İNSANDA ƏKS OLUNMUŞ ZAMAN
«Tələb olunanadək. Rusiya regional muzeylərinin 1900-1930-cu illərə aid rus avanqardı kolleksiyaları. Üçüncü hissə». Rus avanqardçılarının bədii və mədəni baxımdan  unikallığı ilə maraqlı olan əsərlərinin növbəti ekspozisiyası Bakıda bu ad altında keçirildi. Ekspozisiya Heydər Əliyev Mərkəzinin təşəbbüsü ilə Yəhudi Muzeyi, Rusiyanın Tolerantlıq Mərkəzi və Moskva Müasir İncəsənət Muzeyinin sıx əməkdaşlığı şəraitində təşkil olunmuşdu.
Heydər Əliyev Mərkəzi uzun müddətdir Bakı sakinlərinin və şəhərin qonaqlarının sevimli ziyarət yerinə çevrilib. Daima yenilənən ekspozisiyalar şəhər sakinlərinin həyatına mədəniyyət müxtəlifliyi gətirməklə yanaşı, həm də çox vacib maarifçilik missiyası yerinə yetirir.
Rusiya təsviri incəsənətində bu istiqamətin yaranması, inkişafı və ortadan qalxmasını əhatə edən otuzillik dövr (1900-1930) məşhur, az tanınmış və ümumiyyətlə, naməlum müəlliflərin adları ilə təqdim olunub. Avanqardçı rəssamların əsərləri sərgidə həmin dövrdə avanqardda mövcud olmuş meyillərə uyğun şəkildə yerləşdirilib ki, bu da incəsənətdə baş vermiş prosesləri anlamaq baxımından  və XX əsrin əvvəllərində təsviri incəsənətdə  mövcud olmuş «rus avanqard»ı təzahürünü qavramaq üçün çox önəmlidir.
"Sezanizm", "ekspressionizm", "supremizm/abstraksionizm", "kubizm/kubofuturizm", " neoprimitivizm" sıralarında Mark Şaqal, Vasili Kandinski, Kazimir Maleviç, Vladimir Tatlin, Aleksandra Ekster, Olqa Rozanova, Yuri Pimenov kimi adların olduğu məşhur rəssamların əsərləri ilə təqdim edilsə də, bu sırada həmçinin az tanınan Vladimir Baranov-Rossini (əsl adı Şulim Volf Leyb Baranov, təxəllüsü  Daniel Rossinedir, rəssamdır), Roman Semaşkeviç (sovet rəssamı və belarus mənşəli qrafika ustasıdır, "On üç" qrupunun üzvüdür), Olqa Rozanova, Solomon Nikitin (XX əsrin əvvəllərində Kiyevdə yaradılmış yəhudi mədəniyyət dərnəyi "Kultur-Liqa"nın üzvüdür) və başqaları var.
Yaradıcılıq üsyanı, yoxsa XX əsrin avantürası?
Bu gün dəbdə olan "sənətkar provokator olmalıdır" ifadəsi daha çox 1900-1930-cu illərə uyğun gəlir - həmin dövr təsviri incəsənətdə yaradıcı forma axtarışı, rəng və kompozisiyalarda şifrələnmiş bədii düşüncəni çox dəqiq və dolğun çatdırmağa imkan verən axtarışlar dövrüdür. Buna üsyan və ya etiraz kimi baxmaq olar, klassik, ənənəvi incəsənətin inqilabi şəkildə ötkəm, çağdaş, lakin məzmun və formaca parlaq ifadəli incəsənətə çevrilməsi kimi baxmaq olar. 20-ci əsrin başlanğıcı - iqtisadiyyatın, texnikanın, texnologiyanın inkişaf əsridir və bu, öz qaydalarını, eyni zamanda hüquqlarını da diqtə edib.
