«Brexit» Britaniyada siyasi, bəlkə də, konstitusional böhran yaradıb
«Küçələrdə iğtişaşlar, bütün ölkə boyu etirazlar, sərhəddə təşviş, ərzaq və yanacağın qiymətində artım, dərman preparatlarının tədarükündə azalma, bir sıra müəssisənin bağlanması, işsizliyin artması…».
Bir ay əvvəl «The Sunday Times» hökumətə aid 5 səhifəlik məxfi, kod adı «Yellow hammer» («Sarı çəkic») olan sənədi dərc etmişdi. Sənəddə yuxarıda sadalananlar Böyük Britaniyanın Avropa İttifaqını razılaşmasız tərk edəcəyi halda baş verə biləcək «baza ssenarisi» kimi göstərilirdi. O zaman hökumət məlumatı təkzib etmiş, qəzetin şişirtməyə yol verdiyini açıqlamışdı. Bu zaman məsələyə parlament qarışmış, hökumətdən məxfi «Yellow hammer» planının «doğru» versiyasını tələb etmişdi. Nəhayət, bu günlərdə 5 səhifəlik sənəd aşkara çıxıb və ən maraqlısı odur ki, orada məhz «The Sunday Times» tərəfindən açıqlanmış fikirlər yer alır. Fərq bircə ondadır ki, sənəddə söhbət «baza» deyil, «pis ssenari»dən gedir. Burada da məqsəd yəqin ki, ictimaiyyətin həddindən artıq hiddətlənməsinin önlənməsidir. Hər halda, bu proqnozlar baş nazir Boris Consonun bəyanatları ilə tam ziddiyyət təşkil edir. O, hər kəsi əmin edir ki, Aİ ilə münasibətlərə qəfil son qoyulmasının ciddi fəsadları olmayacaq və ölkə buna hazırdır.
Milli maraqlar
Böyük Britaniya hökumətinin başına keçmiş Conson Aİ ilə danışıqlarda qorxutma taktikasına üstünlük verməyə başlayıb. O, bəyan edib ki, ölkəsi birliyi istənilən halda, razılaşma olmasa belə, nəzərdə tutulduğu vaxtda, yəni oktyabrın 31-də tərk edəcək. Amma onun bu yanaşması nəinki opponentləri leyboristlər və liberal-demokratlar tərəfindən, heç partiyadaşları tərəfindən də anlayışla qarşılanmayıb. Məlum olub ki, parlament Londonun Aİ-də razılaşmasız ayrılmasına razılıq verməyəcək.
Bu zaman baş nazir bir qədər də irəli gedərək, parlamentin işini düz 5 həftə – sentyabrın 9-dan oktyabrın 14-dək dayandırıb. Hökumətin rəsmi versiyasına görə, bu zərurət kraliça II Yelizavetanın oktyabrın 14-nə təyin olunmuş təntənəli çıxışına hazırlıq üzündən yaranıb. Əslində, Britaniyada parlamentin işini «kraliçanın çıxışı»na hazırlıq məqsədilə dayandırması adi haldır. Amma bu, çıxışa uzağı 1 həftə qalmış baş verir və yazın əvvəlində olur. Buna baxmayaraq, qərar imzalanması üçün kraliçaya göndərilib və o, ənənələrə sadiq qalaraq, sənədi imzalayıb.
Consonun bu qərarı verməkdə hansı məqsədi güddüyü aydındır: 1 həftə ərzində (parlament yay tətilindən sentyabrın 2-də qayıdır) azlıqda olan müxalifət hökumətə qarşı hər hansı əhəmiyyətli tədbir görə bilmir, oktyabrın 14-dən sonra isə «X» gününə cəmi bir neçə gün qalır.
Amma görünür baş nazir hər şeyi hesablamayıb. Parlament bu həftə ərzində nəinki aşağı palata, Lordlar palatası tərəfindən ratifikasiya olunmuş, kraliça tərəfindən imzalanmış qanunu – «sərt Brexit»i qadağan edən qanunu təsdiqləyib, üstəlik, baş nazirin oktyabrın 15-nə növbədənkənar seçki elan etmək istəyini 2 dəfə geri çevirib.
