SURİYA SAVAŞI SON HƏDDİNDƏ
Suriya münaqişəsi son mərhələsinə gəlib çatıb. Amma savaş hələ bitməyib. Ölkənin şimalında hələ də döyüşlər davam edir. Və hazırda Suriya münaqişəsinin əsas düyünü məhz şimaldadır. Şimal isə həddən artıq qarışıqdır. Burda həm çoxlu sayda silahlı birləşmələr, həm də xarici ölkələrin rəsmi gücləri var.
Şimalın “xəritəsi” və tərəflərin qüvvələr nisbəti
Suriyanın şimalını şərqdə İraq sərhədindən qərbdə Aralıq dənizinə qədər olan Türkiyə ilə 900 kilometrlik sərhəd xətti təşkil edir. Burada şərqdən qərbə 3 kürd kantonu (vilayət), Menbic, Hələb, Afrin, İdlib və Laziqiyyə regionları daxildir. Suriya-Türkiyə sərhədinin İraqdan Cerablusa qədər olan hissəsinə hazırda kürdlər nəzarət edir. Bura, təxminən, Suriyanın 22-25 faiz ərazisi daxildir.
Cerablusdan qərbə - Afrinə doğru,təxminən, 100 kilometrə yaxın uzunluqda ərazini Türkiyə ordusu 2016-cı ilin avqustunda başlatdığı “Fırat Kalkanı” əməliyyatı ilə İŞİD-dən azad edib və hazırda müttəfiq müxalif qüvvələrlə birlikdə idarə edir. Afrin rayonunu isə 2018-ci ildə Türkiyə ordusu müttəfiq silahlı müxaliflərlə birlikdə başlatdığı “Zeytin Dalı (budağı)” əməliyyatı nəticəsində kürdlərdən alıb.
Afrindən qərbə Laziqiyyəyə qədər ərazi isə İdlib vilayətidir. Bu vilayət hazırda Suriyada müxaliflərin nəzarətində olan yeganə ərazi vahididir. Təbii ki, kürdlərin nəzarət etdiyi vilayətləri çıxmaq şərti ilə. İdlibin 70 faizə yaxınına Rusiya və Qərb ölkələrinin terrorçu kimi tanıdığı “Ən-Nusra”, ya da başqa adı ilə “Hyət Təhrir əş-Şam” və onunla ittifaqa girən radikal silahlı qruplar nəzarət edir. Onların içərisində 3-cü əsas güc uyğur türklərindən təşkil olunan təxmini sayı 15 min nəfər olan “Türküstan İslam Partiyası” silahlı təşkilatı da var. İdlibin 30 faizinə və həmçinin Türkiyənin azad etdiyi Afrin və Əziz-Cerablus arası bölgəyə isə Türkiyənin dəstəklədiyi “Azad Suriya Ordusu” və həmçinin bir sıra irili xırdalı müxalif silahlı dəstə nəzarət edir.
Bundan başqa Suriyanın şimalında İŞİD dəstələri, Hizbullah və İrana aid silahlı birliklər, Suriya ordusuna dəstək verən silahlı militanlar mövcuddur.
Suriyanın şimalındakı ordu qüvvələri də xeyli “zəngindir”. Kürd bölgəsində ABŞ ordusunun 25 hərbi bazası və burda Trampın geri çəkmə qərarına qədər rəsmi olaraq 2 min hərbçisi var. Eyni zamanda kürd bölgəsində Fransa ordusunun 5 hərbi bazası var. ABŞ ordusunun 2017-ci ildə 40 min, 2018-ci ildə isə 30 min YPG üzvünə hərbi təlim keçdiyi və hazırda kürd bölgəsində SDQ-nin 35 min döyüş hazırlığı vəziyyətində olan döyüşçüsünün olduğu ehtimal edilir. Bundan başqa ABŞ hökuməti ötən il kürd ərazilərini qorumaq üçün 30 min nəfərlik “sərhəd mühafizəsi” qüvvələri hazırlama proqramı haqda mediada məlumatlar yayılıb. Türkiyə prezidenti isə bu həftə bildirdi ki, ABŞ kürd qüvvələrinə 50 min yük maşını həcminə silah-sursat və texnika verib.
