Azərbaycan əmək bazarında yeni çağırışlara cavab vermək üçün çətinlikləri aradan qaldırır
Azərbaycanda 2019-cu ildə gözlənən institusional islahatlar dövlət büdcəsindən maliyyələşdirilən bir sıra sahələri əhatə etməklə başladı. Miqyaslı islahatlar, bir sıra strukturların qaçınılmaz ləğvi - iş yerlərinin ixtisarı baxımından qeyri - populyar addımlar sayılsa da, iqtisadi idarəetmənin səmərəliliyinin artırılması baxımından əsaslandırılıb.
Struktur islahatları
Ölkə iqtisadiyyatı artıq çoxdan bazar idarəetmə prinsiplərinə keçidi tamamlayıb. Deməli, dövlət tərəfindən maliyyələşdirilən qurumların çoxluğu iqtisadi baxımdan əsassızdır. Məşğulluq siyasəti də ticari əsaslandırma üzərində qurulmalıdır. Yəni hər bir kadr əslində iştehsal prosesinin iştirakçısı olmaqla, yekunda müəssisəyə maliyyə mənfəəti gətirməlidir və bu mənfəət işçilərin əməkhaqqının formalaşmasında istifadə olunmalıdır.
Eyni şey büdcə təşkilatlarına da aiddir. Məlumdur ki, dövlət büdcəsinin böyük hissəsi vergilərdən formalaşır, yəni büdcə vəsaitlərinin xərclənməsinin səmərəliliyi yalnız bütövlükdə dövlətin deyil, həm də vergi ödəyən hər bir vətəndaşın maraqlarına uyğundur.
Etiraf edilməlidir ki, əvvəllər məşğulluq sahəsində islahatlar aparılsa da, onların miqyası böyük olmayıb. Ölkədə yüz minlərlə yeni iş yerləri açıldığı halda, zamanın tələbinə cavab verməyən, aktuallığını itirən bir çox ştatlar ləğv olunmayıb. Buna əsas səbəb prosesin sosial baxımdan ağrılı olmasındadır - işsizlər ordusu yaratmaq iqtisadiyyata gərəksiz iş yerlərinin maliyyələşdirilməsindən daha çox zərər vura bilər. Amma gec-tez, şərait yetişməli idi və proses başlamalı idi.
Düzdür, hökumət islahatları mümkün qədər yumşaq şəkildə yerinə yetirməyi və sosial təsirlərin azaldılmasını vəd edir. "Bu islahatların bir məqsədi var: işi daha yüksək səviyyədə qurmaq. Həm də qeyd etmək istəyirəm ki, ixtisar olunan strukturlarda çalışan vətəndaşlar mövcud strukturlarda işlə təmin olunacaqlar. Kənd təsərrüfatında heç bir ixtisar gözlənilmir və digər strukturlara da tapşırılıb ki, islahatlar ixtisarlara gətirib çıxarmasın. Yəni, o müəssisələrdə, o xidmətlərdə, agentliklərdə çalışan vətəndaşlar bilsinlər ki, onların məşğulluğu daim diqqət mərkəzindədir ", - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bildirib.
Bu diqqətin ilk nümayişi özünü çox gözlətmədi. Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva “Hərbiləşdirilmiş Mühafizə Dəstəsi” MMC-də çalışan və işdən ixtisar olunan əməkdaşların müvafiq işlə təmin edilməsi barədə “Azərenerji” ASC-yə göstəriş verdi.
Məsələ bundadır ki, 2018-ci il iyulun 3-də Mingəçevir şəhərindəki Azərbaycan İstilik Elektrik Stansiyasında baş vermiş qəza ilə əlaqədar bu obyektlərin mühafizəsinin Daxili İşlər Nazirliyinin Mühafizə polisi tərəfindən aparılması barədə qərar qəbul edilib. Həmçinin Mingəçevir və Varvara Su Elektrik Stansiyalarının mühafizəsinin böyük hissəsinin Fövqəladə Hallar Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilməsi, eləcə də “Azərbaycan İES” və bir sıra stansiyalarda ağıllı müşahidə kameraları quraşdırılması və hasarlama işləri aparılması nəzərə alınaraq bəzi işçilərin ixtisarı barədə qərar qəbul olunub. Birinci vitse-prezidentin göstərişindən sonra onların işlə təmin olunması məsələsi dərhal həll olundu.
