Avropaya qaz tədarükü mənbələrinin şaxələndirilməsi beynəlxalq gündəmin əsas mövzularından olaraq qalır. Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstanın avropalı tərəfdaşlarla birgə reallaşdırdıqları «Cənub Qaz Dəhlizi» (CQD) layihəsi Azərbaycanın «Şahdəniz» yatağının işlənməsinin ikinci mərhələsi çərçivəsində hasil olunan təbii qazın Avropaya nəqlinin əsasını qoyub.
Ötən ilin sonuna yaxın Türkiyədə Trans-Anadolu qaz kəmərinin (TANAP) ikinci mərhələsinin istismara verilməsi mərasimi keçirilib. Azərbaycan qazını Avropa sərhədinə məhz bu boru çatdıracaq. Oradan «mavi yanacaq» Trans-Adriatik qaz kəməri (TAP) vasitəsilə Avropanın dərinliklərinə nəql olunacaq. Məsələn, Bolqarıstana qaz TAP-a qoşulacaq IGB interkonnektoru (Interconnector Greece-Bulgaria) vasitəsilə çatdırılacaq. Hazırda interkonnektorun tikintisi davam edir.
Bolqarıstanla Yunanıstan arasında qaz xəttinin uzunluğu 182 kilometrdir. Onun 150 kilometri Bolqarıstan ərazisindədir. İlkin mərhələdə IGB-nin ötürücülük qabiliyyəti ildə 3 milyard kubmetr olacaq. İkinci mərhələdə onun 5,3 milyardadək artırılması nəzərdə tutulur.
IGB-nin təməlqoyma mərasimi 2019-cu il mayın 22-də Bolqarıstanda keçirilib. Bu, bir çox problem və çətinliklərin aradan qaldırılmasından sonra mümkün olub.
ICGB AD layihə şirkətinin icraçı direktoru Teodora GEORGİYEVA «Region plus»a müsahibəsində interkonnektorun tikintisinin gedişindən danışıb.
- Xanım Georgiyeva, 2019-cu ilin sonlarında Türkiyənin İspala qəsəbəsində TANAP-ın Balkanları Anadolu ilə birləşdirən hissəsinin açılışı oldu. Bu layihənin Bolqarıstan və ümumilikdə, Avropa üçün əhəmiyyətini necə qiymətləndirirsiniz?
- TANAP layihəsi TAP ilə birlikdə Balkan bölgəsi və Avropa üçün böyük əhəmiyyət daşıyır. O, qitənin enerji təhlükəsizliyinin təmininə böyük töhfədir. TANAP «Cənub Qaz Dəhlizi» layihəsinin nəhəng komponentidir və «Şahdəniz» yatağı qazının bolqarıstanlı istehlakçılara çatdırılması üçün nəzərdə tutulub. Odur ki, bu boru xətti Bolqarıstana təbii qaz nəqli marşrutlarının və mənbələrinin şaxələndirilməsi baxımından strateji əhəmiyyət daşıyır.
- IGB boru xəttinin tikintisi necə gedir? İndiki mərhələdə vəziyyət nə yerdədir? Qrafikdən geri qalınmır ki?
- Hazırda ICGB layihəsi çərçivəsində iki əsas müqavilə üzrə işlər aparılır. Onlardan biri Yunanıstanın «Avax S.A.» şirkətilə imzalanıb və layihələndirmə, alış və tikinti işlərini nəzərdə tutur. «Corinth Pipeworks S.A.» şirkəti ilə imzalanmış ikinci müqavilə boruların istehsalı və tədarükünü təmin edir.
«Avax S.A.» artıq detallı texniki layihələndirmə üzrə işlərə başlayıb. Bununla yanaşı, əsas tikinti meydançalarında ofislər tikilir, müvəqqəti yollar salınır, boruların saxlanması üçün müvəqqəti anbarlar inşa olunur.
«Corinth Pipeworks» da razılaşdırılmış qrafikə uyğun işləyir. Cüzi gecikmə olsa da, ümumilikdə işlər nəzərdə tutulmuş qrafik üzrə gedir. Bu cüzi gecikmə əsas işlərin gedişinə ciddi təsir göstərmir.
