«DÜNYANI GÖZƏLLİK YOX, SEVGİ XİLAS EDƏCƏK»
Yeddi yaşında Sergey Bondarçukun "Müharibə və sülh" filmini izlədikdən sonra artıq bir aktyor olacağına əmin idi. Bu düşüncə o qədər açıq özünü göstərirdi və arzu o qədər dəqiq formalaşmışdı ki, Balakən orta məktəbinin şagirdi Səfa Mirzəhəsənov üçün peşə seçimi ilə bağlı başqa heç bir fikir ortaya çıxmayıb. Bu gün o, Azərbaycanın xalq artisti, Akademik Rus Dram Teatrının aparıcı səhnə ustasıdır, rejissorlardan tələb görür, tamaşaçılar tərəfindən sevilir, səhnədə 40 il xidmət ərzində teatr muzası Melpomenanın dost münasibətini qazanıb. Bu gün, artıq o, 60 yaşında özünü xoşbəxt və uğurlu insan sayır. Sanır ki, Allah ona böyük bir xoşbəxtlik verib - sevdiyi işə xidmət edir, sevir və sevilir, böyük ailəsi var, dostları var, dünyanın ən gözəl şəhərlərindən birində yaşayır. Hər səhər oyanaraq başının üstündəki dinc səmaya sevinir.
O, ümumiyyətlə, müsbət insandır: həmişə gülümsərdir, gülərüz və mehribandır. O, kollektivdə tək insandır ki, həm həmkar-aktyorların, həm də sex işçilərinin ad günlərinin tarixini bilir. Bu vəziyyətdə ən xoş məsələ odur ki, o, həmişə bir insanı necə təbrik etməyi və ona nə bağışlamağı bilir. Bu cür hallarda hər zamaninsanın xoşuna gələ biləcək bir şey var ki, bütün günü üçün xoş əhvali-ruhiyyə yaradır. Biz Rus Dram Teatrında Moskva dramaturqu Valeri Muxaryamovun pyesi əsasında hazırlanmış "Sürprizlər günü" pyesinin premyerasından bir ay əvvəl onunla danışırıq.
- 40 il boyu inamla və sədaqətlə xidmət etdiyiniz teatr səhnəsindəki ilk çıxışınızı xatırlayırsınızmı?
- Elə aydın və dəqiq ki, sanki dünən olub. 20 yaşım var idi və uşaqlar üçün "Sehrli bal çəlləyi " adlı tamaşa idi.
- Nağılda oynamağınız xoşunuza gəldimi?
- O qədər çox ki, bu gün də bu təcrübəni təkrarlamağa hazıram. Ancaq... bu hüququ gənclərin əlindəndən almaq olmaz. Nağıl janrı peşə təlimləri üçün gözəl bir məkandır.
- Bilirəm ki, Rus Teatrının nağılları ilə böyümüş dünənki uşaqlar bu gün də sizi tanıyırlar, yaxınlaşıb söhbət edir və ya suallar verirlər – bu, sizi narahat etmir? Hər halda, neçə illər keçib...
- Nə danışırsınız! Mən buna həmişə şadam. Onların mənim pişiyim Leopold, Leşa və ya doktor Livsi ilə bağlı xatirələri bizim ümumi Bakı keçmişimizdir. Onların məni uşaqlıq illərindəki tamaşalarından xatırladıqları məni məmnun edir.
- Bu 40 illik səhnə həyatını necə xatırlayırsınız?
- İsti və işıqlı. Mənə Rahil Ginzburq, Anatoli Falkoviç, Vera Şirye, Sergey Yakuşev, Fuad Poladov, Ksana Babiçeva, Məlik Dadaşov, İrina Perlova ilə yalnız eyni teatrda işləmək deyil, həm də birgə səhnəyə çıxaraq tərəfdaş olmaq xoşbəxtliyi nəsib olub. Bunlar dostluq və peşəkarlığın qovuşuğunda qurulan münasibətlər idi. Özünüzü həm bərabər səviyyəli tərəfdaş, həm də bir tələbə kimi hiss etməyinizə imkan verən münasibətlərdir. Gözəl dövrlər idi! Onların hər birini minnətdarlıq və sevgi ilə xatırlayıram. Murad Yagizarovu da, onunla internet sayəsində fəal şəkildə ünsiyyətdə oluruq, bir tərəfdaş kimi eyni səhnədə uzun müddət olmamağımıza baxmayaraq, bu insan yenə də mənim üçün maraqlıdır.
