Çərşənbə axşamı, 08:00
Gürcüstana son iki ildə rəhbərlik edən «Gürcü arzusu» partiyasının o qədər də uzun olmayan tarixinin ən ağır dönəmini yaşadığını desək, yəqin ki, yanılmarıq. Üstəlik, partiyada yaranmış böhran faktiki olaraq, müxalifət üçün siqnal olub və müxalifələr dərhal fəallığı artırıblar. Ekspertlərin əksəriyyəti hesab edir ki, böhranın səbəbi gürcü ictimaiyyətinin böyük hissəsinin hakim partiyaya və onun liderinə inamını itirməsidir.
«Gürcü arzusu»nda ziddiyyətlər
Hələ 2018-ci ilin yazında və yayında ozamankı hökumətin fəaliyyətinə etiraz olaraq keçirilən kütləvi aksiyalar iyunun 13-də baş nazir Georgi Kvirikaşvilinin istefası ilə nəticələnmişdi. O zaman hökumətə bir neçə il rəhbərlik etmiş Kvirikaşvili bir neçə ay əvvəl hakim partiya daxilində, sonradan isə ümumilikdə Gürcüstan siyasətində baş qaldırmış ziddiyyətli proseslər sonunda istefa verməli olmuşdu. Prosesin özü isə baş nazir Kvirikaşvili ilə milyarder İvanişvili arasındakı fikir ayrılıqlarından yaranmışdı. Daha konkret desək, baş nazirin kadr siyasəti və daxili siyasətə dair bir sıra qərarları İvanişvilinin xoşuna gəlməmiş, nəticədə, tərəflər arasında problem baş qaldırmışdı.
«Gürcü arzusu»nun qurucusu Bidzina İvanişvilinin partiya idarəçiliyinə qayıtması ilə partiya və ümumilikdə ölkə rəhbərliyindəki problemlər özünü daha aşkar göstərməyə başlayıb. Prezident seçkisinə bir neçə ay qalmış hakim partiyanın fəaliyyətinin nəinki müxalifət, hətta partiyanın bəzi üzvləri tərəfindən belə, sərt tənqid olunması, hakim partiyaya tənqidi münasibətdə olan prezident Georgi Marqvelaşvilinin mövqelərinin güclənməsi, siyasi müxalifətin fəallığı artırması baş nazirin fəaliyyətilə bağlı narazılıqları daha da genişləndirib. Söhbət məsələn, ölkədə sosial-iqtisadi göstəricilərin geriləməsindən, sosial gərginliyin artmasından və s. gedir.
Lakin Kvirikaşvilinin istefası problemi nəinki həll etməyib, əksinə, böhranı daha da artırıb. Onun yerinə gəlmiş Mamuka Baxtadze o qədər də müstəqil siyasətçi deyil. Onun nəinki partiyada, həm də hökumətdə ciddi nüfuzu yoxdur. Bütün bunlardan sonra Gürcüstanda 2018-ci ilin payızında keçirilmiş prezident seçkisi də istər baş nazirin zəifliyini, istərsə də elektoratın «Gürcü arzusu»na dəstəyinin xeyli azaldığını ortaya qoyub. Hər halda, hakimiyyətin dəstəklədiyi namizəd Salome Zurabişvili qələbəyə çox çətinliklə nail olub. O zaman müxalifətin prezidentliyə namizədi Qriqol Vaşadze ətrafında ciddi müxalifət qüvvələrini birləşdirməklə, kifayət qədər yaxşı nəticə göstərə bilmişdi. Demək, Gürcüstanda ciddi siyasi qütbləşmə yaranıb. Bu isə müxalifətin 2020-ci ildə keçiriləcək parlament seçkisində ciddi uğur qazanmasına yol aça bilər.
Bununla yanaşı, hələ 2018-ci ilin payızında bir təhlükə də özünü açıq şəkildə göstərməyə başlamışdı: iki əsas siyasi güc arasında siyasi qütbləşmənin dərinləşməsi açıq siyasi münaqişəyə belə, yol aça bilər.
Bir müddət daxili siyasətdə nisbi sakitlik yaransa da, ötən ilin yayında ölkədə növbəti böhran başlayıb. Bu dəfə etirazlara Parlamentlərarası Pravoslav Məclisinin Tbilisidə keçirilən 26-cı Baş Assambleyasında iştirak edən Rusiya nümayəndələri səbəb olub. Küçələrə axışan insanlar rusiyalı deputatların dərhal ölkədən çıxarılmasını tələb edib. Nəticədə, iyunun 21-nə keçən gecə polislə nümayişçilər arasında toqquşmalar baş verib. Bu hadisələr xalq arasında «Qavrilov gecəsi» adı ilə qalıb. Söhbət toplantıda müvəqqəti olaraq Gürcüstan parlamentinin spikeri kürsüsünə əyləşərək iclası idarə etmiş rusiyalı deputatdan gedir. O zaman hakimiyyət parlamentin spikeri İrakli Kobaxidzenin istefası ilə kifayətlənmişdi.
