Çərşənbə axşamı, 04:09
Mehriban Əliyevanın Moskvaya rəsmi səfəri istər qəbul səviyyəsi, istərsə də məzmun baxımından bənzərsiz sayıla bilər
Mehriban Əliyevanın Moskvaya üçgünlük səfəri Azərbaycanın birinci vitse-prezidentinin xarici dövlətə sayca üçüncü, Rusiyaya isə birinci səfəridir. Moskva qonağın gəlişinə ciddi hazırlaşmışdı – Rusiya paytaxtında heç də hər dövlətin vitse-prezidenti dövlət başçısı və baş nazir səviyyəsində qəbul olunmur.
M.Əliyevanın bundan əvvəl İtaliya və Fransaya etdiyi səfərlər də fövqəldövlətlərin Azərbaycanla qarşılıqlı münasibətlərə nə qədər böyük əhəmiyyət verdiyini göstərmişdi. Həmin səfərlər eyni zamanda, avropalı siyasətçilərin birinci xanımın şəxsiyyətinə də böyük maraq göstərdiklərini ortaya qoymuşdu. Həmin səfərləri işıqlandıran Qərb KİV-i Şərqin yeni qadın liderindən danışır, Mehriban Əliyevanın gözəlliyinə və müdrikliyinə yüksək qiymət verirdi.
Lakin Rusiyada Mehriban Əliyevanı daha yaxşı tanıyırlar, nəinki Avropada. Seçenov adına Tibb İnstitutunun məzunu olan M.Əliyeva özü də Moskvanı doğma şəhəri sayır. Xanım Əliyevanın Azərbaycanda rus dili və mədəniyyətinin, Rusiyada isə Azərbaycan mədəniyyətinin təbliğinə hansı töhfələri verdiyi şimal fövqəldövlətin paytaxtında yaxşı bilirlər. Bir sıra postsovet ölkəsində müşahidə olunan aşkar rusofobiya, millətçi əhval fonunda Azərbaycan sabitlik, etibarlılıq və tolerantlıq nümunəsidir. Rusiya prezidenti Vladimir Putinin də dediyi kimi, «Azərbaycan keçmiş Sovet İttifaqı ölkələrindən biridir ki, orada rus mədəniyyətinə, rus dilinə münasibət ən yüksək səviyyədə saxlanılır».
Bu tendensiyanın qorunub saxlanması birinci vitse-prezidentin daxili və xarici siyasətinin prioritetlərindəndir və bu, ölkə başçısı İlham Əliyevin siyasətini çox gözəl tamamlayır.
«Bizim nəslin ortaq kökləri, ortaq tarixi var. Gənc nəsil böyüyür. Ona görə də insanlar arasında, xüsusən gənc nəsil arasında humanitar sahədə bu gün mövcud olan əlaqələrin qorunub saxlanması və bu əlaqələrin daha da möhkəmlənməsi lazımdır», - deyə M.Əliyeva V.Putinlə görüşündə bildirib.
Azərbaycanın birinci vitse-prezidentinin Moskvada naməlum əsgərin məzarını ziyarət etməsini, Kremlin divarı yanındakı əbədi məşəl önünə əklil qoymasını da bu kontekstdə qiymətləndirmək lazımdır. Faşizmlə mübarizə zamanı həlak olmuş insanların xatirəsi Rusiya ictimaiyyəti üçün ən həssas mövzulardandır. Yeri gəlmişkən, Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevin MDB liderlərinin Aşqabad sammitində qonşu Ermənistanın nasizmin əlaltılarını qəhrəmanlaşdırılmasına dair faktlara əsaslanan çıxışından sonra Rusiya mətbuatındakı «partlayış» da təsadüf deyildi. O andan Rusiya KİV-i Yerevanın bu siyasətini davamlı olaraq pisləməkdədir.
Azərbaycan isə ümumi tarixə hörmət etməyin daha düzgün olduğunu düşünür və ümumbəşəri dəyərləri cılız siyasi maraqlardan yüksək tutur.