- Tamaşalardan hansı barədə yaddaşınızda parlaq xatirə qalıb?
- O! Bunların sırasına " IV Kin " (IV Georq) də, "Qağayı" (Triqorin) da, "Ulduz, sevgi və şampan" (Kişi) da, "Gözəl kişi" (Okoyomov) də, "Lənkəran xanının vəziri" (Vəzir) də, "Karamazov qardaşları" (İvan Karamazov) da, "Hiyləgər aşiq" (Lusindo) də daxildir... Ümumiyyətlə, siyahını davam etmək olar.
- Bəs, oynadığınız sevimli rollarınızdan hansını bu gün də səhnəyə çıxaraq oynamağa hazırsınız?
- " IV Kin" pyesindəki IV Georqu.
- Teatrın səhnəsində neçə insan obrazı yaratmısınız?
- Saymamışam, amma düşünürəm ki, yüzdən çox olduğu dəqiqdir. Bəlkə də, iki yüzə yaxındır.
- Hansı janrda özünüzü ən rahat hiss edirsiniz?
- Bu barədə də heç düşünməmişdim. Ancaq, yəqin ki, komediya, dram, detektiv janrlarında.
- Siz ardıcıl olaraq bir neçə il "Tamaşaçı seçimi mükafatı" və növbəti teatr mövsümünün bağlanmasını vurğulayan "Apofigey" nominasiyalarında mövqe tutmusunuz. Pərəstişkarlarınız da çoxdur. Bu qədər pərəstişkarı olan bir aktyor özünü necə hiss edir?
- Heç nə hiss etmir. O, sadəcə başa düşür ki, pərəstişkarları aktyorla - rolun ifaçısı ilə aktyorun səhnədə yaratdığı personajın obrazı ilə eyniləşdirməaparmağa meyillidirlər. Bu isə romantik bir qadın fantaziyasıdır.
- Yüz il əvvəl aktyorlara müxtəlif"hədiyyələr" vermək adət olub. Daş-qaş, paltar, at, malikanə, atlı kareta, pul bağışlayırdılar. Bu gün də bu ənənə qorunur. Ancaq şirniyyat, ətir (odekolon), oyuncaqlar, çiçəklər şəklində. Sizcə, izləyicinin minnətdarlığını ifadə edən, amma aktyorun etik hisslərini aşağılamayan bir universal "təklif" varmı?
- Bəli. Tamaşaçıların ən universal hədiyyəsi çiçəklərdir. Yalnız ən yaxın dostlardan başqa nəsə bir şeyi qəbul edə bilərsiniz.
- Köhnə tərzdə kitabları cilddə oxumağa davam edirsiniz, ədəbiyyatın son yeniliklərini izləyir və kinoteatrlara baş çəkirsiniz. Müasir qacetlərə keçməyə cəhd etmirsiniz?
- Mənim müxtəlif janrlarda ədəbiyyat yüklənmiş bir elektron kitabım var. Ancaq mən yenə də əvvəlki kimi kitab mağazasına gedirəm və oradan kitab alıram. İngilis dedektiv janrına üstünlük verirəm. İndi məsələn, Robert Gelbreytin (Coan Roulinq) "Ölümcül ağlıq" kitabını oxuyuram. Süjetin inkişafından ləzzət alıram və bununla, istirahət edirəm. Kinoteatrlara isə yoldaşımla birlikdə gedirik, çünki biz ekranlara çıxan bütün yeni məhsulları kompüter ekranından deyil, böyük ekrandan izləməyə çalışırıq.
- Mən bilirəm ki, sizinlə həyat yoldaşınızla çox ahəngdar birliyiniz var, bəs, bu, siz hər ikiniz səhnəyə çıxanda ailə münasibətlərinə mane olmur? Məsələn, «Afina axşamları»nda və ya premyerası yaxınlaşan «Sürprizlər günü»ndə?