Lakin daxili işlər naziri Georgi Qaxariyanın idarəolunmaz xaosa çevrilmək riski olan nümayişlərin dağıdılması zamanı həddindən artıq sərt davranması yalnız tənqidçilərin deyil, «Gürcü arzusu» tərəfdarlarının belə, etirazına səbəb olmuşdu. Bunun ardınca hökumət nümayişçilərə güzəştə gedərək, Seçki Məcəlləsində dəyişikliklər etməyə razılıq vermişdi.
Bütün bunların fonunda hakim partiyanın lideri Bidzina İvanişvili mövcud parlament seçkisi qaydalarında dəyişikliklərin ediləcəyini açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, seçki proporsional sistemlə keçiriləcək və parlamentə düşmək üçün minimal baryer ləğv olunacaq. Buradan belə çıxır ki, populyarlığını sürətlə itirən «Gürcü arzusu» hakimiyyəti daha kiçik partiyalarla koalisiyaya getməklə qorumağı düşünür. Üstəlik, daha kimik partiyaların parlamentə düşmək şansının yaranması istər-istəməz, müxalifətin elektoratını parçalayacaq.
Bununla yanaşı, artıq payızın əvvəlində Qaxariyanın mövqeyini gücləndirdiyi və Baxtadzenin tezliklə istefa vermək məcburiyyətində qalacağı haqda söz-söhbətlər hər tərəfi bürümüşdü. Belə də oldu. «Gürcü arzusu»nun qərargahında sentyabrın 2-də keçirilən ilkin müzakirələr baş nazir Mamuka Baxtadzenin istefası ilə bitdi. Bu, 2012-ci ildən, yəni «Gürcü arzusu»nun hakimiyyətə gəlişindən və baş nazirin icraedici hakimiyyət iyerarxiyasında birinci şəxs olmasından sonra Nazirlər Kabinetindən 4-cü rəhbər istefası idi.
Gözlənildiyi kimi, ölkənin yeni baş naziri Georgi Qaxariya oldu. Bu dəfə söhbət sərt davranış tərəfdarı, artıq böhranlı vəziyyətin müsbət həllində təcrübəsi olan siyasətçidən gedirdi. O zaman növbəti böhranın çözülməsinə ehtiyacın bu qədər tez yaranacağını, yəqin ki, az adam təxmin edərdi…
Noyabrın 14-də toplaşan Gürcüstan parlamenti hakimiyyətin etirazçılara «Qavrilov gecə»si verdiyi vədi yerinə yetirə bilməyib – mojaritar qaydada seçilmiş deputatlar seçki sisteminin dəyişməsinin əleyhinə səs veriblər. Onların bu cür həmrəylik göstərməsi əvvəlcədən əldə olunmuş razılaşmanın nəticəsi kimi qiymətləndirilib. Bunun ardınca səsvermənin nəticəsindən narazı olan bir sıra tanınmış deputat hakim partiyanın sıralarından istefa verib. Bir müddət sonra mühafizəkar partiyanın da bəzi üzvləri parlamentdəki çoxluqdan gedib və bununla da, hakim koalisiya xeyli zəifləyib.
Etirazlar güclənib
Bundan bir müddət sonra Gürcüstan paytaxtında etirazçı hərəkat böyüməyə başlayıb. Yayda olduğu kimi, bu dəfə də etirazçıların əsas hərəkətverici qüvvəsi müxalifət partiyaları yox, «sistemdən kənar» müxalifətdir. Müxalifət sadəcə, nümayişlərdən siyasi şüarların səsləndirilməsi, keçid hökumətinin yaradılmasına, növbədənkənar parlament seçkisinin keçirilməsinə çağırışlar etmək üçün yararlanır. Hələlik hadisələr dinc etirazlar şəklində cərəyan edir. Sabitliyin pozulmasına cəhdlərin qarşısı dərhal və bütün vasitələrlə alınır.
