DÖYÜŞƏ CAVANLAR GEDİR
Boks Azərbaycanda ən sevilən idman növlərindən olsa da, son vaxtlar idmançılarımız azarkeşləri nüfuzlu yarışlarda qazandıqları böyük uğurlarla sevindirə bilmir. Azərbaycan boksunun hazırkı vəziyyətini öyrənmək üçün ilin son yarışı hesab edilən ölkə çempionatına yollandıq. Qeyd edək ki, ölkənin müxtəlif şəhər və rayonlarının klublarını, həmçinin idman cəmiyyətlərini təmsil edən yarışda 28 komandanın 138 boksçusu qüvvəsini sınayıb. Turnirdə 10 çəki dərəcəsi üzrə mükafatçılar müəyyənləşsə də, güclü rəqabət hiss olunmayıb.
Həlledici döyüşlərdə qalib gələn Yadigar Əliyev (49 kq), Məsud Yusifzadə (52 kq), Tayfur Əliyev (56 kq), Cavid Çələbiyev (60 kq), Elvin İsayev (64 kq), Elnur Süleymanov (69 kq), Kamran Şahsuvarlı (75 kq), Rauf Rəhimov (81 kq), Rövşən Yaqubzadə (91 kq) və Məhəmməd Abdullayev (+91 kq) çempion tituluna sahib oldular. Elnur Süleymanov birinciliyin ən texnikalı, onun finalda məğlub etdiyi Nicat Həsənov isə ən əzmkar boksçusu adına da layiq görüldü.
Beləliklə, çempionat bütövlükdə sürprizsiz başa çatdı. Yalnız Lorenzo Sotomayorun yarımfinalda Elnur Süleymanova nokautla uduzması məşqçiləri təəccübləndirdi. Məşqçilər Elnurun çıxışının gözlənilən olduğunu qeyd etsə də, milliləşdirilmiş boksçumuz, Yay Olimpiya Oyunlarının gümüş mükafatçısı, İslam Həmrəylik Oyunlarının qalibi Sotomayorun acınacaqlı məğlubiyyəti geniş rezonans yaratdı. Son zamanlar “ulduz xəstəliyi”nə tutulan kubalı idmançının hazırlığı aşağı səviyyədədir. Ona görə onun millidəki gələcək karyerası sual altına düşüb. Bu fikirləri “R+”a açıqlamasında boks üzrə Azərbaycan millisinin yeni baş məşqçisi Vaqif Şirinov da təsdiqlədi: “Sotomayor beynəlxalq səviyyədə nəticə verən idmançıdır. Onu siyahıdan silmək tezdir. Lorentsodakı təcrübə heç bir idmançımızda yoxdur. Sotomayorun üzərində işləyəcəyik. Onun problemi "ulduz xəstəliyi"nə tutulmasıdır. Bu barədə özü ilə həm bizim, həm də psixoloqu tərəfindən söhbətlər aparılıb və çox şeyi başa düşüb. Bir görüşdə uduzmaqla boksçunun üstündən xətt çəkmək düzgün deyil. Bəzən bu cür məğlubiyyətlər böyük qələbələrə yol açır”.
Baş məşqçidən liderlər – Elvin Məmişzadə, Teymur Məmmədov, üçqat dünya çempionu Məhəmmədrəsul Məcidovun ölkə çempionatında çıxış etməməsinin səbəbini soruşduq. Vaqif Şirinov onların icazəli olduğunu belə əsaslandırdı: “Məhəmmədrəsul Məcidovun dizində ağrılar var. Ona görə çempionatda iştirak etməməsinə icazə verdik. Elvin Məmişzadənin artıq çəkisi olduğuna görə yarışa buraxılmadı. Teymur Məmmədov burnundan əməliyyat olunacaq. Ona görə çempionatı kənardan izlədi. Belə halda iştirakını vacib saymadıq”.
Azərbaycan çempionatında güclü rəqabətin olmaması fikriylə razılaşan Vaqif Şirinov, eyni zamanda yığmadakı problemlərdən danışdı: “Çempionatda çıxış edən bəzi gənclərdən xoşum gəlsə də, yarış narahatlıq doğurdu. Aparıcı boksçuların il ərzində yarışlarda iştirak etmədikləri aşkar hiss olunurdu. Əsas narahatlıq lider boksçuların yarışa davamlılığı və döyüş bacarıqlarının zəif olmasıdır. Dünya boksundan geri qalırıq.
