ERMƏNİSTAN: NASİZMİN İCAZƏLİ OLDUĞU ÖLKƏ - VIII HİSSƏ
Əvvəlki məqalələrimizdə əsas diqqət İkinci Dünya müharibəsi illərində erməni millətçilərinin alman nasizminə xidmətdən konkret gözləntilərinə yönəltmişdik. Yazılanların maksimum ümumiləşdirsək, bu gözləntilər birincisi, Hitler Almaniyasının SSRİ üzərində qələbəsi, ikincisi, hazırkı Ermənistan ərazisində nasist Almaniyası tipində müstəqil partiya dövlətinin qurulması ilə hakimiyyətə yiyələnmə, üçüncüsü, ermənilər üçün «həyati əhəmiyyətli ərazilər»in sərhədlərinin genişləndirilməsi idi. Sonuncu gözlənti Dağlıq Qarabağın Azərbaycandan qoparılaraq Ermənistana birləşdirilməsini, eyni zamanda gürcülərin Borçalı rayonunun və onların «türk Ermənistanı» adlandırdığı ərazilərin də Ermənistana verilməsini nəzərdə tuturdu. Başqa sözlə, onlar hitlerçilərin hərbi gücü hesabına ermənilər üçün nasist dövləti qurmaq, orada hakimiyyəti ələ almaq istəyirdilər. 1941-ci ildə Slovakiya və Xorvatiyada olduğu kimi.
Beləliklə, biz nasistlərin xidmətlərində olan erməni millətçilərindən nə gözlədikləri haqda danışmamışıq. Bəs, görəsən, nasistlərin gözləntisi nə imiş, onlar erməni millətçilərinə necə yanaşırlarmış və ümumiyyətlə, SSRİ-nin süquta uğrayacağı təqdirdə, onlar müasir Ermənistan ərazisini necə görürlərmiş? Alman nasisitlərinin planları və maraqları erməni millətçilərinin istəklərilə nə qədər üst-üstə düşürmüş?
Bu sualın cavabı SSRİ Dövlət Təhlükəsizliyi Nazirliyinin (DTN) sənədlərində kifayət qədər ətraflı göstərilir. Söhbət barəsində əvvəlki yazılarımızda da bəhs etdiyimiz Pyotr Kamsarakanın ifadələrindən gedir. O, nasist Almaniyasının İmperiya Təhlükəsizliyi Baş İdarəsinin (İTBİ) VI idarəsinin (Təhlükəsizlik Xidmətinin xarici şöbəsi) agenti olub. Üçüncü reyxə xidmət edən erməni millətçiləri üzrə kuratorluğu məhz Kamsarakan edib.
1940-cı ilin yazında Təhlükəsizlik Xidmətilə (TX) «Daşnaksutyun» partiyasının Avropa qanadının rəhbərliyi arasında əməkdaşlıq haqda danışıqlar yeni başlamışdı. O zaman daşnaklar Üçüncü reyxin tərəfinə keçmələri üçün şərt olaraq müstəqil Ermənistan dövlətinin yaradılması tələbini irəli sürmüşdü. Təbii ki, xarici kəşfiyyatla məşğul olan TX buna qərar verə bilməzdi. Bu, nasistlərin ali siyasi-partiya rəhbərliyinin səlahiyyətinə aid məsələ idi. Üstəlik, o zaman hələ Hitler Almaniyası SSRİ-yə qarşı müharibəyə başlamamışdı (belə plan olsa da). Odur ki, bu mövzuda diskussiyanı davam etdirmək mənasız idi. Erməni millətçilərinin də o dövr üçün nasistlər qarşısında hər hansı xüsusi xidməti yox idi. Demək, sövdələşməyə getməyə zəmin də yaranmamışdı. Beləliklə, məsələ havada qalmışdı.
Kamsarakanın ifadələrinə görə, 1940-cı ilin payızında, Vermaxtın Şimali Fransa ilə Parisi işğal etməsindən sonra daşnakların avropalı liderləri Araratyan, Camalyan, Kananyan (Dro) və Ter-Arutunyan (Njde) Berlində TX-nin rəhbəri, SS-in briqadafüreri Haynts Yost tərəfindən qəbul olunublar. O, İkinci Dünya müharibəsinin başlamasına səbəb olmuş Qleyvits təxribatının (onu «Konserv əməliyyatı» da adlandırırlar) təşkilatçılarından idi. Erməni millətçilərinin alman nasistləri qarşısındakı funksional öhdəlikləri məhz bu görüşdə müəyyənləşdirilib, rabitə qurulması, kəşfiyyat məlumatlarının ötürülməsi, buna görə mükafatlandırma da daxil olmaqla, əməkdaşlıq sistemi məhz bu zaman təsdiqlənib.
