AMERİKAYA KUNQ-FU CAVABI
Çin Vaşinqtonun balanssız qarşılıqlı ticarət ittihamlarına uzun müddət kifayət qədər təmkinlə reaksiya verirdi. O, ittihamlara cavab olaraq nəinki sərt tədbirlər görmür, hətta bəyanatlarında belə, çox təmkinli davranırdı. ABŞ-ın gömrük tariflərinin artırılması ilə bağlı hər qərarına Pekin güzgü effektilə cavab verir, eyni zamanda vəziyyəti masa arxasında müzakirə etməyə hazır olduğunu bildirirdi.
Bütün bu dövr ərzində danışıqlar demək olar ki, fasiləsiz davam etsə də, tarif savaşı getdikcə qızışır. Artıq iki dövlət arasında gərginliyin daha da artacağına, üstəlik, onun yalnız iqtisadi sahə ilə məhdudlaşmayacağına heç kəsin şübhəsi qalmayıb. Amerikanın yeni hərbi doktrinası da bunu açıq şəkildə ortaya qoyur. Sənəddə Çin ABŞ-ın təhlükəsizliyinə əsas təhdidlərdən biri kimi göstərilir.
Halbuki indiyədək Çin NATO üçün heç vaxt əsas mövzu olmayıb. Bu ilin aprelində isə alyansın yaradılmasının 70 illiyi münasibətilə Vaşinqtonda keçirilən tədbirdə NATO-ya üzv ölkələrin xarici işlər nazirləri kifayət qədər uzun müddət məhz Çinlə bağlı məsələləri müzakirə edib. ABŞ-ın vitse-prezidenti Mayk Pens çıxışında kifayət qədər açıq danışıb: «Bəlkə də, NATO-nun yaxın 10 ildə üzləşəcəyi ən böyük problem Çin Xalq Respublikasının inkişafına uyğunlaşmamız olacaq. Və biz buna uyğunlaşmalıyıq».
Cavab özünü çox gözlətməyib. Məlum olub ki, Çin də özünün hərbi doktrinasına dəyişiklik etmək qərarına gəlib. Böyük ehtimalla bilərəkdən sızdırılmış məlumata görə, sənəddə düşmənə preventiv zərbələrin endirilməsinə icazə veriləcək.
Düşmənin kim olduğunu anlamaq isə çətin deyil. Bunu gizlədən də yoxdur. Məsələn, Çinin Hərbi Elmlər Akademiyası rəhbərinin müavini Lu Yuan qəflətən bəyan edib ki, gərginliyin aradan qaldırılması üçün Cənubi Çin dənizində Amerikanın göyərtəsində 10 minlərlə hərbçinin olduğu 2 təyyarə gəmisini batırmaq kifayətdir. O, hesab edir ki, bu halda ciddi insan tələfatı ilə üzləşmiş Amerika ictimaiyyəti prezidentini təslim olmağa məcbur edəcək.
Yaxud daha bir misal. Çinin sabiq ticarət naziri Vey Tszyanqo «South China Morning Post»a açıqlamasında bildirib ki, Pekin uzunmüddətli müharibə aparmaq əzmində və gücündədir. «Çin Amerikanın fəndinə qarşı nəinki kunq-fu ustası kimi çıxış edəcək, həm də özünü təcrübəli boskçu kimi göstərərək öldürücü zərbə endirəcək», - deyə o, qeyd edib.
Bu hədə dolu fikirlər heç də yalnız xarici auditoriyaya hesablanmayıb. Məqsəd həm də ölkə daxilində döyüş ruhunun artırılmasıdır. Maraqlıdır ki, bu cür təbliğat işlərinə qəflətən başlanılıb. Mayda ölkənin əsas televiziya kanalı olan CCTV-6 müntəzəm proqramından imtina edərək, Koreya müharibəsi haqda Çinin Amerikaya qarşı necə uğurla döyüşdüyündən bəhs edən silsilə filmlərin nümayişinə başlayıb: «Qəhrəman oğullar və qızlar», «Şanqanlinq dağında döyüş», «Qəfil hücum» və s.
