MİLLƏTLƏR LİQASININ DƏRSLƏRİ
UEFA Millətlər Liqasının qrup mərhələsi Azərbaycan yığmasının uğursuzluğuyla başa çatdı. Ölkənin futbol ictimaiyyəti 2020-ci il Avropa Çempionatının finalında oynamaq baxımından bu turnirə böyük ümidlər bağlasa da, gözləntilər özünü doğrultmadı. Avropa Futbol Qurumunun futbolu nisbətən zəif inkişaf edən ölkələr üçün yaratdığı yarışda Qurban Qurbanovun komandası Farer adaları, Malta və Kosovonun yer aldığı qrupda ikinci olmaqla pley-off şanslarını itirdi. Beləliklə, Azərbaycan futbolçuları AVRO-2020-nin Bakıda keçiriləcək matçlarına yalnız azarkeş kimi qatıla biləcəklər.
Buraxılışımız çapa hazırlanarkən fiaskonun səbəbləri ətrafında emosional mübahisələr səngisə də, müzakirələr hələ də davam edirdi. Bəziləri səbəbi oyunçularda, digərləri baş məşqçidə, bir başqaları isə AFFA-da axtarır. Hərənin öz fikri və öz əsaslandırması var.
Bəlkə də, Kosovoya 0:4 hesablı məğlubiyyət olmasaydı və milli son matçda mübarizə aparıb uduzsaydı, nəticə bu qədər ajiotaj doğurmayacaqdı. Lakin Priştinada qeydə alınan nəticə azarkeşlərə sözün əsl mənasında şok yaşatdı.
"Meydan sahibləri ustalıq səviyyəsinə görə bizdən aşkar üstün idi, bunu etiraf etmək lazımdır. Bu, psixoloji cəhətdən də belə idi. Bizə qalib gəlmək lazım idi. Meydana da bu istəklə çıxmışdıq. Erkən qol planlarımızı pozdu. Yorğunluq da ola bilər, psixoloji təzyiq də. Ancaq ilk növbədə, rəqibin ustalıq səviyyəsini göstərərdim. Dəfələrlə demişəm ki, həm çempionatımızın səviyyəsini, həm də oyunçularımızın potensialını yaxşılaşdırmalıyıq", - deyə Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Qurban Qurbanov bizimlə söhbətində bildirib.
Lakin millimizin Farer adaları, Malta və Kosovo kimi zəif rəqiblərin yer aldığı qrupda pley-offa vəsiqə qazana bilməməsinin səbəbləri yalnız bunlardırmı?
Məşqçi amili
Milli komanda səfərdə Kosovo kimi komandaya uduzursa, sözsüz ki, baş məşqçi günahsız deyil. Futbolçularımız nə qədər zəif olsa belə, Maltanı iki oyunda məğlub etməliydi, ilk turda Kosovo ilə evdə həddən artıq ehtiyatlı oynamamalıydı. Lakin nəzərə alsaq ki, Qurban Qurbanovun millidə çalışdığı heç bir il deyil, kökündən “baltalamaq” da doğru olmazdı. Əlbəttə, baş məşqçinin “Qarabağ” komandasının sükanı arxasında Azərbaycan fubolu üçün yetərincə böyük uğurlar əldə etməsi bizim gözləntilərimizə də təsirsiz ötüşməmişdi. Ancaq onu da unutmaq olmaz ki, milllidən fərqli olaraq, “Qarabağ” əsasən legionerlərdən formalaşdırılıb. “Qarabağ”ın baş məşqçisi Qurbanovla yığmanın baş məşqçisi Qurbanovu eyniləşdirməyə imkan verməyən bir sıra digər faktorlar da var. İstənilən halda AFFA baş məşqçi ilə 6 illik müqavilə bağlayıb və onun etimadı doğruldub-doğrultmayacağını indidən demək tezdir.
Vəziyyət ümidsiz deyil?
