«STAR» neftayırma zavodu Avropada və Yaxın Şərqdə bu tipli ən böyük layihədir
Azərbaycanın xaricdəki ən iri investisiya layihəsi - nəhəng STAR neft emalı zavodu (NEZ) yeddiillik tikinti işlərindən sonra bu il oktyabrın 19-da İzmirdə işə başlayıb.
SOCAR (Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkəti) tərəfindən tikilmiş zavod təkcə Avropanın, Şimali Afrikanın və Yaxın Şərqin bu tipli ən böyük müəssisəsi olmaqla qalmadı, həm də iki qardaş dövlət arasında siyasi və iqtisadi əlaqələrin möhkəmliyini bir daha sübut etdi. Onilliklər ərzində sınaqdan keçmiş Azərbaycan və Türkiyə iqtisadi birliyi bu cür irimiqyaslı hər yeni layihə ilə bu ölkələri dünyanı sarsıdan istənilən ticarət müharibəsinə və böhrana qarşı durmağı bacaran güclü regional qüvvəyə çevirir.
Daha bir dostluq rəmzi
STAR neft emalı zavodunun istismara açılma tarixi yetərincə rəmzidir. Son aylarda Türkiyə iqtisadiyyatı ciddi maliyyə böhranı ilə üzləşib, milli valyuta yanvar ayından bu yana 40% dəyərini itirib, inflyasiya isə son 15 il üzrə ən yüksək göstəriciyə çatıb.
Ölkənin Statistika İnstitutundan verilən son məlumatlara görə, sentyabr ayında inflyasiya illik ifadədə 24,5% təşkil edib. Türkiyə hökuməti iqtisadiyyatdakı vəziyyətin normallaşdırıldığını bəyan etsə də, böhranın fəsadları açıq görünür və onu aradan qaldırmaq üçün təsirli mexanizmlərə ehtiyac var. Məhz bu çətin dövrdə SOCAR-ın "ulduzu" olan nəhəng bir layihənin istismara başlaması sərmayəçilərin Türkiyəyə etibarının artmasına çox böyük töhfə oldu. Türkiyə hökumətinin bu layihəyə hərtərəfli dəstəyi STAR neft emalı zavodunun Türkiyənin ilk xüsusi sənaye zonası elan edilməsində özünü göstərir.
Qeyd edək ki, STAR neft emalı zavodunun təməli 2011-ci il oktyabrın 25-də qoyulub. Tikintinin baş podratçısı «Tecnicas Reunidas SA», «Saipem SpA», «GS Engineering & Construction Corp və «Itochu» şirkətlər alyansı olub. Neft emalı zavodunun emal gücü ildə 10 milyon ton neft təşkil edir. Müəssisədə "Azeri Light", "Kerkuk" və "Urals" kimi neft sortlarının emalı planlaşdırılır. Zavod ildə 4,8 milyon tona yaxın kükürdü həddindən aşağı olan dizel yanacağı, 1,6 milyon ton liqroin, 1,6 milyon ton aviasiya yanacağı, 700 min ton neft koksu, 420 min ton qarışıq ksilol, 480 milyon ton riformat və 160 min ton kükürd istehsal edəcək.
Zavod istismara Azərbaycan və Türkiyə prezidentləri İlham Əliyevin və Rəcəb Tayyib Ərdoğanın iştirakı ilə keçirilən təntənəli mərasimlə başlayıb.
İki ölkə lideri STAR neft emalı zavodunu uğurlu əməkdaşlığın, dostluğun və birliyin yeni rəmzi adlandırıblar. Bununla yanaşı, neft və neft məhsullarının netto idxalçısı olan Türkiyənin öz neft emalı güclərinin olması müəyyən səviyyədə idxaldan asılılığı azaldacaq və əlavə valyuta gəlirləri hesabına ölkə iqtisadiyyatının inkişafını təmin edəcək.
