Ermənistanın xülyası, Gürcüstanın qeyri-müəyyənliyi və Azərbaycanın praqmatizmi haqda
2020-ci il hər 4 ildən bir yaşanan uzun ilə xas şəkildə başlayıb – ilin ilk günlərində baş verən hadisələr tək region dövlətlərinin ictimaiyyətini deyil, bütünlükdə beynəlxalq birliyi silkələyib. Buraya həm ABŞ-ın Bağdad aeroportuna endirdiyi raket zərbələri və nəticədə, İranın «Əl-Qüds» xüsusi təyinatlı bölüyünün rəhbəri, general Qasım Süleymaninin qətli aiddir, həm bunun ardınca İranın Amerikanın İraqdakı hərbi bazasına cavab zərbəsi endirməsi, həm Rusiya hökumətinin gözlənilmədən istefaya getməsi və ölkədə Konstitusiya islahatlarının elan olunması, həm də Livanda vəziyyətin qarışması. Bütün bu baş verənlər, əlbəttə ki, Cənubi Qafqaz regionuna da bu və ya digər formada təsirsiz ötüşmür.
Mənasız erməni blefi
Əslində, regionun özündə də hadisələr kifayət qədər maraqlı xarakter almağa başlayıb. Xüsusilə Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın ölkəsinin 2020-ci ildə adambaşına düşən ÜDM-in həcminə görə Azərbaycanı geridə qoyacağı və Cənubi Qafqazda bu göstəriciyə görə birinci yerdə olacağı haqda açıqlaması xeyli maraqlıdır. Daha maraqlısı odur ki, Paşinyan bu fikri səsləndirən zaman BVF-nin hansısa rəqəmlərinə istinad edib. Üstəlik o, ölkəsinin bu göstəriciyə görə Gürcüstanı artıq 2019-cu ildə geridə qoyduğunu söyləyib. Baş nazirin dedikləri nəinki Gürcüstanda, Ermənistanın özündə də anlaşılmazlıqla qarşılanıb və qəzəb yaradıb. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev isə ölkənin 2019-cu ildə sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına dair keçirdiyi müşavirədə növbəti erməni yalanını ifşa etmək məcburiyyətində qalıb. O, toplantıda erməni tərəfinin iddialarının əsassızlığını konkret sübutlarla ortaya qoyub.
Maraqlıdır ki, bunadək Paşinyanın sözlərini Gürcüstanın iqtisadiyyat naziri Natiya Turnava da təkzib etmişdi. O, Ermənistanın baş nazirini elementar məsələləri bilməməkdə günahlandıraraq demişdi ki, Paşinyan adambaşına düşən ÜDM-in necə hesablandığından belə, xəbərsizdir. «Gərək, Paşinyan əvvəlcə elementar olaraq, məsələ ilə maraqlanaydı», - deyə gürcü nazir bildirib.
Görünən odur ki, İrəvan bu ümidsiz blefə Paşinyanın 1 il əvvəl vəd etdiyi «iqtisadi inqilab»ın uğursuzluğunu az da olsa, ört-basdır etmək üçün gedib. Amma bu zaman baş nazir bir önəmli məqamı nəzərdən qaçırıb: həyat səviyyəsi gündən-günə ağırlaşan erməni ictimaiyyəti belə blefləri qəbul etməyə nə dərəcədə hazırdır? Ölkənin sabiq baş naziri Qrant Baqramyan açıq şəkildə bildirib ki, ÜDM haqda rəsmi məlumatları BVF deyil, Dünya Bankı açıqlayır. O isə 2019-cu ilə aid məlumatları hələ 2020-ci ilin aprel-may aylarında elan edəcək.
Qeyd edək ki, Q.Baqratyan Ermənistanın eks-prezidenti Levon Ter-Petrosyanın tərəfdarıdır. Söylədiyi cəfəngiyyatın ifşasının əvəzində deyəsən, Paşinyan həmin komandanın üzvlərindən çıxmaq qərarına gəlib. İlk qurban onun öz mətbuat katibi Vladimir Karapetyan olub. Karapetyanın Ermənistanın ilk prezidentinin «layihəsi» olduğu hər kəsə məlumdur. Lakin ekspertlər Ermənistan hökumətində istefaların davam edəcəyini düşünür və güman edirlər ki, ilk hədəf məhz Ter-Petrosyanın adamları olacaq. Üstəlik, Nikol Paşinyan ölkəsinin eks-liderini 75 illiyi münasibətilə təbrik etməyə belə, lüzum görməyib. Halbuki dünənədək o, sabiq prezidentə iltifat göstərir, özünü onun komandasının üzvü sayırdı.