Türkiyənin Suriya ərazisində nə qədər hərbi gücünün olduğu dəqiq bilinmir. Bilinən odur ki, əməliyyatlar zamanı, xüsusən də Afrin əməliyyatında Türkiyə ordusu 8-12 min (rusların məlumatına əsasən – K.R.) hərbi qüvvə yeridib Suriya ərazisinə. Türkiyənin nəzarət etdiyi Afrin və Əziz-Cerablusdan başqa hazırda İdlib vilayətində 2018-ci il 17 sentyabr Soçi anlaşmasına əsasən Türkiyə ordusuna məxsus 12 ədəd atəşkəsə nəzarət məntəqəsi fəaliyyət göstərir.
İran ordusunun 1000 nəfərə yaxın hərbi qulluqçusunun Suriyada olduğu, həmçinin İdlib ətrafında İrana məxsus 7 atəşkəsə nəzarət məntəqəsinin olduğu güman edilir. Ancaq İran ordusu ilə yanaşı, Hizbullah, “Fatimiyyun”, “Əbəlfəzl Abbas” briqadaları da Suriyanın şimalında fəaliyyət göstərir.
Rusiyanın əməliyyatların aktiv dövründə rəsmi olaraq Suriya ərazisində 5 min hərbçisi olub. Bunlar Tratusdakı hərbi-dəniz bazasında və Laziqiyyədəki Xmeymim hərbi hava bazasında yerləşən müxtəlif təyinatlı qüvvələr, o cümlədən hərbi polis gücüdür.
İki il əvvəl Çin ordusunun yüksək rütbəli komandirinin Dəməşqə gəldiyi, Çinin İdlibdəki uyğur silahlılarına qarşı əməliyyata qüvvə göndərmək istədiyi ilə bağlı xəbərlər yayılsa da, bu məlumat rəsmən təsdiqlənmədi.
Kim nə istəyir?
Bu bölgədə mənzərə xeyli mürəkkəbdir. Demək olar ki, hərb bir dövlətin öz maraqları və planları var. Bu dövlətlər birbaşa hərbi gücləri və dəstəklədikləri silahlı qruplar vasitəsilə bu maraqları reallaşdırmağa çalışırlar.
Vaşinqtonun kürd siyasəti
ABŞ 2013-cü ildə Bəşər Əsədin devrilməsi ehtimalı azaldıqdan sonra şimalda kürdlərə dəstək verməyə başlayıb. Kürdlər ABŞ ordusunun İŞİD-ə qarşı əməliyyatlarında quru qüvvələri rolunu oynayıb. Bu səbəbdən, də Vaşinqton kürd qüvvələrini hərtərəfli dəstəkləyib. 2019-cu il hərbi büdcəsində Suriya kürdlərinə, yəni SDQ-yə 250 milyon dollar yardım ayrılıb. ABŞ kürd idarəçilik sisteminin qurulmasını, başqa sözlə Suriyada İraqda olduğu kimi kürd muxtariyyətinin yaradılmasına dəstək verir.
Hazırda Suriya ərazilərinin 25 faizinə yaxınına nəzarət edən kürdlər həm siyasi, həm də hərbi baxımdan muxtariyyətə çox yaxındırlar. Ancaq bunun üçün beynəlxalq uzlaşma olmalıdır. Bu uzlaşma alınsa İraqdan sonra Yaxın Şərqdə ikinci kürd “dövlətinin” qurulması gerçəkləşə bilər. Suriyada ikinci bir kürd muxtariyyətinin qurulması İraq təcrübəsində olduğu kimi, həm Dəməşqə, həm də gələcəkdə Türkiyəyə hərbi-siyasi təzyiq vasitəsi kimi əlverişlidir. Buna görə də bir çox Qərb ölkəsi kürd muxtariyyəti ideyasına açıq və ya gizli dəstək verir.
