«Brexit» Britaniyada siyasi, bəlkə də, konstitusional böhran yaradıb
«Küçələrdə iğtişaşlar, bütün ölkə boyu etirazlar, sərhəddə təşviş, ərzaq və yanacağın qiymətində artım, dərman preparatlarının tədarükündə azalma, bir sıra müəssisənin bağlanması, işsizliyin artması…».
Bir ay əvvəl «The Sunday Times» hökumətə aid 5 səhifəlik məxfi, kod adı «Yellow hammer» («Sarı çəkic») olan sənədi dərc etmişdi. Sənəddə yuxarıda sadalananlar Böyük Britaniyanın Avropa İttifaqını razılaşmasız tərk edəcəyi halda baş verə biləcək «baza ssenarisi» kimi göstərilirdi. O zaman hökumət məlumatı təkzib etmiş, qəzetin şişirtməyə yol verdiyini açıqlamışdı. Bu zaman məsələyə parlament qarışmış, hökumətdən məxfi «Yellow hammer» planının «doğru» versiyasını tələb etmişdi. Nəhayət, bu günlərdə 5 səhifəlik sənəd aşkara çıxıb və ən maraqlısı odur ki, orada məhz «The Sunday Times» tərəfindən açıqlanmış fikirlər yer alır. Fərq bircə ondadır ki, sənəddə söhbət «baza» deyil, «pis ssenari»dən gedir. Burada da məqsəd yəqin ki, ictimaiyyətin həddindən artıq hiddətlənməsinin önlənməsidir. Hər halda, bu proqnozlar baş nazir Boris Consonun bəyanatları ilə tam ziddiyyət təşkil edir. O, hər kəsi əmin edir ki, Aİ ilə münasibətlərə qəfil son qoyulmasının ciddi fəsadları olmayacaq və ölkə buna hazırdır.
Milli maraqlar
Böyük Britaniya hökumətinin başına keçmiş Conson Aİ ilə danışıqlarda qorxutma taktikasına üstünlük verməyə başlayıb. O, bəyan edib ki, ölkəsi birliyi istənilən halda, razılaşma olmasa belə, nəzərdə tutulduğu vaxtda, yəni oktyabrın 31-də tərk edəcək. Amma onun bu yanaşması nəinki opponentləri leyboristlər və liberal-demokratlar tərəfindən, heç partiyadaşları tərəfindən də anlayışla qarşılanmayıb. Məlum olub ki, parlament Londonun Aİ-də razılaşmasız ayrılmasına razılıq verməyəcək.
Bu zaman baş nazir bir qədər də irəli gedərək, parlamentin işini düz 5 həftə – sentyabrın 9-dan oktyabrın 14-dək dayandırıb. Hökumətin rəsmi versiyasına görə, bu zərurət kraliça II Yelizavetanın oktyabrın 14-nə təyin olunmuş təntənəli çıxışına hazırlıq üzündən yaranıb. Əslində, Britaniyada parlamentin işini «kraliçanın çıxışı»na hazırlıq məqsədilə dayandırması adi haldır. Amma bu, çıxışa uzağı 1 həftə qalmış baş verir və yazın əvvəlində olur. Buna baxmayaraq, qərar imzalanması üçün kraliçaya göndərilib və o, ənənələrə sadiq qalaraq, sənədi imzalayıb.
Consonun bu qərarı verməkdə hansı məqsədi güddüyü aydındır: 1 həftə ərzində (parlament yay tətilindən sentyabrın 2-də qayıdır) azlıqda olan müxalifət hökumətə qarşı hər hansı əhəmiyyətli tədbir görə bilmir, oktyabrın 14-dən sonra isə «X» gününə cəmi bir neçə gün qalır.
Amma görünür baş nazir hər şeyi hesablamayıb. Parlament bu həftə ərzində nəinki aşağı palata, Lordlar palatası tərəfindən ratifikasiya olunmuş, kraliça tərəfindən imzalanmış qanunu – «sərt Brexit»i qadağan edən qanunu təsdiqləyib, üstəlik, baş nazirin oktyabrın 15-nə növbədənkənar seçki elan etmək istəyini 2 dəfə geri çevirib.
