ƏLVERİŞSİZ ÖHDƏLİKLƏR
Sığorta şirkətləri həyəcan təbili çalır: avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası üzrə zərərlilik ildən ilə artır
Avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası (AMMİS) Azərbaycanda ən populyar sığorta məhsullarından biridir və buna görə də ölkədə, demək olar ki, bütün sığorta şirkətlərinin diqqət mərkəzindədir.
Hal-hazırda Azərbaycanda 21 sığorta şirkətindən 13-ü AMMİS üzrə xidmət göstərmək hüququna malikdir. Statistikaya baxdıqda, bu məhsul yığım baxımından ilk üçlüyə daxildir. Belə ki, ötən il icbari sığorta növləri üzrə bütün daxilolmaların 49,8%-ni və sığorta şirkətlərinin ümumi yığımının 13,1%-ni təşkil edib.
Riskin yüksəkliyi
Bununla yanaşı, elə həmin statistika Azərbaycanda AMMİS bazarının necə məhdud olduğunu da çox dolğun göstərir. Əgər 2017-ci ildə yığımların artımı 14,5%-ə çatmışdırsa, 2018-ci ildə artım tempi 3,1%-ə enmişdi. Lakin sığorta halları üzrə şirkətlərin ödənişləri başqa bir dinamika göstərir: 2017-ci ildə artım 8,4% olmuşdusa, keçən il 19,5%-ə qalxmışdı.
Rəqəmlər nə deyir? Deyir ki, bazar doymağa başlayıb və artıq bu məhsul sığorta şirkətlərinin zərərliliyini artırır.
Bu meyil uzunmüddətli olmasa idi ciddi sayılmazdı – AMMİS-in zərərliliyi son beş il ərzində durmadan artır. 2014-cü ildə o, 50-60% ətrafında idi, indi isə 90-100%-ə çatıb və bəzi şirkətlərdə isə 120%-ə qədər qalxıb. Təbii ki, bu vəziyyət heç bir şəkildə sığorta şirkətlərini razı salmaz və onlar artıq həyəcan təbili çalmağa başlayıblar.
Əgər belə bir artımın səbəbləri nəzərdən keçirilərsə, qeyd etmək lazımdır ki, sığorta agentlərinə yetərincə yüksək komissiya ödənişi verilir. Qanunvericiliyə görə komissiya ödənişlərinin ölçüsü 15%-dən çox olmamalıdır, amma bununla belə bir çox agentlər 25%, bəzən də 35% komissiya alır. Yəqin elə bu səbəbdəndir ki, sığorta agentləri əl çəkmədən və çox vaxt etik normaları aşaraq müqaviləsinin bitməsinə bir neçə həftə qalmış avtomobil sahibinə zəng edir, təmsil etdiyi şirkətin AMMİS polisini israrla ona satmağa çalışırlar. Sürücülərin rəyinə nəzər salsaq görərik ki, bu cür "PR" adətən əks effekt verir və yalnız konkret bir sığortaçıya deyil, həm də bütün avtomobil sahibləri üçün zəruri olan bu sığorta məhsuluna qarşı ikrah yaradır.
İkinci səbəb kimi yuxarıda göstərildiyi kimi, bazarın həddindən artıq dolmasını göstərmək olar. Yeni sığorta müqavilələrinin artım tempi getdikcə azalır, çünki məhsul, demək olar ki, artıq bütün ölkəni əhatə edir və yeni sığorta polisi yalnız yeni avtomobil alındıqda verilir.
Sığorta şirkətləri üçün başqa bir xoşagəlməz məqam da var: AMMİS üzrə xidmət göstərən şirkətlər yığımların müəyyən bir hissəsini İcbari Sığorta Bürosuna və Azərbaycan Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasına üzvlük haqqı kimi köçürürlər. Hazırda bu, sığorta haqqının müvafiq olaraq 5% və 0,5% təşkil edir. Lakin gələn ildən qanunvericiliyə edilən dəyişikliklərə əsasən, AMMİS-ə görə büroya köçürmələrinin həcmi 10%-ə çatacaq.
