QAZAXSAYAĞI TƏKRAR YÜKLƏNMƏ
Qazaxıstan prezidenti Nursultan Nazarbayevin hökuməti istefaya göndərəcəyi, əslində, hələ yanvarda məlum idi. O zaman elbası (qazax dilindən tərcümədə «dövlət başçısı») nazirləri açıq şəkildə tənqid etmiş, hətta onları «qorxaq» adlandırmışdı. Prezident Nazirlər Kabineti ilə Milli Bankı sərt tənqid etmiş, onları «iqtisadiyyatda keyfiyyətli artıma nail olunması üçün real stimul və alətlər yarada bilməməkdə» təqsirləndirmişdi. Nazarbayev hökumət üzvlərinin ölkə vətəndaşlarının rifahının yaxşılaşdırılmasına dair tapşırıqları yerinə yetirə bilmədiklərini, ÜDM artımının əsasən «xammal resursları hesabına» təmin olunduğunu, əksər sosial məsələnin sırf formal şəkildə həll olunduğunu, ümumilikdə məmurların əhali ilə işləyə bilmədiyini, insanların problemlərini dinləmədiyini, mövqelərini insanlara çatdırmadığını xüsusi vurğulamışdı. Nəticədə, prezident baş nazir Bakıtjan Saqintayevi və bəzi həmkarlarını fevralın 21-də vəzifədən uzaqlaşdırmışdı.
O zaman xarici işlər, daxili işlər, müdafiə, ədliyyə, səhiyyə, mədəniyyət və idman, energetika və maliyyə nazirləri (sonuncu həm də baş nazirin müavini idi) vəzifələrində qalmışdılar. Bununla yanaşı, prezident yeni əmək və sosial müdafiə, təhsil və elm, kənd təsərrüfatı, milli iqtisadiyyat nazirləri təyin etmiş, İnformasiya və Kommunikasiya Nazirliyi ləğv olunaraq, yerində İnformasiya və İctimai İnkişaf Nazirliyi yaradılmışdı. Dövlət başçısı Milli Bankın rəhbərini də dəyişmişdi.
Nəhayət, ölkəyə yeni baş nazir təyin olunub. Bu post 53 yaşlı Əsgər Maminə həvalə edilib. Mamin vaxtilə «Qazaxıstan temir jolı» milli dəmir yolu idarəsinə rəhbərlik edib, Astananın meri, nəqliyyat və kommunikasiya naziri olub. Nursultan Nazarbayevin ona çox inandığı deyilir. Mamin həm də istedadlı və təcrübəli idarəçi kimi tanınır.
«Ötən illərdə ölkədə sosial-iqtisadi vəziyyət sabit olub. Bu, şühəsiz ki, müsbət məqamdır. Lakin indiki dövr üçün bu, kifayət deyil… Çox sayda qanunun, hökumət qərarının qəbuluna baxmayaraq, iqtisadiyyatının bir çox sektorunda müsbət dəyişiklik baş verməyib», - deyə Nazarbayev bildirib. Onun bu fikirləri, əslində, yeni hökumətin qarşısına qoyulmuş vəzifənin nədən ibarət olduğunu göstərir.
Görünən odur ki, bu gün Qazaxıstanda əsas hədəf regionların inkişafına, insanların həyat səviyyəsinin yüksəldilməsinə, sosial infrastrukturun yaradılmasına diqqəti artırmaqla, sosial sahəni inkişaf etdirməkdir.
«Nur Otan» partiyasının 20 illiyinə həsr olunmuş və hökumətin istefaya göndərilməsindən dərhal sonra keçirilmiş qurultayında da Nazarbayev insanların sosial dəstəyinin gücləndirilməsi, həyat səviyyəsinin artırılması istiqamətində addımların atılmasının vacibliyini bildirib.
Bundan dərhal sonra Əsgər Mamin «Nurlıjol» proqramının 2020-2025-ci illəri əhatə edəcək növbəti mərhələsinin hazırlanması prosesinin sürətləndirilməsinə dair tapşırıq verib. O, əsas hədəfin vətəndaşların həyat səviyyəsinin yüksəldilməsi olduğunu bir daha bəyan edib.
«Nurlıjol» infrastrukturun, o cümlədən mənzil infrastrukturunun inkişafını nəzərdə tutan dövlət proqramıdır.
Beləliklə, baş verənlərə gəlirlərin azalması və tariflərin yüksəlməsi, işsizliyin artması, kiçik və orta biznesdə durğunluğun yaranması ilə ortaya çıxmış sosial problemlərin həllinə yönəlmiş kompleks tədbir kimi yanaşmaq olar. Ötən il baş vermiş bəzi hadisələr, xüsusilə olimpiya çempionu, fiqurist Denis Tenin faciəvi ölümü kimi ciddi rezonans doğurmuş faktlar Daxili İşlər Nazirliyində islahatların vacibliyi kimi məsələləri də aktuallaşdırmışdı. Lakin istənilən belə yenilənmə sistemin tərkibində qismən də olsa, təmizləmə tələb edir. Qazaxıstan siyasi elitasında gedən yenilənmə prosesi də bununla bağlıdır.
