OPEK+ ölkələri neft hasilatının məhdudlaşdırılması üzrə anlaşmanı daha doqquz ay uzadıblar
İyulun 1-2-də Vyanada OPEK və OPEK-dən olmayan nazirlərin son gözləntilərinin əksinə olaraq qlobal neft sənayesi üçün çox vacib olan bir qərarı yekdilliklə qəbul etmələri hər kəsi təəccübləndirdi. Beləliklə, iki il gərgin işlədikdən sonra neft istehsal edən ölkələr Uzunmüddətli Əməkdaşlıq Xartiyasını razılaşdıra bildilər. Sənəd ölkələrin enerji siyasətlərinin qlobal enerji balansının əsas elementi kimi neftin uzunmüddətli istifadəsini nəzərdə tutur. Əsas məsələ - OPEK+ anlaşmasının uzadılıb-uzadılmayacağı, uzadılacaqsa, bu, nə müddətə olacağı sualına cavab anlaşmanın həyata keçirilməsinin monitorinqi üzrə Nazirlər Komitəsinin 30 iyun tarixli toplantısından sonra verildi. Komitə OPEK+ ölkələrinə neft hasilatını məhdudlaşdırmaq üzrə anlaşmanın daha doqquz ay uzadılmasını tövsiyə etdi.
Rusiya şirkətləri dilə tutdu
7 dekabr 2018-ci ildə imzalanmış indiki müqavilənin müddəti 30 iyun tarixində başa çatıb. Anlaşma tərəfləri Yaxın Şərqdə siyasi münaqişənin gərginləşməsi ilə bağlı bazarda yaranan qeyri-müəyyənlik səbəbindən uzun müddət qərar verməyə tələsmirdilər. Buna baxmayaraq, iyulun 2-də Vyana görüşündə neft istehsalçısı 24 ölkəyə yenə də 9 aylıq müddətə, yəni 2020-ci ilin birinci rübünün sonuna qədər anlaşmanın eyni kvotalarla uzadılmasına qərar verdilər: kartel ölkələri hasilatı 800 min barel/sutka və qeyri-OPEK ölkələri 400 min b/s səviyyəsində azaldacaqlar.
Anlaşmanın uzadılacağı artıq iyunun əvvəlində Sankt-Peterburqda keçirilən Dünya İqtisadi Forumu zamanı aydın oldu, çünki bu anlaşmanın əsas təşəbbüsçülərindən biri olan Səudiyyə Ərəbistanı onun uzadılmasının zəruriliyini bəyan etdi.
Artıq aydın idi. Eyni zamanda krallığın enerji naziri Xalid əl-Falih bildirdi ki, kartel ölkələri arasında OPEK+ anlaşmasının vaxtının uzadılmasının zəruriliyi ilə bağlı fikir ayrılığı yoxdur, sual altında OPEK-ə daxil olmayan ölkələrin mövqeləridir.
Rusiya prezidenti Vladimir Putin iyun ayının 29-da «Böyük Doqquzlar»ın Osaka şəhərində keçirilən sammitindən sonra mətbuat konfransında bildirmişdi ki, Rusiya və Səudiyyə Ərəbistanı neft hasilatının məhdudlaşdırılmasına dair OPEK+ sazişini eyni həcmlərlə və 6-9 ay müddətində uzatmağa razılıq verib. Putin: "Bu, bazar üçün müəyyən bir məna daşıyır – biz razılaşdıq: anlaşmamızın vaxtını uzadacağıq ", - deyə Putin əlavə edib.
Bununla yanaşı, Rusiyanın enerji naziri Aleksandr Novak OPEK+ nazirlər toplantısının yekunları barədə danışaraq bildirib ki, anlaşmanın vaxtının uzadılması qərarının verilməsi yalnız üzdən asan görünür. Onun yekdil şəkildə qəbul edilməsi üçün həm anlaşma tərəfləri arasında, həm də Rusiya daxilində iki ay gərgin işlər gedib və mürəkkəb danışıqlar aparılıb.
Əslində, hər şey ilk baxışdan görünəndən daha mürəkkəb olub. OPEK+ çərçivəsində anlaşmanın uzadılması təklifini tənqid edənlər sırasında, ilk növbədə, baş nazirin birinci müavini, maliyyə naziri Anton Siluanov və "Rosneft"in prezidenti İqor Seçin kimi nəhəng siyasi fiqurlar yer alıb.
