Ermənistanın xülyası, Gürcüstanın qeyri-müəyyənliyi və Azərbaycanın praqmatizmi haqda
2020-ci il hər 4 ildən bir yaşanan uzun ilə xas şəkildə başlayıb – ilin ilk günlərində baş verən hadisələr tək region dövlətlərinin ictimaiyyətini deyil, bütünlükdə beynəlxalq birliyi silkələyib. Buraya həm ABŞ-ın Bağdad aeroportuna endirdiyi raket zərbələri və nəticədə, İranın «Əl-Qüds» xüsusi təyinatlı bölüyünün rəhbəri, general Qasım Süleymaninin qətli aiddir, həm bunun ardınca İranın Amerikanın İraqdakı hərbi bazasına cavab zərbəsi endirməsi, həm Rusiya hökumətinin gözlənilmədən istefaya getməsi və ölkədə Konstitusiya islahatlarının elan olunması, həm də Livanda vəziyyətin qarışması. Bütün bu baş verənlər, əlbəttə ki, Cənubi Qafqaz regionuna da bu və ya digər formada təsirsiz ötüşmür.
Mənasız erməni blefi
Əslində, regionun özündə də hadisələr kifayət qədər maraqlı xarakter almağa başlayıb. Xüsusilə Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın ölkəsinin 2020-ci ildə adambaşına düşən ÜDM-in həcminə görə Azərbaycanı geridə qoyacağı və Cənubi Qafqazda bu göstəriciyə görə birinci yerdə olacağı haqda açıqlaması xeyli maraqlıdır. Daha maraqlısı odur ki, Paşinyan bu fikri səsləndirən zaman BVF-nin hansısa rəqəmlərinə istinad edib. Üstəlik o, ölkəsinin bu göstəriciyə görə Gürcüstanı artıq 2019-cu ildə geridə qoyduğunu söyləyib. Baş nazirin dedikləri nəinki Gürcüstanda, Ermənistanın özündə də anlaşılmazlıqla qarşılanıb və qəzəb yaradıb. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev isə ölkənin 2019-cu ildə sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına dair keçirdiyi müşavirədə növbəti erməni yalanını ifşa etmək məcburiyyətində qalıb. O, toplantıda erməni tərəfinin iddialarının əsassızlığını konkret sübutlarla ortaya qoyub.
Maraqlıdır ki, bunadək Paşinyanın sözlərini Gürcüstanın iqtisadiyyat naziri Natiya Turnava da təkzib etmişdi. O, Ermənistanın baş nazirini elementar məsələləri bilməməkdə günahlandıraraq demişdi ki, Paşinyan adambaşına düşən ÜDM-in necə hesablandığından belə, xəbərsizdir. «Gərək, Paşinyan əvvəlcə elementar olaraq, məsələ ilə maraqlanaydı», - deyə gürcü nazir bildirib.
Görünən odur ki, İrəvan bu ümidsiz blefə Paşinyanın 1 il əvvəl vəd etdiyi «iqtisadi inqilab»ın uğursuzluğunu az da olsa, ört-basdır etmək üçün gedib. Amma bu zaman baş nazir bir önəmli məqamı nəzərdən qaçırıb: həyat səviyyəsi gündən-günə ağırlaşan erməni ictimaiyyəti belə blefləri qəbul etməyə nə dərəcədə hazırdır? Ölkənin sabiq baş naziri Qrant Baqramyan açıq şəkildə bildirib ki, ÜDM haqda rəsmi məlumatları BVF deyil, Dünya Bankı açıqlayır. O isə 2019-cu ilə aid məlumatları hələ 2020-ci ilin aprel-may aylarında elan edəcək.
Qeyd edək ki, Q.Baqratyan Ermənistanın eks-prezidenti Levon Ter-Petrosyanın tərəfdarıdır. Söylədiyi cəfəngiyyatın ifşasının əvəzində deyəsən, Paşinyan həmin komandanın üzvlərindən çıxmaq qərarına gəlib. İlk qurban onun öz mətbuat katibi Vladimir Karapetyan olub. Karapetyanın Ermənistanın ilk prezidentinin «layihəsi» olduğu hər kəsə məlumdur. Lakin ekspertlər Ermənistan hökumətində istefaların davam edəcəyini düşünür və güman edirlər ki, ilk hədəf məhz Ter-Petrosyanın adamları olacaq. Üstəlik, Nikol Paşinyan ölkəsinin eks-liderini 75 illiyi münasibətilə təbrik etməyə belə, lüzum görməyib. Halbuki dünənədək o, sabiq prezidentə iltifat göstərir, özünü onun komandasının üzvü sayırdı.