Qeyd edək ki, payız sessiyasının əvvəlinə parlamentdə torilərin səs fərqi cəmi 1 nəfər idi. Sessiyanın ilk günündə, «Brexit»in taleyinin səsə qoyulmasından əvvəl mühafizəkar Filipp Li nümayişkaranə şəkildə liberal-demokrat düşərgəsinə keçib və bununla da, torilər çoxluqdan məhrum olublar. Səsvermə nəticəsində isə mühafizəkarlardan daha 21 deputat öz partiyasının əleyhinə səs verib. Nəticədə Conson onların hamısını Mühafizəkar Partiyanın parlament fraksiyasından kənarlaşdırıb və üstəlik, növbəti seçkidə onların partiyadan namizəd olmayacaqlarını bəyan edib. Yeri gəlmişkən, fraksiyadan uzaqlaşdırılmış torilər arasında Consonun hər vəchlə bənzəməyə çalışdığı Uinston Çörçillin nəvəsi Nikolas Soms da var.
«Həmkarlarımın partiyadan kənarlaşdırılması ilə bağlı qəfil qərar partiyamızı sadiq mühafizəkar deputatlardan məhrum etdi. Mən bu siyasi vandalizm aktını dəstəkləyə bilmərəm. Bu, vicdana və demokratiyaya qəsddir», - deyə Böyük Britaniyanın əmək və pensiya naziri Ember Radd «Twitter» sosial şəbəkəsindəki səhifəsində yazıb. Bunun ardınca o, nəinki Conson hökumətindən, həm də partiyadan istefa verib.
Partiyanı baş nazirin doğma qardaşı Cozef Conson da tərk edib. O, qərarını kifayət qədər sərt və açıq şəkildə əsaslandıraraq, «ailəyə və milli maraqlara sadiqlik arasında seçim etməli olduğunu» bildirib.
İndi torilərin nüfuzlu funksionerləri Consonun əməllərinin partiyanı parçalayacağından narahatdırlar.
Kraliça nə edə bilər?
İctimaiyyətdə daha böyük rezonansı isə baş nazirin kraliça II Yelizavetaya parlamentin işinin dayandırılması ilə bağlı müraciəti olub. Bu məsələdə fikirlər haçalanır. Bir qrup hesab edir ki, xahişi yerinə yetirmiş kraliçanın başqa yolu olmayıb, çünki bu, ənənəvi prosedurdur. Digərləri isə ölkənin gələcəyinin həll olunduğunu əsas gətirərək, burada ənənələrə yerin olmadığını deyir.
Saray tarixçisi Robert Leysi hesab edir ki, bu məsələdə kraliçanın həqiqətən də başqa yolu qalmırdı. Ənənələr ondan baş nazirin xahişini yerinə yetirməsini tələb edir. Ölkədə yazılı Konstitusiya olmadığından, kraliçanın ictimai həyatdakı rolu, səlahiyyətlərinin nədən ibarət olduğu heç yerdə dəqiq qeyd edilməyib. Britaniya hökmdarı hökumətin istəyini son dəfə 1936-cı ildə rədd edib. O zaman kral VIII Eduard ilk həyat yoldaşından boşanmış, ikincidən boşanmağa çalışan amerikalı Uollis Simpson ilə ailə qurmaq istəyirdi. Bu qalmaqal hökmdarın taxtan endirilməsilə nəticələnmişdi.
Ənənəyə görə, istənilən qanun layihəsinin qanun şəklində qüvvəyə minməsi üçün kraliçanın razılığı lazımdır. Hazır qanun parlamentin hər iki palatasından keçdikdən sonra kraliça ilə «razılaşdırılmalıdır». Belə razılığı verməkdən imtina etmiş son kraliça Anna olub (1708-ci il).
Əvvəllər kraliçanın parlamenti buraxmaq və ümumxalq seçkisi elan etmək səlahiyyəti də var idi. Lakin 2011-ci ildə qəbul olunmuş müvafiq qanunla buna son qoyulub. İndi, İctimai palatanın 5 illik səlahiyyət müddəti bitmədən buraxılması üçün parlamentarilərin üçdə ikisinin səsi lazımdır.
Lakin kraliçanın müstəsna səlahiyyətlərinin əksəriyyətinin Nazirlər Kabineti və parlamentə verilməsinə tərəfdar olan hüquqşünaslar belə, iddia edirlər ki, kraliçaya səlahiyyətindən istifadə imkanı verən istisna hal var. Yenə də həmin ənənələrə görə, suveren yalnız «ciddi Konstitusiya böhranı halında» «Nazirlər Kabinetinin istəyini nəzərə almaya bilər». Müasir tarixdə belə presedent olmayıb.