Bu qəbuldan sonra danşak liderlər nasist Almaniyası Xarici İşlər Nazirliyinin gələcək unter-stats-katibi Martin Frans Yulius Lüter (o, Avropa ölkələrindən yəhudilərin ölüm düşərgələrinə daşınmasına rəhbərlik edirdi) tərəfindən qəbul olunacaqlarını gözləyərək, daha bir neçə həftə Berlində qalıblar. Həmin vaxt Martin Frans Yulius Lüter Nasional Sosialist Alman Fəhlə Partiyası (NSAFP), TX və SS-in təbliğat və rabitə şöbəsinin rəhbəri idi. Kamsarakanın sözlərinə görə, bu qəbul baş tutmayıb və bu, o anlama gəlib ki, nasist Almaniyasının XİN-i Almaniyaya müttəfiq müstəqil Ermənistanın yaradılması ideyasına heç bir maraq göstərməyib.
Erməni millətçiləri arasında bu məsələ bir də 1941-ci ilin yayında aktuallıq qazanıb. Bu, Vermaxtın Moskvaya hücumunun pik həddinə çatdığı, Sovet ordusunun tezliklə məğlub olacağına inamın son dərəcə güclü olduğu dövr idi. Ermənilər TX ilə əlaqələrini yenidən işə salaraq, reyx rəhbərliyilə görüşməyə çalışır, vəziyyətin aydınlaşdırılması üçün buna ehtiyacın olduğunu bildirirdilər. Nəhayət, 1941-ci ilin avqustunda, erməni millətçilərinin TX-dən alınaraq müvəqqəti olaraq abver hərbi kəşfiyyatının tabeliyinə verilməsindən az sonra görüş baş tutub. Kamsarakanın bu görüşlə bağlı verdiyi ifadə deyilir: «Almanların hərbi nailiyyətlərindən ilhamlanmış Dro ilə Araratyan onlara Qafqazda gələcək dövlət düzəni haqdakı fikirlərini danışmağa başlamışdılar. Araratyan hesab edirdi ki, almanlar 3 müstəqil ölkə olan Ermənistan, Gürcüstan və Azərbaycandan federativ dövlət qurmalı və yeni dövlət Almaniyanın protektoratı kimi yaşamalıdır. Bu fikirlə Dro da tam razı idi. Lakin o, hesab edirdi ki, bu federativ dövlətin tərkibinə Şimali Qafqazın zəngin rayonları da daxil edilməlidir.
Qrefenin iştirakı ilə daşnaklar – Dro, Araratyan və Vaqan Papazbyanın bütün Qafqazın gələcək alman canişini Şikedants ilə də görüşü təşkil edilib. Baltik almanı olan Şikedants Robenberqin Şərq Nazirliyində Qafqaz xalqları ilə məşğul idi. Lakin görüş son dərəcə quru keçib. Çünki Şikedants və ətrafı Qafqazı ələ keçirəcəkləri təqdirdə orada hakimiyyəti daşnaklarla bölmək niyyətində deyildilər. Araratyan isə öz növbəsində, görüşdə özünün yazdığı broşürü Şikedantsa təqdim edib. Sovet Rusiyasındakı ermənilər haqda yazılmış antisovet broşüründə Zaqafqaziyanın digər xalqları ilə müqayisədə ermənilərin sayının qəsdən azaldıldığı bildirilirdi. Broşürü Şikedantsa təqdim edən Araratyan ondan daşnakların almanlara göstərdikləri xidmətləri unutmamasını istəyib.
Zaqafqaziyada gələcək dövlət quruculuğu ilə bağlı almanların düşüncəsi daşnakları çox pərt etmişdi. Bunu onlara Qrefenin adından mən çatdırmışdım. Almanlar kalmıkları və bütün Qafqaz xalqlarını bir inzibati idarəçilik altında birləşdirmək istəyirdilər. Dro isə hesab edirdi ki, almanlar onları lazımınca qiymətləndirmir. O, deyirdi ki, daşnaklar almanlar üçün əllərindən gələn köməyi edir, əvəzində isə heç bir zəmanət belə almır.