"Bir dilemma var: biz ya OPEK ilə birlikdə bazarları itirməyə davam etməliyik və yerimiz amerikalılar tərəfindən tutulmalıdır, ya da müqavilədən çıxmalıyıq. Bu, nə vaxtsa baş verməlidir, həmkarlarımız deyirlər ki, qlobal tələbat gündə bir milyon barel ətrafında artmalıdır. Amma istənilən halda, biz görürük ki, Amerika neftinin dünya neft bazarında payı getdikcə artır. OPEK-dən olan tərəfdaşlar belə bir meyil ilə razılaşmırlarmı - bilmirəm ",- deyə A.Siluanov aprelin ortalarında bildirib.
Rusiyanın digər neft şirkətlərinin rəhbərləri isə, əksinə, OPEK+ anlaşmasını fəal şəkildə müdafiə ediblər. "OPEK+ anlaşması, mexanizmi qorunmalıdır. OPEK+ anlaşması neft bazarında qiymətləri tənzimləyən bir mexanizm olaraq özünü sübut etdi. Prinsipcə, bazar başa düşür ki, bu anlaşmanın tərəfləri istənilən vaxt hər hansı bir hadisəyə, o cümlədən geosiyasi hadisələrə reaksiya verməyə, uyğun olaraq
effektiv şəkildə hasilatını, neft təkliflərini artırmağa və ya azaltmağa hazırdır", - deyə "Qazprom neft"in rəhbəri Aleksandr Dyukov bildirib.
"Biz xam neft bazarında möhtəkirləri praktik olaraq ləğv etdik. Biz sanırıq ki, anlaşma davam etməlidir və o, bu gün Amerika bazarında müşahidə olunan istehsal artımını nəzərə alır", - deyə "Lukoyl"un prezidenti Vahid Ələkbərov öz növbəsində bildirib.
Görünür, bu məsələ ilə bağlı vahid mövqe əldə etmək üçün şirkət rəhbərləri arasında uzlaşma görüşü əvvəlki kimi enerji naziri tərəfindən deyil, şəxsən prezident Vladimir Putin tərəfindən təşkil edilib. "Bu məsələ ilə bağlı bizim ən böyük neft şirkətlərinin rəhbərləri və hökumət üzvləri ilə bu müsahibədən əvvəl görüşmüşəm",- deyə o, «Financial Times» qəzetinə iyun ayının sonlarında verdiyi müsahibə zamanı bildirmişdi.
Rusiya prezidenti üçün bu müqavilə yalnız iqtisadi səbəblərdən deyil, həm də beynəlxalq arenada müəyyən siyasi dividendlər əldə etmək üçün vacibdir. Bu anlaşma sayəsində Rusiya ərəb dünyasına müəyyən təsir əldə etdi və faktiki olaraq, Səudiyyə Ərəbistanı ilə birlikdə neft istehsal edən ölkələrlə münasibətlərdə dominant mövqeyə çıxdı. Rusiya Federasiyası və Səudiyyə Ərəbistanı öz təsir imkanlarını (Rusiya ilk növbədə Venesuela və İrana, Səudiyyə Ərəbistanı - və ərəb dünyası üzərində təsirlərini) birləşdirərək, anlaşmanın vaxtının uzadılması üzrə "beyin mərkəzinə" çevrildilər. Nəzərə alınsa ki, krallıq Amerika Birləşmiş Ştatlarının köhnə strateji tərəfdaşıdır, Rusiyanın anlaşmanın vaxtının uzadılmasında iştirakı əvvəlcədən hesablanıb.
İranın gözlənilməz razılaşması
Nazirlər toplantısında ən təəccüblü məsələ Tehranın OPEK+ anlaşmasının vaxtının uzadılması ilə razılaşması oldu, halbuki, İranın neft naziri Bijan Namdar Zəngənə OPEK ölkələrinin bu toplantısı ərəfəsində bildirmişdi ki, kartel ona görə ölür ki, Moskva və Ər-Riyad qərarları birlikdə verir. İran tərəfi Rusiya və Səudiyyə Ərəbistanının Yaponiyada G20 çərçivəsində OPEK+ anlaşmasının vaxtını uzatmaq qərarına gəldikləri üçün qəzəblənmişdi.
