Heykəltəraş Mahmud Rüstəmov «Un/published» sərgisində öz sirli işini təqdim etdi
Heykəltəraş Mahmud Rüstəmov hesab edir ki, sərgisinə gələnlərin onun əsərlərinin adını oxumasına ehtiyac yoxdur. Çünki bu şəkildə onlar öz fantaziyalarının uçuşunu məhdudlaşdırmağa risk edirlər. Hər hansı bir sənət əsərinin təhlili müəlliflə və onun xəyal dünyası ilə ünsiyyət qurmaq yollarından biridir. Bunun üçün Azərbaycan Mədəniyyəti Nazirliyinin Muzey Mərkəzinin İncəsənət Qalereyasından daha yaxşı bir yer yoxdur - bu günlərdə Mahmud Rüstəmovun «Un/published» fərdi sərgisi keçirilir. Ekspozisiyada rəssamın 1990-cı ildən başlayaraq yaradıcılığının müxtəlif dövrlərinə aid heykəltəraşlıq və rəsm əsərləri təqdim olunur.
Sülalə
Rəssamın yüzə yaxın müxtəlif əsəri rahat şəkildə Muzey Mərkəzinin dörd zalına yerləşib. Onlar sirli, çılğın və cazibədardır. Onlarda yetərincə şifrəli ismarıclar və bu ismarıcları tapmaq gərəkdir. Onun əsərlərində kimlərinsə başa düşə bilməyəcəyi çox şeylər var. Lakin onlarda ağır dağıdıcı başlanğıc yoxdur, onlarda işıq çoxdur və Həyat hissi var...
Bütün bunlar təkcə genlərlə deyil, həm də istedadla bağlıdır. Mahmud Aslan oğlu Rüstəmov 1967-ci ildə Bakıda rəssam ailəsində anadan olub. Mahmud adı ona ata xətti ilə babasının şərəfinə verilib. Ə.Əzimzadə adına Rəssamlıq Məktəbini (heykəltəraşlıq sinfini), M.Əliyev adına İncəsənət İnstitutunu (1992) bitirib. Ömər Eldarovun rəhbərliyi altında SSRİ Rəssamlıq Akademiyasında yaradıcılıq emalatxanasını keçib.
1997-ci ildən Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvüdür. Çox sayda Respublika və beynəlxalq sərgilərin fəal iştirakçısıdır. Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin mükafatının, Gənclər və İdman Nazirliyinin "İlin heykəltəraşı" (2000) mükafatının qalibidir. Aslan və Teymur Rüstəmovlarla birgə M.Cavadzadənin qəbirüstü abidəsinin, Xocalı faciəsi (Goranboy) abidəsinin, Müslüm Maqomayevin büstünün (Həştərxan, 2011) və Heydər Əliyevin büstünün (Milli Aviasiya Akademiyası, 2011) müəllifidir. 2006-cı ildən Rüstəmovlar sülaləsinin ailə qalereyasının – «Rustamovs Art House»un ortağıdır.
Hədiyyə
Mahmud Rüstəmov dostcanlı insandır, ünsiyyətcildir, etibarlı davranışı və açıqsözlü olması ilə hörmət qazanıb. Sahə üzrə həmkarları arasında qeyri-adi bir şəxs kimi tanınır. Genişürəklidir. Belə ki, 1999-cu ildə Böyük Britaniya, Almaniya və Fransanın səfirlikləri tərəfindən təşkil edilən ilk fərdi sərgisi zamanı bütöv seriya qrafiki işlərinin əlilliyi olan uşaqlar üçün sığınacaqda çalışan bir yaşlı xanıma bağışlayıb. Xanım bu əsərlərlə uşaqları sevindirmək istəyib. Ancaq onun heç pulu olmayıb və Rüstəmov bu işləri ona sadəcə bağışlayıb. Bir həmsöhbət kimi Mahmud Rüstəmov opponentinə özəl yanaşması və düşüncələrinin dərinliyi ilə insanları özünə cəlb edir.
- Mahmud, adətən, rəssamlar öz əsərlərini çəkərkən süjetin məzmununun, az qala, kosmosdan gəldiyini deyirlər. Bu cür açıqlamalar, demək olar ki, möhürə çevrilib. Bəs, sizin rəsm və heykəltəraşlıq əsərlərinizin sxemləri necə yaranır?
