OPEK+ ölkələri neft hasilatının məhdudlaşdırılması üzrə anlaşmanı daha doqquz ay uzadıblar
İyulun 1-2-də Vyanada OPEK və OPEK-dən olmayan nazirlərin son gözləntilərinin əksinə olaraq qlobal neft sənayesi üçün çox vacib olan bir qərarı yekdilliklə qəbul etmələri hər kəsi təəccübləndirdi. Beləliklə, iki il gərgin işlədikdən sonra neft istehsal edən ölkələr Uzunmüddətli Əməkdaşlıq Xartiyasını razılaşdıra bildilər. Sənəd ölkələrin enerji siyasətlərinin qlobal enerji balansının əsas elementi kimi neftin uzunmüddətli istifadəsini nəzərdə tutur. Əsas məsələ - OPEK+ anlaşmasının uzadılıb-uzadılmayacağı, uzadılacaqsa, bu, nə müddətə olacağı sualına cavab anlaşmanın həyata keçirilməsinin monitorinqi üzrə Nazirlər Komitəsinin 30 iyun tarixli toplantısından sonra verildi. Komitə OPEK+ ölkələrinə neft hasilatını məhdudlaşdırmaq üzrə anlaşmanın daha doqquz ay uzadılmasını tövsiyə etdi.
Rusiya şirkətləri dilə tutdu
7 dekabr 2018-ci ildə imzalanmış indiki müqavilənin müddəti 30 iyun tarixində başa çatıb. Anlaşma tərəfləri Yaxın Şərqdə siyasi münaqişənin gərginləşməsi ilə bağlı bazarda yaranan qeyri-müəyyənlik səbəbindən uzun müddət qərar verməyə tələsmirdilər. Buna baxmayaraq, iyulun 2-də Vyana görüşündə neft istehsalçısı 24 ölkəyə yenə də 9 aylıq müddətə, yəni 2020-ci ilin birinci rübünün sonuna qədər anlaşmanın eyni kvotalarla uzadılmasına qərar verdilər: kartel ölkələri hasilatı 800 min barel/sutka və qeyri-OPEK ölkələri 400 min b/s səviyyəsində azaldacaqlar.
Anlaşmanın uzadılacağı artıq iyunun əvvəlində Sankt-Peterburqda keçirilən Dünya İqtisadi Forumu zamanı aydın oldu, çünki bu anlaşmanın əsas təşəbbüsçülərindən biri olan Səudiyyə Ərəbistanı onun uzadılmasının zəruriliyini bəyan etdi.
Artıq aydın idi. Eyni zamanda krallığın enerji naziri Xalid əl-Falih bildirdi ki, kartel ölkələri arasında OPEK+ anlaşmasının vaxtının uzadılmasının zəruriliyi ilə bağlı fikir ayrılığı yoxdur, sual altında OPEK-ə daxil olmayan ölkələrin mövqeləridir.
Rusiya prezidenti Vladimir Putin iyun ayının 29-da «Böyük Doqquzlar»ın Osaka şəhərində keçirilən sammitindən sonra mətbuat konfransında bildirmişdi ki, Rusiya və Səudiyyə Ərəbistanı neft hasilatının məhdudlaşdırılmasına dair OPEK+ sazişini eyni həcmlərlə və 6-9 ay müddətində uzatmağa razılıq verib. Putin: "Bu, bazar üçün müəyyən bir məna daşıyır – biz razılaşdıq: anlaşmamızın vaxtını uzadacağıq ", - deyə Putin əlavə edib.
Bununla yanaşı, Rusiyanın enerji naziri Aleksandr Novak OPEK+ nazirlər toplantısının yekunları barədə danışaraq bildirib ki, anlaşmanın vaxtının uzadılması qərarının verilməsi yalnız üzdən asan görünür. Onun yekdil şəkildə qəbul edilməsi üçün həm anlaşma tərəfləri arasında, həm də Rusiya daxilində iki ay gərgin işlər gedib və mürəkkəb danışıqlar aparılıb.
Əslində, hər şey ilk baxışdan görünəndən daha mürəkkəb olub. OPEK+ çərçivəsində anlaşmanın uzadılması təklifini tənqid edənlər sırasında, ilk növbədə, baş nazirin birinci müavini, maliyyə naziri Anton Siluanov və "Rosneft"in prezidenti İqor Seçin kimi nəhəng siyasi fiqurlar yer alıb.