Bu yerdə Mehriban Əliyevanın Moskva səfərinə yalnız görkəmli siyasətçilərin, dövlət xadimlərinin deyil, geniş ictimaiyyətin də böyük maraq göstərdiyini vurğulamaq lazımdır. Rusiyada M.Əliyevanı dünyanın ən gözəl vitse-prezidenti, Şərqin ən «qərbli» birinci ledisi adlandırırlar. Rusiyanın demək olar ki, bütün nəhəng KİV-nin onunla müsahibə üçün növbəyə düzülməsi təəccüblü deyildi. Amma onların heç də hamısının bəxti gətirmədi. Xanım Əliyeva ilə eksklüziv müsahibə ilə yalnız «Rossiya» telekanalı, TASS İnformasiya Agentliyi və populyar «Rossiyskaya qazeta» öyünə bilər.
Mehriban xanım müsahibəsində dayanıqlı dostluq və qonşuluq ənənələrindən, birgə iqtisadi və humanitar layihələrdən, Azərbaycandakı multikulturalizm atmosferindən, ölkəmizdə baş verən proseslərdən danışıb. Çoxmilyonluq Rusiya auditoriyası onun lostluq, inkkişaf və əməkdaşlıq barələ meçajlvrını layiqincə qtymətləndirib.
Rəsmi görüşlər
Azərbaycanın birinci vitse-prezidentinin səfərinin gündəliyi zəngin idi. Keçirilmiş görüşlərin, təşkil olunmuş tədbirlər səviyyəsi və sayı baxımından bunu Rusiya üçün görünməmiş səfər kimi qiymətləndirmək olar.
İlk növbədə onu qeyd etmək lazımıdır ki, Mehriban Əliyeva Moskvada bütün ölkə rəhbərliyi və yüksək rütbəli rəsmilərlə görüşlər keçirib. Rusiya prezidenti ilə görüş işgüzar, eyni zamanda, təbii xarakter daşıyırdı. Vladimir Putin Mehriban Əliyevanın Rusiya ilə Azərbaycan arasındakı dostluq münasibətlərinin inkişafındakı rolunu yüksək qiymətləndirib və onu dövlət mükafatı – «Dostluq» ordeni ilə təltif edib.
«Sizin diqqətinizi ona cəlb etmək istəyirəm ki, bu, düşünülmüş qərardır. Sadəcə, sizin bizə gəldiyinizə görə yox, sizin Azərbaycanda ali vəzifəli şəxslərdən biri olduğunuza görə yox. Bu, sizin işinizlə, sizin fəaliyyətinizlə, dövlətlərarası əlaqələrin bugünkü yüksək səviyyədə saxlanması ilə bağlıdır. Biz bunu çox yüksək qiymətləndiririk», - deyə Rusiya prezidenti bildirib.
İki ölkə arasındakı mehriban qoşuluq münasibətlərinin səviyyəsi xanım Əliyevanın Rusiyanın baş naziri Dmitri Medvedevlə görüşündə də vurğulanıb. Lakin bu görüşdə əsas müzakirə mövzusu tərəflər arasında artan iqtisadi münasibətlər olub. Danışıqların sonunda innovasiyalar və texnologiyalar sahəsini əhatə edəcək yeni əlavə «yol xəritəsi»nin hazırlanmasına dair razılıq əldə edilib.
Bu kontekstdə qeyd olunmalıdır ki, Mehriban Əliyevanı bütün vacib görüşlərdə iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovla baş nazirin iqtisadi sektora cavabdeh olan müavini Şahin Mustafayev müşayiət ediblər. Onlar həmkarları – Rusiyanın iqtisadiyyat naziri Maksim Oreşkin və hökumət başçısının müavini Valentina Matviyenko ilə birlikdə səfərin iqtisadi gündəmini formalaşdırıblar. Bu gündəmin əsas hadisəsi isə yubiley – sayca onuncu Rusiya-Azərbaycan Forumu olub.