Rusiya imperiyasından, daha sonra SSRİ-dən olan rus rəssamlar təsviri incəsənətə baxışda stereotipləri dağıdaraq, klassik incəsənətdə oturuşmuş qanunları rədd etməyə başladılar. Realizmə artıq hörmət qoymurdular. Beləliklə, rəssamlar naturalist klassik məktəbin tərəfdarları üçün yeni, anlaşılmaz bir incəsənət dili yaratdılar. İş elə gətirir ki, avanqardçıların əli çağdaş sənətdə peyda olan hər şeyə avanqard deyirlər. Hətta elə olur ki, onları sənət incisi deyil, kütləvi mədəniyyət təzahürü sayırlar. Amma söhbət bundan deyil və öz qanunları olan  dövrlərdən gedir. Buna görə, biz də eyni cür yeni forma axtarışları vasitəsilə bədii özünü ifadə vasitəsi arayışı dövründə yaşayırıq. 21-ci əsrin rəssamları da yeni üslub, cərəyan, yön icad etməklə «etiraz edirlər».
«Qara kvadrat»
Kazimir Maleviçin dünyaya «Qara kvadrat»ı, sonra da «Qara dairə»ni bəxş etmiş bədii, lakin istənilən halda avantüra olan cəhdi onun suprematizm axtarışlarından qaynaqlanır və bu gün də çoxları üçün təqlid ünvanıdır. Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən sərgidə onun "Suprematizm. Düzbucaqlı və dairə" əsəri təqdim edilib. İlk baxışda özəl heç bir şey yoxdur: iki həndəsi fiqurdur. Vəssalam! Ancaq insanlar baxır, uzaqlaşır və yenidən rəsmə qayıdırlar. Nəsə bir şey onları çəkir.
Kazimir Maleviç Vitebskdə UNOVİS rəssamlar qrupunu yaradarkən bu barədə düşünübmü (UNOVİS - Utverditeli novoqo iskusstva – rusca «yeni incəsənətin təsdiqçiləri» deməkdir)? Çox güman ki, bəli. O, belə bir cazibə qüvvəsi proqramlaşdırmışdımı? Bəlli deyil. Onun bütün vaxtı kubofuturizmin təbii davamı olan suprematizm adlı yeni bir üslub yaratmağa sərf olunub. Lakin Maleviç axtarış yoluna təkbaşına çıxmamışdı. O, ətrafına tələbələrini toplamış, onlarla fəlsəfi mövzularda müzakirələr aparmış, onları düşünməyə, yeni incəsənətin mənasını axtarmağa məcbur etmişdi. Bu səylərin nəticəsi UNOVİS-in manifestinin  yazılması olub. Onun əsasında suprematizm prinsipləri dayanıb və aydın oldu ki, bu cərəyanın  rəssamlarının məqsədi "təmiz rəsm nümunəsi"nin yaradılmasıdır. Bəs bu,  nədir? Burada Kazimir Maleviçin "Qara kvadrat" məqalələr toplusu kitabında yazdığı bir neçə sitatı göstərmək olar:
- Qara kvadrat mədəni sərvətin – insanın qazandığı yükün nihilist inkarının rəmzinə çevrilib...
- Və sizin anlamamağınız tamamilə təbiidir.  Məgər, həmişə iki təkərli arabada gəzən insan ekspresslə gedən və ya havada uçan insanın yaşantılarını və təəssüratlarını anlaya bilər?
- İncəsənət nə işıq, nə də qaranlıq bilir, ikisi də eyni dərəcədə gözəldir və hər ikisi gözəlliyi yaradan təzadı təşkil edir; heç bir ağ, heç bir qara, heç bir sol, heç bir sağ, heç bir ön, heç bir arxa, heç bir fasad yoxdur.
- Həmişə sənətin başadüşülən olmasını tələb edirlər, amma heç vaxt öz başlarını anlamağa uyğunlaşdırmağı tələb etmirlər...