Layihənin iqtisadi əhəmiyyəti barədə danışan Türkiyə prezidenti qeyd edib ki, Avropanın, Yaxın Şərq və Şimali Afrika bölgələrinin ən böyük neft müəssisələrindən biri olan STAR neft emalı zavodu Türkiyəyə neft məhsulları idxalından ildə 1,5 milyard dollara qənaət etməyə və xarici neft məhsulları idxalından asılılığı azaltmağa imkan verəcək. Müəssisədə 1,100 nəfər işləyəcək ki, bununla da, zavod Türkiyə və Azərbaycan iqtisadiyyatlarına böyük fayda verməsi ilə yanaşı, "Ege bölgəsinin əhalisinin rifahını yüksəldəcək".
"Bu müəssisə energetika sahəsində əməkdaşlığı gücləndirmək üzrə bizim uzunmüddətli işlərimizə mühüm və konkret misallardan biridir. Türkiyə və Azərbaycanın liderliyi ilə həyata keçirdiyimiz hər bir layihə ölkələrimizin regional gücə çevrilmə imkanlarını gücləndirir ", - deyə türk lider vurğulayıb.
Prezident İlham Əliyevin çıxışından isə aydın olur ki, neft emalı zavodunun yaradılması üçün Azərbaycan 6,3 milyard dollar yatırım edib, növbəti mərhələdə əlavə 700 milyon dollar yatırım ediləcək. Təkcə «STAR» neft emalı zavodunun və SOCAR-ın nəzarətində olan «Petkim» neft-kimya kompleksinin yerləşdiyi Əliağa yarımadasına Azərbaycan tərəfindən qoyulan sərmayə 10 milyard dollara yaxındır.
Yeri gəlmişkən, bu, heç də Azərbaycanla Türkiyənin uğurlu əməkdaşlığının tək nümunəsi deyil. Ondan öncə Bakı-Tbilisi-Ceyhan və Bakı-Tbilisi-Ərzurum boru kəmərlərinin, TANAP-ın, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun yaradılması üzrə layihələr gerçəkləşdirilib.
«Bunların hər biri özlüyündə nəhəng bir layihədir və nəinki ölkələrimiz, xalqlarımız üçün, bölgə, dünya, Avrasiya üçün çox böyük önəm daşıyır. Türkiyə və Azərbaycan birgə səylərlə güclü siyasi iradə nümayiş etdirərək Avrasiyanın enerji və nəqliyyat xəritəsini yenidən cızır. Bunu biz edirik və bu yeni xəritələrin altında bizim imzamız var. Bütün bunları biz birgə səylərlə etdik. Əminəm ki, bundan sonra da Türkiyə və Azərbaycan yalnız uğurlar yolu ilə gedəcək», - deyə Azərbaycan lideri vurğulayıb.
Sərmayələrin məbləği - 19,5 mlrd. dollar
«SOCAR Turkiye Enerji»nin (SOCAR-ın Türkiyə bölməsinin) proqnozlarına görə, STAR neft emalı zavodunun illik dövriyyəsi neft qiymətindən asılı olaraq, 6-8 milyard dollar arasında dəyişəcək. Müəssisə tam gücü ilə işə 2019-cu ilin yanvarından başlayacaq. Bu layihəyə yatırılan vəsaitlərin geri qaytarılma müddəti 9-10 il olacaq.
Neft emalı zavodunun xammal təchizatçılarından biri Rusiyanın "Rosneft" şirkəti olacaq. 2018-ci il sentyabrın 1-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Rusiyaya rəsmi səfəri çərçivəsində SOCAR və «Rosneft» arasında neft təchizatı haqqında saziş imzalanıb. Şirkət 2018-ci ilin dekabrından başlayaraq, bir il ərzində zavoda 1 milyon ton neft göndərməyi öhdəlik olaraq götürüb.
SOCAR gözləyir ki, STAR neft emalı zavodunun işləməsi «Petkim» neft-kimya kompleksinin xammalla (liqroinlə) təmin etməyə imkan yaradacaq və bu məhsulun idxalını dayandıracaq ki, bu da Azərbaycanın Dövlət Neft Şirkətinə hər il 500 milyon dollar gəlir gətirəcək.
