«STAR» neftayırma zavodu Avropada və Yaxın Şərqdə bu tipli ən böyük layihədir
Azərbaycanın xaricdəki ən iri investisiya layihəsi - nəhəng STAR neft emalı zavodu (NEZ) yeddiillik tikinti işlərindən sonra bu il oktyabrın 19-da İzmirdə işə başlayıb.
SOCAR (Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkəti) tərəfindən tikilmiş zavod təkcə Avropanın, Şimali Afrikanın və Yaxın Şərqin bu tipli ən böyük müəssisəsi olmaqla qalmadı, həm də iki qardaş dövlət arasında siyasi və iqtisadi əlaqələrin möhkəmliyini bir daha sübut etdi. Onilliklər ərzində sınaqdan keçmiş Azərbaycan və Türkiyə iqtisadi birliyi bu cür irimiqyaslı hər yeni layihə ilə bu ölkələri dünyanı sarsıdan istənilən ticarət müharibəsinə və böhrana qarşı durmağı bacaran güclü regional qüvvəyə çevirir.
Daha bir dostluq rəmzi
STAR neft emalı zavodunun istismara açılma tarixi yetərincə rəmzidir. Son aylarda Türkiyə iqtisadiyyatı ciddi maliyyə böhranı ilə üzləşib, milli valyuta yanvar ayından bu yana 40% dəyərini itirib, inflyasiya isə son 15 il üzrə ən yüksək göstəriciyə çatıb.
Ölkənin Statistika İnstitutundan verilən son məlumatlara görə, sentyabr ayında inflyasiya illik ifadədə 24,5% təşkil edib. Türkiyə hökuməti iqtisadiyyatdakı vəziyyətin normallaşdırıldığını bəyan etsə də, böhranın fəsadları açıq görünür və onu aradan qaldırmaq üçün təsirli mexanizmlərə ehtiyac var. Məhz bu çətin dövrdə SOCAR-ın "ulduzu" olan nəhəng bir layihənin istismara başlaması sərmayəçilərin Türkiyəyə etibarının artmasına çox böyük töhfə oldu. Türkiyə hökumətinin bu layihəyə hərtərəfli dəstəyi STAR neft emalı zavodunun Türkiyənin ilk xüsusi sənaye zonası elan edilməsində özünü göstərir.
Qeyd edək ki, STAR neft emalı zavodunun təməli 2011-ci il oktyabrın 25-də qoyulub. Tikintinin baş podratçısı «Tecnicas Reunidas SA», «Saipem SpA», «GS Engineering & Construction Corp və «Itochu» şirkətlər alyansı olub. Neft emalı zavodunun emal gücü ildə 10 milyon ton neft təşkil edir. Müəssisədə "Azeri Light", "Kerkuk" və "Urals" kimi neft sortlarının emalı planlaşdırılır. Zavod ildə 4,8 milyon tona yaxın kükürdü həddindən aşağı olan dizel yanacağı, 1,6 milyon ton liqroin, 1,6 milyon ton aviasiya yanacağı, 700 min ton neft koksu, 420 min ton qarışıq ksilol, 480 milyon ton riformat və 160 min ton kükürd istehsal edəcək.
Zavod istismara Azərbaycan və Türkiyə prezidentləri İlham Əliyevin və Rəcəb Tayyib Ərdoğanın iştirakı ilə keçirilən təntənəli mərasimlə başlayıb.
İki ölkə lideri STAR neft emalı zavodunu uğurlu əməkdaşlığın, dostluğun və birliyin yeni rəmzi adlandırıblar. Bununla yanaşı, neft və neft məhsullarının netto idxalçısı olan Türkiyənin öz neft emalı güclərinin olması müəyyən səviyyədə idxaldan asılılığı azaldacaq və əlavə valyuta gəlirləri hesabına ölkə iqtisadiyyatının inkişafını təmin edəcək.
