QAZAXSAYAĞI TƏKRAR YÜKLƏNMƏ
Qazaxıstan prezidenti Nursultan Nazarbayevin hökuməti istefaya göndərəcəyi, əslində, hələ yanvarda məlum idi. O zaman elbası (qazax dilindən tərcümədə «dövlət başçısı») nazirləri açıq şəkildə tənqid etmiş, hətta onları «qorxaq» adlandırmışdı. Prezident Nazirlər Kabineti ilə Milli Bankı sərt tənqid etmiş, onları «iqtisadiyyatda keyfiyyətli artıma nail olunması üçün real stimul və alətlər yarada bilməməkdə» təqsirləndirmişdi. Nazarbayev hökumət üzvlərinin ölkə vətəndaşlarının rifahının yaxşılaşdırılmasına dair tapşırıqları yerinə yetirə bilmədiklərini, ÜDM artımının əsasən «xammal resursları hesabına» təmin olunduğunu, əksər sosial məsələnin sırf formal şəkildə həll olunduğunu, ümumilikdə məmurların əhali ilə işləyə bilmədiyini, insanların problemlərini dinləmədiyini, mövqelərini insanlara çatdırmadığını xüsusi vurğulamışdı. Nəticədə, prezident baş nazir Bakıtjan Saqintayevi və bəzi həmkarlarını fevralın 21-də vəzifədən uzaqlaşdırmışdı.
O zaman xarici işlər, daxili işlər, müdafiə, ədliyyə, səhiyyə, mədəniyyət və idman, energetika və maliyyə nazirləri (sonuncu həm də baş nazirin müavini idi) vəzifələrində qalmışdılar. Bununla yanaşı, prezident yeni əmək və sosial müdafiə, təhsil və elm, kənd təsərrüfatı, milli iqtisadiyyat nazirləri təyin etmiş, İnformasiya və Kommunikasiya Nazirliyi ləğv olunaraq, yerində İnformasiya və İctimai İnkişaf Nazirliyi yaradılmışdı. Dövlət başçısı Milli Bankın rəhbərini də dəyişmişdi.
Nəhayət, ölkəyə yeni baş nazir təyin olunub. Bu post 53 yaşlı Əsgər Maminə həvalə edilib. Mamin vaxtilə «Qazaxıstan temir jolı» milli dəmir yolu idarəsinə rəhbərlik edib, Astananın meri, nəqliyyat və kommunikasiya naziri olub. Nursultan Nazarbayevin ona çox inandığı deyilir. Mamin həm də istedadlı və təcrübəli idarəçi kimi tanınır.
«Ötən illərdə ölkədə sosial-iqtisadi vəziyyət sabit olub. Bu, şühəsiz ki, müsbət məqamdır. Lakin indiki dövr üçün bu, kifayət deyil… Çox sayda qanunun, hökumət qərarının qəbuluna baxmayaraq, iqtisadiyyatının bir çox sektorunda müsbət dəyişiklik baş verməyib», - deyə Nazarbayev bildirib. Onun bu fikirləri, əslində, yeni hökumətin qarşısına qoyulmuş vəzifənin nədən ibarət olduğunu göstərir.
Görünən odur ki, bu gün Qazaxıstanda əsas hədəf regionların inkişafına, insanların həyat səviyyəsinin yüksəldilməsinə, sosial infrastrukturun yaradılmasına diqqəti artırmaqla, sosial sahəni inkişaf etdirməkdir.
«Nur Otan» partiyasının 20 illiyinə həsr olunmuş və hökumətin istefaya göndərilməsindən dərhal sonra keçirilmiş qurultayında da Nazarbayev insanların sosial dəstəyinin gücləndirilməsi, həyat səviyyəsinin artırılması istiqamətində addımların atılmasının vacibliyini bildirib.
Bundan dərhal sonra Əsgər Mamin «Nurlıjol» proqramının 2020-2025-ci illəri əhatə edəcək növbəti mərhələsinin hazırlanması prosesinin sürətləndirilməsinə dair tapşırıq verib. O, əsas hədəfin vətəndaşların həyat səviyyəsinin yüksəldilməsi olduğunu bir daha bəyan edib.