SOCAR-ın Türkiyədə biznesi genişləndirmək üzrə gələcək planları STAR neft emalı zavodunun uğurlu fəaliyyəti ilə bağlıdır. Bu məsələdə söhbət şirkətin Türkiyənin pərakəndə neft məhsulları satışı bazarına girməsindən gedir.
"Türkiyədə bir yanacaq şirkəti əldə etməyi planlaşdırırıq. 2019-cu ildə STAR neft emalı zavodu tam gücü ilə fəaliyyətə başlayacaq. Buna görə düşünürəm ki, 2020-ci ildə biz bu məsələ ilə yaxından məşğul olacaq və onu həll edəcəyik. Satışda yanacaq şirkətləri var, amma bizim üçün 150-200 yanacaqdoldurma məntəqəsi olan şirkətlər kiçik sayılır, biz daha böyük şəbəkə almağı planlaşdırırıq ", - «SOCAR Turkey Enerji» şirkətinin prezidenti Zaur Qəhrəmanov bildirib.
Yeri gəlmişkən, SOCAR 2016-cı ildə Türkiyədə özünə yanacaqdoldurma məntəqələri şəbəkəsi almağa cəhd göstərmişdi. Konkret olaraq, SOCAR Avstriyanın «OMV AG» şirkətinə məxsus olan «OMV Petrol Ofisi A.S.» yanacaq satışı şirkətini almağa iddialı idi. Amma sonda dəyəri 1,368 milyard avroya bərabər olan alqı-satqı əməliyyatında alıcı qismində "Vitol Investment Partnership Ltd" çıxış etdi.
Hazırda SOCAR «Petkim Petrokimya Holding»in səhmlərinin nəzarət zərfinə (51%) sahibdir, STAR neft emalı zavodunun tikintisini gerçəkləşdirib , 400 mln. dollar dəyəri və illik emal gücü 1,5 mln. konteyner olan «Petlim» konteyner terminalının, 51 MVt gücü və 55 mln. avro dəyəri olan külək elektrik stansiyasının sahibidir. Şirkət həmçinin bu ölkənin daxili bazarı üçün təbii qaz tədarük edir.
Z.Qəhrəmanovun sözlərinə görə, şirkət 2018-ci ildən 2020-ci ilə qədər Türkiyədə 3 milyard dollarlıq yeni layihələrə sərmayə yatırmaq niyyətindədir.
"Məlum olduğu kimi, SOCAR-ın Türkiyə iqtisadiyyatına ümumi sərmayələri 19,5 milyard dollar həcmində planlaşdırılır ki, onlardan 14,2 milyard dolları artıq yatırılıb. Bu ölkədə həyata keçirilən layihələrin yekunlaşması ilə şirkətin bu ölkədə yatırdığı ümumi məbləğ 16,5 milyard dollar təşkil edəcək. 2018-2020-ci illər ərzində ümumi məbləği 3 milyard dollar olan yeni layihələrə sərmayə qoyulacaq", - deyə «SOCAR Turkey Energy» şirkətinin rəhbəri bildirib.
Beləliklə, STAR neft emalı zavodundan sonra növbədə Əliağa yarımadasında ikinci neft-kimya kompleksinin, yəni ikinci «Petkim»in tikintisi gəlir. 2019-cu ilin yazında - təxminən mart-aprel aylarında şirkətin bu layihənin həyata keçirilməsi ilə bağlı son investisiya qərarı qəbul etməsi gözlənilir. Kompleksin tikintisi eyni ilin ortalarında başlayacaq və 2022-ci ilin sonunda başa çatacaq. Yeni kompleksin işə salınması 2023-cü ilə planlaşdırılır.
"Türkiyə neft-kimya sənayesi üçün çox yaxşı bir bazardır və biz yeni investisiya layihələri üzərində işləyirik. Dövlət bizə güclü dəstək verir. Türkiyə iqtisadiyyatının əsas problemi cari hesab kəsiridir. SOCAR-ın layihələri, o cümlədən STAR neft emalı zavodu və TANAP, həmçinin yeni neft-kimya kompleksi cari hesab kəsirinin azalmasına kömək edəcək", - deyə «SOCAR Turkey Energy» şirkətinin rəhbəri hesab edir.
