Rəssam Günay İsayeva heç düşünmürdü ki, onun həyatında daha bir çox önəmli məna yarana bilər
Deyirlər, evdar qadınların həyatı darıxdırıcı və monotondur: ev, mətbəx, uşaqlar, ər, qayğılar. Ətalət, əkiz qardaşlar kimi bir-birinə bənzəyən günlər. Qadınlarda tez-tez partlamalar baş verir: göz yaşları, özündən çıxma, özündən və ərindən narazılıq, bu isə boşanmaların çoxalmasına aparır. Vəziyyət, gerçəkdənmi bu qədər həllolunmazdır?
Günay İsayevanın da əhvalatı təhsil almış, 18 yaşında evlənmiş və çox uşaq anası olmuş bir çox qızların taleyindən o qədər də fərqlənmir. Yaraşıqlı gənc bir qadındır – pediatr həkimdir, iki yetkin oğul və bir azyaşlı qız anası – inana bilməzdi ki, yaşı otuzu keçəndən sonra birdən-birə özündə rəssamlıq istedadı aşkar edəcək. Günay qızının rəsm çəkməyi sevdiyi karandaşları və diyircəkli qələmləri boyalarla, kağız albomlarını isə daha mürəkkəb səthlərlə əvəz etdikdən sonra, sanki uşaqlıqda rəsm çəkməyə olan sevgisi qəflətən canlandı. Sadəcə, günlərin birində əlinə boya götürdü və boşqabın səthində nəsə kosmik bir rəsm çəkdi.
Çox maraqlı məsələ
Boşqabın sol kənarı boyunca saçaqlı günəş şüaları burulur, sağ kənarında isə bunun qarşısında qırmızı-narıncı enerji dəstələri saçılır. Bunlar onun hissləridir. Onlarda duyğular və özündən narazılıq var. Ona elə gəlirdi ki, həyat yanından ötüb keçir, amma o isə heç nə etmir! Uşaqlar böyüyürdü və Günay onlar üçün maraqlı olmaq istəyirdi. İşlərini ərinə və uşaqlarına göstərdi. Böyük heyrətinə baxmayaraq, o, dəstək aldı: onların xoşuna gəldi! Əri, necə oldusa, dedi ki, bununla, ciddi şəkildə məşğul ola bilər. Çünki bundan maraqlı bir şeylər alına bilər. O da həvəslə keramika səthlərini boyamağa başladı: boşqabları, dibçəkləri, fincanları. Süjetlər özlüyündə ortaya çıxdı, hansısa özəl məkandan gəldilər; Gözəllik və bədii İdeya fəzasından.
Sonrası gəldi
Sonra şüşə səthində işləmək arzusu ortaya çıxdı, çünki şüşə keramika ilə müqayisədə boyalara fərqli reaksiya verirdi ki, bu da onun marağına özəl bir canlılıq qatırdı. O yaradıcılıq canlanması düşüncələrini daha cəsarətli, əlini daha inamlı edirdi. Bəlli deyil, rəfiqəsi ondan köynəyinin üzərinə rəsm çəkməsini istəməsə idi, bəlkə də, yenə də səthləri dəyişdirmək həvəsi yaranardı. Bədii inkişafında bu yeni mərhələ həvəsləndirdi və ürəkləndirdi: bacara bilərəmmi? Alınacaqmı? Bacardı. Hər şey düşündüyündən də əla oldu.
Sonra rəfiqəsinin uşaqlarının və öz qızının köynəklərinə rəsm çəkdi. Beləliklə, yeni bir ehtiyac – mil və qarmaqların köməyi ilə paltar və aksesuar yaratmaq ehtiyacı yarandı. Beləliklə, kiçik qızının və rəfiqəsinin uşaqlarının rəsm çəkilmiş köynəkləri və toxuma çantaları peyda oldu, sonra rəfiqələrinin "adam içinə çıxması" üçün klatçlar, yəni modern əl çantaları, qızı üçün donlar və s. gəldi. Anladı ki, əslində, mümkün olmayan bir şey yoxdur. Yalnız bircə kərə istəyi praktik fəaliyyətə çevirmək lazımdır. Sadəcə etmək istədiyinizi arzulamağı dayandırın və bunu etməyə başlayın!
O, Nəsimi!
