SIĞORTANIN «QAMÇI VƏ QOĞALI»
Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyasının sədri: «İcbari sığorta növlərinin inkişafı üçün həm maarifçilik işləri, həm də cərimələr vacibdir»
Ötən ilin sonundan əmlaklarını sığortalamayanların cərimə olunacağı ilə bağlı yayılan məlumatlar əsassız da olsa ajiotaja səbəb oldu və sığorta bazarını xeyl canlandırdı. Mərkəzi Bankın rəhbəri Elman Rüstəmovun qeyd etdiyi kimi, 2020-ci il üçün əsas məqsəd bütün sahələrin göstəricilərinin artırılması və şirkətlərin həm biznesin, həm də əhalinin risklərini əhatə etməsini təmin etməkdir. Yəni hökumət şirkətlərin qarşısına problemləri dövlətin çiyninə keçirmək əvəzinə, özlərinin həll etməsi vəzifəsini qoyub.
Bu yanaşmada mövcud potensial nəzərə alınmaqla daşınmaz əmlak sığortasına heç də sonuncu yer verilmir, bu potensialın istifadəsi sığortaçıların gəlirliliyini ciddi şəkildə artıra bilər.
Yeri gəlmişkən, bu gün yalnız 12 sığorta şirkəti daşınmaz əmlakın icbari sığortası üzrə xidmətləri göstərmək üçün lisenziyaya malikdir, ancaq onlardan yalnız 4-5-i bu məhsul üzrə daxilolma portfelinə sahib olması ilə öyünə bilər.
Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyasının (ASA) rəhbəri Azər ƏLİYEV «Region plus»a müsahibəsində əhalinin bu sığorta növünə lazımi maraq göstərməməsinin və onun zəif inkişafının əsas səbəbləri barədə danışıb.
- Əmlakın sığortalanmasından imtinaya görə cərimələr nəzərdə tutan "İcbari sığorta haqqında" qanun 2011-ci ildən qüvvədədir. Ancaq son vaxtlara qədər, demək olar ki, heç kim onu xatırlamırdı. Üstəlik, bu cərimələrin tutulması üçün xüsusi bir mexanizmin olmadığı ortaya çıxdı. Sizcə, qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsinin vaxtı çatmayıbmı?
- Qanunvericilik, hansı sahə üzrə olmasından asılı olmayaraq, canlı bir orqanizmdir - daim dəyişməli, modernləşməli və cəmiyyətin yeni çağırışlarına uyğunlaşmalıdır. Axı, Azərbaycanda 10 il əvvəlki və bugünkü cəmiyyətlər fərqlidir, fərqli ehtiyaclara malikdir. 2011-ci ilin «İcbari sığorta haqqında» qanunu həmin dövrün tələblərinə cavab verirdi. Təəssüf ki, o vaxtdan bəri bu qanuna ciddi düzəlişlər edilməyib. Buna görə sualınızın cavabı belə olacaq: "Bəli, dəyişdirmək lazımdır və çox şeyi."
Bu gün ekspertlərin çoxu daşınmaz əmlakın icbari sığortası məhsulu ilə bağlı sığorta riskləri üzrə əhatə dairəsinin genişləndirilməsinin, ona üçüncü şəxslərin məsuliyyət sığortasının əlavə edilməsinin, polisin verilməsində elektron formata keçməyin zəruriliyini göstərirlər. Unutmaq olmaz ki, bu qanun, həm də «Avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası» məhsulunu da əhatə edir. Bu istiqamətdə də çox sayda nöqsanlar da var, bu məhsulun itki dərəcəsi həddindən yüksəkdir, sığorta şirkətləri heç bir qazanc olmadan onları satmağa məcbur olurlar. Üstəlik, bu məhsul qüsurlarına görə bəzən sığorta şirkətlərinin mənfi imicinin yaranmasına səbəb olur, halbuki ilk başdan bütün icbari sığorta növləri əhali arasında sığorta mədəniyyətini təbliğ etmək məqsədi ilə yaradılıb.
Yaranmış vəziyyəti, eləcə də beynəlxalq təcrübəni nəzərə alaraq, biz anlayırıq ki, qanunvericilik bazasında yeniliklər qaçılmazdır. Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyası (ASA) öz növbəsində bu mövzuda təkliflər paketi hazırlayıb müvafiq strukturlara təqdim edib. Bu tövsiyələr təkcə «İcbari sığorta haqqında» qanunla bağlı deyil, həm də sığorta məsələləri üzrə Mülki Məcəlləyə və Vergi Məcəlləsinə də təsir edir.
