Çərşənbə axşamı, 09:51
2019-cu ilin yeni başlamasına baxmayaraq, Azərbaycan hökumətinin həyata keçirdiyi irimiqyaslı islahatlar artıq öz nəticələrini verməyə başlayıb. Bu ilin yanvar ayında ümumi daxili məhsulun artımı, təxminən, 3 faiz təşkil edib. «Son 2-3 il ərzində bu, ən yüksək göstəricidir və onu göstərir ki, 2019-cu ildə Azərbaycanda iqtisadi artım yüksək templərlə təmin ediləcək və davam etdiriləcək», - deyə Prezident İlham Əliyev iqtisadi və sosial məsələlərlə bağlı müşavirədə bildirib.
İqtisadi artım
Dövlət başçısının dediyi kimi, 2017-ci il iqtisadi sabitləşmə, 2018-ci il isə dərin iqtisadi islahatlar ili olub. «2019-cu ilin sonrakı aylarında da çox ciddi islahatlar aparılacaq və dərinləşdiriləcək», - deyə İlham Əliyev vurğulayıb.
O, bildirib ki, bu ilin birinci ayında qeyri-neft sektorunda sənaye istehsalı, təxminən, 14 faiz artıb ki, bu da dünya miqyasında ən yüksək göstəricilərdən biridir.
«İqtisadi, makroiqtisadi vəziyyət sabitdir, manatın məzənnəsi bir ildən çoxdur ki, sabit olaraq qalır, inflyasiya ən aşağı səviyyədədir. Yəni bütün bunlar görülmüş işlər nəticəsində mümkün olub və bir daha onu göstərir ki, sosial və iqtisadi islahatlara alternativ yoxdur. 2019-cu ilin sonrakı aylarında da çox ciddi islahatlar aparılacaq və dərinləşdiriləcək ki, ölkəmizin hər bir sahəsində inkişaf, tərəqqi olsun, vətəndaşlar daha da yaxşı yaşasınlar», - deyə prezident bildirib.
Beləliklə, 2019-cu il əhalinin sosial inkişafı və sosial müdafiəsi baxımından əvvəlki illərdən köklü fərqlənəcək. Bütün islahatların, o cümlədən iqtisadi islahatların əsasında dövlətin vətəndaşların mövcud sosial problemlərini həll etmək istəyi dayanır. Bu, vergi və gömrük siyasətində böyük dəyişikliklər paketini, özəl sektor üçün yeni güzəştləri və təşviq mexanizmləri və s. tədbirlərdə əksini tapır. Nəticədə, onların hamısı dövlət büdcəsinə daxilolmalara müsbət təsir göstərir və bu da əhalinin gəlirlərini ciddi şəkildə artırmağa imkan verir.
«Təkcə ilin birinci ayında daxilolmalar kəskin artmışdır. Vergi orqanları plandan əlavə 80 milyon manatdan çox vəsait toplamışlar. Gömrük orqanları isə plandan əlavə 20 milyon manatdan çox vəsait toplamışlar və ümumi daxilolmalar 105 milyon manat artmışdır», - deyə İlham Əliyev bildirib.
Dövlət başçısı bildirib ki, bu ilin birinci ayında Dövlət Neft Fondunun gəlirləri də əhəmiyyətli dərəcədə artıb. «Bu, əlbəttə, bizə imkan verir ki, əlavə gəlirləri, ilk növbədə, vətəndaşların sosial müdafiəsinə yönəldək. Təqribən, 2 milyon 200 min əhali dövlətin sosial təşəbbüslərinin icrasından böyük dərəcədə faydalanacaq», - deyə prezident vurğulayıb.
Sosial problemlərin həlli
Yalnız ötən aylar ərzində Prezident İlham Əliyev tərəfindən minimum əməkhaqqı və minimum pensiyaların, təxminən, 38 faiz artımı ilə bağlı çox ciddi qərarlar qəbul edilib. Yalnız minimum əməkhaqqının 130 manatdan 180 manata qədər artması 600 min adamı əhatə edib. «Ancaq onu da bilməliyik ki, bu, son hədd deyil. Əlbəttə ki, əməkhaqlarının, pensiyaların artırılması gündəlikdə duran əsas məsələlərdən biridir», - deyə Prezident İ.Əliyev vurğulayıb.