Oberşturmbannfürer Qrefe bir dəfə mənə dedi ki, gələcəkdə etibarlı insan olan Araratyanı Ermənistanın hansısa iri şəhərinə burqomistr təyin edə bilər. Qrefenin bu fikri Araratyanı çox məyus etmişdi. Çünki o, gələcəkdə özünü ən azı nazir görürdü».
Artıq 1942-ci ilin avqustunda 1940-cı illə müqayisədə ermənilərin təşəbbüslərinin reallaşması imkanları tam fərqli şəkil almışdı. Hitlerin 1941-ci il iyulun 17-də imzaladığı «Yenidən işğal olunmuş şərq əyalətlərində mülki idarəçilik haqqında» («Erlaß des Führers über die Verwaltung der neubesetzten Ostgebiete») fərmana əsasən, İşğal Olunmuş Şərq Əyalətləri üzrə İmperiya Nazirliyi (Reichsministerium für die besetzten Ostgebiete (RMfdbO)) yaradılmışdı. O, «Şərq Nazirliyi» kimi də tanınırdı. Müharibənin gedişində bu qurum SSRİ-nin işğal edilmiş, lakin hərbi komandanlığın məsuliyyət zonasına daxil olmayan ərazilərində mülki idarəçiliklə məşğul idi. Onun mərkəzi aparatında Qafqaz regionunun kurasiyası «15» şöbəsinə və ya 1-ci baş (siyasi) idarənin «Qafqaz» şöbəsinə verilmişdi. O isə mərkəzi Tiflisdə olan «Qafqaz» reyxkomissarlığına tabe idi. «Kuban», «Stavropol», «Gürcüstan», «Azərbaycan» baş komissarlıqları, həmçinin «Ermənistan» və «Kalmıkiya» birinci komissarlıqları bu struktura daxil idi. Eyni şey nasistlərin Dağıstan, Çeçenistan və İnquşetiyanı daxil etməyi düşündüyü Dağlı baş komissarlığına da aid idi.
Göründyü kimi, almanların Qafqazı ələ keçirdikdən sonra qurmağı düşündükləri inzibati idarəçilikdə müstəqil Ermənistandan söhbət getmirmiş. Bununla yanaşı, nasistlərin regionda nəzərdə tutduqları idarəçilik sistemində Ermənistana ikinci dərəcəli əyalət kimi, «birinci komissarlıq» statusu tanınırdısa, Azərbaycan və Gürcüstana «baş komissarlıq» kimi yüksək statusun verilməsi nəzərdə tutulurdu. Beləliklə, Hitlerin xüsusi xidmət orqanları 2 il ərzində erməni millətçiləri liderlərinin özünə vurğunluğundan, fərqli olduqlarını düşünmək xəstəliyindən özlərinə lazım olan qaydada istifadə edib.
Nasistlərin xalqları ali və aşağı irqlərə bölmək anlayışında ermənilər özlərini yubermenş, yəni ali irqə aid sayıb. Reallıq isə göstərir ki, alman nasistləri onlara üçüncü dərəcəli xalq kimi baxıb. Almaniyada hesab edirdilər ki, ermənilər nəinki öz dövlətlərini qurmağa, hətta almanların protektoratı kimi belə, idarəçilik qabiliyyətinə malik deyillər. Qafqazın digər xalqlarına isə bu hüquq tanınırmış. O vaxtadək özlərini nasistlərin sadiq ideya qulluqçusu kimi göstərə bilmiş ermənilərə almanlar sadəcə, hərbçi və ya polis xidmətlərinə görə yardımçı inzibati personal kimi yanaşıb. Bu isə nasistlərin gözündə orta və ya aşağı sinif demək idi. Nəticədə, vaxtilə özlərini alman ordusunun «quyruğunda» ciddi bir nüfuz sahibi saymış ermənilər yeni sahiblərinin münasibətindən çox məyus olsalar da, geri yolları da qalmamışdı.
Nasistlərin ermənilərə rəsmi münasibətini 1941-ci ildə Qafqazdakı imperiya canişini Arno Şikedants dilə gətirib. Həmin vaxt o, iki vəzifə tuturdu – partiyada NSAFP-nin Xarici siyasi idarəsinin qərargah rəisi, dövlətdə isə «Şərq Nazirliyi»nin İmperiya Komissarlığının reyxskomissarı.