Amma bu proses Qazaxıstan daxili siyasətinin daha bir vacib məqamı ilə də əlaqəlidir. Söhbət yalnız ölkə daxilində deyil, xaricdə də geniş müzakirə olunan məsələdən gedir. Deyilənə görə, yeni kabinetin formalaşdırılması ölkədə hakimiyyətin ötürülməsi prosesinə zəmin hazırlanması istiqamətində ilk addımdır. Maraqlıdır ki, bu fikrin meydana çıxmasına və hətta daha da güclənməsinə elə «elbası»nın özü səbəb olub. Fevralın əvvəlində o, gözlənilmədən Konstitusiya Şurasına müraciət edərək, ölkə Konstitusiyasının 42-ci maddəsinin 3-cü bəndinin izahını istəyib. Bu bənddə söhbət dövlət başçısının səlahiyyətinin dayandırılması şərtlərindən gedir. Qeyd edək ki, prezident Nursultan Nazarbayevin səlahiyyət müddəti 2020-ci ildə başa çatacaq. Növbəti prezident seçkisi gələn ilin aprelində keçirilməlidir. Yenə də ölkə Konstitusiyasına əsasən, Nazarbayev Qazaxıstanın ilk prezidenti kimi, bu posta istədiyi qədər seçilə bilər.
Daha sonra prezident xüsusi bəyanatla çıxış edərək, növbədənkənar seçkinin olmayacağını, bildirib. Nazarbayevin sözlərinə görə, Konstitusiya Şurasına müraciətə səbəb Qazaxıstan Konstitusiyası da ölkə başçısının hansı halda səlahiyyətlərindən könüllü şəkildə imtina edə, yəni istefa verə biləcəyinin aydın göstərilməməsidir. Yerli ekspertlər bildirirlər ki, ölkə Konstitusiyasında bu mənada, həqiqətən də, boşluq var. Daha konkret desək, Qazaxıstan Konstitusiyasında prezidentin şəxsi və ya siyasi səbəblərdən istefaya getməsi proseduru haqda heç nə yoxdur. Ali qanuna əsasən, ölkə başçısı vəzifəsini vaxtından əvvəl ya «səhhətilə əlaqədar vəzifəsini icra edə bilmədikdə», ya da dövlətə xəyanətə yol verdiyi halda tərk edə bilər.
Bu məsələ nə qədər müzakirə olunsa da, Nazarbayevin vəzifəsini könüllü tərk edə bilib-bilməyəcəyi yenə də qeyri-müəyyən qalır. «Bəli, prezidentin qanuna əsasən növbədənkənar seçki elan etmək hüququ var. Lakin bizi bu təhlükə gözləmir. Gəlin, sakitləşək və normal işimizi davam etdirək», - deyə dövlət başçısı özü bu haqda bildirib.
Lakin ekspertlərin bununla bağlı şübhələri hələ də qalmaqdadır. Onların əksəriyyətini bir sual maraqlandırır: belə olan təqdirdə, prezidentin Konstitusiya Şurasına müraciətinə nə ehtiyac var idi? Aydındır ki, o, indiyədək belə sorğularla dəfələrlə çıxış edib və bu, həqiqətən də, adi bir prosedurdur. Lakin prosedur! Mövzu isə adi deyil. Belə çıxır ki, bu, hakimiyyətin məqsədli şəkildə nümayiş etdirdiyi gedişdir. Bu addımın məqsədi olmaya bilməz. Bəlkə də, Nazarbayev bununla guya hakimiyyətdən könüllü getmək istədiyini, lakin bacarmadığını göstərmək istəyib. Amma bu ehtimal o qədər də yüksək deyil. Hakimiyyət dəyişikliyinin qaçılmaz olduğunu anlayan elitanın növbəti hakimiyyətdə təmsil olunmağa çalışdığı, bu üzdən prezidenti aydın olmayan addımlara məcbur etdiyi haqda fikirlər daha az inandırıcıdır. Lakin Nazarbayev kimi siyasi fiqurun çəkisini nəzərə alsaq, onun kiminsə planı ilə iş gördüyü inandırıcı deyil. Əksinə…
Görünən odur ki, Nazarbayevin özü vəziyyəti öyrənir, manevr üçün meydan yaradır. Məsələn, Qazaxıstan parlamenti Senatının sədri Kasım-Jomart Tokayevin BBC-yə ötənilki müsahibəsində səsləndirdiyi fikirlər vəziyyətin öyrənilməkdə olduğunu düşünməyə əsas verir. O, bildirmişdi ki, Nursultan Nazarbayevin 2020-ci il seçkisinə qatılmayacağı istisna deyil. Müsahibədən az sonra Tokayev fikirlərinin kontekstdən çıxarıldığını, əslində, tam fərqli fikir söyləməyə çalışdığını demişdi. Ola bilsin ki, həmin dövrdə kimsə əsl simasını ortaya qoyub və prezident həmin qüvvələri «tanıyıb».
