Geosiyasi mübarizə Orta və yaxı mənzilli raketlərin ləğvi haqqında Müqaviləni yox edir
Təxminən, bir aydır ki, Vaşinqtonla Moskvanın geosiyasi qarşıdurmasına nüvə «təam»ı da əlavə olunub. Səbəb ABŞ prezidenti Donald Trampın ölkəsinin Orta və yaxınmənzilli raketlərin ləğvi haqqında Müqavilədən (OYMRM) çıxmaq niyyətini bəyan etməsidir. Xatırladaq ki, bu müqavilə 1987-ci ildə ABŞ və SSRİ prezidentləri Ronald Reyqan ilə Mixail Qorbaçov tərəfindən imzalanıb.
Tramp məqsədini Rusiya tərəfinin illərdir ki, müqavilənin tələblərini pozması ilə əsaslandırıb. Hətta deyib ki, ABŞ-ın sabiq prezidenti Barak Obamanın bununla bağlı nədən danışıqlar aparmadığı və ya müqaviləni hansı səbəbə tərk etmədiyini anlamır. İndi Vaşinqton razılaşmadan çıxmaqla belə silahların istehsalına başlayacaq. O vaxta qədər ki, Rusiya, Çin və digər dövlətlər amerikalılara «minnətçi» düşsün…
Qeyd edək ki, dünyanın ən qüdrətli iki nüvə fövqəldövləti arasında OYMRM-in imzalanmasına aparan yol özü də asan keçilməmişdi. Moskva prinsipial olaraq ABŞ və Rusiyanın Avropadakı ortamənzilli raketlərinin ləğvi məsələsinə baxılmasını, həmçinin strateji nüvə qüvvələrində ciddi ixtisarların aparılmasını istəyirdi. ABŞ isə «Strateji müdafiə təşəbbüsü» (SMT) kosmik raketdən müdafiə proqramından imtinadan boyun qaçırırdı. Lakin Reyqan ilə Qorbaçovun 1986-cı ilin oktyabrında Reykyavikdə keçirilən görüşündən sonra Moskva məsələnin SMT nəzərə alınmadan müzakirəsinə razılıq verdi və nəticədə, tərəflər arasında OYMRM imzalandı. 1988-ci ilin iyununda qüvvəyə minən müqavilə, SSRİ-nin dağılmasından sonra çoxtərəfli sənədə çevrildi və onun iştirakçıları sırasına keçmiş Sovet respublikaları olan Belarus, Ukrayna və Qazaxıstan da qoşuldu.
Tarixdə böyük bir sinfə aid bütün silahların ləğvini nəzərdə tutan ilk sənəd - OYMRM-də tərəflər üzərlərinə orta (1000-5500 km) və yaxınmənzilli, (500-1000 km) yer tipli ballistik və qanadlı raketlərin tamamının ləğvinə dair öhdəlik götürüblər. Artıq 1991-ci ilin iyununda müqavilənin tələblərinə tam əməl olunub. Sənəd tərəflərin üzərinə bu cür yeni silahların istehsalından, sınağından qaçmaq öhdəliyi də qoyur. Üstəlik, o, müddətsizdir. Lakin tərəflərin razılaşmadan çıxmaq, qadağan edilmiş raketlərin istehsalına aparıb çıxarmayacaq tədqiqat işlərilə məşğul olmaq hüquqları var. Tərəflərdən hər hansı müqavilədən çıxmaq qərarına gələrsə, bu niyyətini ən azı yarım il əvvəl açıqlamalı, üstəlik, ortaya bu addımı atmasının vacibliyini sübut edən tutarlı dəlillər qoymalıdır. Məhz bu üzdən D.Tramp ölkəsinin müvafiq strukturlarına Konqres üçün xüsusi məruzənin hazırlanmasını tapşırıb. Orada Rusiyanın müqaviləni pozmasına mümkün cavablar yer almalıdır.