İqtisadiyyat hərəkətverici qüvvə kimi
Bu ənənəvi tədbir artıq o, əhəmiyyətli birgə iqtisadi layihələrin müjdəçisinə çevrilib. Bu forumlar çərçivəsində hər iki ölkənin regionlarından olan iş adamları bir-birilə tanış olur, işgüzar əlaqələr qurur, bu isə öz növbəsində, ölkələr arasında ticarət dövriyyəsinin artırına, qarşılıqlı səmərəli kapital qoyuluşlarına yol açır.
Azərbaycanın birinci vitse-prezidenti yubiley forumunun açılışında bildirib ki, regionlararası əməkdaşlıq ikitərəfli münasibətlərin vacib hissəsidir. «Ticari əlaqələr bizim əməkdaşlığımızın əsas istiqamətlərindən biridir. Rusiya Azərbaycanın əsas tərəfdaşlarından biridir və bizim qeyri-neft məhsullarının idxalı üzrə birinci yeri tutur. Artmaqda olan əmtəə dövriyyəsinin inkişafı və şaxələndirilməsi üzrə kompleks tədbirlər həyata keçirilib. Azərbaycan xaricdə özünün ilk ticarət nümayəndəliyini Rusiya Federasiyasında açıb. Azərbaycan-Rusiya və Rusiya-Azərbaycan işgüzar şuraları yaradılıb və uğurla fəaliyyət göstərir. Bizim istehsalçıların müxtəlif regionlara ixrac missiyaları təşkil edilir», - deyə Mehriban Əliyeva bildirib.
Onun tədbirdə səsləndirdiyi rəqəmlər isə iqtisadçıların son dərəcə ciddi fəaliyyətinin nəticəsi olmaqla yanaşı, yeni perspektivlər də açır. Məsələn, M.Əliyeva 2018-ci ildə Rusiya ilə Azərbaycan arasında ticarət dövriyyəsinin 19% artaraq 2,6 milyard dollar təşkil etdiyini, bu ilin 9 ayı ərzində isə artımın artıq 26%-ə çatdığını bildirib. Daha bir qürurverici sahə investisiya sahəsidir. Azərbaycanda Rusiya kapitalı ilə çalışan 700-dək şirkət qeydiyyatdadır. Azərbaycan iqtisadiyyatındakı rus investisiyasının həcmi 4,9 milyard dollara çatıb. Azərbaycan isə Rusiya iqtisadiyyatına 1,2 milyard dollar investisiya yatırıb.
Rusiya Azərbaycanın ixrac etdiyi kənd təsərrüfatı məhsullarının əsas alıcısıdır. Bu sahədə məqsəd ixrac həcmini bir vaxtlar astronomik hesab olunan səviyyəyə – 1 milyon tona çatdırmaqdır.
İki ölkə arasında əməkdaşlığın daha bir vacib istiqaməti nəqliyyat-tranzit sahəsidir. Azərbaycandan keçən nəqliyyat dəhlizləri onu Rusiya üçün daha yaxın, daha arzulanan edir.
Turizm sahəsində əməkdaşlıq da dinamik inkişaf edir. Ötən il Azərbaycana təxminən 1 milyon rus gəlib və bu göstəriciyə görə ilk yeri məhz Rusiya tutur. Azərbaycan isə Rusiyanın Şimali Qafqaz regionun turizm infrastrukturunun əsas investorlarındandır.
İki ölkənin iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası komissyasının bu ilin dekabrında Bakıda keçiriləcək növbəti toplantısında bu və digər mövzular gündəmdə olacaq.
Tək iqtisadiyyat deyyil
Rusiya ilə Azərbaycanın humanitar sahədəki əməkdaşlığını da nümunəvi saymaq olar. Təhsil sahəsindəki əməkdaşlıq Rusiyanın vacib ali məktəblərinin Bakıda filiallar açmasına, eyni zamanda, minlərlə azərbaycanlı tələbənin Rusiyada təhsil almasına imkan verib.