"Bir dilemma var: biz ya OPEK ilə birlikdə bazarları itirməyə davam etməliyik və yerimiz amerikalılar tərəfindən tutulmalıdır, ya da müqavilədən çıxmalıyıq. Bu, nə vaxtsa baş verməlidir, həmkarlarımız deyirlər ki, qlobal tələbat gündə bir milyon barel ətrafında artmalıdır. Amma istənilən halda, biz görürük ki, Amerika neftinin dünya neft bazarında payı getdikcə artır. OPEK-dən olan tərəfdaşlar belə bir meyil ilə razılaşmırlarmı - bilmirəm ",- deyə A.Siluanov aprelin ortalarında bildirib.
Rusiyanın digər neft şirkətlərinin rəhbərləri isə, əksinə, OPEK+ anlaşmasını fəal şəkildə müdafiə ediblər. "OPEK+ anlaşması, mexanizmi qorunmalıdır. OPEK+ anlaşması neft bazarında qiymətləri tənzimləyən bir mexanizm olaraq özünü sübut etdi. Prinsipcə, bazar başa düşür ki, bu anlaşmanın tərəfləri istənilən vaxt hər hansı bir hadisəyə, o cümlədən geosiyasi hadisələrə reaksiya verməyə, uyğun olaraq
effektiv şəkildə hasilatını, neft təkliflərini artırmağa və ya azaltmağa hazırdır", - deyə "Qazprom neft"in rəhbəri Aleksandr Dyukov bildirib.
"Biz xam neft bazarında möhtəkirləri praktik olaraq ləğv etdik. Biz sanırıq ki, anlaşma davam etməlidir və o, bu gün Amerika bazarında müşahidə olunan istehsal artımını nəzərə alır", - deyə "Lukoyl"un prezidenti Vahid Ələkbərov öz növbəsində bildirib.
Görünür, bu məsələ ilə bağlı vahid mövqe əldə etmək üçün şirkət rəhbərləri arasında uzlaşma görüşü əvvəlki kimi enerji naziri tərəfindən deyil, şəxsən prezident Vladimir Putin tərəfindən təşkil edilib. "Bu məsələ ilə bağlı bizim ən böyük neft şirkətlərinin rəhbərləri və hökumət üzvləri ilə bu müsahibədən əvvəl görüşmüşəm",- deyə o, «Financial Times» qəzetinə iyun ayının sonlarında verdiyi müsahibə zamanı bildirmişdi.
Rusiya prezidenti üçün bu müqavilə yalnız iqtisadi səbəblərdən deyil, həm də beynəlxalq arenada müəyyən siyasi dividendlər əldə etmək üçün vacibdir. Bu anlaşma sayəsində Rusiya ərəb dünyasına müəyyən təsir əldə etdi və faktiki olaraq, Səudiyyə Ərəbistanı ilə birlikdə neft istehsal edən ölkələrlə münasibətlərdə dominant mövqeyə çıxdı. Rusiya Federasiyası və Səudiyyə Ərəbistanı öz təsir imkanlarını (Rusiya ilk növbədə Venesuela və İrana, Səudiyyə Ərəbistanı - və ərəb dünyası üzərində təsirlərini) birləşdirərək, anlaşmanın vaxtının uzadılması üzrə "beyin mərkəzinə" çevrildilər. Nəzərə alınsa ki, krallıq Amerika Birləşmiş Ştatlarının köhnə strateji tərəfdaşıdır, Rusiyanın anlaşmanın vaxtının uzadılmasında iştirakı əvvəlcədən hesablanıb.
İranın gözlənilməz razılaşması
Nazirlər toplantısında ən təəccüblü məsələ Tehranın OPEK+ anlaşmasının vaxtının uzadılması ilə razılaşması oldu, halbuki, İranın neft naziri Bijan Namdar Zəngənə OPEK ölkələrinin bu toplantısı ərəfəsində bildirmişdi ki, kartel ona görə ölür ki, Moskva və Ər-Riyad qərarları birlikdə verir. İran tərəfi Rusiya və Səudiyyə Ərəbistanının Yaponiyada G20 çərçivəsində OPEK+ anlaşmasının vaxtını uzatmaq qərarına gəldikləri üçün qəzəblənmişdi.