Rusların hədəfi
Əlbəttə, Bəşər Əsədlə 49 illik hərbi anlaşma imzalayan, müharibə dövründə Suriyada möhkəmlənən Moskvanın ilk hədəfi Suriyada Bəşər Əsəd hakimiyyətdə qalmasıdır. Doğrudur, ruslar kürdlərlə də yumşaq münasibətləri qoruyub saxlayır. Ancaq indi kürdlərin tamamən Vaşinqtonun kontrolunda olması və kürd layihəsinin Dəməşqə təzyiqə çevriləcəyini nəzərə alaraq Moskva çox hündürdən olmasa da, Suriyanın suverenliyinə vurğu edir. Sonuncu dəfə avqustun 25-də Moskva yaxınlığında Ərdoğanla görüşən Putin bir daha ərazi bütövlüyü məsələsinə vurğu elədi. Çünki indi Suriyanın ərazi bütövlüyü məsələsi Türkiyə üçün də prioritetdir.
Ankaranın üç hədəfi
Türkiyə hökumətinin Suriyanın şimalı ilə bağlı cari və strateji hədəfləri var. Cari hədəf İdlibdən və digər bölgələrdən qaçqın axınının dayanması, xüsusən də İdlibdə yeni əməliyyat başlayacağı təqdirdə qaçqın axını yarana bilər. Hazırda sərhədə 1 milyona yaxın suriyalı toplanıb və ehtimal ki, İdlibdə ilk güllələr atılanda bu insanlar Türkiyəyə keçməyə çalışacaq.
Türkiyənin Suriyadakı birinci strateji hədəfi kürdlərin Suriyanın şimalında muxtariyyət əldə etməsinə imkan verməməkdir. Çünki Ankarada hesab edirlər ki, Suriya kürdləri, yəni indiki halda PKK-nın Suriya qanadı hesab olunan PYD və onun silahlı qüvvəsi YPG-nin liderliyində muxtariyyət qurulsa bu, Türkiyə üçün birbaşa təhdiddir. Əgər Ankara hansısa formada aşirət idarəçiliyindəki Şimalı İraq kürdləri – Bərzanilərlə dil tapa bilirdisə (2017-ci il referendumu göstərdi ki, bəzən bu da mümkün olmur – K.R.) solçu PYD ilə anlaşmaq çox çətin və hətta mümkünsüz ola bilər. Yəni Suriyanın şimalında kürd muxtariyyəti Türkiyənin təhlükəsizliyi üçün təhdiddir.
Ankaranın ikinci mühüm hədəfi Suriyanın şimalında İŞİD və YPG-dən azd etdiyi bölgələr, eləcə də İdlib hesabına dəstəklədiyi müxalif qüvvələr üçün hakimiyyət bölgüsündə pay alsın. Çünki əgər bu olmasa, yəqin ki, böyük anlaşmadan sonra Bəşər Əsəd və Rusiya bu qüvvələri məhv etməyə çalışacaq. Nəticədə, Türkiyənin uzun illərdir dəstəklədiyi hərbi-siyasi müxalifət tamamilə sıradan çıxacaq. İndiki halda Ankara vəziyyətdən minimum da olsa qazancla – dəstəklədiyi qüvvələrə pay almaqla çıxmağa çalışır.
Ancaq məsələ ondadır ki, kürd məsələsində Ankara ilə Tehran və Dəməşqin mövqeləri üst-üstə düşsə də, İdlib məsələsində ziddiyyət təşkil edir. Və ya əksinə, İdlib məsələsi, müxaliflərin qorunması mövzusunda Ankara və Vaşinqton arasında ciddi fikir ayrılığı olmasa da, kürd məsələsində mövqelər toqquşur. Çünki qeyd etdiyim kimi, Vaşinqton kürdlərin muxtariyyət əldə etməsini dəstəkləyir, Ankara isə suverenliyi üçün təhdid olaraq görür.
Qəribə də olsa kürd mövzusunda Ankaranın indi ən təbii və səmimi müttəfiqi ola biləcək ölkə İran və Suriyadır. Çünki İran bir tərəfdən Suriyanın ərazi bütövlüyünün qorunması, Vaşinqtonun bölgəyə yerləşməməsini istəyir, digər tərəfdən isə kürd təhlükəsinin növbəti adresinin “öz qapısı” olacağını yaxşı bilir. Dəməşq isə heç bir halda unitar quruluşunu dəyişib kürdlərə muxtariyyət vermək istəmir. Ancaq indi Dəməşq və Ankaranın bir masa arxasında oturması hələ tezdir. Çünki ortada İdlib kimi ciddi münaqişə ocağı var. Hələlik Tehran və Moskva Bəşər Əsəd əvəzindən Ankara ilə danışır.