Son zamanlar Günay getdikcə daha çox portret çəkməyə müraciət edir. Budur, boşqabın səthindən Şərq qadının əsrarəngiz gözəlliyi bizə baxır, köynəkdən baxan qadın isə
müasirimizdir: sərt, inamlı, gözəl. Bu isə Nəsimidir. Çılğın düşüncəli şair, həm düşünməyə, həm də fiziki səviyyədə bunu hiss etməyə məcbur edir:
“Ərşlə fər şu kafü nun məndə bulundu cümlə çün,
Kəs sözunü və əbsəm ol, şərhü bəyanə sığmazam.”
Günay İsayeva – çağdaşımızdır, bakılıdır, arzularını gerçəkləşdirməyə vaxtı və enerjisi olmadığından şikayətlənərək, sadəcə “xəyal quran” bir çox yaşıdları üçün örnəkdir. Buna görə də, yaşıdları həyatın mənasını itirərək, tez-tez depresiyaya düşürlər. Ancaq sınayanda, əslində, hər şeyin çox sadə olduğu ortaya çıxır: ruhunun can atdığı işi götür və et. Heç olmasa, edib anlamağa çalış: bunu edə biləcəksənmi, arzunuz sizin imkanınıza uyğundurmu? Günay cəhd edib. Heç zaman rəssamlıq peşəsini öyrənməmiş bir adam üçün nəticə sadəcə heyrətamizdir.
Yalnız üç il keçib
Bəlkə də, Günayın əsərlərinə baxanlar onun heç vaxt rəssamlıq dərsi almadığına və ailəsində heç zaman rəssam olmadığına inanmaz. Ancaq bu, belədir. O, əlinə fırçanı ilk dəfə üç il əvvəl götürüb. Bu gün onun o qədər əsəri var ki, fərdi sərgi haqqında da düşünə bilər! Deyə bilərsiniz ki, gün o qədər çətinliklərlə doludur ki, axşama qədər arzu üçün heç bir enerji qalmır? Ancaq məhz axşam saat 22:00-dan sonra, ailə yeyib-içdikdən sonra Günayın yaradıcılıq fantaziyasının təcəssüm vaxtı gəlir. Bu, onun fərdi vaxtıdır, mənəvi harmoniya qazanmaq üçün fərdi məkandır. Düzdür, indi ona qiraət üçün vaxt qalmır, amma buna dəyər! Onun dünyası rənglərlə və sevinc hissi ilə dolub. Bu da ailə xoşbəxtliyinin açarıdır. İndi hekayəmin qəhrəmanının məqsədə çevrilmiş başqa bir yaradıcı ideyası var. O, növbəti arzusunu praktiki gerçəkliyə çevirmək niyyətindədir. Yeni ildən etibarən Günay geyimlərin modelləşdirilməsi və dizaynı ilə bağlı peşəkar təlim almağa qərar verib. Bunun edilməsi praktik olaraq uğurlu, lakin buna baxmayaraq həvəskar bacarıqların sərhədlərini genişləndirmək üçün çox vacibdir. Bunlar sadəcə sözlər deyil, sadəcə niyyət də deyil. Günay bunu mütləq mənimsəyəcək, çünki "yol gedəni gücləndirir" prinsipi ilə yaşayır. Onun böyük arzusu qızlar üçün xüsusi bir sinif, bəlkə də, xüsusi bir məktəb yaratmaq və onlara Qadınlıq öyrətməkdir.
- Qadın olmaq nə deməkdir?
- Bu, öz həyat yoldaşınız və övladlarınız üçün maraqlı bir müsahib olmaq, evdə yaşayış sahənizi bədii şəkildə təşkil edə bilmək, öz marağınızın olması, dünya ədəbiyyatından və incəsənətindən xəbərdar olmaq, bir neçə dildə danışa bilmək, tikiş, toxuculuq, yemək bişirmə və s. sahələrdə bacarıqlı olmaq deməkdir. Mənim dərin inamım budur ki, bunlar ailə və ailə münasibətlərini qoruyan bir sənət kimi öyrədilməlidir.
- Bu arzunuzun gerçəkləşəcəyinə inanırsınızmı?