Layihənin iqtisadi əhəmiyyəti barədə danışan Türkiyə prezidenti qeyd edib ki, Avropanın, Yaxın Şərq və Şimali Afrika bölgələrinin ən böyük neft müəssisələrindən biri olan STAR neft emalı zavodu Türkiyəyə neft məhsulları idxalından ildə 1,5 milyard dollara qənaət etməyə və xarici neft məhsulları idxalından asılılığı azaltmağa imkan verəcək. Müəssisədə 1,100 nəfər işləyəcək ki, bununla da, zavod Türkiyə və Azərbaycan iqtisadiyyatlarına böyük fayda verməsi ilə yanaşı, "Ege bölgəsinin əhalisinin rifahını yüksəldəcək".
"Bu müəssisə energetika sahəsində əməkdaşlığı gücləndirmək üzrə bizim uzunmüddətli işlərimizə mühüm və konkret misallardan biridir. Türkiyə və Azərbaycanın liderliyi ilə həyata keçirdiyimiz hər bir layihə ölkələrimizin regional gücə çevrilmə imkanlarını gücləndirir ", - deyə türk lider vurğulayıb.
Prezident İlham Əliyevin çıxışından isə aydın olur ki, neft emalı zavodunun yaradılması üçün Azərbaycan 6,3 milyard dollar yatırım edib, növbəti mərhələdə əlavə 700 milyon dollar yatırım ediləcək. Təkcə «STAR» neft emalı zavodunun və SOCAR-ın nəzarətində olan «Petkim» neft-kimya kompleksinin yerləşdiyi Əliağa yarımadasına Azərbaycan tərəfindən qoyulan sərmayə 10 milyard dollara yaxındır.
Yeri gəlmişkən, bu, heç də Azərbaycanla Türkiyənin uğurlu əməkdaşlığının tək nümunəsi deyil. Ondan öncə Bakı-Tbilisi-Ceyhan və Bakı-Tbilisi-Ərzurum boru kəmərlərinin, TANAP-ın, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun yaradılması üzrə layihələr gerçəkləşdirilib.
«Bunların hər biri özlüyündə nəhəng bir layihədir və nəinki ölkələrimiz, xalqlarımız üçün, bölgə, dünya, Avrasiya üçün çox böyük önəm daşıyır. Türkiyə və Azərbaycan birgə səylərlə güclü siyasi iradə nümayiş etdirərək Avrasiyanın enerji və nəqliyyat xəritəsini yenidən cızır. Bunu biz edirik və bu yeni xəritələrin altında bizim imzamız var. Bütün bunları biz birgə səylərlə etdik. Əminəm ki, bundan sonra da Türkiyə və Azərbaycan yalnız uğurlar yolu ilə gedəcək», - deyə Azərbaycan lideri vurğulayıb.
Sərmayələrin məbləği - 19,5 mlrd. dollar
«SOCAR Turkiye Enerji»nin (SOCAR-ın Türkiyə bölməsinin) proqnozlarına görə, STAR neft emalı zavodunun illik dövriyyəsi neft qiymətindən asılı olaraq, 6-8 milyard dollar arasında dəyişəcək. Müəssisə tam gücü ilə işə 2019-cu ilin yanvarından başlayacaq. Bu layihəyə yatırılan vəsaitlərin geri qaytarılma müddəti 9-10 il olacaq.
Neft emalı zavodunun xammal təchizatçılarından biri Rusiyanın "Rosneft" şirkəti olacaq. 2018-ci il sentyabrın 1-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Rusiyaya rəsmi səfəri çərçivəsində SOCAR və «Rosneft» arasında neft təchizatı haqqında saziş imzalanıb. Şirkət 2018-ci ilin dekabrından başlayaraq, bir il ərzində zavoda 1 milyon ton neft göndərməyi öhdəlik olaraq götürüb.
