Çərşənbə axşamı, 07:09
Noyabr ayı Azərbaycan qazının təkcə Türkiyə bazarına deyil, həm də Avropaya nəqlinə yönəlmiş Trans-Anadolu Qaz Boru Kəməri (TANAP) layihəsi üçün əlamətdar oldu. Həm də "Enerji İpək Yolu" adlandırılan TANAP Türkiyənin enerji habına çevrilməsi istiqamətində tarixi bir addıma çevrildi.
Məhz 2011-ci ilin noyabr ayında İstanbulda keçirilən III Qara dəniz Enerji və İqtisadi Forumunda bu layihənin gerçəkləşdirilməsi üçün təşəbbüs irəli sürülüb. Artıq 21 noyabr 2018-ci il tarixdə Meriç çayının sahilində - Türkiyə-Yunanıstan sərhədində TANAP qızıl qaynaqla Cənub Qaz Dəhlizi (CQD) layihəsinin sonuncu, dördüncü komponenti olan Trans-Adriatik Boru Kəmərinə (TAP) bağlanıb.
Nəhayət, 30 noyabr 2019-cu il tarixdə İpsala şəhərində Azərbaycan və Türkiyə prezidentləri İlham Əliyev və Rəcəb Tayyib Ərdoğan təntənəli şəraitdə TANAP-ın ikinci, son mərhələsini işə saldılar. Beləliklə, iki ölkənin liderləri uzunluğu 1850 km olan infrastrukturun Avropaya qaz tədarükünə tam hazır olduğunu təsdiqlədilər.
Söhbət Trans-Anadolu qaz kəmərinin Eskişehir şəhərindən Türkiyə-Yunanıstan sərhədinə qədər uzanan hissəsindən gedir. Daha öncə 2019-cu il aprelin 15-də borunun bu hissəsinin işə hazır olduğunu yoxlamaq üçün Azərbayan qazının ötürülməsinə başlanıb. İyunun 15-də «Şahdəniz» yatağı qazı TANAP vasitəsilə artıq Türkiyə-Yunanıstan sərhədinə çatıb.
Bəllidir ki, TANAP-ın ötürmə gücü ilkin mərhələdə ən azı 16 milyard kubmetr nəzərdə tutulub ki, bunun da 10 milyardı Avropa, 6 milyardı isə Türkiyənin qərb bölgələri üçün nəzərdə tutulub. Gələcəkdə boru kəmərinin illik ötürmə gücü 24 milyard kubmetrə, daha sonra isə 31 milyard kubmetrə çatdırılacaq. TANAP layihəsinin səhmdarları SOCAR (51%), «SOCAR Turkiye Enerji» (7%), BOTAS (30%), BP (12%) şirkətləridir. Boru kəməri hər il TANAP səhmdarlarına 1,45 milyard dollar gəlir gətirəcək ki, bunun da 58%-i Azərbaycanın payına düşəcək. Həmçinin, qaz kəmərinin fəaliyyəti sayəsində Türkiyənin qaz ehtiyacının 12%-nin ödənəcəyi gözlənilir.
Xatırladaq ki, "Şahdəniz" yatağının işlənməsinin 2-ci mərhələsindən əldə ediləcək Azərbaycan qazı 30 iyun 2018-ci il tarixindən etibarən Türkiyə bazarına uğurla çatdırılır və bu ilin oktyabr ayının sonuna, təxminən, 3,18 milyon kubmetr qaz nəql olunub. SOCAR-ın qiymətləndirməsinə görə, 2019-cu ildə TANAP-la 3 milyard kubmetr, 2020-ci ildə isə artıq 6 milyard kubmetr həcmində qaz nəqli nəzərdə tutulur.
TAP-ı gözləyərək
“Son illərdə enerji və nəqliyyat sahəsində qarşımızda duran bütün vəzifələr yerinə yetirildi. Onların həyata keçirilməsinə çox böyük səy sərf edilmişdir. Son dərəcə çətin geosiyasi vəziyyətdə Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri və Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəməri istismara verildi. TANAP kimi tarixi bir layihə artıq fəaliyyətdədir və Cənub Qaz Dəhlizinin icrasının başa çatmasına bir il qalıb, deyə bilərik. İnşallah, bu layihəni də uğurla başa çatdıracağıq", - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bildirib.