Parçala və yığ
Sığorta şirkətlərini birləşdirən Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyası (ASA) zərərliliyin azaldılması məsələsi üzərində artıq ciddi şəkildə düşünüb. Əgər problemin mümkün həll variantlarına baxılarsa - onlar bir neçədir. Bu sıraya həm tariflərin artırılması, həm də sığorta agentlərinə ödənilən komissiya haqlarının azaldılması və hətta onların xidmətlərindən tamamilə imtina daxildir. Hələ ötən il ASA tənzimləyiciyə (Palataya) AMMİS üzrə tariflərə yenidən baxılmasını təklif edib. Bu halda yalnız tariflərin artırılmasından deyil, həm də diferensiallaşdırılmasından söhbət gedir.
Belə ki, ASA-nın rəhbəri Mustafa Abbasbəylinin sözlərinə görə, iri şəhərlərdə zərərlilik qalanlardan yetərincə yüksəkdir, buna görə də müxtəlif tariflər tətbiq etmək daha məntiqli olardı.
Assosiasiya tənzimləyiciyə AMMİS üzrə tarifləri diferensiallaşdıran zaman əmlakın sığortaya edilməsi zaman tətbiq edilən sistemdən istifadə etməyi təklif edib. Bu zaman sığortalanan əmlak regionlar üzrə fərqləndirilir – Bakıda yerləşənlərə; Gəncə, Sumqayıt və Naxçıvanda yerləşənlərə; həmçinin digər şəhərlərdə yerləşən əmlaka. AMMİS üzrə də eyni şey təklif edilir: Bakı üçün
tariflərin 20%, Gəncə, Sumqayıt və Naxçıvan üçün tariflərin 10% artırılması nəzərdə tutulur, digər yerlərdə isə dəyişməz qalmalıdır.
Belə olan halda Bakıda baza tarifi 60 manat, Gəncə, Sumqayıt və Naxçıvanda 55 manat təşkil edər. Digər bölgələrdə o, mövcud səviyyədə qalar - 50 manat. Təəssüf ki, bu təkliflə bağlı Palatadan heç bir konkret cavab alınmayıb.
Amma təəssüf, çünki belə bir variant elə də pis qərar deyil. Diferensial tarifli yanaşma, məsələn, Rusiyada fəal şəkildə istifadə olunur. Özü də, şimal qonşumuz yalnız ərazi üzrə deyil, həm də sürücünün yaşı, fiziki və hüquqi şəxslər üzrə diferensiallaşma tətbiq edir, taksi sürücüləri üçünsə ayrıca bir tarif istifadə olunur. Buna görə də, indi müxtəlif kateqoriyalı şəxslər üzrə zərərliliyi təhlil etmək və müvafiq tədbirlər görmək pis olmazdı.
İndi sığorta şirkətləri öz sığorta agentləri ilə ciddi məşğul olmaq niyyətindədirlər. Bir neçə ay öncə iki variant nəzərdən keçirilirdi - agentlərə verilən komision ödənişlərinin azaldılması və ya Gürcüstanda olduğu kimi onların fəaliyyətindən tamamilə inkar edilməsi. Ancaq indi sığortaçılar, belə görünür ki, ilk seçimin üzərində dayanıblar.
Assosiasiyanın rəhbəri Azər Əliyevin sözlərinə görə, iyulun 1-dən ASA Palata ilə birlikdə komissiya haqqının ödənişi üzərində nəzarətin gücləndirilməsinə və onun qanunla müəyyən edilmiş 15%-dən çox olmamasına nail olmağı planlaşdırır. A.Əliyevin sözlərinə görə, gələcəkdə komissiya haqqının 5 faizədək azaldılması düşünülür.
