyyəti anlayışını kökündən dəyişir.
Tədqiqatçıların fikrincə, qloballaşma prosesi yavaşlayır, rəqəmsal transformasiya və Dördüncü sənaye inqilab iqtisadi artımın yeni aparıcısına çevrilir. Eyni zamanda qeyd edilir ki, dünyanın əksər ölkələri üçün innovasiya qabiliyyəti iqtisadiyyatın rəqabət qabiliyyəti göstəricisinin ən zəif komponentidir (140 ölkə üçün median səviyyə 100-də 36 bənd təşkil edir, ölkələrin 75%-ində isə median səviyyə 50 bənddən aşağıdır).
Dünya ölkələrinin çoxunda zəif tərəflərə institutların keyfiyyəti də daxildir (median səviyyə 53-dür).
Reytinq tərtibçilərinin fikrincə, liderlərlə digər ölkələrin əksəriyyəti arasında (o cümlədən sözügedən istiqamətlər də daxil olmaqla) önəmli fərq bərabərsizlik üçün şərait yaradır. «Mən innovasiya dəyişikliklərini anlayan və anlamayan ölkələr arasında yeni bir qlobal uçurum görürəm»,- deyə DİF qurucusu və prezidenti Klaus Şvab bildirib.
DİF-in qiymətləndirməsinə görə, iqtisadiyyatların rəqabət qabiliyyətini artırmaq niyyətində olan ölkələr, xüsusən də xarici və daxili şok amillərə qarşı dayanıqlılığı təmin etməli, iqtisadi proseslərin bütün səviyyələrdə iştirakçılarının hamısının innovasiya tətbiqlərindən faydalanacağı bir innovasiya ekosistemini yaratmalıdırlar.
İrəliləmə və problemlər
Azərbaycan aşağıdakı indekslər üzrə reytinq cədvəlinin yuxarı pillələrində yer alıb: " biznesin dinamikliyi" (31-ci yer), "əmək bazarı" (40), "məhsul bazarı" (37), "infrastruktur" (46), "bacarıqlar" ( 54), "ictimai institutlar " (58), "bazarın ölçüsü" (65), "İKT potensialı" (69).
Şişirtmədən demək olar ki, ölkələrin rəqabət qabiliyyətinin qiymətləndirilməsi üçün əsas kateqoriya " biznesin dinamikliyi" göstəricisidir və bu göstəriciyə görə, Azərbaycan iqtisadiyyatı bir sıra indikatorlar üzrə dünyada lider mövqe tutur. Belə ki, ölkə biznesin başlanılması və müflislik üçün normativ baza sub-indikatorlarının hər biri üzrə 17-ci mövqedə, sahibkarlıq riski nisbəti üzrə 21-ci mövqedədir. DİF ekspertləri tərəfindən Azərbaycanda sıçrayış ideyalarını həyata keçirən şirkətlərin mövcudluğunun qiymətləndirilməsini ayrıca qeyd etmək lazımdır - 25-ci mövqe verilib.
DİB ekspertlərinin diqqətindən Azərbaycan hökumətinin ölkə infrastrukturunun inkişafına böyük investisiyalar qoyulması üzrə addımları yan keçməyib. Tədqiqat aparılan dövrdə bir sıra beynəlxalq regional nəqliyyat layihələri - ilk növbədə, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu layihəsi başa çatdırılıb. Ümumi infrastruktur reytinqində Azərbaycan 46-cı mövqedədir, eyni zamanda bu göstəricinin indikatorları üzrə nəticələr daha da maraqlıdır: "ölkənin elektrikləşdirilməsi" - 1-ci mövqe; "Hava nəqliyyatında xidmətin keyfiyyəti" - 12-ci mövqe; "Dəmir yolu nəqliyyatının səmərəliliyi" - 17-ci mövqe; "Dəniz limanlarının səmərəliliyi" - 29-cu mövqe; "Ölkə yollarının keyfiyyəti" - 34-cü mövqe.
Ölkədə infrastrukturun sürətli inkişafı işgüzar dairələrin biznesin genişləndirilməsi, buraxılan məhsulların yerli və xarici bazarlarda rəqabət qabiliyyətinin artırılması üzrə istifadə edə biləcəyi etibarlı bazisdir.
Bundan əlavə, əhalinin rəqəmsal bacarıqları (15-ci mövqe), habelə ölkə ərazisinin internetə çıxış imkanının təmin edilməsi ilə əhalinin 78,2%-i internet istifadəçisi olması (36-cı mövqe) nəzərə alındıqda Azərbaycan iqtisadiyyatının rəqabət qabiliyyətinin artırılması üçün gözəçarpan ilkin şərtlər ortaya çıxır.
Əlbəttə ki, çatışmazlıqlar da var və bu, ədalətli şəkildə DİF ekspertləri tərəfindən göstərilib. Belə ki, forumun ekspertləri də Azərbaycanın maliyyə sektorunda problemlərin olduğunu göstərən beynəlxalq maliyyə institutlarından və qurumlarından fərqlənmədilər. Buna görə, Azərbaycan "maliyyə sistemləri" kateqoriyası üzrə 96-cı mövqedə, "bazar kapitallaşmasının ÜDM-də payı" göstəricisi üzrə 119-cu, "sığorta mükafatlarının ÜDM-də payı" göstəricisi üzrə 119-cu və "vaxtı keçmiş kreditlər" göstəricisi üzrə 118-ci mövqedə qərarlaşıb. Ancaq hökumətin bu sahələrdə islahatları davam etdiyini unutmamalıyıq və bu sahələrdə vəziyyət həmişə nəzarət altında saxlanılır.