SOCAR gözləyir ki, STAR neft emalı zavodunun işləməsi «Petkim» neft-kimya kompleksinin xammalla (liqroinlə) təmin etməyə imkan yaradacaq və bu məhsulun idxalını dayandıracaq ki, bu da Azərbaycanın Dövlət Neft Şirkətinə hər il 500 milyon dollar gəlir gətirəcək.
SOCAR-ın Türkiyədə biznesi genişləndirmək üzrə gələcək planları STAR neft emalı zavodunun uğurlu fəaliyyəti ilə bağlıdır. Bu məsələdə söhbət şirkətin Türkiyənin pərakəndə neft məhsulları satışı bazarına girməsindən gedir.
"Türkiyədə bir yanacaq şirkəti əldə etməyi planlaşdırırıq. 2019-cu ildə STAR neft emalı zavodu tam gücü ilə fəaliyyətə başlayacaq. Buna görə düşünürəm ki, 2020-ci ildə biz bu məsələ ilə yaxından məşğul olacaq və onu həll edəcəyik. Satışda yanacaq şirkətləri var, amma bizim üçün 150-200 yanacaqdoldurma məntəqəsi olan şirkətlər kiçik sayılır, biz daha böyük şəbəkə almağı planlaşdırırıq ", - «SOCAR Turkey Enerji» şirkətinin prezidenti Zaur Qəhrəmanov bildirib.
Yeri gəlmişkən, SOCAR 2016-cı ildə Türkiyədə özünə yanacaqdoldurma məntəqələri şəbəkəsi almağa cəhd göstərmişdi. Konkret olaraq, SOCAR Avstriyanın «OMV AG» şirkətinə məxsus olan «OMV Petrol Ofisi A.S.» yanacaq satışı şirkətini almağa iddialı idi. Amma sonda dəyəri 1,368 milyard avroya bərabər olan alqı-satqı əməliyyatında alıcı qismində "Vitol Investment Partnership Ltd" çıxış etdi.
Hazırda SOCAR «Petkim Petrokimya Holding»in səhmlərinin nəzarət zərfinə (51%) sahibdir, STAR neft emalı zavodunun tikintisini gerçəkləşdirib , 400 mln. dollar dəyəri və illik emal gücü 1,5 mln. konteyner olan «Petlim» konteyner terminalının, 51 MVt gücü və 55 mln. avro dəyəri olan külək elektrik stansiyasının sahibidir. Şirkət həmçinin bu ölkənin daxili bazarı üçün təbii qaz tədarük edir.
Z.Qəhrəmanovun sözlərinə görə, şirkət 2018-ci ildən 2020-ci ilə qədər Türkiyədə 3 milyard dollarlıq yeni layihələrə sərmayə yatırmaq niyyətindədir.
"Məlum olduğu kimi, SOCAR-ın Türkiyə iqtisadiyyatına ümumi sərmayələri 19,5 milyard dollar həcmində planlaşdırılır ki, onlardan 14,2 milyard dolları artıq yatırılıb. Bu ölkədə həyata keçirilən layihələrin yekunlaşması ilə şirkətin bu ölkədə yatırdığı ümumi məbləğ 16,5 milyard dollar təşkil edəcək. 2018-2020-ci illər ərzində ümumi məbləği 3 milyard dollar olan yeni layihələrə sərmayə qoyulacaq", - deyə «SOCAR Turkey Energy» şirkətinin rəhbəri bildirib.
Beləliklə, STAR neft emalı zavodundan sonra növbədə Əliağa yarımadasında ikinci neft-kimya kompleksinin, yəni ikinci «Petkim»in tikintisi gəlir. 2019-cu ilin yazında - təxminən mart-aprel aylarında şirkətin bu layihənin həyata keçirilməsi ilə bağlı son investisiya qərarı qəbul etməsi gözlənilir. Kompleksin tikintisi eyni ilin ortalarında başlayacaq və 2022-ci ilin sonunda başa çatacaq. Yeni kompleksin işə salınması 2023-cü ilə planlaşdırılır.