- Bilirsiniz, biz bir-birimizə o qədər “çulğaşmışıq” ki, bir-birimizi bir sözdən, bir baxışdan, bəzən telepatik olaraq anlayırıq, bu, mane olmur, əksinə kömək edir. Həm də bu həmişə hər hansı bir rolun yaradılması ilə bağlı hansısa detalları müzakirə etmək üçün bir fürsətdir.
- Yeni qəhrəmanınız əvvəl oynadıqlarınızın hamısından bir qədər fərqlidir?
- Əlbəttə! Hər şeydən öncə teatrla bağlı bir qəhrəmanı oynayıram. O, daima komik vəziyyətlərə düşür. Özü də, onu həm peşə, həm də mənəvi cəhətdən o qədər gözdən salırlar ki, hər dəfə vəziyyətdən birtəhər çıxmalı, hiyləgərlik etməli, yeni şeylər uydurmalı olur. Bir sözlə, onun üçün bütün hadisələrin açıldığı və "sürprizlərin" yarandığı gün çox çətin olub (tamaşaçını məhz bu şənləndirir!), amma o, vəziyyətdən çıxır.
- Yəni siz bir gəzəyən yaramazın teatr obrazını yaratmısınız?
- Yox da, niyə bu qədər qəti qərar verirsiniz?
- Bəs, quruluşçu rejissor bu barədə nə düşünür?
- Deməyəcəyəm. Aleksandr Şarovskinin bu barədə düşündüyü hər şeyi noyabrın ilk yarısında teatrımızın səhnəsində görmək olar.
- Yaxşı, bu hekayədə Yevgeniya Nevmerjitskaya kimi oynayır - həyat yoldaşını və ya sevgilisini?
- O! Bax, bu, əsas intriqadır və bu barədə on dəfə danışmaqdansa, bir dəfə görmək daha yaxşıdır.
- Yəni ən sonda sizin üçün aktyor peşəsi nədir: göylərin hədiyyəsi, ya sınağı?..
- Yuxarıdan göndərilən bir hədiyyə kimi. Deməli, mən birdən çox həyat və tale yaşamalıydım. Yaşamaq və özün üçün çox vacib nələrisə anlamalısan. Bəlkə də, buna görə səhnədə olduqları zamanın hər dəqiqəsində məhz həmin anı yaşamağı bacaran aktyorlara sonsuz hörmət edirəm.
- Siz özünüzü də bu cür aktyorlar sırasına aid edirsiniz?
- «Bəli» deyə bilsəydim, özümü xoşbəxt sayardım. Ancaq düşünürəm ki, bu barədə danışmaq üçün yalnız izləyicilərin və tərəfdaşlarımın haqqı var.
- Belə çıxır ki, 60 yaşınız, səhnədəki 40 iliniz – bir nəticə deyil, sadəcə özünüzü və peşə sirlərinizi öyrənmək üzrə axtarışların davamıdır?
- Yəqin, belə də demək olar. Bilmirəm. Ancaq bir şeyi əminliklə deyə bilərəm: zaman səhnəyə çıxmazdan öncə yaranan həyəcana qarşı immunitet yaranmağa kömək etmir. Hələ də ilk dəfə səhnəyə çıxdığım kimi həyəcan keçirirəm.
- Hansısa personajları nə vaxtsa oynamağı arzu etmisiniz, amma bu heç alınmayıb?
- Qorxuram orijinal olmasın, amma olduğu kimi deyəcəm. Nə vaxtsa Romeonu, sonra Maqbeti, Raskolnikovu, "Ustad və Marqarita"dakı Ustadı, Çexovun qəhrəmanları Astrov və Qayevi, südçü Tevyeni oynamaq istəmişəm...
- Bəs, indiki akademik teatrın səhnəsinə çıxıb bu gün nə oynamaq istərsiniz?
- Klassik bir pyesdən istənilən qəhrəmanı. Klassika - peşəkar üçün bir həzzdir. İllər keçir. Çoxunu heç vaxt oynamayacam. Hələ də nələrisə etmək istərdim...