Ancaq etiraf etmək lazımdır ki, bəzən ixtisar edilmiş kadrlara analoji iş tapmaq, xüsusilə də onların bilik və bacarıqları müasir tələblərə cavab vermədikdə, müəyyən dərəcədə çətin olur. Məsələn, dövlət idarələrində kompüter operatorları ixtisara düşməlidir - bəli, hal-hazırda idarələrin ştat cədvəlində bu cür vakansiyalar hələ mövcuddur, baxmayaraq ki, bugünkü dünyada, demək olar ki, hər bir təhsilli şəxs kompüterdə mətn yığmağı bacarır. Buna görə məşğulluq xidmətləri bir sıra mütəxəssislərin ixtisas dəyişdirməsini təşkil etmək üçün böyük işlər görməlidirlər. Son məlumatlara görə ötən il 2559 nəfər peşə hazırlığına cəlb edilib, onlardan 1 447 nəfəri qadın, 1270 nəfəri gənc, 215 nəfəri məcburi köçkün, 85 nəfəri əlil olub.
Lakin bu prosesin miqyası önəmli dərəcədə artırılmalıdır. Çünki Azərbaycanda işsizlikdən sığorta sistemi yeni-yeni yaradılır və təşkil olunur. Xatırladaq ki, işsizlikdən sığorta haqqı iş yerinin müəssisənin ləğvi və ya işçilərin sayını azaltması nəticəsində itirənlərə, həmçinin müvafiq rayon (şəhər) məşğulluq mərkəzlərində işsiz kimi qeydə alınmış şəxslərə ödənilir. Azərbaycanda bu sistemin tətbiqi 2018-ci ilin birinci rübündə başlayıb və keçən il bu proses yalnız 2449 nəfəri əhatə edib, həmçinin 6331 nəfər işsizliyə görə müavinət alıb.
Gərək olandan çox
Əslində, əmək bazarında islahatlar gənclərdən başlamalıdır, çünki orta yaşlı insanlar və pensiya yaşına yaxın olanlar üçün çağdaş tələblərə uyğunlaşmaq, yeni və ya əlavə bacarıqlar əldə etmək daha çətindir.
Lakin son illərdə təhsil sistemində müəyyən islahatlar aparıldığı nəzərə alınarsa, gənc nəsil artıq əmək bazarı çağırışlarına hazır olmalıdır. Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Mətin Kərimli "Gənclərin məşğulluğu: işəgötürənlərin baxışları, çağırışları və perspektivləri" adlı konfransda bildirib ki, Azərbaycanda 14-29 yaş arasında gənclər arasında işsizlik səviyyəsi 9,2% təşkil edir. Bu rəqəm ölkə üzrə işsizlik səviyyəsindən iki dəfə çoxdur. Doğrudur, nazir müavini xatırladıb ki, Azərbaycan MDB və Şərqi Avropa məkanında əhalisinin strukturunda gənclərin üstünlük təşkil etdiyi azsaylı dövlətlərdən biridir. "Azərbaycan əhalisinin 25 faizindən çoxunu 14-29 yaşlı gənclər təşkil edir. Əgər on dörd yaşınadək olan uşaqları nəzərə alsaq, onda Azərbaycanın əhalisinin, təxminən, 50%-i 29 yaşınadək olanlardır", - deyə M.Kərimli bildirib ki, hər il Azərbaycanda əmək bazarına daha 100 min nəfər əlavə olunur.
Niyə gənc kadrlara iş tapmaq daha çətindir? Təhsil nazirinin müavini İdris İsayevin sözlərinə görə, gənclərin məşğulluğu problemi təkcə Azərbaycana xas çətinlik deyil. Dünyada hər beşinci təhsilli gənc əmək bazarında təmsil olunur və gənc nəslin dörd təmsilçisindən üçü qeyri-rəsmi şəkildə işləyir.
Ölkəmizə gəldikdə isə, əhalinin məşğulluğun təmin edilməsində çətinlik yaradan əsas amillərdən biri kadrların bazardakı tələbdən artıq miqdarda hazırlanması və peşə hazırlığı səviyyəsinin işəgötürənlərin tələblərinə uyğun olmamasıdır. Gənclərin məşğulluğuna dair problemlərin əsas səbəbi təhsil sistemi ilə əmək bazarı arasında mövcud olan uyğunsuzluqla bağlıdır ki, ekspertlər bu barədə uzun illərdir danışırlar.