Bu bir neçə sitat sanki bütün avanqard rəssamların mövqeyini əks etdirir və yalnız ona görə göstərilib ki, Maleviç avanqard incəsənət tarixində ən odioz və ən anlaşılmaz bir fiqurdur. Həm də  mütəxəssislərin yeni araşdırmalarının nəticəsindən məlum  olub ki, «Qara kvadrat» heç də kətan üzərində uğursuz işini gizlətmiş rəssamın emosiya tüğyanının nəticəsi deyil, əslində müəllifin çətin yaradıcılıq axtarışlarının yekunudur. Ekspertlər deyirlər ki, Maleviç tərəfindən adi tübikdən deyil, nadir piqmentlərdən xüsusi olaraq hazırlanmış boyalar onun iki əsərini gizlədir. Rəngli əsərləri. Mütəxəssislər hətta adını açmağı bacarıblar:  "Qaranlıq mağarada zəncilərin döyüşü". Amma ovsunlayıcı dərinliyə çatmaq üçün ona məhz belə qeyri-adi bir qara rəng lazım olub.
20-ci illərdən ismarıc…
Sərginin adı «Tələb olunanadək. Rusiya regional muzeylərinin 1900-1930-cu illərə aid rus avanqardı kolleksiyaları. Üçüncü hissə»dir. Üçüncü - Rusiyada keçirilmiş ilk ikinin davamı deməkdir. Bakıdakı üçüncüdür. Bu, çox gözəldir, sərgi yalnız xoşa gəlməklə qalmadı, həm də şəhərin mədəni kontekstinə və fəzasına uyğunlaşaraq təsviri incəsənət pərəstişkarlarını sevindirdi. Həm də yəqin ki, dünyagörüşümüzün doğmalığı ilə. Biz də yaradıcılıqları milli mədəniyyət xəzinəsinə daxil olmuş  avanqard  rəssamlarımızla fəxr edirik. Bu, 30-cu illərə deyil, XX əsrin 60-cı və 70-ci illərinə aid olsa da, milli incəsənətimizin inkişaf tarixinin ayrılmaz bir hissəsidir. Bu rəssamların sırasında Mircavadı və qardaşı Tofiq Cavadovu, Qorxmaz Əfəndiyevi, Əşrəfi, Murad və Rasim Babayevləri, Gena Brijatuku göstərmək olar. Bu adların sırası davam etdirilə bilər. Sovet İttifaqında avanqardın sosializm realizmindən uzaq bir sənət kimi qadağan olunmasına baxmayaraq, görəsən, nə səbəbdən Azərbaycanda ardıcılları  olub? Özü də yetərincə uğurlu ardıcılları.
«Tələb olunanadək»
Avanqard rəssamlarının, demək olar ki, hamısının taleləri faciəli olub. Həyatları darmadağın edilib. Çoxları yalnız indilərdə ədalətsiz unudulmuşluqdan geri dönürlər. 1919-cu il rus avanqardının zirvəsi olub. Ayrı-ayrı rəssamların əsərlərini hələ də tapmaq mümkün deyil. Bəzi əsərlər həmişəlik xaricdə naməlum adamların şəxsi kolleksiyalarında qalıb. Amma laqeyd olmayan və övladlarının adlarını Vətənə qaytarmağı vacib sayan insanlar da var. Bu, artıq tələb olunur və dönüşün vaxtı çatıb. 2016-cı ildə Moskvada Rusiya regional muzeylərinin 1900-1930-cu illərə aid rus avanqardı kolleksiyalarının birinci sərgisi keçirilib, ikinci sərgi isə 2017-ci ilə düşüb. Rusiyanın 17 şəhərinin müxtəlif muzeylərindən 60 əsər toplanmış və tamaşaçılara qaytarılmış. Bu əsərlər önəmli və gərəklidir. Onlarda yalnız tale, istedad, dünyagörüş özünəməxsusluğu deyil, həm də Çağ – qeyri-adi, təzadlı, idealları, baxışları və mövqeləri dəyişən qəddar çağ qorunub. Bir sözlə, İnsanda əks olunan və İnsan əks etdirən Çağ...