Ermənistan parlamentində də vəziyyət sabit deyil. Qanunverici orqanda hakim «Mənim addımım» fraksiyasının yarısı son dərəcə fəallıq nümayiş etdirirsə, digər yarısı inersiya ilə hərəkət edir. Bütün bunların fonunda Nikol Paşinyan xalqın ona olan inamının sürətlə azaldığının da fərqindədir. Çünki onun dünənək dilə gətirdiyi vədlərdən heç biri reallıqda təsdiqini tapmır.
Bu arada, populist siyasətçi olan Paşinyan hakimiyyətinin əvvəlki hökumətlə müqayisə olunmasından çox ehtiyatlanır. Bu üzdən, o, bu il məhkəmə sistemində islahatların aparılması istiqamətində qəti addımlar atmağa çalışır. Baş nazirin məqsədi məhkəmələri tam özündən asılı vəziyyətə gətirməkdir. Bununla yanaşı, o, iqtisadiyyatda az da olsa, irəliləyişə nail olmağa çalışır. Bundan başqa, bu il hökumətdə kadr dəyişikliklərinin davam etdiriləcəyi, idarəçilik aparatında islahatların aparılacağı da gözlənilir. Bir yandan, bu, hazırkı baş nazirə imkan yaradacaq ki, problemlərin səbəbi kimi məmurların başısoyuqluğunu göstərsin, digər tərəfdən ictimaiyyətin diqqəti idarəçilikdə, həqiqətən, kifayət qədər olan problemlərdən yayınacaq.
Artıq erməni ekspertlərin özləri belə, etiraf edir ki, 2020-ci ilin dövlət büdcəsinin xərclər hissəsi 2019-cu ildəkilə müqayisədə 250 milyard dram artıb. Bu rəqəm əsasən, 2019-cu ildə reallaşdırılmamış əsaslı xərclərə yönəldiləcək vəsait hesabına yaranıb. Planlaşdırılmış proqramların icra olunmamış qalması əsasən dövlət idarəçiliyi sistemindəki ləngliklə, bu isə öz növbəsində, «məxməri inqilab»dan sonra dövlət strukturlarında ixtisaslı kadrların xeyli azalması ilə bağlıdır.
Çox ağır yük
Paşinyanın «Qarabağ klanı» tərəfindən təşkil oluna biləcək «əks-inqilab»la bağlı qorxusu da aradan qalxmayıb. Yeri gəlmişkən, görünən odur ki, sözügedən klan yenidən qruplaşmağa başlayıb. İndi Paşinyanın keçmiş silahdaşlarının da onların tərəfinə keçmə ehtimalı var. Məsələn, Milli Təhlükəsizlik Şurasının sabiq rəhbəri Artur Vanetsyanla bağlı belə fikirlər dolaşır. N.Paşinyanın xanımı Anna Akopyanın rəhbərlik etdiyi «Haykakan jamanax» qəzetinin yazdığına görə, Vanetsyan Paşinyan ailəsinə qarşı əsl kampaniyaya başlayıb. Qəzet yazır ki, bu işdə ona ölkənin üçüncü prezidenti Serj Sarqsyanın kürəkəni Mikael Minasyanla parlament aparatının sabiq rəhbəri Ara Saqatelyan kömək edirlər. Guya onlar «feyk ordusu»nun köməyilə baş naziri gözdən salmağa çalışırlar və burada uzunmüddətli plan hakimiyyət dəyişikliyinə nail olunmasıdır.