Kremlin ünvanına OYMRM-yə əməl etmədiyinə dair ittihamlar hələ 2014-cü ilin iyulunda, ABŞ-ın ozamankı prezidenti Barak Obamanın rusiyalı həmkarı Vladimir Putinə yazdığı məktubunda irəli sürülmüşdü. O zaman Vaşinqton bəyan edirdi ki, Moskva hələ 2008-2011-ci illərdə müqavilənin tələbinə məhəl qoymayaraq, 500 kilometrdən uzaq məsafəni vura biləcək yer tipli qanadlı raketin sınağını keçirib. Lakin Rusiya tərəfi sözügedən raketin uçuş məsafəsinin 500 kilometrdən az olduğunu deyərək «9M729» raketinin sınaq məlumatlarını Vaşinqtona təqdim etmiş, üstəlik, ABŞ-ın özünü OYMRM-ni pozmaqda günahlandırmışdı. Məsələn, Moskvada hesab edirlər ki, Amerikanın uzun müddətdir istehsal və istismar etdiyi, uçuş radiusu 500 kilometrdən artıq olan pilotsuz uçan aparatlar texniki xarakteristikasına görə yer tipli qanadlı raketlərlə eyni cərgədə dayanır. Üstəlik, rusların ABŞ-ı OYMRM-in tələblərini pozmaqda ittiham etməsi Vaşinqtonun ittihamlarından daha əvvəl ortaya çıxıb. Hələ 2000-ci ilin iyununda Rusiya prezidenti V.Putin ölkəsinin müqavilədən çıxa biləcəyini demişdi. O, bu bəyanatı ABŞ-ın Hava Hücumundan Müdafiə (HHM) sistemlərinin məhdudlaşdırılması haqqında müqaviləni tərk edə biləcəyinə dair xəbərdarlığına cavab olaraq vermişdi. 2007-ci il fevralın ortalarında, Putinin məşhur Münhen çıxışından bir neçə gün sonra isə Rusiya Silahlı Qüvvələri Baş Qərargahının rəisi, ordu generalı Y.Baluyevski ölkəsinin OYMRM-i birtərəfli qaydada tərk edə biləcəyini bir daha dilə gətirmişdi. O, bunu Amerikanın Şərqi Avropa ölkələrində HHM sistemləri yerləşdirməsilə əlaqələndirmişdi. Bununla yanaşı, general Moskvanın mövqeyini amerikalıların bu gün səsləndirdiyi bir fikirlə də əsaslandırmışdı: «Bu gün bir çox ölkələr ortamənzilli raket istehsal edir və ya onları təkmilləşdirir, Rusiya isə OYMRM-ə əsasən bu tipli silahlarını itirib».
Hər zaman belə məsələlərdə sərt mövqeyilə tanınmış Rusiyanın sabiq müdafiə naziri Sergey İvanov isə Dövlət Dumasında təşkil olunmuş «Hökumət saatı»nda OYMRM-i, ümumiyyətlə, «soyuq müharibənin qalığı» və «yanlışlıq» kimi qiymətləndirmiş, Rusiyanın belə silahlar istehsal edə biləcəyini demişdi: «Ən azı ona görə ki, Hindistan, Pakistan, Koreyalar, ÇXR, İran və İsrail belə raketlərə malikdir. Bu ölkələr bizim sərhədlərimizdən o qədər də uzaqda yerləşmir və biz bunu nəzərə almaya bilmərik. Bu gün bu cür raketlərə sahib olmaq hüququ yalnız iki dövlətdə yoxdur: Rusiya və ABŞ-da. Bu, daim belə davam edə bilməz».
Rusiyanın OYMRM-i tərk edə biləcəyini dəfələrlə ölkənin xarici işlər naziri Sergey Lavrov da dilə gətirib. O da bunu Çexiya və Polşa kimi ölkələrdə Amerikanın HHM sisteminin yerləşdirilməsi perspektivinə münasibət bildirərkən söyləyib. Rusiya prezidenti Vladimir Putin isə 2013-cü ilin iyununda ölkəsinin hərbi-sənaye kompleksinin nümayəndələrilə görüşdə SSRİ-nin ortamənzilli raketlərdən imtina qərarını «ən azı mübahisəli qərar» adlandırmış, Rusiyanın OYMRM-i tərk edə biləcəyini demişdi. Ötən ilin oktyabrında keçirilən Valday forumunda isə o, ABŞ-ın müqavilədən çıxmağa cəhd göstərəcəyi təqdirdə Moskvanın da «dərhal eyni addımı atacağını» bildirmişdi.