Ermənistan parlamentində də vəziyyət sabit deyil. Qanunverici orqanda hakim «Mənim addımım» fraksiyasının yarısı son dərəcə fəallıq nümayiş etdirirsə, digər yarısı inersiya ilə hərəkət edir. Bütün bunların fonunda Nikol Paşinyan xalqın ona olan inamının sürətlə azaldığının da fərqindədir. Çünki onun dünənək dilə gətirdiyi vədlərdən heç biri reallıqda təsdiqini tapmır.
Bu arada, populist siyasətçi olan Paşinyan hakimiyyətinin əvvəlki hökumətlə müqayisə olunmasından çox ehtiyatlanır. Bu üzdən, o, bu il məhkəmə sistemində islahatların aparılması istiqamətində qəti addımlar atmağa çalışır. Baş nazirin məqsədi məhkəmələri tam özündən asılı vəziyyətə gətirməkdir. Bununla yanaşı, o, iqtisadiyyatda az da olsa, irəliləyişə nail olmağa çalışır. Bundan başqa, bu il hökumətdə kadr dəyişikliklərinin davam etdiriləcəyi, idarəçilik aparatında islahatların aparılacağı da gözlənilir. Bir yandan, bu, hazırkı baş nazirə imkan yaradacaq ki, problemlərin səbəbi kimi məmurların başısoyuqluğunu göstərsin, digər tərəfdən ictimaiyyətin diqqəti idarəçilikdə, həqiqətən, kifayət qədər olan problemlərdən yayınacaq.
Artıq erməni ekspertlərin özləri belə, etiraf edir ki, 2020-ci ilin dövlət büdcəsinin xərclər hissəsi 2019-cu ildəkilə müqayisədə 250 milyard dram artıb. Bu rəqəm əsasən, 2019-cu ildə reallaşdırılmamış əsaslı xərclərə yönəldiləcək vəsait hesabına yaranıb. Planlaşdırılmış proqramların icra olunmamış qalması əsasən dövlət idarəçiliyi sistemindəki ləngliklə, bu isə öz növbəsində, «məxməri inqilab»dan sonra dövlət strukturlarında ixtisaslı kadrların xeyli azalması ilə bağlıdır.
Çox ağır yük
Paşinyanın «Qarabağ klanı» tərəfindən təşkil oluna biləcək «əks-inqilab»la bağlı qorxusu da aradan qalxmayıb. Yeri gəlmişkən, görünən odur ki, sözügedən klan yenidən qruplaşmağa başlayıb. İndi Paşinyanın keçmiş silahdaşlarının da onların tərəfinə keçmə ehtimalı var. Məsələn, Milli Təhlükəsizlik Şurasının sabiq rəhbəri Artur Vanetsyanla bağlı belə fikirlər dolaşır. N.Paşinyanın xanımı Anna Akopyanın rəhbərlik etdiyi «Haykakan jamanax» qəzetinin yazdığına görə, Vanetsyan Paşinyan ailəsinə qarşı əsl kampaniyaya başlayıb. Qəzet yazır ki, bu işdə ona ölkənin üçüncü prezidenti Serj Sarqsyanın kürəkəni Mikael Minasyanla parlament aparatının sabiq rəhbəri Ara Saqatelyan kömək edirlər. Guya onlar «feyk ordusu»nun köməyilə baş naziri gözdən salmağa çalışırlar və burada uzunmüddətli plan hakimiyyət dəyişikliyinə nail olunmasıdır.
Belə bir daxili siyasi dedi-qodu fonunda baş nazir əvvəlkitək, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesindən maksimum uzaq durmağa çalışır. Çünki bu, Ermənistan üçün əlavə, daşınması çox çətin olan ağır yükdür. Məsələ ondadır ki, bu prosesin gedişində ermənilər üçün qeyri-populyar sayılan qərarların qəbulu qaçılmazdır. Söhbət ən azı Dağlıq Qarabağa heç bir aidiyyəti olmayan rayonların Azərbaycana qaytarılmasından, azərbaycanlı qaçqınların həmin ərazilərə dönməsindən gedir. Bütün bunlar, əlbəttə ki, Qarabağ separatçılarına Paşinyanı «satqınlıqda» günahlandırmaq şansı verəcək. Nəzərə alsaq ki, bu ilin sentyabrında «DQR»də «prezident seçkisi»nin keçirilməsi də nəzərdə tutulub, indiki şəraitdə bu ssenari Paşinyana qətiyyən sərf etmir. Odur ki, özünü Roma Papasından daha böyük katolik kimi göstərməyə çalışan baş nazir nəinki cəbhə xəttində, hətta Ermənistan-Azərbaycan sərhədində belə, vəziyyəti gərginləşdirməyə çalışır. Yanvarın 7-də iki ölkənin Qazax rayonu ərazisindəki sərhədində azərbaycanlı sərhədçi Fərzəli Fərzəliyevin öldürülməsi bunun daha bir təsdiqidir. Təəssüflə qeyd etməliyik ki, İrəvanın məsələyə bu cür yanaşması Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli baxımından yaxşı heç nə vəd etmir.