- Bilmirəm. Bu, sadəcə, sənə gəlir, vəssalam! Birdən, sən yuxudan oyanırsan və anlayırsan ki, prosesin başlayıb və heç nəyə baxmadan elə indi işə başlamalısan. Başlayandan sonra isə, özünün harada olduğunu, süjet üzrə aparan halın harda olduğunu müəyyənləşdirmək artıq mümkün deyil. Çox vaxt bilmirsən ki, iş necə qurulacaq və necə başa çatacaq.
- Bu yalnız rəsmlərə aiddir, yoxsa heykəllər də belədir?
- Bu, ümumiyyətlə, bütün yaradıcılıqla bağlıdır!
Heykəltəraş yalan danışmır. Sərgidə gəzərkən ikinci gün qonaqların hansı işlərə diqqət yetirdiyi ilə maraqlandıq. Burada, məsələn, birinin "Ponçik daşıyan quşlar" kimi epataj adı var. Hamı onun yanında dayanır və uzun müddət baxır. Gedirlər, sərginin salonlarını gəzirlər, yenidən qayıdırlar. Axı, onda özəl nə var? Ön planda yorğun halda oturan Qadının fonunda qəribə "personajlar" öz həyatlarını yaşayırlar: uzunqulaqlı dovşan, əjdaha, molyusklar və əlbəttə ki, dimdiyində ponçik olan quşlar! Təsviri yaradıcılığı sevənlər üçün gözəl intellektual rebusdur! Özəlliklə, Qadının dırnaqlarına diqqət yetirdikdə, ayaqlarının çılpaq dabanlarını davamı olduğunu görmək olur! Yırtıcıdan fərqi nədir?
"Xırda balıqlar və fillər arasındakı savaş"
İkinci ekspozisiya zalında bu adla yerləşdirilən əsərlər sırası yaradıcı təxəyyülün inkişafı və qəbul edilmiş forma konsepsiyasından kənara çıxaraq, tək bir müstəvi üzərində olmayan şeylərin mahiyyətini görmək qabiliyyəti üçün gözəl sahədir. İki gün ərzində biz anlamağa çalışdıq ki, gerçək olmayan, qeyri-real səhra və sututarların fəzasını doldurmuş görünməmiş formada canlı orqanizmlərin əks olunduğu əsər izləyicilərdə hansı təəssüratları yaradır! Sadəcə, ilk baxış təəssüratını bilmək istəyirdik. Əgər diqqətlə baxsanız, rəng xətlərinin və ləkələrinin qəribə çuğlaşmasından qəflətən insan fiqurları və üzləri, çiçəklər, filin gülən gözləri, qumdan üzə çıxan balıqlar yaranır, həm də insan təsəvvürünün başqa nələri çəkə biləcəyini görəcəksiniz! Bu maraqlı intellektual oyun başımızın üstündə xoş və aydın bir səmada üzən buludların optik oyunlarına bənzəyir!
«12 heykəl portreti»
Mahmud Rüstəmovun Qadının emosional hallarına həsr edilmiş heykəltəraşlıq əsərləri peşəkarlar və izləyicilərin xüsusi diqqətini çəkdi. On iki qadın heykəl portreti üçüncü ekspozisiya zalının mərkəzində elə yerləşdirilib ki, onların yanından diqqətsiz ötmək mümkün deyil! Bir bürünc üzdən digərinə keçərək qadın hisslərinin, duyğularının, yaşantılarının və həyəcanının təbiətcə şüurdankənar bir başlanğıcdan gəldiyini görmək olur. Məhz bu başlanğıc Qadına öz vaxtında şairlərin, rəssamların və musiqiçilərin vəsf etdiyi sirliliyi bəxş edir.
"10 000 volt"
Rəssamın 90-cı illərin sonlarında çəkdiyi qrafiki əsərdir. Rüstəmovun əsərlərinin cəlbedici olmasının sirri məhz ondadır. Baxın. Qarşımızda İnsan dayanıb. O, əllərini yuxarı qaldırıb, saçları elektrik vurmuş kimi kosmosa yönəlib. Bax, bu, Yaradıcılıqla və Kainat arasındakı qırılmaz əlaqənin dərəcəsi. İnsan (xüsusilə də Sənətkar!) Yalnız İlahi həqiqət yolunda bir Bələdçidir... Mahmud Rüstəmov bütün yaradıcı həyatı bu yolla gedir. Və axtarır. Həqiqətin mənasını və məğzini ona göstərə bilən qısa məsafəni. O nədədir? Rəssam üçün, ümumiyyətlə elə sadə fani insan üçün axtarışlardadır. Özünüzünü. Mənanı...