- İnanıram ki, belə bir gün mütləq gələcək. Həm də qadınlar üçün arzularını gerçəkləşdirə biləcəkləri bir studiya yaratmaq istərdim. Çoxları, bütün həyatları boyu arzu etdikləri işə necə başladığını bilmirlər, buna görə də qərar vermirlər. Bunun üçün yer olmalıdır, orda müxtəlif emalatxanalarla yanaşı psixoloq da olmalıdır. Bilirsiniz, söhbətləri problemləri “sağalda bilən” xüsusi bir həmsöhbət psixoloq olmalıdır.
- Öz uşaqlarınız üçün nə istəyirsiniz?
- İstənilən bir ana kimi - xoşbəxtlik, firavanlıq, sağlamlıq. İstəyirəm ki, hər biri həyatda öz yerini tapsın. Daha doğrusu, böyüyü üçün həyatda, bütün məsələlərdə və münasibətlərdə harmoniya - o, çox sakit, düşüncəli, səbirlidir. Milanda oxuyan və memar olacaq kiçik oğlum üçün öz ölkəsi üçün memarlıq inciləri yaratmaq və bir vaxtlar Zivər bəy Əhmədbəyov etdiyi kimi Azərbaycanı şöhrətləndirmək arzulayıram. Qızım hələ kiçikdir. Qoy o, ana, ata və qardaşların yanında sağlam və xoşbəxt olsun.
- Həyatınızda ən önəmli olan nədir?
- Harmoniya.
- ???
- Mən insan və onu əhatə edən dünya arasındakı münasibətlərin açıqlığından danışıram. Bu, ailəniz, dostlarınızdır, onlar sizin və sizin həyatınızın bir hissəsidir... Əgər bu münasibətlərdə hər şey düzgündürsə, onda harmoniya hissi yaranır.
- Bəs, münasibətlərin açıqlığını nə müəyyənləşdirir?
- Hər bir insanın xarakterini təzahür edən təmkinli səmimiyyət. İnsanlarda bu keyfiyyət xoşuma gəlir. Bu, uzun illər davam edən güclü dostluğun zəmanətçisidir.
- Sizə elə gəlmir ki, bu gün səmimiyyət qıt bir keyfiyyətdir?
- Məhz belədir. Bizdə səmimiyyət çatışmır. Mənə elə gəlir ki, insanlar anlaşılmamaq qorxusu ilə ümumi qəbul edilmiş ünsiyyət formasının nəzakətliliyinin arxasında gizlənirlər. Buna görə də, bir-birlərinə qarşı səmimi deyillər. Yalnız münasibətləri dostluqla bağlanırsa, məsələ dəyişir.
- Dostlarınız çoxdur?
- Dost çox olmur. Dostlarım çox deyil, amma onlar həyatın bütün hallarında etibar edə biləcəyim insanlardır.
- Dostlarınız məktəbdən rəfiqələrinizdir?
- Niyə? Həm qadınlarla, həm də kişilərlə dostluq edirəm.
- Bəs, deyirlər, kişi ilə qadın arasında dostluq yoxdur və ola da bilməz. Bunu bir yanlış deyim hesab edirsinizmi?
- Bunu, elə də dost çevrəsi olmayanlar söyləyirlər. Yalnız sözün mənəvi baxımından icazə verilən həddən kənara çıxmayan, sadəcə, dostluq münasibətləri olan bir kişi ilə dost olmaq yetərincə mümkündür. Həm kişilər, həm də qadınlar dostluğa ehtiyac duyur. Biz toplumda yaşayırıq. Çox milyonluq bir meqapolisdə çox sayda insan arasında yaşayırıq. Aydındır ki, ünsiyyət dairəsi və ümumi maraqlarla məhdudlaşan münasibətlərlə dostlara ehtiyacımız var.
- Deməli, sizin üçün dostlarla "ürəkdən" söhbətlər önəmlidir?
- Əlbəttə! Dostlar ruhumuz üçün ən yaxşı "terapevtlər"dir!
- Əgər sizə Aya eksperimental səyahətə getmək təklif olunsaydı, buna razı olardınızmı?
- Tərəddüd etmədən! Çünki yeni bir şeyi görmək və öyrənmək üçün bir fürsətdir.
- Yəni səyahət etməyi xoşlayırsız?
- Əlbəttə, xoşuma gəlir! Çox.