Eyni zamanda əhalinin uzun illər davam edə biləcək müharibəyə hazırlanmasına da başlanılıb. Məsələn, Maonun 1938-ci ildə yaponlarla müharibə zamanı etdiyi çıxışlarının məcmusu yenidən milyonlarla tirajda çap olunur. O zaman Çinin təcavüzkarı dəf etməsi üçün 7 il lazım gəlmişdi.
Artıq Çin KİV-i və sosial şəbəkələr hərbi bəyanatlarla, fikirlərlə doludur. «Weibo» saytının yazdığına görə, «Danışmaq istəyirsən? Gəl, danışaq. Döyüşmək istəyirsən? Döyüşək. Bizi ələ salmaq istəyirsən? Yuxunda görərsən!» şüarı sosial şəbəkə istifadəçiləri arasında ən populyar şüara çevrilib.
Sədr Sinin təşəbbüsü
Heç bir müharibə müttəfiqsiz qazanılmır. Bu mənada ÇXR sədri Si Cinpinin Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin iyunun 15-də Düşənbədə keçirilmiş beşinci Zirvə Toplantısında irəli sürdüyü təşəbbüs kifayət qədər məntiqli görünür. O, Asiyanın öz təhlükəsizlik konstruksiyasını qurmalı olduğunu deyərək, bunun üçün NATO formasında birliyin yaradılmasını təklif edib.
«…Asiya ölkələrinin təhlükəsizliyinə yeni, daha geniş çərçivədə yanaşılması vacibdir. Asiya dövlətləri region üçün yaranan təhdidlərə əl-ələ cavab verməlidir. Təhlükəsizlik sahəsində yeni əməkdaşlıq region dövlətləri arasında davamlı əlaqəyə, qarşılıqlı inam prinsipinə əsaslanmalıdır», - deyə Si Cinpin bildirib.
Çin lideri analoji çağırışla qurumun 2014-cü ildə keçirilmiş əvvəlki sammitində də çıxış etmişdi. Lakin bu dəfə məsələnin yalnız çağırışla məhdudlaşmayacağını düşünmək olar.
Çin 2016-cı ildə Əfqanıstan, Pakistan və Tacikistanla hərbi blok yaratmağa ilk cəhdini etmişdi. O zaman Pekin bunun «Mərkəzi Asiya NATO-su» yox, sadəcə, Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatında (ŞƏT) əlavə anti-terror əməkdaşlığı olacağını deyirdi. Lakin Rusiya bunu Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatının (KTMT) mövcudluğuna təhdid sayaraq, ideyaya qəti etirazını bildirmiş, bu üzdən də təklif elə təklif olaraq qalmışdı.
Bu, Çinin yaxın qoşuları ilə təhlükəsizlik, terrorçuluqla mübarizə sahəsində birliyə ilk cəhdi idi. Bunadək Asiyada belə alyansların yaradılması təşəbbüsü ilə başqaları çıxış edirdi və Çinin həmin alyanslarda iştirakı nəzərdə tutulmurdu. Əksinə, belə birliklərin yaradılması zərurəti iqtisadi və hərbi baxımdan sürətlə inkişaf edən Çinin regionun digər ölkələri üçün təhlükəyə çerilə biləcəyilə əsaslandırılırdı.
Uğursuz cəhdlər
Daha dəqiq desək, Asiyada İkinci Dünya müharibəsindən sonra yaradılmış ilk hərbi bloklar regionda kommunizm təhdidinə qarşı formalaşdırılıb. Yalnız SSRİ-nin süqutundan sonra diqqətlər Çinə yönəlməyə başlayıb.
Cənub-Şərqi Asiya Müqaviləsi Təşkilatı (SEATO). 1954-1977-ci illərdə mövcud olub. Adına baxmayaraq, orada əsasən regiondan kənarda yerləşən, lakin bu bölgədə maraqları olan dövlətlər yer alıb – Avstraliya, Fransa, Yeni Zelandiya, Pakistan, Böyük Britaniya, ABŞ, Filippin və Tailand. Kommunizmin Cənub-Şərqi Asiyanı bürüməsini əngəlləmək məqsədilə yaradılmış SEATO iflasa uğramış layihə sayılır. Çünki üzv dövlətlər arasındakı münaqişələr və mübahisələr Silahlı qüvvələrdən birgə istifadəyə hər zaman mane olub.