Bununla yanaşı, bir çoxu hesab edir ki, kraliça baş nazirin parlamentin fəaliyyətinin dayandırılması xahişinə əməl etməsəydi, ölkədə Konstitusiya böhranı baş qaldıra bilərdi.
İndi mövzuda mübahisələr ictimaiyyəti o qədər qarışdırıb ki, gündəmə Böyük Britaniyanın, nəhayət, yazılı Konstitusiyaya keçməsi məsələsi gəlib. Yeri gəlmişkən, bu məsələdə parlamentdə təmsil olunan partiyaların əksər nümayənədlərinin mövqeyi üst-üstə düşür. Belə düşünənlər hesab edir ki, dövlət orqanları səlahiyyətlərinin, onların öz aralarındakı və vətəndaşlarla olan münasibətlərinin ənənələrlə idarə olunması 19-cu əsrdə işə yarayıbsa, 21-ci əsr bunun vaxtı deyil. «Biz dövləti belə idarə edə bilmərik. Bizə yazılı Konstitusiya lazımdır», - deyə mühafizəkar deputat Rori Stüart bildirib.
Lakin burada da bir «əmma» var. Çoxları monarxiyaya son qoyulmasını istəməsə də, yazılı Konstitusiyanın yaradılması onu olan-qalan səlahiyyətlərindən də məhrum edərək tam dekorativ fiqura çevirə bilər.
Düşmənçilik artır
Kraliçanın səlahiyyətlərinə dair mübahisələrin getdiyi bir vaxtda Böyük Britaniyanın icraedici və qanunverici hakimiyyətləri arasında qarşıdurma dərinləşir. Bir tərəfdən baş nazir parlamentin Aİ-dən növbəti dəfə vaxt istənilməsi tələbini birmənalı şəkildə rədd edir (parlamentarilər bu dəfə vaxtın gələn il yanvarın 31-dək uzadılmasını istəyirlər). Digər yandan, deputatlar Consonun parlamentin işinin dayandırılması qərarından məhkəməyə şikayət ediblər. Üstəlik, kraliçanı «vurmamaq» üçün (prinsipcə, Britaniyada o, əlçatmazdır) iddia elə formada yazılır ki, günah tamamilə «kraliçanı çaşdırmış» baş nazirin üzərinə düşür. İddiada bildirilir ki, hökumət başçısı qərarın hökumətin yeni proqramının hazırlanması ilə əlaqəli olduğunu, «Brexit»ə aidiyyətinin olmadığını deməklə, yalan danışıb. Halbuki, onun bu qərarında yeganə məqsəd Aİ-dən razılaşmasız ayrılmağın əleyhinə olan parlamentə maneə yaratmaqdır.
Bununla yanaşı, britaniyalı parlamentarilər daha bir iddia hazırlayırlar. Baş nazir onların qərarlarına əməl etməzsə, məhkəməyə daha bir müraciət ünvanlanacaq.
Variant çox deyil
Britaniyada hesab edirlər ki, parlamentdəki məğlubiyyətdən sonra Boris Consonun seçimi geniş deyil:
1. Qanuna məhəl qoymamaq. Boris Conson bildirib ki, o, parlamentin Aİ Nizamnaməsinin 50-ci maddəsinin müddətinin uzadılması ilə bağlı istəyini yerinə yetirməyəcək. Məhkəmə işləri, apelyasiya və s. çox uzana bilər. O vaxtadək oktyabrın 31-i gəlib çatacaq. Demək, Britaniya Aİ-ni razılaşma olmadan tərk edəcək. Bu variant nəinki Consona qələbə vəd etmir, üstəlik, Mühafizəkar Partiyanın dağılma ehtimalını kifayət qədər artırır.
2. İstefa vermək. Conson taktiki addım kimi baş nazir postundan istefa verə, bununla da, mümkün müvəqqəti xələfi Ceremi Korbinin Brüsseldən əlavə vaxt istəməsinə yol aça bilər. Bunun ardından hədəf növbədənkənar seçkidə qələbə olacaq. Amma kraliçanın Korbini müvəqqəti baş nazir təyin edəcəyinə zəmanət varmı? Demək, bu taktika müxalifətə əlavə üstünlüklər də qazandıra bilər.
