SƏMADA YENİ ULDUZ GÖRÜNÜR
İndi haqqında danışacağımız gənc idmançı yola saldığımız yay ərzində iki dəfə Azərbaycan bayrağını yüksəltməyə nail olub. Söhbət bir həftə ərzində İtaliyanın Neapol şəhərində keçirilən XXX Yay Universiadasının qalibi olmuş, İsveçin Yevle şəhərində keçirilən 23 yaşadək atletlərin (U-23) Avropa çempionatında isə gümüş medal qazanan azərbaycanlı atlet Nazim Babayevdən gedir. Onunla söhbətə idmana gəlişindən başladıq.
- Nazim, istərdik əvvəldən başlayaq. İdmanla tanışlığınız necə oldu? Doğrudan, atlet olmaq istəyirdiniz?
- Əksər oğlanlar kimi futbolçu olmaq istəyirdim. Anamla nənəm 2003-cü ildə məni futbola yazdırmağa çalışdılar. İsmət Qayıbov adına Bakıxanov qəsəbə stadionuna yollandıq, amma orada məsləhət verildi ki, futboldan əvvəl atletika ilə məşğul olmaq yaxşı olar. Fiziki cəhətdən daha möhkəm olmağımı istəyirdilər. Atletikaya yazıldım. Qısa müddətdə kiçik yarışlarda uğur qazandım. Məşqçilər artıq məni buraxmaq istəmirdi. Düzünü desəm, artıq bu idman növünü sevmişdim. Ona görə atletikada qalmağa üstünlük verdim.
- Atletikayla məşğul olmağınıza ailə necə münasibət bəsləyirdi?
- Babamın dəstəyi əvəzedilməzdir. Babam, demək olar, çox vaxt yanımda olub. Uşaq vaxtı məşqlərə aparmaq ona həvalə edilmişdi. Saatlarla məni gözləyirdi. Onun zəhmətini unutmaq olmaz. Ailəm məni hər zaman bütün seçimlərimdə dəstəkləyib, dediyim kimi, idmana məni ailəm gətirib, buna görə də həmişə dəstək görmüşəm və bu məni qürurlandırır.
- Ailədə uğur qazanacağına inanırdılar?
- Əvvəllər o qədər yox. İlk illərdə deyirdilər Nazim özü üçün məşq edir. Artıq 15 il keçib, bu zaman ərzində mənə inanıb güvəndilər və inamlarını boşa çıxarmadım.
- İlk yarışınız və ilk uğurunuz barədə danışardınız.
- İlk uğurumu 2012-ci ildə qazanmışam. “Yılmaz Sazak Memorialı” yarışında III yeri tutdum və bürünc medal qazandım. 2013-cü ildə Niderlandın Utrext şəhərində keçirilən Gənclərin Avropa Festivalında qızıl medala yiyələndim. 2014-cü ildə Çinin Nankin şəhərində keçirilən yeniyetmələrin Yay Olimpiya Oyunlarında 15.96 nəticə ilə III yer - bürünc medala sahib oldum. 2015-ci ildə Avropa Oyunlarında, düzü, komanda hesabı idi, amma şəxsi tullanma növündə qalib gəldim. Həmin il ən sevindiyim məqamlardan biri İsveçdə yeniyetmələr arasında keçirilən yarışda qızıl medal və ən əsası, Rio olimpiadasına vəsiqə qazanmağım oldu.
- Martda böyüklər arasında Avropa çempionatında qələbə qazanmaqla artıq diqqəti özünə cəlb etməyi bacardınız.
- Əslində, diqqəti sevmirəm. Amma qalib gəlməyi xoşlayıram. 1-3 mart tarixlərində Böyük Britaniyanın (Şotlandiya) Qlazqo şəhərində qapalı məkanda keçirilən XXXV Avropa çempionatının üçtəkanla tullanma yarışında qalib oldum. 17 metr 29 santimetr məsafəyə tullanmaqla ilk dəfə böyüklər arasında Avropa çempionluğunu əldə etdim. Bu, mənim üçün böyük tarixi uğur oldu.
