Dəniz şelfində neft hasilatının əsas artımı bu gün Qazaxıstan və Azərbaycan tərəfindən təmin edilir
Xəzər dənizi və onun şelfi hələ də dünyanın ən böyük neft şirkətlərinin əsas fəaliyyət mərkəzlərindən biri olaraq qalır. Bölgənin neft və qaz ehtiyatlarının işlənməsi üçün milyardlarla dollarlıq müqavilələr imzalanıb və çoxsaylı birgə müəssisələr yaradılıb. Xəzər yataqlarının geoloji kəşfiyyatının və işlənməsinin fəallaşdırılması neft hasilatının və region ölkələrindən ixracatın artmasına şərait yaradır. Bununla belə, yaxın illərdə dənizdəki yataqlardan hasilatda daha da artım gözlənilir.
Artım olan ölkələr
“Beynəlxalq Energetika Agentliyinin (IEA) məlumatına görə, Xəzər bölgəsində ehtimal olunan ehtiyatlar 48 milyard barel neft və 8 trilyon kubmetr qaza bərabərdir. Bütün ehtiyatların, təxminən, 40%-i dənizin özündə yerləşir. Ən çox təsdiqlənmiş neft ehtiyatları (təxminən, üçdə ikisi) Qazaxıstan sektorunun sərhədləri daxilindədir, 20%-dən bir qədər az hissəsi Azərbaycanda, 13%-i isə Rusiyadadır", - deyə «S&P Global Platts»in idarəedici redaktoru Nadejda Rodova bildirib.
Qaza gəldikdə isə, onun sözlərinə görə, ən böyük ehtiyat Rusiya və Qazaxıstan sektorlarında yerləşir - bu, təxminən, 36-38%-dir. Qalan pay Türkmənistan və İran arasında bölünür. Maraqlıdır ki, İranın payına neft və qaz ehtiyatlarının yalnız 1%-i düşür.
Bundan əlavə, IEA-nın qiymətləndirməsinə görə, daha 20 milyard barel neft və 7 trilyon kubmetr qaz ehtiyatı əlavə kəşfiyyat işləri zamanı təsdiqlənə bilər. Əlbəttə ki, bütün beş xəzəryanı ölkədə karbohidrogenlərin çıxarılması aktiv gedir, lakin bu gün İrandakı vəziyyətlə bağlı müəyyən bir şey söyləmək çətindir, bu ölkəni və onun neftini əhatə edən siyasi hadisələri nəzərə almaq lazımdır.
Türkmənistana gəlincə, məlumdur ki, mütəxəssislər Xəzərin Türkmənistan sektorunun ehtiyatlarını 12,1 milyard ton neft - kondensat və 6,1 trilyon kubmetr qaz səviyyəsində qiymətləndirirlər. Xəzərdəki dəniz yataqlarının işlənməsi üçün Türkmənistanın ilk tərəfdaşlarından biri Malayziyanın «Petronas Çariqali (Türkmənistan)» şirkəti olub. Sərmayəçi «Maxtumquli», «Diyarbəkir» və «Qaragöl-Dəniz» yataqlarının bir hissəsi olan «Blok-1» dəniz ərazisində neft və qaz kəşfiyyatı və hasilatı üçün lisenziya alıb. Malayziya şirkəti tərəfindən Xəzərin Türkmənistan sektoruna sərmayələr bu günə qədər, təxminən, 11 milyard dollar təşkil edir.
Lakin bölgədə neft hasilatında önəmli artım, öncə də qeyd olunduğu kimi, hazırda Qazaxıstan, Azərbaycan və müəyyən dərəcə də Rusiya tərəfindən təmin edilir. Eyni zamanda Xəzər neft ehtiyatlarının işlənməsi üç əsas layihə çərçivəsində həyata keçirilir: Xəzərin Qazaxıstan şelfindəki «Tengiz» və «Karaçaqanak» yataqlarının işlənməsi layihələri, həmçinin dənizin Azərbaycan sektorunda «Azəri-Çıraq - dərin sulu Günəşli» blokunun işlənməsi layihəsi. Bölgədə neft hasilatında gözlənilən artım, əsasən Qazaxıstanda «Kaşaqan» yatağının işlənməsi hesabına baş verməlidir.
