Azərbaycan iqtisadi inkişaf üzrə yeni strategiyaya keçir
Azərbaycanda yeni iqtisadi inkişaf strategiyasına keçid elan edilib. Hələ ki, proqram inkişaf mərhələsindədir, ancaq hökumətin iqtisadi qanadının təmsilçilərinin sözlərindən gələcək islahatların təxmini konturlarını müəyyən etmək mümkündür. Yəni artıq əminliklə demək olar ki, söhbət iqtisadi siyasətdə bütün sahələrin keyfiyyətcə yeni inkişaf səviyyəsinə yönəldilmiş önəmli dəyişikliklərdən gedir.
Yeni strategiyanın bünövrəsi
Təxminən, 5 il bundan əvvəl Azərbaycanda ilk açıqlamalar verildi ki, ölkənin inkişafı üzrə gerçəkləşdirilən iqtisadi model unikaldır və milli iqtisadiyyatın ehtiyaclarına uyğun şəkildə özəl olaraq işlənilib. Yəni müstəqillik yolunun hələ ilk başlanğıcında idarəetmənin bazar alətlərinə keçidini elan edən Azərbaycan qoyulan hədəflərə çatmaq üçün sovet plan iqtisadiyyatına xas proqram üsullardan da imtina etmədi. Bu illər ərzində qəbul edilmiş onlarla müxtəlif dövlət proqramları bunun açıq sübutudur. Onlar bir tərəfdən hədəfləri dəqiq şəkildə təyin etməyə, onların gerçəkləşdirmə müddətini müəyyən etməyə, digər tərəfdən isə əldə edilən nəticələrə nəzarət etməyə imkan yarardırdı.
Bu gün ən böyük dövlət proqramı regionların sosial-iqtisadi inkişafı ilə bağlıdır və bu il bu istiqamətdə sayca dördüncü proqramın həyata keçirilməsinə başlanılıb ki, bu da üç əvvəlki proqram kimi beş il müddətinə nəzərdə tutulub. Bildirmək yetərlidir ki, bu dövlət proqramları çərçivəsində Azərbaycanın regionlarına 70 milyard manat sərmayə qoyulub. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, indiki proqram böyük dərəcədə yerlərdən gələn məktublar, sifarişlər əsasında formalaşdırılıb.
«Hansı problemlər insanları narahat edir, biz o problemləri də dövlət proqramına salmışıq və onları həll edirik. Amma bəzi hallarda bu layihələrin icrası ilə bağlı da bir çox qüsurlar, bir çox çatışmazlıqlar olur. Bunlar aradan qaldırılmalıdır», - deyə dövlət başçısı bildirib.
Demək gərəkdir ki, buna qədər dövlət proqramları iqtisadiyyatın müəyyən sahələrini əhatə edib. Ancaq 2016-cı ildən bu yana proqram yanaşması yumşaq şəkildə yol xəritələri müstəvisinə keçdi – yol xəritələri əslində müəyyən bir müddət üçün nəzərdə tutulmuş və bəndlər üzrə yazılmış məqsəd planıdır. Lakin burada nəzarət daha aydındır və yerinə yetirilməyə dair hesabat ictimaiyyət üçün açıqdır. Yol xəritələri çərçivəsində ölkənin sosial-iqtisadi həyatının, demək olar ki, bütün sahələrində genişmiqyaslı islahatlar həyata keçirilir.
Prezident İ.Əliyevin bu yaxınlarda Nazirlər Kabinetinin iclasında bildirdiyi kimi, məhz bütün bu islahatların gerçəkləşdirilməsi əsasında yeni iqtisadi inkişaf strategiyasının işlənməsinin vacibliyini şərtləndirdi: «Biz hazırda iqtisadiyyatımızın yeni inkişaf strategiyası üzərində işləyirik, bu proses başlanmışdır. Bu prosesə qabaqcıl beynəlxalq mütəxəssislər, alimlər cəlb ediləcək ki, yeni inkişaf strategiyamız uğurlu olsun və gözəl nəticələrə gətirib çıxarsın. Bu günə qədər görülmüş işlər bunun üçün gözəl zəmin yaratdı».