Çoxları deyə bilərlər ki, Azərbaycan yığmasının indiki heyətilə hətta dünyanın adlı-sanlı məşqçiləri də uğura imza ata bilməz. Əlbəttə, Azərbaycan futbolçuları ustalığına görə avropalılardan geri qalır. Onlar legioner həyatı yaşamaq istəmir, lazımi qədər peşəkar deyil, öz üzərlərində işləmir, “isti evimdə oturum, pulumu qazanım” düşüncəsiylə yaşayırlar. Nəticədə, nə xarici klublar onlara maraq göstərir, nə də menecerlərin bu futbolçuları kiməsə təklif etmək üçün əlində əsası olur. Odur ki, Qurbanov da işini buna görə qurmalıdır. Bundan artığı yoxdur və bu gedişlə yaxın gələcəkdə olmayacaq. Legioner limitinin ləğv olunmasının, maaşların azaldılmasının yığmanın güclənməsinə ciddi mənada təsir edəcəyi bir o qədər də inandırıcı görünmür.
Lakin onu da xatırlamaq yerinə düşərdi ki, Robert Prosineçkinin rəhbərliyi dövründə Azərbaycan milli komandası 2018-ci il Dünya Çempionatının seçmə mərhələsində dörd oyundan sonra ikinci yeri tutmuşdu. Sonradan nəticə pisləşsə də, bütövlükdə yığmanın çıxışı vəziyyətin o qədər də ümidsiz olmadığından xəbər verirdi.
Kasıbın olanından?
Yığmanın son uğursuzluğuna görə AFFA-nın da məsuliyyəti az deyil. Azərbaycanda idmana göstərilən diqqətin fonunda Millətlər Liqasında pley-offa vəsiqə qazana bilmiriksə, bu ciddi siqnal olmalıdır. Problemlər ciddi araşdırılmalı, ölkə çempionatında rəqabətin aşağı olması, uşaq futbolunda və klubların aşağı yaş qruplarında vəziyyətin acınacaqlı olması etiraf olunmalıdır.
Ölkə klubları bütün diqqətini xarici bazara yönəldib və qısa zamanda uğur qazanmağı hədəfləyib. Klublar legionerlərlə güclənərək tez bir zamanda avrokuboklara vəsiqə qazanmağa çalışır. Amma aşağı yaş qrupları, klubların uşaq məktəblərinin fəaliyyətsizliyi unudulub.
Son 5 ildə milli çempionatda yeni ada rast gəlinməyibsə, deməli, ölkə futbolunda rəqabət yoxdur. Milli komanda oynamaq üçün vur-tut 20-25 futbolçu var. Onlar arasında da seçim yoxdur. Adi bir misal çəkək: Rəşad Sadıqov əsas komandayla vidalaşandan sonra müdafiədə onun yerini dolduracaq inamlı futbolçu tapmaqda çətinlik çəkirik. Qapıçımız Kamran Ağayev zədələnən kimi millinin böyük problemlərlə üzləşdiyini söyləyirik.
Rəqabətin və seçimin olmadığı bir mühitdə millinin heyətində yeniliklərin edilməsindən danışmaq mümkün görünmür. Üstəlik, buna vaxt da yoxdur.
2019-cu ilin martında Avropa Çempionatının seçmə mərhələsi başlayır. Üç ayda ciddi dəyişikliklər etməklə uğur qazanmaq mümkünsüzdür. Düzdür, AÇ-də bizim ilk iki pillədən birini tutub final mərhələsinə adlamağımız real deyil. Lakin ən azı yuxarı pillələrdən birini tutsaq, komandada özünəinam yaranacaq.

Почему сборная Азербайджана не смогла воспользоваться шансом попасть в финал Евро-2020?
Провалом для сборной Азербайджана обернулся групповой этап Лиги наций УЕФА. Футбольная общест-венность страны возлагала на этот турнир большие надежды как на возможность выхода в финал чемпионата Европы 2020 года, однако им не суждено было сбыться. Заняв второе место в группе с участием сборных Фарерских островов, Мальты и Косово, команда Гурбана Гурбанова потеряла шанс на выход в плей-офф. А ведь Лига наций и задумывалась как шанс для слабых команд попасть в финальный этап главного футбольного события Европы. Таким образом, азербайджанские футболисты смогут присутствовать на матчах Евро-2020, которые пройдут, в том числе, в родном Баку, разве что в качестве болельщиков.
К моменту сдачи нашего выпуска в печать споры вокруг причин фиаско еще продолжались, хотя уже лишились той эмоциональности, которая наблюдалась по горячим следам. Одни упрекают футболистов, другие - главного тренера, а третьи возлагают вину на Ассоциацию футбольных федераций Азербайджана (АФФА). Мнений много, и у каждого свои обоснования.