Mədəniyyət sahəsində də davamlı dialoq var, mütəmadi şəkildə sərgilər, teatr qastrolları, konsertlər, musiqi və kino festivalları təşkil olunur. 25 ildir növbə ilə Rusiya və Azərbaycanda keçirilən miqyaslı layihə reallaşdırılır – Mədəniyyət günləri.
Humanitar əməkdaşlıq ənənələrinə yüksək qiymət verən Mehriban Əliyeva Moskvaya səfəri çərçivəsində Dövlət Tretyakov Qalereyasına da baş çəkib, orada 8-ci Moskva Beynəlxalq Müasir İncəsənət Bienallesi ilə tanış olub. Sərgidə azərbaycanlı rəssamların multimedia installyasiyaları ayrıca yer tutur. Onları qonağa qalereyanın direktoru Zelfira Trequlova təqdim edib.
Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisindəki «Azərbaycan» pavilyonunun əsaslı bərpa və təmirdən sonra açılış mərasimi də xüsusi vurğulanmalıdır. O, sərginin 80 illiyi münasibətilə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən bərpa olunub. Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva burada pavilyonun yenidənqurmadan əvvəlki və təmir işləri aparılan zaman görüntüləri əks etdirən stendlə tanışlıq olublar. Hazırda nadir memarlıq siması bərpa olunan milli pavilyon, həmçinin yeni məzmunla izləyicilərini qarşılayır. Burada yeddi zalda xalqımızın qədim tarixini, mədəniyyətini, ənənələrini əks etdirən eksponatlarla yanaşı, müstəqil Azərbaycanın tarixi, ölkəmizin iqtisadi-siyasi, humanitar sahələrdəki nailiyyətləri, turizm potensialı barədə məlumatlar əldə etmək mümkündür.
Bütün bunlar rusiyalıların Azərbaycanı və Azərbaycan xalqını daha yaxşı tanımasına imkan verir. Digər tərəfdən, Rusiyadakı çoxmilyonluq Azərbaycan diasporu bununla mədəniyyət evi əldə edib və bu, şübhəsiz ki, vacib nailiyyətdir.
Buna Rusiya baş nazirinin müavini Valentina Matviyenko da eyham vurub: «Xanım Əliyevanın Azərbaycan xalqının mədəni irsinin beynəlxalq aləmdə təbliğində səylərini görür və qiymətləndiririk. Xanım Əliyevanın dostluq etmək və yaxşılıq etmək bacarığı kimi keyfiyyətlərini də qeyd etmək istərdim. Təsadüfi deyil ki, onun səyləri bütün dünyada tanınıb. O, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri kimi bütün dünyaya Azərbaycan xalqının qəlbindəki ən gözəl şeyləri çatdırıb».
Bu il əlamətdar yubileyini – 80 illiyini qeyd edən Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisi dünyanın 50 nəhəng sərgi mərkəzi sırasına daxildir. O, ildə 30 milyon izləyici qəbul edir.
Nadir sərgi şəhərciyi hesab olunan Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisinin incilərindən sayılan «Azərbaycan» pavilyonu 1939-cu ildə tikilib. O, məşhur Azərbaycan memarları Sadıq Dadaşov və Mikayıl Useynovun layihəsi üzrə yaradılıb. Sonrakı illərdə XTNS ərazisindəki bir çox başqa pavilyonlar kimi, bu pavilyon da çoxsaylı dəyişikliklərə məruz qalıb, yenidən qurulub. 2017-ci ildə pavilyonda Azərbaycan dövlətinin dəstəyi və Heydər Əliyev Fondunun rəhbərliyi ilə bərpa işləri nə başlanılıb. O zaman binanın ilkin memarlıq-etnik simasının qaytarılması qarşıya məqsəd olaraq qoyulmuşdu. Bu istiqamətdə çox gərgin iş aparılıb, prosesə Azərbaycandan və Rusiyadan ən yaxşı mütəxəssislər, memarlar, rəssamlar, bərpaçılar, mədəniyyət tarixçiləri dəvət edilib.