Qeyd edək ki, payız sessiyasının əvvəlinə parlamentdə torilərin səs fərqi cəmi 1 nəfər idi. Sessiyanın ilk günündə, «Brexit»in taleyinin səsə qoyulmasından əvvəl mühafizəkar Filipp Li nümayişkaranə şəkildə liberal-demokrat düşərgəsinə keçib və bununla da, torilər çoxluqdan məhrum olublar. Səsvermə nəticəsində isə mühafizəkarlardan daha 21 deputat öz partiyasının əleyhinə səs verib. Nəticədə Conson onların hamısını Mühafizəkar Partiyanın parlament fraksiyasından kənarlaşdırıb və üstəlik, növbəti seçkidə onların partiyadan namizəd olmayacaqlarını bəyan edib. Yeri gəlmişkən, fraksiyadan uzaqlaşdırılmış torilər arasında Consonun hər vəchlə bənzəməyə çalışdığı Uinston Çörçillin nəvəsi Nikolas Soms da var.
«Həmkarlarımın partiyadan kənarlaşdırılması ilə bağlı qəfil qərar partiyamızı sadiq mühafizəkar deputatlardan məhrum etdi. Mən bu siyasi vandalizm aktını dəstəkləyə bilmərəm. Bu, vicdana və demokratiyaya qəsddir», - deyə Böyük Britaniyanın əmək və pensiya naziri Ember Radd «Twitter» sosial şəbəkəsindəki səhifəsində yazıb. Bunun ardınca o, nəinki Conson hökumətindən, həm də partiyadan istefa verib.
Partiyanı baş nazirin doğma qardaşı Cozef Conson da tərk edib. O, qərarını kifayət qədər sərt və açıq şəkildə əsaslandıraraq, «ailəyə və milli maraqlara sadiqlik arasında seçim etməli olduğunu» bildirib.
İndi torilərin nüfuzlu funksionerləri Consonun əməllərinin partiyanı parçalayacağından narahatdırlar.
Kraliça nə edə bilər?
İctimaiyyətdə daha böyük rezonansı isə baş nazirin kraliça II Yelizavetaya parlamentin işinin dayandırılması ilə bağlı müraciəti olub. Bu məsələdə fikirlər haçalanır. Bir qrup hesab edir ki, xahişi yerinə yetirmiş kraliçanın başqa yolu olmayıb, çünki bu, ənənəvi prosedurdur. Digərləri isə ölkənin gələcəyinin həll olunduğunu əsas gətirərək, burada ənənələrə yerin olmadığını deyir.
Saray tarixçisi Robert Leysi hesab edir ki, bu məsələdə kraliçanın həqiqətən də başqa yolu qalmırdı. Ənənələr ondan baş nazirin xahişini yerinə yetirməsini tələb edir. Ölkədə yazılı Konstitusiya olmadığından, kraliçanın ictimai həyatdakı rolu, səlahiyyətlərinin nədən ibarət olduğu heç yerdə dəqiq qeyd edilməyib. Britaniya hökmdarı hökumətin istəyini son dəfə 1936-cı ildə rədd edib. O zaman kral VIII Eduard ilk həyat yoldaşından boşanmış, ikincidən boşanmağa çalışan amerikalı Uollis Simpson ilə ailə qurmaq istəyirdi. Bu qalmaqal hökmdarın taxtan endirilməsilə nəticələnmişdi.
Ənənəyə görə, istənilən qanun layihəsinin qanun şəklində qüvvəyə minməsi üçün kraliçanın razılığı lazımdır. Hazır qanun parlamentin hər iki palatasından keçdikdən sonra kraliça ilə «razılaşdırılmalıdır». Belə razılığı verməkdən imtina etmiş son kraliça Anna olub (1708-ci il).