Arno Şikedantsın soyadı bir qədər erməni soyadına oxşasa da, o, etnik erməni olmayıb. Şikedants Riqa bürgerlərindən, ostzey almanı idi. Gənc yaşlarından NSAFP-nin qurucularından olmuş Maks Ervin fon Şoybner-Rixterlə, həmçinin gələcək rəhbəri, «Şərq Nazirliyi»nin reyxsnaziri Alfred Rozenberqlə dostluq etmiş Şikedants hər zaman onların himayəsində olub. Onun 1927-ci ildə nəşr olunmuş «Xalqların həyatında sosial-parazitlik» («Sozialparasitismus im Völkerleben») kitabında yəhudilərin yaşadıqları cəmiyyətə «dağıdıcı təsiri»ndən bəhs olunur. Bundan sonra o, özünü «yəhudi məsələsi üzrə mütəxəssis» kimi təqdim etməyə başlayıb, NSAFP və «Şərq Nazirliyi»ndə onların strukturunun antisemitizm indoktrinasına cavabdeh olub.
Lakin Şikedantsın mənşəyi və tərbiyəsi üzündən (o, 25 yaşınadək Rusiya imperiyasının vətəndaşı olub) Qafqazda idarəçiliklə bağlı baxışları keçmiş vətənindəkilərin fikrindən çox da fərqlənmirdi. Fərq yalnız onda idi ki, o, bu regionda xalqların iyerarxiyasına rus pravoslav imperializmi mövqeyindən deyil, alman millətçi-sosializmi nöqteyi-nəzərindən yanaşırdı. Belə etnik iyerarxiyada isə Qafqaz xalqları arasında ermənilər nəinki birinci, heç ikinci də deyildilər.
Beləliklə, artıq 1941-ci ilin avqustunda tamamilə aydın idi ki, nasistlər SSRİ üzərində qələbə qazanacaqları təqdirdə ermənilər üçün müstəqil, özləri üçün isə müttəfiq Ermənistan dövləti (Slovakiya və ya Xorvatiya kimi) yaratmayacaq. Onların «Qafqaz» reyxskomissarlığının tərkibində belə muxtariyyət, hətta 1-ci sinif sayılan baş komissarlıq belə, yaratmaq niyyəti yox idi. Baş komissarlıqda müəyyən inzibati muxtariyyət və idarəetmə yerli xalqa verilirdi.
Nasistlər Ermənistanı məhz özlərinin birbaşa idarəçiliyi altında saxlamağı düşünürdü və onlara milli ideyalarını gerçəkləşdirmək imkanı vermək planı yox idi. Üstəlik, nasistlər bunu Avropada Üçüncü reyxə qulluq etmək üçün növbəyə düzülmüş erməni diasporunun rəhbərlərilə görüşlərində açıq şəkildə dilə gətirirdilər.
Beləliklə, ortaya tam məntiqi və qanunauyğun sual çıxır: əgər ermənilərin «Böyük Ermənistan» ideyasını gerçəkləşdirmək istəyinə birmənalı olaraq rədd cavabı verilmişdisə, Araratyanı, Ter-Arutunyanı, Kananyanı, Calalyanı, Papazyanı və Avropadakı erməni millətçilərinin digər liderlərini nasistlərə işləməyə nə vadar edirmiş?
Belə çıxır ki, onları nasistlərin tərəfinə keçməyə Ermənistanda müxtəlif dairələrin bu gün təqdim etməyə çalışdığı kimi, böyük milli arzu deyil, özlərindəki natamamlıq hissindən qurtulmaq, şəxsi mənfəət əldə etmək hərisliyi vadar edib. Çünki Avropanın sivil dövlətlərində onların bu istəyini reallaşdırmasına imkan verilmirdi.

Expectations of Armenians and Plans of German Nazis: Common Ground
In the previous parts, we have provided in detail the expectations of Armenian nationalists from their Nazi patrons during the World War II. In general, these can be summarised as follows: victory of Germany over the USSR, creation of an independent Armenian political state within the boundaries of the present-day Armenia ruled by the Nazi form of government and, finally, expansion of the 'Armenian habitat'. The latter implied the annexation to Armenia of Azerbaijani Nagorno-Karabakh, Georgian region of Borchali and some Turkish territories known to Armenians as the 'Turkish Armenia'. In other words, thanks to the military backup of the Hitler regime, they wanted to create another Nazi state for and ruled by Armenians same as Slovakia and Croatia in 1941. Yet we have not mentioned what the Nazis expected from their Armenian cronies, how they treated them and what exactly were their plans for modern Armenia in the event of the Soviet defeat. So, what was the common ground between the plans and interests of German Nazis and Armenian nationalists?