«Nurlıjol» infrastrukturun, o cümlədən mənzil infrastrukturunun inkişafını nəzərdə tutan dövlət proqramıdır.
Beləliklə, baş verənlərə gəlirlərin azalması və tariflərin yüksəlməsi, işsizliyin artması, kiçik və orta biznesdə durğunluğun yaranması ilə ortaya çıxmış sosial problemlərin həllinə yönəlmiş kompleks tədbir kimi yanaşmaq olar. Ötən il baş vermiş bəzi hadisələr, xüsusilə olimpiya çempionu, fiqurist Denis Tenin faciəvi ölümü kimi ciddi rezonans doğurmuş faktlar Daxili İşlər Nazirliyində islahatların vacibliyi kimi məsələləri də aktuallaşdırmışdı. Lakin istənilən belə yenilənmə sistemin tərkibində qismən də olsa, təmizləmə tələb edir. Qazaxıstan siyasi elitasında gedən yenilənmə prosesi də bununla bağlıdır.
Amma bu proses Qazaxıstan daxili siyasətinin daha bir vacib məqamı ilə də əlaqəlidir. Söhbət yalnız ölkə daxilində deyil, xaricdə də geniş müzakirə olunan məsələdən gedir. Deyilənə görə, yeni kabinetin formalaşdırılması ölkədə hakimiyyətin ötürülməsi prosesinə zəmin hazırlanması istiqamətində ilk addımdır. Maraqlıdır ki, bu fikrin meydana çıxmasına və hətta daha da güclənməsinə elə «elbası»nın özü səbəb olub. Fevralın əvvəlində o, gözlənilmədən Konstitusiya Şurasına müraciət edərək, ölkə Konstitusiyasının 42-ci maddəsinin 3-cü bəndinin izahını istəyib. Bu bənddə söhbət dövlət başçısının səlahiyyətinin dayandırılması şərtlərindən gedir. Qeyd edək ki, prezident Nursultan Nazarbayevin səlahiyyət müddəti 2020-ci ildə başa çatacaq. Növbəti prezident seçkisi gələn ilin aprelində keçirilməlidir. Yenə də ölkə Konstitusiyasına əsasən, Nazarbayev Qazaxıstanın ilk prezidenti kimi, bu posta istədiyi qədər seçilə bilər.
Daha sonra prezident xüsusi bəyanatla çıxış edərək, növbədənkənar seçkinin olmayacağını, bildirib. Nazarbayevin sözlərinə görə, Konstitusiya Şurasına müraciətə səbəb Qazaxıstan Konstitusiyası da ölkə başçısının hansı halda səlahiyyətlərindən könüllü şəkildə imtina edə, yəni istefa verə biləcəyinin aydın göstərilməməsidir. Yerli ekspertlər bildirirlər ki, ölkə Konstitusiyasında bu mənada, həqiqətən də, boşluq var. Daha konkret desək, Qazaxıstan Konstitusiyasında prezidentin şəxsi və ya siyasi səbəblərdən istefaya getməsi proseduru haqda heç nə yoxdur. Ali qanuna əsasən, ölkə başçısı vəzifəsini vaxtından əvvəl ya «səhhətilə əlaqədar vəzifəsini icra edə bilmədikdə», ya da dövlətə xəyanətə yol verdiyi halda tərk edə bilər.
Bu məsələ nə qədər müzakirə olunsa da, Nazarbayevin vəzifəsini könüllü tərk edə bilib-bilməyəcəyi yenə də qeyri-müəyyən qalır. «Bəli, prezidentin qanuna əsasən növbədənkənar seçki elan etmək hüququ var. Lakin bizi bu təhlükə gözləmir. Gəlin, sakitləşək və normal işimizi davam etdirək», - deyə dövlət başçısı özü bu haqda bildirib.