Noyabrın 17-dən etirazçılar dövlət qurumlarına girişi bağlamaq üçün zəncir və qıfıldan istifadə etməyə başlayıb. Nümayişlər parlamentin binası qarşısından başladığından, ilk hədəf də parlament olub. Daha bir qıfıl Gürcüstan Baş Prokurorluğunun qapısına vurulub. Hökumət evinə giriş isə bağlamaq mümkün olmayıb və bundan sonra müxalifət alternativ yollar axtarmağa başlayıb. Onlar sadəcə, hasara qıfıllar asmağa başlayıblar.
Beləliklə, hakimiyyət üçün Georgi Qaxariya faktiki olaraq, yeganə böhran meneceri olaraq qalır. Artıq parlamentin qarşısındakı nümayişin dağıdılması üçün xüsusi təyinatlılardan istifadə olunub. Lakin hökumət istəyinə yalnız güc yolu ilə nail olmaq istəmir. Hadisələrin necə inkişaf edəcəyini zaman göstərəcək…
Gürcüstan və Azərbaycan
Gürcüstan Azərbaycan üçün vacib xarici siyasi və xarici iqtisadi tərəfdaşdır. Odur ki, qonşu ölkədə siyasi sabitliyin pozulması Bakını qane edə bilməz. Ölkələri ümumi strateji layihələr, həmçinin şəxslər arasındakı münasibətlər və tarix birləşdirir. Yeri gəlmişkən, tarix haqda. Təəssüf ki, son zamanlar Gürcüstandakı daxili siyasi qeyri-müəyyənlik, əsas siyasi qüvvələr arasındakı çəkişmələr fonunda destruktiv dairələri dinc oturmur. Onlar Azərbaycan-Gürcüstan sərhədinin Keşikçidağ monastır kompleksinin (gürcü tərəfi onu David Qaracı adlandırır) yerləşdiyi hissəsinin demarkasiyası mövzusunda gərginlik yaratmaq üçün əllərindən gələni edirlər. Problem ondadır ki, tərəflər arasında qurumlararası razılaşma formatları – delimitasiya üzrə komissiya, XİN səviyyəsində məsləhətləşmələr və s. – olsa da, qatı gürcü millətçiləri zaman-zaman Azərbaycanın «monastır kompleksini Gürcüstana qaytarmağa məcbur edilməsi»nə çağırışlar səsləndirirlər. Bundan başqa, Gürcüstan prezidentinin Azərbaycan-Gürcüstan sərhədinin delimitasiyası prosesinin tezliklə başa çatdırılmasının vacibliyi haqda mütəmadi olaraq səsləndirdiyi bəyanatlar emosiyaları o qədər coşdurub ki, hətta Gürcüstan parlamentinin sabiq spikeri İrakli Kobaxidze bu çağırışı «sonradan hadisələri daha da gərginləşdirən improvizasiya» kimi qiymətləndirib.
Maraqlıdır ki, Georgi Qaxariya hələ daxili işlər naziri olarkən Gürcüstanla Azərbaycan arasında bu məsələ ilə bağlı nifaq salxamağa çalışanlar haqda kifayət qədər sərt danışmışdı. Baş nazir seçildikdən sonra isə o, bu vəzifədə ilk rəsmi səfərini etdiyi (bu ilin oktyabrında) Bakıda fikirlərini tam açıq şəkildə ifadə edib: «Gürcüstanla Azərbaycan mövcud problemlərin həlli üçün hər zaman doğru sözləri və doğru yolu tapacaqlar».
Onun Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə görüşünə Tbilisiyə qayıdar-qayıtmaz verdiyi şərh də bu fikri təsdiqləyib: «Biz mövcud problemlərlə bağlı tam açıq söhbət apardıq. Nəticə olaraq onu deyə bilərəm ki, kompleksin ərazisindəki kilsə günü sabahdan gürcü dindarların üzünə açılacaq və biz təbii ki, bu istiqamətdə addım-addım, mərhələli şəkildə ciddi irəliləyiş əldə etməliyik».
Ola bilsin ki, kimlərlə Gürcüstandakı daxili problemlərdən yararlanmaqla, Bakı ilə Tbilisi arasındakı ikitərəfli münasibətlərə ciddi zərbə vura biləcəyini düşünüb. Belədirsə, o, daha doğrusu, onlar ciddi şəkildə yanılıblar. Praqmatiklik, Azərbaycanla Gürcüstanın geosiyasi əlaqələrinin qorunub saxlanması istəyi öz işini görür. Qonşu ölkədə daxili proseslərin hansı istiqamətdə gedəcəyindən, orada hakimiyyətdə hansı qüvvənin olacağından asılı olmayaraq, hər kəs bir həqiqəti yaxşı anlayır: Gürcüstanda sülh və əmin-amanlığın olması Azərbaycan-Gürcüstan münasibətləri qədər vacibdir.