"İranın mövqeyi çox aydındır: biz OPEK+ anlaşmasının vaxtının uzadılmasına qarşı çıxmırıq, amma birtərəfli qərarların qəbul edilməsi OPEK-in özünü təhdid edir... OPEK qrupun üzvü olmayanlardan təkliflər alan və onları təsdiqləyən bir təşkilat deyil. OPEK bütün məsələləri müzakirə edən, bir-biri ilə məsləhətləşən 14 üzvdən ibarət bir təşkilatdır. İran OPEK-dən çıxmaq istəmir, amma hesab edirəm ki, belə proseslər baş verdikdə, OPEK ölür ", - deyə B.Zəngənə bildirib.
"Biz OPEK-in bütün üzvlərinə hörmətlə yanaşırıq. Əslində, Səudiyyə Ərəbistanı və Rusiya ən böyük neft istehsal edən ölkələr olaraq hasilatı hər kəsdən daha çox azaldır və biz əvvəlcə bir-birimizlə razılaşmalıyıq, daha sonra həmkarlarımızla razılaşmalarımızı müzakirə etməliyik", - deyə X. əl-Falih izah etməyə çalışıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, OPEK+-da İslam Respublikasının iştirakı formaldır. ABŞ-ın üçüncü ölkələrin İran neftini almasını qadağan edən sanksiyalarına görə, Tehran OPEK+ müqaviləsi ilə nəzərdə tutulandan daha böyük həcmdə istehsalı azaltmağa məcburdur. Beynəlxalq Energetika Agentliyinin məlumatına görə, may ayında İranda neft hasilatı cəmi 2,4 milyon b/s təşkil edib. ABŞ sanksiyalarından əvvəl İslam Respublikasında maksimum istehsal səviyyəsi 4 milyon b/s-ə çatırdı.
Buna baxmayaraq, İran yenə də anlaşmanın vaxtının uzadılması barədə razılığa gəldi və bir daha onda iştirak hesabına bir istisna qazandı. Bu dostluq jestini Rusiya tərəfi də yüksək qiymətləndirdi. Təsadüfi deyil ki, B.Zəngənə ilə ikitərəfli görüşündən sonra A.Novak qeyd etdi ki, İranı neft bazarında tamhüquqlu bir oyunçu kimi saxlamaq üçün hər şeyi etmək lazımdır.
İranın, ABŞ tərəfdən qoyulan sanksiyalar fonunda öz neftini ixrac etmək yollarını tapmağa çalışdığını nəzərə alınarsa, belə imkanlardan biri İslam Respublikasının "Neft əvəzində mal" proqramı çərçivəsində Rusiya ilə əməkdaşlığı sayıla bilər. Proqram, əvvəlki anti-İran sanksiyalarının dövründə, 2014-cü ildə hazırlanıb. 2017-ci ilin may ayında iki ölkə arasında gündə 100 min barel neft (ildə 5 milyon ton) İran neftinin nəqli ilə bağlı razılıq əldə edilib. İlk nəql həmin ilin noyabr ayında 1 milyon ton həcmində gerçəkləşdirilib. Rusiya neft əvəzinə İranı dəmir yolu üçün məhsullar, yük maşını və avtobus, təyyarələr, hava limanı üçün avadanlıqlar və boru ilə təmin edir. Bundan əlavə, İran ərazisində 45 milyard dollar məbləğində tikinti xidmətləri göstərilib. A.Novak qeyd edib ki, İran neftinin əsasən bu neft məhsullarını əldə edən ölkələrə emal üçün göndərilməsi nəzərdə tutulur.
Azərbaycan sabitlik tərəfdarıdır
OPEK üzvü olmayan ölkələr arasında anlaşmanın müddətinin uzadılması əsasən Qazaxıstan üçün problem yarada bilər, ölkə «Kaşaqan» yatağı hesabına neft hasilatını artırmağı planlaşdırır. İyunun əvvəlində əsaslı təmirdən sonra yataqda hasilat 370 min b/s-ə qaldırılıb. Enerji Nazirliyinin proqnozlarına görə, 2019-cu ilin sonunda «Kaşaqan»da neft hasilatı 400-420 min b/s-ə qədər arta bilər.