Həqiqətən, CQD-nin tammiqyaslı işini təmin etmək üçün yalnız TAP qaz kəmərinin tikintisinin tamamlanmasını gözləmək qalır ki, Azərbaycan qazının Avropaya, daha doğrusu, Yunanıstan, Albaniya və Adriatik dənizi vasitəsilə İtaliyaya nəqlinə başlansın. Beləliklə, Azərbaycanın və Türkiyənin bölgədəki nüfuzu daha da artacaq. Üstəlik, Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin həyata keçirilməsi ilə Azərbaycan Avropa qaz bazarında vacib oyunçuya çevriləcək. CQD-nin marşrutu və tədarük mənbələri baxımından Rusiya qazına alternativ olduğuna görə, onun Avropa seqmenti - 4.5 milyard avro dəyəri olan Trans-Adriatik qaz kəməri (TAP) Avropa Birliyi (AB) üçün prioritet enerji layihələrindən biridir. Layihə ilkin dövrdə «Mərhələ 2» fazasından AB ölkələrinə ildə 10 milyard kubmetr qaz nəqlini nəzərdə tutur.
TAP-ın ümumi uzunluğu 878 km-dir, bunun 550 km-i Yunanıstanın şimal hissəsi, 215 km-i Albaniya ərazisi, 105 km-i Adriatik dənizi və 8 km-i İtaliya ərazisindən keçir. Layihənin səhmdarları bunlardır: BP (20%), SOCAR (20%), «Snam» (20%), «Fluxys» (19%), «Enagas» (16%) və «Axpo» (5%).
TAP AG konsorsiumunun məlumatına görə, 2019-cu ilin oktyabr ayının sonunda Trans-Adriatik Boru Kəməri layihəsi üzrə işlərin 90,5% tamamlanıb. “TAP hazırkı İtaliya hökuməti üçün prioritetdir. Qaz 2020-ci ilin üçüncü rübündə İtaliyaya çata bilər", - deyə TAP-ın icraçı direktoru Luka Şippati bildirib.
Albaniyanın infrastruktur və enerji nazirinin müavini İlir Beyta bildirib ki, ölkəsində TAP-ın həm quru, həm də dəniz seqmentlərinin tikinti işləri artıq başa çatıb. “Kompressor stansiyalarının tikintisi də başa çatdırılıb. Ümumiyyətlə, TAP layihəsi üzrə bizim ərazimizdə kiçik işlər qaldı. Qaz kəmərinin alban hissəsinin tikintisini müəyyən olunmuş qrafik çərçivəsində başa çatdırmaq üçün hər şey edilir", - deyə İ.Beyta bildirib.
O, həmçinin Albaniyanın TAP layihəsinin birinci mərhələsi çərçivəsində qaz almayacağını da bildirdi. "Ancaq layihənin (ildə 10 milyard kubmetrdən - 20 milyard kubmetrə qədər - R+) genişləndirilməsi ilə bağlı qərar qəbul edilərsə, Albaniya artıq TAP-ın ikinci mərhələsi çərçivəsində qaz almaq istəyini bildirib. O vaxta qədər ölkədə qaz istehlakı ildə 1,2 milyard kubmetrə çatacaq”, - deyə İ.Beyta əlavə edib.
Azərbaycan hökumətində də əmindirlər ki, TAP-ın tikintisinin başa çatması ilə Cənub Qaz Dəhlizi 2020-ci ildə tammiqyaslı fəaliyyətə başlayacaq. Noyabrın 21-də Vaşinqtonda keçirilən "Əsrin müqaviləsi: 25 illik uğurlu fəaliyyət" adlı tədbirdə çıxış edən Energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, CQD layihəsinin uğurla həyata keçirilməsinin sirri xarici şirkətlərlə strateji tərəfdaşlıqda və ABŞ-ın ardıcıl dəstəyindədir.
“Qlobal enerji təhlükəsizliyi layihəsinin - Cənub Qaz Dəhlizinin həyata keçirilməsində ABŞ-ın güclü siyasi dəstəyi mühüm rol oynadı. Prezident Donald Trampın qeyd etdiyi kimi, CQD bizim enerji əməkdaşlığımızın zirvəsidir. Gələn il bu layihənin tam həcmdə istifadəyə verilməsi əməkdaşlığımızın daha bir uğuru olacaq", - deyə P.Şahbazov vurğulayıb.