Göründüyü kimi, Vaşinqtonla Moskvanın bu müqaviləyə aidiyyəti olmayan və rahat şəkildə ortamənzilli raket arsenalını genişləndirən dövlətlərin hesabına üst-üstə düşüb. BMT Baş Assambleyasının 2007-ci ilin oktyabrında keçirilmiş 62-ci sessiyasında onlar hətta OYMRM-ə qlobal xarakterin verilməsi təşəbbüsü ilə çıxış etmiş, lakin dəstək ala bilməmişdilər. Lakin əgər əvvəllər bu problemi daha çox Rusiya ortaya atır, müqavilədən çıxa biləcəyini daha çox ruslar dilə gətirirdisə, indi, bu, Vaşinqtonun əsas «silah»ına çevrilib. Bununla yanaşı, son illərin xronologiyası göstərir ki, əslində, bu, ABŞ və şəxsən Tramp üçün Rusiya ilə geosiyasi mübarizədə daha strateji hədəflərə nail olunması üçün bir vasitədir.
Birincisi, Vaşinqton hələ 2002-ci ilin iyununda HHM haqqında müqaviləni birtərəfli qaydada tərk edib. Söhbət SSRİ ilə ABŞ arasında 1972-ci ildə imzalanmış sənəddən gedir. Putinin 2007-ci ilin fevralında Beynəlxalq Münhen konfransında ABŞ-ın himayəsi altındakı birqütblü dünyaya qarşı çıxması ilə vəziyyət bir qədər də qəlizləşib. 2008-ci ilin avqustunda Gürcüstanda baş vermiş müharibə isə odun üzərinə yağ töküb. Məhz bu hadisələrdən sonra Vaşinqton bir sıra Şərqi Avropa ölkəsində (əvvəlcə Çexiyada, daha sonra Polşa və Rumıniyada) HHM sisteminin yerləşdirilməsi istiqamətində daha real siyasət yürütməyə başlayıb. Bununla da, OYMRM-i tərk etmək ehtimalı haqda bəyanatlar daha tez-tez səsləndirilməyə başlayıb.
İkincisi, Moskvanın Suriya məsələsindəki inadkarlığı və Ukrayna hadisələri də OYMRM ətrafında ehtirasların coşmasında katalizator rolu oynaya bilər. Əgər belədirsə, ən azı 3 il gözləməyə nə gərək varmış? Bəlkə, Vaşinqton xəbərdarlığını daha baha satmaq üçün uyğun vaxt gözləyirmiş və Suriya ilə Ukraynadakı hazırkı durum bu şəraiti yaradıb? Bu hədəflərə nail olmaq üçün, yəqin ki, OYMRM-dən çıxmaq mövzusundan da yararlanmaq olar.
Üçüncüsü, Rusiyanın bu il nadir silah növləri əldə etməklə hərbi-texniki imkanlarını nə qədər artırdığını nümayiş etdirməsinə ABŞ və müttəfiqləri, yəqin ki, laqeyd qala bilməz. İndi Vaşinqton, yəqin ki, bunun əvəzini, ilk növbədə, onun əl-qolunu bağlayan müqavilədən (bu halda OYMRM) imtina etməklə çıxmağı düşünür.
Bütün bunlarla yanaşı, Tramp sözügedən məsələdə milli maraqlardan əlavə, şəxsi maraqlarını da güdür.
Birincisi, o, seçkiqabağı kampaniyası dövründə bəyan etdiyi kimi, Rusiyaya münasibətdə sələfi Barak Obamadan xeyli sərt olduğunu bir daha ortaya qoyur. Yeri gəlmişkən, Trampın Obamanın vaxtilə bu müqavilədən niyə çıxmadığını «anlamadığını» deməsində də məqsəd aydındır. Ağ Ev rəhbəri bununla demokratlardan fərqli olaraq, daha praqmatik və cəsarətli siyasətçi olduğunu göstərməyə çalışır.
İkincisi, Donald Tramp bu addımı ilə Amerika ictimaiyyətinin diqqətinə bir daha «Moskvanın adamı» olmadığını, prezident seçkisində hər hansı kənar müdaxilə olmadan təmiz qələbə qazandığını çatdırmaq istəyir.