МЕЧТА ЗАКРЫТА НА ЗАМОК
«Грузинская мечта» переживает не самый лучший период в своей недолгой истории. Переросшие в кризис разногласия внутри правящей партии Грузии фактически стали сигналом для оппозиционных сил, которые не упускают любую возможность для антиправительственных выступлений. Ряд экспертов и вовсе оценивают ситуацию как кризис общественного доверия к властям.
Четыре премьера за семь лет
Еще весной-летом 2018 года массовые манифестации, вызванные действиями тогдашнего правительства, привели к отставке премьер-министра Грузии Георгия Квирикашвили. Эта отставка стала следствием разногласий в самой правящей партии, а впоследствии и в грузинской политике в целом. В частности, речь идет о трениях между тогдашним премьером Квирикашвили и лидером правящей партии, миллиардером Бидзиной Иванишвили. Последний был недоволен подходами премьера к решению ряда кадровых и других вопросов внутренней политики.
Возвращение к управлению правящей партией его основателя Бидзины Иванишвили еще более обозначило проблемы в руководстве «Грузинской мечты» и страны в целом. Растущая за несколько месяцев до президентских выборов критика властей со стороны не только оппозиции, но и ряда представителей самой власти, усиление позиций президента Георгия Маргвелашвили, критически настроенного по отношению к правящей партии, ухудшение социально-экономических показателей в стране привели к росту социального напряжения и недовольства политикой премьер-министра.
Но отставка Квирикашвили не помогла решить проблемы, а лишь отсрочила их. Позиции нового премьера Мамуки Бахтадзе стали более уязвимыми, а прошедшие осенью 2018 года президентские выборы и вовсе продемонстрировали существенное падение электоральной поддержки «Грузинской мечты». Победа поддерживаемого властью кандидата Саломе Зурабишвили далась с большим трудом. Кандидат от оппозиции Григол Вашадзе сумел объединить внушительные силы оппозиции и продемонстрировать довольно неплохой результат. То есть налицо поляризация политического поля в Грузии, и при благоприятных для оппозиции тенденциях это может обусловить ее успешное выступление на парламентских выборах 2020 года. При этом уже осенью 2018 года стало более или менее понятно, что дальнейшая политическая поляризация между представителями двух основных противостоящих лагерей грозит рисками открытого политического конфликта.
Между тем временное затишье во внутренней политике Грузии сменилось очередным кризисом уже летом 2019 года. На сей раз протесты были спровоцированы участием российской делегации в заседании 26-й генассамблеи Межпарламентской ассамблеи православия (МАП). Протесты активистов, ратующих за немедленное выдворение российских депутатов из Грузии, спровоцировали разгон акции в ночь с 20 на 21 июня. Эти события получили в народе название «ночь Гаврилова» - по имени российского депутата, который, заняв на короткое время кресло спикера грузинского парламента, попытался провести пленарное заседание МАП. Тогда власти страны ограничились лишь отставкой спикера парламента Ираклия Кобахидзе. С другой стороны, довольно жесткие действия со стороны главы МВД Георгия Гахарии, которые купировали риски перерастания протестов в неуправляемый процесс, обратили на себя внимание не только критиков, но и сторонников «Грузинской мечты».
Разговоры об усилении позиций Гахарии и скорой отставке Бахтадзе приобрели настолько ярко выраженный характер, что уже 2 сентября премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе также подал в отставку. Таким образом, с 2012 года, т.е. с момента прихода к власти «Грузинской мечты», когда должность главы кабинета министров стала первой в иерархии исполнительной власти, в стране сменились четыре премьер-министра. Как и предполагалось, новым премьером страны стал Георгий Гахария - сторонник жесткой линии поведения, который к тому же имеет опыт наиболее эффективного выхода из критических ситуаций. Мало кто мог предположить, что этот его опыт понадобится так скоро.
После «ночи Гаврилова» власти также пошли на уступки протестующим, согласившись провести изменения в Избирательном кодексе. Сам лидер правящей партии Бидзина Иванишвили анонсировал изменения в правила проведения выборов в парламент, согласно которым в 2020 году они пройдут по пропорциональной системе и при нулевом избирательном барьере.
Это могло также означать, что в условиях падения своей популярности «Грузинская мечта» рассчитывает на сохранение власти благодаря коалиции с более мелкими партиями. Заодно повышение шансов мелких партий попасть в парламент спровоцировало бы неизбежное дробление оппозиционного электората.