Mərkəzi Müqavilə Təşkilatı (CENTO). Bağdad Paktı və ya Yaxın Şərq Müqaviləsi Təşkilatı (METO) kimi də tanınmış qurum 1955-ci ildə İran, İraq, Pakistan, Türkiyə və Böyük Britaniya tərəfindən yaradılıb və 1979-cu ildə buraxılıb. Yeri gəlmişkən, 1958-ci ildən Tehranda CENTO-nun Nüvə Elmləri İnstitutu yerləşir.
Təhlükəsizlik üzrə Dördtərəfli Dialoq (QSD, eyni zamanda QUAD kimi də tanınır). 2007-ci ildə yaradılmış qurumda Hindistan, ABŞ, Yaponiya və Avstraliya yer alıb. Onların əldə etdiyi diplomatik və hərbi razılaşmalar Çinin iqtisadi və hərbi qüdrətinə qarşı yönəlmişdi. 2013-cü ildə Avstraliyanın Çinin ciddi təzyiqləri qarşısında birliyi tərk etməsilə, təşkilat dağılıb.
ABŞ ilə Hindistan 1992-ci ildən «Malabar» adlı birgə hərbi təlimlər keçirir. Zaman-zaman bu təlimlərə Yaponiya ilə Avstraliya da qoşulur. 2017-ci ildən isə QSD-nin bərpası haqda danışıqlar aparılır. Üstəlik, indi ona Vyetnamla İndoneziya da maraq göstərir.
QSD Çin üçün kifayət qədər açıq meydan oxumaqdır. Lakin Pekin hələ ki, onun təşkilatçılarına ayrı-ayrılıqda təzyiqlər göstərməklə təsir edə bilir. Regionun Çini özünə təhdid sayan digər ölkələri də məhz bu səbəbdən QSD-yə qoşula bilmir. Hər halda, 14 müxtəlif dövlətlə 22 117 kilometrlik sərhədə malik Çin demək olar ki, bütün qonşuları ilə ərazi münaqişəsi yaşayır.
Asiya NATO-sunun əleyhinə 3 məqam
Regionun Hindistan və Yaponiya kimi nəhəng ölkələri son illər ABŞ ilə Asiyada təhlükəsizliklə bağlı çoxtərəfli alyansın yaradılmasına hazır olduqlarını dəfələrlə bəyan ediblər. Onlar hesab edirlər ki, «Çinin artmaqda olan hərbi qüdrəti qarşısında balans naminə» Asiyada NATO-nun analoqu olacaq birliyin yaradılmasına ehtiyac var. Pekin isə bu cəhdlərin iflasa məhkum olduğuna əmindir. Çinlilərin belə düşünməsi bir neçə səbəbdən irəli gəlir. Birincisi, Birləşmiş Ştatlar özünün iştirakı ilə Asiya NATO-sunun yaradılmasına heç zaman ciddi yanaşmayıb. Hər halda, o, burada da əsas xərcləri üzərinə götürmək istəmir. Doğrudur, Vaşinqtonun Asiya-Sakit okean regionundakı müttəfiqləri son illər hərbi xərclərini xeyli artırıb və 2020-ci ilə o, təxminən, 553 milyard dollar təşkil edəcək. Lakin 2019-cu il üçün yalnız ABŞ-ın hərbi büdcəsi 725,5 milyard dollardır.
İkincisi, ABŞ-ın Asiya regionundakı müttəfiqlərilə bir çox fikir ayrılığı, o cümlədən ərazi mübahisəsi var.
Üçüncüsü, Çin investisiyasından, onunla ticarətdən ciddi şəkildə asılı olan bir çox dövlət təhlükəsizlik üzrə çoxtərəfli formal öhdəliklərdən qaçır və bundan sonra da qaçacaq. Çünki Çin Asiya-Sakit okean regionunun, demək olar ki, bütün dövlətlərinin ən nəhəng ticarət tərəfdaşıdır.