3. Aİ-yə veto. Baş nazir Brüsseldən müddətin uzadılmasını istəməyə məcbur olur, lakin ölkələrdən birilə səsvermə halında veto hüququndan istifadə olunacağına dair razılıq əldə edir. Qərarın qəbulu üçün Aİ üzvü olan 27 dövlətin hamısının səsi tələb olunur. Lakin bu avantüraya, çətin ki, kimsə razı olsun.
4. Nəhayət, hər kəs üçün arzulanan variant – qalan müddətdə Aİ ilə müqaviləyə dəyişikliklər razılaşdırılır. Lakin nəzərə alsaq ki, artıq hakim partiya parlamentdə çoxluğa sahib deyil, baş nazirin daha bir çətinliyi var: Brüsseli gedəcəyi güzəştlərin hansısa məna daşıdığına inandırmaq çətin olacaq.
Beləliklə, görünən odur ki, qarşıdakı aylarda Böyük Britaniyada siyasi böhran daha da dərinləşəcək və artıq Aİ ilə razılaşma burada ikinci dərəcəli məsələdir.

THE WORST-CASE SCENARIO
“Riots in the streets, protests across the UK, unrest at the border, rising food and fuel prices, declining drug supplies, closing down of some businesses, job losses...”
Almost a month ago, The Sunday Times published a five-page classified government document code-named Yellow Hammer. The above events were called the “baseline scenario” in the event of the UK withdrawal from the EU without an agreement. The government denied the allegations accusing the newspaper of overreacting.
The UK parliament decided to investigate the issue and demanded that the government publish the “correct” version of the Yellowhammer plan. The other day, a five-page document was made public, and most interestingly, it repeats verbatim the Sunday Times version. The only change was the title of the publication: not “basic” but “the worst-case” scenario. Perhaps it has been made so in order not to excite the public too much. Indeed, these forecasts strongly contrast with the statements of Prime Minister Boris Johnson, who assures that nothing serious will happen from a sharp break in relations with the EU and the country is ready for it.
National interests
Johnson's tactic in negotiations with the EU was to threaten it saying that Britain would leave the union on October 31, as agreed, even without an agreement. However, his impulse was not understood and approved not only by opponents - Labor and liberal democrats, but also by many members of the same party. It became clear that parliament would not approve of leaving the EU without an agreement.
Then the prime minister decided to go all-in, suspending the parliament for as much as 5 weeks - from September 9 to October 14. The official version of the government - this time he needs to prepare the throne speech of Queen Elizabeth II, which he outlined on October 14. In fact, the suspension of parliament to prepare the "Queen's speech" is a common tradition in the UK, but this happens not earlier than a week, and in early spring. However, a request for approval of this decision was sent to the queen, and she, following tradition, signed it.
Johnson’s idea was simple: the opposition, being in the minority, will not be able to make any meaningful decision against the government during a week, as the parliament begins to work after the summer holidays on September 2. Also, after October 14, there will also be some time left until the hour “X”.
Apparently, Mr. Johnson's assessment was not a perfect one. This week parliament managed not only to pass a law banning “Hard Brexit” ratified by the lower house, the House of Lords, and signed by the queen, but also to reject the prime minister’s demand for early elections on October 15.
By the beginning of the autumn session, the Tories in parliament had only one vote superiority. But on the very first day, right before the start of the vote on Brexit, conservative Philip Lee defiantly joined the Liberal Democratic Party, depriving the Tories of the majority. As a result of the vote, it turned out that another 21 deputies from the Conservatives voted against their party. Johnson expelled them all from the conservative parliamentary faction, promising not to nominate them from the party in the next election. By the way, among the excluded Tories was Nicholas Soames, the grandson of Winston Churchill, whom Johnson is trying hard to be like.
“This short-sighted exclusion of my colleagues deprived the party of broad views and loyal conservative deputies. I cannot support this act of political vandalism. This is an encroachment on decency and democracy,” Amber Rudd, the Minister of Labour and Pensions said adding that he was leaving not only the Johnson government, but also the party in protest. Joseph Johnson, the prime minister’s brother, who explained his decision in a rather harsh and frank manner, said that he made a choice between “devotion to the family and national interests” and also left the government. Many major Tory functionaries began to fear that Johnson's actions would lead to a split in the party.
What can queen do?