В настоящее время в Грузии действует смешанная избирательная система. 77 депутатов проходят по партийным спискам, а 73 - по одномандатным округам. Власти страны планировали перейти на пропорциональную систему в 2024 году, но протесты ускорили данное решение.
Однако на заседании 14 ноября парламент Грузии не смог принять обещанные конституционные поправки в Избирательный кодекс - против проголосовало большинство мажоритариев. Такое дружное и консолидированное голосование депутатов было расценено как заранее согласованное. Вслед за этим правящую партию стала покидать часть видных ее представителей в парламенте, не согласных с итогами голосования. Впоследствии и ряд представителей консервативной партии покинули парламентское большинство, что намного ослабило правящую коалицию.
Протесты усилились
Спустя некоторое время в столице Грузии стало шириться протестное движение. Причем, как и летом, движущей силой протестов были не оппозиционные партии, а так называемая внесистемная оппозиция. Оппозиция лишь использует протесты для выдвижения политических лозунгов об отставке правительства, создании переходного правительства и проведении внеочередных парламентских выборов. Пока ситуация не вышла из русла мирного протеста, а попытки дестабилизировать ситуацию в стране жестко пресекаются и блокируются всеми способами. С 17 ноября протестующие стали использовать цепи и замки, чтобы перекрыть входы в государственные ведомства. Первым досталось парламенту, перед зданием которого и начались акции протеста. Накануне этого замок повесили на ворота Генеральной прокуратуры Грузии. После того как въезд во двор правительства закрыть не удалось, оппозиции пришлось искать альтернативу. Они повесили несколько замков просто на забор.
Сам Георгий Гахария в роли кризис-менеджера кажется фактически незаменимой фигурой для власти. Для разгона митинга у парламента применены спецназ, водометы и слезоточивый газ. При этом опираться исключительно на силовые варианты действий правительство Грузии не хочет. Как будут развиваться события, покажет время…
Вопреки провокациям
Грузия является важнейшим внешнеполитическим и внешнеэкономическим партнером Азербайджана, и дестабилизация политической ситуации в соседней стране не может устроить Баку. Страны связывают как общие стратегические проекты, так и межличностные отношения, история. Вместе с тем, к сожалению, в последнее время на фоне внутриполитической неопределенности в Грузии и борьбы основных политических групп друг с другом некоторыми кругами стала нагнетаться напряженность вокруг проблемы демаркации участка азербайджано-грузинской госграницы в районе монастырского комплекса Кешикчидаг (в Грузии его называют Давид Гареджи). Несмотря на наличие активно задействованных межведомственных форматов согласования, таких как комиссия по делимитации, консультации на уровне МИД и пр., периодически со стороны грузинских националистов звучат призывы «заставить Азербайджан вернуть» монастырский комплекс Грузии. Этими же силами в нынешнем году осуществлено несколько провокационных вылазок в охраняемую азербайджанскими пограничниками часть монастырского комплекса. А заявления президента Грузии Саломе Зурабишвили о необходимости скорейшего решения вопроса делимитации лишь подогрели страсти. Даже прежний спикер парламента Грузии Ираклий Кобахидзе охарактеризовал эти заявления как «импровизацию, которая в конечном счете вылилась в обострение ситуации».
Примечательно, что еще будучи главой МВД, Георгий Гахария довольно резко высказывался против попыток посеять раздор между грузинами и азербайджанцами на почве разночтений. А уже будучи премьер-министром, находясь с первым официальным визитом в Баку в октябре текущего года, он прямо заявил: «Грузия и Азербайджан всегда найдут правильные слова и пути для решения существующих проблем».
В подтверждение этих слов, уже по возвращении в Тбилиси и комментируя итоги своих встреч и переговоров с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, грузинский премьер сказал: «У нас был абсолютно открытый разговор о текущих проблемах, и как результат могу сказать, что с завтрашнего дня находящиеся на территории комплекса церкви откроются для грузинского духовенства и, соответственно, мы шаг за шагом, поэтапно и в этом направлении должны достичь серьезного прогресса».
Возможно, кто-то и думал отвлечь внимание грузинской общественности от внутриполитических проблем либо, воспользовавшись ситуацией, подпортить отношения с Азербайджаном. В любом случае эти силы просчитались. Прагматизм властей обеих стран и желание не допустить разрыва геополитической связки Азербайджан - Грузия сделали свое дело. Как бы ни развивались события в соседней стране, кто бы ни находился там у власти, все хорошо понимают, что цена мира и благополучия в Грузии тождественна цене азербайджано-грузинских отношений.