Daimi ekspozisiya zalında milli musiqi, xalçaçılıq, sənətkarlıq nümunələri sərgilənir. Həmçinin pavilyonda Azərbaycanın məşhur rəssamlarının əsərləri təqdim edilir. Pavilyonun ekspozisiya zalında, eyni zamanda, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev, Azərbaycan-Rusiya əlaqələrinin genişlənməsində vacib rol oynamış ölkə ziyalıları barədə məlumatlar təqdim olunur. Burada ayrı-ayrı zallarda müxtəlif mövzularda mühazirə və konfransların keçirilməsi, musiqi proqramlarının, eləcə də turizm zonasında Azərbaycanın turizm imkanları barədə məlumatların təqdimatı nəzərdə tutulur.
«Ticarət evi» zonasında isə Azərbaycan istehsalı olan məhsullar təqdim edilir. Burada yerli istehsalçıların məhsulları ilə tanış olmaq, eyni zamanda, milli suvenirlər əldə etmək mümkündür.
Bir sözlə, Azərbaycanın birinci vitse-prezidentinin bu səfərindən sonra Azərbaycanla Rusiya arasında istər siyasi, humanitar, istərsə də iqtisadi-ticari əməkdaşlıqda ciddi canlanma gözləmək mümkündür. Bu səfər Bakı ilə Moskvanın dostluq münasibətlərinə, etibarlı, sabit və qarşılıqlı səmərəli tərəfdaşlığın inkişafına verdikləri vacib əhəmiyyətin daha bir nümunəsi sayılmalıdır.

Unprecedented reception and content of Mehriban Aliyeva’s official visit to Moscow
Mehriban Aliyeva's recent visit to Moscow was the third official visit of the First Vice President of Azerbaijan to a foreign country and the first visit to Russia. Moscow has carefully prepared for the arrival, as not every vice president is accepted in the Russian capital at the level of president and prime minister.
The previous visits of Aliyeva to Italy and France showed the importance of maintaining relations with Azerbaijan and a high level of interest of European politicians in the First Lady. The Western media called Mehriban Aliyeva as a new female leader in the East, paying tribute to the beauty and wisdom of the First Vice President.
But Mehriban Aliyeva is better known than in Russia than in Europe. As a graduate of the Sechenov Medical Institute, she considers Moscow as her native city. Moscow is well aware of the contribution of Mrs. Aliyeva to the popularisation of the Russian language and culture in Azerbaijan and the propaganda of Azerbaijani culture in Russia. Compared to frankly Russophobic, nationalist sentiments existing in some countries of the post-Soviet space, Azerbaijan is an example of stability, reliability and tolerance. According to Russian President Vladimir Putin, "Azerbaijan is one of the countries of the former Soviet Union, where the attitude to Russian culture and the Russian language is maintained at the highest level." The need to support this trend is one of the priorities of the domestic and foreign policies of the First Vice President and is in line with the policies of President Ilham Aliyev.
"Our generation has common roots and history. The young generation is growing, and it is important that we preserve and strengthen the ties, especially the humanitarian ties between our peoples our younger generation," M. Aliyeva said at a meeting with President Putin.
Mrs. Aliyeva also visited the tomb of the Unknown Soldier and laid a wreath at the Eternal Flame. The memory of victims of the fight against fascism is one of the most sensitive topics for the Russian public. It is no coincidence that as soon as President Ilham Aliyev voiced at the Ashgabat summit of CIS leaders the evidence about the glorification of Nazi minions in neighbouring Armenia, the Russian media literally exploded with publications condemning this policy of Yerevan. Azerbaijan makes it clear that it honours the common history and puts universal human values above narrow political interests.