- Qanun birmənalı şəkildə köhnəlib və yenilənməlidir. Amma əmlak sığortası haqqında danışırıqsa, «Avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası»ndan fərqli olaraq, o, ilk başdan Azərbaycanda oturuşa bilmədi. Sizcə, hər şey cərimə tutulması mexanizminin olmaması ilə bağlıdır?
- Mən düşünürəm ki, ölkəmizin əksər əhalisi müstəqil olaraq könüllü əsasda hər addımda baş verə biləcək riskləri - yanğınları, təbii fəlakətləri, üçüncü tərəflərin vurduğu ziyanları idarə etməyə hazır deyil... Təəssüf ki, biz hələ də gündəlik həyatımızda sığortanın nə qədər vacib olduğunu anlamırıq. Axı, bu, maliyyə itkilərini minimuma endirməyə kömək edir. Bəlkə də, könüllü əsasda sığorta üçün müəyyən təhsil səviyyəsinə və ya maliyyə mədəniyyətinə sahib olmaq lazımdır.
Təəssüf ki, bu gün bir sığorta polisinin satın alınması istehlakçı üçün "ilkin tələbat" siyahısına daxil edilmir və buna görə də müəyyən sığorta məhsullarının məcburi tətbiqi işə yarayır. Onları, həqiqətən, "məcburi" etmək üçün, istənilən halda, lazımdır.
- Yəni hesab edirsiniz ki, cərimə sanksiyalarını qorumaq lazımdır?
- Birmənalı şəkildə. Cərimələrin tutulması üçün daha doğru və daha obyektiv bir üsul işləmək və gerçəkləşdirmək lazımdır. Əgər qardaş Türkiyəni örnək götürsək, orada icbari daşınmaz əmlak sığorta polisi olmadan, yiyəsi öz mənzilinə qaz və elektrik gətirə bilməz. Bu gün ölkəmizdə icbari qaydada sığorta tərtib etmədən notariat qurumu vasitəsi ilə əmlaka mülkiyyət hüququ haqqında sənəd almaq mümkün deyil.
Əslində, həm sığorta bazarının iştirakçıları, həm də sığorta xidmətlərindən istifadə edən müştərilər üçün sığorta məhsulunu dərk edərək, cərimələrdən qorxmadan almaq daha yaxşı olardı. Bu məqsədlə və ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq, əhali və iş adamları arasında sığortanın təşviqi üzrə xüsusi bir proqram hazırlanaraq həyata keçiriləcək.
Gündəlikdə insanların sığorta şirkətlərinə inamı məsələsi dayanır. Biz artıq bunun qeyri-qənaətbəxş bir səviyyədə olduğunu başa düşürük və bu səbəbdən, bu ildən başlayaraq diqqəti sığorta halı üzrə ödəniş almış sığortaolunanlar barədə gerçək hekayələrin KİV-lərdə yaymağa yönəldəcəyik.
Bizim əsas məqsədimiz insanlara çatdırmaqdır ki, icbari sığorta tələbi yalnız onların öz xeyrinə olan işdir. İldə cəmi 50 manat ödəyərək çox sayda risklərdən sığorta ödənişi alırlar. Xatırladım ki, bu gün Bakıda daşınmaz əmlak üzrə maksimal sığorta məbləği 25 min manat, Gəncə, Sumqayıt və Naxçıvanda 20 min manat, digər yaşayış məntəqələrində 15 min manat təşkil edir.
- Sizcə, Azərbaycan əhalisinin bu sektora zəif marağında sığorta şirkətlərinin özlərinin nə qədər günahı var? Bu laqeydlik sığorta şirkətləri ilə “ünsiyyət”dən zərər çəkmişlərin mənfi təəssüratlarının nəticəsi deyilmi?
- Bu məsələdə mən sizinlə həmfikir deyiləm. Narazılar var, biz bunu bilirik və qəbul edirik. İnsanlar başqa insanların, dövlət qurumlarının, hökumətin və özəl sektorun hərəkətlərinə qarşı çox tələbkardırlar. Bunu başa düşmək olar. Lakin konkret hal üzrə araşdırılarkən məlum olur ki, problem sığorta şirkətlərinin ödənişdən imtina etməsində deyil, sadəcə, müştərinin gözləntiləri konkret zərərin və onun kompensasiyasının real qiymətləndirilməsi ilə üst-üstə düşmür.