Belə bir daxili siyasi dedi-qodu fonunda baş nazir əvvəlkitək, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesindən maksimum uzaq durmağa çalışır. Çünki bu, Ermənistan üçün əlavə, daşınması çox çətin olan ağır yükdür. Məsələ ondadır ki, bu prosesin gedişində ermənilər üçün qeyri-populyar sayılan qərarların qəbulu qaçılmazdır. Söhbət ən azı Dağlıq Qarabağa heç bir aidiyyəti olmayan rayonların Azərbaycana qaytarılmasından, azərbaycanlı qaçqınların həmin ərazilərə dönməsindən gedir. Bütün bunlar, əlbəttə ki, Qarabağ separatçılarına Paşinyanı «satqınlıqda» günahlandırmaq şansı verəcək. Nəzərə alsaq ki, bu ilin sentyabrında «DQR»də «prezident seçkisi»nin keçirilməsi də nəzərdə tutulub, indiki şəraitdə bu ssenari Paşinyana qətiyyən sərf etmir. Odur ki, özünü Roma Papasından daha böyük katolik kimi göstərməyə çalışan baş nazir nəinki cəbhə xəttində, hətta Ermənistan-Azərbaycan sərhədində belə, vəziyyəti gərginləşdirməyə çalışır. Yanvarın 7-də iki ölkənin Qazax rayonu ərazisindəki sərhədində azərbaycanlı sərhədçi Fərzəli Fərzəliyevin öldürülməsi bunun daha bir təsdiqidir. Təəssüflə qeyd etməliyik ki, İrəvanın məsələyə bu cür yanaşması Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli baxımından yaxşı heç nə vəd etmir.
Gürcüstanda payız «qızmar» keçəcək
Qonşu Gürcüstanda siyasi nöqteyi-nəzərindən bu il ötən illə müqayisədə daha «qızmar» keçməlidir. Bu ilin oktyabrında gürcülər ölkənin yeni parlamentini seçəcək. Bu, qarşıdakı 4 il üçün Tbilisinin siyasi kursunu da müəyyənləşdirəcək. Maraqlıdır ki, son illər Gürcüstanda daxili sabitliyə daha çox müxalifət deyil, hökumətin həddindən artıq tez-tez dəyişməsi daha böyük təsir göstərir. Son 3 ildə ölkə 3 baş nazir dəyişib. Üstəlik, gələn xəbərlər bunun son olmayacağını göstərir.
Gürcüstanın hazırkı baş naziri Georgi Qaxariya kürsüsünə öyrəşməmiş (o, bu postu 2019-cu ilin sentyabrından tutur), onun tezliklə istefaya gedəcəyinə dair xəbərlər yayılmağa başlayıb. Məlumatlı mənbələr bu haqda qərarın Gürcüstanın ən zəngin insanı, hakim «Gürcü arzusu» partiyasının lideri Bidzina İvanişvili tərəfindən qəbul olunduğunu bildirir. Versiyalardan birinə görə, İvanişvili hökumətin başında parlamentin spikeri Arçil Talakvadzeni görmək istəyir. Deyilənlərə inansaq, səbəb İvanişvili ilə Qaxariya arasındakı şəxsi fikir ayrılıqlarıdır. Həqiqətən də, belədirsə, demək, milyarderin silahdaşları ilə dialoqu heç də yaxşı alınmır. Hər halda, əvvəlki baş nazirlərin də vəzifədən getmə səbəbləri arasında İvanişviliyə fikir ayrılıqları xüsusi qeyd olunur.
Ümumilikdə, Gürcüstan hazırda iki vacib problemin həllilə məşğuldur – parlament seçkisinin təşkili və iqtisadiyyatın dayanıqlılığının təmini. Xüsusilə seçki ilində son problemin həlli daha vacibdir. Hansısa səbəblərdən region üzrə iqtisadi ekspert kimi çıxış etmək qərarına gəlmiş Ermənistanın baş naziri N.Paşinyanın iddialarının əksinə olaraq, 2019-cu ildə Gürcüstan iqtisadiyyatında inamlı inkişaf qeydə alınıb. 2020-ci ilin dövlət büdcəsinə əsasən isə hökumət 5%-lik iqtisadi artım proqnozlaşdırır. Bununla yanaşı, ötən il ölkədə inflyasiya 10% olub. Lakin ölkədə bu il istər seçki ərəfəsi, istərsə də seçkidən sonra yaşana biləcək siyasi qeyri-müəyyənlik fonunda onun artma riski var.