Aprel ayından başlayaraq Suriya ordusu İdlibdə irəliləyib və ötən ayın sonunda İdlibin cənubundakı Xan Şeyxun və ətraf əraziləri nəzarətə götürüb. Bu əməliyyat yalnız Ərdoğanın 25 apreldə Moskva səfərindən sonra dayandırılıb və avqustun 31-dən etibarən atəşkəs elan olunub.
Hazırda Türkiyə hakimiyyəti İdlibdə müvəqqəti atəşkəsdən sonra diqqətini kürd bölgəsinə yönəldib. Türkiyə hələ 2012-ci ildən sərhəddə təhlükəsiz zonası yaratmaq istəsə də, müttəfiqlərindən dəstək ala bilməmişdi. Sonrakı illərdə isə Türkiyə antiterror əməliyyatları ilə Suriya ərazilərinə daxil oldu. İndi isə Ankara kürdləri sərhəddən uzaqlaşdırmaq üçün Suriya-Türkiyə sərhədinin kürdlərin nəzarət etdiyi Cerablus-İraq sərhədi arasındakı sərhəd xəttində təhlükəsiz zonası yaratmağa çalışır.
Artıq ABŞ-la davam edən ikiillik danışıqların ilkin nəticələri var. Avqustun 5-7-də ABŞ və Türkiyə hərbi komandanlığı arasında əldə olunmuş razılaşma əsasında ilkin mərhələdə havadan müşahidə, sentyabrın 9-da isə quru qüvvələrinin (hər iki tərəfdən 6 zirehli avtomobil olmaqla – K.R.) iştirakı ilə Suriya-Türkiyə sərhədində birgə patrul həyata keçirilib. ABŞ hərbi koalisiyasının sözçüsü polkovnik Myles Caggins patrul qruplarının YPG-nin “könüllü olaraq çəkildiyi” ərazidə ləğv edilən səngərləri və döyüş mövqelərini müşahidə etdiyini bildirib.
Ancaq belə anlaşılır ki, amerikalılarla türklər arasında sərhəddəki təhülkəsiz zona mövzusunda ciddi fikri ayrılığı var. Çünki birincisi, amerikalılar ən sonda, Türkiyə sərhədə qüvvə toplayıb təkbaşına əməliyyata başlayacağı ilə hədələdikdən sonra məcbur qalaraq birgə patrula razılaşdı. Digər tərəfdən, hətta bundan sonra prezident Ərdoğan deyib ki, amerikalılarla anlaşmazlıq var. Sitat: “Bir təhlükəsiz zolağı yaratmaq üçün ABŞ-la danışıqlar aparırıq. Ancaq bu mövzuda bizim istəklərimizlə onların beynindəkilərin eyni şey olmadığını görürük. Müttəfiqlərimiz bizim üçün deyil, terror təşkilatı (PYD/YPG) üçün təhlükəsiz bölgə yaratmaq istəyir. Belə bir anlayışı rədd edirik”.
Məsələ ondadır ki, Türkiyə Suriya ilə sərhəddə, kürdlərin nəzarət etdiyi ərazidə 35-40 kilometr dərinlikdə İraq sərhədi ilə Cerablus arasındakı ərazidə təhlükəsizlik zolağı yaratmağa çalışır. Bununla Ankara həm YPG-ni öz sərhədlərindən xeyli uzaqda saxlamış olur (çünki PKK burdan rahat şəkildə Suriya və Türkiyə ərazilərinə keçid edə bilir – K.R.), həm də strateji olaraq kürdlərin ərazilərinin böyük hissəsini onlardan alır və faktiki olaraq muxtariyyət layihəsinə böyük zərbə vurmuş olur. Lakin Vaşinqton bununla, yəni 40 kilometr dərinliklə razılaşmır. SDQ isə yalnız 5 kilometr dərinliyə razılıq verir.