Müəssisənin gücü ildə 1 milyon ton PTA (tereftal turşusu) və polipropilen olacaq. Layihənin həyata keçirilməsi ilkin olaraq 1,6-2,2 milyard dollar səviyyəsində qiymətləndirilir. Maliyyələşdirmə mənbələri kimi «SOCAR Turkiye Enerji»nin "Petkim" kompleksinin gəlirləri hesabına formalaşan daxili ehtiyatlarından, eləcə də xarici fondlardan istifadə edilə bilər.
Layihə çərçivəsində artıq mühəndislik işləri başa çatdırılıb və yaxın bir neçə ay ərzində podratçıların tender yolu ilə seçimi prosesi başlayacaq. Həmçinin layihə çərçivəsində BP və «Axens» şirkətləri ilə lisenziyaların alınması ilə bağlı danışıqlar aparılıb və hətta zəruri olanlar əldə edilib.
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin məlumatına görə, hazırda «Petkim Petrokimya Holding» Türkiyənin neft-kimya məhsullarının daxili tələbatının yalnız 20%-ni əhatə edir. Yeni kompleksin tikintisi bu rəqəmi 40-45%-ə çatdıracaq.
Kompleksin tikintisi planlarına paralel olaraq, SOCAR bəyan edib ki, Türkiyədə «EWE A.G.» şirkətinin qaz paylayıcı aktivlərini əldə etmək niyyəti var. Dünya mətbuatının məlumatlarına görə, «EWE A.G.» şirkəti «Bursagaz AS» və «Kayserigaz AS» qaz paylayıcı şəbəkələrindəki payının 80%-ni satmağı qərara alıb. Aktivlərin dəyəri 200-250 milyon dollar səviyyəsində qiymətləndirilir. Bu aktivlərin alınması üçün mümkün potensial iddiaçılar arasında SOCAR-ın da adı çəkilir, bu əqddə onun əsas rəqibi «Kolin» hesab olunur.
"Şirkətin Türkiyədəki investisiya zənciri neft-kimya, neft emalı və təbii qaz sektorları ilə təmsil olunur. Bu zənciri tamamlamaq məqsədilə Almaniyanın «EWE A.G.» şirkətinin Türkiyədəki qazı paylayıcı aktivlərini satın almaq üçün təkliflərimizi təqdim etdik. Biz bu əqddə uğura şansımız olduğuna inanırıq", - deyə Z. Qəhrəmanov açıqlayıb.
Onun sözlərinə görə, «EWE A.G.» Türkiyədə ildə 1 milyard kubmetrlik qaz paylayıcı əməliyyatlar həyata keçirir və «SOCAR Turkey Energy» ilə müqavilə bağlandıqdan sonra bu rəqəmi artırmağa ümid edir.
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin Türkiyədə həyata keçirdiyi bütün layihələr miqyası, investisiya və iş həcmi ilə heyrətləndirir. Amma ən mühüm məsələ, əlbəttə ki, son nəticədir. O isə göz qabağındadır - Azərbaycandan Türkiyəyə neft və qaz ixracatı, yük və elektrik tranziti nizamlı şəkildə qurulub. Bütün bunlar göstərir ki, SOCAR-ın gələcək layihələrini də "yaşıl işıq" gözləyir, çünki neft müəssisələrinin yaradılması yalnız iqtisadiyyata yüksək gəlirlər bəxş etməklə qalmır, həm də yeni iş yerlərinin açılmasına və ciddi sosial problemlərin həllinə imkan verir.

NEW STAR OF THE EAST
After seven years of construction, Azerbaijan's largest foreign investment, the huge Star Oil Refinery finally opened its doors on October 19, 2018 in Izmir, Turkey. Constructed by State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR), the plant is the largest refinery in Europe, North Africa, and the Middle East and confirms the strength of both political and economic ties between the two brotherly states. With each new project, the long-standing economic union between Azerbaijan and Turkey is gradually transforming both countries into a powerful regional force capable of withstanding any global trade wars and crises.