Layihənin ümumi dəyəri 40 milyard dollardır və Azərbaycan tərəfinin Cənub Qaz Dəhlizi (CQD) QSC tərəfindən təqdim olunan ümumi xərcləri 2019-cu il sentyabrın əvvəlinə olan vəziyyətə nəzərdə tutulan 10,1 milyard dollar əvəzinə 9,87 milyard dollar təşkil edib. 2019-cu ildə layihə çərçivəsində CQD-nin sərmayələri, təxminən, 900 milyon dollar olacaq.
IBG: Avropanın dərinliyinə
Cənub Qaz Dəhlizinin perspektivləri həmişəkindən daha ümidverici görünür. Xüsusilə, nəzərə almaq lazımdır ki, Avropada interkonnektorların tikintisinə başlanılıb, onların sayəsində TAP vasitəsilə gələn Azərbaycan qazını müştərilərə çatdırmaq mümkün olacaq. Xüsusilə Yunanıstan-Bolqarıstan qaz boru kəmərinin (Gas Interconnector Yunanıstan-Bolqarıstan, IGB) çəkilişindən söhbət gedir. IGB Avropa Birliyində enerji bazarının təhlükəsizliyini və rəqabətliliyini təmin edəcək yeddi prioritet layihədən biridir. Layihə Bolqarıstan və Cənub-Şərqi Avropa bölgəsi üçün qaz mənbələrinin və nəqlinin şaxələndirilməsi baxımından da önəmlidir. IGB Bolqarıstan, Yunanıstan, Rumıniya və Macarıstan şəbəkələrini birləşdirəcək Şaquli Qaz Dəhlizinin (Vertical Gas Jorridor, VGC) bir hissəsidir. Hətta onun Ukrayna, Moldova və Serbiyaya uzadılması məsələsi də nəzərdən keçirilir.
Qaz kəməri Bolqarıstanı Trans-Adriatik Qaz Kəməri (TAP) ilə birləşdirəcək və ölkəyə Azərbaycandan qaz almağa imkan verəcək. Bolqarıstan və Yunanıstan arasındakı qaz kəmərinin uzunluğu 182 km-dir, bunun da 150 km-i Bolqarıstan ərazisindən keçir. İlkin mərhələdə onun texniki gücü ildə 3 milyard kubmetr təşkil edəcək, gələcəkdə isə 5,5 milyard kubmetrə çatdırıla bilər. Layihənin ümumi dəyəri 220 milyon avro qiymətləndirilir.
Bolqarıstan hökumətində düşünürlər ki, tikintisinə bu ilin may ayında başlanmış IGB ölkəyə 2020-ci ildə «Şahdəniz» yatağından nəql edilən Azərbaycan qazını almağa imkan verəcək.
“Gələn ildən gec olmayaraq Bolqarıstan ABŞ, Qətər, Kipr və Misirdən mayeləşdirilmiş təbii qaz, habelə Azərbaycandan təbii qaz ala bilər. Gələn il biz bolqarlara söyləyə biləcəyik – sizin heç kimdən asılılığınız yoxdur və qazı istənilən yerdən ala bilərsiniz", - deyə Bolqarıstan baş naziri Boyko Borisov IGB -də gedən tikinti işlərinin yoxlanmasının gedişində bildirib.
Bolqarıstanda Azərbaycan qazı «Balkan» qaz habından paylamaq, bununla da, təchizatın şaxələndirilməsini və Avropa enerji bazarında rəqabəti təmin etmək üçün mümkün mənbələrdən biri hesab olunur. Yeri gəlmişkən, "Bulgargaz" və SOCAR arasında imzalanmış təbii qazın tədarükü müqaviləsinə görə, 2020-ci ildən Bolqarıstan «Şahdəniz» yatağının işlənməsinin 2-ci mərhələsindən hər il 1 milyard kubmetr təbii qaz alacaq.