Əvvəllər kraliçanın parlamenti buraxmaq və ümumxalq seçkisi elan etmək səlahiyyəti də var idi. Lakin 2011-ci ildə qəbul olunmuş müvafiq qanunla buna son qoyulub. İndi, İctimai palatanın 5 illik səlahiyyət müddəti bitmədən buraxılması üçün parlamentarilərin üçdə ikisinin səsi lazımdır.
Lakin kraliçanın müstəsna səlahiyyətlərinin əksəriyyətinin Nazirlər Kabineti və parlamentə verilməsinə tərəfdar olan hüquqşünaslar belə, iddia edirlər ki, kraliçaya səlahiyyətindən istifadə imkanı verən istisna hal var. Yenə də həmin ənənələrə görə, suveren yalnız «ciddi Konstitusiya böhranı halında» «Nazirlər Kabinetinin istəyini nəzərə almaya bilər». Müasir tarixdə belə presedent olmayıb.
Bununla yanaşı, bir çoxu hesab edir ki, kraliça baş nazirin parlamentin fəaliyyətinin dayandırılması xahişinə əməl etməsəydi, ölkədə Konstitusiya böhranı baş qaldıra bilərdi.
İndi mövzuda mübahisələr ictimaiyyəti o qədər qarışdırıb ki, gündəmə Böyük Britaniyanın, nəhayət, yazılı Konstitusiyaya keçməsi məsələsi gəlib. Yeri gəlmişkən, bu məsələdə parlamentdə təmsil olunan partiyaların əksər nümayənədlərinin mövqeyi üst-üstə düşür. Belə düşünənlər hesab edir ki, dövlət orqanları səlahiyyətlərinin, onların öz aralarındakı və vətəndaşlarla olan münasibətlərinin ənənələrlə idarə olunması 19-cu əsrdə işə yarayıbsa, 21-ci əsr bunun vaxtı deyil. «Biz dövləti belə idarə edə bilmərik. Bizə yazılı Konstitusiya lazımdır», - deyə mühafizəkar deputat Rori Stüart bildirib.
Lakin burada da bir «əmma» var. Çoxları monarxiyaya son qoyulmasını istəməsə də, yazılı Konstitusiyanın yaradılması onu olan-qalan səlahiyyətlərindən də məhrum edərək tam dekorativ fiqura çevirə bilər.
Düşmənçilik artır
Kraliçanın səlahiyyətlərinə dair mübahisələrin getdiyi bir vaxtda Böyük Britaniyanın icraedici və qanunverici hakimiyyətləri arasında qarşıdurma dərinləşir. Bir tərəfdən baş nazir parlamentin Aİ-dən növbəti dəfə vaxt istənilməsi tələbini birmənalı şəkildə rədd edir (parlamentarilər bu dəfə vaxtın gələn il yanvarın 31-dək uzadılmasını istəyirlər). Digər yandan, deputatlar Consonun parlamentin işinin dayandırılması qərarından məhkəməyə şikayət ediblər. Üstəlik, kraliçanı «vurmamaq» üçün (prinsipcə, Britaniyada o, əlçatmazdır) iddia elə formada yazılır ki, günah tamamilə «kraliçanı çaşdırmış» baş nazirin üzərinə düşür. İddiada bildirilir ki, hökumət başçısı qərarın hökumətin yeni proqramının hazırlanması ilə əlaqəli olduğunu, «Brexit»ə aidiyyətinin olmadığını deməklə, yalan danışıb. Halbuki, onun bu qərarında yeganə məqsəd Aİ-dən razılaşmasız ayrılmağın əleyhinə olan parlamentə maneə yaratmaqdır.
Bununla yanaşı, britaniyalı parlamentarilər daha bir iddia hazırlayırlar. Baş nazir onların qərarlarına əməl etməzsə, məhkəməyə daha bir müraciət ünvanlanacaq.