Eyni məsələ, minimum pensiyanın 116 manatdan 160 manatadək artırılmasına aiddir, bu, 223 min nəfərin pensiya təminatını yaxşılaşdıracaq. Beləliklə, bu gün Azərbaycan minimum pensiyanın səviyyəsinə görə MDB üzrə ikinci yerdədir.
Həmçinin, təqribən, 100 minə yaxın tələbənin təqaüdü artırılıb, yaşa görə və əlilliyə görə müavinətlər, sağlamlığı məhdud imkanlı 18 yaşına çatmamış uşaqlar üçün müavinətlər, valideynlərini itirmiş uşaqların qəyyumlarına ödənişlər, müddətli hərbi xidmətdə olan vətəndaşların uşaqlarına sosial ödənişlər, 5-dən çox uşağı olan qadınlar üçün sosial ödənişlər, uşağın doğulması üçün ödənişlər, dəfn müavinətləri və s. artırılıb. Ümumiyyətlə, bu artım 577 min nəfəri əhatə edəcək, bu il dövlət büdcəsindən bu tədbirlərin həyata keçirilməsi üçün 400 milyon manat ayrılacaq.
Şəhid ailələrini də böyük sosial qərarlar paketi əhatə edib – buraya varislərə (təxminən, 12 min 200 ailəyə) bir dəfəlik 11 min manat məbləğində ödəniş edilməsi, onlar üçün müavinətlərin 242 manatdan 300 manatadək artırılması və onların mənzillərlə təmin edilməsi daxildir.
Həm də qısa müddətlərdə məcburi köçkünlərlə bağlı genişmiqyaslı tikinti proqramları həyata keçirilir.
«Əgər keçən il 5900 köçkün ailəsi üçün mənzillər, evlər tikilmişdirsə, bu il 6 mindən 7 minə qədər köçkün ailəsi yeni mənzillərlə, evlərlə təmin ediləcək», - deyə Prezident İlham Əliyev vurğulayıb. Bundan əlavə, dövlət başçısı bu əhali qrupu üçün müavinətlərin 1 aprel 2019-cu il tarixdən 50 faiz artırılması ilə bağlı sərəncam verib.
Bundan əlavə, uzun illər ərzində vətəndaşları narahat edən problemlərdən biri - vaxtilə tikilmiş və hansısa səbəblərə görə rəsmi olaraq qəbul edilməmiş çoxmənzilli binaların sənədləşməsi məsələsi də qısa müddətdə həll ediləcək.
Problemli kreditlər üzrə anons
Dövlət başçısı həmçinin vətəndaşları narahat edən məsələlərdən biri kimi problemli kreditlərlə də qərarlar olacağını bildirib. «İki aydan çoxdur ki, təkliflər üzərində iş aparılır. Bu, o qədər də sadə məsələ deyil. Biz bu məsələni həll etməklə əsas vəzifəni vətəndaşların rifah halının yaxşılaşmasında, onların maliyyə yükünün azaldılmasında görürük. Bu, ilk növbədə, ciddi sosial təşəbbüs kimi qəbul edilməlidir», - deyə Prezident İlham Əliyev vurğulayıb.
O sanır ki, yaxın gələcəkdə bu məsələ də öz həllini tapa bilər və Azərbaycan bu məsələnin həlli ilə bağlı da öz liderliyini nümayiş etdirəcək və çox ciddi nümunə göstərəcək. «Biz bilirik ki, buna oxşar addımların atılması ilə bağlı bəzi ölkələrdə müvafiq qərarlar qəbul edilmişdir, ancaq onlar icra edilməmişdir. Yəni burada xoş niyyətin olması əsas şərt deyil. Burada, əlbəttə ki, düzgün təhlilin aparılması və vətəndaşlar üçün ən məqbul variantın seçilməsidir», - deyə dövlət başçısı əlavə edib.