Возможно, не будь поражения от Косово со счетом 0:4 и уступи сборная в последнем матче в равной борьбе, результат не породил бы такого ажиотажа. Однако итоги игры в Приштине, в прямом смысле слова, шокировали болельщиков.
"Соперники действительно были сильнее. Превосходили они и в психологическом плане. Надо признать, хозяева поля были явно выше нас в плане уровня мастерства. Нам надо было побеждать. Именно с этим желанием мы вышли на поле. Ранний гол спутал планы. Можно сослаться и на усталость, и на психологическое давление. Но я бы указал, в первую очередь, на уровень мастерства соперника. Я многократно говорил, что необходимо повысить и уровень нашего чемпионата, и потенциал наших игроков", - прокомментировал итоги встречи сам Гурбан Гурбанов.
Но только ли в этом заключается причина, что сборная Азербайджана не смогла завоевать путевку в плей-офф в группе, где ей противостояли всего лишь команды Фарерских островов, Мальты и Косово?
Тренера "на мыло"?
В том, что сборная проиграла даже такой команде, как Косово, безусловно, есть вина и главного тренера. Как бы слабо азербайджанские футболисты ни играли, они должны были выиграть у Мальты в обеих встречах и не играть чересчур осторожно в домашней игре с Косово. Но рубить с плеча тоже было бы неверно, так как Гурбан Гурбанов всего год руководит сборной. Возможно, завышенными были и ожидания болельщиков, подогреваемые тем, что Гурбанов добился достаточно больших для азербайджанского футбола результатов с клубом "Карабах". Но не следует забывать также, что нынешний "Карабах" сформирован в основном из сильных легионеров, чего не скажешь о сборной. Есть еще множество и других факторов, не позволяющих отождествлять Гурбанова - главного тренера "Карабаха" с Гурбановым - наставником сборной Азербайджана. Так или иначе, контракт с главным тренером сборной заключен на 6 лет и еще рано говорить о том, оправдывает он надежды или нет.
"Пациент скорее жив"?
Многие могут возразить, что сборной Азербайджана с нынешним составом даже наставники с мировым именем не помогут добиться ощутимых успехов. Действительно, азербайджанские футболисты отстают от европейских по уровню мастерства и футбольных познаний. У них отсутствует желание стать легионерами, они недостаточно профессиональны, не работают над собой, живут по принципу "лучше зарабатывать, сидя дома". В результате ими не интересуются зарубежные клубы, а у менеджеров отсутствуют основания для их рекомендации. Посему Гурбанов должен планировать свою работу исходя из реального потенциала. Вряд ли в ближайшем будущем стоит рассчитывать на большее. И не факт, что устранение лимита на количество легионеров и уменьшение зарплат усилят сборную.
Однако стоит вспомнить и то, что фактически эта же сборная под руководством Роберта Просинечки творила историю в прошлом отборочном цикле чемпионата мира 2018 года, заняв второе место в группе после четырех игр. И хотя потом результаты сборной ухудшились, в целом выступление сборной стало знаком того, что "пациент скорее жив, чем мертв".
Чем богаты, тем и рады?
Немалая доля ответственности за неудачи сборной лежит и на АФФА. Ассоциации необходимо серьезно проанализировать проблемы, признать отсутствие конкуренции в национальном чемпионате, а также плачевное состояние детского футбола и в младших возрастных группах. Клубы страны сосредоточили все свое внимание на внешнем рынке, избрав целью достижение сиюминутных успехов. Подкрепляя составы легионерами, они стремятся завоевать путевку в еврокубки, забыв о необходимости развития младших возрастных групп и детских спортивных школ.
За последние пять лет не было ни одного нового имени в национальном чемпионате, что говорит об отсутствии конкуренции. Отбор в сборную проводится среди всего     20-25 футболистов. Приведем простой пример. После ухода Рашада Садыгова у сборной возникли трудности с достойной заменой его позиции в защите. Травма вратаря Камрана Агаева тоже превратилась в большую проблему для сборной, ведь ему не могут найти подходящую замену.
В условиях отсутствия выбора говорить о радикальных изменениях в составе сборной Азербайджана не приходится. Да и времени на это нет. Приближается отборочный этап чемпионата Европы, который стартует уже в марте. Добиться успеха посредством кардинальных изменений всего за три месяца нереально. Правда, вряд ли на предстоящем отборочном этапе мы сумеем занять одно из двух первых мест и пробиться в финальный этап. Однако более высокое место в группе усилит веру команды в себя.