Bu, nəzərə alınmaqla, Qazaxıstan tərəfi üçün anlaşmanın uzadılması üçün vacib idi, lakin azaltma kvotasının artırılmasını istəmirdi. Buna görə, Vyana qərarı Astananı tamamilə razı salır.
"Qazaxıstan üçün, bu uzadılma orta hasilatın 1,86 milyon b/s-dan çox olmayan bir səviyyədə saxlanılmasını nəzərdə tutur. OPEK + anlaşması neft qiymətlərinin artımına önəmli dərəcədə təsir etdi və onları bir barel üçün 60-70 dollar səviyyəsində sabitləşdirməyə imkan verdi", - deyə Energetika Nazirliyi Vyana görüşünün nəticələrini şərh edib.
Öz növbəsində, Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov neft kartelinin üzvlərinin və OPEK üzvü olmayan ölkələrin nazirlərinin hazırkı iclasını OPEK+ anlaşması çərçivəsində tarixi hadisə kimi yüksək qiymətləndirib: «Azərbaycan 2020-ci ilin birinci rübünün sonuna qədər neft hasilatının məhdudlaşması üzrə anlaşmanın vaxtının uzadılması qərarına qoşulub. Bu davam edən iqtisadi və geosiyasi qeyri-müəyyənlik dövründə bazarda balansı təmin etmək baxımından mühüm bir qərardır. Azərbaycanın bu prosesə qoşulması və "Əməkdaşlıq bəyannaməsi"ni imzalanması ölkəmizin maraqlarına tam cavab verir».
Ümumiyyətlə, Azərbaycanın OPEK + müqaviləsi üzrə mövqeyi uzun müddətdir ki, təəccüb doğurmur. Ölkə ilk başdan neft bazarını sabitləşdirmək üzrə tədbirlərin tərəfdarı idi və OPEK ilə əməkdaşlıq barədə razılığa gəlmişdi, hətta özünün neft hasilatını OPEK+ ilə ilk müqavilə çərçivəsində gündə 35 min barel, 2018-ci ilin dekabrında isə 20 min b/s azaltmağa razılaşmışdı.
Bu gün Azərbaycan üçün neftin qiyməti prioritetdir, çünki ildən-ilə neft hasilatında təbii bir azalma baş verir. Bu səbəbdən, Azərbaycan tərəfi hasilat həcmini azaltmaq üzrə qərarları asanlıqla qəbul edir, çünki onlar neft qiymətlərinin "qırmızı xətt"dən - barelə 60 dollar aşağı düşməsindən qaçmağa imkan yaradır. Bu, öz növbəsində Azərbaycana makroiqtisadi, maliyyə və xarici ticarət sabitliyini təmin etmək imkanı verir, eləcə də ölkəyə xarici valyutanın sabit şəkildə daxil olmasına şərait yaradır.
Dekabr ayında əldə edilmiş OPEK+ anlaşmasının şərtlərinə əsasən, Azərbaycan gündəlik neft hasilatının həcmini 776 min b/s səviyyəsinə endirməyi öhdəlik götürüb. Azərbaycanda ümumi neft hasilatının azalmasına profilaktik işləri həyata keçirmək üçün hasilat platformalarında - «Mərkəzi Azəri»də (artıq apreldə başa çatmış) və «Qərbi Çıraq»da (oktyabr ayında gözlənilən) planlaşdırılan iki həftəlik iş dayandırmalar kömək edəcək. Çətin ki, bunu təsadüfi saymaq olar - aprel ayının nəticələrinə görə, Azərbaycanda gündəlik neft hasilatı 683 min b/s təşkil edib. May ayında bu rəqəm 776 min b/s-ə yüksəlib, lakin ölkə OPEK+ anlaşmasından kənara çıxmayıb. Ümumiyyətlə, Azərbaycan bu müqavilənin fəaliyyətdə olduğu altı ayı ərzində istehsalı azaltmaq üzrə götürdüyü öhdəliyə 125% əməl edib.