It is noteworthy that not only prominent politicians and statesmen but also the general public was interested in the visit of Mehriban Aliyeva to Russia. They call Mehriban Aliyeva as the most beautiful vice-president in the world and the most "western" first lady of the East. Although the largest Russian media outlets lined up for an interview with the First Vice-President of Azerbaijan, she gave interview to Rossiya TV, the state-run TASS news agency and the popular newspaper Rossiyskaya Gazeta.
In her interviews, Mehriban Aliyeva spoke about the strong traditions of friendship and neighbourhood, joint economic and humanitarian projects, traditions of multiculturalism in Azerbaijan. The Russian audience appreciated the messages of Mrs. Aliyeva about friendship, development and mutual enrichment.
Official meetings
The agenda of the First Vice President of Azerbaijan was full of high level meetings with Russian statesmen and events. Aliyeva held official meetings with almost all of the country's leadership and senior officials. The meeting with President Putin was both business-like and relaxed. Mr. Putin appreciated the role of Mehriban Aliyeva in the development of friendly relations between Russia and Azerbaijan and presented her with an honorary state award, Order of Friendship.
"I want to draw your attention to the fact that this is a conscious decision. Not just because you are one of the highest officials of Azerbaijan. It is because we highly appreciate your efforts and work to maintain interstate ties at the high level," President Putin said.
The high level of good neighbourly relations was also underlined at the meeting with Russian Prime Minister Dmitry Medvedev. But the main topic of discussions with the Prime Minister was the growing economic relations between our countries. Following the meeting, the parties reached an agreement on the development of a new additional "road map", which will cover the fields of innovation and technology.
During the visit, Mehriban Aliyeva was accompanied by Minister of Economy Mikayil Jabbarov and Deputy Prime Minister Shahin Mustafayev responsible for the economic sector in the government of Azerbaijan. Together with their colleagues, Minister of Economy of Russia Maxim Oreshkin and Deputy Prime Minister Valentina Matvienko, they formed the economic agenda of the visit, mainly focused on the tenth anniversary of the interregional Russia-Azerbaijan forum.
Economics as a driver
The event has a glorious tradition and has already become the forerunner of significant joint economic projects. Within the framework of these forums, businessmen from the regions of both countries get to know each other, establish business relations, which in turn contributes to increase in goods turnover and the level of mutual investments.
As the First Vice President of Azerbaijan noted at the opening of the anniversary forum, interregional cooperation is an important component of bilateral relations. "One of the main areas of our cooperation is trade. Russia is one of the main partners of Azerbaijan and ranks first in the import of our non-oil products. We have taken comprehensive measures to develop and diversify the growing turnover of commodities. Azerbaijan opened its first trade mission abroad in Russia. The Azerbaijani-Russian and Russian-Azerbaijani business councils have been established and operate successfully. Our production companies open export missions in various regions of our countries," Mehriban Aliyeva said.
In fact, the following indicators sum up the painstaking work of economists and open up new prospects. According to the First Vice-President Aliyeva, the trade turnover between Russia and Azerbaijan increased by 19% and reached $2.6b in 2018. During the first nine months of 2019, we achieved an increase of 26%. About 700 enterprises with Russian capital are registered in Azerbaijan. The volume of Russian investments to Azerbaijan reached $4.9b. At the same time, Azerbaijan invested $1.2b to Russia. Russia is the main consumer of exported Azerbaijani agricultural products. The goal is to reach the indicator of 1 million tons, which had long been considered rather exaggerated.
Yet another important area of cooperation between our countries is transport and transit of commodities. Transport corridors passing through Azerbaijan make the country even closer to Russia.
Tourism between Russia and Azerbaijan is growing dynamically and bilaterally. Almost a million Russian citizens visited Azerbaijan last year, making Russia first in this indicator. Azerbaijan is one of the main investors in the tourism infrastructure of the North Caucasus region of Russia.