Üçüncüsü, OYMRM-dən imtina Trampın siyasi kursuna tam uyğundur. Hər halda, o, prezident kürsüsünə əyləşəndən bu yana saysız-hesabsız razılaşmadan tərəddüd etmədən çıxıb. Trampın fikrincə, həmin müqavilələr indiki şəraitdə ABŞ-ın milli maraqlarına cavab vermir. Yeri gəlmişkən, bu əzmkarlıq Trampın qatılmaq fikrində olduğunu açıqladığı növbəti prezident seçkisində onun xeyrinə işləyə bilər.
Dördüncüsü, Tramp OYMRM-i tərk edə biləcəklərinə dair bəyanatı ABŞ Konqresinə aralıq seçkisi ərəfəsində verib və prinsipcə bu, seçicilərin onun partiyasına dəstəyini artırmalı idi.
Beşincisi, OYMRM-dən imtina hərbi-sənaye komplesi sahəsində ciddi dövlət sifarişlərinə yol açacaq. Bu isə Trampın amerikalı seçicilərə vəd etdiyi yeni iş yerlərinin yaranması deməkdir.
Altıncısı, Vaşinqtonun sözügedən müqavilədən çıxması təbii olaraq, Moskvanın cavab addımlarına yol açacaq. Bu isə öz növbəsində, avropalılar üçün «rus təhlükəsi» mövzusunu yenidən aktuallaşdıracaq.
Beləliklə, sanki bir tilsimli dairə yaranır və bu halda Avropanın ABŞ-dan onun ərazisində HHM sistemləri yerləşdirməsini xahiş etməkdən başqa yolu qalmayacaq.
Yeri gəlmişkən, bütün bu qarışıqlıqda ən çətin durumda qalan məhz Avropadır. Çünki bu halda o, yenidən potensial nüvə qarşıdurması üçün meydana çevrilə bilər. Hər halda, Rusiya prezidenti Vladimir Putin belə deyib: «Avropa ölkələri silahları qəbul edərsə, ərazilərinin mümkün cavab zərbələri təhlükəsi qarşısında qalacağını anlamalıdır».
Deyəsən, bu təhlükəni ən çox Parislə Berlin hiss edir. Fransa prezidenti E.Makron bildirib ki, ABŞ-ın OYMRM-i tərk etməsi Avropanın təhlükəsizliyinə təhdid yaradacaq. Almaniyanın xarici işlər naziri X.Maas isə Trampın bəyanatına münasibət bildirərkən ölkəsinin bundan təəssüfləndiyini söyləyib. Onun sözlərinə görə, Berlin Vaşinqtonu bu addımın fəsadları haqda yaxşı düşünməyə çağıracaq.
Lakin Tramp müstəqil gedişləri və Moskva ilə kulisarxası oyunları ilə onu çoxdan qəzəbləndirmiş Parislə Berlini çətin ki, dinləsin. Əksinə, Vaşinqton onların ürəksiz «cəsarət»ini sındırmaq üçün bir sıra Şərqi Avropa ölkələrilə birləşə bilər. Söhbət «Rusiya təhlükəsi» qarşısında ABŞ-ın, demək olar ki, bütün təkliflərinə açıq olan ölkələrdən gedir.
Bu arada Böyük Britaniyanın müdafiə naziri Q.Uilyamson Trampın OYMRM-i tərk etmək fikrinə dərhal dəstək verib. NATO-nun baş katibi Y.Stoltenberq də öz növbəsində, ABŞ-ın mövqeyini dəstəkləyərək buna görə məsuliyyəti Moskvanın üzərinə atıb. Bununla yanaşı, Stoltenberq onu da deyib ki, NATO Rusiyanın əməllərinə rəğmən, Avropada nüvə silahı arsenalını genişləndirməyi düşünmür. Buna inanmaq isə o qədər də asan deyil. Çünki Vaşinqtonun iradəsi fərqli reallığı diqtə edir.
Burada Rusiyanın mövqeyi paradoksal təsir bağışlaya bilər. Çünki bu ölkədə ekspertlərin və siyasi elita təmsilçilərinin əksəriyyəti OYMRM-in ölkənin milli maraqlarına cavab vermədiyini çoxdan deyir (xüsusilə 2000-ci illərdə). Onlar bunu, ilk növbədə, müqavilənin yalnız yer tipli raket və qurğulara şamil edilməsilə əlaqələndirir. Ruslar deyir ki, məhz bu üzdən SSRİ müqaviləni imzalamaqla Amerikadan daha çox şey itirib. Çünki Amerika silahlarının əksəriyyəti dəniz tipli olduğundan, Vaşinqtonun bu sahədə lider mövqeyində qalmasına şərait yaranıb. Bundan başqa, generalitet təmsilçilərinin əksəriyyəti iddia edir ki, Qorbaçov amerikalılara yaltaqlandığından, o dövrdə OYMRM-in tələblərinə düşməyən yeni nadir raketlərin belə, ləğvinə qərar verib.