"Mən heykəltəraşam!"
Özü haqqında belə deyir: "Mən rəssam deyiləm, heykəltəraşam!" Əvvəlcə, bu, təəccübləndirdi. Axı, prinsipcə, heç bir fərqi yoxdur. Rəssam! Amma əgər bir rəssam özü haqqında bir rəssam deyil, heykəltəraş olduğunu söyləyirsə, bu da bir məna verir! Bəs, o məna nədir? Yəqin ki, bunu yalnız sənətşünaslar başa düşə bilirlər, amma biz sadəcə həvəskarlar kimi düşünürük: onun qrafiki və rəsm əsərlərindən heykəltəraş görünür. Çünki əsərlərin kompozisiyasına diqqət yetirsəniz, şəksiz təsvir olunan obyektin mahiyyətinə heykəltəraşın baxışını görə bilərsiniz. Hətta "Yol" jurnalında, yaxud Oqtay Mir-Qasımın "Hamının sağ olduğu vaxtlar…" adlı kitabında onun qrafik illüstrasiyalar seriyalarına baxdıqda, bu baxışı tapmaq mümkündür.

Скульптор Махмуд Рустамов представил свои загадочные работы на выставке Un/published
Скульптор Махмуд Рустамов считает, что посетителям, которые приходят на выставку, не обязательно читать названия его работ. Потому что таким образом они рискуют ограничить полет собственной фантазии. Интерпретация любого художественного произведения - один из способов общения и с автором, и с его миром грез. И лучшего места, чем Галерея искусств Музейного центра Министерства культуры Азербайджана, где в эти дни проходит персональная выставка Махмуда Рустамова Un/published, не найти. Экспозиция представлена скульптурными и живописными работами художника, созданными в разные периоды творчества, начиная с 1990 года.
Династия
Около ста разноплановых работ художника уютно расположилось в четырех залах Музейного центра. Они загадочны, эпатажны и притягательны. В них достаточно зашифрованных посланий, которые нам следует разгадать. В его работах есть много такого, что может быть и не понято кем-то. Однако в них нет тяжелого разрушительного начала, в них много света и ощущения Жизни…
И все это не только гены, но также и талант. Махмуд Аслан оглу Рустамов родился в семье художника в Баку в 1967 году. Махмудом был назван в честь деда по отцовской линии. Окончил Художественное училище им. А.Азимзаде (факультет скульптуры), Институт искусств им. М.Алиева (1992), Творческие мастерские при Академии художеств СССР под руководством Омара Эльдарова. С 1997 года - член Союза художников Азербайджана. Активный участник многих республиканских и зарубежных выставок. Обладатель премии Минкультуры и туризма, а также Министерства молодежи и спорта «Скульптор года» (2000). Вместе с Асланом и Теймуром Рустамовыми является автором надгробного бюста М.Джавадзаде, памятника Ходжалинской трагедии (Геранбой), бюста Муслима Магомаева (Астрахань, 2011), а также бюста Гейдара Алиева (Национальная академия авиации, 2011). С 2006 года - совладелец семейной галереи династии Рустамовых - RustamovsArtHouse.
Подарок
Махмуд Рустамов - человек дружелюбный, общительный, располагающий к себе доверительным тоном и открытостью высказываний. В кругах коллег по цеху имеет репутацию неординарного человека. Великодушен. Так, во время первой персональной выставки, которую в 1999 году организовали посольства Великобритании, Германии и Франции, он подарил серию графических работ даме преклонного возраста, которая работала в приюте для детей с ограниченными возможностями. Ей хотелось, чтобы эти работы радовали детей. Денег, однако, у дамы не было, и Рустамов их (работы) просто подарил ей. Как собеседник Махмуд Рустамов притягивает к себе особым отношением к оппоненту и глубиной высказываемой мысли.