- Əksər bakılılar kimi ekzotik ölkələrə səyahət etməyə üstünlük verirsiniz?
- Yox, bu məsələyə həyat yoldaşımla fərqli münasibətimiz var. Biz ortaq maraqlarımıza uyğun marşrutları seçirik. Avstriyada – Vyanada olduq. Əlbəttə, təəssüratlar möhtəşəmdir. Afrikanı məmnuniyyətlə gəzərdim. Ancaq bir az sonra. İndi imkan düşən kimi, ölkəmizi gəzərik. Ölkəmizin tarixi və memarlıq keçmişini araşdıraraq istirahət edə bilinəcək yerlər çoxdur. Elə indisini də.
- İndi Nəsiminin portretini yaratmaq ideyası sizi cəlb edir. Sizdə bir filosofun necə ola biləcəyi ilə bağlı fikirlərinizi cəmləşdirərək onun üzərində işləyirsiniz. İşinizi digər insanların görməsini arzulayırsınızmı? Yaxud, birinin onları satın almasını, sizin bacarıq və istedadınızın təsdiqi kimi evində saxlamasını istəyərsinizmi?
- Bilirsiniz, mən heç vaxt öz işlərimə, eləcə də öz maraqlarıma gəlir mənbəyi kimi baxmamışam. Ancaq dostlarımdan hansısa biri özü üçün və ya kiməsə hədiyyə vermək üçün nəsə bir şey çəkməyimi istəyəndə, bunu məmnuniyyətlə edirəm. Çünki hansısa işin məndən ayrı öz həyatını yaşaya biləcəyi fikri məni xoşbəxt edir. Böyük Nəsimiyə gəlincə, bu obraz şeiriyyət dolu hansısa düşüncə və duyğular fəzasından peyda olur.
- Uşaq nağıllarındakı bir sehrbaz kimi bütün Bakı sakinlərinə dərhal hədiyyə etmək imkanınız olsa, onlara nə bağışlayardınız?
- O! Mən elə edərdim ki, hər bir insanın arzusu, nə olursa olsun, gerçəkləşsin. Yəni hər kəs arzusuna qovuşsun. Onda hər kəs xoşbəxt olardı. Hətta bu uzun çəkməsə də.
- Xoşbəxtlik saçan metropolis fantastik hadisədir! Buna bənzər süjetdə rəsm çəkə bilərsinizmi?
- Kollektiv xoşbəxtlik, yoxsa sevinc enerjisi haqqında? Bilmirəm ... Heç vaxt bu barədə düşünməmişəm. Tamamilə mümkündür ki, bu, nə vaxtsa gözəllik haqqında yeni bir süjetin mövzusuna çevriləcək.

Художница Гюнай Исаева не предполагала, что в ее жизни появится еще один, не менее важный смысл
История Гюнай Исаевой мало чем отличается от судеб многих девушек, получивших образование, вышедших замуж в 18 лет и ставших многодетными матерями. Молодая миловидная женщина - врач-педиатр, мама двух взрослых уже сыновей и малолетней дочери - вряд ли могла предположить, что по достижении бальзаковского возраста вдруг откроет в себе дар художника. Будто детская любовь к рисованию вдруг ожила, заменив карандаши и шариковые ручки, которыми любила рисовать девочка Гюнай, красками, а бумажный альбом - более сложными плоскостями. Просто в один из дней она взяла в руки краски и, загрунтовав поверхность тарелки, написала на ней нечто космическое.
Что-то интересное
По левому краю тарелки полыхало турбулентными всполохами солнце, по правому, в ответ - всполохи красно-оранжевого сгустка энергии. Это были ее чувства. В них - эмоции и недовольство собой. Казалось - жизнь проходит мимо, а она ничего не делает! Дети подросли, и Гюнай хотела быть им интересной. Показала работу мужу и детям. И к огромному изумлению вдруг получила поддержку: им понравилось! Муж, как бы между прочим, сказал, что она могла бы заняться этим серьезно. Потому что из этого может получиться что-то интересное. И она стала увлеченно расписывать керамические поверхности: тарелки, горшки, чашки. Сюжеты возникали сами собой, приходили из какого-то особого пространства; пространства Красоты и художественной Идеи.