"İranın mövqeyi çox aydındır: biz OPEK+ anlaşmasının vaxtının uzadılmasına qarşı çıxmırıq, amma birtərəfli qərarların qəbul edilməsi OPEK-in özünü təhdid edir... OPEK qrupun üzvü olmayanlardan təkliflər alan və onları təsdiqləyən bir təşkilat deyil. OPEK bütün məsələləri müzakirə edən, bir-biri ilə məsləhətləşən 14 üzvdən ibarət bir təşkilatdır. İran OPEK-dən çıxmaq istəmir, amma hesab edirəm ki, belə proseslər baş verdikdə, OPEK ölür ", - deyə B.Zəngənə bildirib.
"Biz OPEK-in bütün üzvlərinə hörmətlə yanaşırıq. Əslində, Səudiyyə Ərəbistanı və Rusiya ən böyük neft istehsal edən ölkələr olaraq hasilatı hər kəsdən daha çox azaldır və biz əvvəlcə bir-birimizlə razılaşmalıyıq, daha sonra həmkarlarımızla razılaşmalarımızı müzakirə etməliyik", - deyə X. əl-Falih izah etməyə çalışıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, OPEK+-da İslam Respublikasının iştirakı formaldır. ABŞ-ın üçüncü ölkələrin İran neftini almasını qadağan edən sanksiyalarına görə, Tehran OPEK+ müqaviləsi ilə nəzərdə tutulandan daha böyük həcmdə istehsalı azaltmağa məcburdur. Beynəlxalq Energetika Agentliyinin məlumatına görə, may ayında İranda neft hasilatı cəmi 2,4 milyon b/s təşkil edib. ABŞ sanksiyalarından əvvəl İslam Respublikasında maksimum istehsal səviyyəsi 4 milyon b/s-ə çatırdı.
Buna baxmayaraq, İran yenə də anlaşmanın vaxtının uzadılması barədə razılığa gəldi və bir daha onda iştirak hesabına bir istisna qazandı. Bu dostluq jestini Rusiya tərəfi də yüksək qiymətləndirdi. Təsadüfi deyil ki, B.Zəngənə ilə ikitərəfli görüşündən sonra A.Novak qeyd etdi ki, İranı neft bazarında tamhüquqlu bir oyunçu kimi saxlamaq üçün hər şeyi etmək lazımdır.
İranın, ABŞ tərəfdən qoyulan sanksiyalar fonunda öz neftini ixrac etmək yollarını tapmağa çalışdığını nəzərə alınarsa, belə imkanlardan biri İslam Respublikasının "Neft əvəzində mal" proqramı çərçivəsində Rusiya ilə əməkdaşlığı sayıla bilər. Proqram, əvvəlki anti-İran sanksiyalarının dövründə, 2014-cü ildə hazırlanıb. 2017-ci ilin may ayında iki ölkə arasında gündə 100 min barel neft (ildə 5 milyon ton) İran neftinin nəqli ilə bağlı razılıq əldə edilib. İlk nəql həmin ilin noyabr ayında 1 milyon ton həcmində gerçəkləşdirilib. Rusiya neft əvəzinə İranı dəmir yolu üçün məhsullar, yük maşını və avtobus, təyyarələr, hava limanı üçün avadanlıqlar və boru ilə təmin edir. Bundan əlavə, İran ərazisində 45 milyard dollar məbləğində tikinti xidmətləri göstərilib. A.Novak qeyd edib ki, İran neftinin əsasən bu neft məhsullarını əldə edən ölkələrə emal üçün göndərilməsi nəzərdə tutulur.
Azərbaycan sabitlik tərəfdarıdır
OPEK üzvü olmayan ölkələr arasında anlaşmanın müddətinin uzadılması əsasən Qazaxıstan üçün problem yarada bilər, ölkə «Kaşaqan» yatağı hesabına neft hasilatını artırmağı planlaşdırır. İyunun əvvəlində əsaslı təmirdən sonra yataqda hasilat 370 min b/s-ə qaldırılıb. Enerji Nazirliyinin proqnozlarına görə, 2019-cu ilin sonunda «Kaşaqan»da neft hasilatı 400-420 min b/s-ə qədər arta bilər.
Bu, nəzərə alınmaqla, Qazaxıstan tərəfi üçün anlaşmanın uzadılması üçün vacib idi, lakin azaltma kvotasının artırılmasını istəmirdi. Buna görə, Vyana qərarı Astananı tamamilə razı salır.