Gürcüstanda payız «qızmar» keçəcək
Qonşu Gürcüstanda siyasi nöqteyi-nəzərindən bu il ötən illə müqayisədə daha «qızmar» keçməlidir. Bu ilin oktyabrında gürcülər ölkənin yeni parlamentini seçəcək. Bu, qarşıdakı 4 il üçün Tbilisinin siyasi kursunu da müəyyənləşdirəcək. Maraqlıdır ki, son illər Gürcüstanda daxili sabitliyə daha çox müxalifət deyil, hökumətin həddindən artıq tez-tez dəyişməsi daha böyük təsir göstərir. Son 3 ildə ölkə 3 baş nazir dəyişib. Üstəlik, gələn xəbərlər bunun son olmayacağını göstərir.
Gürcüstanın hazırkı baş naziri Georgi Qaxariya kürsüsünə öyrəşməmiş (o, bu postu 2019-cu ilin sentyabrından tutur), onun tezliklə istefaya gedəcəyinə dair xəbərlər yayılmağa başlayıb. Məlumatlı mənbələr bu haqda qərarın Gürcüstanın ən zəngin insanı, hakim «Gürcü arzusu» partiyasının lideri Bidzina İvanişvili tərəfindən qəbul olunduğunu bildirir. Versiyalardan birinə görə, İvanişvili hökumətin başında parlamentin spikeri Arçil Talakvadzeni görmək istəyir. Deyilənlərə inansaq, səbəb İvanişvili ilə Qaxariya arasındakı şəxsi fikir ayrılıqlarıdır. Həqiqətən də, belədirsə, demək, milyarderin silahdaşları ilə dialoqu heç də yaxşı alınmır. Hər halda, əvvəlki baş nazirlərin də vəzifədən getmə səbəbləri arasında İvanişviliyə fikir ayrılıqları xüsusi qeyd olunur.
Ümumilikdə, Gürcüstan hazırda iki vacib problemin həllilə məşğuldur – parlament seçkisinin təşkili və iqtisadiyyatın dayanıqlılığının təmini. Xüsusilə seçki ilində son problemin həlli daha vacibdir. Hansısa səbəblərdən region üzrə iqtisadi ekspert kimi çıxış etmək qərarına gəlmiş Ermənistanın baş naziri N.Paşinyanın iddialarının əksinə olaraq, 2019-cu ildə Gürcüstan iqtisadiyyatında inamlı inkişaf qeydə alınıb. 2020-ci ilin dövlət büdcəsinə əsasən isə hökumət 5%-lik iqtisadi artım proqnozlaşdırır. Bununla yanaşı, ötən il ölkədə inflyasiya 10% olub. Lakin ölkədə bu il istər seçki ərəfəsi, istərsə də seçkidən sonra yaşana biləcək siyasi qeyri-müəyyənlik fonunda onun artma riski var.
Hazırkı hakim partiya Gürcüstana rəhbərlik etdiyi illərdə cəmiyyətin əsas problemi olan işsizlik və aşağı həyat səviyyəsinin öhdəsindən gələ bilməyib. Əlverişli biznes mühitinin yaradılması ilə xarici investisiyaların ölkəyə cəlbi də hələ ki, alınmır. Bu mənada Anakliya limanı ətrafında baş verənlər nümunə sayıla bilər. Layihədə Gürcüstan tərəfinin əsas oyunçusu olan «TVS bank»a təzyiqlər nəticəsində tikinti işlərinin aparılması üçün nəzərdə tutulmuş müddət qarışıb. Bu üzdən tikinti üçün yaradılmış konsorsium dağılıb – xarici şirkətlər bu işdən uzaq durmağa qərar verib, bankın rəhbərisə siyasi müxalifətə keçib. Hökumət konkorsiumu yenidən qurmağa həvəssiz də olsa, cəhdlər göstərib. Lakin bu, əməldən çox sözdə nümayiş olunub. Beləliklə, layihə faktiki olaraq yarımçıq qalıb və onun gələcəyi sual altındadır.