Manevr üçün meydanın yaradılması məsələsinə gəlincə, Qazaxıstan Təhlükəsizlik Şurasının statusu və səlahiyyətlərinə ötən il edilmiş dəyişikliklər, «elbası»nın bu quruma ömürlük sədr təyin olunması kifayət qədər güclü təməl qoyuluşu kimi görünür.
Beləliklə, Qazaxıstanın siyasi meydanında proseslərin mümkün inkişaf ssenarisi bir deyil və bunun səbəbi aydındır. Onların ən realı belədir ki, Nazarbayev 2020-ci ildə yenidən prezident seçilir, lakin özündən sonra kimi dəstəkləyəcəyini özü üçün müəyyənləşdirir. Sonrakı dövrdə mümkün varis elita daxilində, daha önəmlisi isə xalq arasında mövqeyini və nüfuzunu artırır, bununla da, Qazaxıstanın növbəti prezidenti olmağa hazırlaşır. Bundan sonra Nazarbayev uğurlu vaxtı müəyyənləşdirərək könüllü istefa verir, lakin Təhlükəsizlik Şurasının sədri, Qazaxıstan Xalqları Assambleyasının və «Nur Otan» partiyasının rəhbəri kimi işini davam etdirir.
Nazarbayev bilir ki, hazırda qəbul olunan əksər qərarlar konkret onun özü ilə əlaqəlidir. Bundan başqa, yeni prezident kimliyindən asılı olmayaraq, xüsusilə ilkin dövrlərdə Nazarbayev qədər nüfuza yiyələnə bilməyəcək. Bu üzdən də, «elbası» istənilən yaxşı rəhbər kimi, doğru addım atır – əsas oyunçunun kənara çəkilməsilə, sistemin çökməməsi üçün onu şaxələndirir, yükü azaldır. Beləliklə, Nazarbayevin özünə varis tapmağa deyil (o, istənilən halda ümumxalq səsverməsilə seçiləcək), qurduğu hakimiyyət vertikalının, hətta xarici siyasətin davamlılığına çalışdığıdı demək daha düzgün olar. Bu planın həyata keçirilməsi üçün isə iqtisadi sabitliyə, siyasi elita daxilində konsensusa ehtiyac var. Yəni Qazaxıstan prezidenti və hökuməti hazırda məhz bununla məşğuldur.

RESET THE KAZAKH WAY
Actually, it has been clear since January 2019 that the Kazakh President Nursultan Nazarbayev would dismiss the government soon, when he publicly criticised the ministers, calling them "cowards." The Cabinet and the National Bank were severely reprimanded for failing "to fully create real incentives and tools for a qualitative growth of the national economy." Nazarbayev emphasized that the government could not fulfil his order to improve the public welfare, GDP growth was mainly provided "at the expense of raw materials," many social issues were resolved purely formally, just for a tick, and in general, officials were not able to work with the population, listen to people's problems, explain their position to them. That is why Prime Minister Bakytzhan Sagintayev and some of his colleagues lost their seats on February 21.
The heads of the ministries of foreign affairs, internal affairs, defence, justice, health, culture and sports, energy, and finance (who also became Deputy Prime Minister) retained their positions. At the same time, new ministers of labour and social protection, education and science, agriculture, and national economy were appointed. The Ministry of Information and Communications was abolished and replaced with the Ministry of Information and Public Development. The head of the National Bank was also changed.
The new prime minister of Kazakhstan is the former first deputy head of government, 53-year-old Askar Mamin. Mamin previously led the national railway company, Kazakhstan Temir Zholy, was the mayor of Astana, and minister of transport and communications. It is said that he enjoys great confidence of Nursultan Nazarbayev. Mamin is also considered a talented and experienced manager.
"Socio-economic situation in previous years was stable. This is definitely a positive thing. However, this is not enough now... Positive changes have not been observed in many sectors of the national economy, despite the adoption of many laws and government decisions," Nazarbayev said as if declaring the main task of the new government. There is a clear intention to strengthen the social sphere, with an emphasis on regional development, tangible improvement in the quality of life, and the creation of social infrastructure. At the last convention of the Nur Otan Party, which coincided with the 20th anniversary of this political organisation, Nazarbayev also proposed measures to strengthen social support and improve the quality of life in Kazakhstan.