Bir sözlə, bütün bunlardan görünür ki, 2019-cu il Azərbaycan vətəndaşları üçün sürprizlərlə doludur və ölkədəki sosial-iqtisadi durumu ciddi şəkildə dəyişəcək.

PENSIONS, ALLOWANCES, LOANS
Results of large-scale reforms initiated by the government of Azerbaijan became clear with the start of year 2019. GDP growth in January reached approximately 3%. "This is the highest figure in the last 2-3 years, indicating that in 2019 Azerbaijan will ensure and continue high rates of economic growth," President Ilham Aliyev said at the meeting on economic and social issues.
Economic growth
According to President Aliyev, 2017 was economically stable for Azerbaijan. In 2018, the government implemented serious reforms. "In 2019, we will continue and deepen economic reforms," Aliyev said.
According to the president, the growth of non-oil industrial production in January was about 14%, which "is one of the highest rates in the world." "Economic and macroeconomic situation in Azerbaijan is stable. The exchange rate of the national currency is also stable, inflation is very low. This shows that reforms produce good results, and serious reforms in 2019 will contribute to progress and improvement of the public welfare," the president stated.
Undoubtedly, this year will be radically different from previous years in terms of social development and protection. The basis of all reforms, including economic reforms, is the state’s desire to solve the pressing social problems of citizens. This is a huge package of changes in tax and customs policy, and new benefits and preferences for the private sector, etc. As a result, they all have a positive effect on state revenues, which makes it possible to seriously increase public income.
"In January 2019, state revenues from taxes and customs duties exceeded the planned figures. In particular, the Ministry of Taxes provided more than ₼80 million more than originally planned, the State Customs Committee - more than ₼20 million. In general, additional revenues reached 105 million," President Aliyev said.
Ilham Aliyev added that the State Oil Fund of Azerbaijan also significantly increased revenues in January 2019. "Additional funds allow us to direct them to improving the social well-being of population and measures to strengthen social protection. In general, the package of social proposals covers about 2.2 million people," the president underlined.
Solving social problems
Over the past months, President Aliyev signed a number of documents initiating a significant increase in the minimum wage and minimum pension - almost 38% each. Thus, the increase in the minimum wage from 130 to 180 manat covered 600 thousand people. "We are not happy with this figure, in fact. I gave relevant instructions to prepare a set of proposals concerning further increases in the minimum wage," President Aliyev said.
The same applies to the minimum pension, which grew from 116 to 160 manat, which will improve the pension coverage of 223,000 people. Today Azerbaijan ranks second in the CIS in terms of the minimum pension.
The government also increased scholarships for about 100 thousand students, increased age benefits for disabled people, for children under 18 years of age with disabilities, payments to guardians of orphan children, social benefits to children from families serving in the military, women with more five children, payments for the birth of a child, funeral allowances, etc. In general, this increase will cover 577 thousand people with ₼400 million allocated from the state budget.
A large package of social decisions concerns the families of the fallen in the war, including a lump-sum payment of ₼11,000 to their heirs (almost 12,200 families), increase in benefits from ₼242 to ₼300, and provision of housing.
Also, the government initiated large-scale construction programs targeting internally displaced persons. "Last year 5,900 families of displaced persons received housing. This year, however, we are planning to offer a new housing solution to 6-7 thousand families of displaced persons," said President Aliyev. In addition, he ordered a 50 percent increase in benefits for this group of people from April 1, 2019.
Furthermore, the government will shortly solve one of the annoying problems for citizens over the years – registration of the newly built multi-apartment buildings, which had remained unregistered for unknown reasons.
Solution for problem loans
Also, President Aliyev announced the government's decision on solving the problem loans. "We have been working on proposals for more than two months. This is not an easy question. Our objective was to improve the well-being of citizens, reducing their financial burden. This should be understood as a serious social initiative," President Aliyev said.
President believes that the issue will be solved in the near future, and Azerbaijan will demonstrate leadership in solving this problem. "We know that the governments of some countries have made similar decisions but have not implemented them. It is not about good intentions, but conducting the right analysis and choosing the most acceptable option for citizens," President Aliyev said.
Apparently, we can expect pleasant surprises in 2019, which will seriously change the socio-economic situation in Azerbaijan.