"Qazaxıstan üçün, bu uzadılma orta hasilatın 1,86 milyon b/s-dan çox olmayan bir səviyyədə saxlanılmasını nəzərdə tutur. OPEK + anlaşması neft qiymətlərinin artımına önəmli dərəcədə təsir etdi və onları bir barel üçün 60-70 dollar səviyyəsində sabitləşdirməyə imkan verdi", - deyə Energetika Nazirliyi Vyana görüşünün nəticələrini şərh edib.
Öz növbəsində, Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov neft kartelinin üzvlərinin və OPEK üzvü olmayan ölkələrin nazirlərinin hazırkı iclasını OPEK+ anlaşması çərçivəsində tarixi hadisə kimi yüksək qiymətləndirib: «Azərbaycan 2020-ci ilin birinci rübünün sonuna qədər neft hasilatının məhdudlaşması üzrə anlaşmanın vaxtının uzadılması qərarına qoşulub. Bu davam edən iqtisadi və geosiyasi qeyri-müəyyənlik dövründə bazarda balansı təmin etmək baxımından mühüm bir qərardır. Azərbaycanın bu prosesə qoşulması və "Əməkdaşlıq bəyannaməsi"ni imzalanması ölkəmizin maraqlarına tam cavab verir».
Ümumiyyətlə, Azərbaycanın OPEK + müqaviləsi üzrə mövqeyi uzun müddətdir ki, təəccüb doğurmur. Ölkə ilk başdan neft bazarını sabitləşdirmək üzrə tədbirlərin tərəfdarı idi və OPEK ilə əməkdaşlıq barədə razılığa gəlmişdi, hətta özünün neft hasilatını OPEK+ ilə ilk müqavilə çərçivəsində gündə 35 min barel, 2018-ci ilin dekabrında isə 20 min b/s azaltmağa razılaşmışdı.
Bu gün Azərbaycan üçün neftin qiyməti prioritetdir, çünki ildən-ilə neft hasilatında təbii bir azalma baş verir. Bu səbəbdən, Azərbaycan tərəfi hasilat həcmini azaltmaq üzrə qərarları asanlıqla qəbul edir, çünki onlar neft qiymətlərinin "qırmızı xətt"dən - barelə 60 dollar aşağı düşməsindən qaçmağa imkan yaradır. Bu, öz növbəsində Azərbaycana makroiqtisadi, maliyyə və xarici ticarət sabitliyini təmin etmək imkanı verir, eləcə də ölkəyə xarici valyutanın sabit şəkildə daxil olmasına şərait yaradır.
Dekabr ayında əldə edilmiş OPEK+ anlaşmasının şərtlərinə əsasən, Azərbaycan gündəlik neft hasilatının həcmini 776 min b/s səviyyəsinə endirməyi öhdəlik götürüb. Azərbaycanda ümumi neft hasilatının azalmasına profilaktik işləri həyata keçirmək üçün hasilat platformalarında - «Mərkəzi Azəri»də (artıq apreldə başa çatmış) və «Qərbi Çıraq»da (oktyabr ayında gözlənilən) planlaşdırılan iki həftəlik iş dayandırmalar kömək edəcək. Çətin ki, bunu təsadüfi saymaq olar - aprel ayının nəticələrinə görə, Azərbaycanda gündəlik neft hasilatı 683 min b/s təşkil edib. May ayında bu rəqəm 776 min b/s-ə yüksəlib, lakin ölkə OPEK+ anlaşmasından kənara çıxmayıb. Ümumiyyətlə, Azərbaycan bu müqavilənin fəaliyyətdə olduğu altı ayı ərzində istehsalı azaltmaq üzrə götürdüyü öhdəliyə 125% əməl edib.
Maraqlıdır ki, 2019-cu il üçün Azərbaycanın yanacaq və enerji balansında ölkədə orta gündəlik neft hasilatı 776,5 min barel səviyyəsində planlaşdırılır. Bu, demək olar ki, bu, ölkənin OPEK+ çərçivəsində öhdəliklərinə uyğun gəlir. Belə planlaşdırma, xüsusilə OPEK və qeyri-OPEK arasında sazişin uzadılması nəzərə alınmaqla, yetərincə uzaqgörən alınıb. Deməli, Azərbaycan üçün ən azı bu ilin sonuna qədər OPEK+ çərçivəsində öz öhdəliklərini yerinə yetirmək çətin olmayacaq.

OPEC+ agrees on another nine months to restrict oil production
Contrary to expectations, the last meeting of OPEC and non-OPEC ministers in Vienna on July 1-2 surprised everyone by the unanimity of decisions vital for the global oil industry. After two years of hard work, oil-producing countries finally agreed on a charter for long-term cooperation, which means supporting countries' energy policy on the long-term use of oil as the main element of the global energy balance.