Hazırkı hakim partiya Gürcüstana rəhbərlik etdiyi illərdə cəmiyyətin əsas problemi olan işsizlik və aşağı həyat səviyyəsinin öhdəsindən gələ bilməyib. Əlverişli biznes mühitinin yaradılması ilə xarici investisiyaların ölkəyə cəlbi də hələ ki, alınmır. Bu mənada Anakliya limanı ətrafında baş verənlər nümunə sayıla bilər. Layihədə Gürcüstan tərəfinin əsas oyunçusu olan «TVS bank»a təzyiqlər nəticəsində tikinti işlərinin aparılması üçün nəzərdə tutulmuş müddət qarışıb. Bu üzdən tikinti üçün yaradılmış konsorsium dağılıb – xarici şirkətlər bu işdən uzaq durmağa qərar verib, bankın rəhbərisə siyasi müxalifətə keçib. Hökumət konkorsiumu yenidən qurmağa həvəssiz də olsa, cəhdlər göstərib. Lakin bu, əməldən çox sözdə nümayiş olunub. Beləliklə, layihə faktiki olaraq yarımçıq qalıb və onun gələcəyi sual altındadır.
İndi, əksər müşahidəçi Gürcüstanın sosial-iqtisadi inkişaf perspektivini ölkənin siyasi gələcəyilə əlaqələndirir. Buna isə payızda keçiriləcək parlament seçkisindən sonra aydınlıq gələcək. Bununla yanaşı, skeptiklər hesab edir ki, Gürcüstanda yaxın illərdə hansısa ciddi dəyişiklik olmayacaq. Hakimiyyət, hələ ki, mövqeyini əldən verəcək qədər zəif deyil. Amma onun siyasi meydana tam nəzarət edəcək gücü də yoxdur. Bundan başqa, hələlik müxalifət də hakimiyyətə qayıtmağa hazır görünmür. Bütün bunlar isə qeyri-müəyyənlik, dayanıqsızlıq deməkdir. Demək, ölkədə son illər ərzində yaşamış böhranlı halların təkrarlanmayacağına zəmanət yoxdur.
Dayanıqlılıq kursu
İntensiv dəyişikliklər mərhələsində olan Azərbaycana gəlincə, qonşu ölkələrdəki vəziyyətin fonunda Bakının dayanıqlı və proqnozlaşdırıla bilən siyasi xətti və sosial-iqtisadi inkişaf dinamikası daha aydın görünür. Məsələn, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Dünya İqtisadi Forumunun saytında dərc olunmuş məqaləsində bildirir ki, Azərbaycan iqtisadiyyatı 2007-ci ildən dayanıqlı, yüksələn trayektoriya ilə gedir. Məqalədə ölkə Avropa ilə Asiya arasında strateji nəqliyyat habı adlandırılır, TANAP və TAP boru kəmərlərinin uğurlu inkişafından bəhs olunur, onların Azərbaycana Avropaya təbii qaz ixracını əhəmiyyətli dərəcədə artırmaq imkanı verəcəyi vurğulanır.
Diqqətçəkən məqamlardan biri Azərbaycan iqtisadiyyatına yatırılmış birbaşa xarici investisiyanın Ermənistan və Gürcüstan iqtisadiyyatına qoyulmuş ümumi kapitaldan artıq olmasıdır. Bu, əlbəttə ki, Azərbaycan iqtisadiyyatının dayanıqlığını göstərən bariz nümunədir. Üstəlik, Azərbaycanın ilkin inkişaf mərhələsində xarici investisiyalar əsasən ölkə iqtisadiyyatının neft sektoruna yatırılırdısa, indi, söhbət investisiya strukturunun dəyişməsindən gedir. İndi, iqtisadiyyatın qeyri-neft setoruna investisiya qoyuluşu üstünlük təşkil edir, bu isə iqtisadiyyatın dayanıqlılığını daha da artırır.