Həll variantları
Başqa nə etmək olar? Bu suala cavab vermək üçün başqa ölkələrin sığorta bazarlarına baxmaq yetərlidir. İndi dünyada rəqəmsallaşma meyili var və Azərbaycanın sığorta şirkətləri bu meyildən geridə qalmalıdırlar. Bəli, bir çox sığorta şirkətləri artıq bir sıra sığorta növlərinin onlayn satmağa başlayıblar, lakin bunu genişləndirmək lazımdır. Gələcəkdə onlayn satışların artması şirkətlərin agent bazasına xərclərini yetərincə aşağı salar ki, bu, zərərliliyi önəmli dərəcədə azalda bilər.
Digər bir mümkün həll variantlarından biri franşizlərin tətbiqi ola bilər, o, artıq avtonəqliyyat vasitəsitələrinin könüllü sığortasında (KASKO) istifadə olunur. Amma bu da, böyük ehtimalla, zərərliliyə böyük təsir göstərməyəcək, çünki franşizlərin həcmləri yetərincə az olacaq.
Vahid tarif əvəzinə tarif dəhlizinin təqdim edilməsi də maraqlı görünür, bu çərçivədə sığorta şirkətləri AMMİS sığorta polisinin qiymətini özləri müəyyən edə bilərlər. Bu üsulun öz üstünlükləri var - bazarda rəqabəti artırmağa imkan yarada bilər. Bəli, polisin qiyməti arta bilər, amma bu addım bəzi sığorta şirkətlərinin riskləri ayıq qiymətləndirməsinə imkan yaradacaq.
Avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin sığortasını könüllü etmək variantı da var. Bu vəziyyətdə tələbatın dayandırılacağını düşünmək üçün elə də ciddi səbəblər yoxdur. Həm sığorta edənlərin, həm də sığorta olunanların maraqlarını uğurla təmin edən çox sayda sığorta məhsullarının mövcudluğu göstərir ki, AMMİS də bazar şərtlərində yaşaya bilər. Çünki istehlakçıların çoxu bu sığorta alətinin vacibliyini və önəmini etiraf edirlər, anlayırlar ki, yol-hərəkət hadisələri zamanı AMMİS onları üçüncü şəxslər qarşısında məsuliyyətdən qoruyur. Bundan əlavə, qeyd etmək lazımdır ki, qəzaya düşmək riski sığorta üzrə ən çox ehtimal olunan risklərdən biridir.
AMMİS-in yalnız bazar metodları ilə tənzimlənməsi, bir sözlə qlobal meyilə çevrilib. İndi tariflər dövlət tərəfindən müəyyənləşdirildiyindən sığorta şirkətləri qəzasız sürücülər üçün imtiyazlı tariflər, həmçinin etibarsız avtomobil sahibləri üçün daha yüksək dərəcələr tətbiq edə bilmirlər, bazar sistemində isə bu, mümkün olacaq. Azərbaycanda artıq «Bonus Malus» sistemi fəaliyyətdədir və avtomatik olaraq ilin ərzində qəza törətməmiş sürücülərə endirimlər edir. Lakin bu istiqamətdə işlər davam etdirilməlidir. Yalnız onda biz görə bilərik ki, sığorta şirkətləri rəqabət mübarizəsi çərçivəsində AMMİS üzrə daha maraqlı variantlar və şərtlər təklif etməyə başlayacaqlar. Əlbəttə ki, bütün bazar iştirakçıları üçün ümumi olan bir şərt - ödənişlərin yuxarı həddi üzrə şərt qalmalıdır.
Beləliklə, yaxın gələcəkdə avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərini nə gözləyir? Birincisi, bu məhsul üzrə tariflər arta bilər. Həmçinin sığorta agentlərinə komissiya ödənişlərinin azaldılması, əlbəttə ki, bir müddət AMMİS-in zərərliliyini azaltmağa imkan verər, lakin bazarın dolması tənzimləyicini tarif şkalasına artım istiqamətinə yenidən baxmaq barədə düşüncələrə vadar edir. Ən yaxşı halda, tariflərin diferensiallaşdırılmasından söhbət gedə bilər. Ədalət naminə qeyd edək ki, AMMİS tarifləri sonuncu dəfə 2011-ci ildə dəyişdirilib, bundan sonra bazar milli valyutanın iki devalvasiyası, avtomobillərin, onların ehtiyat hissələrinin və parçalarının bahalaşması ilə üz-üzə qaldı ki, bu da xərclərin artmasına gətirib çıxardı.