- Qaz xəttini nə vaxt istismara verməyi planlaşdırırsınız? IGB-nin 18 aya hazır olacağı bəyan olunmuşdu.
- Təhvil-təslim işlərinin planlaşdırıldığı müddət 18 aydır. Bütün işlərin və sınaqların 2021-ci ilin ikinci rübündə başa çatdırılacağı gözlənilir. Yunanıstan və Bolqarıstanın müvafiq orqanlarından lazımi sertifikatları və razılığı aldıqdan sonra boru xətti istismara veriləcək və ona qaz vurulmasına başlanacaq. Sistemin 2021-ci ilin ikinci rübünün sonunda, uzağı üçüncü rübün əvvəlində işə salınacağı gözlənilir.
- Bəs, test rejimində qaz nəqli nə vaxta nəzərdə tutulub? Ümumiyyətlə, bu boru xətti hansı qaz mənbələri üçün tikilir? Söhbət yalnız CQD ilə nəql olunacaq Azərbaycan qazından gedir, yoxsa onunla digər mənbələrdən hasil olunan «mavi yanacaq» da nəql ediləcək?
- Boru xəttinə qazın vurulması bütün işlərin uğurla başa çatdırılması və təhvil-təslim aktının alınmasından sonra baş verəcək.
CQD layihəsi çərçivəsində və IGB boru xətti sayəsində Bolqarıstan və qonşu ölkələr Xəzər regionundan alternativ mənbəyə çıxış əldə edəcək. Bununla yanaşı, biz ABŞ, Əlcəzair, Misir və s. kimi mənbələrdən mövcud və ya gələcək mayeləşdirilmiş qaz terminallarına da çıxış əldə edəcəyik. Layihəmiz həm də ona görə strateji əhəmiyyət daşıyır ki, o, bizə digər nəhəng enerji layihələrilə əlaqə qurmaq imkanı yaradır. Misal kimi, Yunanıstanın Aleksandrupolis şəhəri yaxınlığındakı mayeləşdirilmiş təbii qaz terminalını, Şərqi Aralıq dənizi resurslarını Kipr və Krit vasitəsilə birbaşa Yunanıstana birləşdirən «EastMed»i, həmçinin İsraildən mayeləşdirilmiş qaz nəqli layihəsini göstərmək olar.
- Ümumilikdə, interkonnektor layihəsinin dəyəri nə qədərdir? Onun maliyyələşməsi hansı mənbələr hesabına təmin olunur? Bu iş üçün lazım olan vəsait tam həcmdə əldə olunubmu?
- Layihənin gözlənilən ümumi investisiya dəyəri 240 milyon avrodur. Onun 220 milyonu kapital, 20 milyonu isə xərclərdir. Layihə bir neçə mənbədən maliyyələşir. 39 milyon avro Avropanın Struktur Maliyyələşdirilməsi Fondu tərəfindən Bolqarıstana «İnnovasiyalar və rəqabətədavamlılıq 2014-2020» əməliyyat proqramı çərçivəsində ayrılacaq vəsaitdir. Daha 45 milyon avro iqtisadiyyatın bərpası üçün Avropa Enerji Layihəsi çərçivəsində ayrılır. Təxminən, 110 milyon Avropa İnvestisiya Bankının uzunmüddətli kreditidir. O, Bolqarıstan Respublikasının dövlət zəmanəti sayəsində ayrılır. Kredit sazişi artıq imzalanıb və Bolqarıstan parlamenti tərəfindən ratifikasiya olunub.
Maliyyələşmə Bolqarıstanın enerji holdinqi ilə ICGB arasında ötən ilin payızında imzalanmış razılaşma əsasında həyata keçirilir.
Tikinti prosesinə zəmanətin verilməsi üçün 2019-cu il oktyabrın 10-da ICGB səhmdarları bir neçə vacib saziş imzalayıblar. Tikintilə bağlı yekun biznes-plan və büdcə də qəbul olunub. Bununla yanaşı, şirkətin kapitalının 42,4 milyon avro artırılması haqda da qərar qəbul edilib. Bu vəsait layihələndirmə, alış və tikinti işlərini aparan, həmçinin boruların tədarükünü həyata keçirən podratçı şirkətlərə avans ödənişlərinə xərclənir.