Kürd xəbər agentlikləri NATO generallarının da iştirak etdiyi qapalı toplantıda Türkiyə və ABŞ arasında kürd bölgəsində 100 kilometr uzunluğu və 5 kilometr dərinliyində zolağın razılaşdırıldığı haqda xəbər yaysa da, Demirörən Xəbər Agentliyi toplantıda zolağın dərinliyi və uzunluğu ilə bağlı razılaşmanın əldə olunmadığını yazıb. Agentliyin iddiasına görə, Türkiyə 35-40 kilometr dərinlik tələb edir, amerikalılar isə dərinliyin 17-20 kilometrlə məhdudlaşmasını istəyir. Ərdoğanın da açıqlamalarından belə anlaşılır ki, təhlükəsizlik zonası mövzusu ilə bağlı iki tərəfi qane edən razılaşma əldə olunmayıb. Ancaq güman ki, amerikalılar kürdləri Türkiyənin hücumundan qorumaq üçün birgə patrula başlayıblar.
Çox güman ki, uzun müzakirələrdən sonra bu ay ərzində Suriyada Konstitusiya Komissiyası fəaliyyətə başlayacaq. Çünki əks təqdirdə gələnilki prezident seçkiləri mövcud Konstitusiya ilə keçiriləcək. Ancaq Komissiyanın gələn ilin yazına qədər ciddi nəticəyə nail olacağı şübhəlidir. Çünki döyüş və siyasət meydanındakı qüvvələrin leqallaşdırılması prosesi başa çatmayıb. Kürd bölgəsində və İdlibdəki qeyri-müəyyənlik davam edir. Bu isə o deməkdir ki, indi haqqında danışılan böyük sülh və ya siyasi keçid mərhələsi yaxın zamanda olmayacaq. Suriya məsələsinin taleyini ilk gündən bu yana olduğu kimi silahlar müəyyən edəcək.

APOGEE OF THE SYRIAN CONFLICT
Apparently, the conflict in Syria has reached its final stage. But it is not over yet. The north of the country, which is known for the complexity of events due to the large number of military groups fighting there and the official forces of foreign powers, is still an arena of bloody hostilities.
Deployment of forces
The northern border of Syria is a 900-kilometer strip separating the country from Turkey and stretching from the border with Iraq in the east to the Mediterranean Sea in the west. This includes three Kurdish regions, as well as the districts of Manbij, Aleppo, Afrin, Idlib and Latakia. Part of the border zone, i.e. approximately 22-25% of the Syrian territory from Iraq to Jerablus is under the control of the Kurds.
In August 2016, as part of the Operation Euphrates Shield, Turkish army liberated from ISIS an area about one hundred kilometres west of Jerablus towards Afrin. Currently, this section is under the control of the allied opposition forces. In 2018, as part of the Operation Olive Branch, a joint military operation of the Turkish army and its allies from the Syrian opposition, the Turkish army also liberated Afrin from Kurdish militants.
Idlib region covers the territory from Afrin to Latakia in the west, remaining the only administrative unit controlled by opposition forces, except the areas under Kurdish control. The Al-Nusra Front, or Hayat Tahrir al-Sham, a military organisation recognised as a terrorist organisation by the international community, and the associated radical armed groups control about 70% of the Idlib territory. One of them, the third powerful group, is the Islamic Party of Turkestan consisting of about 15 thousand people, mostly Uyghur Turks. The remaining 30% of Idlib’s territory, including the section between Afrin and Aziz-Jerablus, is controlled by the Free Syrian Army supported by Turkey and a number of armed opposition groups. In addition, ISIS units operate in northern Syria.
There are also armies of major world powers in northern Syria. The US deployed 25 military bases in the Kurdish regions of the country, and until Trump's decision to leave the country, there were 2,000 American troopers officially registered there. France has five military bases on the same territory. According to various estimates, in 2017 and 2018, the US Army conducted military training for 40 and 30 thousand members of the Popular Self-Defence Forces (YPG), respectively. It is estimated that currently there are about 35 thousand armed fighters of the Syrian Democratic Forces (SDF) in the Kurdish regions of Syria. In addition, last year, the American media reported on a training program for 30 thousand border troops to protect the Kurdish territories. Recently, the Turkish president said that the US handed over to Kurdish forces 50 thousand trucks full of ammunition and equipment.
