Vergilər Nazirliyi Azərbaycanda MMC qeydiyyatını bir prosedura qədər sadələşdirib
Bu ildən başlayaraq Azərbaycan hökuməti tərəfindən həyata keçirilən genişmiqyaslı vergi islahatları həm də ölkədə özəl müəssisələrin yaradılmasının və işləməsinin asanlaşdırılmasına yönəlib. Bu baxımdan, bəlkə də, ən əhəmiyyətli dəyişikliklərdən biri hüquqi şəxslərin qeydiyyatı prosedurunun sürətləndirilməsi olacaq: indi bunu cəmi 20 dəqiqə ərzində etmək mümkündür.
Onlayn rejimdə
"Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı haqqında" qanuna dəyişikliklərdən sonra bu sistem o qədər sadələşdirilib ki, bundan sonra hüquqi şəxslər tək prosedur vasitəsi ilə elektron qaydada qeydiyyatdan keçə bilərlər. Vergilər Nazirliyinin Dövlət qeydiyyatı və uçotuna nəzarət departamentinin baş direktoru Ələkbər Məmmədovun sözlərinə görə, 2019-cu ilin əvvəlindən elektron ərizənin elektron imza ilə təsdiq edilməsi zərurəti aradan qaldırılıb. Bundan əlavə, qeydiyyatla bağlı bütün digər prosedurlar aradan qaldırılıb. Nəticədə, hüquqi şəxsin qeydiyyatı üçün lazım olan manipulyasiyaların sayı üçdən birə endirilib və buna sərf olunan vaxt 20 dəqiqəyə qədər azaldılıb, biznesə başlamaq üçünsə tələb olunan pul vəsaitlərinin miqdarı sıfıra endirilib. Hətta «Asan İmza»nın və ya qeydiyyat üçün müraciətin olması da tələb edilmir.
Bütün bunlar fəaliyyətini məhdud məsuliyyətli şirkət kimi davam etdirmək istəyən gələcək sahibkarlar üçün son dərəcə əlverişlidir. "Əgər bundan əvvəl, vergi ödəyicisinin verifikasiya nömrəsini əldə etmək üçün «Asan İmza» üçün 18 AZN ödəyərək üç gün yarım ərzindən üç prosedurdan keçmək məcburiyyəti vardısa, indi bunu yarım gün ərzində 0 manat xərclə edə bilərsiniz. Məlumat sistemə daxil edildikdən sonra onun əsasında nizamnamə sənədləri və MMC səhmdarların qərarı hazırlanır. Bu sənədlər hazır şəkildə elektron kabinetdə yerləşdirilir və səhmdarlar onları təsdiq edərsə, dərhal qeydiyyat və uçot üzrə idarəetmə bazasına göndərilir. Məlumat vahid mərkəzə yığılır və dərhal müvafiq dövlət qurumlarının göstəricilər bazasına yönəldilir. Onlar həm də avtomatik olaraq onlayn rejimdə bank və notarial xidmətlərin serverinə daxil olur. Nəticədə, qeydiyyat prosesi hüquqi tamamlanmış sayılır", - deyə Ələkbər Məmmədov bildirib.
Burada qeyd edirik ki, bir müddət əvvəl «Asan İmza» xidmətinin qiyməti artmışdı ki, bu da sahibkarlar arasında narazılığa səbəb olmuşdu. Belə ki, ötən il avqustun 15-dən etibarən «Azercell» mobil operatoru hər hesab-faktura dövrü üçün aylıq abunə haqqı 2,5 manata (ƏDV daxil olmaqla) qaldırıb, daha əvvəl isə o, 1 manat təşkil edirdi. Eyni zamanda əhali üçün, sahibkarlıqla məşğul olan hüquqi və fiziki şəxs təmsilçiləri üçün «Asan İmza» xidmətinə üçillik qoşulma haqqı ƏDV daxil 18 manatdır, dövlət və yerli özünüidarəetmə orqanlarının əməkdaşları üçünsə 54,46 manat təşkil edir.
A.Məmmədovun sözlərinə görə, əgər ilkin mərhələdə Azərbaycanda MMC qeydiyyatı üçün «Asan İmza» tələb edilmirsə və bu, FIN kod (fərdi identifikasiya nömrəsi) vasitəsilə həyata keçirilirsə, gələcəkdə asanlığı təmin etmək üçün sahibkarlar «Asan İmza» əldə etməli olacaqlar. "Əminəm ki, bu xidmətin istifadəçilərinin sayının artması ilə onun qiyməti aşağı salınma istiqamətində yenidən nəzərdən keçiriləcək", - deyə departament başçısı bildirib. Onun fikrincə, bütün bu islahatlar Azərbaycana «Doing Business» hesabatında daha da irəliləməyə kömək edəcək.