Hesab edirəm ki, nəzərdə tutulmuş maliyyə boru xəttinin inşasının başa çatdırılmasına kifayət edəcək. Maliyyənin ayrılmasında mümkün gecikmə nəticəsində yarana biləcək istənilən qısamüddətli tələbat aralıq maliyyə vəsaitləri hesabına ödəniləcək.
- IGB-nin perspektivini necə qiymətləndirirsiniz? Bu layihədən nə gözləyirsiniz və onun gələcəyi haqda nə düşünürsünüz?
- IGB Bolqarıstan və bölgənin digər ölkələrinə yalnız təbii qaz nəqli marşrutlarının deyil, həm də mənbələrinin şaxələndirilməsi məqsədilə inşa olunur. Artıq qeyd etdiyim kimi, CQD sayəsində Bolqarıstan və qonşu ölkələr Xəzər regionundan alternativ qaz mənbəyinə, eyni zamanda mayeləşdirilmiş qaz terminallarına çıxış əldə edəcək. Layihəmiz CQD-dən qaz nəqli infrastrukturunu təmin etməklə yanaşı, Bolqarıstana qaz tədarükünün təhlükəsizliyinə də zəmanət verir. Bununla yanaşı, o, ölkənin bir mənbədən asılılığını azaldır. Azərbaycanın «Şahdəniz» yatağının işlənməsinin ikinci mərhələsi çərçivəsində hasil olunan qaz Bolqarıstanın «mavi yanacağa» olan tələbatının 25-30%-ni ödəyəcək. Bu, ölkəmizin enerji təhlükəsizliyinin xeyli güclənəcəyi deməkdir.
Bir məqamı da vacib sayırıq: Bolqarıstanın qaz bazarındakı 4 yeni treyder artıq konkret həcmdə qaz sifariş veriblər və boru xətti istismara verilər-verilməz, onlar Bolqarıstan bazarına daxil olacaqlar. Aİ qaydalarına əsasən, bazar iştirakçılarına neosvobojdennıe obcemı truboprovoda təklif olunacaq. Bu isə Bolqarıstan bazarına çox sayda iştirakçının daxil olmasına imkan yaradacaq. Bu mənada, hesab edirik ki, IGB Bolqarıstan üçün yalnız qaz mənbələrinin şaxələndirilməsi, tədarükün təhlükəsizliyinin təmini baxımından deyil, həm də Bolqarıstanda şəffaf, dinamik və rəqabət qabiliyyətli qaz bazarının inkişafında oynayacağı həlledici rol baxımından strateji vacib layihədir.
- Deyirsiniz ki, Yunanıstan-Bolqarıstan interkonnektoru daha rəqabətədavamlı qiymətin formalaşmasına imkan verəcək. Rəqabətədavamlı qiymət dedikdə, nəyi nəzərdə tutursunuz?
- IGB-nin istismara verilməsindən sonra Bolqarıstanın qaz bazarı dəyişəcək. Layihə məhz bu üzdən Avropa Komissiyası tərəfindən də ciddi dəstək alır. Avropa Komissiyası rəqabət qabiliyyətli bazar şəraitinin formalaşmasına çalışır, ölkənin bir qaz tədarükçüsündən asılılığını aradan qaldırmaq istəyir. Yeri gəlmişkən, biz proses boyu istər Bolqarıstan, istərsə də Yunanıstan hökumətinin dəstəyini hiss etmişik və edirik. Hər iki tərəf vahid məqsəd uğrunda çalışır – qaz tədarükü mənbələrinin şaxələndirilməsi və qaz bazarında rəqabətin artırılması.