Amerikanın strategiya və təhlükəsizlik mərkəzlərindən birinin eksperti Robert Menninq hesab edir ki, bu gün Asiya-Sakit okean regionu ölkələrinin əsas qorxusu məhz Çinlə ABŞ arasında seçim etmək məcburiyyətində qalmaqdır. Çinin artan nüfuzu qarşısında ABŞ-ın regionda mövcudluğu ilə sığortalanmaq başqadır, böhran və ya hərbi münaqişə zamanı tərəflərdən hansının yanında olmaq başqa. Məsələn, Cənubi Çin dənizində, Çin-Hindistan münaqişəsində, Tayvan və ya Koreya yarımadası ətrafında yaşananlarda və s.
Amma Çin də regionda ABŞ-ın iştirakı olmadan miqyaslı hərbi blok yaratmaq qərarına gələrsə, eyni dilemma qarşısında qalacaq.

CHINESE RESPONSE TO AMERICA
China has always reacted to Washington’s accusations of unbalanced mutual trade with emphatic patience, avoiding harsh remarks and actions. For each increase in customs tariffs, Beijing responded with mirror measures, at the same time expressing its readiness to discuss everything at the negotiating table.
Negotiations have never stopped, but the tariff war continues to gain momentum. No one doubts the fact that tensions between the two countries will only increase, affecting not only the economic sphere. The new American military doctrine, in which China is called one of the main threats to US security, is a true example of the ongoing confrontation.
Never before has China been a key topic for NATO. But in April, during the NATO meeting held in Washington and dedicated to the 70th anniversary of the creation of this organization, the NATO foreign ministers devoted quite a lot of time to discussing issues related to China. US Vice President, Mike Pence, directly stated in his speech: “Perhaps the greatest challenge NATO will face in the coming decades is how we must all adjust to the rise of the People’s Republic of China.  And adjust we must.”
The response came immediately. It became known that China was making changes to its military doctrine. It is rumoured that it will allow for a pre-emptive strike on the enemy, if necessary.
It is easy to guess who the enemy is. China is not even hiding this. Otherwise, why, for example, Admiral Lu Yuan, deputy head of the Chinese Academy of Military Sciences, suddenly declared that in order to relieve tension, it was enough to sink two American aircraft carriers with ten thousand troops on board in the South China Sea? American society, he believes, having suffered great human losses, will force its president to give up.
Also, Chinese former Deputy Commerce Minister Wei Jianguo told the South China Morning Post that China had not only determination, but also readiness to wage a long war. “China will not only act as a kung fu master in response to US tricks, but also as an experienced boxer and can deliver a deadly punch at the end,” he said in his interview.
Certainly, all these menacing statements are designed for external audience and aim at raising the morale inside the country. Propaganda activities began suddenly. In May, China’s main television station, CCTV-6, cancelled its regular programs and launched a series of films about the Korean War, telling how China successfully fought America: Heroic Sons and Daughters, Battle at Mount Shangangling, Sudden Attack, etc.
At the same time, the Chinese population is prepared for the inevitability of a protracted war. For example, recently a collection of Mao's speeches that he made in 1938 during the Japanese invasion, when it took China eight years to repel the aggressor, have been reissued in multimillion copies.
Chinese media and social networks are teeming with similar bellicose statements. According to Weibo, the slogan “Do you want to talk? Let's talk. Do you want to fight? Let's do it. Do you want to mock us? Dream!” became popular among users of social networks.
Chairman Xi's initiative
No war can be won without allies. Therefore, it is quite logical that Chinese President Xi Jinping during the fifth summit of the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (Azerbaijan was represented by Prime Minister Novruz Mamedov), which was held in Dushanbe on June 15, proposed to form an Asian variant of security body like the North Atlantic Treaty Organization (NATO).
“...It is necessary to approach the security of Asian countries in a new and wider framework. Asian countries must cooperatively respond to the security challenges in our region. This new security cooperation should be based on frequent contacts between the regional countries and the principle of mutual trust,” Xi Jinping said.