ВРЕМЯ, ОТРАЗИВШЕЕСЯ В ЧЕЛОВЕКЕ
В Баку прошла очередная интересная по уникальности художественного и культурного значения экспозиция работ русских авангардистов под названием "До востребования". Коллекции русского авангарда региональных музеев России 1900-1930-х годов. Третья часть". Она была организована и проведена по инициативе Центра Гейдара Алиева при тесном сотрудничестве с Еврейским музеем, Центром толерантности России и Московским музеем современного искусства.
Центр Гейдара Алиева давно стал любимым местом посещения для бакинцев и гостей города. Постоянно обновляющиеся экспозиции вносят в жизнь горожан не только культурное разнообразие, но и выполняют очень важную просветительскую миссию.
Тридцатилетний период (1900-1930), отслеживающий зарождение, развитие и исчезновение этого направления в изобразительном искусстве России, представлен именами знаменитых, мало известных и вообще неизвестных авторов.
Работы художников-авангардистов были расположены на выставке в соответствии с течениями, существовавшими в авангарде того периода, что было очень важно для понимания процессов, происходящих в искусстве, и для восприятия явления "русский авангард" в изобразительном искусстве начала XX века.
"Сезанизм", "экспрессионизм", "супрематизм/абстракционизм", "кубизм/кубофутуризм", "неопримитивизм" были представлены работами как известных художников, среди которых Марк Шагал, Василий Кандинский, Казимир Малевич, Владимир Татлин, Александра Экстер, Ольга Розанова, Юрий Пименов, так и малоизвестных - это Владимир Баранов-Россини (настоящее имя Шулим Вольф Лейб Баранов, псевдоним Даниэль Россинэ, живописец), Роман Семашкевич (советский живописец и график белорусского происхождения, участник группы "Тринадцать"), Ольга Розанова, Соломон Никитин (член еврейского культурного объединения "Культур-лига", созданного в Киеве в начале XX века) и др.
Творческий бунт или авантюра XX века?
Расхожая по нынешним временам фраза "художник должен быть провокатором" больше всего подходит 1900-1930-м гг. - периоду творческих поисков форм в изобразительном искусстве, поисков, которые смогли бы очень емко и точно передать зашифрованную в красках и композициях художественную мысль. Это можно рассматривать как бунт или протест, как революционное преобразование искусства классического, традиционного в искусство дерзкое, современное, но яркое по выразительности содержания и формы. Начало XX века - века развития экономики, техники, технологий - диктовало свои правила, а заодно и права. И русские художники Российской империи, а потом СССР начали ломать стереотипные взгляды на изобразительное искусство, опровергая канонические законы классического искусства. Реализм был больше не в чести. И таким образом художники создали новый, малопонятный для приверженцев натуралистической классической школы язык. С тех пор с легкой руки авангардистов все, что ни появится в современном искусстве, называют авангардом. Случается, что приписывают это не подлинным шедеврам, а явлению массовой культуры. Но речь не о том, а о временах, которые имеют свойство закономерности. Поэтому и мы сейчас живем во времена тех самых поисков художественного самовыражения через новую форму. Художники XXI века тоже "протестуют", стараясь изобрести новый стиль, течение, направление.