Variant çox deyil
Britaniyada hesab edirlər ki, parlamentdəki məğlubiyyətdən sonra Boris Consonun seçimi geniş deyil:
1. Qanuna məhəl qoymamaq. Boris Conson bildirib ki, o, parlamentin Aİ Nizamnaməsinin 50-ci maddəsinin müddətinin uzadılması ilə bağlı istəyini yerinə yetirməyəcək. Məhkəmə işləri, apelyasiya və s. çox uzana bilər. O vaxtadək oktyabrın 31-i gəlib çatacaq. Demək, Britaniya Aİ-ni razılaşma olmadan tərk edəcək. Bu variant nəinki Consona qələbə vəd etmir, üstəlik, Mühafizəkar Partiyanın dağılma ehtimalını kifayət qədər artırır.
2. İstefa vermək. Conson taktiki addım kimi baş nazir postundan istefa verə, bununla da, mümkün müvəqqəti xələfi Ceremi Korbinin Brüsseldən əlavə vaxt istəməsinə yol aça bilər. Bunun ardından hədəf növbədənkənar seçkidə qələbə olacaq. Amma kraliçanın Korbini müvəqqəti baş nazir təyin edəcəyinə zəmanət varmı? Demək, bu taktika müxalifətə əlavə üstünlüklər də qazandıra bilər.
3. Aİ-yə veto. Baş nazir Brüsseldən müddətin uzadılmasını istəməyə məcbur olur, lakin ölkələrdən birilə səsvermə halında veto hüququndan istifadə olunacağına dair razılıq əldə edir. Qərarın qəbulu üçün Aİ üzvü olan 27 dövlətin hamısının səsi tələb olunur. Lakin bu avantüraya, çətin ki, kimsə razı olsun.
4. Nəhayət, hər kəs üçün arzulanan variant – qalan müddətdə Aİ ilə müqaviləyə dəyişikliklər razılaşdırılır. Lakin nəzərə alsaq ki, artıq hakim partiya parlamentdə çoxluğa sahib deyil, baş nazirin daha bir çətinliyi var: Brüsseli gedəcəyi güzəştlərin hansısa məna daşıdığına inandırmaq çətin olacaq.
Beləliklə, görünən odur ki, qarşıdakı aylarda Böyük Britaniyada siyasi böhran daha da dərinləşəcək və artıq Aİ ilə razılaşma burada ikinci dərəcəli məsələdir.

Brexit довел Британию до политического, а возможно, и конституционного кризиса
«Беспорядки на улицах, протесты по всей стране, волнения на границе, рост цен на продукты питания и топливо, сокращение поставок медикаментов, закрытие некоторых предприятий, рост безработицы…»
Месяц назад газета The Sunday Times опубликовала попавший в ее распоряжение засекреченный правительственный документ на пяти страницах под кодовым названием Yellow hammer («Желтый молоток»). В нем все вышеперечисленное называлось «базовым сценарием» в случае выхода Великобритании из ЕС без соглашения. Правительство выступило с опровержением, говоря, что газета сгустила краски.
Парламент страны решил в этом разобраться и потребовал от правительства публикации «правильной» версии секретного плана Yellow hammer. На днях пятистраничный документ был предан гласности, и что самое интересное, он повторяет слово в слово напечатанное The Sunday Times. С одной лишь поправкой. Текст был озаглавлен не как «базовый», а «худший» сценарий. Наверное, для того, чтобы не слишком возбуждать общественность. Ведь эти прогнозы сильно контрастируют с теми заявлениями, что делает премьер-министр Борис Джонсон, уверяющий, что ничего серьезного от резкого разрыва отношений с ЕС не произойдет и страна к нему готова.
Национальные интересы
Возглавив правительство, Джонсон на переговорах с ЕС решил избрать тактику устрашения, заявляя, что Британия выйдет из Союза 31 октября, как и было условлено, даже если соглашение достигнуто не будет. Однако его порыв не был понят и одобрен не только оппонентами - лейбористами и либеральными демократами, но и многими однопартийцами. Стало понятно, что парламент не одобрит выход из ЕС без соглашения.