İndi, əksər müşahidəçi Gürcüstanın sosial-iqtisadi inkişaf perspektivini ölkənin siyasi gələcəyilə əlaqələndirir. Buna isə payızda keçiriləcək parlament seçkisindən sonra aydınlıq gələcək. Bununla yanaşı, skeptiklər hesab edir ki, Gürcüstanda yaxın illərdə hansısa ciddi dəyişiklik olmayacaq. Hakimiyyət, hələ ki, mövqeyini əldən verəcək qədər zəif deyil. Amma onun siyasi meydana tam nəzarət edəcək gücü də yoxdur. Bundan başqa, hələlik müxalifət də hakimiyyətə qayıtmağa hazır görünmür. Bütün bunlar isə qeyri-müəyyənlik, dayanıqsızlıq deməkdir. Demək, ölkədə son illər ərzində yaşamış böhranlı halların təkrarlanmayacağına zəmanət yoxdur.
Dayanıqlılıq kursu
İntensiv dəyişikliklər mərhələsində olan Azərbaycana gəlincə, qonşu ölkələrdəki vəziyyətin fonunda Bakının dayanıqlı və proqnozlaşdırıla bilən siyasi xətti və sosial-iqtisadi inkişaf dinamikası daha aydın görünür. Məsələn, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Dünya İqtisadi Forumunun saytında dərc olunmuş məqaləsində bildirir ki, Azərbaycan iqtisadiyyatı 2007-ci ildən dayanıqlı, yüksələn trayektoriya ilə gedir. Məqalədə ölkə Avropa ilə Asiya arasında strateji nəqliyyat habı adlandırılır, TANAP və TAP boru kəmərlərinin uğurlu inkişafından bəhs olunur, onların Azərbaycana Avropaya təbii qaz ixracını əhəmiyyətli dərəcədə artırmaq imkanı verəcəyi vurğulanır.
Diqqətçəkən məqamlardan biri Azərbaycan iqtisadiyyatına yatırılmış birbaşa xarici investisiyanın Ermənistan və Gürcüstan iqtisadiyyatına qoyulmuş ümumi kapitaldan artıq olmasıdır. Bu, əlbəttə ki, Azərbaycan iqtisadiyyatının dayanıqlığını göstərən bariz nümunədir. Üstəlik, Azərbaycanın ilkin inkişaf mərhələsində xarici investisiyalar əsasən ölkə iqtisadiyyatının neft sektoruna yatırılırdısa, indi, söhbət investisiya strukturunun dəyişməsindən gedir. İndi, iqtisadiyyatın qeyri-neft setoruna investisiya qoyuluşu üstünlük təşkil edir, bu isə iqtisadiyyatın dayanıqlılığını daha da artırır.
Ölkədə gedən siyasi proseslərə gəlincə, Azərbaycan cəmiyyətindəki aşkar müasirləşməni, ictimai dinamikanın yüksəlməsini daxili siyasi sabitliyi poza biləcək hər hansı hal müşayiət etmir. Bu, beynəlxalq arenada ölkənin mövqeyinin güclənməsi üçün kifayətdir. Lakin bütünlükdə region miqyasında siyasi risklərin azalması üçün Cənubi Qafqazın hər 3 ölkəsinin rəhbərliyinin siyasi iradə göstərməsi tələb olunur. Söhbət hərtərəfli regional əməkdaşlığa imkan verəcək iradədən gedir. Azərbaycan və Gürcüstan rəhbərliyində bu anlayış varsa, Ermənistan rəhbərliyi, təəssüf ki, hələ də öz xülyalarının girovluğundadır və öz dumanlı təfəkküründə azıb qalıb. Bu isə təbii ki, regionda siyasi və iqtisadi vəziyyətin yaxşılaşmasına xidmət etmir.

On Armenian illusions, Georgian uncertainty and Azerbaijani pragmatism
The year of 2020 began with events that considerably shocked the international community, including the infamous U.S. attack on General Qasem Suleimani at the Baghdad airport, the ensuing tension and retaliatory strike of Iran on U.S. military bases in Iraq, the unexpected dissolution of the Russian government and the announcement of constitutional reforms in Russia, as well as the aggravation of situation in Libya. All these events had an influence on the South Caucasus in one way or another.