Məsələn, tənqidçilər arasında çox populyar olan «Avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası» növünü götürək. Polis də açıq şəkildə bildirir ki, söhbət avtonəqliyyat vasitəsi sahibinin idarəetməsi zamanı üçüncü şəxsin əmlakına və ya sağlamlığına vurduğu ziyanın ödəməsindən gedir. Bu məhsulun tətbiqinin ilk illərində insanlar sığorta şirkətindən günahı üzündən qəza baş vermiş sığorta müştərisinin özünün maşınını təmir etdirmək tələbi ilə gəlirdilər. Əslində, yalnız üçüncü şəxs qarşısında məsuliyyətlərinə görə sığorta rüsumu ödədikləri barədə çoxsaylı izahlardan sonra indi bu cür iddialar demək olar ki, yoxdur. Ancaq yenə də bizdən, məsələn, maşında ilk başdan köhnə olmuş hissəni yenisi ilə əvəz etməyi tələb edirlər. Lakin sığortaçı vətəndaşı sığorta hadisəsi baş verməmişdən əvvəl olduğu maddi vəziyyətə qaytarmağa borcludur, onu yaxşılaşdırmağa yox. Bir daha təkrar edirəm: sığorta zənginləşmə üsulu deyil, dəyən zərərin bir hissəsinin ödənilməsi vasitəsidir.
Mən heç də sığortaçıları bu cür nümunələrlə tam təmizə çıxarmaq və işimizdəki çatışmazlıqları inkar etməyə çalışmıram - fəaliyyətləri idealdan uzaq olan şirkətlər və ya onların ayrı-ayrı işçiləri var. Ancaq yalnız onlara görə bu gün Azərbaycanda sığorta işləmədiyini və inkişaf etmədiyini söyləmək ədalətsizlik olar.
Vəziyyəti bütün açıqlamalardan daha açıq şəkildə göstərən statistika var. Xüsusilə də avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası üzrə: 2018-19-cu illərdə bu növ üzrə 100 milyon manatdan çox rüsum toplanıb və zərərçəkənlərə sığorta halı üzrə 75 milyon manata yaxın kompensasiya ödənilib. Bu vəsait işin aparılması xərcləri, endirimlər və müştərilərə verilən (heç də həmişə özünü doğrultmayan) bonuslar nəzərə alınmadan ödənib. Yəni mən artıq dediyim kimi, avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası sığorta şirkətləri üçün 110-120% zərərli olmasına baxmayaraq, onlar müştərilər qarşısında öhdəliklərini yerinə yetirirlər.
- Daşınmaz əmlakın sığortası ilə bağlı problemlərdən danışarkən siz yetərincə böyük əhatə dairəsi sadaladınız. İnsanlar əmin ola bilərmi ki, sığorta şirkətlərinin, həqiqətən, onlara pul ödəyə biləcək, bu prosesdə bürokratiyaya və gecikmələrlə üzləşməyəcəklər ki?
- Qəti şəkildə, bəli. Əgər sığorta prosesi kütləvi yayılarsa, daşınmaz əmlakın sığortası üzrə yığımlar bütünlüklə zərəri tam ödəyə biləcək. Əlbəttə ki, burda söhbət qlobal kataklizmlərdən getmir – elə məsələlərdə, bütün dünyada olduğu kimi, dövlətin köməyi olmadan keçinmək mümkün deyil. Lakin hətta belə vəziyyətdə də sığorta şirkətləri zərərin müəyyən hissəsini öz üzərlərinə götürürlər.
Bürokratiyaya, süründürməçiliyə gəlincə, bu, başqa məsələdir - burada sığorta şirkətinin peşəkarlığından və iş keyfiyyətindən çox şey asılıdır. Bu gün bazarda rəqabət var, hər bir şirkət müxtəlif yollarla və "qarmaq"larla müştəri əldə etməyə çalışır və bu, normaldır.
Müştəri düzgün seçimi necə etməlidir? Burada, ən azından, bir az maliyyə savadına sahib olmaq yetərlidir: şirkətlərin göstəriciləri mütəmadi olaraq mətbuatda dərc olunur, onların hər biri haqqında internetdə kifayət qədər məlumat və rəy var. Oxuyun, müqayisə edin və nəticə çıxarın.
- Elə isə, mənzili yuxarıdakı qonşular su ilə islatsalar, hara zəng etmək lazımdır?