Qazaxıstan sektoru
Yeri gəlmişkən, «Kaşaqan» Xəzərin Qazaxıstan sektorundakı ilk dəniz neft və qaz yatağıdır, ölkənin ən böyük beynəlxalq investisiya layihəsidir.O, 2000-ci ildə açılıb, yatağın ehtiyatları 4,8 milyon ton neft və 1 trilyon kubmetrdən çox təbii qaz səviyyəsində qiymətləndirilir. Layihənin həyata keçirilməsi üçün beynəlxalq birgə əməliyyat şirkəti «North Caspian Operating Company (NCOC) yaradılıb.
«Kaşaqan»da ticari hasilat yatağın işlənməsinin birinci mərhələsi çərçivəsində 1 noyabr 2016-cı il tarixdə başlayıb. Özü də, işlənmə olduqca çətin iqlim şəraitində aparılır. Şimali Xəzər ilin, təxminən, beş ay ərzində buzla örtülü olur. Buzun hərəkəti və dənizin dibində buzun hərəkəti nəticəsində qırışların yaranması tikinti işləri, istehsal əməliyyatları və logistika üçün ciddi məhdudiyyətlər yaradır ki, bu da innovativ texniki həllərin tətbiqini tələb edir. Buna baxmayaraq, iş hələ də dayanmır və «Kaşaqan» yatağında neft və kondensat hasilatı artıq 380 min barel/sutkaya çatıb. Qazaxıstanın energetika naziri Kanat Bozumbayev bildirib ki, 2019-cu ilin sonunadək bu rəqəmin 400-420 min b/s-ə, 2027-ci ildə isə 500 min b/s-ə çatdırılması planlaşdırılır.
Onun sözlərinə görə, yatağın işlənməsinin birinci mərhələsi yeni layihələr hesabına genişləndiriləcək, onların yerinə yetirilməsinə NCOC 2 milyard dollar sərmayə yönəldəcək.
“Neft-qaz sahəsində bir sıra irimiqyaslı və uzunmüddətli mühəndis-texniki layihələri davam edir. Ortamüddətli dövrdə neft hasilatına qoyulan investiyaların əsas artımı və 44,5 milyard dollar həcmi üç layihənin payına düşür: «Tengiz»in gələcək genişləndirilməsinə - 36.8 milyard dollar, «Kaşaqan»ın birinci mərhələsinin genişləndirilməsinə - 2 milyard dollar və «Qaraçağanaq»da hasilatın genişlənməsinə - 4,5 milyard dollar gedəcək", - deyə K.Bozumbayev bildirib.
Yeri gəlmişkən, ölkə hökumətinin hesablamalarına görə, bu üç layihə 2025-ci ilə qədər ölkədə neft hasilatının əsas artımını təmin edəcək. Özü də, 2018-ci ildə Qazaxıstanda rekord həcmdə - 90,36 milyon ton neft hasil olunub.
Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Comart Tokayev «Kaşaqan»ın ölkə üçün böyük əhəmiyyətini nəzərə alaraq, hətta hökumətə və NCOC-a qısa müddət ərzində bu sahənin tam inkişafı üçün yol xəritəsində razılaşdırılması barədə göstəriş verib.
Bununla belə, Xəzər dənizinin Qazaxıstan sektoruna xarici şirkətlərin marağı artmaqda davam edir. Belə ki, bu ilin aprel ayında Rusiyanın "LUKOYL" şirkəti, Qazaxıstanın Energetika Nazirliyi və Qazaxıstanın "KazMunayQaz" (KMQ) milli şirkəti arasında «Jenis» sahəsində karbohidrogenlərin kəşfiyyatı və işlənməsi üzrə müqavilə bağlanıb. Daha sonra iyun ayında bu şirkətlər proqnoz edilən ehtiyatlarının 71 milyon ton neft olduğu ehtimal edilən «I-P-2» sahəsi üzrə prinsiplər haqqında saziş imzalayıblar. İyul ayında KMQ, Qazaxıstan Energetika Nazirliyi və İtaliyanın «Eni» şirkəti arasında «Abay» dəniz sahəsində karbohidrogenlərin axtarışı və hasilatı üzrə müqavilə imzalanıb.