Son illərdə dövlət qurumları bu problemlə fəal şəkildə məşğul olublar və ilk növbədə, əmək bazarının ehtiyacları əsasında peşə təhsili sahəsinin inkişafı qərara alınıb. Məsələn, keçən il peşə təhsili sahəsində 20 yeni ixtisas açılıb. "Turizm sektorunda kolleci bitirənlərin 62,3%-i, informasiya texnologiyaları sahəsində 73%-i, xidmət sektorunda isə 69%-i işlə təmin olunub", - deyə İ.İsayev bildirib.
Qeyd edək ki, keçən il Azərbaycanda ilk dəfə olaraq, peşə təhsili haqqında qanun qəbul edilib, işəgötürənlərin stimullaşdırılması üçün qanunda maliyyə, hüquqi və digər sahələrdə güzəştlər nəzərdə tutulub. Hazırda Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi bu bəndlərin həyata keçirilməsi üçün mexanizmlər hazırlayır. Dövlət Agentliyinin şöbə müdiri Zamin Bədirxanovun sözlərinə görə, işəgötürənlərlə əməkdaşlıq səviyyəsindən asılı olaraq güzəştlərin təmin edilməsi planlaşdırılır.
Bundan başqa, "Məşğulluq haqqında" başqa bir qanun çərçivəsində, gənclərin işə qəbulu üzrə müəyyən kvotaların tətbiq edilməsinin vacibliyi, həmçinin vakant sosial iş yerlərini doldurulması zamanı onlara üstünlük verilməsinin vacib olması qeyd olunacaq. Milli Məclisin Gənclər və idman komitəsinin sədri Ülvi Quliyevin sözlərinə görə, 2002-ci ildə qəbul edilmiş "Gənclər siyasəti haqqında" qanunun təklif edilən dəyişikliklər, digər məsələlərlə yanaşı bu əhali qrupunun sahibkarlıq təşəbbüslərinin dəstəklənməsi və məşğulluğunun təmin edilməsi ilə bağlıdır.
Yeri gəlmişkən, gənc nəslin startapların yaradılmasına, eləcə də kiçik başlanğıclarına artan marağı nəzərə alındıqda, sonuncu yetərincə təsirli bir mexanizmə çevrilə bilər. Beləliklə, bir addımlı dərhal iki hədəfə - gənclərin məşğulluğu məsələsində dövlətin yükünü azaltmağa və qeyri-neft sektorunun inkişafına töhfə verməyə çatmaq mümkündür.
Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyası da bunda maraqlı olduğunu bildirib. Konfederasiyanın rəhbəri Məmməd Musayevin sözlərinə görə, ölkə sahibkarlar üçün əlverişli şərait yaradıb: "Sadəcə, daha təşəbbüskar, cəsarətli və qərarlı olmaq lazımdır".
M. Musayev əlavə edib ki, gənclərin məşğulluğu Azərbaycanda ümumi məşğulluğun bir hissəsidir: "Yüksək keyfiyyətli orta, peşə və ali təhsil olmadan gənclərə layiqli iş yerləri barədə danışmaq əbəsdir. Buna görə də, tədris proqramlarını təkmilləşdirmək lazımdır ki, əmək bazarının tələblərinə cavab verə bilsin".
BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Qulam İsaqzadənin özəl sektoru öz ehtiyaclarını düzgün müəyyənləşdirməyə çağırıb və bildirib ki, əsas məqsədlər sırasına işçilər üçün uyğun şəraitin yaradılması və rəqabətin artması da daxil olmalıdır.
Daha bir vacib məqam var: iş yerləri paytaxtda cəmləşdirilməməlidir. Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının sədri Səttar Möhbalıyevin sözlərinə görə, bunun üçün ölkəmizdə yaşayan gənclərin kənd yerlərində işləməsinin təşviq edilməsi sistemi daha da təkmilləşdirilməlidir. Onun sözlərinə görə, ordudan təxris edilən gənclərin əvvəlki işlərinə bərpa olunması üzərində nəzarət gücləndirilməlidir.
S.Mehbalıyev bildirib ki, Azərbaycanın 2019-2030-cu illər üzrə Məşğulluq Strategiyasına əsasən, əmək bazarında iştirak etməyən və təhsil almayan (15-24 yaş arası) gənclərin 2030-cu ilədək 15%-ə qədər azalacağı nəzərdə tutulur. Bundan əlavə, məqsəd 2025-ci ilə qədər əhalinin bütün qrupları, xüsusən gənclər, qadınlar və əlilliyi olan şəxslər üçün effektiv məşğulluğa və layiqli əməyə nail olmaq məqsəd kimi müəyyən edilib.