- Sığorta etdirmisinizsə, sığorta şirkətinə zəng edin. Günün istənilən vaxtında. Ekspertlər gələcək, zərəri qiymətləndirəcək və kompensasiya prosesi başlayacaq. Əgər bütün sənədlər qaydasında olarsa, maksimum bir həftəyə məbləğ sizin bank hesabınıza oturacaq.
- Necə düşünürsüz, sizcə, 2020-ci il Azərbaycanın sığorta sektoru üçün yaddaqalan olacaq?
- Yuxarıda qeyd edildiyi kimi, qanunvericilik dəyişiklikləri lazımdır və onlar mütləq olacaq. Azərbaycanda sığorta sektorunun potensialı böyükdür, bizim hesablamalarımıza görə, bu, 1 milyard manatdan az deyil. Axı, sığorta təkcə əhalinin sosial və maliyyə təhlükəsizliyini təmin etmək üçün çox vacib bir vasitə olaraq qalmır, eyni zamanda ölkə iqtisadiyyatı üçün ucuz pul mənbələrindən biridir. Toplanmış vəsaitləri müxtəlif investisiya fondları və banklar vasitəsilə yenidən sərmayə kimi yatırmaq olar və bununla da, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrinin inkişafı təmin edilər.
Əminəm ki, 2020-ci ilin çağırışları, nəzarət funksiyalarının ölkənin Mərkəzi Bankına verilməsi sığorta sektorunun inkişafında yeni mərhələ başladacaq və bu, həm də icbari sığorta növlərinə təsir edəcək.

BENEFITS AND CHALLENGES OF INSURANCE
Head of Azerbaijan Insurers Association: “Both enlightenment and penalties are necessary for the development of compulsory types of insurance.”
The ongoing hype in the insurance sector of Azerbaijan, which unexpectedly emerged at the end of last year after the announcement of the alleged "period of penalties" for people who did not insure their property, significantly revived the market. As the head of the Central Bank Elman Rustamov noted, the main goal for 2020 is to increase the performance of the entire industry and ensure that companies cover the risks of both business and the public. In other words, the government has instructed the companies to solve problems on their own instead of expecting solutions from the state.
Therefore, the use of existing potential in insuring real estate property could seriously improve the profits of insurance companies.
By the way, only 12 insurance companies in Azerbaijan are licenced to provide compulsory real estate insurance services, but only 4-5 of them hold a portfolio of premiums.
We discussed the low public interest in compulsory insurance and the main reasons for the poor development of the sector with the head of the Association of Insurers of Azerbaijan (ASA), Azer ALIYEV.
"The 2011 law on compulsory insurance prescribes penalties for owners of uninsured property. But hardly anyone would remember the existence of this provision until recently. It also turned out that there is no special mechanism for levying these penalties. Do not you think that the time has come to improve the statutory base?"
"Any law is sort of a living organism that must constantly change and get updated to be in line with the new challenges of the society and industry it is applied in. Ten years ago the public society in Azerbaijan, as well as its demands were different than now. The 2011 Law on compulsory insurance met the requirements of that time. Unfortunately, no serious improvements have been made with respect to this law since then. Therefore, the answer to your question will be: 'Yes, we need to change many things.'
"Many experts indicate the need to expand insurance risk coverage, to add third party liabilities insurance, and to switch to electronic insurance policies. By the way, the existing law also covers the Compulsory Third Party Insurance (CTP), which has many drawbacks with a very high rate of loss. Insurance companies have to sell it without making any profit from the sales. Moreover, in its present form, CTP sometimes becomes the main reason forming a negative image of insurers, whereas initially all types of compulsory insurance had been developed to promote the insurance culture among the population.
"With the current situation and international practice in mind, we understand that innovations in the statutory base are inevitable. Azerbaijan Insurers Association (ASA) has already prepared and submitted a package of proposals to the relevant authorities. Our recommendations are related not only to the Law on Compulsory Insurance, but also affect the Civil and Tax Codes in insurance matters."
"The law is definitely outdated and needs to be updated. But unlike CTP, property insurance somehow did not work well in Azerbaijan. Is it because of the absence of a proper penalty mechanism?"
"I think the majority of population is not ready to manage risks such as fires, natural disasters, damages caused by third parties independently, on a voluntary basis... Unfortunately, we still do not understand how important insurance is in our daily lives. After all, it is the insurance that helps to minimise financial losses. It is quite possible that for insurance on a voluntary basis, one needs to have a certain level of education or financial culture.