Ümumiyyətlə, 2025-ci ilə qədər Xəzərin Qazaxıstan hissəsində yalnız beş dəniz sahəsinin – «İsatay», «Abay», «Jenis», «Kalamkas-more» və «Xazar» sahələrinin işlənmə layihələrinə 5 milyard dollardan çox vəsaitin qoyulacağı gözlənilir.
Rusiya şelfi
Xəzər dənizinin Rusiya sektorunda neft yataqlarının işlənməsi üzrə «LUKOYL» şirkəti fəaliyyət göstərir. Şirkət Xəzər dənizi hövzəsində toplam çıxarıla bilən karbohidrogen ehtiyatı 7 milyard barel olan 10 yataq açıb. Bunların arasından V.Filanovski adına yataq son 25 ildə Rusiyada kəşf edilmiş ən böyük yataq kimi tanınır.
Yeri gəlmişkən, bu il şirkət üçün əlamətdar olub - avqust ayında «LUKOYL» Xəzərdə 25 milyon tonuncu neftinin hasilatını qeyd edib. 2018-ci ilin nəticələrinə görə, «LUKOYL» Xəzərdəki Filanovski və Korçagin adına yataqlardan 6,8 milyon ton neft və 2,9 milyard kubmetr qaz çıxarıb ki, bu da 2017-ci illə müqayisədə uyğun olaraq 25% və 13% çoxdur. 2019-cu ildə neft hasilatının 7,26 milyon tona qədər artacağı proqnozlaşdırılır.
Şirkət 2021-ci ildə «Rakuşeçnoye» yatağını işlətməyə açmaq üçün 2020-ci ildə yataqda yeni platformanın dayaq bloklarını quraşdırmağı planlaşdırır. Yatağın ilkin çıxarıla bilən ehtiyatları 39 milyon ton neft və 33 milyard kubmetrə yaxın qaz hesab edilir.
Bundan əlavə, 2020-ci ilin əvvəlində «LUKOYL» Xəzər şelfindəki «Xəzri» strukturunda geoloji-kəşfiyyat qazma işlərini davam etdirməyi planlaşdırır. Strukturun proqnozlaşdırılan geoloji ehtiyatları 93 milyon ton qiymətləndirilir.
Bununla yanaşı, şirkət Xəzərdəki fəaliyyət coğrafiyasını genişləndirməyi və Rusiya ilə qonşu ölkələrə diqqət ayırmağı planlaşdırır. O cümlədən Rusiya Federasiyası Hökuməti aparatı rəhbərinin birinci müavini Sergey Prixodkonun sözlərinə görə, Rusiyanın «Rosneft», «LUKOYL» və «Qazprom» şirkətləri Türkmənistanın neft və qaz yataqlarının işlənməsi ilə maraqlanırlar.
Bundan əlavə, «R+» tərəfindən daha öncə də qeyd olunduğu kimi, «LUKOYL» şirkəti Azərbaycandakı layihələrə böyük sərmayələr planlaşdırır. Şirkətin prezidenti V.Ələkbərovun sözlərinə görə, siyasi sabitlik və əlverişli investisiya mühiti şirkətin "Azərbaycanda gələcək mövcudluğuna" maraq yaradır.
"Hazırda biz SOCAR-la birlikdə "Ümid" və "Babək" yataqları layihəsi üzərində işləyirik. Bu layihədə iştirak etməkdə maraqlıyıq və indi bu məsələnin texniki - iqtisadi tərəfləri müzakirə olunur. Əgər tərəflər layihədə iştirakın iqtisadi bəndi ilə bağlı razılığa gəlsələr, Azərbaycana böyük sərmayə qoymaqda maraqlıyıq", - deyə V.Ələkbərov bildirib.
Azərbaycanda fəallıq
Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda əsas iş həcmi, əlbəttə ki, bu il 25 illik yubileyi qeyd olunan "Əsrin müqaviləsi" çərçivəsində "Azəri-Çıraq-Günəşli" yataqlar blokunun işlənməsinə, həmçinin "Şahdəniz" yatağının payına düşür.