These and other topics will form the agenda of the next meeting of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between Russia and Azerbaijan scheduled for December 2019 in Baku.
More than economy
Humanitarian cooperation between Russia and Azerbaijan can also be considered exemplary. Cooperation in education made it possible to open the branches of the leading Russian universities in Baku, while thousands of Azerbaijani students have an opportunity to get education in Russia.
There is a constant dialogue on issues concerning culture, including regular exhibitions, theatre tours, concerts, music and film festivals. For the last twenty-five years, both countries have implemented a large-scale project called Culture Days regularly held in Russia and Azerbaijan.
Paying tribute to the traditions of humanitarian cooperation, Mehriban Aliyeva visited the State Tretyakov Gallery to take part at the 8th Moscow International Biennale of Contemporary Art. The exhibition also hosted a stand with multimedia installations of Azerbaijani artists, which was presented to the distinguished guest by the director of the gallery Zelfira Tregulova.
It is also worth noting the grand opening of the Azerbaijani pavilion at the Exhibition of Achievements of National Economy (VDNKh) restored by the Heydar Aliyev Foundation for the 80th anniversary of the exhibition. First Vice President Mehriban Aliyeva and Vice President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva took part at the opening ceremony of the pavilion.
Apart from visual resporation, the pavilion of Azerbaijan also has new content, including seven halls with exhibits reflecting the ancient history and culture of the Azerbaijani people, history of independent Azerbaijan, as well as the achievements of Azerbaijan in political, economic, humanitarian spheres, and tourism.
This will make possible for Russians to get to know Azerbaijan and the Azerbaijani people even better. On the other hand, the multimillion Azerbaijani diaspora in Russia has received its own cultural home, and this is perhaps the most important achievement.
Valentina Matvienko, Deputy Prime Minister of Russia, made the following statement during the opening ceremony of the pavilion of Azerbaijan: "We see and appreciate the efforts of Mrs. Aliyeva in promoting the cultural heritage of the Azerbaijani people in international arena. I would like to note Mrs. Aliyeva has an extraordinary ability to make good friends and be one. I think that's why all her efforts are recognised in the world. She became the UNESCO Goodwill Ambassador sending the world all the best that is in the soul of the Azerbaijani people."
This year VDNKh celebrates a significant event, the 80th anniversary, and it is among the 50 largest exhibition centres of the world. The exhibition of achievements of national economies receives 30 million visitors annually.
The Azerbaijan Pavilion, considered one of the pearls of this unique exhibition town, was built in 1939. It is based on the project of famous Azerbaijani architects Sadikh Dadashov and Mikayil Huseynov. In subsequent years, the pavilion, like many others on the territory of VDNKh, underwent many changes and reconstructions.
In 2017, with the support of Azerbaijan and under the leadership of the Heydar Aliyev Foundation, restoration works began at the pavilion. The goal was to return the original architectural and ethnic appearance of the building. The painstaking restoration efforts were not in vein thanks to contribution of the best specialists from Azerbaijan and Russia, including architects, artists, restorers and cultural historians.
The permanent exhibition hall features national music, carpet weaving, and handicrafts. In addition, the pavilion demonstrates the work of famous Azerbaijani artists. The exposition hall of the pavilion also provides information on the national leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, the intelligentsia of the country, which played an important role in expanding Azerbaijani-Russian relations. Lectures and conferences on various topics are planned in separate rooms, and in the tourism zone, presentation of information on tourism opportunities in Azerbaijan.
The Trade House presents products manufactured in Azerbaijan. Here one can learn about the products of large local producers, as well as purchase national souvenirs.
After the visit of the First Vice President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, we can expect a noticeable revival in both political, humanitarian, and trade and economic cooperation between Azerbaijan and Russia. This visit was another manifestation of the importance that Baku and Moscow attach to friendly relations and the development of a trustful, stable and mutually beneficial partnership.