- Avropa çempionu olmağınızda hansı amil daha çox rol oynadı?
- Məşqlərimizi vaxtında yerinə yetiririk. Yay mövsümündən sonra 20 gün dincəldik. Daha sonra bu günə qədər məşq etmişik. Ağır məşqlərimiz olub, təlim-məşq toplanışlarına qatılmışıq. Hamının dəstəyi və məşqçimin üzərimdə düzgün şəkildə işləməyi uğura gətirib çıxardı. Fiziki cəhətdən yarışa hazır olmağımıza baxmayaraq, psixoloji cəhətdən də hazırlıqlı olmalıyıq. Bu medal böyüklər arasında ilk titulumdur. Bundan əvvəl böyüklərin yarışında nəticə verə bilməmişdim. Düzdür, gənclər arasında Avropa çempionu olmuşam. Amma böyüklər kateqoriyasında yarışanda ilk illərdə müəyyən çətinlik çəkdim. 22 yaşımda isə Avropa çempionu olmağı bacardım. Uğur qazanmaq üçün əsasən düzgün məşqlər etmək, səylə yanaşmaq və məsuliyyətli olmaq lazımdır.
- Bu yay isə iki müxtəlif turnirdə medal qazandınız. Əvvəlcə Universiada, sonra isə Avropa çempionatında çıxış etdiniz.
- Hər iki yarışda qızıl medal əldə etmək istəyirdim. Ən əsas da 23 yaşlıların qitə birinciliyində çempion olmağı əsas məqsəd seçmişdim. Universiadada bütün gücümdən istifadə edərək qalib oldum. Sonra dərhal səfərə çıxdım. Təəssüf Neapolda məqsədə çatmadım. Sadəcə olaraq səhvlərim oldu. Əks halda qızıl medal mənim olacaqdı.
- 2020-ci il Tokio Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanmaq sizin üçün çətin olmayacaq?
- Olimpiadaya lisenziya üçün bu ilin iyulundan sonrakı yarışlarda 16.95 metri keçmək lazımdır. Lisenziya yarışa bir il qalmış verilir. Qış mövsümü atlet üçün yay mövsümündən daha çətindir. Qışdakı nəticələr yaya nisbətən daha az olur. Arada 10, 20, 30 sm fərq olur. Amma hər şey mümkündür. Bu, idmandır. Ümid edirəm ki, lisenziyanı əldə edə biləcəyəm.
- Geriyə baxanda futbolçu olmadığınız üçün peşmanlıq çəkmirsiniz?
- Əlbəttə, yox. Bu gün həyatımı atletikadan kənarda təsəvvür etmirəm. Atletikanı çox sevirəm. Ona görə sevimli işimlə məşğul olduğum üçün xoşbəxtəm. Futbolla da maraqlanıram. “Qarabağ”ın oyunlarını izləyirəm.
- Sizə ölkənin ən sürətli oğlanı demək olar?
- Özüm haqqında fikir bildirmək istəmirəm. Mətbuat daha yaxşı bilər. Son illər jurnalistlər daha çox “qızıl oğlan” kimi təqdim edir. Mən çox fikir vermirəm. Əsas hər yarışda uğur qazanmaqdı.
- Bu idman növündə qarşıdakı illərdə əsas hədəfiniz nə olacaq?
- Sentyabrda böyüklər arasında dünya çempionatı olacaq. Güclü rəqabət gözlənilir. Çox istəyirəm çempionatdan Azərbaycana medalla qayıdım. Planetin ən güclü atletləri arasında ilk üçlüyə daxil olmaq böyük uğur olacaq. Və əlbəttə Tokio-2020. Gələn il keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak etməyi arzulayıram. Lisenziya qazanmaq və olimpiadada Azərbaycan bayrağını ucaltmaq ən böyük arzularım sırasındadır.

Nazim Babayev: “Becoming one of the top three athletes of the world will be a huge success.”
This summer this young athlete raised the flag of Azerbaijan at prestigious international competitions twice. Our guest today is the Azerbaijani athlete Nazim Babayev, the winner of the 30th Summer Universiade in Naples (Italy), the silver medallist of the European Championships in Athletics among juniors (U-23), held in Gavle (Sweden).