Eyni zamanda baş məşqçi gənclərin bir sıra beynəlxalq turnirlərdə iştirakının ölkə çempionatında da özlərini yaxşı tərəfdən göstərmələrinə imkan verdiyini deyib. Bu mənada o, Məhəmməd Abdullayev və Nicat Həsənovun çıxışını müsbət qiymətləndirib. “Artıq yığmada cavanları da irəli buraxmaq lazımdır. Millinin heyəti bir çox çəkidə yenilənə bilər. Bu mənada lider boksçular mövqelərini qorumağa çalışmalıdırlar. Əks halda, onların yerlərini gənclər tutacaq”, - deyə V. Şirinov vurğulayıb.
Onun fikrincə, milli komandanı yenidən formalaşdırmaq lazımdır: “91 kq-dan yuxarı çəkidə Məhəmmədrəsul Məcidovla ölkə çempionatında qızıl medal qazanan Məhəmməd Abdullayev rəqabət aparacaq. 81 kq-da Rauf Rəhimovla Pedro Alfonso, 69 kq-da Sotomayorla Elnur Süleymanovu qeyd edərdim. Həmçinin 75 kq-da Kamran Şahsuvarlı yer alıb. Nisbətən zəif çəkilərimiz var. Məsələn, 49 kq-da problem hiss edilir. 52 kq-da Məsud Yusifzadə hərbi xidmətdə olduğu üçün yaxşı hazırlaya bilməmişik. 56 kq-da Tayfur Əliyevlə Ümid Rüstəmov hələ beynəlxalq yarışlar üçün tam yetişməyiblər. Bizi çətin iş gözləyir. Amma bu bizim işdir”.
Millinin baş məşqçisi bir neçə ay əvvəl yığmaya rəhbərlik edən ukraynalı Leonid Loivskinin işdən uzaqlaşdırılmasına da toxunub. V.Şirinov həmkarının işinin ölkə boksuna faydalı olduğunu bildirib: “Onun işini yüksək qiymətləndirirəm. Çox yaxşı mütəxəssisdir, komandanın inkişafında böyük əziyyəti var. Məsələn, işlədiyi qısa müddətdə Məhəmmədrəsul Məcidov üçüncü dəfə dünya çempionu oldu, Kamran Şahsuvarlı mundialda bürünc, Avropa Çempionatında gümüş medal qazandı. Hazırda ölkəsində işləyir. Bizimlə olmasa belə onu pisləmək düzgün olmazdı”.
Qeyd edək ki, hazırda dünya boksu yaxşı günlərini yaşamır. Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi (IOC) ilə Beynəlxalq Həvəskar Boks Assosiasiyası (AIBA) arasında bəzi məsələlərdə narazılıqlar var. Hakimliklə bağlı bir çox ölkələrdən şikayətlər getdiyi üçün problem yaranıb. IOC bu cür narazılıqların olmamasına çalışır. Həmçinin Qafur Rəhimovun AIBA-nın prezidenti seçilməsi IOC tərəfindən müsbət qarşılanmayıb. Ona görə də boks üzrə beynəlxalq yarışlar dayandırılıb. Belə vəziyyətdə AIBA-nın müstəqil turnirlər keçirəcəyi gözlənilir. Lakin həmin Avropa və dünya çempionatları olimpiadaya lisenziya verməyəcək. Yəqin ki, bu gedişlə IOC-a tabe olacaq yeni Beynəlxalq Boks Federasiyası yaradılacaq. Hələlik IOC tərəfindən AIBA-nın bütün işləri dayandırılıb. Ümumiyyətlə, iki il sonra Yaponiyada keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunlarında boksun idman proqramında qalacağı böyük sual altındadır.

В БОЙ ИДЕТ ОДНА МОЛОДЕЖЬ
Бокс считается одним из самых популярных в Азербайджане видов спорта. Однако в последнее время азербайджанские мастера кожаной перчатки не балуют болельщиков громкими успехами на авторитетных соревнованиях. Чтобы познакомиться с нынешним состоянием азербайджанского бокса, мы отправились на чемпионат страны. Борьбу за 10 комплектов медалей на последнем в этом году соревновании по боксу вели 138 спортсменов из 28 команд, представлявших клубы разных регионов страны, а также спортивные общества. Вместе с тем серьезной конкуренции на первенстве страны не ощущалось.
Титул чемпиона Азербайджана в решающих боях завоевали Ядигяр Алиев (49 кг), Масуд Юсифзаде   (52 кг), Тайфур Алиев (56 кг), Джавид Челябиев (60 кг), Эльвин Исаев (64 кг), Эльнур Сулейманов (69 кг), Кямран Шахсуварлы (75 кг), Рауф Рагимов (81 кг), Ровшан Ягубзаде (91 кг) и Магомед Абдуллаев (+91 кг). Эльнур Сулейманов был признан самым техничным, а уступивший ему в финальном бою Ниджат Гасанов - самым волевым боксером.