Maraqlıdır ki, 2019-cu il üçün Azərbaycanın yanacaq və enerji balansında ölkədə orta gündəlik neft hasilatı 776,5 min barel səviyyəsində planlaşdırılır. Bu, demək olar ki, bu, ölkənin OPEK+ çərçivəsində öhdəliklərinə uyğun gəlir. Belə planlaşdırma, xüsusilə OPEK və qeyri-OPEK arasında sazişin uzadılması nəzərə alınmaqla, yetərincə uzaqgörən alınıb. Deməli, Azərbaycan üçün ən azı bu ilin sonuna qədər OPEK+ çərçivəsində öz öhdəliklərini yerinə yetirmək çətin olmayacaq.

Страны ОПЕК+ продлили еще на девять месяцев сделку об ограничении добычи нефти
Последнее заседание министров стран ОПЕК и не-ОПЕК в Вене 1-2 июля вопреки ожиданиям удивило единодушием принятия жизненно важных для мировой нефтяной промышленности решений. Так, после двухлетнего кропотливого труда нефтедобывающие страны наконец-то согласовали Хартию долгосрочного сотрудничества. Она предполагает поддержку энергетической политики стран по долгосрочному использованию нефти как основного элемента мирового энергобаланса.
Ответ на главный вопрос - будет ли продлена сделка ОПЕК+ и на какой срок - стал очевиден уже по итогам заседания 30 июня министерского комитета по мониторингу выполнения договоренностей. Комитет рекомендовал странам ОПЕК+ продлить соглашение об ограничении добычи нефти еще на девять месяцев.
Россия уговорила компании
Срок действующего соглашения, подписанного 7 декабря 2018 года, истек 30 июня. Участники сделки долго тянули с продлением из-за неопределенности на рынке, вызванной обострением политического конфликта на Ближнем Востоке.
Однако в итоге 24 нефтедобывающие страны на венской встрече 2 июля все-таки решились продлить сделку еще на девять месяцев, то есть до конца первого квартала 2020 года, с прежними квотами: страны картеля будут сокращать добычу на 800 тыс. б/с, а страны не-ОПЕК - на 400 тыс. б/с.
То, что сделке быть, стало ясно уже во время петербургского Всемирного экономического форума в начале июня, когда один из главных инициаторов данного соглашения - Саудовская Аравия заявила о необходимости его пролонгации. При этом министр энергетики королевства Халид аль-Фалих подчеркнул, что между странами картеля нет разногласий в необходимости продления действия соглашения ОПЕК+, под вопросом позиция стран, не входящих в ОПЕК.
Российский президент Владимир Путин на пресс-конференции по итогам саммита «Большой двадцатки» в Осаке (Япония) 29 июня заявил, что Россия и Саудовская Аравия договорились продлить соглашение ОПЕК+ об ограничении нефтедобычи на тот же объем и на срок 6-9 месяцев. «Это имеет для рынка значение определенное - мы договорились: мы продлим наши договоренности», - добавил В.Путин.
Вместе с тем глава Минэнерго России Александр Новак, подводя итоги министерской встречи ОПЕК+, заявил, что само решение о продлении сделки только внешне далось легко. Для его единогласного принятия понадобилось два месяца напряженной работы и сложных переговоров как между участниками соглашения, так и внутри России.
В действительности все оказалось сложнее, чем могло показаться на первый взгляд. Критика в адрес предложения о продлении соглашения в рамках ОПЕК+ последовала, в первую очередь, от таких политических тяжеловесов, как первый вице-премьер, министр финансов Антон Силуанов и президент компании «Роснефть» Игорь Сечин.
«Есть дилемма: нам дальше с ОПЕК продолжать терять рынок, который занимают американцы, или выйти из соглашения. Когда-то это должно случиться, хотя спрос мировой где-то на миллион баррелей в сутки прирастает, как наши коллеги говорят. Но все равно мы видим, что американская нефть все больше и больше занимает долю на мировом рынке нефти. Согласятся ли с такой дальнейшей тенденцией партнеры из ОПЕК - не знаю», - говорил в середине апреля А.Силуанов.
