KORONAVİRUSDAN İDMANA ZƏRBƏ
Ötən ilin sonundan etibarən dünyanı cənginə alan koronavirus (COVİD - 19) infeksiyasının yayılması bəzi ölkələri sərhədlərini bağlamağa məcbur edib. Artıq koronavirusun yayılmasının qarşısını almaq məqsədilə mötəbər idman yarışlarının təxirə salınması müzakirə edilir.
2022-ci ildə Qətərdə təşkil olunacaq Dünya çempionatının Asiya zonası üzrə seçmə mərhələsinin mart və iyunda keçirilməsi nəzərdə tutulan oyunları təxirə salınıb. "Formula-1" üzrə Bəhreyn Qran-prisi, eləcə də Yaponiyanın paytaxtı Tokioda təşkil olunacaq XXXII Yay Olimpiya Oyunlarının məşəlinin alovlandırılması və ötürülməsi mərasimi azarkeşsiz keçirilməsi barədə qərar qəbul edilib. İtaliya A seriyası eləcə də Çempionlar və Avropa Liqasının bəzi oyunları da boş tribunalar qarşısında baş tutacaq. Üstəlik, UEFA və FİDE futbol, şahmat yarışları zamanı kapitanların və qrossmeysterlərin əllə məcburi görüşməsini ləğv edib.
Beynəlxalq Cüdo Federasiyası (IJF) Tokio Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya xalları verən yarışları aprelin 30-dək təxirə salıb. Təşkilatın İcraiyyə Komitəsi bu qərarı koronavirusa görə qəbul edib. Rusiyanın Yekaterinburq şəhərindəki Böyük Dəbilqə, Gürcüstanın paytaxtı Tbilisi və Türkiyənin Antalya şəhərindəki Qran-prilər təxirə salınıb. IJF cüdo ailəsini qorumaq və dünyada ümumi təhlükəsizlik tədbirlərinə əməl etmək üçün bu addımı atdıqlarını bildirib. Koronavirusla bağlı vəziyyətin təhlükəli və kritik olduğunu vurğulayan qurum qarşıdakı günlərdə yarışlarla bağlı daha ətraflı məlumatın veriləcəyini diqqətə çatdırıb.
İnfeksiyaya yoluxmaya qarşı mübarizə Azərbaycan idmanı və idmançılarına da təsirsiz ötüşməyib. Jurnalımızın bu sayı çapa gedənədək məlum olan o idi ki, Azərbaycanda AFFA-nın təşkilatçılığı ilə keçirilən U-9, U-10, U-11, U-12, U-13, U-14, U-15, U-16, U-17 və Gənclər liqalarının, U-11, U-13, U-16 və Yüksək qızlar liqalarının, "Məktəbli kuboku"nun, həmçinin Region Liqası turnirinin oyunları martın 27-dək təxirə salınıb. “Qəbələ”, “Qarabağ” və “Neftçi” klublarında futbol akademiyalarının işinə fasilə verilib, uşaqlar evə buraxılıb.
Cüdoçu və karateçilərimizin iştirak edəcəyi Mərakeşdəki yarışlar ləğv olunub.
Ciddi oyunçular olmadan şahmat
Dünya Kubokunun qalibi Teymur Rəcəbov şahmat üzrə İddiaçılar Turnirində iştirakdan imtina edib. Şahmatçının Yekaterinburqdakı turnirdən çıxarılması aydın səmada şok effekti verib. Azərbaycan şahmatsevərlərinin maraqla gözlədiyi mötəbər yarışda təmsilçimizin olmayacağı da koronavirusun Rusiyada yayılmasıyla bağlıdır.