İstənilən halda, Vergilər Nazirliyi tərəfindən atılan bu addım, şübhəsiz ki, Azərbaycanda biznesin aparılması üçün əlverişli şərtlər yaratmaq işində mühüm bir irəliləyişdir. Ümumiyyətlə, ilkin mərhələdə asanlaşdırmaq üçün daha bir şey yoxdur. Ancaq bir məqam unudulmamalıdır.
Ə.Məmmədovun sözlərinə görə, 2019-cu il yanvarın 1-nə olan vəziyyətə görə vergi orqanlarında 970,3 min vergi ödəyicisi qeydə alınıb, onlardan 125,2 mini hüquqi, 845,2 min fiziki şəxsdir. Ümumiyyətlə, bu gün fiziki şəxslərin 45% -i fəaldır və bu rəqəm hüquqi şəxslər üçün daha yüksəkdir - 60%-dir. Vergilər Nazirliyi hesab edir ki, ilin sonuna bu nisbət dəyişə bilər - biznesin canlandırılması istiqamətində genişmiqyaslı vergi islahatları nəzərə alınır ki, bu, mikro, kiçik və orta sahibkarlığın (SME) bütün təmsilçilərini əhatə edir.
Xüsusilə, KOS reyestrində qeydiyyata alındıqdan sonra 7 il ərzində gəlir vergisi, torpaq vergisi və ƏDV-dən azad olmaq kimi müəssisələr üçün ciddi güzəştlərdən söhbət gedir. Texnika və avadanlıqların ƏDV-siz idxalı azad edilməsinə və s. kimi dolayı güzəştlər də var.
Mikro sahibkarlıq subyektləri üçün nəzərdə tutulmuş güzəştlər fiziki şəxslərin gəlir vergisindən, həmçinin sahibkarlıq fəaliyyətindən gələn gəlirlərin və qazancın 75%-ni mənfəət vergisindən azad edilməsini nəzərdə tutulur. Bundan əlavə, mikro sahibkarlıq subyektləri olan hüquqi şəxslər və sahibkarlar əmlak vergisindən azad edilirlər. Ümumiyyətlə, bu güzəşti biznes subyektləri üçün sadələşdirilmiş verginin digər forması hesab etmək olar, çünki 4%-lik sadələşdirilmiş vergidə 1000 manat gəlirdən vergi 40 manat təşkil edirdi. Sadələşdirilmiş verginin əhatə dairəsinin əhəmiyyətli dərəcədə məhdudlaşdırılması nəzərə alınarsa, mikrobiznes subyektləri üçün bu cür müavinətlərin təmin edilməsi bir növ alternativdir.
Xatırladaq ki, 2019-cu ildən etibarən vahid sadələşdirilmiş vergi dərəcəsi 2% səviyyəsində müəyyən edilib, amma o cür ödəməyə haqqı olan hüquqi və fiziki şəxslərin sayı azaldılıb.
Bundan başqa, düzəlişlər pərakəndə ticarətlə məşğul olan və ya iaşə sahəsində fəaliyyət göstərən sahibkarlar üçün vergi güzəştləri nəzərdə tutur – POS terminallar vasitəsilə həyata keçirilən əməliyyatlardan əldə edilən mənfəətə və ya gəlirə görə vergi tam yox, müəyyən hissə ödəniləcək. Verginin bu hissəsinə görə güzəşt 25% olacaq. Bu məsələ bir tərəfdən nağdsız ödənişlərin stimullaşdırılmasına, digər tərəfdən real ticarət dövriyyəsinin müəyyənləşdirilməsinə yönəlib.
Vergilər Nazirliyinin Vergi Siyasəti Departamentinin baş direktoru Samirə Musayevanın sözlərinə görə, 2019-cu ildə Azərbaycanda mikro biznes subyektləri vergini artıq hesablanmış güzəştlərlə ödəyəcəklər.
Bir sözlə, vergi orqanları sahibkarlarla ünsiyyəti asanlaşdırmaq üçün öz tərəflərindən addım ataraq, qarşı tərəflərdən uyğun cavab almağa ümid edirlər. Nəticədə, vergi güzəştləri üzündən büdcə gəlirlərinin azalmasını vergi ödəyicilərinin sayının artması kompensasiya etməlidir. Birincisi, yeni biznesə başlamaq üzrə bütün şübhəli məqamlar həll edilib, ikincisi, ödənilməli vergilərdə yayınmağa görə ilişməkdənsə, fiskal qurumlarla "dost olmaq" daha sərfəlidir.