Agentlərə komissiya ödənişlərinin azaldılması sonucda potensial müştərilərə edilən zəhlətökən zənglər problemini də həll edəcək. "Yüksək komissiya ödənişləri ona gətirib ki, sığorta agentlərində, demək olar ki, zənglərlə məşğul olan ayrı bir telemarketinq şöbəsi fəaliyyət göstərir. Onların gəlirlərinin azalması ayrıca operator heyəti saxlamağı əlverişsiz edəcək, uyğun olaraq zənglərin sayı da azalacaq ", - deyə Azər Əliyev hesab edir.
Bir sözlə, Azərbaycanda ən çox tələb olunan sığorta məhsullarından biri ilə bağlı tezliklə islahat aparılacaq. Əsas odur ki, dəyişikliklərin həm tənzimləyicini, həm sığorta şirkətlərini, həm də birbaşa istehlakçıları qane edən güzəştli variantı tapılsın.

IMPRACTICAL OBLIGATION
Compulsory Motor Third-Party Liability (CMTPL) insurance is one of the most popular insurance products in Azerbaijan, attracting the attention of almost all insurance companies in the country.
As of today, 13 of 21 local insurance companies have the right to provide CMTPL services. Statistically, the product is one of the top three products in terms of collected insurance premiums. Last year, the share of CMTPL reached 49.8% of all premiums on compulsory insurance and 13.1% of total company premiums.
Market saturation
Statistics also show how limited the CMTPL market in Azerbaijan. In 2017, the growth of premiums amounted to 14.5%, while in 2018, the growth rate decreased to 3.1%. But insurance payments show another dynamic: the growth rates were 8.4% and 19.5 in 2017 and 2018, respectively.
What do these numbers mean? They mean that the market begins to saturate, increasing the unprofitability of this product for insurance companies.
Everything would be fine if the tendency was not long lasting - the unprofitability of CMTPL has grown continuously over the past five years. If in 2014 it reached 50-60%, now it reaches almost 90-100%, and in some companies even 120%. Certainly, insurance companies are not happy with the situation, and they have already begun sending alarming signals.
If we look at the reasons for such growth, it becomes obvious that commissions paid to insurance agents are rather high. Although according to the legislation, the amount of commissions should not exceed 15%, many agents get 25% and sometimes 35% commission. That is why insurance agents do not hesitate calling several times a day their clients a few weeks before the expiration of contract's term advertising the benefits of obtaining a CMTPL policy from insurance companies they represent. Judging by the feedback of clients, this advertisement campaign often has opposite effect, causing hostility not only to a specific insurer, but also to a product so necessary for all car owners.
The second reason, as mentioned above, is the saturation of the insurance market. The number of new insurance contracts reduces gradually, since the product has already covered almost the entire country, and new insurance policies are issued only to owners of new cars.
There is another unpleasant moment for insurers: companies providing CMTPL services transfer a certain part of their fees to the Bureau of Compulsory Insurance and Financial Market Supervision Chamber as membership fees. Currently, contributions are 5% and 0.5%, respectively. But as of next year, according to changes in legislation, the amount of transfers on CMTPL premiums to the bureau will increase to 10%.
Divide and collect
Association of Insurance Companies of Azerbaijan (AICA) has already seriously thought about the issue of reducing unprofitability. There are several possible solutions to the problem. For example, it is possible to increase tariffs and reduce commissions paid to insurance agents, or even completely refuse their services.
Last year, AICA proposed to the regulator (chamber) a revision of CMTPL tariffs, not only in terms of raising but differentiating them.
According to the then head of AICA, Mustafa Abbasbeyli, CMTPL insurance is more unprofitable in large cities than in the rest of the country. It would be more prudent therefore to introduce different tariffs. AICA offered the regulator to differentiate tariffs through applying the system used in compulsory real estate insurance, where insured real estate is divided along territorial lines of Baku, Ganja, Sumgayit and Nakhchivan, as well as real estate in other cities. The same was proposed for CMTPL: to raise tariffs in Baku by 20%, in Ganja, Sumgayit and Nakhchivan - by 10%, and to leave the same rate in other places.