Answer to the main question — whether the OPEC+ agreement will be extended and for how long – became obvious after the June 30 meeting of the ministerial committee on monitoring the implementation of the deal. Committee recommended that OPEC+ members extend the agreement to restrict oil production for another nine months.
Russia persuades companies
The term of the current agreement signed on December 7, 2018 expired on June 30. The parties have long postponed the conclusion of a new deal because of the uncertainty in the market caused by the escalation of political conflict in the Middle East.
Finally, however, 24 oil-producing countries decided to extend the deal for another nine months on July 2 in Vienna, until the end of the first quarter of 2020, with the same quotas: the cartel countries will cut production by 800 thousand bpd, and non-OPEC members by 400 thousand bpd.
The relevance of new deal was apparent even during the St. Petersburg World Economic Forum in early June, when one of the main initiators of the agreement, Saudi Arabia, declared the need for its prolongation. At the same time, the Saudi Minister of Energy, Khalid al-Falih, stressed that there is no disagreement between the cartel countries on the need to extend the OPEC+ deal, the position of the non-OPEC countries is in question.
On June 29, during a press conference following the G-20 summit in Osaka, Russian President Vladimir Putin said that Russia and Saudi Arabia agreed to extend the OPEC+ deal to limit the production volume to the same amount for a period of 6-9 months. “This has a definite meaning for the market - we agreed: we will extend our agreements,” Putin added.
At the same time, the Russian Minister of Energy, Alexander Novak, summing up the OPEC+ ministerial meeting, said that the decision to extend the transaction was only outwardly easy. For its unanimous adoption, it took two months of hard work and complex negotiations both between the parties and in Russia.
In reality, everything turned out to be more complicated than it might have seemed initially. Criticism of the proposal to extend the agreement within OPEC+ followed, primarily, from such political heavyweights as First Deputy Prime Minister, Finance Minister Anton Siluanov and President of Rosneft, Igor Sechin.
“There is a dilemma: we continue with OPEC to continue to lose the market, which is occupied by Americans, or withdraw from the agreement. Sometime this should happen, although the global demand is somewhere around a million barrels per day, as our colleagues say. But still, we see that American oil increasingly occupies a share in the world oil market. I don’t know if OPEC partners agree with such a further trend,” A. Siluanov said in mid-April.
On the contrary, leaders of other Russian oil companies actively supported the OPEC+ deal. “The mechanism should be maintained. OPEC+ deal has proven itself as a mechanism that regulates prices on the oil market. In principle, the market understands that the parties are ready at any time to respond to any event, including geopolitical, either effectively or by increasing production, or by reducing supply,” said Alexander Neukov, head of Gazprom Neft.
“We have practically eliminated speculators from the crude oil market. We believe that the agreement should act, and today it takes into account the increase in production on the American market,” President of LukOIL Vagit Alekperov said.
Apparently, it was for the development of a unified position on this issue that the conciliation meeting between the heads of the companies was held not by the Minister of Energy, as it was before, but by President Vladimir Putin himself. “I had a meeting on this issue with the leaders of our largest oil companies and government members right before the interview,” he told Financial Times in late June.
For Putin, the deal is important not only for economic reasons, but also for obtaining certain political dividends on international arena. Thanks to the deal, Russia gained some influence in the Arab world and, in fact, together with Saudi Arabia, found itself in a dominant position in relations with oil-producing countries. Russia and Saudi Arabia, having united their influence potential (Russia on Venezuela and Iran, and Saudi Arabia - on the Arab world), became the “think tanks” of the extension. Considering that Saudi Arabia is a long-time strategic partner of the US, Russia's participation in the renewal of the deal was obvious.
Unexpected OK from Iran
The most surprising thing at the ministerial meeting was Teheran’s agreement to extend the OPEC+ deal, especially amidst the statements made by Iranian Minister Bijan Namdar Zanganeh made just before the OPEC meeting that the cartel was dying because Moscow and Riyadh make decisions in the alliance. Iran was angry because Russia and Saudi Arabia had agreed to extend the OPEC+ deal in Japan at the G20 meeting.
“Iran’s position is very clear: we are not against the extension of the OPEC deal, but unilateral decision-making threatens OPEC itself... OPEC is not an organization that receives proposals from non-members of the group and approves them. OPEC is an organization of 14 members who discuss all issues and consult with each other. Iran is not going to leave OPEC, but I believe that when this happens, OPEC will die,” B. Zanganeh said.