Bəli, bu gün məşğulluq problemini, demək olar ki, hər bir ölkə, hətta dünyanın ən inkişaf etmiş ölkəsi də yaşayır. Hər bir iqtisadiyyat bu problemi öz imkanları ilə və öz məqsədlərinə uyğun şəkildə həll edir. Ancaq bugünkü çağdaş dünyanın əmək bazarında yeni əlverişli şərait yaratmağın lazım olduğuna şübhə yoxdur.
Əks halda bu, Beynəlxalq Əmək Təşkilatının baş direktoru Qay Rayderin "Gənclərin məşğulluğu: işəgötürənin baxışları, çağırışları və perspektivləri" adlı konfrans iştirakçılarına müraciətində qeyd edildiyi kimi, "dünyada iş yerlərinin kəskin azalmasına səbəb ola bilər. Buna görə, bizim üçün ən vacib məsələlərdən biri əmək bazarının çağdaş dünyanın tələblərinə uyğunlaşdırılması sayılır".

Azerbaijan responds to new challenges in labour market
As expected, the structural and institutional reforms in Azerbaijan in 2019 covered a number of sectors funded from the state budget. Large-scale reorganisation through the removal of a number of state bodies are steps, albeit unpopular in terms of job cuts, justified in the context of improving the efficiency of economic management.
Structural reforms
Azerbaijan's economy has completed the transition to market economy long ago. Accordingly, some state-funded bodies have become economically redundant. In fact, employment policies should be based on commercial viability of these policies. In other words, each staff member should be a competent participant of the workflow, which ultimately brings financial benefits to the enterprise, hence contributing to the wages of employees.
The same applies to budget organisations. As we know, any state budget is mostly a product of taxes. Respectively, the efficiency of spending state funds is in the best interests of both the state and its citizens. We should admit however that the previous employment reforms have not been large-scale reforms at all. Obviously, the main reason was the social frailty of the process, as massive unemployment rates could do more damage to the national economy than the funding of redundant jobs. But sooner or later, the conditions should have matured, and the process should have begun.
Government promised to implement the reforms as mildly as possible to minimise social consequences. "The ultimate goal of reforms is to ensure the higher level of labour. Let me emphasise that the dismissed employees of abolished bodies will be re-employed in existing bodies. We do not expect job cuts in agriculture. We have instructed other state bodies to avoid job cuts. Our intention is to let the citizens working in these institutions, services, and agencies know that the government always pays attention to their employment," President Ilham Aliyev said.
Thus, First Vice-President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva instructed Azerenerji OJSC to ensure the employment of the staff of Hərbiləşdirilmiş Mühafizə Dəstəsi LLC (paramilitary security detachment), reduced after the accident at the thermal power plant in Mingachevir on July 3, 2018 as part of measures to delegate the protection of similar facilities to the security police of the Ministry of Internal Affairs. Also, considering that a significant part of the protection of the Mingachevir and Varvara hydroelectric plant is undertaken by the Ministry of Emergency Situations, as well as the installation of smart surveillance cameras and fencing around the thermal power plans in Azerbaijan, it was decided to reduce some employees of these facilities. After the instruction of the first vice-president, the issue of employment was promptly resolved.
However, we should admit that sometimes it is very difficult to ensure the employment of reduced personnel, especially if their knowledge and skills do not meet modern requirements. For example, state bodies are planning to reduce the number of computer operators – such positions still exist, although almost every educated person has these skills. Therefore, the employment agencies will have to do a lot of work on retraining specialists. According to statistical data, 2,559 people were already involved in vocational training last year, including 1,447 women, 1,270 young, 215 forced migrants, and 85 individuals with disabilities.
But the scale of this process should be increased significantly, considering that the unemployment insurance system in Azerbaijan is new born and being adjusted. As a side note, unemployment insurance premiums are paid to individuals who have lost their jobs as a result of reduction, as well as those registered as unemployed at the relevant district (city) employment centre. Azerbaijan started implementing this system only in the first quarter of 2018. Last year, only 2,449 people received unemployment benefits, with a total number of beneficiaries reaching 6,331 people.