Таким образом, чемпионат завершился без сюрпризов. Даже проигрыш Лоренцо Сотомайора Эльнуру Сулейманову нокаутом в полуфинале не удивил тренерский корпус. Уровень подготовки серебряного призера летних Олимпийских игр, победителя Исламских игр солидарности, натурализованного кубинца оставляет желать лучшего. Это в интервью R+ подтвердил и новый главный тренер сборной Азербайджана по боксу Вагиф Ширинов. "Сотомайор - спортсмен, который добивается результатов на международном уровне. Вычеркивать его из списка пока рано. Ни один наш спортсмен не обладает таким опытом, как он. Мы будем работать с ним. Проблема Сотомайора - "звездная болезнь". И мы, и психолог говорили с ним об этом. Он многое понял. Нельзя ставить крест на боксере после одного поражения. Иногда подобные поражения открывают путь к большим победам", - сказал наставник.
Главный тренер внес также ясность в причину отсутствия на чемпионате страны лидеров сборной - Эльвина Мамишзаде, Теймура Мамедова и трехкратного чемпиона мира Магомедрасула Меджидова. Он сообщил, что М.Меджидову разрешено пропустить первенство страны из-за болей в колене, а Э.Мамишзаде не был допущен к турниру по причине излишнего веса. Т.Мамедов же следил за чемпионатом со стороны, так как ему предстоит операция на носу.
Вагиф Ширинов согласен с мнением об отсутствии на чемпионате страны серьезной конкуренции. "Хотя мне и понравились выступления некоторых молодых боксеров, в целом соревнование породило беспокойство. Явно сказалось годовое отсутствие турнирной практики у ведущих боксеров. Тревожит в основном слабая физическая и техническая подготовка лидеров. Мы отстаем от мирового бокса", - считает главный тренер.
Вместе с тем, по его мнению, участие молодых азербайджанских боксеров в ряде международных соревнований за последнее время позволило им проявить себя с положительной стороны и на чемпионате страны. В частности, наставник отметил Магомеда Абдуллаева и Ниджата Гасанова. "Настала пора продвижения молодых в сборной. Ее состав может быть обновлен во многих весовых категориях. Посему лидерам придется постараться, чтобы не сдать позиции в сборной", - пояснил В.Ширинов.
Главный тренер считает, что состав сборной придется сформировать заново. "В весовой категории +91 Магомедрасул Меджидов будет конкурировать с завоевавшим золотую медаль чемпионата страны Магомедом Абдуллаевым. В категории 81 кг я бы отметил Рауфа Рагимова и Педро Альфонсо, а в категории 69 кг - Сотомайора и Эльнура Сулейманова. Закрепился в категории 75 кг Кямран Шахсуварлы. Есть у нас и относительно слабые категории. Например, имеет место проблема в категории 49 кг. Нахождение Масуда Юсифзаде на службе в армии не позволило хорошо подготовиться в категории 52 кг. В категории 56 кг Тайфур Алиев и Умид Рустамов еще не совсем готовы для участия в международных соревнованиях. В общем, впереди тяжелые будни. Но в этом и заключается наша работа", - подчеркнул В.Ширинов.
Он прокомментировал также работу своего предшественника, украинского специалиста Леонида Лоивского. "Я высоко оцениваю его работу. Очень хороший специалист, вложил много труда в развитие команды. Например, за короткий период его деятельности Магомедрасул Меджидов в третий раз стал чемпионом мира, Кямран Шахсуварлы завоевал бронзовую медаль на мундиале и серебряную на чемпионате Европы. Сейчас он работает в своей стране, и критиковать его не имеет смысла".
Отметим, что сегодня мировой бокс переживает не лучшие дни. Имеют место разногласия между Международным олимпийским комитетом (IOC) и Международной федерацией любительского бокса (AIBA) по ряду вопросов. Возникла проблема в связи с жалобами многих стран на судейство. IOC старается устранить разногласия. Не получило одобрения и избрание президентом AIBA Гафура Рагимова. По этой причине прерваны международные соревнования по боксу. В сложившейся ситуации ожидается, что AIBA будет проводить турниры самостоятельно. Однако на этих чемпионатах Европы и мира лицензии на Олимпийские игры разыгрываться не будут. Вероятно, это приведет к созданию подчиняющейся IOC новой федерации бокса. Пока IOC заморозил всю деятельность AIBA. Останется ли вообще бокс в программе летних Олимпийских игр в Токио - под большим вопросом.