Тогда премьер решил пойти ва-банк, приостановив работу парламента на целых 5 недель - с 9 сентября по 14 октября. Официальная версия правительства - это время нужно ему для подготовки тронной речи королевы Елизаветы II, которую он наметил на 14 октября. По сути, приостановка работы парламента для подготовки «речи королевы» - обычная традиция в Великобритании, однако это бывает не раньше, чем на неделю, да и в начале весны. Тем не менее, просьба на одобрение этого решения была направлена королеве, и та, следуя традиции, подписала ее.
Расчет Джонсона был прост - за неделю, а парламент после летних каникул приступил к работе лишь 2 сентября, оппозиция, находясь в меньшинстве, не сможет провести сколько-нибудь значащие решения против правительства. Ну и после 14 октября до часа «X» тоже останется немного времени.
Но, видно, не все рассчитал премьер. За эту неделю парламенту удалось не только принять закон о запрете «жесткого Брекзита», прошедший ратификацию нижней палаты, Палаты лордов и подписанный королевой, но и дважды отклонить требование премьера о досрочных выборах 15 октября.
Надо отметить, что к началу осенней сессии у тори в парламенте оставался перевес лишь в один голос. Но в первый же день, прямо перед началом голосования о судьбе Brexit, консерватор Филипп Ли демонстративно перешел в партию либерал-демократов, лишив тори большинства. По результатам голосования же выяснилось, что еще 21 депутат от консерваторов проголосовал против своей партии. Джонсон исключил их всех из консервативной фракции парламента, пообещав не выдвигать их от партии на следующих выборах. Кстати, среди исключенных тори оказался и Николас Сомс, внук Уинстона Черчилля, на которого Джонсон усиленно старается быть похожим.
«Это недальновидное исключение моих коллег лишило партию широких взглядов и преданных депутатов-консерваторов. Я не могу поддержать этот акт политического вандализма. Это посягательство на порядочность и демократию», - написала в твиттере министр труда и пенсий Эмбер Радд, заявив, что уходит не только из правительства Джонсона, но и из партии в знак протеста. Ушел из правительства и Джозеф Джонсон, родной брат премьера, который объяснил свое решение в довольно резкой и откровенной форме, сказав, что он сделал выбор между «преданностью семье и национальными интересами». Многие крупные функционеры тори стали опасаться, что действия Джонсона приведут к расколу партии.
Что может королева?
Еще больший резонанс в обществе получило непосредственно само обращение премьера к королеве Елизавете II с просьбой о приостановке работы парламента. Мнения разделились. Одни считают, что у королевы, одобрившей просьбу, не было другого выхода, так как эта процедура обычная и ее подпись вроде как дань традициям. Другие говорят, что традиции здесь ни при чем, ведь решается будущее всей страны.
По мнению Роберта Лейси, королевского историка, у королевы не было большого выбора в этом вопросе. Традиция требует, чтобы она удовлетворила просьбу премьер-министра.
Поскольку в стране нет письменной конституции, роль королевы в общественной жизни и то, что на самом деле означают ее церемониальные полномочия, нигде четко не зафиксировано.
Последний раз британский монарх отказывался следовать советам своего правительства в 1936 году, когда король Эдуард VIII хотел жениться на американке Уоллис Симпсон, разведенной со своим первым мужем и добивавшейся развода со вторым. Закончилось это отречением монарха от престола.
Согласно той же традиции, согласие королевы необходимо для превращения любого законопроекта в действительный закон. После того как предложенный закон прошел через обе палаты парламента, он направляется на «королевское согласие». Последним британским монархом, который отказался предоставить королевское согласие, была королева Анна в 1708 году.
Королева ранее обладала полномочиями распустить парламент и назначить всеобщие выборы, но закон о парламентских выборах с фиксированным сроком положил этому конец в 2011 году. Теперь для роспуска Палаты общин до завершения пятилетнего срока требуется две трети голосов парламента.