Lakin ekspertlərin bununla bağlı şübhələri hələ də qalmaqdadır. Onların əksəriyyətini bir sual maraqlandırır: belə olan təqdirdə, prezidentin Konstitusiya Şurasına müraciətinə nə ehtiyac var idi? Aydındır ki, o, indiyədək belə sorğularla dəfələrlə çıxış edib və bu, həqiqətən də, adi bir prosedurdur. Lakin prosedur! Mövzu isə adi deyil. Belə çıxır ki, bu, hakimiyyətin məqsədli şəkildə nümayiş etdirdiyi gedişdir. Bu addımın məqsədi olmaya bilməz. Bəlkə də, Nazarbayev bununla guya hakimiyyətdən könüllü getmək istədiyini, lakin bacarmadığını göstərmək istəyib. Amma bu ehtimal o qədər də yüksək deyil. Hakimiyyət dəyişikliyinin qaçılmaz olduğunu anlayan elitanın növbəti hakimiyyətdə təmsil olunmağa çalışdığı, bu üzdən prezidenti aydın olmayan addımlara məcbur etdiyi haqda fikirlər daha az inandırıcıdır. Lakin Nazarbayev kimi siyasi fiqurun çəkisini nəzərə alsaq, onun kiminsə planı ilə iş gördüyü inandırıcı deyil. Əksinə…
Görünən odur ki, Nazarbayevin özü vəziyyəti öyrənir, manevr üçün meydan yaradır. Məsələn, Qazaxıstan parlamenti Senatının sədri Kasım-Jomart Tokayevin BBC-yə ötənilki müsahibəsində səsləndirdiyi fikirlər vəziyyətin öyrənilməkdə olduğunu düşünməyə əsas verir. O, bildirmişdi ki, Nursultan Nazarbayevin 2020-ci il seçkisinə qatılmayacağı istisna deyil. Müsahibədən az sonra Tokayev fikirlərinin kontekstdən çıxarıldığını, əslində, tam fərqli fikir söyləməyə çalışdığını demişdi. Ola bilsin ki, həmin dövrdə kimsə əsl simasını ortaya qoyub və prezident həmin qüvvələri «tanıyıb».
Manevr üçün meydanın yaradılması məsələsinə gəlincə, Qazaxıstan Təhlükəsizlik Şurasının statusu və səlahiyyətlərinə ötən il edilmiş dəyişikliklər, «elbası»nın bu quruma ömürlük sədr təyin olunması kifayət qədər güclü təməl qoyuluşu kimi görünür.
Beləliklə, Qazaxıstanın siyasi meydanında proseslərin mümkün inkişaf ssenarisi bir deyil və bunun səbəbi aydındır. Onların ən realı belədir ki, Nazarbayev 2020-ci ildə yenidən prezident seçilir, lakin özündən sonra kimi dəstəkləyəcəyini özü üçün müəyyənləşdirir. Sonrakı dövrdə mümkün varis elita daxilində, daha önəmlisi isə xalq arasında mövqeyini və nüfuzunu artırır, bununla da, Qazaxıstanın növbəti prezidenti olmağa hazırlaşır. Bundan sonra Nazarbayev uğurlu vaxtı müəyyənləşdirərək könüllü istefa verir, lakin Təhlükəsizlik Şurasının sədri, Qazaxıstan Xalqları Assambleyasının və «Nur Otan» partiyasının rəhbəri kimi işini davam etdirir.
Nazarbayev bilir ki, hazırda qəbul olunan əksər qərarlar konkret onun özü ilə əlaqəlidir. Bundan başqa, yeni prezident kimliyindən asılı olmayaraq, xüsusilə ilkin dövrlərdə Nazarbayev qədər nüfuza yiyələnə bilməyəcək. Bu üzdən də, «elbası» istənilən yaxşı rəhbər kimi, doğru addım atır – əsas oyunçunun kənara çəkilməsilə, sistemin çökməməsi üçün onu şaxələndirir, yükü azaldır. Beləliklə, Nazarbayevin özünə varis tapmağa deyil (o, istənilən halda ümumxalq səsverməsilə seçiləcək), qurduğu hakimiyyət vertikalının, hətta xarici siyasətin davamlılığına çalışdığıdı demək daha düzgün olar. Bu planın həyata keçirilməsi üçün isə iqtisadi sabitliyə, siyasi elita daxilində konsensusa ehtiyac var. Yəni Qazaxıstan prezidenti və hökuməti hazırda məhz bununla məşğuldur.