"Türkiyə neft-kimya sənayesi üçün çox yaxşı bir bazardır və biz yeni investisiya layihələri üzərində işləyirik. Dövlət bizə güclü dəstək verir. Türkiyə iqtisadiyyatının əsas problemi cari hesab kəsiridir. SOCAR-ın layihələri, o cümlədən STAR neft emalı zavodu və TANAP, həmçinin yeni neft-kimya kompleksi cari hesab kəsirinin azalmasına kömək edəcək", - deyə «SOCAR Turkey Energy» şirkətinin rəhbəri hesab edir.
Müəssisənin gücü ildə 1 milyon ton PTA (tereftal turşusu) və polipropilen olacaq. Layihənin həyata keçirilməsi ilkin olaraq 1,6-2,2 milyard dollar səviyyəsində qiymətləndirilir. Maliyyələşdirmə mənbələri kimi «SOCAR Turkiye Enerji»nin "Petkim" kompleksinin gəlirləri hesabına formalaşan daxili ehtiyatlarından, eləcə də xarici fondlardan istifadə edilə bilər.
Layihə çərçivəsində artıq mühəndislik işləri başa çatdırılıb və yaxın bir neçə ay ərzində podratçıların tender yolu ilə seçimi prosesi başlayacaq. Həmçinin layihə çərçivəsində BP və «Axens» şirkətləri ilə lisenziyaların alınması ilə bağlı danışıqlar aparılıb və hətta zəruri olanlar əldə edilib.
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin məlumatına görə, hazırda «Petkim Petrokimya Holding» Türkiyənin neft-kimya məhsullarının daxili tələbatının yalnız 20%-ni əhatə edir. Yeni kompleksin tikintisi bu rəqəmi 40-45%-ə çatdıracaq.
Kompleksin tikintisi planlarına paralel olaraq, SOCAR bəyan edib ki, Türkiyədə «EWE A.G.» şirkətinin qaz paylayıcı aktivlərini əldə etmək niyyəti var. Dünya mətbuatının məlumatlarına görə, «EWE A.G.» şirkəti «Bursagaz AS» və «Kayserigaz AS» qaz paylayıcı şəbəkələrindəki payının 80%-ni satmağı qərara alıb. Aktivlərin dəyəri 200-250 milyon dollar səviyyəsində qiymətləndirilir. Bu aktivlərin alınması üçün mümkün potensial iddiaçılar arasında SOCAR-ın da adı çəkilir, bu əqddə onun əsas rəqibi «Kolin» hesab olunur.
"Şirkətin Türkiyədəki investisiya zənciri neft-kimya, neft emalı və təbii qaz sektorları ilə təmsil olunur. Bu zənciri tamamlamaq məqsədilə Almaniyanın «EWE A.G.» şirkətinin Türkiyədəki qazı paylayıcı aktivlərini satın almaq üçün təkliflərimizi təqdim etdik. Biz bu əqddə uğura şansımız olduğuna inanırıq", - deyə Z. Qəhrəmanov açıqlayıb.
Onun sözlərinə görə, «EWE A.G.» Türkiyədə ildə 1 milyard kubmetrlik qaz paylayıcı əməliyyatlar həyata keçirir və «SOCAR Turkey Energy» ilə müqavilə bağlandıqdan sonra bu rəqəmi artırmağa ümid edir.
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin Türkiyədə həyata keçirdiyi bütün layihələr miqyası, investisiya və iş həcmi ilə heyrətləndirir. Amma ən mühüm məsələ, əlbəttə ki, son nəticədir. O isə göz qabağındadır - Azərbaycandan Türkiyəyə neft və qaz ixracatı, yük və elektrik tranziti nizamlı şəkildə qurulub. Bütün bunlar göstərir ki, SOCAR-ın gələcək layihələrini də "yaşıl işıq" gözləyir, çünki neft müəssisələrinin yaradılması yalnız iqtisadiyyata yüksək gəlirlər bəxş etməklə qalmır, həm də yeni iş yerlərinin açılmasına və ciddi sosial problemlərin həllinə imkan verir.