Дальше - больше
Потом пришло желание поработать с поверхностью стекла, которое реагировало на краски несколько иначе, чем керамика, но именно это и придавало особый драйв ее интересу. Тот творческий драйв, который делает мысль дерзкой, а руку - уверенной. Неизвестно, как скоро возникла бы тяга к перемене поверхностей, если бы не просьба подруги расписать для нее футболку. Новый этап в художественном саморазвитии интриговал и подзадоривал: смогу ли? Получится ли? Смогла. Все получилось как нельзя лучше.
Потом - расписала футболки детям подруг и своей дочери. И тут возникла новая потребность - создавать одежду и аксессуары с помощью спиц и крючка. Так у маленькой дочки и детей ее подруг появились и расписные футболки, и вязаные сумочки, затем - клатчи для подруг с учетом «выхода в свет», платья для дочки и т.д. Пришло осознание, что ничего невозможного на самом деле нет. Надо только один раз перевести желание в практическое действие. Просто перестать мечтать о том, чего хочется, а просто взять и сделать это!
О Насими!
В последнее время Гюнай все чаще и чаще обращается к написанию портретов. Вот с поверхности тарелки на нас смотрит удивительной красоты восточная женщина, а с футболки - наша современница: дерзкая, уверенная, красивая. А вот - Насими. Поэт, будоражащий воображение, пробуждающий мысль, заставляющий не только думать, но на физическом уровне ощущать: «Все то, что было, есть и будет, - все воплощается во мне, Не спрашивай! Иди за мною. Я в объясненья не вмещусь».
Гюнай Исаева - наша современница, бакинка, пример для многих своих сверстниц, которые просто «мечтают», вздыхают, жалуясь на то, что нет ни времени, ни сил на то, чтобы хотя бы попробовать превратить свою мечту в реальность. Поэтому зачастую впадают в депрессию, теряя смысл жизни. А ведь на поверку все оказывается очень просто: берешь и делаешь то, к чему тянется душа. Или хотя бы попробовать, чтобы понять: сможешь ли ты этим заниматься, по плечу ли тебе твоя мечта? Гюнай попробовала. И результат для человека, который никогда не учился профессии художника, просто ошеломляющий.
Прошло лишь три года
Возможно, кто-то, глядя на работы Гюнай, не поверит, что она ни разу не брала уроков рисования и в роду у нее художников не было. Но это так. Она впервые взяла в руки краски три года назад. А сегодня у нее столько работ, что можно и о персональной выставке задуматься! Вы скажете, что ваш день заполнен хлопотами настолько, что к вечеру уже и сил на мечту не остается? Но именно вечером, после 22 часов, когда семья накормлена, наступает время для воплощения творческой фантазии Гюнай. Это ее личное время, ее личное пространство для обретения душевной гармонии. Правда, теперь времени на чтение совсем не осталось, но это того стоило! Мир ее наполнен красками и ощущением радости. А это - залог семейного счастья. Сейчас у героини моего рассказа появилась еще одна творческая идея, ставшая целью. Она собирается воплотить очередную свою мечту в практическую реальность. С нового года Гюнай решила получить профессиональную подготовку по моделированию и конструированию одежды. Это необходимо сделать для того, чтобы расширить границы практически удачных, но, тем не менее, любительских навыков. И это не просто слова, не просто намерение. Гюнай непременно освоит и это, потому что живет по принципу «дорогу осилит идущий». Ее большая мечта - создать спецкласс, а лучше школу для девочек, где их можно будет обучать мастерству быть Женщиной.
- Что это значит - быть Женщиной?
- Это значит быть интересным собеседником для своего мужа и детей, уметь художественно организовать жилое пространство дома, иметь собственное увлечение, знать мировую литературу и искусство, несколько языков, уметь шить, вязать, готовить и т.д. Мое глубокое убеждение - этому надо обучать как искусству, сохраняющему семью и семейные отношения.
- Верите, что эта мечта осуществима?
- Верю, что такой день обязательно наступит. А еще мне хотелось бы создать студию для женщин, где они могли бы осуществлять свои мечты. Многие даже не знают, как подступиться к тому, о чем они мечтали всю жизнь, но так на это и не решились. Это должно быть место, где помимо разных ремесел будет еще и психолог. Знаете, такой особенный психолог-собеседник, который мог бы «врачевать» проблемы беседой.