More than necessary
In principle, labour market reforms should start with young people in mind, since people the middle-aged people and those close to retirement age adapt to modern requirements and are keen to acquire new or additional skills much more difficult.
The younger generation, taking into account certain educational reforms in recent years, seems to be ready for the challenges of the labour market. As Deputy Minister of Labour and Social Protection of Population Metin Kerimli said at the conference "Youth Employment: Views, Challenges and Perspectives of Employers", unemployment among young people (14-29 years) in Azerbaijan reaches 9.2%. This is twice the total unemployment rate in the country. However, the deputy minister said that Azerbaijan was one of the few states in the CIS and Eastern Europe with predominant population of the youth. "Young people aged 14-29 years are more than 25% of the population of Azerbaijan. If we take into account children under the age of fourteen, then about 50% of the population of Azerbaijan is under 29 years old. Every year, the labour market of Azerbaijan increases by 100 thousand people," Kerimli said.
Why is it more difficult for young people to find a job? According to Deputy Minister of Education Idris Isayev, Azerbaijan is not the only country with youth employment. In global scale, every fifth educated young man is a member of the labour market, while 75% of young people work informally.
As for Azerbaijan, one of the main factors creating difficulties in providing employment for the population is the training of personnel in quantities exceeding market demands and the insufficient level of professional training that would meet the requirements of employers. The real cause of problems in youth employment lies in the discrepancy that exists between the education system and the labour market - what experts have been talking about for many years.
In recent years, government agencies have been actively addressing this problem. Hence, it was decided to develop the vocational training sector based on the needs of the labour market. For example, last year, twenty new professions were created in the sector of vocational training. "62.3% of college graduates are employed in the tourism sector, 73% in information technology, 69% in service sector," said Isayev.
In 2018, Azerbaijan for the first time adopted the Law on Vocational Training, which provides for benefits in financial, legal and other areas to stimulate employers. State Agency for Vocational Training is developing mechanisms for the implementation of these items. According to the head of the department of the state agency Zamin Badirkhanov, it is planned to provide benefits depending on the level of cooperation of employers.
Also, another law on employment will indicate the need to recruit young people according to certain quotas, as well as their preference when filling vacant social jobs. According to the chairman of the parliamentary committee on youth and sports Ulvi Guliyev, the changes proposed by the law On youth policy adopted in 2002, will also be discussed, including, among other things, the provision of employment and support for entrepreneurial initiatives of population groups.
By the way, the latter could be quite an effective mechanism, given the growing interest of the younger generation in the creation of start-ups, as well as small business ventures. Thus, the government will be able to provide jobs to younger people more easily and contribute to the development of the non-oil private sector.
Confederation of Entrepreneurs of Azerbaijan expressed interest in this initiative. According to the chairman of Confederation, Mammad Musayev, the government has created favourable conditions for entrepreneurs: "It’s just necessary to be more proactive, courageous and decisive." Musaev added that youth employment is part of the total employment in Azerbaijan: "Without high-quality secondary, vocational and higher education, it is impossible to ensure decent jobs for young people. Therefore, it is necessary to improve curricula so that they meet the requirements of the labour market.
UN Resident Coordinator to Azerbaijan, Ghulam Isagzai, called on the private sector to correctly identify their needs, and the main objectives should be the creation of appropriate conditions for workers and increased competition.
Another important point is that the newly created jobs should not be concentrated in Baku. According to the chairman of the Confederation of Trade Unions of Azerbaijan (CTUA), Sattar Mehbaliyev, it is necessary to further improve the system of encouraging the employment among young people in rural areas. It is also necessary to strengthen control so that the youth demobilised from the army are restored to their previous jobs.
Mehbaliyev noted that according to the Employment Strategy of Azerbaijan for 2019-2030, by 2030, it is expected to reduce the proportion of unemployed and uneducated young people aged 15-24 years to 15%. In addition, the goal has been set by 2025 for all groups of the population, in particular for youth, women and persons with disabilities, to achieve effective employment and decent work.
In fact, every, even the most developed country in the world, suffers from the problems of employment. Each economy solves them according to its own potential and goals. Undoubtedly, today it is necessary to create new favourable conditions in the labour market. Otherwise, as stated in the appeal of Guy Ryder, Director General of the International Labour Organisation, to the participants of the conference "Youth Employment: Views, Challenges and Perspectives of Employers", this may lead to a drastic reduction in world jobs. Therefore, for us one of the most important issues is the adaptation of the labour market to the requirements of the modern world."