Mən qaz bazarının liberallaşdırılmasının, bazar mexanizmlərinin effektiv olmasının vacibliyinə inanıram. Bu prosesdə uğur qazanmaq üçün bütün iştirakçıların ona töhfə verməsi lazımdır. Bu mənada, qaz təchizatı sisteminin gələcək operatoru olan IGB şəbəkənin bütün iştirakçılarına şəffaf və bərabər şərtlərdə qaz tədarükünün həyata keçirilməsini təmin edəcək infrastrukturun yaradılmasına çalışır. Digər yandan əminəm ki, müxtəlif qaz nəqli marşrutlarına və qaz mənbələrinə çıxış treyderlərin istər Bolqarıstan, istərsə də bütün region istehlakçıları üçün daha rəqabətədavamlı qiymətlər təklif etməsinə imkan verəcək.

Teodora GEORGIEVA: «IGB is a strategic project for Bulgaria»
Diversification of gas supplies to Europe remains one of the trending topics of international agenda. The South Gas Corridor (SCG) project jointly implemented by Azerbaijan, Turkey, Georgia together with European partners paves the way for the transportation of Azerbaijani natural gas from the Shah Deniz Stage 2 project to Europe.
The opening ceremony of the second stage of the Trans-Anatolian Pipeline (TANAP) designed to deliver the Azerbaijani gas to EU was held at the end of 2019 in Turkey. The gas will then go through the Trans-Adriatic Pipeline (TAP) until it reaches the hinterlands on the continent. Bulgaria, for example, will receive gas from the IGB pipeline (Interconnector Greece-Bulgaria), which will be connected to TAP. The construction of the pipeline is ongoing.
The length of IGB, which connects Bulgaria with Greece, is 182 kilometres with 150 kilometres crossing the territory of Bulgaria. Initially, the pipeline's throughput capacity will be 3 billion cubic metres (bcm) with a potential to increase it up to 5.3 bcm.
The ground-breaking ceremony of IGB took place on May 22, 2019 in Bulgaria following a series of challenges that had to be solved along the way.
Our guest today is the Executive Director of ICGB AD, Teodora GEORGIEVA.
The opening ceremony of the TANAP project connecting Anatolia with Europe took place on November 30 in Ipsala, Turkey. How would you rate the significance of the project for Bulgaria and for Europe in general?
The TANAP project is of great importance for the Balkan region and Europe in synergy with TAP, contributing significantly to Europe’s energy security. TANAP is a substantial part of the Southern Gas Corridor, bringing gas from Shah Deniz field to consumers in Bulgaria. Therefore, the pipeline has a strategic importance for the diversification of sources and routes of natural gas supply in Bulgaria.
How well the construction of Interconnector Greece-Bulgaria (IGB) is going? Are there any delays in the work schedule?
ICGB has now fully activated the two major contracts for the project execution - the engineering, procurement and construction contract awarded to the Greek ECP company AVAX S.A. as well as the line pipe production and supply agreement with Corinth Pipeworks S.A.
The EPC contractor is already well on board and currently starting work on the detailed engineering phase. In parallel, mobilization activities are taking place such as building of the main site offices, clearing the Right of Way, construction of temporary roads and pipe storage laydown areas. Corinth Pipeworks are also progressing as expected, adhering to the agreed production plan. Overall, the project is on track with only minor delays that are not significantly affecting the schedule’s critical path.
When is it planned to put the pipeline into operation? Initially, it was announced that the IGB construction would be over in 18 months.
The planned date for receiving the Taking Over Certificate is 18 months from the commencement date of the EPC contract.  It is expected that all pre-commissioning and testing activities shall be completed in Q2 of 2021. Once the pipeline has the required certification and approval is received by the relevant authorities in Greece and Bulgaria, the commissioning and gas-in shall take place. The start up of the entire system is expected to commence in the end of Q2 or in the beginning of Q3 2021 at the latest.
When do you plan to start the test gas injection? What source of gas is the pipeline designed for? Exclusively for Azerbaijani gas from the Southern Gas Corridor or from other sources as well?
Gas injection is planned after the successful completion of all pre-commissioning activities and receiving the Taking Over Certificate.