Teymur Rəcəbov qərarını “R+”a açıqlamasında vəziyyəti belə izah edir: “Azərbaycan şahmat ailəsinə dəstəyə görə təşəkkür edirəm. Dünya Kubokunda qazandığım qələbə xalqımızın uğurudur. İddiaçılar Turnirində olmamağım məni çox təəssüfləndirir. Şahmat intellektual yarışdır, ona görə bütün fikrimiz oyunda olmalıdır. Koronavirusun Rusiyada yayılmasını nəzərə alaraq, Beynəlxalq Şahmat Federasiyasından yarışın başqa vaxta keçirilməsini xahiş etdim. Turnir zamanı tamaşaçılar, jurnalistlər, şahmatçılar 6-7 saat eyni məkanda olacaqlar. Üstəlik, iştirakçılar arasında iki şahmatçı Çini təmsil edir. Biri Çindən gəlir, digəri Yaponiyadan. FİDE rəhbərliyi mənimlə ultimatumla danışdı və yarışın deyilən vaxtda təşkil olunacağını bildirdi. Buna görə də İddiaçılar Turnirində iştirakım baş tutmadı”.
Ertələnən planlar
2020-ci il həm Azərbaycan, həm də dünya idmanı üçün əlamətdar yarışlarla zəngindir. Təkcə yaxın aylar ərzində Bakıda karate, gimnastika üzrə Avropa və dünya çempionatları, Formula 1 yarışı, futbol üzrə Avropa çempionatının 4 oyunu keçiriləcək. Üstəlik, Tokio Yay Olimpiya Oyunlarına hazırlaşan lisenziya qazanan idmançılarımız müxtəlif ölkələrdə təlim-məşq toplanışında iştirak edəcək. Bütün bu yarışların təşkili hansı şəraitdə baş tutacaq. Yerli təşkilat komitələri turnirlərin göstərilən tarixlərdə keçiriləcəyini bildirib. Yarışlarda xüsusi tibbi briqada çalışacaq, zallarda infeksiyaya yoluxmanın qarşısının alınması üçün preparatlar yerləşdiriləcək.
Martın 9-da gənclər və idman naziri Azad Rəhimov koronavirusla bağlı Azərbaycanda ciddi təhlükənin olmadığını söyləmişdi: “Ölkədə virusa qarşı ciddi mübarizə gedir. Biz eyni zamanda Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə əlaqə saxlayırıq. İştirakımız vacib olmayan yarışlara yollanmırıq. İdmançılarımızla profilaktik tədbirlər keçirilir. Bütün beynəlxalq idman qurumları turnirlərin keçirildiyi şəhərlər barədə məlumatları çatdırır. Ölkəmizdə keçirilən yarışlarla bağlı təxirəsalınma olmayacaq. Buna səbəb yoxdur. Bütün yarışlar yüksək səviyyədə keçiriləcək”.
Lakin martın 13-də bütün kütləvi idman tədbirlərinin iyun ayının 1-dən sonraya keçirilməsi barədə qərar qəbul edildi.
Azərbaycan idmançılarının təlim-məşq toplanış keçirəcəyi şəhərlər, məkanlar ciddi nəzarətdən keçirilir. Eyni zamanda ölkəmizə gələn bütün əcnəbi idmançılar tibbi yoxlanışda olur. Bu barədə Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadə məlumat verib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycana gələn əcnəbi idmançılar iki dəfə yoxlanışdan keçir: “İlk növbədə, əcnəbi idmançı ölkəsində yoxlanılır. Sağlam olduğu halda ona arayış təqdim olunur. İkinci dəfə Bakıda hava limanında müayinə olunur. Onun hərarəti və vəziyyəti yoxlanılır. Adi şübhə olacağı halda dərhal karantinə alınır.
Tokio-2020-yə hazırlıq davam edir. Bütün federasiya, klub və cəmiyyətlərə idmançılarla profilaktik söhbət aparılması tövsiyə olunub. Təlim-məşq seçimi zamanı diqqətli olmalıyıq. Yaponiya rəsmi açıqlama verib ki, olimpiada əvvəlcədən deyildiyi tarixlərdə olacaq. Azarkeşsiz keçirilməsi təkzib olunub. Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin prezidenti Tomas Bax olimpiadada azarkeşlərin olacağını bildirib.”