Ölkədə gedən siyasi proseslərə gəlincə, Azərbaycan cəmiyyətindəki aşkar müasirləşməni, ictimai dinamikanın yüksəlməsini daxili siyasi sabitliyi poza biləcək hər hansı hal müşayiət etmir. Bu, beynəlxalq arenada ölkənin mövqeyinin güclənməsi üçün kifayətdir. Lakin bütünlükdə region miqyasında siyasi risklərin azalması üçün Cənubi Qafqazın hər 3 ölkəsinin rəhbərliyinin siyasi iradə göstərməsi tələb olunur. Söhbət hərtərəfli regional əməkdaşlığa imkan verəcək iradədən gedir. Azərbaycan və Gürcüstan rəhbərliyində bu anlayış varsa, Ermənistan rəhbərliyi, təəssüf ki, hələ də öz xülyalarının girovluğundadır və öz dumanlı təfəkküründə azıb qalıb. Bu isə təbii ki, regionda siyasi və iqtisadi vəziyyətin yaxşılaşmasına xidmət etmir.

Об армянской иллюзии, грузинской неопределенности и азербайджанском прагматизме
2020 год, как и положено високосному году, начался с событий, которые основательно потрясли общественность не только государств региона, но и международное сообщество в целом. Это и ракетный удар со стороны США по аэропорту Багдада и главе иранского спецподразделения «Аль-Кудс» генералу Касему Сулеймани, и последовавшая вслед за этим напряженность и ответный удар Ирана по американским базам в Ираке, и неожиданная отставка российского правительства и анонсирование конституционных реформ в РФ, а также обострение ситуации в Ливии. Естественно, так или иначе, все это отражается на регионе Южного Кавказа.
Отчаянный армянский блеф
Да и в самом этом регионе события стали принимать довольно интересный оборот. Особенно после заявлений армянского премьера, что Армения в 2020 году обойдет Азербайджан по показателю ВВП на душу населения и станет по этому критерию передовой страной на Южном Кавказе. При этом он ссылался на некие данные МВФ. Более того, договорился до того, что его страна уже в 2019 году обошла Грузию. Что вызвало недоумение и возмущение не только в Грузии, но и в самой Армении. А президент Азербайджана Ильхам Алиев в ходе совещания, посвященного итогам социально-экономического развития страны в 2019 году, вынужден был опровергнуть очередную армянскую ложь, приведя исчерпывающие доказательства о несостоятельности утверждений армянской стороны.
Примечательно, что до этого грузинский министр экономики Натия Турнава заявила, что Никол Пашинян не знает элементарных вещей, не понимает, как рассчитываются статистические показатели ВВП на душу населения. При этом она указала, что Пашиняну следовало бы сначала элементарно изучить этот вопрос.
Официальный Ереван решил пойти на такой отчаянный блеф, похоже, чтобы хоть как-то оправдаться за неудачи «экономической революции», о которой Никол Пашинян объявил годом ранее. Но он упустил из виду немаловажное обстоятельство: насколько армянское общество в условиях ухудшающихся условий жизни готово воспринимать подобный блеф. Экс-премьер страны Грант Багратян прямо заявил, что официальные данные о ВВП предоставляет не Международный валютный фонд, а Всемирный банк. ВБ же опубликует данные за 2019 год в апреле-мае 2020-го.
Не лишним будет отметить, что Грант Багратян является сторонником экс-президента Армении Левона Тер-Петросяна. Вполне возможно, что мстительный Пашинян в отместку за разоблачения своей позиции сторонниками Тер-Петросяна не нашел ничего лучше, чем поскорее избавиться от сторонников прежней команды. Первой жертвой стал его собственный пресс-секретарь Владимир Карапетян, являвшийся протеже первого армянского президента, однако эксперты ожидают, что череда отставок в армянском правительстве продолжится и пострадают, прежде всего, люди Тер-Петросяна. Тем более что Никол Пашинян даже не удосужился позвонить и поздравить экс-лидера страны с 75-летием, к которому некогда весьма благоволил и активным членом команды которого считался совсем недавно.