“We respect all members of OPEC. The fact is that Saudi Arabia and Russia, as the largest oil-producing countries, reduce production more than anyone else, and we must first agree with each other and then discuss our agreements with our colleagues,” al-Falih tried to explain in response.
By the way, Iran's participation in OPEC+ is formal. Due to US sanctions prohibiting third countries from buying oil from Iran, Tehran is forced to cut production more than it agreed under the OPEC+ deal. According to International Energy Agency, in May oil production in Iran reached only 2.4 million bpd. Before US sanctions, the maximum level of production in Iran was 4 million bpd.
Nevertheless, Iran agreed to extend the deal. Russians appreciated this friendly gesture. A. Novak after a bilateral meeting with B.Zangane noted that everything must be done to save Iran as a full-fledged player in the oil market.
Given that Iran, due to US sanctions, is trying to find ways to export its oil, one of such opportunities may be Iran’s cooperation with Russia under the Oil for Goods program developed in 2014, back in the period of previous anti-Iran sanctions. In May 2017, Russia and Iran reached an agreement to start the supply of Iranian oil in the amount of 100 thousand bpd (5 million tons per year). The first delivery was made in November of the same year (1 million tons). In exchange for oil, Russia supplied Iran with railroad products, trucks and buses, airplanes, equipment for airfields, and pipes. In addition, Russia provided construction services in Iran reaching $45 billion. Novak stated that Iranian oil would mainly be sent for processing to those countries that need oil products.
Azerbaijan supports stability
Apparently, the extension of the deal can create a problem mainly for Kazakhstan, which plans to increase oil production at the Kashagan field. In early June, after a major overhaul, mining at the field was increased to 370 thousand bpd. According to the forecasts of the Kazakh Ministry of Energy, by the end of 2019, oil production at Kashagan could grow to 400-420 thousand bpd. That is why it was important for Kazakhs to extend the deal, but without the need to increase reduction quota. Therefore, the decision made in Vienna completely satisfied Astana.
“For Kazakhstan, this extension means maintaining average production at a level not exceeding 1.86 million bpd. OPEC+ deal significantly influenced the growth of oil prices and gave them an opportunity to stabilize in the range of $60-70 per barrel,” the Ministry of Energy commented the results of the Vienna meeting.
Minister of Energy of Azerbaijan, Parvariz Shahbazov, praised the current meeting of the ministers a historic event: “Azerbaijan joined the decision to extend the deal until the end of the first quarter of 2020. This is an important decision to ensure market balance in the period of ongoing economic and geopolitical uncertainties. Accession of Azerbaijan to this process and the signing of the Declaration of Cooperation is fully compliant with the interests of our country."
In general, the position of Azerbaijan on the OPEC+ deal has not been surprising for a long time. The country has always supported measures to stabilize the oil market, and therefore readily agreed to cooperate with OPEC and even agreed to reduce its own oil production in the first agreement by 35 thousand bpd, and by 20 thousand bpd in December 2018.
The price of oil is in priority for Azerbaijan today, since there is a natural drop in oil production from year to year. It is for this reason that the Azerbaijani side made decisions to reduce the production volume easily, because they allow avoiding falling oil prices below the “red line” - $60 per barrel. This, in turn, enables Azerbaijan to ensure macroeconomic, financial, foreign trade stability, as well as a stable inflow of foreign currency into the country.
Under the terms of the OPEC+ deal in December, Azerbaijan undertook to reduce the daily volume of oil production to 776 thousand bpd. The planned two-week shutdowns of production platforms at the Central Azeri (already completed in April) and West Chirag (expected in October) to carry out preventive works will certainly contribute to the reduction of total oil production in Azerbaijan. After all, according to the results of April, the daily oil production in Azerbaijan reached 683 thousand bpd. In May, this figure rose to 776 thousand bpd, but was still less than Azerbaijan's obligations under the OPEC+ deal. In general, Azerbaijan has fulfilled its obligations to reduce production by 125%.
Interestingly, the average daily oil production volume stipulated in Azerbaijan's oil and fuel balance for 2019 is 776,500 barrels. This is almost in line with the country's obligations under OPEC+. It means that planning has turned out to be very far-sighted, especially considering the extension of the deal. It also means that it will not be difficult for Azerbaijan to fulfil its obligations in OPEC+ at least until the end of this year.