Руководители других российских нефтяных компаний, напротив, активно защищали сделку ОПЕК+. «Соглашение ОПЕК+, механизм надо сохранить. Сделка ОПЕК+ прекрасно себя зарекомендовала в качестве механизма, регулирующего цены на рынке нефти. В принципе рынок понимает, что участники этого соглашения в любой момент готовы отреагировать на любое событие, в том числе и геополитическое, соответственно эффективно или нарастив объемы добычи, предложения нефти, или сократив их», - говорил глава «Газпром нефти» Александр Дюков.
«Мы практически ликвидировали спекулянтов рынка сырой нефти. Мы считаем, что соглашение должно действовать, и оно учитывает сегодня тот рост добычи, который есть на американском рынке», - утверждал со своей стороны президент ЛУКОЙЛ Вагит Алекперов.
Видимо, именно для выработки единой позиции в этом вопросе согласительное совещание между главами компаний проводил не министр энергетики, как это было раньше, а лично президент страны Владимир Путин. «У меня была встреча по этому вопросу с руководителями наших крупнейших нефтяных компаний и членами правительства прямо перед этим интервью», - рассказал он изданию FinancialTimesв конце июня.
Для российского президента эта сделка важна не только по экономическим причинам, но и для получения определенных политических дивидендов на международной арене. Благодаря этой сделке Россия получила некоторое влияние в арабском мире и фактически совместно с Саудовской Аравией оказалась в доминирующем положении во взаимоотношениях с нефтедобывающими странами. РФ и Саудовская Аравия, объединив свои возможности влияния (Россия, прежде всего, на Венесуэлу и Иран, а Саудовская Аравия - на арабский мир), стали «мозговыми центрами» продления сделки. Учитывая, что королевство - давний стратегический партнер США, участие России в продлении сделки было предопределено.
Неожиданное согласие Ирана
Самым же удивительным в ходе министерского заседания стало согласие Тегерана на продление сделки ОПЕК+, особенно учитывая высказывания иранского министра Бижана Намдара Зангане, сделанные еще накануне этой встречи стран ОПЕК, что картель умирает из-за того, что решения в альянсе фактически принимают Москва и Эр-Рияд. Возмущение иранской стороны вызывал факт договоренности России и Саудовской Аравии о продлении сделки ОПЕК+ в Японии в рамках G20.
«Позиция Ирана предельно ясна: мы не против продления сделки ОПЕК+, но односторонние принятия решений угрожают самому ОПЕК… ОПЕК - это не организация, которая получает предложения со стороны неучастников группы и утверждает их. ОПЕК - это организация, состоящая из 14 членов, которые обсуждают все вопросы, советуются друг с другом. Иран не собирается покидать ОПЕК, но я считаю, что когда происходят такие процессы, ОПЕК умрет», - отметил Б.Зангане.
«Мы с уважением относимся ко всем членам ОПЕК. Дело в том, что Саудовская Аравия и Россия как крупнейшие нефтедобывающие страны сокращают добычу больше всех, и сначала мы должны договориться друг с другом, а затем обсуждать наши договоренности с нашими коллегами», - попытался объяснить в ответ Х. аль-Фалих.
Необходимо отметить, что участие Исламской Республики в ОПЕК+ является формальным. Из-за санкций США, запрещающих третьим странам покупать иранскую нефть, Тегеран вынужден сокращать добычу в значительно большем объеме, чем это пре-дусмотрено соглашением ОПЕК+. По данным Международного энергетического агентства, в мае добыча нефти в Иране составила всего 2,4 млн. б/с. До санкций со стороны США максимальный уровень добычи в Исламской Республике достигал 4 млн. б/с.
Тем не менее, Иран все-таки дал согласие на продление сделки, получив в очередной раз исключение от своего участия в ней. И сей дружеский жест по достоинству оценила российская сторона. Неспроста А.Новак после двусторонней встречи с Б.Зангане отметил, что нужно сделать все для сохранения Ирана как полноценного игрока на нефтяном рынке.
С учетом того, что Иран в условиях санкций со стороны США пытается найти способы экспорта собственной нефти, одной из таких возможностей может как раз стать сотрудничество Исламской Республики с Россией по программе «Нефть в обмен на товары». Программа была разработана еще в 2014 году, в период действия предыдущих антииранских санкций. В мае 2017 года между странами была достигнута договоренность о начале поставок иранской нефти в объеме 100 тыс. баррелей нефти в сутки (5 млн. тонн в год). Первая поставка была осуществлена в ноябре того же года в объеме 1 млн. тонн. Россия в обмен на нефть поставляла Ирану продукцию для железной дороги, грузовики и автобусы, самолеты, оборудование для аэродромов, трубы. Помимо этого оказывала также услуги по строительству на территории Ирана общей суммой до $45 млрд. А.Новак заявил, что иранская нефть, главным образом, будет направляться на переработку в те страны, которые эти нефтяные продукты приобретают.