Romanı Bakı əvəzləyə bilər
İtaliyada koronavirusa yoluxanların sayının sürətlə artması Romanın futbol üzrə Avropa çempionatının oyunlarına ev sahibliyi edəcəyini sual altına alır. Artıq A seriyasının oyunları təxirə salınıb və aprelin 1-dək çempionat matçlarının keçirilməməsiylə bağlı qərar təsdiqlənib. İtalyan jurnalistlər indiki halda Romada kütləvi yarışların keçirilməsini təhlükəli hesab edir. Bəziləri isə futbol matçlarının da azarkeşsiz təşkil olunmasını təklif edib. Roma Avro-2020-nin 3 oyununu keçirə bilmədiyi halda həmin matçların təşkilatçılığı da UEFA tərəfindən Bakıya həvalə edilə bilər. Avropa futbol qurumu martın sonlarında yekun vəziyyət barədə qərar qəbul edəcək. Xatırladaq ki, tarixdə ilk dəfə futbol üzrə Avropa çempionatının oyunları 12 şəhərdə baş tutacaq. Bu oyunlardan dördü Bakıda keçiriləcək.
Koronavirusun idmana ağır zərbə vurması, bəzi ölkələrin milyonlarla dollar ziyana düşməsi artıq faktdır. Amma unutmayaq ki, idman yarışları virusun yayılmasına köməkçi rolunda çıxış edə bilər. İdmançıların məşq və yarışlar zamanı bir-biriylə təmasda olması indiki halda çox təhlükəlidir. Yaxın günlərdə daha bir neçə böyük turnirin təxirə salınacağı gözlənilir.

COVID-19 АТАКУЕТ СПОРТ
Распространение охватившего весь мир с конца прошлого года коронавируса (COVID-19) вынудило некоторые страны закрыть свои границы. Уже обсуждается вопрос переноса на более поздние сроки авторитетных соревнований с целью предотвратить распространение коронавируса.
Отложены матчи отборочного этапа чемпионата мира по футболу 2022 года в Катаре по азиатской зоне, которые намечалось провести в марте и июне. Принято решение о проведении без участия болельщиков Гран-при Бахрейна по «Формуле-1» и церемонии зажжения и передачи Олимпийского огня XXXIIлетних Олимпийских игр в Токио. При пустых трибунах будут проходить также игры серии А в Италии и некоторые матчи Лиги Европы. Вдобавок УЕФА и ФИДЕ запретили обязательное рукопожатие капитанов во время футбольных и шахматных соревнований.
Международная федерация дзюдо (IJF) отложила до 30 апреля соревнования с лицензионными очками на летние Олимпийские игры в Токио. Исполком этой организации принял данное решение из-за коронавируса. Отложены турнир Большого шлема в Екатеринбурге (Россия), Гран-при в столице Грузии Тбилиси и в турецком городе Анталья. В IJFзаявили, что этот шаг предпринят для защиты спортсменов и соблюдения общих мер безопасности в мире. Подчеркнув опасность и критичность ситуации с коронавирусом, организация отметила, что подробная информация о соревнованиях будет обнародована в ближайшие дни.
Шахматы без серьезных игроков
Борьба против распространения инфекции не обошла стороной также азербайджанский спорт и наших спортсменов. В Азербайджане отложены до 27 марта турниры U-9–U-17 и Молодежной лиги, Кубка школьников, Высшей лиги девушек, а также матчи Лиги регионов. Прервана работа футбольных академий клубов «Габала», «Карабах» и «Нефтчи», дети отпущены по домам. Отложены соревнования в Марокко, в которых должны были участвовать наши дзюдоисты и каратисты.
От участия в турнире претендентов на шахматную корону отказался победитель Кубка мира Теймур Раджабов. Его исключение из числа участников турнира в Екатеринбурге стало громом среди ясного неба.