Azərbaycan qazına iddialar
CQD vasitəsi ilə Azərbaycandan təbii qaz almaq istəyənlərin siyahısı daim artır. İndi bu siyahıya Ukrayna da daxil olub. “Azərbaycan getdikcə daha güclü oyunçuya çevrilir, o cümlədən həm də energetika baxımından. Ukrayna da Cənub Qaz Dəhlizi layihəsində iştirak etmək istəyərdi“, - deyə bu sözləri bu ölkənin Azərbaycandakı səfiri Vladislav Kanevski bildirib.
Ukrayna tərəfinin fikrincə, TAP və IGB boru kəmərlərinin istismara verilməsi ilə Azərbaycan qazının Cənub-Şərqi Avropa ölkələrinə nəql edilməsi üçün şərait yaradılacaq. CQD layihəsinə Rumıniyanın qoşulması ilə gələcəkdə Kiyevin də Bolqarıstan-Rumıniya-Ukrayna marşrutu üzrə Azərbaycan enerjidaşıycılarını əldə etmək imkanı əldə edəcək. Qeyd edək ki, Rumıniya artıq 2020-ci il yanvarın 1-dən etibarən Trans-Balkan qaz kəməri ilə Rumıniya-Ukrayna sərhədinə gündə 4,1 milyon kubmetr həcmində qazın nəqli üçün etibarlı imkanlar təqdim etməyə hazır olduğunu təsdiqləyib. "Operator QTS Ukrainı" (OQTSU) MMC-nin baş direktoru Sergey Makoqonun sözlərinə görə, bu, ildə, təxminən, 1,5 milyard kubmetr qaz deməkdir. Onun sözlərinə görə, bu, indiki mərhələdə yetərli həcmdir, çünki bu bölgədə hələ heç bir önəmli sərbəst qaz resursu yoxdur.
"Bu bölgələrdə hələ də sərbəst bir resurs yoxdur. Orda qaz kəmərlərinin genişləndirilməsi üzrə fəal işlər görülür. Yunanıstan nümayəndələri həm mayeləşdirilmiş qaz terminalının genişləndirilməsi, həm də Xəzər qazını Yunanıstana çatdırıla bilən TAP boru kəmərinin 90% hazır olması barədə məlumat veriblər, oradan onu Bolqarıstana, sonra isə Ukraynaya nəql etmək mümkün olacaq”, - deyə S.Makqoqon əlavə edib.
Hələ ki, bu vaxt Kiyev qaz tədarükünün şaxələndirilməsi məsələsini həll etməyə çalışır, məsələn, ABŞ-dan mayeləşdirilmiş təbii qaz almaq yolunu tutur. Bu il avqustun 13-də Ukrayna, Polşa və ABŞ qaz sahəsində əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalayıblar. Bu, mayeləşdirilmiş ABŞ təbii qazının Polşa və Ukraynaya ixracını, Ukraynanın yeraltı qaz anbarlarının istifadəsini və bu ölkənin qaz infrastrukturunun abadlaşdırılmasını nəzərdə tutur.
Bir sözlə, Azərbaycan qazına, demək olar ki, bütün Avropada tələb var və bu, ölkə iqtisadiyyatı üçün inanılmaz müsbət amildir. Axı, uzunmüddətli perspektivdə məhz bu yanacaq dünya üzrə tələb siyahısında aparıcı olacaq. TANAP layihəsi isə bölgəni aparıcı tranzit hablarından birinə çevrilməsi üçün əsas olacaq.

TANAP is completely ready to supply natural gas to Europe
November marked a landmark event for the Trans-Anatolian Gas Pipeline (TANAP) project, designed to supply Azerbaijani gas to the Turkish and European markets. TANAP, also known as the Energy Silk Road, was a historic step towards making Turkey a new energy hub.
An initiative to implement the project was first put forward back in November 2011 at the 3rd Black Sea Energy and Economic Forum in Istanbul. On November 21, 2018, on the banks of the Meric River on the Turkish-Greek border, TANAP was connected to the Trans-Adriatic Pipeline (TAP), which is the last, fourth component of the Southern Gas Corridor (SGC) project.
Finally, on November 30, 2019, in Ipsala, the presidents of Azerbaijan and Turkey, Ilham Aliyev and Recep Tayyip Erdogan, solemnly launched the second, final phase of TANAP. Thus, the leaders of the two countries confirmed the completeness of the 1850 km infrastructure for gas supplies to Europe.