In this case, the basic tariff in Baku would be ₼60, and in Ganja, Sumgayit and Nakhchivan – ₼55. In other regions, it would have remained at the current level of ₼50. But, unfortunately, this proposal did not receive any specific response from the chamber.
It is a shame, as the proposed solution seems a good one. The differentiated tariff approach is actively used, for example, in Russia. At the same time, Russia applies differentiation not only by territory, but also by driver's age, individuals and legal entities, and a separate tariff is applied for taxi drivers. Therefore, it would be better to analyse unprofitability by various categories of persons now and take appropriate measures.
Insurance companies are going to seriously deal with insurance agents. A few months ago, two options were considered - reducing commission payments to agents or completely abandon their services, as has already been done in Georgia. But now insurers seem to have decided on the first option.
According to the head of the association Azer Aliyev, from July 1, AICA plans together with FMSC to tighten control over the payment of commissions and ensure that it does not exceed 15% established by law. In the future, according to A.Aliyev, it is planned to reduce the size of commission payments to 5%.
Solutions
What else can be done? To answer this question we need to look at insurance markets of other countries. In today's increasingly digitalised world, Azerbaijani insurance companies should not lag behind the trend. Many companies already offer some types of insurance products online, but the scope of these products should be expanded. The growth of online sales in the future can significantly reduce the costs of companies on the agent base, which is important in terms of reducing losses.
Another possible solution would be the introduction of franchises, same as in voluntary motor insurance (hull insurance), but this most likely will not significantly affect the profitability, since franchise volumes will be very small.
It is also interesting to introduce, instead of a single tariff, a tariff corridor, within which insurance companies will be able to set the cost of CMTPL insurance policy. This method has its advantages - it will increase competition in the market. Yes, the cost of the policy may increase, but this step will allow some insurance companies to assess the risks prudently.
There is also an option to make motor third party liability insurance voluntary. There is no serious reason to assume that in this case it will cease to be in demand. The presence of a large line of insurance products that are successfully in the interests of both the insured and the insurer operate in the market indicates that the CMTPL can survive on market conditions. Most consumers recognize the need and importance of this insurance tool, understanding that CMTPL protects them from liability to third parties in the event of an accident. In addition, the risk of getting into an accident is one of the most probable risks in insurance.
Regulation of CMTPL only through market methods is a global trend. If currently tariffs are set by the state, insurance companies, in fact, cannot apply preferential tariffs for trouble-free drivers and set higher rates for unreliable car owners. With a market system, this will be possible. Azerbaijan already applies the Bonus Malus system, which automatically makes discounts to drivers who have not had accidents during a year. But work in this direction needs to be continued. Only then we will be able to see how, in a competitive struggle, insurance companies will start offering us the most interesting options and conditions for compulsory motor CMTPL insurance. The only condition that should remain common to all market participants is the limits of payments.
So, what should owners of cars expect in the near future? Firstly, there may well be an increase in tariffs for CMTPL. Reduction of commission payments to insurance agents will definitely reduce the CTPL unprofitability for some time, but saturation of the market forces the regulator to think about revising the tariff scale upwards. As a best-case scenario, we can talk about the differentiation of tariffs. In fact, tariffs for CMTPL were last changed in 2011, after which the market faced two devaluations of the national currency, rising prices for cars, their parts and components, which also led to increased costs.
Reducing agent commissions will finally solve the problem of annoying calls to potential customers. “As a result of high commissions, insurance agents have almost a separate telemarketing department that deals with calls. Decrease in their income will make the maintenance of a whole staff of operators unprofitable, respectively, there will be fewer calls," Azer Aliyev believes.
In a word, one of the most popular insurance products in Azerbaijan will soon be reformed. The main thing is to find a compromise version of reforms that would suit both the regulator and insurance companies, and especially their clients.