Eyni zamanda yeni karbohidrogen ehtiyatları yataqlarının işlənməyə açılması üzrə işlər görülür. Belə ki, «TOTAL» şirkəti «Abşeron» qaz yatağında ilk hasilat quyusunun qazılmasını uğurla başa çatdırıb.
Bundan başqa, «BP» «Şəfəq-Asiman» strukturunda və Abşeron arxipelağının dayaz sularında kəşfiyyat qazma işlərinə, həmçinin Xəzərin Azərbaycan sektorundakı D-230 blokunda 3D seysmik tədqiqatlar aparmağa hazırlaşır. Şirkətdən verilən məlumata görə, 2019-cu ilin dördüncü rübündə «Heydər Əliyev» üzən yarımdalma qazma qurğusundan istifadə etməklə «Şəfəq-Asiman» strukturunda qazma işlərinə başlamaq planlaşdırılır.
«SAX01» quyusunda qazma işlərinin birinci mərhələsi, təxminən, 2020-ci ilin III rübündə başa çatacaq. Bu quyunun qazılmasında əsas məqsəd «Şəfəq-Asiman» müqavilə sahəsinin sonrakı işlənməsi üçün «Nadkirmakinskaya Pesçanaya», «Fasilə» və «Balaxanı» məhsuldar laylarda qaz ehtiyatlarının qiymətləndirilməsidir.
Bundan əlavə, bu ilin sonuna yaxın şirkət Abşeron arxipelağının dayaz sularında ilk kəşfiyyat quyusunun qazılmasına başlamağı planlaşdırır. “Bu, böyük potensiala malik çox ümidlər verən bir müqavilədir. Bu müqavilə ərazisindəki kəşfiyyat işlərinin nəticələrinə görə neft aşkarlanacağını gözləyirik ", - deyə «BP»nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə prezidenti Hari Cons bildirib.
Azərbaycanda kəşfiyyat qazma işləri üçün "KazMunayQaz" şirkətinə məxsus və qiyməti 270 milyon ABŞ dolları olan «Satti» üzən qazma qurğusu gətirilib.
Bundan əlavə, bu ilin sentyabr ayında «BP» şirkəti D230 perspektivli blokunda üçqat seysmik tədqiqatlara başlamağı planlaşdırır, şirkət orada neft tapılacağına ümid edir. "Bizim gözləntilərə görə müsbət nəticələnməli seysmik tədqiqat illərinin nəticələrindən asılı olaraq, gələn ilin ortalarında bu blokda ilk kəşfiyyat quyusunun qazılmasına başlamağı planlaşdırırıq", - deyə H.Cons bildirib.
Həmçinin, 2019-2020-ci illərin sonunda Norveçin «Equinor» şirkəti Xəzərin Azərbaycan sektorundakı perspektivli Aypara strukturunda ilk kəşfiyyat quyusunun qazılmasına başlamağı planlaşdırır. "Bu yerlərdə anomal yüksək temperatur və həddindən artıq yüksək təzyiq müşahidə edilmir, buna görə qazma işləri heç bir çətinlik yaratmamalıdır. Qazma zamanı məhsuldar layı mümkün qədər öyrənməyi planlaşdırırıq", - deyə şirkətin qazma üzrə meneceri Arne Reidar Holvik bildirib.
Bir sözlə, Xəzər dənizinin karbohidrogen potensialı çox yüksəkdir və bölgə ölkələrində bu ehtiyatların hasilatı və ixracı üzrə proqnozlaşdırılmış həcmlərə nail olduqdan sonra Xəzərin enerji ehtiyatları qlobal enerji bazarında yetərincə önəmli rol oynaya biləcək.

TURBULENCE IN THE CASPIAN
The Caspian Sea and its shelf are one of the main hubs of activity of the largest oil companies. Multi-billion dollar contracts have been concluded to create numerous joint ventures to develop the region’s oil and gas resources. Intensification of exploration and development of the Caspian fields increases oil production and exports from the regional countries. Nevertheless, in the coming years, we can expect even greater growth in offshore production in the Caspian.
Growth states
“According to the International Energy Agency (IEA), the probable reserves in the Caspian region are 48 billion barrels of oil and 8 trillion cubic meters of natural gas. Almost 40% of all reserves are located offshore with the two-thirds of the proven oil reserves within the borders of the Kazakh sector of the Caspian, slightly less than 20% in Azerbaijan, and about 13% in Russia,” Nadezhda Rodova, Managing Editor of S&P Global Platts, said.