- Bəs, xoşbəxt bir insan kimi Səfa Mirzəhəsənovun həyat kredosu necədir?
- Gözəllik, bəllidir ki, qorxulu bir gücdür. Ancaq dünyanı o yox, sonsuz məhəbbət xilas edəcək.
- Qarşıda teatr üçün yubiley ili gəlir. 2020-ci ilin dekabrında teatrın 100 yaşı tamam olacaq. Kollektivə və özünüzə nə arzu edərdiniz?
- Mən bu teatrın 60 yaşını qeyd etdiyi ildə aktyoru oldum. Sonsuza kimi xoşbəxtəm ki, teatrın yüz illik tarixini "akademik" adı statusunda qeyd edilən günü gördüm, bunun üçün hörmətli Prezidentimizə təşəkkür etmək istəyirəm. Teatr olub, var və olacaq. Həmkarlarıma maraqlı pyeslər, rollar və onları sevən izləyicilər arzulayıram.Direktor Ədalət Hacıyevə və baş rejissor Aleksandr Şarovskiyə səbir, dözüm və cansağlığı arzulayıram, çünki qarşıda bir çox yubiley ərəfəsi işlər və tədbirlər var.

"LOVE WILL SAVE THE WORLD, NOT BEAUTY"
He decided to be an actor when he was seven years old, after watching Bondarchuk Sr.'s War and Peace. A student of the Balaken secondary school Safa Mirzahasanov expressed his thought and desire so clearly that he had no other idea about his future profession. Today he is the People's Artist of Azerbaijan, the leading stage master of the Academic Russian Drama Theatre. The audience loves and respects the master with over 40 years of service on the stage of his theatre. The 60-year-old actor feels a happy and well-established person, and is grateful to his fate for awarding him with such a great chance to serve his beloved work, to love and be loved, to have a large family, friends, to live in one of the most beautiful cities in the world and enjoy the peaceful sky every morning. Generally, he is a positive person: he is always smiling, affable and kind. He is the only one in the team who remembers the birthday dates of not only his fellow artists, but also other co-workers. Above all, he always knows how to congratulate the birthday persons and what to present them. Our conversation took place almost a month before the premiere of the play Surprise Day Valery Mukharyamov.
"Do you remember your first appearance on stage? After all, you have faithfully and devotedly been serving Melpomene for forty years?"
"I do, of course. As if it was yesterday. I was 20 years old when I played in a fairy tale called Magic Barrel of Honey.
"Did you enjoy playing in fairy tales?"
"I am ready to live this experience again. But I cannot deprive my younger colleagues of this right. Actually, fairy tales are a wonderful opportunity for professional training."
"I know that those who grew up on the fairy tales staged in the Russian Drama Theatre still recognise you and approach you to have a chat or ask questions. Doesn't it bother you after so many years?.."
"Of course not! I am always happy. Their memories of my characters Leopold, Leshiy or Dr. Livesey are our common Baku past. I am pleased that they remember the performances of their childhood."
"How would you describe these 40 years of your life on stage?"
"Warm and light. I have been gifted to work on stage in partnership with the great masters of our theatre, including but not limited to Rakhel Ginzburg and Anatoly Falkovich, Vera Shirye, Sergey Yakushev, Fuad Poladov, Xana Babicheva, Melik Dadashov, Irina Perlova. It was a strange relationship balancing between personal friendship and professionalism on stage. It is this kind of relationship that made me feel both an equal partner and a student. It was a wonderful period! I recall each of my partners with gratitude and love. I am also thankful to Murad Yagizarov. We still actively communicate online; I am still interested in this person, although we have not been on the stage for a long time as partners."
"Which of your performances impressed you more than others?"
"There are many of them. Kin IV (George IV), The Seagull (Trigorin), Star, Love and Champagne (Man), Handsome Man (Okoyomov), Vizier of the Lankaran Khanate" (Vizier), The Karamazov Brothers (Ivan Karamazov), Cunning Lover (Lusindo), and so on..."
"And which of your favourite roles are you ready to play today?"
"George IV in Kin IV".
"How many characters have you played so far?"