Belə olan təqdirdə, Vaşinqtonun müqavilədən çıxmaq istəyinə belə qəzəbli reaksiya nədən qaynaqlanır? Yəqin ki, bu narahatlıq iki vacib səbəblə bağlıdır. Birincisi, ABŞ Avropada HHM sistemləri yerləşdirməklə Rusiya sərhədlərinə maksimum yaxınlaşacaq, nəticədə, Rusiyanın önləyici sistemlərinin imkanları sıfıra düşəcək. Çünki onların mümkün raket zərbələrinə reaksiya verməyə vaxtı qalmayacaq. Digər tərəfdən ABŞ-ın ərazisinə Rusiya Strateji hücum silahlarının (SNV-3) azaldılması və məhdudlaşdırılması üzrə müqavilə hesabına “çata” bilər – ABŞ hələlik bu müqaviləni saxlamaq niyyətindədir. Bu razılaşmanın müddəti 2021-ci ilin fevralında bitir və bu, ABŞ-a Rusiyanın mövcud nüvə triadasının müfəttişlərinə total nəzarət imkanı verir.
İkincisi, Moskva, güman ki, yeni silahlanma yarışının başlaya biləcəyindən narahatdır. Çünki Rusiya iqtisadiyyatının hazırkı vəziyyətində bu, çox ağır ola bilər.
Bir çox nüfuzlu iqtisadçı bildirir ki, SSRİ-nin süqutuna səbəb məhz düşünmədən silahlanma yarışına girməsi olub və onun iqtisadi potensialı buna dözməyib. Amma indi, daha bir təhlükə var: geosiyasi savaşda məğlubiyyət. Yəqin ki, dövlətlər məhz bu üzdən bu qarşıdurmada sonadək mübarizə aparır – o, nüvə qoxusa belə.

LEAVING WITH NUCLEAR FLAVOUR
Nuclear issues have been the main topic of geopolitical agenda of Washington and Moscow for nearly a month following the statement of President Donald Trump about his intention to withdraw the US from the Treaty on the Elimination of Intermediate-Range and Shorter-Range Missiles (INF Treaty) signed in December 1987 by the US President Ronald Reagan and the USSR President Mikhail Gorbachev.
Trump said that the Russians had been violating the provisions of the treaty for many years. Yet it is not clear why the former President Barack Obama did not negotiate or withdraw from this treaty. Apparently, the US is going to develop such weapons until Russia, China and other countries make obeisance.
In fact, the two most powerful nuclear powers of the world have followed a thorny path before signing the INF Treaty. The fundamental disagreement between the two states was Moscow’s desire to consider the elimination of medium-range missiles (MRM) of the US and the USSR in Europe and a large-scale reduction of strategic nuclear forces, as well as the refusal of Americans to abandon the anti-missile program Strategic Defence Initiative (SDI). But after the Reykjavik meeting between Ronald Reagan and Mikhail Gorbachev in October 1986, Moscow agreed to discuss the problem without SDI, followed by the signing of the INF Treaty, which became effective in June 1988. After the collapse of the USSR, the agreement became multilateral and included the former Soviet republics of Belarus, Ukraine and Kazakhstan.
According to the treaty, which was the first document in history on the elimination of a multitude of weapons, the signatories agreed to eliminate all ground-based ballistic and cruise missiles of intermediate (1,000-5,500 km) and short (500-1,000 km) range. The terms of the INF Treaty have been fully met already by June 1991. The agreement also obliged the signatories not to produce or test new INF missiles. Moreover, the treaty is based on indefinite term, but with the right of the parties to terminate it, and permits the conduct of research work that does not lead to the production and conduct of flight tests of prohibited systems. Notice of withdrawal from the treaty shall be made within six months, should there be a convincing evidence that such a step is necessary. Therefore, Donald Trump instructed the relevant bodies to prepare a report for the Congress on the INF Treaty, which will reflect a possible response to the “violations” of the treaty by Russia.