- Чего вы хотите для ваших детей?
- Как и любая мама - счастья, благополучия, здоровья. Хочу, чтобы каждый из них нашел свое место в жизни. А если конкретнее, то для старшего - он очень степенный, вдумчивый, неспешный - гармонии в жизни, во всех делах и отношениях. Младшему, который учится в Милане и будет архитектором, - создать архитектурные шедевры для своей страны и прославить Азербайджан так же, как когда-то Зивэр бек Ахмедбеков. А доченька еще маленькая. Пусть будет просто здоровой и счастливой рядом с мамой, папой и братьями.
- Что главное в вашей жизни?
- Гармония.
- ???
- Я говорю об открытости отношений между человеком и миром, который его окружает. А это и семья, и друзья, и дела, которые часть тебя и твоей жизни… Если все в этих отношениях правильно, тогда и возникает чувство гармонии.
- А что определяет открытость отношений?
- Предельная искренность в проявлении характера каждого человека. Мне нравится это качество в людях. Оно - гарант крепких дружеских отношений на многие годы.
- Не кажется ли вам искренность качеством дефицитным на сегодняшний день?
- Именно так. Искренности нам не хватает. Мне кажется, что люди прячутся за вежливостью общепринятой формы общения из опасения быть непонятыми. Поэтому и не искренни друг с другом. Если только их отношения не связаны дружбой.
- У вас много друзей?
- Много друзей не бывает. У меня не много друзей, но это люди, на которых я могу положиться во всех случаях жизни.
- У вас в друзьях только ваши школьные подруги?
- Почему же? Я дружу и с женщинами, и с мужчинами. Мы живем в социуме. Живем среди большого количества людей в многомиллионном мегаполисе. И понятно, что нам нужны дружеские отношения, которые, разумеется, ограничены кругом общения и общих интересов.
- Значит, для вас разговор с друзьями «по душам» важен?
- Конечно! Друзья - это лучшие «терапевты» для нашей души!
- Если бы вам предложили отправиться в экспериментальное путешествие на Луну, вы согласились бы?
- Не раздумывая! Потому что это возможность увидеть и узнать что-то новое.
- Значит, вам нравится путешествовать?
- Конечно, нравится! Очень.
- Предпочитаете, как и большинство бакинцев, ездить в экзотические страны?
- Нет, у нас с мужем другой подход. Мы выбираем маршруты в соответствии с нашими общими интересами. Были в Вене, Австрии. Впечатления, конечно, великолепные. С удовольствием прогулялись бы и по Африке. Но это потом. Сейчас мы, если выпадает такая возможность, ездим по нашей стране. У нас очень много мест, где можно прекрасно отдохнуть, изучая историческое и архитектурное прошлое своей страны. И настоящее тоже.
- Сейчас вас увлекла мысль о создании портрета Насими. И вы сосредоточенно работаете над ней, воплощая собственные представления о том, каким мог бы быть философ. Мечтаете, чтобы ваши работы увидели другие люди? Или, возможно, хотите, чтобы их кто-то купил и оставил в своем доме как признание вашего мастерства и таланта?
- Вы знаете, я никогда не рассматривала свои работы, впрочем, как и свое увлечение, как источник дохода. Но когда кто-то из моих друзей просит меня расписать что-то для себя или для подарка кому-то - я делаю это с удовольствием. Потому что мысль о том, что работа будет жить своей жизнью отдельно от меня, радует. Что касается великого Насими, то этот образ появляется из какого-то пространства мыслей и чувств, которыми полна его поэзия.
- Если бы у вас, как у волшебницы из детской сказки, была возможность всем бакинцам сразу сделать какой-то подарок, что бы вы им подарили?
- О! Я бы сделала так, чтобы мечта каждого человека, какой бы она ни была, осуществилась. Чтобы каждый получил то, о чем мечтает. И тогда каждый стал бы счастливым. Пусть даже ненадолго.
- Мегаполис, излучающий счастье, - явление фантастическое! А вы смогли бы написать подобный сюжет?
- О коллективном счастье или об энергии радости? Не знаю… Никогда не думала об этом. Вполне возможно, это когда-нибудь станет темой для нового сюжета о прекрасном.