Не все гладко и в армянском парламенте, где доминирующая правительственная фракция «Мой шаг» едва ли активна наполовину, тогда как другая часть действует по инерции. Сам Никол Пашинян, по-видимому, хорошо осознает, что доверие населения к нему сильно сокращается, поскольку выполнения им ранее данных обещаний никто не видит. Пашинян как популистский политик весьма опасается сравнения его власти с прежней. Поэтому в течение нынешнего года он постарается предпринять решительные шаги по реформе судебной системы, окончательно подмяв ее под себя, и показать хоть какое-то улучшение в экономике. Кроме того, в текущем году ожидаются продолжение политики кадровой перестановки в правительстве и реформы аппарата управления. С одной стороны, это позволяет действующему премьеру сваливать свои проблемы на нерадивость чиновников, с другой - отвлекать общественное мнение от действительно больших проблем в управлении.
Даже сами армянские эксперты признают, что расходная часть бюджета на 2020 год выросла на 250 млрд. драмов по сравнению с 2019-м. И цифра эта образовалась в основном за счет средств, предусмотренных на капитальные расходы в 2019 году, которые не были сделаны. Недовыполнение запланированных программ же обусловлено большей частью медлительностью системы государственного управления, что, в свою очередь, связано с сокращением числа квалифицированных кадров в госструктурах после «бархатной революции».
Проблемы с непосильным бременем
Не развеялись также страхи Пашиняна, вызванные возможностью «контрреволюции» карабахским кланом, который, судя по всему, предпринимает попытки перегруппировать силы. Есть вероятность перехода на его сторону бывших соратников Пашиняна - к примеру, экс-главы Совета национальной безопасности Артура Ванецяна. По версии газеты «Айкакан жаманак», которую возглавляет супруга армянского премьера Анна Акопян, Ванецян начал настоящую кампанию против семьи Пашиняна. Ему в этом активно помогают зять третьего президента Армении Сержа Саргсяна - Микаел Минасян и бывший руководитель аппарата парламента Ара Сагателян. С помощью армии «фейков» они якобы пытаются дискредитировать премьера, ставя в долгосрочном плане задачу по смене власти.
В условиях увязывания во внутриполитических дрязгах армянский премьер по-прежнему старается максимально устраниться от карабахского урегулирования. Ведь для армянской власти карабахское урегулирование является дополнительным непосильным бременем. Тем более неизбежно принятие непопулярных с точки зрения армянской политики решений, связанных с передачей Азербайджану хотя бы тех районов, которые к Нагорному Карабаху отношения не имеют, и согласие на возвращение азербайджанских беженцев. И все это может дать шанс карабахским сепаратистам обвинить Пашиняна в «предательстве». Для армянского премьер-министра накануне так называемых выборов «президента НКР» в сентябре нынешнего года такой сценарий явно неприемлем. В своем желании показаться большим католиком, чем Папа римский, он идет на обострение ситуации не только на линии фронта, но и на армяно-азербайджанской границе. Гибель азербайджанского пограничника Фарзалы Фарзалиева на газахском отрезке границы 7 января является еще одним тому подтверждением. Увы, приходится еще раз констатировать, что при таком подходе Еревана к урегулированию нагорно-карабахского армяно-азербайджанского конфликта реального улучшения ждать не приходится.
Грузия перед «жаркой» осенью
В соседней Грузии, между тем, нынешний год ожидается более «жарким», чем прошедший, с политической точки зрения. Ведь именно на октябрь в стране назначено проведение очередных парламентских выборов, которые призваны решить судьбу политического курса Грузии на предстоящие четыре года. Примечательно, что последние годы на внутриполитическую стабильность в Грузии влияют не только и не столько активные действия оппозиции, сколько частая смена грузинского правительства. За последние три года в стране сменились три премьер-министра. И, судя по поступающей информации, это еще не предел.
Так, не успел нынешний глава грузинского кабинета Георгий Гахария привыкнуть к своему креслу, которое занял в сентябре 2019 года, как стала распространяться информация о его возможной скорой отставке. При этом информационные источники ссылаются на то, что данное решение принято самым богатым бизнесменом Грузии и лидером правящей партии «Грузинская мечта» Бидзиной Иванишвили. Согласно версиям, он якобы решил новым главой правительства избрать нынешнего спикера грузинского парламента Арчила Талаквадзе. Если верить тому, что такое решение связано с «личными разногласиями» Иванишвили и Гахарии, то напрашивается вывод, что у миллиардера явно не складывается диалог со своими соратниками. Поскольку в качестве одной из основных причин устранения прежних премьеров также называлось несовпадение во взглядах между ними и Иванишвили.