Qeyd edək ki, aparıcı beynəlxalq maliyyə qurumları da iqtisadiyyatda islahatların davam etdirilməsini dəstəkləyirlər və məsləhət yardımı etməyə hazırdırlar. «O qurumlarda fəaliyyət göstərən mütəxəssislər, əlbəttə ki, bu işlərə cəlb olunacaqdır. Beləliklə, biz indiki yol xəritələrinin icrasını uğurla başa vurmalıyıq və 2021-2025-ci illəri əhatə edən yeni proqramı işləyib təqdim etməliyik», - deyə Prezident İ.Əliyev vurğulayıb.
İnnovativ yanaşma
Beləliklə, yeni iqtisadi strategiyanın zamanı niyə məhz indi çatıb və o, təxminən, nəyi nəzərdə tutur? Məsələ bundadır ki, qeyd olunan yol xəritələri çərçivəsində 2017-2018-ci illər əvvəlki bir neçə ildə neft qiymətlərinin kəskin azalması və manatın dəyərinin aşağı düşməsi nəticəsində baş verən şoklardan və böhran sonrası hadisələrdən bərpa illəri kimi nəzərdə tutulub. Bu il və gələn il üçün hökumətin məqsədi kimi sabit iqtisadi artıma nail olmaq, iqtisadiyyatın rəqabətqabiliyyətliliyini artırmaq və onun dünya iqtisadiyyatına inteqrasiyasını təmin etmək müəyyən edilib. Burada söhbət hər şeydən öncə qeyri-neft özəl sektorun gücləndirilməsi və istehsal müəssisələrinin ixrac imkanlarını genişləndirməsindən gedir.
Qeyd edək ki, 2019-cu ilin birinci rübünün əsas statistik göstəriciləri qarşıya qoyuluş məqsədlərin yerinə yetirilməsində müsbət irəliləyişi təsdiqləyir. Belə ki, bu dövrdə ölkədə ÜDM-in 3% artımına nail olub ki, bu da son bir neçə il ərzində ən yüksək göstəricidir. Eyni zamanda sənaye istehsalı, ümumilikdə, 4,4 faiz, qeyri-neft sektorunda isə 15,6 faiz artıb.
Bütün bunlar iqtisadi inkişafın keyfiyyətcə yeni mərhələsinə keçidi şərtləndirir və son bir neçə ildə buna hazırlıq gedir. Bu çərçivədə infrastrukturun inkişafı, bütün ölkənin enerji və qaz təchizatının inkişafı üzrə əsas hədəflər, demək olar ki, tamamilə yerinə yetirilib ki, bu da son dərəcə önəmli sosial məsələ olmaqla yanaşı, həm də biznes başlanğıcları üçün əsas məsələdir.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin rəhbəri Vüsal Qasımlının sözlərinə görə, gələn il 11 yol xəritəsi, həmçinin Prezident İ.Əliyev tərəfindən 2012-ci ilin sonunda təsdiq edilmiş "Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış" adlı konsepsiya çərçivəsində tədbirlər planının gerçəkləşdirilməsi başa çatacaq. Bundan başqa, Azərbaycanda sənayenin inkişafı üzrə geniş proqramın (2015-2020) və ölkənin uzunmüddətli inkişafı üzrə 2012-ci ildə başlamış Dövlət Proqramının başa çatması məhz 2020-ci ilə hesablanıb.
Yəni məhz "yubiley" ili 2020-ci il bir sıra hədəf planları üçün yekun olmalıdır. Amma istənilən köhnə bitəndən sonra hər zaman yenisi başlayır. Buna görə, təbii ki, 2020-ci ildə ölkənin iqtisadi inkişafının növbəti mərhələsinin başlanması açıqlanacaq, bu, əldə edilmiş nəticələrin təkmilləşdirilməsi ilə yanaşı bir sıra sahələrdə, xüsusilə də iqtisadiyyatın "problemli" sektorlarında yeni həlləri nəzərdə tutacaq.
V.Qasımlının sözlərinə görə, 4-cü sənaye inqilabı çərçivəsində yaranmış şərtlər nəzərə alınarsa, iqtisadiyyat sahələrinin şaxələndirilməsindən daha çox iqtisadi istiqamətlərin ixtisaslaşmasına, iqtisadi inkişafa yanaşmada sektoral yönümdən (sector-specific) innovativ əmtəə yönümünə (product-specific) keçidə ehtiyac müşahidə edilir. Bu strategiyanın qısa mahiyyəti ondan ibarətdir ki, hökumətin və biznesin diqqətini bazarın - həm daxili, həm də xarici bazarların tələb etdiyi məhsullar istehsal edən və ya istehsal zəncirinin həlqəsi olan müəssisələrə sərmayə yatırımına yönəltsin. İqtisadiyyatın bütün sahələrinin inkişafı üçün kapitalın paylanmasına baxanda bu cür yanaşma ticari - maliyyə baxımından daha səmərəlidir. Bu baxımdan, Azərbaycanın ixrac imkanlarının yeni qiymətləndirilməsi keçiriləcək, xarici alıcılar üçün maraqlı olan məhsulların real adları və həcmi müəyyənləşdiriləcək.