The answer to this question has been well documented by the Soviet Ministry of State Security (MGB), namely the testimony of Peter Kamsarakan, the repeatedly mentioned agent of the Office VI of RSHA (Reich Main Security Office) responsible for external operations in SD (foreign intelligence service under SS), who was the curator of Armenian nationalists in Nazi Germany. In the spring of 1940, when SD and the leadership of European cells of the Dashnaktsutyun party just began talks on collaboration, Dashnaks demanded the creation of an independent Armenia as a precondition for collaboration with the Third Reich. As a foreign intelligence service, SD could not respond favourably to this request, as it was a mandate of the highest political leadership of the Nazis. In addition, Germany had not yet declared a war against the USSR, albeit it had planned to do so. Hence, the Germans had no reason to continue the discussion. Neither had the Armenian nationalists, who had yet to score points with the Nazis for bargaining. Anyway, the question naturally hung in the air.
According to Kamsarakan, in the autumn of 1940, shortly after the Nazi occupation of Northern France and Paris, SD Brigadeführer (major general) Heinz Jost met in Berlin with a group of European Dashnaks, including Araratian, Jamalian, Kanayan (Dro) and Ter-Harutyunian (Nzhdeh). Jost was one of the organisers of the Gleiwitz incident (also known as Operation Canned Goods), a casus belli eventually leading up to the World War II. During the meeting, the parties defined the functional responsibilities of Armenian nationalists and the system of communication, including the transfer of intelligence and remuneration for services. Then, the Dashnak leaders stayed in Berlin for a few more weeks waiting for audience with Martin Franz Julius Luther, Undersecretary of the German Ministry of Foreign Affairs, who would later supervise the deportation of Jews from European countries to the Nazi death camps. At that time, Luther was responsible for propaganda and relations with the Nazi Party, SD and SS. According to Kamsarakan, the meeting did not take place, meaning that the ministry had not had any interest in creating an independent allied state of Armenia.
The issue became relevant again in the summer of 1941 during a large-scale German offensive against Moscow, when Nazis had a strong feeling of a quick victory over the Soviet army. Armenian nationalists began hinting their liaisons from SD about a meeting with Nazi leaders to clarify the issue of collaboration. Eventually, the meeting took place in August 1941, shortly after the supervision of Armenian nationalists temporarily changed from SD to Wehrmacht's intelligence service, Abwehr. Kamsarakan described the events as follows:
"Following the military success of Wermacht, Dro and Araratian shared with Germans their views on the future of government system in the Caucasus. Araratian believed that Germans should create a federal protected state, including three independent states of Armenia, Georgia and Azerbaijan. Dro was fully agree with the idea, but added that rich regions of Northern Caucasus could also be a part of this federal state.
[Heinz] Gräfe helped set up a meeting between Dro, Araratian, Vahan Papazian and the future German governor of the entire Caucasus, [Arno] Schickedanz, a Baltic German responsible for all the issues concerning Caucasian peoples under Reich Ministry for the Occupied Eastern Territories headed by [Alfred] Rosenberg. The reception was extremely unemotional and non-productive, as neither Schickedanz nor his staff members were willing to share the power with Dashnaks after the occupation of the Caucasus. Araratian handed over to Schickedanz an anti-Soviet brochure about the hard living conditions of Armenians in the Soviet Russia, claiming that the latter had been deliberately reducing the Armenian population as opposed to other peoples of Transcaucasia. Araratian also asked to be mindful of the Dashnak service to Germans.
As to the future form of government in Transcaucasia, the Dashnaks were very embarrassed when I told them, according to Gräfe, about German's intention to unite Kalmyks and all the Caucasian peoples under a single administrative unit. Dro thought that Germans underestimated Dashnaks, as they could not provide any guarantees in return of the Dashnak loyalty.
Obersturmbannführer (lieutenant colonel) Gräfe used to tell me that Araratian was a faithful person who could be appointed a burgomaster of some big city in Armenia. Apparently, Gräfe's confession had disappointed Araratian very much, as he believed that he deserved at least a ministerial post."