НОВАЯ ЗВЕЗДА ВОСТОКА
Самый крупный инвестиционный проект Азербайджана за рубежом - гигантский нефтеперерабатывающий завод (НПЗ) STAR после семилетних строительных работ наконец стартовал 19 октября этого года в турецком Измире. Завод, построенный компанией SOCAR (Госнефтекомпания Азербайджана), стал не только самым большим подобным предприятием в Европе, Северной Африке и на Ближнем Востоке, но и в очередной раз доказал прочность как политических, так и экономических связей между двумя братскими государствами. Проверенный десятилетиями экономический союз Азербайджана и Турции с каждым новым проектом такого масштаба превращает эти страны в мощную региональную силу, способную противостоять любым торговым войнам и кризисам, сотрясающим мир.
Еще один символ дружбы
Время ввода в эксплуатацию НПЗ STAR как нельзя символично. Экономика Турции в последние месяцы столкнулась с серьезным финансовым кризисом, национальная валюта с января обесценилась на 40%, а инфляция повысилась до самой высокой за минувшие 15 лет отметки. По последним данным Института статистики страны, в сентябре инфляция в годовом выражении составила 24,5%. Хотя турецкие власти заверяют, что ситуация в экономике нормализуется, однако негативный эффект от кризиса налицо, а для его устранения нужны действенные механизмы. И именно в этот сложный период старт эксплуатации по сути гигантского проекта, каковым является "звезда" SOCAR - существеннейший вклад в повышение доверия инвесторов к Турции. Всецелая поддержка Турецким государством данного проекта выражена также в решении объявить НПЗ STAR первой особой промышленной зоной Турции.
Отметим, что фундамент НПЗ STAR был заложен 25 октября 2011 года. Генеральным подрядчиком строительства выступил альянс компаний Tecnicas Reunidas SA, Saipem SpA, GS Engineering & Construction Corp и Itochu. Мощность переработки НПЗ составляет 10 млн. тонн нефти в год. На предприятии планируется перерабатывать такие сорта нефти, как Azeri Light, Kerkuk и Urals. Завод ежегодно будет производить 4,8 млн. тонн дизельного топлива с очень низким содержанием серы, 1,6 млн. тонн лигроина, 1,6 млн. тонн реактивного топлива, 700 тыс. тонн нефтяного кокса, 420 тыс. тонн смешанного ксилола, 480 тыс. тонн риформата и 160 тыс. тонн серы.
Запуск завода был осуществлен в ходе торжественной церемонии с участием президентов Азербайджана и Турции Ильхама Алиева и Реджепа Тайипа Эрдогана.
Лидеры двух стран назвали НПЗ STAR новым символом успешного сотрудничества, дружбы и единства. Кроме того, для Турции, являющейся нетто-импортером нефти и нефтепродуктов, наличие собственных нефтеперерабатывающих мощностей позволит в некоторой степени снизить зависимость от импорта, обеспечить развитие экономики страны за счет притока дополнительной валюты.
Турецкий президент, говоря об экономической значимости проекта, отметил, что НПЗ STAR, являясь одним из крупнейших нефтяных предприятий в Европе, регионах Ближнего Востока и Северной Африки, позволит Турции ежегодно экономить на импорте нефтепродуктов $1,5 млрд. и сократить зависимость от поставок нефтепродуктов извне. На предприятии будут работать 1100 человек, что наряду с большой выгодой для экономик Турции и Азербайджана "повысит также благосостояние жителей Эгейского региона".
"Это предприятие является одним из важнейших и конкретных примеров нашей долгосрочной работы по укреплению сотрудничества в энергетическом секторе. Каждый проект, реализованный нами под лидерством Турции и Азербайджана, усиливает возможности наших стран превратиться в региональную силу", - подчеркнул турецкий лидер.