"Черный квадрат"
Художественная, но все-таки авантюра Казимира Малевича, давшая миру "Черный квадрат", а потом и "Черный круг", мотивирована его поисками супрематизма и остается сегодня для многих образцом для подражания. На выставке в Центре Гейдара Алиева была представлена его работа "Супрематизм. Четырехугольник и круг". Ничего, казалось бы, особенного: две геометрические фигуры. И все! Но люди смотрят, отходят и опять возвращаются к картине. Их что-то притягивает. Думал ли об этом Казимир Малевич, создавая в Витебске группу художников УНОВИС (Утвердители нового искусства)? Скорее всего, да. Программировал ли он такую силу притяжения? Неизвестно. Все его время уходило на изобретение нового метода под названием супрематизм, который стал естественным продолжением кубофутуризма. Но Малевич шел не в одиночку по пути поисков. Он собрал вокруг себя учеников, устраивал с ними дискуссии на философские темы, заставлял их думать, искать смысл нового искусства. Результатом этих усилий стало написание манифеста УНОВИСа. В основу легли принципы супрематизма, и стало ясно, что цель художников этого течения - создание "чистого живописного образа". Что это такое? Вот несколько цитат из сборника его статей в книге "Черный квадрат":
- Черный квадрат стал символом нигилистического отрицания культурного достояния - бремени, нажитого человеком…
- И вполне естественно ваше непонимание. Разве может понять человек, который ездит всегда в таратайке, переживания и впечатления едущего экспрессом или летящего в воздухе.
- Искусство не знает ни света, ни темноты, то и другое равно прекрасно, и то и другое составляет контраст, творящий красоту; нет ни белого, ни черного, ни левого, ни правого, нет ни переда, ни зада, ни фасада.
- Всегда требуют, чтобы искусство было понятным, но никогда не требуют от себя приспособить свою голову к пониманию...
Эти несколько цитат, как кажется, отражают позицию всех авангардистов и приведены лишь только потому, что Малевич - самая одиозная и эпатажная фигура из исторического прошлого авангардного искусства. А "Черный квадрат", по мнению новых исследований экспертов, не что иное, как свидетельство трудных творческих поисков автора, а не всплеск эмоций художника, в сердцах замалевавшего неудачную работу на холсте. Эксперты утверждают, что под слоем специально изготовленной Малевичем краски из редких пигментов (а не из тюбика, как обычно!) скрываются две его работы. Цветные. Специалистам удалось расшифровать даже название: "Битва негров в темной пещере". Но ему нужен был именно такой необычный черный цвет, чтобы достичь завораживающей глубины.
Послание из 20-го…
Название выставки "До востребования. Коллекции русского авангарда региональных музеев России 1900-1930-х годов. Третья часть". Третья - значит продолжение двух первых, которые были проведены в России. В Баку - третья. И это здорово, потому что выставка не просто понравилась, она органично вписалась в культурный контекст и пространство нашего города, одарив поклонников ИЗО радостью открытий. А еще, наверное, родством мироощущений. Мы тоже гордимся своими художниками - авангардистами, творчество которых вошло в сокровищницу национальной культуры, стало неотъемлемой частью истории развития национального искусства, хотя и принадлежит не 30-м, а 60-м и  70-м годам XX века. Это Мирджавад и его брат Тофик Джавадовы, Горхмаз Эфендиев, Ашраф, Мурад и Расим Бабаевы, Гена Брижатюк. Этот перечень имен можно продолжить. Почему же, несмотря на то, что в СССР авангард был запрещен как искусство, чуждое соцреализму, у нас в Азербайджане он имел своих последователей? И вполне успешных.
"До востребования"
У художников-авангардистов, почти у всех, трагические судьбы. Изломанные жизни. Многих только сейчас возвращают из несправедливого забвения. 1919 год - время расцвета русского авангардизма. Работы отдельных художников до сих пор не удается найти. Некоторые работы навсегда остались за границей в частных коллекциях неизвестных владельцев. Но есть неравнодушные люди. Люди, которым важно вернуть родине имена ее детей. Имена - до востребования. И вот наступило время востребованного возвращения. В 2016 году в Москве была проведена первая выставка коллекции русского авангарда региональных музеев России 1900-1930-х годов, а в 2017-м - вторая. 60 работ собраны из разных музеев 17 российских городов и возвращены зрителям. Эти работы важны и нужны. В них не только судьбы, талант, неординарность мировоззрения, но и Время: непростое, неоднозначное, лихое по смене идеалов, взглядов и позиций. Словом, Время, отразившееся в Человеке и отразившее Человека…