In July 2014, the then American president Barack Obama sent a letter to his Russian counterpart Vladimir Putin, which accused the Kremlin of the violation of the INF Treaty. Washington stated that in 2008–2010, Moscow conducted tests of a ground-based cruise missile with a range of more than 500 km. But the Russian side, arguing that the range of the said missile was less than 500 km, delivered the US information about the 9M729 missile tests and accused Washington of violating the terms of the INF Treaty. For example, Moscow believes that the technical characteristics of the unmanned aerial attack vehicles with a range of over 500 km, which have been produced and used by the US for quite a while, comply with the definition of land-based cruise missiles.
Incidentally, Moscow’s allegations of violation of the Treaty’s requirements have a longer history. Back in June 2000, Russian President V. Putin spoke about the possible withdrawal of Russia from the INF Treaty in response to the US announcement of withdrawal from the Treaty on the Limitation of Anti-Ballistic Missile Systems (ABM Treaty). In mid-February 2007, a few days after Vladimir Putin’s famous Munich speech, Chief of the General Staff of the Russian Armed Forces, General Y. Baluevsky, declared that Moscow could unilaterally withdraw from the INF Treaty in response to the deployment of elements of the US missile defence system in Eastern European countries. At the same time, he substantiated his position with one of the current arguments of the American side: "Today, many countries are developing and improving medium-range missiles. Russia fulfilled the terms of the INF Treaty and has lost many of these systems." Former Russian Defence Minister S. Ivanov, distinguished by his very tough stance on these issues, at the Governmental Hour held in the State Duma later said that the INF Treaty was a "relic of the Cold War" and a "“mistake", focusing on the fact that Russia could have such missiles "at least because India, Pakistan, Korea, China, Iran and Israel have them. These countries are located close to our borders, and we cannot ignore this fact. Only two countries are not allowed to own these missiles: Russia and the United States. This cannot go forever."
Russian Foreign Minister S. Lavrov also repeatedly mentioned a possible withdrawal from the INF Treaty, reacting to the prospect of deploying elements of the third missile defence system in the Czech Republic and Poland. In June 2013, Russian President V. Putin at the meeting with representatives of the Russian military-industrial complex (MIC) called the decision of the USSR to abandon medium-range missiles "at least controversial" and said that the Russian Federation could leave the INF Treaty. In October 2017, at the Valdai Forum, Putin stated that if the United States attempted to withdraw from this agreement, "the Russians would answer instantly with a mirror image."
Thus, the positions of Washington and Moscow regarding the countries not bound by this treaty and quietly increasing their own arsenal coincided. At the 62nd session of the UN General Assembly in October 2007, both countries put forward an initiative to expand the coverage of the INF Treaty but could not get support. If earlier Russia was increasingly exploiting this problem, voicing the possibility of leaving the INF Treaty, now it changed roles with the US, which uses the same rhetoric as one of its main arguments to leave the treaty. However, the chronology of the events of recent years shows that in fact this moment is only a pretext for the US and Donald Trump personally in the context of achieving more strategic goals in the geopolitical confrontation with Russia.
First, in mid-June 2002, Washington unilaterally withdrew from the ABM Treaty, signed in 1972 between the USSR and the USA. The situation became even worse after the well-known statement of V. Putin at the International Munich Security Conference in February 2007, when he spoke out against the unipolar world under the auspices of the United States. The August 2008 war in Georgia exacerbated the situation. Washington initiated active efforts to deploy missile defence systems in some Eastern European countries (first in the Czech Republic, and then in Poland and Romania). This was followed by statements about a possible leave of the INF Treaty.
Secondly, the rigid position of Moscow in the Syrian issue, as well as the Ukrainian events could be a catalyst for the passions around the INF Treaty. Why was it necessary to wait at least three years instead of a quick response then? Maybe Washington was waiting for the appropriate moment to bargain its awareness, announcing its intention amidst the events taking place in Syria and Ukraine? Perhaps, they consider the issue of withdrawal from the INF Treaty an appropriate theme for exploitation.
Thirdly, Russia’s demonstration of its military and technical potential in 2018 including the unique types of weapons could well be a reason that made the United States and its allies to attempt to catch up, particularly through the withdrawal from the treaty, which has long been chilling their actions.