Məzənnə nizamlanmasından inflyasiya targetlənməsinə
Çox güman ki, ən maraqlı dəyişikliklər pul-kredit siyasəti rejimində gözlənilir. Özü də, ölkənin Mərkəzi Bankının (AMB) rəhbəri Elman Rüstəmovun sözlərinə görə, onlar artıq bu ildən başlayacaq. Söhbət valyuta məzənnəsiinin idarə edilməsindən inflyasiya targetlənməsinə (məqsədli idarəçiliyinə) keçiddən gedir. Bu rejim çərçivəsində inflyasiya üzrə kəmiyyət hədəfi müəyyən edilir və onun nail olunmasına Mərkəzi Bank məsuliyyət daşıyır. Adətən, inflyasiya targetlənməsi rejimi çərçivəsində pul-kredit siyasətinin iqtisadiyyata təsiri Mərkəzi Bankın uçot dərəcələri ilə gerçəkləşdirilir. Qərarlar ilk öncə iqtisadi inkişaf və inflyasiya dinamikası proqnozları əsasında qəbul edilir. Eyni zamanda bu rejimin önəmli elementi Mərkəzi Bankın qəbul etdiyi qərarların mütəmadi olaraq ictimaiyyətə izah edilməsi sayılır ki, bu, Mərkəzi Bankın hesabatlılığını və məlumat açıqlığını təmin edir. Qeyd etmək lazımdır ki, bu təşəbbüs dünya iqtisadiyyatı üçün yetərincə yenidir (təxminən, 30 ildir ki, işlədilir), lakin ildən-ilə ona daha çox ölkə qoşulur – həm inkişaf etmiş, həm də inkişaf etməkdə olan ölkələr bu cür idarəetmənin bariz nəticələrini görürlər.
AMB bir müddət idi ki, bu yanaşmanı araşdırırdı, lakin devalvasiya dalğası və maliyyə bazarında böhrandan sonra yaranmış qarışıqlıq Mərkəzi Bankı bu planları təxirə salmağa məcbur etdi. Ancaq son iki il ərzində həm manatda, həm də inflyasiya proseslərində müşahidə edilən sabitlik tənzimləyicinin bu fikrə qayıtmasına imkan verdi. Xatırladaq ki, Azərbaycanda illik inflyasiya göstəricisi 2016-cı ildəki 12.4% göstəricisindən 2018-ci ildə 2,3% -dək azalıb, manatın məzənnəsi isə, demək olar ki, dəyişməyib.
E.Rüstəmovun sözlərindən belə anlaşılır ki, hələ ki, iqtisadiyyatın hər iki "lövbəri" - həm məzənnə, həm də inflyasiya idarəetməsi paralel gerçəkləşdiriləcək. "Dünya iqtisadiyyatında məzənnə sabitliyinin qorunması elementi kimi dövlət büdcəsinin sabitliyi göstərilir və bu gün manatın sabitliyi Azərbaycan iqtisadiyyatının əsas lövhəsidir, inflyasiya gözləntiləri də ondan asılıdır. Ancaq iqtisadiyyatın mütləq alternativ bir lövbərə də ehtiyacı var, əks halda sabitlik yalnız bir faktordan asılı olacaq. İnflyasiya proqnozu belə bir alternativ ola bilər və biznes məhz ona istiqamətlənməlidir", - deyə Rüstəmov hesab edir.
O, qeyd edib ki, iqtisadiyyatda sabitlik şəraiti, ona xarici amillərin təsirinin tənzimlənməsi, yeni büdcə qaydalarının qəbul edilməsi artıq bu ilin ikinci yarısında artıq inflyasiya targetlənməsi rejimindən istifadəyə başlamağa imkan yaradır.