Из выступления Ильхама Алиева стало известно, что Азербайджан в строительство НПЗ в Турции инвестировал $6,3 млрд., а на следующем этапе дополнительно будет вложено еще $700 млн. В целом же объем азербайджанских инвестиций в полуостров Алиага, где находится НПЗ STAR и контролируемый SOCAR нефтехимический комплекс Petkim, составил около $10 млрд.
Кстати, НПЗ STAR - далеко не единственный пример успешного сотрудничества Азербайджана и Турции. Ему предшествовали проекты создания трубопроводов Баку - Тбилиси - Джейхан, Баку - Тбилиси - Эрзурум, TANAP, железной дороги Баку - Тбилиси - Карс.
"Каждый из них - это гигантский проект, имеющий огромное значение не только для наших стран и народов, но и для региона, мира, Евразии. Турция и Азербайджан совместными усилиями, демонстрируя твердую политическую волю, заново чертят энергетическую и транспортную карту Евразии. Мы осуществили все это совместными усилиями. Уверен, что Турция и Азербайджан и дальше будут идти только по пути успеха", - считает азербайджанский лидер.
Сумма инвестиций - $19,5 млрд.
Согласно прогнозам SOCAR Turkiye Enerji (турецкое подразделение SOCAR), ежегодный объем оборота НПЗ STAR в зависимости от цен на нефть составит $6-8 млрд. Выход предприятия на полную мощность планируется с января 2019 года. Срок окупаемости средств, вложенных в реализацию данного проекта, составит 9-10 лет.
Одним из поставщиков сырья на НПЗ станет российская компания "Роснефть". Договор по поставкам нефти был подписан 1 сентября 2018 года между SOCAR и "Роснефтью" в рамках официального визита в Россию президента Азербайджана    Ильхама Алиева. В течение одного года компания обязалась поставить на завод 1 млн. тонн нефти, начиная с декабря 2018 года.
SOCAR ожидает, что деятельность НПЗ STAR позволит обеспечить сырьем (лигроин) нефтехимический комплекс Petkim, избавив его от импорта данной продукции, и ежегодно будет приносить Госнефтекомпании Азербайджана от $500 млн. дохода.
С успешной деятельностью НПЗ STAR связаны дальнейшие планы Госнефтекомпании по расширению бизнеса в Турции. В данном случае речь идет о вхождении компании на турецкий рынок розничной торговли нефтепродуктами.
"У нас есть планы по приобретению топливно-распределительной компании в Турции. НПЗ STAR в 2019 году начнет функционировать на полную мощность. Поэтому думаю, что в 2020 году мы вплотную займемся этим вопросом и решим его. В продаже есть топливно-распределительные фирмы, но для нас компании с сетью из 150-200 заправочных станций считаются небольшими, мы планируем приобрести более крупную", - рассказал президент SOCAR Turkiye Enerji Заур Гахраманов.
Кстати, SOCAR уже предпринимала попытку обзавестись собственной сетью автозаправочных станций в Турции еще в 2016 году. В частности, Госнефтекомпания претендовала на покупку компании по реализации топлива OMV Petrol Ofisi A.S., принадлежащей австрийской OMV AG. Правда, в итоге покупателем стала Vitol Investment Partnership Ltd, сумма сделки с которой составила 1,368 млрд. евро.
На сегодняшний день SOCAR владеет контрольным (51%) пакетом акций Petkim Petrokimya Holding, реализовала проекты строительства НПЗ STAR, контейнерного терминала Petlim стоимостью $400 млн. и мощностью 1,5 млн. контейнеров в год, ветряной электростанции мощностью 51 МВт и стоимостью 55 млн. евро. Также компания занимается поставками природного газа на внутренний рынок.