According to Rodova, the largest reserves of natural gas are located in the Russian and Kazakhstan sectors (about 36-38%). The remaining share is divided between Turkmenistan and Iran. Remarkably, Iran accounts for only about 1% of oil and gas reserves.
In addition, according to the IEA, another 20 billion barrels of oil and 7 trillion cubic meters of gas reserves can be proven after additional exploration.
Obviously, active hydrocarbon production is taking place in all five Caspian countries, but today it is difficult to say anything definite about the situation in Iran, given the murky political events surrounding the country and its oil industry.
According to experts, the reserves of the Turkmen sector of the Caspian are 12.1 billion tons of oil and condensate and 6.1 trillion cubic meters of gas. One of the first partners of Turkmenistan for the development of offshore fields in the Caspian was the Malaysian company Petronas Charigali (Turkmenistan). The investor received a license for the exploration and production of oil and gas in the offshore territory of Block-1 as part of the Makhtumkuli, Diyarbekir and Garagol-Deniz fields. So far the Malaysian company invested about $11 billion in Turkmen fields.
But Kazakhstan, Azerbaijan and to some extent Russia ensure the significant increase in regional oil production. The development of Caspian oil resources is ongoing under the following three main projects: the development of the offshore Tengiz and Karachaganak fields of Kazakhstan and the Azeri-Chirag-Guneshli field of Azerbaijan. The expected increase in oil production will occur mainly due to the development of the Kashagan field in Kazakhstan.
Kazakh sector
In fact, Kashagan is the first offshore oil and gas field in the Kazakhstan sector of the Caspian Sea and the country's largest international investment project. It was discovered in 2000 with estimated reserves at 4.8 million tons of oil and more than 1 trillion cubic meters of natural gas. North Caspian Operating Company (NCOC) was created as an international joint operating company to implement the project.
Commercial production at Kashagan began on November 1, 2016 as part of the first phase of development, which is carried out in rather difficult climatic conditions. The North Caspian is covered with ice for about five months a year. Ice movements and the formation of furrows at the bottom of the sea are serious restrictions for construction work, production operations and logistics, which requires the use of innovative technical solutions. Nevertheless, the work does not stand still, and the current production of oil and condensate at the Kashagan field has already reached 380 thousand bpd. According to the Minister of Energy of Kazakhstan, Kanat Bozumbayev, it is planned to increase this figure to 400-420 thousand and 500 thousand bpd by the end of 2019 and 2027, respectively.
According to minister, the first phase of field development will be expanded through new projects thanks to $2 billion in NCOC investments.
“A number of large-scale and long-term engineering projects are ongoing in the oil and gas industry. In the medium term, we expect the main increase in investments in oil production ($44.5 billion) on three projects: the future expansion of the Tengiz field ($36.8 billion), the expansion of the first stage of the Kashagan field ($2 billion), and the extension of production at Karachaganak field ($4.5 billion),” Bozumbayev said.
According to the Kazakh government, these three projects will provide the main increase in oil production until 2025, although Kazakhstan hit a record volume of oil production in 2018 at 90.36 million tons.
Given the great importance of Kashagan for the country, the incumbent Kazakh president, Kasym-Zhomart Tokayev, even instructed the government and the NCOC to quickly agree on a roadmap for the full development of the field.
Meanwhile, foreign companies continue to show a growing interest in the Kazakhstan sector of the Caspian. In April 2019, the Russian company LUKoil, the Ministry of Energy of Kazakhstan and the national Kazakh company KazMunaiGas (KMG) concluded a contract for the exploration and production of hydrocarbons in the Zhenis section of the Caspian. Later in June, the companies signed an agreement on principles for the I-P-2 section, whose estimated recoverable resources are estimated at 71 million tons of oil. In July, KMG, the Ministry of Energy of Kazakhstan and the Italian Eni signed a contract for the exploration and production of hydrocarbons at the Abai offshore field.
In general, it is expected that until 2025 more than $5 billion will be invested in projects to develop five offshore fields in the Kazakh part of the Caspian Sea: Isatay, Abay, Zhenis, Kalamkas-Sea and Khazar.