Beləliklə, Azərbaycan iqtisadiyyatında olduqca maraqlı, keyfiyyətcə yeni inkişaf dövrü başlayır ki, bu da onun effektivliyini artırmağa, onu dünyanın inkişaf etmiş iqtisadiyyatlarının standartlarına yaxınlaşdırmağa imkan verəcək.

Азербайджан переходит на новую стратегию экономического развития
В Азербайджане объявлено о переходе на новую стратегию развития экономики. Пока программа находится в стадии разработки, однако примерные контуры будущих реформ можно определить со слов представителей экономического крыла правительства. И уже с уверенностью можно сказать, что речь идет о существенных переменах в экономполитике, нацеленных на качественно новый уровень развития всех секторов.
Фундамент новой стратегии
Примерно 5 лет назад в Азербайджане появились первые высказывания о том, что экономическая модель, по которой осуществляется развитие страны, уникальна и разработана конкретно под нужды национальной экономики. Впрочем, действительно, провозгласив еще в начале пути к независимости переход на рыночные рычаги управления, Азербайджан не отказался от присущих советской плановой экономике программных методов реализации поставленных целей. Принятые за эти годы десятки всевозможных государственных программ - наглядное тому свидетельство. С одной стороны, они позволяли четко обозначить цели, наметить сроки их выполнения, с другой - собственно, контролировать достижение результата.
На сегодня самая крупная госпрограмма касается социально-экономического развития регионов, и с этого года началась реализация уже четвертой по счету такой программы, которая, как и три предыдущие, рассчитана на пятилетний период. Достаточно отметить, что именно в рамках этих госпрограмм в регионы Азербайджана вложено 70 млрд. манатов инвестиций. Нынешняя же, как отметил президент Азербайджана Ильхам Алиев, в значительной степени сформирована на основе писем и заявок, поступивших с мест. "Мы включили в государственную программу и решаем те проблемы, которые беспокоят людей. Но порой в реализации данных проектов бывает много просчетов и недостатков. Их необходимо устранить", - заявил глава государства.
Надо сказать, до этого госпрограммы охватывали и отдельные сферы экономики. Однако с 2016 года программный подход здесь плавно перешел на плоскость дорожных карт - по сути это также попунктно расписанный целевой план, рассчитанный на конкретные сроки. Но контроль здесь более четкий и отчетность по выполнению доступна общественности. В рамках дорожных карт реализуются масштабные реформы практически во всех сферах социально-экономической жизни страны.
Именно весь этот фундамент реформ обусловил и необходимость разработки новой стратегии экономического развития, о чем объявил недавно президент И.Алиев на заседании Кабмина: "В настоящее время мы работаем над новой стратегией развития нашей экономики, этот процесс начался. К этому процессу будут привлечены ведущие международные специалисты, ученые, чтобы наша новая стратегия развития была успешной и привела к прекрасным результатам. Проделанная до сих пор работа создала прекрасную основу для этого".
Надо сказать, продолжение реформ в экономике находит поддержку и со стороны ведущих мировых финансовых институтов, и они готовы предоставить консультационную помощь. "Работающие в данных структурах специалисты, конечно же, будут привлечены к этой работе. Таким образом, мы должны успешно завершить реализацию нынешних дорожных карт, разработать и представить новую программу, охватывающую 2021-2025 годы", - сообщил президент И.Алиев.
Инновационный подход
Итак, почему именно сейчас настал час новой экономической стратегии и что примерно она подразумевает? Дело в том, что в рамках упомянутых дорожных карт 2017-2018 годы обозначены как годы восстановления после посткризисных явлений и шоков, пережитых в результате резкого спада цен на нефть и девальвации маната в предыдущие пару лет. В этом и будущем годах целью правительства является достижение стабильного экономического роста, повышения конкурентоспособности экономики и ее интеграции в мировую экономику. Здесь речь идет прежде всего об усилении ненефтяного частного сектора и расширении экспортных возможностей производственных предприятий.
Надо сказать, основные статпоказатели за I квартал 2019 года подтверждают позитивный ход выполнения поставленных целей. Так, именно за этот период достигнут    3-процентный рост ВВП страны, что стало самым высоким показателем за последние несколько лет. При этом промышленное производство увеличилось на 4,4% в целом и на 15,6% - в ненефтяном секторе.