This section of the Trans-Anatolian gas pipeline connects the city of Eskisehir in Turkey to the Turkish-Greek border. Before that a test injection of Azerbaijani gas into this section of the pipe took place on April 15, 2019 to verify its readiness for commission. On June 15, gas from the Shah Deniz field via TANAP reached the Turkish-Greek border.
Initial throughput of TANAP is designed to transport at least 16 billion cubic meters of natural gas (10bcm for Europe and 6bcm for the western regions of Turkey). In the future, the annual capacity of the pipeline will be increased to 24bcm and then to 31bcm. Shareholders of the TANAP project are SOCAR (51%), SOCAR Turkiye Enerji (7%), BOTAS (30%), BP (12%). The pipeline will bring TANAP shareholders $1.45 billion in revenues annually, of which 58% will be the share of Azerbaijan. It is also expected that due to the operation of the gas pipeline, Turkey will cover 12% of its gas demand.
Azerbaijani gas from Stage 2 Project has been successfully supplied to the Turkish market since June 30, 2018. As of the end of October, about 3.18mcm of gas have already been transported. According to SOCAR, in 2019 TANAP deliveries reached 3bcm, and since 2020 they will double to 6bcm.
Waiting for TAP
"In recent years, we have completed all the tasks in the fields of energy and transportation. We commissioned the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline and the Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipeline in an extremely difficult geopolitical situation. TANAP is a historical project too and it is already in operation. We have to wait only a year until the completion of the Southern Gas Corridor. We will successfully complete this project too, if God permits," Azerbaijani President Ilham Aliyev said.
Indeed, in order to ensure full-scale operation of SGC, it remains only to wait for the completion of the TAP gas pipeline to ensure the flow Azerbaijani gas to Europe, and more specifically to Italy, through Greece, Albania and the Adriatic Sea. Thus, this will increase the influence of Azerbaijan and Turkey in the region. Moreover, with the implementation of the Southern Gas Corridor project, Azerbaijan will become an important player in the European gas market. Being an alternative to Russian gas, in terms of route and sources of supply, SGC's European segment—the 4.5 billion euros worth Trans-Adriatic gas pipeline is one of the priority energy projects for the EU. At initial stage, it will ensure the transportation of 10bcm of gas annually from Shah Deniz Stage 2 to the EU countries. The total length of TAP is 878 km, of which 550 km pass through the northern part of Greece, 215 km through the territory of Albania, 105 km through the Adriatic Sea and 8 km through Italy. The project's shareholders are BP (20%), SOCAR (20%), Snam (20%), Fluxys (19%), Enagas (16%) and Axpo (5%).
According to TAP AG consortium, as of the end of October 2019, the Trans-Adriatic Pipeline project is 90.5% complete. "TAP is a priority for the current Italian government. Gas may reach Italy in the third quarter of 2020," TAP Managing Director Luca Scippati said.
Deputy Minister of Infrastructure and Energy of Albania, Ilir Beita, said that in his country the construction of both the land and marine segments of the TAP has already been completed. "The construction of compressor stations is also complete. In general, only small projects related to TAP project remain incomplete on our territory. We do everything to complete the construction of the Albanian section of the pipeline within the established schedule," Beita said.
He also mentioned that Albania will not purchase gas as part of the first phase of the TAP project. "Should a decision is made to expand the project (from 10 to 20bcm annually, R+), Albania has already expressed a desire to acquire gas as part of the second phase of TAP. By that time, the annual gas consumption in Albania will reach 1.2bcm," Beita added.
Azerbaijani government also believes that with the completion of the TAP, the Southern Gas Corridor will start full-scale in 2020. Speaking on November 21 at the event Contract of the Century: Successful Activities for 25 Years held in Washington, Azerbaijani Energy Minister Parviz Shahbazov said that the secret of successful implementation of the SGC project is strategic partnership with foreign companies and continued US support. "Strong political support from the US has played an instrumental role in the implementation of the global energy project, the Southern Gas Corridor. As President Donald Trump noted, SGC is the pinnacle of our energy cooperation. Full launch of this project next year will be another milestone of our cooperation," P. Shahbazov said.