"I didn't count but I think more than a hundred, for sure. Or maybe about two hundred."
"In which genre do you feel most comfortable?"
"I have never thought about that. Perhaps, in comedy, drama or mystery."
"For many years, you have been awarded Audience Choice Award in Apofigey, which marks the closing of each theatrical season. You have many female admirers. How do you feel about that?"
"Nothing at all. I simply know that fans often identify an actor with a characters that they see on the stage. This is just a romantic fantasy of women."
"One hundred years ago, the fans used to give various presents to their favourite actors, such as jewellery, clothes, horses, estates, carriages, money. This tradition is still alive. Only the items have been replaced by sweets, perfumes, toys, flowers. Is there a universal "present" that would express the gratitude of the audience without offending the actor's feelings?"
"Yes. The most universal gift from the audience is flowers. We can accept other types of presents only from our closest friends."
"I know you as an old-school but avid reader, who still reads paper books, follows the latest events in literature and visits movie theatres. Have you tried switching to modern gadgets?"
"I have an e-book loaded with books of various genres. But I still go to the bookstore and buy books there. I prefer the English mystery novels. For example, I am reading Lethal White by Robert Galbraith (Joan Rowling). I enjoy the development of the plot and so relax. Well, I visit cinemas with our wife because we try to follow all the new releases and simply because we enjoy large screen."
"I know that you and your wife have a very harmonious union, but aren't family relationships hindering when you both are on stage? For example, in Athens Evenings or in the upcoming premiere of Surprise Day?"
"You know, our characters are so intertwined that we understand each other at a glance, sometimes telepathically. This helps a lot. Above all, it is also an opportunity to discuss some details related to our roles."
"Is your new hero different from others?"
"Sure! I play a hero who is also related to the theatre. He constantly finds himself in funny situations, which are so discrediting both professionally and morally that he has to kind of scramble to figure things out all the time. And on the day when all the surprising events take place, he has some difficult but funny moments on stage but he survives...
"In other words, your character is a sort of adventurer?"
"Well, I would not be so categorical about him?"
"What does the director think about this?"
"I will not tell, sorry. Everything that Alexander Sharovsky thinks about the play can be seen on the stage of our theatre in the first half of November."
"Well, who is the character of Yevgenia Nevmerzhitskaya in this story - a wife or a lover?"
"Oh boy, this is the main intrigue and you better see it once before I tell you about her character."
"What does the profession of an actor mean for you: a gift from heaven, a test or?.."
"A divine gift. It means I had to live more than one life and fate. To live and understand something very important for me. Perhaps that's the reason of my endless respect actors who know how to be and live on stage, here and now."
"Do you also consider yourself such an actor?"
"I would be happy to say yes. But I think that only audience and my partners have the right to tell you about it."
"If I am right, 60 years of your life and 40 years on stage is not a final result but just a continuation of the search for yourself and the secrets of the craft?"
"I guess you are right. I do not know. But one thing I can say with absolute confidence: even the time is not capable of relaxing me before entering the stage. I still feel terribly excited, as if it's my first performance on the stage."
"Have you dreamed of characters that you would like to play but have not been able to?"
"I'm afraid I sound pathetic now but I will say 'yes'. I have once dreamed of playing Romeo, then Macbeth, Raskolnikov, the Master in The Master and Margarita, Chekhov's heroes Astrov, Gayev, Tevye the Dairyman..."
"What would you like to play today?"
"Any hero in a classics play. Classics is a pleasure for a professional. Years go by. I will never be able to play a great deal of roles. I would like to have time to do something more..."
"What is the credo of a happy person like you?"
"As you know, beauty has a terrible power. But it is the endless love which will save the world, not beauty."
"Your theatre turns 100 years old in December 2020. What would you wish your team and yourself?"
"I became an actor of the Russian Drama forty years ago, when our theatre turned sixty. I am infinitely happy that I have reached the day when our theatre will celebrate its hundred years. The theatre always has been and always will be. I wish my colleagues interesting performances, roles and loving viewers. To our director Adalet Hajiyev and chief director Alexander Sharovsky, I wish patience, endurance and health because there is much to be done before the anniversary."