Все это обуславливает переход на качественно новый этап экономического развития, подготовка к которому ведется уже несколько лет. В частности, практически полностью выполнены основные цели по развитию инфраструктуры, энерго- и газоснабжению всей страны, что является не только крайне важной социальной задачей, но и основой для бизнес-начинаний.
По словам главы Центра экономических реформ и коммуникаций Вюсала Гасымлы, в будущем году завершится реализация плана мероприятий в рамках 11 дорожных карт, а также концепции развития "Азербайджан-2020: взгляд в будущее", утвержденной президентом И.Алиевым в конце 2012 года. Кроме того, именно до 2020 года рассчитаны и обширная Программа развития промышленности в Азербайджане (2015-2020), и Госпрограмма долгосрочного развития страны, начатая еще в 2012 году. То есть именно "юбилейный" 2020-й должен стать итоговым для целого ряда целевых планов. Ну а за любым окончанием старого всегда следует начало нового. Поэтому естественно, что в 2020 году будет объявлено о начале очередного этапа экономического развития страны, который, помимо совершенствования достигнутых итогов, будет подразумевать кардинально новые решения по ряду сфер, особенно "проблемным" секторам экономики.
В частности, по словам В.Гасымлы, с учетом условий, возникающих в рамках 4-й промышленной революции, наблюдается необходимость не столько в диверсификации, сколько в специализации экономических направлений, переходе от секторального (sector-specific) к инновационному товарно-ориентированному (product-specific) подходу экономического развития. Краткая суть этой стратегии заключается в том, чтобы концентрировать внимание правительства и бизнеса на инвестировании в предприятия, выпускающие конкретно востребованную рынком - как внутренним, так и внешним - продукцию или являющиеся частью производственной цепочки. Такой подход наиболее эффективен с торгово-финансовой точки зрения, нежели разбрасывание капитала для развития повально всех секторов экономики. С этой точки зрения будет проведена и новая оценка экспортных возможностей Азербайджана, определены реальные наименования и объем продукции, интересной зарубежным покупателям.
От регулирования курса до таргетирования инфляции
Пожалуй, наиболее интересные перемены ожидаются в режиме денежно-кредитной политики. Причем, как обещает глава правления Центробанка страны Эльман Рустамов, стартуют они уже в этом году. Речь идет о переходе от управления валютным курсом к инфляционному таргетированию (целевое управление). В рамках данного режима устанавливается и объявляется количественная цель по инфляции, за достижение которой ответствен центральный банк. Обычно в рамках режима таргетирования инфляции воздействие денежно-кредитной политики на экономику осуществляется через учетные ставки центробанка. Решения принимаются в первую очередь на основе прогноза развития экономики и динамики инфляции. При этом важным элементом данного режима является практика регулярного разъяснения общественности принимаемых центральным банком решений, что обеспечивает подотчетность и информационную открытость центрального банка. Надо сказать, инициатива эта достаточно нова для мировой экономики (применяется около 30 лет), однако с каждым годом к ней присоединяется все больше стран - как развитых, так и развивающихся, видя очевидные эффекты от подобного управления.
ЦБА также уже некоторое время занимается изучением данного подхода, но девальвационная волна и посткризисная дестабилизация финансового рынка вынудили Центробанк отложить эти планы. Однако зафиксированная в последние два года стабильность и маната, и инфляционных процессов позволила регулятору вернуться к данной идее. Напомним, что ежегодный показатель инфляции в Азербайджане снизился с 12,4% в 2016 году до 2,3% - 2018-м и курс маната практически не менялся.
Судя по словам Э.Рустамова, пока оба "якоря" экономики - курсовое и инфляционное управление - будут вестись параллельно. "В мировой экономике элементом сохранения курсовой стабильности выступает устойчивость госбюджета, и сегодня стабильность маната является основным якорем экономики Азербайджана, от нее зависят инфляционные ожидания. Однако экономике обязательно нужен альтернативный якорь, иначе стабильность будет зависеть лишь от одного фактора. Такой альтернативой может стать прогноз по инфляции, и именно на него должен ориентироваться бизнес", - считает Э.Рустамов. Он отметил, что при условии стабильности в экономике, регулирования влияния на него внешних факторов, принятия новых бюджетных правил есть возможность начать применение режима таргетирования инфляции уже во второй половине этого года.
Таким образом, в экономике Азербайджана начинается достаточно интересный, качественно новый период развития, который позволит повысить ее эффективность и приблизит к стандартам развитых экономик мира.