В целом Грузия в настоящее время озабочена решением двух важных вопросов - проведением очередных парламентских выборов и обеспечением устойчивости своей экономики. Решение последнего вопроса в предвыборный год имеет исключительное значение. Так, вопреки заявлениям Никола Пашиняна, который в силу различных обстоятельств решил заделаться экономическим экспертом по региону, в 2019 году экономика Грузии демонстрировала уверенный рост. Согласно государственному бюджету на 2020 год, правительство установило прогноз экономического роста в 5%. Между тем в прошедшем году инфляция составила 10%, и остаются опасения, что она может вырасти в нынешнем году на фоне политической неопределенности, связанной как с пред-, так и с поствыборным периодом.
За период правления правящей партии правительству так и не удалось решить наиболее острые проблемы общества - безработицу и низкий уровень жизни. Правительство так и не смогло привлечь международные инвестиции путем создания благоприятного бизнес-климата. Ситуация вокруг порта Анаклия в этом смысле очень показательна. Давление на ТВС-банк - главного игрока в проекте с грузинской стороны - привело к срыву сроков, по которым строительство должно было продвигаться. В результате созданный для строительства консорциум развалился - зарубежные компаньоны решили держаться подальше, глава же банка ушел в политическую оппозицию. Власти предприняли вялые попытки воссоздать консорциум, но заинтересованность при этом демонстрировалась больше на словах, чем на деле. Так или иначе, проект фактически приостановлен, а будущее его под вопросом.
Многие наблюдатели связывают перспективы развития социально-экономической ситуации в стране с политическим будущим, судьба которого может решиться на осенних выборах в парламент. Вместе с тем, по мнению скептиков, мало что предвещает заметное изменение ситуации в ближайшие годы. Власть еще не так слаба, чтобы окончательно сдать свои позиции, но и недостаточно сильна для обеспечения полного контроля над политическим полем. Вместе с тем и оппозиция не готова вернуть власть. Все это создает неопределенность и неустойчивость и не гарантирует от повторений тех кризисных явлений, которые наблюдались в последние годы.
Курс на устойчивость
Для Азербайджана, который также находится в состоянии интенсивных перемен, ситуация в соседних странах выгодно подчеркивает его собственную устойчивую и прогнозируемую политическую и социально-экономическую динамику. В частности, в статье президента Азербайджана Ильхама Алиева, вышедшей на сайте Всемирного экономического форума, известного как Давосский форум, отмечается, что экономика Азербайджана находится на устойчивой восходящей траектории с 2007 года. В материале страна позиционируется как стратегический транспортный хаб между Европой и Азией. В нем говорится об успешном развитии трубопроводов (TANAP, TAP), которые позволят Азербайджану значительно увеличить экспорт природного газа в Европу.
Обращает на себя внимание, что иностранные прямые инвестиции в азербайджанскую экономику превышают инвестиции в Армению и Грузию, вместе взятые. И это является красноречивым свидетельством устойчивости азербайджанской экономики. Причем если на первом этапе развития Азербайджана иностранные инвестиции направлялись в основном в нефтяной сектор, то сейчас речь идет об изменении структуры инвестиций - с преобладанием вложений в ненефтяные отрасли экономики, что способствует повышению ее устойчивости.
Что касается политических процессов, то очевидная модернизация азербайджанского общества, повышение общественной динамики не сопровождаются явлениями, способными дестабилизировать внутриполитическую ситуацию. Для упрочения позиций страны на международной арене этого более чем достаточно, а вот для снижения политических рисков в масштабе всего региона необходима политическая воля руководства всех трех стран. Причем воля для реализации полномасштабного регионального взаимодействия. Если у азербайджанского и грузинского руководства такое понимание есть, то армянские руководители, увы, все еще находятся в плену своих иллюзий, продолжая путать всех своими туманными выкладками. И это, естественно, не способствует улучшению политической и экономической ситуации в регионе.