- Махмуд, обычно художники, создающие свои полотна, говорят о том, что содержание того или иного сюжета приходит к ним чуть ли не из космического пространства. Такое утверждение стало почти штампом. А как возникают сюжеты ваших полотен и скульптур?
- Не знаю. Это просто приходит к тебе, и все! Вдруг ты просыпаешься и понимаешь, что процесс пошел и тебе надо во что бы то ни стало прямо сейчас начинать работу. А когда начинаешь, то определить уже невозможно, где ты сам, а где то состояние, которое ведет тебя по сюжету. И ты часто не знаешь, как выстроится и чем завершится твоя работа.
- Это касается только полотен или скульптуры тоже?
- Это касается творчества вообще!
Скульптор не лукавил. Во второй день, гуляя по выставке, мы обратили внимание, как и на какие работы реагируют посетители. Вот одна, например, под эпатажным названием «Птицы, несущие пончики». Возле нее останавливаются и смотрят долго. Уходят, бродят по залам выставки и снова возвращаются. Что же особенного в ней? На фоне сидящей на первом плане в расслабленной позе Женщины живут своей жизнью странные «персонажи»: длинноухий кролик, дракон, моллюски и, конечно же, птички с пончиками в клюве! Прекрасный интеллектуальный ребус для любителей живописного творчества! В особенности, если обратить внимание на когти Женщины, венчающие обнаженные ступни ее ног! Чем не хищница?
«Война между рыбками и слонами»
Серия работ под этим названием, расположенных во втором зале экспозиции, - прекрасное поле для развития творческой фантазии и умения видеть суть вещей не в единой плоскости, а гораздо шире - выходя за рамки принятого понятия формы. Два дня мы пытались понять, какое же впечатление на посетителей производят полотна, где фантазийное, а не реальное пространство пустынь и водоемов населяют живые организмы невиданных форм! Но это на первый взгляд. А если внимательно вглядеться, то в причудливом переплетении цветовых линий и пятен вдруг откроются тебе и человеческие фигуры, и лица, и цветы, и смеющиеся глаза слона, и выныривающая из песка рыбка, и все то, что может дорисовать ваше воображение! Эта увлекательная интеллектуальная игра с воображением чем-то похожа на оптические игры облаков, проплывающих в погожий ясный день над нашими головами!
«12 скульптурных портретов»
Особое внимание профессионалов и посетителей привлекли скульптурные произведения Махмуда Рустамова, посвященные эмоциональному состоянию Женщины. Двенадцать скульптурных женских портретов расположены в центре третьего зала экспозиции так, что оставить их незамеченными просто невозможно! И переходя от одного бронзового лица к другому, вы отметите, что природа женских чувств, ощущений, переживаний и эмоций имеет стихийное начало. Именно это начало придает Женщине ту загадочность, которую воспевали во все времена и поэты, и художники, и музыканты.
«10 000 вольт»
Графическая работа художника, которую он написал в конце 90-х. Именно в ней, как кажется, и кроется секрет притяжения работ Рустамова. Вглядитесь. Перед нами Человек. Его руки воздеты вверх, волосы, как наэлектризованные, устремлены к космосу. Вот он, градус той неразрывной связи между Творчеством и Вселенной. А Человек (в особенности Художник!) всего лишь Проводник на пути к Божественной истине… Этим путем и идет всю свою творческую жизнь Махмуд Рустамов. И ищет. То короткое расстояние, которое может открыть ему смысл и суть Истины. В чем она? Для Художника, впрочем, как и для обычного смертного, в поисках. Себя. Смысла…
«Я - скульптор!»
Он говорит о себе: «Я не художник, я - скульптор!» Поначалу это удивило. Ведь, в принципе, разницы никакой и нет. Художник! Но если художник сам говорит о себе, что он не художник, а скульптор, значит, в этом есть какой-то смысл! В чем же он? Наверное, понять это могут только искусствоведы, мы же как дилетанты рассудили просто: в его графических и живописных работах угадывается скульптор. Потому что если обратить внимание на композицию работ, то непременно угадаешь взгляд скульптора на суть изображаемого предмета. Даже если проследить цикл его графических иллюстраций в журнале «Йол», а также к книге Огтая Мир-Гасыма «Когда все еще были живы…», то и в них можно найти этот взгляд.