"Unfortunately, the purchase of an insurance policy is not in the list of 'essential goods' for a typical consumer. That is why the compulsory implementation of certain insurance products comes to the rescue. To make them truly 'compulsory', penalty mechanism is a must."
"So, you think that penalties should be applied…"
"Definitely. We just need to develop and implement a more appropriate and most objective way of collecting penalty fees. For example, in Turkey, the owner of property without compulsory real estate insurance cannot have gas and electric power in that property. In Azerbaijan, it is impossible to obtain a document on the right of ownership of property without insuring it first.
"Although it will be much better both for participants and customers of the insurance market if they purchase insurance products deliberately, without fear of penalties. That is why and upon the instruction of President Aliyev, a special program will be developed and implemented to promote insurance among the population and businessmen.
"Another challenging issue is the issue of public confidence in insurance companies. We understand that the level of trust to insurance companies is not satisfactory. This year we will focus on disseminating information in the media about real stories with insured people who received insurance compensation.
"Our main goal is to let the people know that the compulsory insurance is in their interest. Paying only ₼50 per year, they receive insurance coverage against a number of risks. By the way, maximum insurance coverage for real estate property in Baku is ₼25,000, in Ganja, Sumgait and Nakhchivan - ₼20,000, in other settlements - ₼15,000."
"To what extent can we blame insurance companies for the weak public interest in this sector? Is this the result of frequent negative consequences of communication between the victims and insurance companies?"
"We know and admit that there are discontent people. People are very demanding of the actions of other people, government agencies, and the private sector. This is OK. But when you start investigating the case, it becomes clear that the problem is not that the insurers refused to pay, but that the client’s expectations did not coincide with a real assessment of the specific damage and the compensation.
"For example, according to the insurance policy for one of the popular and mostly criticised types of insurance, CTP, it covers the damage caused by the owner of the vehicle as a result of his driving to property or health of third parties. In the early years of the introduction of this product, we had customers demanding the insurance company to repair their own cars, although they were to blame for accidents which brought them to us. After clarifications that they actually paid only for their responsibility before the third parties, we do not have practically such claims any more. But they still require us, say, to replace the original old part on the car with a new one. In fact, the responsibility of insurance company is to ensure the financial condition in which the insured was before the incident, not to improve it. I repeat once again: insurance is not a way of enrichment, but a tool of compensation for the damage caused.
"Please do not get me wrong, as if I am trying to whitewash the insurance companies with these examples and deny the shortcomings in our work. There are companies or their individual employees whose activities are far from ideal. But it is unfair to claim that the insurance business is not working and developing in Azerbaijan only because of these individuals or companies.
"In 2018-19, the volume of CTP premiums reached more than ₼100 million with about ₼75 million paid to the insured individuals, excluding the costs of doing business, discounts and bonuses to customers. As I said, insurance companies continue to fulfil their obligations to customers despite the loss incurred from CTP (110-120%).
"You mentioned an impressive amount of insurance coverage for real estate property. Can people be sure that insurance companies are able to cover their losses without facing bureaucratic difficulties and delays in this process?"
"Of course! If the insurance process is nationwide, then real estate insurance fees can cover all damages in full. As for global cataclysms, state support to insurance companies is required, just like in other countries. But even in this case, insurance companies take a certain part of the compensation for damage.
"As for bureaucracy, a lot depends on the professionalism and quality of work of the insurance company. There is competition in the market today, when each company is trying to attract customers in different ways, which is a perfectly normal procedure.
"How can customers make the right choice? It is enough to have at least some financial knowledge literacy, as company indicators are regularly published in the press and the Web, with reviews for each insurance company. Read, compare and draw conclusions."
"So where should we call if the apartment was flooded by neighbours?"
"Call the insurance company in which the property was insured. Any time of the day. Experts will come, assess the damage and begin the process of compensation. If all the documents are in order, the compensation will be on your bank account maximum within a week."
"Do you think the year of 2020 will be a landmark year for the insurance sector of Azerbaijan?"
"As I said, the existing legislative base requires changes, which will definitely take place soon or later. Azerbaijan's insurance sector has a huge potential. According to our estimates, this is not less than ₼1 billion. After all, insurance is a very important tool not only for ensuring the social and financial security of the population, but it is also one of the best sources of cheap money for the country's economy. The collected funds can be reinvested through various investment funds and banks, thus ensuring the development of various sectors of the economy.
"I am sure that the challenges of 2020, the transfer of supervisory functions to the Central Bank of the country will initiate a new stage in the development of the insurance sector. This will also affect compulsory types of insurance."