Hər halda, DİF-in bu tədqiqatının Azərbaycan üçün dəyəri, ilk növbədə, milli iqtisadiyyatdakı nailiyyətlərin və problemlərin kənardan xarici ekspertlər tərəfindən necə qiymətləndirdiyini görməklə bağlıdır. Məhz əsaslandırılmış iradlar reytinqdə hələ də "axsayan" sahələrdə islahatların sürətlə həyata keçirilməsinə kömək edəcək.

The World Economic Forum (WEF) updates indexes of the Global Competitiveness Report 2018
WEF's Global Competitiveness Report 2018 recognised Azerbaijan as a country with the highest social equality level.
According to the WEF, the Gini index (a statistical measure of distribution of economic inequality and wealth among a population) of Azerbaijan is 16.6%, which implies absolute equality versus 100% (absolute inequality). At the same time, Azerbaijan is ranked the 69th on the competitiveness index among 140 countries.
Incidentally, Armenia is ranked as 70th competitive country with the Gini index of 32.5%, which indicates social inequality in the country. In the CIS, this indicator is even higher in Russia - 37.7%, while the country is ranked as the 43rd competitive.
The US economy is the most competitive in the world (1st place) but has the lowest social equality (41.5%).
New Methodology
The Global Competitiveness Report 2018 was developed based on a new methodology taking into account global trends. The changes were so significant that the WEF called it a new generation methodology 4.0.
This new methodology inherited only 12 categories from the old one - the quality of institutions, the state of infrastructure, the level of modern technologies, macroeconomic stability, health, skills, consumer market, labour market, financial system, the size of domestic market, the dynamics of business development, and the ability to innovation. At the same time, the report indicators underwent significant changes: 84 of 114 indicators of past studies were excluded, which is 74% of the total, 68 new indicators were added and thus 70% of the 98 existing indicators were used for the first time.
According to the WEF's annual World Economic Study, the Fourth Industrial Revolution radically changes the very notion of competitiveness.
According to researchers, the globalisation is slowing down, and digital transformation and the Fourth Industrial Revolution are becoming the new drivers of economic growth. Currently, for most countries of the world, the ability to innovate is the weakest component of economic competitiveness (the median level for 140 countries is 36 points out of 100, 75% of countries are at less than 50 pp).
Also, the weaknesses of the majority of world countries include the quality of institutions (median 53).
According to developers, a significant difference between the leaders and the majority of other countries (including those in the mentioned areas) creates conditions for inequality.
“I foresee a new global gap between those countries that understand innovative transformations and those who do not,” WEF founder and president Klaus Schwab said.
According to the WEF, countries intending to increase the competitiveness of their economies need, in particular, to ensure resistance to external and internal shock factors, to create an innovation ecosystem in which all participants in economic processes will benefit from innovation.
Advances and challenges
Azerbaijan is in the upper half of the rating in the following categories: dynamic business (31), labour market (40), commodity market (37), infrastructure (46), skills (54), public institutions (58), market size (65), ICT potential (69).
Without exaggeration, the main category for estimating the competitiveness of countries is the indicator dynamic business, and according to this indicator, the economy of Azerbaijan occupies a leading position in the world in a number of indicators.
Thus, in sub-indicators, the launch of business and regulatory framework for bankruptcy, Azerbaijan is the 17th best and the 21st in the ratio of entrepreneurial risks. The WEF experts recognised Azerbaijan as the 25th best in terms of the availability of companies implementing breakthrough ideas.
The WEF experts also acknowledge the steps taken by the Azerbaijani government on major investments in the development of the country's infrastructure. During the research period, international regional transport projects were completed, primarily the Baku-Tbilisi-Kars railway project. In the overall infrastructure ranking, Azerbaijan is the 46th but in terms of indicators, the results are even more interesting: electrification of the country - 1st; quality of service on air transport - 12th; rail transport efficiency - 17th; efficiency of seaports - 29th; quality of roads - 34th.
The rapid development of infrastructure in Azerbaijan is a reliable basis, using which businesses can expand and increase the competitiveness of their products in local and foreign markets. Moreover, to enhance the competitiveness of the Azerbaijani economy, there are noticeable prerequisites for digital skills among the population (15th), as well as the access of the country to the Internet, with 78.2% of the population being Internet users (36th).
Surely, WEF experts also point out the drawbacks. Thus, the forum experts were not an exception among international financial institutions and organisations that indicated problems in the financial sector in Azerbaijan. Accordingly, in the category of financial systems, Azerbaijan is ranked the 96th, market capitalization to GDP - 119th, insurance premiums to GDP - 119th and overdue loans - 118th. However, one needs to consider that the government continues reforms in this area with overall control of the situation.
Obviously, this WEF research on Azerbaijan is primarily important in the context of foreign experts' evaluation of the achievements and problems in the national economy. It is well-reasoned indicators will help to quickly implement reforms in areas that are still behind.