Азербайджан за стабильность
Среди стран, не входящих в ОПЕК, продление сделки могло создать проблему, главным образом, для Казахстана, который планирует наращивать нефтедобычу за счет месторождения «Кашаган». В начале июня после капитального ремонта добыча на месторождении была увеличена до 370 тыс. б/с. Согласно прогнозам Минэнерго, к концу 2019 года добыча нефти на «Кашагане» может вырасти до 400-420 тыс. б/с.
С учетом этого для казахстанской стороны было важно продление сделки, но без необходимости увеличения квоты сокращения, поэтому венское решение полностью устроило Астану.
«Для Казахстана данное продление означает сохранение средней добычи на уровне, не превышающем 1,86 млн. б/с. Соглашение ОПЕК+ ощутимо повлияло на рост нефтяных котировок и дало им возможность стабилизироваться в диапазоне $60-70 за баррель», - прокомментировало итоги венской встречи Минэнерго.
Министр энергетики Азербайджана Пярвиз Шахбазов же, со своей стороны, оценил нынешнюю встречу министров стран - членов нефтяного картеля и государств не-ОПЕК как историческое событие в рамках сотрудничества ОПЕК+: «Азербайджан присоединился к решению о продлении сделки по сокращению добычи нефти до конца первого квартала 2020 года. Это важное решение для обеспечения баланса на рынке в период продолжающихся экономических и геополитических неопределенностей. Присоединение Азербайджана к этому процессу и подписание «Декларации о сотрудничестве» полностью отвечают интересам нашей страны».
В общем-то позиция Азербайджана по сделке ОПЕК+ давно уже не вызывает удивления. Страна изначально была сторонником мер по стабилизации нефтяного рынка, а потому с готовностью пошла на сотрудничество с ОПЕК и даже согласилась на сокращение собственной нефтедобычи по первому соглашению в рамках ОПЕК+ на 35 тыс. баррелей в сутки, а в декабре 2018 года - на 20 тыс. б/с.
Для Азербайджана сегодня в приоритете цена на нефть, поскольку имеет место естественное падение нефтедобычи из года в год. Именно по этой причине азербайджанской стороне решения о снижении объема добычи дались легко, ведь они позволяют избежать падения цен на нефть ниже «красной линии» - $60 за баррель. Это, в свою очередь, дает возможность Азербайджану обеспечить макроэкономическую, финансовую, внешнеторговую стабильность, а также стабильный приток инвалюты в страну.
Согласно условиям декабрьской сделки ОПЕК+, Азербайджан обязался сократить суточный объем нефтедобычи до 776 тыс. б/с. Свой вклад в сокращение общей нефтедобычи в Азербайджане непременно внесут и плановые двухнедельные остановки работы добывающих платформ «Центральный Азери» (уже осуществлено в апреле) и «Западный Чираг» (ожидается в октябре) для проведения на них профилактических работ. Ведь вряд ли можно считать совпадением, что именно по итогам апреля суточный объем добычи нефти в Азербайджане составил 683 тыс. б/с. В мае этот показатель повысился до 776 тыс. б/с, но все равно не вышел за рамки обязательств страны в сделке ОПЕК+. В целом Азербайджан за шесть месяцев действия нынешнего соглашения выполнил свои обязательства по сокращению добычи на 125%.
Интересно, что в топливно-энергетическом балансе Азербайджана на 2019 год среднесуточный объем добычи нефти по стране запланирован на уровне 776,5 тыс. баррелей. Это почти соответствует обязательствам страны в рамках ОПЕК+. Ну что ж, такое планирование оказалось весьма дальновидным, особенно учитывая продление сделки между ОПЕК и не-ОПЕК. Значит, Азербайджану не составит особого труда без проблем выполнять свои обязательства в рамках ОПЕК+ как минимум до конца текущего года.