По словам З.Гахраманова, в период с 2018 по 2020 год компания намерена инвестировать в реализацию новых проектов в Турции $3 млрд.
"Как известно, суммарные инвестиции SOCAR в экономику Турции планируются в объеме $19,5 млрд., из которых уже вложено $14,2 млрд. С завершением реализуемых в этой стране проектов общий объем вложенных компанией в эту страну инвестиций достигнет $16,5 млрд. Оставшиеся $3 млрд. будут вложены в течение 2018-2020 годов в новые проекты", - уточнил глава SOCAR Turkiye Enerji.
Так, на очереди после НПЗ STAR - строительство на полуострове Алиага второго нефтехимического комплекса, иначе говоря, второго Petkim.
Весной 2019 года, ориентировочно в марте-апреле, компания рассчитывает принять окончательное инвестиционное решение по реализации данного проекта. Строительство комплекса планируется начать в середине того же года и завершить до конца 2022 года. Пуск нового комплекса в эксплуатацию предусмотрен в 2023 году.
"Турция - очень хороший рынок для сферы нефтехимического производства, и мы работаем над новыми инвестиционными проектами. Государство оказывает нам сильную поддержку. Основной проблемой турецкой экономики является дефицит текущего счета. Проекты SOCAR, в том числе НПЗ STAR и TANAP, а также планируемый новый нефтехимический комплекс, будут способствовать сокращению дефицита текущего счета", - считает глава SOCAR Turkiye Enerji.
Мощность предприятия составит 1 млн. тонн PTA (терефталевая кислота) и полипропилена. Предварительно реализация проекта оценивается в $1,6-2,2 млрд. В качестве источников финансирования могут быть использованы как внутренние ресурсы SOCAR Turkiye Enerji за счет доходов комплекса Petkim, так и внешние привлеченные средства.
В рамках проекта уже завершены инжиниринговые работы и в течение ближайших нескольких месяцев начнется процесс тендерного отбора подрядчиков. Также проведены переговоры по приобретению в рамках проекта с компаниями BP и Axens лицензий и даже получены необходимые из них.
По данным Госнефтекомпании Азербайджана, в настоящее время Petkim Petrokimya Holding покрывает всего на 20% внутренний спрос Турции на нефтехимическую продукцию. Строительство же нового комплекса позволит повысить этот показатель до 40-45%.
Параллельно планам по строительству комплекса SOCAR заявила и о намерении приобрести газораспределительные активы компании EWE A.G. в Турции. Согласно данным мировых СМИ, EWE A.G. решила продать свои 80-процентные доли в газораспределительных сетях Bursagaz AS и Kayserigaz AS. Стоимость активов оценивается в $200-250 млн. Среди возможных претендентов на покупку этих активов называется и SOCAR, основным конкурентом которой в этой сделке считается Kolin.
"Инвестиционная цепочка компании в Турции представлена нефтехимическим, нефтеперерабатывающим секторами и сектором природного газа. Для полного завершения этой цепочки мы сделали свои предложения по покупке турецких газораспределительных активов германской EWE A.G. и верим в то, что у нас есть шанс на успех этой сделки", - пояснил З.Гахраманов.
По его словам, EWE A.G. осуществляет операции по газораспределению в Турции в объеме 1 млрд. кубометров в год, а SOCAR Turkiye Enerji в случае заключения сделки рассчитывает увеличить этот показатель.
Все проекты, реализуемые Госнефтекомпанией Азербайджана в Турции, поражают своими масштабами и объемом инвестиций и работ. Но самое главное - это, конечно же, конечный результат, а он очевиден - налажен четкий экспорт нефти и газа из Азербайджана в Турцию, транзит грузов и электроэнергии. Все это дает основание полагать, что и будущие проекты SOCAR ждет "зеленый свет", поскольку создание нефтяных предприятий означает не только высокие доходы в экономику, но и также открытие новых рабочих мест и возможность решения серьезных социальных проблем.