As part of the development of the Southern Gas Corridor, through IGB Bulgaria and its neighboring countries will have access to alternative supplies from the Caspian region, as well as from existing or future liquefied gas terminals from various sources such as the USA, Algeria, Egypt, etc. The realization of the project is strategically important and due to the many opportunities for connection with other major energy projects - the LNG terminal near Alexandroupolis, Greece; EastMed for direct connection of Eastern Mediterranean resources to Greece via Cyprus and Crete, as well as liquefied gas from Israel.
What is the overall cost of the IGB project? Sources of funding? Are the raised funds enough to complete the project?
The total expected investment cost of the project amounts to EUR 240 mln, including EUR 220 mln. CAPEX and EUR 20 mln. development cost. The financing of the project is secured from several sources. EUR 39 mln are to be granted to the project from the European Structural Fund Financing (ESIF) allocated to Bulgaria under the Operational Program Innovation and Competitiveness 2014 – 2020. EUR 45 mln, European Energy Recovery Program (EEPR) grant financing is also approved for the implementation of the project. Approximately 110 mln will come from a long-term loan financing by the European Investment Bank (EIB) secured by a state guarantee from Republic of Bulgaria. The loan is already signed and the ratification in the Bulgarian parliament is completed. The financing is provided via onledning agreement between Bulgarian Energy Holding (BEH) and ICGB that was signed this fall.
Further in order to secure the construction process, on October 10, 2019, the shareholders of ICGB signed several important agreements including amended shareholder agreement to ensure the management and operation of ICGB during construction; adoption of a final business plan and final budget for construction; a decision to increase the capital of the company by EUR 42.4 million, the capital was increased with that amount on November 1st, 2019. The money is partially used for covering the advance payments to the EPC and Line pipe Contractor.
I must say that the envisaged financing is sufficient for the completion of the pipeline. Any potential short-term liquidity needs due to delays in the reimbursement of the grant financing shall be covered by a short-term bridge financing if needed.
What is the perspective role of the IGB? What do you expect from the implementation of this project and how do you assess its future?
The construction of IGB aims to ensure diversification not only of routes but also of natural gas supply sources for Bulgaria and the region. As I already mentioned, as part of the development of the Southern Gas Corridor, IGB Bulgaria and its neighboring countries will have access to alternative supplies from the Caspian region as well as from liquefied gas terminals. The project provides gas transmission infrastructure from the Southern Gas Corridor and ensures security of supply for Bulgaria, significantly reducing the country's dependence on only one source. Azerbaijani natural gas from Shah Deniz 2 will satisfy about 25% -30% of natural gas consumption in Bulgaria, which is a serious share and will significantly increase our country's energy security.
It is important to be mentioned, that four new traders for the Bulgarian gas market have booked capacity in IGB and will have access to Bulgarian market, after the pipeline is in operation. With the start of commercial operation of IGB, the non-exempted capacity will be offered to market participants following EU regulations, which creates additional potential and opportunities for more market participants to enter Bulgarian market. In this regard, I believe that the importance of the project is not only strategic in terms of diversification and security of gas supply, but also crucial for the development of a transparent, dynamic and competitive gas market in our country.
You have stated that the Interconnector Greece-Bulgaria will ensure more competitive prices for the gas. What prices do you find competitive?
The gas market in Bulgaria will change with the implementation of IGB, which is why the project also gains the strong support of the European Commission, which aims to create competitive market conditions and to overcome the country's dependence on a single gas supplier. I am happy to say that throughout the whole process we’ve felt the constant support of both the governments of Bulgaria and Greece. The two countries are dedicated to a main goal – the diversification of gas supplies and improving the competition on the gas market.
I believe in the importance of the liberalization of the gas market and the effectiveness of market mechanisms. In order for this process to be successful, all participants need to make an active contribution. In this regard, ICGB, as a future transmission system operator, is committed to provide the necessary gas transmission infrastructure with transparent and non-discriminatory access conditions for all network users. On the other hand, having access to different supply routes and source, I strongly believe that the gas traders will be able to offer more competitive prices to consumers in Bulgaria and the region. Those price levels will reflect the market conditions and be close to the natural gas prices in the liquid European gas hubs.