"Nazim, let us start with your first days in sports. Did you really want to become an athlete?"
"Like most boys of my age, I have dreamed of becoming a football player. In 2003, my mother and grandmother took me to the stadium, but we were recommended to do athletics first. They probably wanted me to be stronger physically. So I began with athletics. I soon achieved success in small competitions. My coaches no longer wanted me go. Frankly, I started to like this sport. That is why I chose to stay in athletics."
"What was the reaction of your family?"
"I had a lot of support from my grandfather. Surely he was always with me. He used to take me to training when I was younger. He has been waiting for me for hours. It is impossible to forget what he did for me. My family has always supported me in all my endeavours, and I am proud of it."
"They believed that you would become a successful athlete?"
"At first, not really. In early years, they said that I train for myself. It took 15 years until their faith in me became stronger and I met their expectations."
"Can you tell us about your first competition and achievement?"
"My first achievement was in 2012, when I became a bronze medallist of the Yilmaz Sazak Memorial. In 2013, I won a gold medal at the European Youth Festival in Utrecht (Netherlands). In 2014, I became a bronze medallist (15.96 m) at the Summer Olympic Games for juniors in the Chinese city of Nanjing. At the 2015 European Games in Baku, I won the competition in personal jumping. It was a team score, but still, I am proud of my achievement. That year, one of the most exciting moments of my sports career was the gold medal, which I won at the youth tournament in Sweden and, most importantly, got qualified to take part in the Rio de Janeiro Summer Olympics."
"In March 2019, you became a European champion among adults and have already managed to attract attention."
"In fact, I do not like attention, but I like to win. On March 1-3, in Glasgow (Scotland), I became the winner of the 35th European Indoor Triple Jumping Championships. For the first time I won the European Championship among adults, jumping 17 m 29 cm. This was my major historical achievement."
"What factor did play the main role in your becoming a European champion?"
"We observe a tough training regimen. After the summer season, we rested for 20 days. Then we started training again, which continues to this day. Training was very difficult. My success is the result of comprehensive support and focused work of my coach. We must be prepared for competitions both physically and psychologically. This medal is my first title among adult athletes. Before that, I had no result in these competitions. Yes, I became the European champion among juniors, but in the early years of the competition in the adult category, I experienced certain difficulties. I became a European champion when I turned 22. To succeed, one needs to exercise properly, work hard and be responsible."
"Over the past month you became a medallist of two different tournaments, the Universiade and then the European Championship..."
"I wanted to get a gold medal in both competitions. My objective was to become the champion of the continental championship among athletes under 23 years old. I won the Universiade because I tried my best. After that, I immediately went to another tournament. Unfortunately, I could not reach my goal in Naples. I just made mistakes. Otherwise, a gold medal would be mine."
"Will it be difficult to get qualified for the 2020 Tokyo Summer Olympic Games?"
"To get qualified, I must jump more than 16.95 m in the competitions in July. A license is issued a year before the actual Games. The winter season is more difficult for us than the summer, because there are fewer results in winter. The difference is 10, 20, or even as much as 30 cm. But anything is possible. This is sport! I hope that I can get a license."
"Looking back, do you regret that you did not become a football player?
"Of course not. I cannot imagine my life without athletics, because I love it. I am happy to do my favourite sport. I am also interested in football; I watch the matches of Garabagh."
"You can be called "the fastest guy in Azerbaijan".
"I do not want to evaluate myself. Media knows better. Recently journalists more often call me a "golden guy." I do not really pay attention to this. The main thing is to succeed in every competition."
"What is your main goal for the coming years?"
"World championship among adults will be in September. It is going to be a difficult competition. I want to return to Azerbaijan with a medal. Becoming one of the top three athletes of the world will be a huge success. And, of course, I really want to take part in the 2020 Tokyo Summer Olympics. One of my most cherished wishes is to get qualified for the Olympics and to raise the flag of Azerbaijan in Tokyo."