The extent of the Turkish military presence in Syria remains unknown. According to Russian sources, during the operations, especially in Afrin, 8-12 thousand Turkish military personnel were present in Syria. In accordance with the Sochi Treaty of September 17, 2018, there are 12 Turkish army observation posts in Idlib to monitor the ceasefire in addition to Afrin and Aziz-Jerablus controlled by Turkey.
It is estimated that there are also around 1,000 Iranian troops in Syria, as well as seven Iranian observation posts to monitor the ceasefire around Idlib. Along with the Iranian army in northern Syria, there are Hezbollah armed brigades, as well as the military brigades of Fatimiyun and Abulfadl Abbas.
At the peak of the active period of military operations in Syria, there were officially 5,000 Russian troops, including various forces deployed at the Tartus navy base and the Khmeimim airbase in Latakia, as well as the military police.
Two years ago, rumours were circulating that a high-ranking Chinese military official arrived to Damascus to allegedly help deploy a group of Chinese military men to support the Syrian government in its fight against Uyghur militants in Idlib. But this information has not received official confirmation.
Goals and objectives of the parties
The situation in this area is rather complicated. Each state/party to the conflict has its own interests and plans, which they are trying to realise by manipulating the military forces and armed groups.
Kurdish policy of Washington
The US began supporting Kurds in the north of the country after they noticed a diminishing likelihood of the overthrow of Bashar al-Assad in 2013. The Kurds helped American army as its ground forces in operations against ISIS. Therefore, Washington extensively supported the Kurds. In the military budget for 2019, the US government allocated $250 million to support the Syrian Kurds, namely the SDF. Just like in Iraq, the United States supports the system of Kurdish administration in the region, hence confirming its commitment to the idea of ​​creating a Kurdish autonomy in Syria.
The Kurds control about 25% of the Syrian territory and are very close to creating autonomy both politically and militarily. But this issue must be agreed internationally. If the autonomy project is approved in the Middle East, a second “Kurdish state” will be created after Iraqi Kurdistan. As Iraqi practice has shown, the creation of a second Kurdish autonomy in Syria may help the West as a means of military and political pressure both on Damascus and on Turkey in the future. Therefore, many Western countries openly or tacitly support the idea of ​​Kurdish autonomy.
Russia's goal
Obviously, with a 49-year military agreement with Bashar al-Assad and strengthening its position in Syria during the military conflict, Moscow’s first goal is to keep the current president in power. Russians also maintain smooth relations with the Kurds. But given that the Kurds are now completely controlled by Washington and the Kurdish project could turn into a means of pressure on Damascus, Moscow, at every opportunity, focuses on the territorial integrity of Syria. During a meeting with his Turkish counterpart Erdogan near Moscow on August 25, Russian President Putin once again emphasized the importance of the territorial integrity of Syria, which is now a priority for Turkey.
Three goals of Ankara
The Turkish government has current and strategic goals for northern Syria. The current goal is to stop the flow of refugees from Idlib and other regions to Turkey, especially after the start of a new military operation in Idlib. Currently, about 1 million Syrians have accumulated near the Turkish border, who are likely to try to enter Turkey as soon as the first shots are fired.
Turkey’s first strategic goal in Syria is to prevent the Kurds from gaining autonomy in the north of the country. Ankara considers the creation of Kurdish autonomy in Syria under the leadership of PYD, that is, the Syrian wing of the Kurdistan Workers' Party (PKK), and the YPG armed forces subordinate to it, as a direct threat to Turkey. If Ankara somehow managed to find a common language with the Kurds of Northern Iraq and personally with Barzani (although the 2017 referendum showed that sometimes this also becomes impossible), reaching an agreement with the leftist Kurds from PYD can be very difficult and even impossible. In other words, Kurdish autonomy in northern Syria is a direct threat to Turkey’s national security.
The second important goal of Ankara is to ensure the transfer of power to various opposition forces, which it supports in northern Syria, thanks to the territories freed from ISIS and YPG, as well as Idlib. Otherwise, after the “big deal” between Bashar al-Assad and Russia, they will try to destroy these forces, which will be an end of the military-political opposition built and supported by Turkey for many years. Therefore, Ankara is trying to get out of the situation with minimal benefit, namely by endowing the forces supported by it with certain authority.