Russian shelf
LUKoil is currently active in the Russian sector of the Caspian Sea. The company discovered 10 fields with a total recoverable hydrocarbon reserves of 7 billion barrels of oil. One of them, the V. Filanovsky field is recognized as the largest of the explored fields in Russia over the past 25 years.
By the way, the current year was significant for the company - in August LUKoil celebrated the production of 25 million tons of oil in the Caspian. At the end of 2018, LUKoil oil production at the Filanovsky and Korchagin fields amounted to 6.8 million tons of oil and 2.9 billion cubic meters of gas, which is 25% and 13% higher than in 2017, respectively. In 2019, it is expected to increase oil production to 7.26 million tons.
In 2020, the company also plans to install the supporting blocks of the new platform at the Rakushechnoye field scheduled for commissioning in 2021. Initial recoverable reserves of the field are 39 million tons of oil and about 33 billion cubic meters of gas.
In addition, at the beginning of 2020, LUKoil plans to continue exploration drilling at the Khazri structure on the Caspian shelf. The forecasted geological reserves of the structure are estimated at 93 million tons.
As part of the planned expansion of the geography of its activities in the Caspian Sea, LUKoil also plans operations in the countries neighbouring with Russia. According to Sergey Prikhodko, First Deputy Chief of Staff of the Russian Government, Russian Rosneft, LUKoil and Gazprom are interested in developing oil and gas fields in Turkmenistan.
LUKoil also plans large investments in projects in Azerbaijan. According to LUKoil president V. Alekperov, political stability and favourable investment environment arouse interest in the company for "further presence in Azerbaijan."
"We are currently working with SOCAR on the project of the Umid and Babek fields. We are interested in participating in this project and now are discussing the technical and economic aspects of the project. We are interested in making large investments in Azerbaijan if the parties agree on economic components of the project," V. Alekperov said.
Azeri-Chirag-Guneshli and the Shahdeniz fields developed under the Contract of the Century, the 25th anniversary of which was celebrated this year, provides the bulk of  Azerbaijani oil and gas exports from the Caspian.
At the same time, Azerbaijan is introducing new hydrocarbon resources into development. Thus, French TOTAL successfully completed the drilling of the first production well at the Absheron gas field.
In addition, BP is preparing for exploration drilling at the Shafag-Asiman structure and in the shallow water of the Absheron archipelago, as well as for 3D seismic surveys at block D-230 in the Azerbaijani sector of the Caspian.
According to the company, drilling at the Shafag-Asiman structure is scheduled to begin in the fourth quarter of 2019 using the Heydar Aliyev semi-submersible drilling rig.
The first stage of drilling at the SAX01 well will be completed in the 3rd quarter of 2020. The main goal of drilling this well is to estimate gas reserves in the productive formations of Nadkirmakinskaya Peschanaya, Fasila (Break) and Balakhany structures for the subsequent development of the Shafag-Asiman contract area.
In addition, by the end of this year, the company plans to begin drilling the first exploration well in the shallow waters of the Absheron archipelago. “This is a very promising contract with great potential. Based on the results of exploration, we expect positive oil detection in this area,” Gary Jones, President of BP for Azerbaijan, Georgia and Turkey, said.
Semi-submersible drilling rig Satti owned by KazMunaiGas ($270 million) was delivered to Azerbaijan for exploration drilling.
In addition, in September 2019, BP plans to begin three-dimensional seismic surveys at the prospective block D230, where the company expects to detect oil deposits. “Depending on the results of the seismic survey, which, according to our expectations, should be positive, in the middle of next year we plan to start drilling the first exploration well,” G. Jones said.
Also at the turn of 2019-2020, the Norwegian company Equinor expects to begin drilling the first exploration well at the prospective Aypara structure in the Azerbaijani sector of the Caspian. “There are no abnormally high temperatures and high pressure in this area, so drilling should not cause any particular difficulties. During drilling, we plan to study the reservoir as much as possible,” company's drilling manager Arne Reidar Holvik said.
In short, the hydrocarbon potential of the Caspian Sea is very high. When the littoral states achieve the projected volumes of production and export of hydrocarbons, the Caspian energy resources will play an instrumental role in the global energy market.