Desperate Armenian bluff
Indeed, the regional events began to take a rather interesting turn. Especially when the Armenian prime minister stated that in 2020 Armenia would bypass Azerbaijan in terms of GDP per capita and become a leading country in the South Caucasus. At the same time, he referred to some IMF data. He even said that Armenia bypassed Georgia in 2019, which caused bewilderment and indignation not only in Georgia, but also in Armenia itself. At the meeting on the results of Azerbaijan's socio-economic development in 2019, President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, had to refute another Armenian lie, citing comprehensive evidence against the allegations of Armenia.
Before this, Georgian Minister of Economics, Natia Turnava, stated that Nikol Pashinyan did not know basic things, including the calculation of statistical indicators for GDP per capita. She pointed out that Pashinyan should first study this issue at the very basic level first.
Apparently, the reason why the Armenian government made such a desperate bluff was to somehow justify itself for the failures of "economic revolution", which Nikol Pashinyan announced a year earlier. But he had overlooked an important circumstance: how ready is the Armenian society to believe in such a bluff in the conditions of worsening living conditions. Former Prime Minister Hrant Bagratyan made a straightforward statement that the official GDP data was provided not by the International Monetary Fund, but by the World Bank. WB will publish data for 2019 in April-May 2020.
Incidentally, Hrant Bagratyan is a supporter of the ex-president of Armenia Levon Ter-Petrosyan. It is therefore likely that Pashinyan did not find anything better to retaliate against the Ter-Petrosyan's supporters than getting rid of supporters of the previous team as soon as possible. The first victim was his own press secretary, Vladimir Karapetyan, who was the protégé of the first Armenian president, but experts expect the series of resignations in the Armenian government to continue with the people of Ter-Petrosyan suffering first. Moreover, Nikol Pashinyan did not even bother to call and congratulate the ex-leader of the country on his 75th birthday, to whom he had once been very loyal and had been considered an active member of the Ter-Petrosyan team.
There are problems in the Armenian parliament too. The dominant government faction My Step is hardly half active, while the other part is acting by inertia. Nikol Pashinyan himself, apparently, is well aware that he continues to lose the popular confidence, as he cannot fulfil his previous promises. As a populist politician, Pashinyan is very afraid of comparing his power with the previous one. That is why he will try to take decisive steps to reform the judicial system this year, trying to subdue it to himself, and to achieve at least some improvement in the economy. In addition, it is expected the staff shuffling and reforms in the administrative apparatus of the government will continue. On the one hand, this allows the incumbent prime minister to blame his problems on the negligence of officials, and on the other hand, to distract public opinion from really big problems in the governance system.
Even Armenian experts admit that the state expenditures for 2020 have been increased by 250 billion drams compared to 2019, mainly due to unspent funds provided for capital expenditures in 2019. The failure to fulfil the planned programs is due, for the most part, to the slowness of the public administration system, which, in turn, is associated with a shortage of qualified personnel in government agencies after the so-called 'Velvet Revolution'.
Difficult problems
Pashinyan is still afraid by the possibility of counter-revolution by the Karabakh clan, which, apparently, is also attempting to regroup. It is likely that Pashinyan's former associates such as the former head of the National Security Council, Artur Vanetsyan, will take sides with the Karabakh clan. According to newspaper Haykakan Zhamanak headed by the wife of Armenian Prime Minister, Anna Hakobyan, Vanetsyan launched a real campaign against the Pashinyan family. The son-in-law of Serzh Sargsyan, the third president of Armenia, Mikael Minasyan and former head of the parliament's apparatus Ara Saghatelyan actively support Vanetsyan. They are allegedly trying to discredit the prime minister with the help of fake news with a view of changing the government in the long term.
Having been mired in internal political squabbles, Armenian Prime Minister is still trying to get as far as possible from the settlement process of the Karabakh conflict. Indeed, for the Armenian government, the Karabakh settlement is an additional unbearable burden. The Armenian government understands that the adoption of unpopular decisions related to the transfer to Azerbaijan of at least the areas not associated with Nagorno-Karabakh and its consent to the return of Azerbaijani refugees to these areas are inevitable. This may give a chance to the Karabakh separatists to accuse Pashinyan of betrayal of national interests. Given the expected elections of the so-called President of Karabakh in September 2020, this scenario is clearly unacceptable for Pashinyan. In his desire to appear more Catholic than the Pope himself, he is aggravating the situation not only on the front line, but also on the Armenian-Azerbaijani border. The death of the Azerbaijani border guard Farzali Farzaliyev in the Gazakh District of Azerbaijan on January 7 also confirms this. Alas, we have to say once again that with this approach of Yerevan to the settlement of the Nagorno-Karabakh, we can expect no real improvement in the settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict.