ПЕРЕЗАГРУЗКА ПО-КАЗАХСКИ
То, что президент Казахстана Нурсултан Назарбаев отправит правительство в отставку, в принципе стало ясно уже в январе, когда елбасы (в переводе с казахского - "глава государства") публично раскритиковал министров, назвав их "трусами". Кабинет и Нацбанк были жестко отчитаны за то, что им "так и не удалось в полной мере создать реальные стимулы и инструменты для качественного роста экономики". Назарбаев особо подчеркнул, что члены правительства не смогли выполнить поручение по повышению благосостояния граждан страны, рост ВВП в основном обеспечивался "за счет сырьевых ресурсов", многие социальные вопросы решались чисто формально, для "галочки", и в целом чиновники не смогли наладить работу с населением, выслушивать проблемы людей, разъяснять им свою позицию. Именно за это премьер-министр Бакытжан Сагинтаев и некоторые из его коллег 21 февраля лишились своих кресел.
Свои должности сохранили главы МИД, МВД, обороны, юстиции, Минздрава, Минкультуры и спорта, энергетики, а также министр финансов (который стал еще и вице-премьером). В то же время назначены новые министры труда и социальной защиты, образования и науки, сельского хозяйства, национальной экономики. Министерство информации и коммуникаций упразднили, создав вместо него Министерство информации и общественного развития. Поменялся и глава Нацбанка.
Новым премьер-министром Казахстана стал бывший первый заместитель главы правительства 53-летний Аскар Мамин. В свое время Мамин также возглавлял национальную железнодорожную компанию "Казахстан темир жолы", был акимом (мэром) Астаны, министром транспорта и коммуникаций. Говорят, что он пользуется большим доверием Нурсултана Назарбаева. Еще Мамин считается талантливым и опытным управленцем.
"Социально-экономическая ситуация в предыдущие годы была стабильной. Это, безусловно, положительный момент. Однако этого недостаточно для настоящего времени... Во многих секторах экономики, несмотря на принятие множества законов, решений правительства, положительных изменений так и не произошло" - в этих словах Назарбаева, можно сказать, заключается основная задача нового правительства. Явно прослеживается намерение усилить социальную сферу, сделав акцент на региональном развитии, ощутимом повышении качества жизни, создании социальной инфраструктуры. На прошедшем сразу же после отставки правительства съезде партии "Нур Отан", приуроченном к 20-летию этой политической организации, Назарбаев также предложил меры по усилению социальной поддержки и повышению качества жизни казахстанцев.
Сразу по горячим следам Аскар Мамин поручил ускорить разработку следующего этапа программы "Нурлыжол" на 2020-2025 годы, опять-таки отметив, что ее основная задача - повысить качество жизни граждан. "Нурлыжол" - государственная программа инфраструктурного развития, в том числе укрепления жилищной инфраструктуры.
Таким образом, все происходящее можно рассматривать как своего рода перезагрузку, нацеленную на решение накопившихся социальных проблем, вызванных падением доходов и ростом цен и тарифов, усилением безработицы, стагнацией в сфере малого и среднего бизнеса. Некоторые события прошлого года, особенно такие резонансные, как трагическая гибель олимпийского чемпиона - фигуриста Дениса Тена, также остро поставили вопрос о необходимости реформ в МВД. В то же время любая перезагрузка невозможна без хотя бы частичного обновления составных компонентов системы. Именно поэтому сейчас в Казахстане идет процесс обновления политической элиты.
Между тем с данным процессом вплотную связан другой важнейший момент внутренней политики Казахстана, который все шире обсуждается не только внутри страны, но и за ее пределами. Высказывается мнение, что формирование нового кабинета - это первый этап подготовки почвы для готовящегося в стране транзита власти.