The prime minister’s direct request to Queen Elizabeth II to suspend the parliament’s work has caused a big commotion in British society. Opinions are divided. Some believe that the queen had no other choice but to approve the request, since this procedure is ordinary and her signature seems to be a tribute to traditions. Others say that tradition has nothing to do with it, because the future of the whole country is under question.
According to Robert Lacy, the royal historian, the queen did not have much choice in this matter. Tradition demands that she satisfies the request of the prime minister.
Since there is no written constitution in the country, the role of the queen and the meaning of her ceremonial powers are not clearly defined anywhere.
The last time the British monarch refused to follow the advice of the government was in 1936, when King Edward VIII wanted to marry an American Wallis Simpson, divorced from her first husband and seeking a divorce from the second. It ended with the monarch's abdication.
According to the same tradition, the consent of the queen is necessary to turn any bill into a valid law. After the proposed law passed through both houses of parliament, it is sent for "royal consent." The last British monarch who refused to grant royal consent was Queen Anne in 1708.
The queen previously had the power to dissolve parliament and call general elections, but the fixed-term parliamentary election law put an end to this in 2011. Now, two-thirds of the votes of the parliament are required to dissolve the House of Commons before the end of the five-year term.
However, lawyers who agree that the overwhelming majority of the queen’s prerogative powers have been delegated to the cabinet and parliament say that there is one exception that allows her to exercise her power. The traditions require that only during "a serious constitutional crisis" can a sovereign "act contrary to or without the advice of ministers." There is no such precedent in modern history.
At the same time, many admit that although the queen could and perhaps should have rejected Johnson’s request to suspend the parliament, she would provoke a constitutional crisis.
Disputes on this subject have heated the society to such an extent that the question arose about the need for Great Britain to have a written constitution. Remarkably, the opinions of many representatives of all parties represented in the parliament coincide in this matter. Thus, the traditions according to which the powers of state bodies, the principles of relations between government bodies and citizens are determined on the basis of adopted laws, precedents and constitutional customs, were suitable, perhaps, until the 19th century but they are not in the 21st century. “We cannot rule such a country without a written constitution,” conservative deputy Rory Stewart said.
Although few are calling for an end of the monarchy, a written constitution may permanently deprive it of any authority retaining the decorative role of the crown only.
Growing hostilities
While there is a debate about the powers of the queen, confrontation between the executive and legislative powers of the UK is intensifying.
On the one hand, the prime minister says that he would rather “die in a ditch” than fulfil the parliament’s request to ask the EU for another postponement, this time until January 31, 2020. On the other hand, the deputies filed lawsuits against Johnson's decision to suspend the work of parliament.
Moreover, to save the queen from accusations, especially since the monarch in Britain may not be subject to court trial, the claims are formulated in such a way that the prime minister becomes the only culprit since he “misled the queen” and advised her to suspend the parliament. They argue that the prime minister lied telling the queen that a new government program was required, which had nothing to do with Brexit. The real background of his actions are allegedly to prevent the parliament from influencing the decision to withdraw from the EU without an agreement.
At the same time, British lawmakers are preparing lawsuits in case the prime minister tries not to comply with their decision.
Few options only
According to Britons, after the defeat in parliament, Boris Johnson has few options:
1. Ignore the law. Johnson said he would not follow parliament’s instructions to seek an extension of Article 50 of the EU Charter. Apparently, claims against him, appeals, court proceedings and so on can continue for a long time. But it will not take long until October 31 with a guaranteed exit without agreement. In this case, Johnson cannot guarantee a victory, but the conservative party will fall apart for sure.
2. Resign. Johnson may resign as prime minister with a tactical goal to allow potential interim successor Jeremy Corbin to travel to Brussels to request a deferment. Then he can win the snap election. But who can guarantee that the queen appoints Corbin as interim prime minister? Otherwise, this tactic may provide the opposition with additional benefits.
3. Veto of the EU. Boris Johnson is compelled to ask Brussels for an extension but comes to an agreement with one of the EU states to veto the voting. To make a decision, the consent of all 27 EU member states is required. But hardly anyone will agree to such an adventure.
4. The most desirable option for everyone is to agree mutually acceptable changes in the agreement with the EU in the remaining days. However, if the ruling party does not have a majority in parliament, it will be difficult for Johnson to convince Brussels that any possible concessions on their part will make at least some sense.
In short, political crisis in the UK will gain momentum in October apparently making the deal with the EU less important.