But the problem is that the positions of Ankara, Tehran and Damascus match on the Kurdish problem but are different regarding Idlib. Conversely, there is no serious disagreement between Ankara and Washington on the issue of Idlib and the defence of the opposition forces, which is not true about the Kurdish issue because, as already noted, Washington supports the Kurdish autonomy while Ankara considers it as a direct threat to its sovereignty.
Oddly enough, but Iran and Syria are apparently the only two countries that can be the most natural and sincere allies of Ankara on the Kurdish issue. On the one hand, Iran is interested in protecting the territorial integrity of Syria and does not want Washington's presence in the region, and on the other, it understands well that it will be the next addressee of the supporters of the Kurdish autonomy. Damascus in no way wants to change its unitary structure by providing the Kurds with autonomy. But as long as there is a serious conflict situation around Idlib, it is too early for Damascus and Ankara to sit around the negotiating table. So far, Tehran and Moscow are talking on behalf of Bashar al-Assad with Ankara.
Since April 2019, the Syrian army has advanced in Idlib and at the end of last month took control of Khan Sheikhun and the surrounding areas in the south of Idlib. The operation was terminated only after Erdogan’s visit to Moscow on April 25, and a ceasefire was announced on August 31.
After a temporary ceasefire, Turkish authorities focused on the situation in the Kurdish region of Idlib. Despite numerous attempts since 2012 to create a secure border zone, Turkey has failed to secure the support of its allies. In subsequent years, Turkey entered Syria to conduct anti-terrorist operations. Now Ankara is trying to create a safe buffer zone along the Syrian-Turkish border between Jerablus and Iraq in order to keep the Kurds away from its borders.
Apparently, the two-year negotiations with the US produces preliminary results. Thanks to an agreement reached on August 5-7 between the US and Turkish military commands, the armies of both countries carried out joint air patrols of the Turkish-Syrian border. They did the same on September 9 with the participation of ground forces and six armoured vehicles on each side. According to a spokesman for the US military coalition, Colonel Myles Caggins, patrol groups monitor the trenches and combat positions destroyed in the zone of YPG's “voluntary retreat”.
However, it is clear that there are serious disagreements between the Americans and the Turks regarding the border security zone. First, the Americans were forced to agree to jointly patrol the border with the Turks after Turkey concentrated its forces on the border, thus hinting at a willingness to start the operation alone. But even after that, President Erdogan said that there were misunderstandings with the Americans. Quote: “We are negotiating with the US to create a safe buffer zone along the border. But what we see is our expectations on this issue do not match their plans. Our allies want to create a safe zone not for us at all, but for a terrorist organisation (PYD / YPG). We reject such an idea.”
In fact, Turkey is trying to create a buffer zone along the Syrian border on the territory between Iraq and Jerablus in Syria (currently controlled by the Kurds) and stretching 35-40 km inland. Thus, Ankara will be able to push the YPG far from its borders by cutting the PKK communication channel between Syria and Turkey, and strategically take away most of the Kurdish territory, effectively undermining the project of Kurdish autonomy.
However, Washington does not want the Turks deep (40 km) inside the country, while SDF agrees only on a width of the buffer zone not more than 5 km.
Recently, Kurdish news agencies reported that at a closed meeting of Turkish and NATO generals, Turkey and the US agreed on the length and width of the buffer zone (100 and 5 km, respectively). However, the Turkish news agency Demirören reported that no such agreement existed. According to the agency, Turkey wants to expand the coverage area to 35-40 km, while the Americans are interested in a width of no more than 17-20 km. According to President Erdogan, the parties have not reached a mutually beneficial agreement on the buffer zone yet. But it seems that the Americans began joint patrols to protect the Kurds from the Turkish attack.
It is likely that after long discussions, the Syrian constitutional commission will begin work this month. Otherwise, the presidential election scheduled for next year will be held in accordance with the current constitution. Nevertheless, it is doubtful that the commission will achieve any serious results by next spring, because the process of legalizing forces in the military and political arenas is not yet completed. Uncertainty about the Kurdish issue in and around Idlib continues. This means that it is too early to talk about achieving a "great peace" or a political transfer of power in the country. Whether we like it or not, but, apparently, the fate of the Syrian issue will be determined by weapons, as it has always been from the first day of the conflict.