Примечательно, что подобные мысли зародил и укрепил сам елбасы, когда вдруг в начале февраля неожиданно обратился в Конституционный совет с просьбой разъяснить пункт 3 статьи 42 Конституции, в котором речь идет об условиях прекращения полномочий главы государства. Отметим, что полномочия президента Нурсултана Назарбаева истекают в 2020 году, очередные выборы главы государства должны пройти в апреле. Согласно же Конституции Назарбаев, как первый президент Казахстана, может избираться на эту должность неограниченное число раз. Правда, затем президент сделал специальное заявление, что досрочных выборов главы государства не будет, а его обращение в Конституционный совет - рутинный вопрос. И связан он был с тем, что в Конституции Казахстана не определено, при каких условиях руководитель страны может оставить свой пост по доброй воле, то есть уйти в отставку. Действительно, как отмечают местные эксперты, в Основном законе Казахстана говорится, что если речь идет о досрочном освобождении от занимаемой должности, то такой процедуры, как уход президента в отставку по личным или политическим причинам, нет. Досрочно президент РК может покинуть свой пост только либо "при устойчивой неспособности осуществлять свои обязанности по болезни", либо в случае отречения от должности за совершение государственной измены. Комментарии по данному поводу посыпались как из рога изобилия, но так до конца и не понятно, есть ли у Назарбаева право уйти по собственному желанию. "Да, у президента есть право законом объявлять досрочные выборы, но нам это не грозит. Давайте успокоимся и будем нормально работать", - успокоил всех сам президент. Но сомнения в экспертном сообществе все же остались.
Многие задаются вопросом: для чего в таком случае вообще понадобилось обращение президента в КС? Понятно, что такие запросы поступали от него не один раз, и это действительно рутинная процедура. Процедура - да, а вот сама тема - далеко нет. Сдается, что со стороны властей это был именно публичный, показательный шаг, который не может не иметь какой-либо цели. Возможно, но маловероятно, что Назарбаев пытался просто подчеркнуть, что он хотел бы уйти по собственному желанию, но не может. Еще менее вероятно предположение о том, что элиты, понимающие неизбежность передачи власти, пытаются заранее обеспечить себе место при следующем руководителе страны и поэтому сейчас могут подвигнуть действующего президента на какие-то шаги, малопонятные широкой публике. Однако, учитывая масштаб такой политической фигуры, как Назарбаев, сомнительно, чтобы он совершал ходы, следуя чьим-то планам. Скорее наоборот.
Похоже на то, что со стороны самого Назарбаева идут зондирование почвы и подготовка плацдарма. В частности, на мысль о зондировании почвы может навести такой факт, как прошлогоднее высказывание председателя Сената Парламента Казахстана Касым-Жомарта Токаева в интервью BBC о возможном неучастии главы государства Нурсултана Назарбаева в очередных президентских выборах в 2020 году. Тогда Токаев быстро поправился, отметив, что его слова были вырваны из контекста и изначально в них был совсем другой смысл. Но, видимо, кое-кто успел показать свое лицо - кто-то, кого хотел "прощупать" президент. Ну а если говорить о плацдарме, то прошлогоднее изменение статуса и полномочий Совета безопасности РК и введение пожизненного председательства елбасы в этом органе выглядят как строительство достаточно солидного фундамента.
Дальнейшие сценарии того, что может происходить на политическом поле Казахстана, разнятся, и понятно почему. Но как наиболее реальный подается следующий вариант - Назарбаев переизбирается в 2020 году, но держит в уме фигуру, на которую будет делать ставку. За это время преемник должен будет укрепить свое положение и авторитет как среди элит, так и, важнее всего, в народе, чтобы стать следующим президентом Казахстана. Затем Назарбаев может выбрать удачный момент и добровольно подать в отставку, продолжая все контролировать как председатель Совета безопасности, а также в качестве председателя Ассамблеи народов Казахстана и партии "Нур Отан".
Назарбаев, конечно, понимает, что сейчас принятие многих решений в стране завязано на нем единолично. В то же время новый президент, кем бы он ни был, тем более поначалу, не будет обладать тем же авторитетом, каким обладает он сам. И поэтому елбасы, как любой хороший руководитель, делает правильный шаг - пытается разновекторно разгрузить систему, чтобы она не зависла, когда со сцены уйдет ее главный игрок. Таким образом, наверное, правильнее было бы сказать, что Назарбаев пытается обеспечить себе не преемника (ведь он в любом случае будет избираться путем народного голосования), а скорее преемственность выстроенной им вертикали власти и всех ее механизмов, а также внешней политики. А для осуществления такого плана нужны экономическая стабильность и консенсус внутри правящей элиты. То есть именно то, чем сейчас заняты президент и правительство Казахстана.