Another symbol of friendship
It is symbolic that the launch of Star Refinery took place in this particular moment of time. Turkish economy is going through a serious financial crisis, which started in January 2018, when the value of the national currency lira depreciated by 40%. Inflation rate has hit its maximum over the fifteen years. According to the latest statistical data of the Turkish Institute of Statistics, the annual inflation rate in September was 24.5%. Despite reiterated assurances of the Turkish authorities that the national economy is recovering from stress, the negative impact of the crisis is obvious, urging the introduction of effective counteraction mechanisms. Therefore, the start of such a colossal project as SOCAR's Star Refinery is the most significant contribution to increasing investor confidence in Turkey. The Turkish government also has officially declared the refinery as the first special industrial zone in Turkey.
The foundation of Star Refinery was laid on October 25, 2011. The general contractor for the construction was an alliance of companies Tecnicas Reunidas SA, Saipem SpA, GS Engineering & Construction Corp and Itochu. Annual refining capacity of the plant is 10 million tons of different grades of oil such as Azeri Light, Kerkuk and Urals. The plant will annually produce 4.8 million tons of diesel fuel with a very low sulphur content, 1.6 million tons of naphtha, 1.6 million tons of jet fuel, 700 thousand tons of petroleum coke, 420 thousand tons of mixed xylene, 480 thousand tons of reformate, and 160 thousand tons of sulphur.
The presidents of Azerbaijan and Turkey, Ilham Aliyev and Recep Tayyip Erdogan attended the opening ceremony of the plant. Both leaders called the Star Refinery a new symbol of successful cooperation, friendship and unity. For Turkey, which is a net importer of oil and oil products, the launch of its own refining plant will, to some extent, reduce its dependence on imports and boost the national economy by brining additional currency into the country.
Speaking about the economic significance of the project, Mr. Erdogan noted that the Star Refinery would allow Turkey to save $1.5 billion annually on imports of oil products and reduce dependence on foreign oil supplies. The company will employ 1,100 people, which along with guaranteed benefits to the economies of Turkey and Azerbaijan "will also increase the welfare of the people of the Aegean region."
“This refinery is one of the most important and specific examples of our long-term efforts to strengthen cooperation in the energy sector. Each of our projects reinforces the potential of our countries making us a powerful regional force,” President Erdogan said.
According to President Ilham Aliyev, Azerbaijan invested $6.3 billion in the construction of oil refineries in Turkey, and another $700 million will be invested in the next stage. In general, the volume of Azerbaijani investments in the Aliaga Peninsula where Star Refinery and SOCAR-controlled petrochemical refinery Petkim are located, amounted to about $10 billion
By the way, Star Refinery is not the only example of successful cooperation between Azerbaijan and Turkey. It was preceded by other projects such as the Baku-Tbilisi-Ceyhan, Baku-Tbilisi-Erzurum, TANAP pipelines, the Baku-Tbilisi-Kars railway.
“Each of them is a gigantic project that is of great importance not only for our countries and peoples, but also for the region, the world, and Eurasia. Turkey and Azerbaijan jointly, demonstrating a strong political will, re-draw the energy and transport map of Eurasia. We did it all together. I am confident that Turkey and Azerbaijan will continue to go only along the path of success,” President Aliyev said.
The amount of investment - $ 19.5 billion.
According to forecasts by SOCAR Türkiye Enerji (SOCAR’s Turkish division), the annual turnover of Star Refinery will be $6-8 billion depending on oil prices. The plant will work at full capacity in January 2019. The payback period of funds invested in this project will be 9-10 years.
One of the suppliers of raw materials at the refinery will be the Russian company Rosneft. The agreement on oil supplies was signed on September 1, 2018 between SOCAR and Rosneft during the official visit of President Ilham Aliyev to Russia. Within one year, the company pledged to deliver 1 million tons of oil to the plant, starting in December 2018.
SOCAR expects that the operation of Star Refinery will provide Petkim petrochemical complex with raw materials (ligroin) allowing it to save on import costs associated with these products, and will annually bring $500 million in revenue to SOCAR.