Теймур Раджабов объяснил свое решение R+: «Благодарю шахматный мир Азербайджана за поддержку. Моя победа в Кубке мира - успех всего нашего народа. Очень сожалею, что не буду участвовать в турнире претендентов. Шахматы - интеллектуальное соревнование, где необходимо сосредоточиться только на игре. Учитывая распространение коронавируса в России, я попросил Международную шахматную федерацию перенести соревнование на другое время. Во время турнира зрители, журналисты, шахматисты 6-7 часов будут находиться в едином пространстве. Вдобавок среди участников два представителя Китая. Один едет из Китая, другой - из Японии. Руководство ФИДЕ говорило со мной языком ультиматума и заявило о проведении соревнования в назначенное время. Поэтому и не состоится мое участие в турнире претендентов».
Переносов не будет?!
2020 год богат соревнованиями, знаменательными как для азербайджанского, так и мирового спорта. Только в ближайшие месяцы в Баку будут проведены чемпионаты Европы и мира по карате, гимнастике, соревнования «Формулы-1», четыре игры чемпионата Европы по футболу. Кроме того, для завоевавших лицензии на Олимпийские игры в Токио азербайджанских спортсменов пройдут учебно-тренировочные сборы в различных странах. Местные оргкомитеты заявляют, что турниры состоятся в назначенные сроки. На соревнованиях будут работать специальные медицинские бригады, а в залах размещены препараты для предотвращения заражения инфекцией.
Еще 9 марта министр молодежи и спорта Азад Рагимов отметил отсутствие в данный момент в Азербайджане серьезной угрозы заражения коронавирусом: «В стране ведется серьезная борьба против вируса. Одновременно мы поддерживаем связь с ВОЗ. Не отправляемся на соревнования, где в нашем участии нет необходимости. Проводятся профилактические мероприятия с нашими спортсменами. Все международные спортивные структуры предоставляют информацию о городах, в которых проводятся соревнования. Переноса соревнований, намеченных для проведения в нашей стране, не будет». Но 13 марта было принято решение о переносе всех массовых спортивных мероприятий на период после 1 июня.
Города и местности, где азербайджанские спортсмены будут проводить учебно-тренировочные сборы, подвергаются серьезной проверке. Проходят медицинскую проверку также все спортсмены, прибывающие в нашу страну. Об этом сообщил вице-президент Национального олимпийского комитета Чингиз Гусейнзаде. По его словам, прибывающие в Азербайджан иностранные спортсмены проверяются дважды: «В первую очередь спортсмена проверяют в своей стране. Если он здоров, ему выдают справку. Второй раз обследование проводится в бакинском аэропорту по прилету - проверяются температура и общее состояние. При малейшем подозрении спортсмен отправляется на карантин.
Подготовка к Токио-2020 продолжается. Всем федерациям, клубам и обществам рекомендовано провести со спортсменами профилактические беседы. Необходимо быть внимательными при определении учебно-тренировочных сборов. Япония официально заявила о проведении Олимпиады в установленные сроки. Опровергнуты сообщения о проведении соревнований без болельщиков. Президент Международного олимпийского комитета заявил, что болельщики будут присутствовать на Играх».
Вместо Рима может быть Баку
Стремительный рост числа зараженных коронавирусом в Италии поставил под сомнение проведение в Риме матчей чемпионата Европы по футболу. Уже отложены игры серии А и принято решение не проводить матчи чемпионата страны до 1 апреля. Итальянские журналисты считают опасным проведение в данный момент массовых соревнований в Риме. Некоторые предлагают проводить без болельщиков и футбольные матчи. В случае, если Рим не сможет провести три игры Евро-2020, УЕФА может поручить их организацию Баку. Окончательное решение европейская футбольная организация примет в конце марта. Напомним, что впервые в истории матчи чемпионата Европы по футболу состоятся в 12 городах. Четыре из них пройдут в Баку.
То, что коронавирус нанес тяжелый удар по спорту и некоторые страны уже понесли убытки в миллионы долларов, - факт. Однако не будем забывать, что спортивные соревнования могут выступить в роли помощника в распространении вируса. В нынешней ситуации контакты спортсменов друг с другом во время тренировок и соревнований представляют большую опасность. В ближайшие дни ожидается перенос еще нескольких крупных турниров.