Immediately hot on the trail, Askar Mamin ordered to speed up the development of the next stage of the Nurlyzhol program for 2020–2025, again noting that its main task is to improve the quality of life of citizens. Nurlyzhol is a state program for infrastructure development, including the strengthening of housing infrastructure.
The ongoing events can be viewed as a kind of reset, aimed at solving the accumulated social problems caused by falling incomes and rising prices and tariffs, increasing unemployment, and stagnation in small and medium businesses. Some events of the last year, especially such resonant ones as the tragic death of the Olympic champion, figure skater Denis Ten, also sharply raised the need for reforms in the Ministry of the Interior. At the same time, any reboot is impossible without at least a partial update of the system's components. That is why now in Kazakhstan there is a process of updating the political elite.
Another crucial moment of Kazakhstan’s domestic policy, which is increasingly popular both in and out of the country and closely associated with this process, is a claim that the establishment of a new cabinet is the first stage of preparing the ground for the transit of power. Remarkably, it was Nazarbayev himself who gave rise to such thoughts, when in early February, he suddenly asked the Constitutional Council to clarify paragraph 3 of Article 42 of the Constitution, which specifies the terms for the termination of presidential powers. The powers of President Nursultan Nazarbayev will expire in 2020 with the next presidential election scheduled for April. According to the constitution, Nazarbayev, as the first president of Kazakhstan, can be elected to this position an unlimited number of times.
However, the president then made a special statement that there would be no early presidential election, and his appeal to the Constitutional Council was a routine one, for the Constitution of Kazakhstan does not explicitly specify the terms under which the president can leave his post voluntarily or resign. Indeed, according to local experts, the Kazakh constitution states that in case of early leave of office, there is no procedure such as the resignation of the president for personal or political reasons. President of Kazakhstan can leave his post earlier due to either "sustained inability to fulfil his or her duties due to illness", or in the case of resignation for treason. There are many comments on this subject, but it is still not clear whether Nazarbayev has the right to leave the office for personal reasons. "Yes, the president has the right to declare early elections by law, but we do not need to worry about it. Let's calm down and work normally," president reassured everyone. But doubts in the expert community still remain.
One of the popular questions these days is why then did the president need to appeal to the Constitutional Court? It is clear that he has made numerous requests before and this is indeed a routine procedure. But the issue itself is not. It seems that the authorities has intentionally made the issue public with a specific goal in mind. It is possible but still unlikely that Nazarbayev simply wanted to emphasize that he would like to leave the office himself but he cannot. Even less likely is the assumption that elites, who understand the inevitability of the transfer of power, are trying to secure a place in advance for the next leader of the country and therefore can now push the incumbent president to some steps that the public does not understand. However, given the scale of political figure of Nazarbayev, it is doubtful that he would make moves following someone else’s plans. Rather the opposite.
It seems that Nazarbayev is exploring the situation to prepare a solid stage ground. In particular, last year the chairman of the Senate of the Kazakh Parliament, Kasym-Zhomart Tokayev, in his interview with BBC said that it was likely that Nursultan Nazarbayev would not take part in the next presidential elections scheduled for 2020. Then Tokayev quickly recovered, noting that his words were taken out of context and initially had a completely different meaning. Yet, apparently, some people showed their real face — someone whom the president wanted to test. As to the stage ground, then last year’s change in the status and authority of the Security Council of the Republic of Kazakhstan and the introduction of a lifelong presidency of Nazarbayev indeed look like the construction of a fairly solid foundation.
Further scenarios of what may occur in the political field of Kazakhstan vary, and it is clear why. Yet the following one seems to be the most realistic one: Nazarbayev is re-elected in 2020 keeping his successor in mind. During this time, that individual will have to strengthen his position and authority both among the elites and, most importantly, among the people, in order to become the next president of Kazakhstan. Then Nazarbayev can choose a good moment and voluntarily resign, continuing to control everything as chairman of the Security Council, as well as the Chairman of the Assembly of Peoples of Kazakhstan and the Nur Otan party.
Obviously, Nazarbayev understands that he alone is the most important decision maker in the country. At the same time, the new president, whoever he is, will not have, at least initially, the same authority that Nazarbayev has. Thus, like any good leader, Nazarbayev makes the right move trying to unload the system in a multi-vector way so that it does not freeze when the lead actor leaves the stage. It would probably be more appropriate to say that Nazarbayev is not trying to secure himself a successor (after all, he will be elected by popular vote), but rather the continuity of the vertical of power he has built for many years and all its mechanisms, as well as foreign policy. To implement this plan, it is required to ensure economic stability and consensus within the ruling elite. That is exactly what the president and government of Kazakhstan are doing now.