Successful operation of Star Refinery is closely linked to the plans of SOCAR to expand its business in Turkey, which implies the entry of the company into the Turkish retail market of petroleum products.
“We plan to acquire a fuel distribution company in Turkey. In 2019, Star Refinery will start to operate at full capacity. Therefore, I think that in 2020 we will focus closely on this issue. We will solve it. There are fuel distribution companies on sale, but for us, companies with a network of 150-200 filling stations are considered small, we plan to acquire a larger one,” Zaur Gahramanov, President of SOCAR Türkiye Enerji said.
By the way, SOCAR has already attempted to acquire its own network of petrol stations in Turkey back in 2016. In particular, SOCAR claimed for the purchase of OMV Petrol Ofisi A.S., a fuel sales company owned by Austrian OMV AG. However, in the end, the buyer was Vitol Investment Partnership Ltd, the amount of the transaction with which amounted to 1.338 billion Euros.
Today, SOCAR owns a controlling (51%) stake in Petkim Petrokimya Holding, has constructed Star Refinery, a container terminal for Petlim ($400 million; total capacity 1.5 million containers per year), and a wind power plant (total capacity: 51 MW; costs: 55 million Euro). The company also supplies natural gas to the domestic market.
“SOCAR’s total investments in the Turkish economy are planned in the amount of $19.5 billion, of which $14.2 billion have already been invested. With the completion of projects implemented in Turkey, the total SOCAR investment in Turkey will reach $16.5 billion. In 2018-2020, it is planned to invest another $3 billion in new projects,” the head of SOCAR Türkiye Enerji said.
After Star Refinery comes the construction of the second petrochemical complex, the second Petkim, on the Aliaga Peninsula.
In March-April 2019, the company expects to make a final investment decision on the implementation of this project. The construction of the complex is scheduled to begin in the middle of the same year and be completed by the end of 2022. The launch of the new complex is planned for 2023.
“Turkey is a very good market for petrochemical industry, and we are working on new investment projects. The state gives us strong support. The main problem of the Turkish economy is the current account deficit. SOCAR's projects, including Star and TANAP refineries, as well as the planned new petrochemical complex, will help reduce this deficit,” the head of SOCAR Türkiye Enerji believes.
The capacity of the plant will be 1 million tons of PTA (terephthalic acid) and polypropylene. Pre-implementation of the project is estimated at $1.6-2.2 billion. In terms of funding, SOCAR Türkiye Enerji’s internal resources can be used from the income of the Petkim complex, as well as external funds.
Frond-end engineering works for the project have already completed. In the next few months, the selection of contractors through a tender will begin. Negotiations were also held with BP and Axens on the acquisition of licenses, while the necessary ones have already been obtained.
According to the State Oil Company of Azerbaijan, currently Petkim Petrokimya Holding covers only 20% of Turkey’s domestic demand for petrochemical products. The construction of the new complex will increase this figure to 40-45%.
In parallel with the plans for the construction of the complex, SOCAR announced its intention to acquire gas distribution assets of EWE A.G. in Turkey. According to world media reports, EWE A.G. decided to sell 80% of its shares in gas distribution networks Bursagaz AS and Kayserigaz AS. The value of these assets is estimated at $200-250 million. SOCAR is one of the potential bidders of these assets along with its main competitor, Kolin Co.
“The company's investment chain in Turkey is represented by petrochemical, oil refining and natural gas sectors. To complete this chain, we have submitted our offers on the purchase of Turkish gas distribution assets of the German EWE A.G. and we believe that this transaction will be successful,” Z. Gahramanov said.
According to Gahramanov, the annual gas distribution capacity of EWE A.G. in Turkey is 1 billion cubic meters. SOCAR Türkiye Enerji expects to increase this figure in case of a deal.
All projects implemented by SOCAR in Turkey impress with their scale and volume of investments and labour. Surely, the most important thing is the outcome, which is obvious – the export of hydrocarbons from Azerbaijan to Turkey, as well as the transit of cargo and electric power. All this implies that the future projects of SOCAR will receive a “green light”, since the establishment of oil plants means not only high economic dividends but also the opening of new jobs and readiness to solve serious social problems.