A TWENTY-MINUTE DEAL
The objective of large-scale tax reforms initiated by the government of Azerbaijan since 2019 is to facilitate the establishment and operation of private companies. Perhaps one of the most significant changes will be the accelerated registration procedure for legal entities – in twenty minutes.
Registration goes online
After changes in the law On State Registration of Legal Entities, the system of registration has become simplified. Now, any legal entity can only register electronically through a single procedure. According to the Director General of the Department of State Registration and Control of the Ministry of Taxes Alakbar Mammadov, since the beginning of 2019, there is no need to approve electronic applications with an electronic signature. In addition, all other registration procedures have been removed. As a result, the number of manipulations required for registration of a legal entity has been reduced from three to one, registration time is reduced to 20 minutes, and the amount of money to start a business is reduced to zero. It does not even require Asan Imza or appeal for registration.
This is incredibly beneficial for future entrepreneurs wishing to continue their activities as a limited liability company. "Previously, one had to go through three different procedures to obtain a taxpayer identification number, which would take three and a half days, paying ₼18 for Asan Imza. Now one can do it in half a day paying zero manats. As soon as the required information is in the system, all statutory documents and a decision of the shareholders for the company are prepared. These documents become available in an electronic office. If the shareholders approve them, they are immediately forwarded to the registration database and accounting department. Information is gathered in a single centre and automatically forwarded to the database of relevant government agencies. As well, they are forwarded online to the servers of relevant banks and notary offices. At this point, the registration process is considered to be legally completed," Mr. Mammadov said.
Some time ago, the cost of Asan Imza has risen, causing the discontent of entrepreneurs. Since August 15, 2018, mobile operator Azercell has begun charging a monthly fee of ₼2.5 (including VAT) for each invoice period, whereas previously it was ₼1. At the same time, the cost of a three-year connection to the Asan Imza service for the population, legal entities and individuals engaged in entrepreneurial activities, representatives of legal entities is ₼18, including VAT, and ₼54.46 for employees of state and local government bodies.
According to A. Mammadov, if at the primary stage the registration of LLC in Azerbaijan does not require Asan Imza and will be carried out through the PIN code, then in the future, for convenience, entrepreneurs will still need to acquire Asan Imza. “I am confident that with the increase in the number of users, the costs will be revised downward,” Mr. Mammadov said. He also believes that all these reforms will ultimately help Azerbaijan further improve its position in the Doing Business report.
Next stage
Undoubtedly, the measures taken by the Ministry of Taxes are an important breakthrough in creating the most favourable conditions for doing business in Azerbaijan. After all, there is nothing left to facilitate further in the initial stage. However... According to Mammadov, as of January 1, 2019, 970.3 thousand taxpayers were registered with the tax authorities, of which 125.2 are legal entities, 845.2 thousand are individuals. In general, 45% of the registrants are active, and this figure is even higher for legal entities - 60%.
Ministry of Taxes believes that by the end of this year, the ratio may still change - towards revitalizing the business, taking into account large-scale tax reforms that have touched literally all representatives of micro, small and medium-sized businesses (SMEs). In particular, it is about the provision of serious benefits for businesses, such as exemption from income tax, land tax and VAT for seven years from the date of registration in the register of SMEs. There are also associated benefits relating to the exemption from VAT imports of machinery and equipment, etc.
Benefits for micro-businesses include exemption from income tax, 75% of profit tax and profits from business activities. In addition, legal entities and private entrepreneurs engaged in micro-businesses are exempt from property tax. In general, this exemption can be considered another form of simplified tax for business entities, since with a 4% simplified tax on income of ₼1,000, the tax was ₼40. Given the substantial limitation of the scope of simplified tax coverage, the provision of such benefits for microbusinesses is sort of an alternative.
Since 2019, the single simplified tax rate is set at 2%, while the number of taxable legal entities and individuals has been reduced.
In addition, the amendments provide tax benefits for entrepreneurs engaged in retail trade or doing catering business. In this case, they will indicate only the part of the tax on profits or income collected from transactions paid through POS-terminals. The tax exemption in this case will be 25%. The goal is to stimulate cashless payments, on the one hand, and to ensure transparency in determining the real business turnover, on the other hand.
According to Samira Musayeva, Director General of the Tax Policy Department of the Ministry of Taxes, in 2019, microbusiness will pay taxes already with benefits/concessions calculated.
In short, the tax authorities, taking a step from their side to simplify communication with entrepreneurs, hope for an adequate response from their side. As a result, the reduction of budget revenues from tax benefits should be compensated through an increase in the number of taxpayers. Firstly, all dubious moments have been resolved to start a new business, and secondly, it is now more profitable to be friends with fiscal departments than to get involved in dubious activities like evading payments.