With a similar appeal, the head of the People's Republic of China spoke at the previous summit in 2014, however, it can be assumed that this time it will not be limited to thoughts alone.
In 2016, China has already attempted to create a military bloc with Afghanistan, Pakistan and Tajikistan, emphasizing that this will not be a “Central Asian NATO”, but only an addition to anti-terrorist cooperation as part of the Shanghai Cooperation Organization (SCO). However, due to Russia's categorical objections, which regarded this step as a threat to the existence of the Collective Security Treaty Organization (CSTO), the idea did not go further.
In fact, it was, perhaps, the only attempt by China to unite with its closest neighbours in a block to solve security issues and fight terrorism. Prior to this, other countries were initiating the creation of military alliances in Asia, and China’s participation in them was not expected. Rather, on the contrary, their need was explained by fears that the rapidly growing economic and military might of China could become a threat to other countries in the region.
Failed attempts
To be more precise, the first military blocs in Asia after World War II were directed against the communist threat in the region, and only then, after the collapse of the USSR, all attention was focused on China.
South-East Asia Treaty Organization (SEATO) existed from 1954 to 1977. Despite its name, SEATO mainly included countries located outside the region, but with their own interests in it — Australia, France, New Zealand, Pakistan, the United Kingdom, the United States, the Philippines, and Thailand. Originally created to block further communist conquests in Southeast Asia, SEATO is considered a failed project, since internal conflicts and disputes have constantly hampered the common use of the armed forces.
The Central Treaty Organization (CENTO), also known as the Baghdad Pact, or the Middle East Treaty Organization (METO), was formed in 1955 by Iran, Iraq, Pakistan, Turkey and the United Kingdom and dissolved in 1979. By the way, CENTO's Institute of Nuclear Science has been located in Tehran since 1958.
The Quadrilateral Security Dialogue (QSD, also known as QUAD), an association consisting of India, the US, Japan and Australia, was established in 2007. Diplomatic and military arrangements were seen as a response to the strengthening of China’s economic and military power. In 2013, the group disbanded after the departure of Australia, which resisted strong pressure from China. Since 1992, the US and India have been conducting joint military exercises called Malabar. Periodically, they are joined by Japan and Australia. Since 2017, negotiations are underway to revive the QSD, and Vietnam and Indonesia are also showing interest in this.
QSD is seen as a too direct and obvious challenge for China, and so far it succeeds in trying to violate the intentions of its organizers by putting pressure on each of them. More importantly, it also discourages other regional countries from joining QSD, even if they have serious concerns about China. After all, having more than 22,117 km of borders with 14 different countries, China is involved in numerous territorial conflicts with almost all its neighbours.
Three Reasons against Asian NATO
In recent years, large countries of the region, such as India and Japan, have declared their readiness to create, together with the US, a multilateral security alliance in Asia, like NATO, in order to "balance the continuing build-up of China's military power." However, Beijing is confident that these attempts will fail. China has several reasons for thinking like this. First, the US has never seriously considered the creation of an Asian NATO with its participation, not wanting to bear the burden of basic financial expenses. Although the US allies in the Asia-Pacific region (APR) in recent years have significantly increased their military spending, by 2020 they will total an estimated $553 billion. While the US military budget for 2019 is $725.5 billion.
Secondly, there are many intractable differences among the US allies in the Asian region, including territorial ones.
Third, many are trying now and will continue to avoid formal multilateral security commitments because of their heavy reliance on Chinese investment and trade. China is the largest trading partner of almost all countries in the APR.
According to Robert Manning, an expert at one of the American think tanks for strategy and security, the main fear of the APR states is the need to choose between the US and China. It’s one thing to reinsure against the uncertainty surrounding the long-term US presence in the region and the growing role of China. Quite another thing is the choice to take one of the sides in the event of a crisis or military conflict in key areas of tension. For example, in the South China Sea, in the Sino-Indian conflict, in the situation around Taiwan or on the Korean Peninsula.
China will face exactly the same dilemma in its attempts to unite the countries of the region into one large-scale military bloc, if it does not provide for the participation of the US.