Donald Trump also pursued certain personal goals, which can be considered a supplement to the national interests of the United States.
First, as promised during the election campaign, he once again demonstrates his greater rigidity towards Russia than his predecessor Barack Obama. By the way, by "misunderstanding" Obama's reluctance to leave the treaty, Trump implies that he is going to prove his more pragmatic and decisive stance as a politician, unlike the Democrats.
Secondly, Trump is trying to convey to the American public a message that he is not a protégé of Moscow and won the presidential election in a fair fight, without any external interference.
Thirdly, withdrawal from the INF Treaty fully corresponds to his political course, within which he is committed to denounce all agreements that currently do not correspond to the American national interests. Incidentally, his commitment can play in his hands during the next presidential elections, in which he has already expressed a desire to participate.
Fourthly, Trump's statement about leaving the INF Treaty was made just before the mid-term elections to the US Congress, which theoretically was to provide support to voters of his party members.
Fifthly, the exit from the INF Treaty will result in serious state orders in the military-industrial complex, which will help create new jobs, which Donald Trump promised to American voters.
Sixthly, the US withdrawal from the INF Treaty will naturally cause reciprocal steps from Moscow, which, in turn, actualises the problem of the 'Russian threat' for Europeans.
It turns out that in this scenario, Europe has no choice but to agree to the deployment of the INF on its territory.
By the way, in this whole puzzle, it is Europe that turns out to be in the most unenviable position, which again can turn into a testing ground for a potential nuclear collision, as warned by Russian President V. Putin: "If European countries accept weapons, they should understand that they will put their own territory under a threat of a possible retaliatory strike."
Apparently, Paris and Berlin were the two capitals where the danger was best seen. French President Emmanuel Macron said that the US withdrawal from the INF Treaty would endanger the security of Europe. German Foreign Minister H. Maas, commenting on Trump’s statement, noted that the US intention to withdraw from the INF Treaty is regrettable and the German authorities will try to convince Washington to think about the possible consequences of this step.
But D. Trump is unlikely to listen to the opinions of Paris and Berlin, which have long been annoying him with attempts to be independent and flirt with Moscow behind-the-scenes. On the contrary, in order to break their timid "courage", Washington will cooperate with some countries of Eastern Europe, which are very willing to agree to almost all US proposals before the "Russian threat". In addition, the British Secretary of Defence G. Williamson immediately supported the decision of D. Trump to withdraw from the INF Treaty. NATO Secretary General J. Stoltenberg, in turn, also supported the US position, placing the responsibility for this on Moscow. Although he noted that, despite the actions of Moscow, NATO is not going to increase the arsenal of nuclear weapons in Europe, which is hard to believe. Because, most likely, the will of Washington dictates a different reality.
Surprisingly, the discontent of Russia, where the majority of experts and representatives of the political elite (especially during the 2000s) used to reiterate the incompliance of the INF Treaty with the Russian national interests, looks paradoxical. Mainly because the treaty extended only to missiles and ground-based installations, which is why the USSR had to sacrifice more than the Americans, who for the most part had such sea-based weapons and retained their leading position thereafter. In addition, according to the majority of generals, M. Gorbachev was playing up to the Americans so much so that he let even the unique newest missiles that did not fall under the terms of the INF Treaty be eliminated. Then what is the reason for such concern about Washington’s intention to withdraw from the Treaty? Perhaps it is due to two important reasons.
First, by deploying INFs in Europe, the US may get closer to Russian borders, which would reduce the potential of the Russian nuclear deterrent forces to zero due to an acute shortage of time required for retaliatory missile strikes. At the same time, Russia can reach the US mainly through the New START Treaty, which Washington intends to preserve for the time being. This agreement expires in February 2021, and it allows the US to carry out total control by inspectors of the current state of the Russian nuclear triad.
Secondly, most likely Moscow fears being drawn into another arms race, which will be unbearable for Russia given the current state of the national economy. According to many venerable economists, the main reason for the collapse of the USSR was the insane arms race, which turned out to be too heavy for its economic potential. But there is another threat: a loss in the geopolitical struggle. Perhaps that is why the countries have to confront each other for their ultimate survival, even if this confrontation has a nuclear flavour.