Georgia expects hot autumn season
Meanwhile, this year is expected to be hotter in terms of politics than the past in neighbouring Georgia. The next parliamentary elections in the country to decide the fate of Georgia’s political course for the next four years are scheduled for October 2020. In recent years, internal political stability in Georgia has been affected not only and not so much by the opposition’s active actions, but by the frequent change of the Georgian government. Over the past three years, three prime ministers have been replaced in the country. It seems this is not the limit.
The current Prime Minister, Georgi Gakharia, did not have time to get used to his post, which he took in September 2019, as information began to spread about his possible resignation. According to some media outlets, this decision was allegedly made by the richest businessman in Georgia and the leader of the ruling party Georgian Dream, Bidzina Ivanishvili. He allegedly decided to elect the current speaker of the Georgian parliament, Archil Talakvadze, as the new head of government. If this decision is connected with the "personal disagreements" of Ivanishvili and Gakharia, then we can assume that the billionaire clearly does not have a dialogue with his associates. Since one of the main reasons for eliminating the previous prime ministers was also called a discrepancy in the views between them and Ivanishvili.
In general, Georgia is currently challenged with two important issues - the holding of regular parliamentary elections and ensuring economic sustainability. Finding solution to the latter in the pre-election year is of utmost importance. So, contrary to the statements of Nikol Pashinyan, who, due to various circumstances, decided to show himself as an economic expert in the region, the Georgian economy demonstrated steady growth in 2019. According to the state budget for 2020, the government set an economic growth forecast of 5%. Meanwhile, the inflation rate reached 10% last year, and there are still fears that it may rise this year amidst political uncertainty associated with both the pre- and post-election periods.
During the reign of the ruling party, the government had failed to solve the most acute problems of society - unemployment and low living standards. The Georgian government was unable to attract international investments by creating a favourable business climate. The situation around the Anaklia port is very indicative in this sense. The pressure on TVS Bank, the main Georgian actor in the project, led to a breakdown in the deadlines for the construction to move forward. As a result, the consortium collapsed - foreign partners decided to stay away, while the head of the bank went into the political opposition. The authorities made sluggish attempts to recreate the consortium, but the interest was shown more in words than in deeds. One way or another, the project is actually suspended, and its future is in question.
Many observers connect the prospects for the development of the socio-economic situation in the country with a political future, the fate of which can be decided in the autumn parliamentary elections. At the same time, according to sceptics, little shows a noticeable change in the situation in the coming years. The authorities are not so weak as to finally give up their positions, but they are not strong enough to ensure full control over the political field. However, the opposition is not ready to regain the power either. All this creates uncertainty and instability and does not warrant against the recurrence of the crisis phenomena of the recent years.
Towards sustainability
For Azerbaijan, which is also going through the intensive reformation of the government apparatus, the situation in neighbouring countries underlines once again its stable and predictable political and socio-economic dynamics. In particular, in his recent article published on the website of the World Economic Forum (WEF), President Ilham Aliyev noted that the economy of Azerbaijan has been on a steady upward trajectory since 2007. The country is positioned as a strategic transport hub between Europe and Asia. The article further praises the details of the successful development of hydrocarbon pipelines (TANAP, TAP), which will allow Azerbaijan to significantly increase the export of natural gas to Europe.
It is noteworthy that foreign direct investment in the Azerbaijani economy exceeds the investment in Armenia and Georgia combined. And this is an eloquent evidence of the stability of the Azerbaijani economy. Moreover, if at the first stage of development of Azerbaijan foreign investments were mainly directed to the oil sector, now the structure of investments is changing with a predominance of investments in non-oil sectors of the economy, which contributes to Azerbaijan's stability.
As for political processes, the obvious modernisation of Azerbaijani society, the increase in social dynamics are not accompanied by phenomena that can destabilize the domestic political situation. To strengthen Azerbaijan's position in the international arena, this is more than enough, but to reduce political risks across the region, the political will of the leadership of all three countries and the will to implement full-scale regional cooperation is necessary. While the Azerbaijani and Georgian leaders have such an understanding, then the Armenian leaders, alas, are still captive to their illusions, continuing to confuse everyone with their ambiguous calculations. This, certainly, does not contribute to improving the political and economic situation in the region.