Однако юристы, согласные с тем, что подавляющее большинство прерогативных полномочий королевы передано кабинету министров и парламенту, утверждают, что есть одно исключение, которое позволяет ей воспользоваться своей властью. Те же традиции гласят, что только «в серьезном конституционном кризисе» суверен может «действовать вопреки советам министров или без них». В современной истории такого прецедента еще не было.
В то же время многие признают, что хотя королева могла - и, возможно, должна была отклонить просьбу Джонсона о приостановлении парламента, - если бы она сделала это, то спровоцировала бы конституционный кризис.
Споры на эту тему накалили общество до такой степени, что поднялся вопрос о необходимости, наконец, Великобритании иметь письменную конституцию. Причем в этом вопросе мнения многих представителей всех представленных в парламенте партий совпадают. Они говорят о том, что традиции, согласно которым полномочия органов государства, принципы взаимоотношений государственных органов между собой и гражданами определяются на основе принимаемых законов, прецедентов и конституционных обычаев, годились, возможно, до 19 века, но никак не для 21. «Мы не можем управлять такой страной, нам нужна письменная конституция», - считает, к примеру, депутат-консерватор Рори Стюарт.
Правда, есть одно «но». Хотя немногие призывают к прекращению монархии, создание письменной конституции может окончательно лишить ее каких-либо полномочий, сохранив декоративную роль короны.
Вражда нарастает
Пока идут споры, какими полномочиями обладает королева, противостояние исполнительной и законодательной властей в Великобритании набирает обороты.
С одной стороны, премьер-министр заявляет, что скорее «помрет в канаве», чем выполнит требование парламента обратиться с просьбой к ЕС об еще одной отсрочке - теперь до 31 января следующего года. С другой - депутаты подали иски в суды разных инстанций на решение Джонсона приостановить работу парламента.
Причем, чтобы не подставлять королеву, тем более что монарх в Британии в принципе неподсуден, иски формулируются таким образом, что вина полностью лежит на премьер-министре, который «ввел королеву в заблуждение», посоветовав ей приостановить работу парламента. В них утверждается, что премьер врал, объясняя это необходимостью подготовки новой программы правительства, и что это никак не связано с Brexit. Реальная же подоплека его действий - помешать парламенту повлиять на решение о выходе из ЕС без соглашения.
Одновременно британские законодатели готовят судебные иски на случай, если премьер-министр попытается не исполнить их решение.
Вариантов немного
Как считают в Великобритании, после поражения в парламенте у Бориса Джонсона осталось немного вариантов:
1. Проигнорировать закон. Борис Джонсон сказал, что он не выполнит указаний парламента добиваться продления статьи 50 Устава ЕС. Иски против него, апелляции, рассматривание в судах - все это может затянуться надолго. А там, глядишь, и 31 октября наступит. И гарантированный выход без соглашения. В данном случае победа Джонсону не обеспечена, но вот партия консерваторов развалится наверняка.
2. Уйти в отставку. Джонсон может уйти в отставку с поста премьер-министра с тактической целью - позволить возможному временному преемнику Джереми Корбину поехать в Брюссель, чтобы просить отсрочку. А потом победить на внеочередных выборах. Но где уверенность, что королева назначит Корбина временным премьером? В противном случае эта тактика может предоставить оппозиции дополнительные преимущества.
3. Вето ЕС. Премьер вынужденно просит Брюссель о продлении, но договаривается с одной из стран, что она воспользуется правом вето при голосовании. Для принятия решения необходимо согласие всех 27 стран - членов ЕС. Но на такую авантюру вряд ли кто согласится.
4. Ну и самый желаемый для всех вариант - за оставшиеся дни согласовать с ЕС взаимоприемлемые изменения в договоре. Однако при отсутствии у правящей партии большинства в парламенте премьеру будет сложно убедить Брюссель в том, что возможные уступки с их стороны будут иметь хоть какой-то смысл.
Вывод: политический кризис в Великобритании в ближайший месяц будет набирать обороты, и соглашение с ЕС здесь играет уже второстепенную роль.