With a total project cost of $40 billion, the total costs of the Azerbaijani side represented by Janub Gaz Dehlizi (CQD) CJSC reached $9.87b versus the planned amount of $10.1b, as of the beginning of September 2019, while in 2019 CQD investment under the project will be approximately $900 million.
IGB: Deep Into Europe
The prospects for the Southern Gas Corridor look more promising than ever, especially if we consider the construction of interconnectors in Europe, through which it will be possible to deliver Azerbaijani gas supplied via TAP to customers. In particular, this concerns the Greece-Bulgaria gas pipeline (Interconnector Greece-Bulgaria, IGB). IGB is one of seven priority projects to ensure the security and competitiveness of the energy market in the European Union. The project is also important in terms of diversifying gas sources and supplies for Bulgaria and Southeast Europe. It is part of the Vertical Gas Corridor (VGC), which will connect the gas networks of Bulgaria, Greece, Romania and Hungary. The operator also considers its extension to Ukraine, Moldova and Serbia.
IGB will connect Bulgaria with the Trans-Adriatic Gas Pipeline (TAP) making it possible to deliver Azerbaijani gas to the country. The length of the gas pipeline between Bulgaria and Greece is 182 km, of which 150 km pass through the territory of Bulgaria. Its technical capacity at the initial stage will be 3bc per year, and in the future, it can be brought up to 5.5bcm. The total project cost is estimated at 220 million euros.
Bulgarian government expects that the IGB will make it possible to receive Azerbaijani gas from the Shah Deniz field already in 2020. "No later than next year, Bulgaria will be able to receive LNG from the USA, Qatar, Cyprus, Egypt, as well as natural gas from Azerbaijan. Next year, we will be able to tell the Bulgarians you have no dependence, and you can get gas from anywhere," Bulgarian Prime Minister Boyko Borisov said during an inspection of construction works on the IGB.
In Bulgaria, Azerbaijani gas is considered as one of the possible sources for distribution through the Balkan gas hub to ensure diversification of supplies and competition in the European energy market. By the way, under the contract for the supply of natural gas signed between Bulgargaz and SOCAR, Bulgaria will annually receive 1bcm of natural gas from Stage 2 of the Shahdeniz field development from 2020.
Claims for Azerbaijani gas
The list of clients ready to receive natural gas from Azerbaijan through the SGC is constantly growing. Ukraine is one of them. "Azerbaijan is becoming an increasingly strong player, including in terms of energy. Ukraine would like to participate in the Southern Gas Corridor project," Ambassador of Ukraine to Azerbaijan, Vladislav Kanevsky, said.
According to the Ukrainian side, with the commissioning of the TAP and IGB pipelines, it will be possible to transport Azerbaijani gas to Southeast Europe. With the addition of Romania to the SGC project, Kiev will have the opportunity to receive Azerbaijani energy along the route Bulgaria-Romania-Ukraine. Romania has already confirmed its readiness to provide guaranteed capacities for the supply of gas through the Trans-Balkan gas pipeline to the Romania-Ukraine border (4.1mcm daily from January 1, 2020). As specified by the General Director of Operator GTS of Ukraine (OGTSU) LLC, Sergey Makogon, this means about 1.5bcm per year. According to Makogon, this is a sufficient amount at current stage because there is still no significant free gas resource in this region.
"There is no free resource of gas in these regions. Active work is underway to expand gas pipelines. Representatives of Greece announced the expansion of the LNG terminal, the completion of 90% of the TAP pipeline, which will deliver Caspian gas to Greece, from where it can be taken to Bulgaria, and then to Ukraine," Makogon said.
Meanwhile, Kiev is trying to solve the issue of diversifying gas supplies, for example, by purchasing LNG from the US. On August 13, 2019, Ukraine, Poland and the US signed a memorandum of cooperation in gas sector. It provides for the development of US LNG supplies to Poland and Ukraine, the use of Ukrainian underground gas storages and the development of the country's gas infrastructure.
The increasing demand for Azerbaijani gas throughout Europe is a positive factor for the national economy. Apparently, in the long term natural gas will top the list of the most demanded types of fuel in the world. TANAP project will be the key to turning the region into one of the leading transit hubs.