Meanwhile, in August 1942, the situation with the implementation of Armenian initiatives within state bodies of the Third Reich was completely different compared to 1940. On July 17, 1941, Hitler issued his infamous decree "On civil administration of the newly occupied eastern territories" (Erlaß des Führers über die Verwaltung der neubesetzten Ostgebiete), establishing the Reich Ministry for the Occupied Eastern Territories (Reichsministerium für die besetzten Ostgebiete, RMfdbO), also known as the Eastern Ministry. During the war, the ministry was responsible for the civil administration of the occupied Soviet territories outside the military command area. One of its divisions, I-5 or Amt Kaukasus of the First Main (political) Directorate, supervised the Caucasus region through its Reichskommissariat Kaukasus headquartered in Tiflis/Tbilisi, Georgia. This administrative body included several general commissariats for Kuban, Stavropol, Georgia, Azerbaijan, main commissariats for Armenia and Kalmykia, as well as a general commissariat covering Dagestan, Chechnya and Ingushetia (Generalkommissariat für die Gebiete der Bergvölker). Obviously, Nazi Germany had no vision whatsoever for an independent Armenian state within its administrative control of the Caucasus after occupation. Moreover, the status of Armenia was relegated to a second-class main commissariat, while the Nazis intended to grant Azerbaijan and Georgia a status of first-rank provinces under respective general commissariats. In fact, for two years, Nazi intelligence services have cynically and prudently exploited the narcissism and morbid faith of Armenian nationalist leaders in their own uniqueness. Armenians considered themselves the Übermensch, representatives of a superior race, according to the Nazi interpretation of racial discrimination, while in fact the Nazis treated them as a third-class people. Germans believed that Armenians were able neither to have their own statehood nor even self-government under the German protectorate, as opposed to other Caucasian peoples. In fact, they regarded the leaders of Armenian nationalists, who by that time had proved to be loyal Nazi servants, for their past merits in the military or police, no greater than an auxiliary middle- or lower-level administrative staff. Hence, Armenian nationalists, who had firmly believed in their lofty mission within the German army, experienced deepest disappointment in their new masters, but they no longer had a way back.
In 1941, Arno Schickedanz, Chief of Staff of the NSDAP Foreign Policy Department and Reichskommissar of the Caucasus in RMfdbO, declared the official position of the Nazi regime with regard to Armenians. Although his last name sounded like Armenian one, he was an Ostsee German coming from a noble Rigan family. He had been childhood friends with one of the founders of the NSDAP, Max Erwin von Scheubner-Richter, and his future chief, the Reich Minister of the Eastern Ministry, Alfred Rosenberg, whose protection and patronage he has always enjoyed. In 1927, Schickedanz published 'Social Parasitism in the Life of Nations' (Sozialparasitismus im Völkerleben), a book where he described "destructive influence" of Jews on the German society. Shortly after, he positioned himself as a specialist on the 'Jewish question' and, as an active member of NSDAP and an official of the Eastern Ministry, became responsible for anti-Semitic indoctrination of these state bodies. However, due to his origin (Schickedanz had been a subject of the Russian Empire until he turned 25 y. o.) and upbringing, his views on the administration of the Caucasus were not that different from those that he had established in younger years. The only difference was that he considered not the Russian Orthodox imperialism but the German National Socialism on top of the hierarchy of peoples in the region under his control. As such, among the other Caucasian peoples, Armenians were not regarded as a first- or second-class nation.
In August 1941, it became crystal clear that Nazis were not going to create an independent allied state of Armenia (like Slovakia or Croatia) or an autonomous enclave within the Reichskommissariat Kaukasus. Neither was there any intention to assign Armenia a status of a first-class territory under a general commissariat, which would otherwise grant the local population a certain degree of local administrative autonomy and self-government. For Nazis, Armenia would be subject to direct control without a slightest chance of materialising the illusory national idea. Moreover, Nazis had openly declared their plans to the leaders of the Armenian diaspora in Europe. So, a completely logical and legitimate question in this case is: why did Araratian, Ter-Harutyunian, Kanayan, Jalalian, Papazian and other leaders of Armenian nationalist organisations in Europe strive for serving the Nazis, if they were denied from the very beginning permission to implement the seemingly divine idea of 'Greater Armenia'?
It turns out that it was not the 'great national dream' behind the collaboration with Nazis, as certain Armenian circles are trying to interpret the historical past, but a primitive desire to overcome the feeling of inferiority and vested interests, which they had been denied in civilised European countries.