KORONAVİRUSDAN İDMANA ZƏRBƏ
Ötən ilin sonundan etibarən dünyanı cənginə alan koronavirus (COVİD - 19) infeksiyasının yayılması bəzi ölkələri sərhədlərini bağlamağa məcbur edib. Artıq koronavirusun yayılmasının qarşısını almaq məqsədilə mötəbər idman yarışlarının təxirə salınması müzakirə edilir.
2022-ci ildə Qətərdə təşkil olunacaq Dünya çempionatının Asiya zonası üzrə seçmə mərhələsinin mart və iyunda keçirilməsi nəzərdə tutulan oyunları təxirə salınıb. "Formula-1" üzrə Bəhreyn Qran-prisi, eləcə də Yaponiyanın paytaxtı Tokioda təşkil olunacaq XXXII Yay Olimpiya Oyunlarının məşəlinin alovlandırılması və ötürülməsi mərasimi azarkeşsiz keçirilməsi barədə qərar qəbul edilib. İtaliya A seriyası eləcə də Çempionlar və Avropa Liqasının bəzi oyunları da boş tribunalar qarşısında baş tutacaq. Üstəlik, UEFA və FİDE futbol, şahmat yarışları zamanı kapitanların və qrossmeysterlərin əllə məcburi görüşməsini ləğv edib.
Beynəlxalq Cüdo Federasiyası (IJF) Tokio Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya xalları verən yarışları aprelin 30-dək təxirə salıb. Təşkilatın İcraiyyə Komitəsi bu qərarı koronavirusa görə qəbul edib. Rusiyanın Yekaterinburq şəhərindəki Böyük Dəbilqə, Gürcüstanın paytaxtı Tbilisi və Türkiyənin Antalya şəhərindəki Qran-prilər təxirə salınıb. IJF cüdo ailəsini qorumaq və dünyada ümumi təhlükəsizlik tədbirlərinə əməl etmək üçün bu addımı atdıqlarını bildirib. Koronavirusla bağlı vəziyyətin təhlükəli və kritik olduğunu vurğulayan qurum qarşıdakı günlərdə yarışlarla bağlı daha ətraflı məlumatın veriləcəyini diqqətə çatdırıb.
İnfeksiyaya yoluxmaya qarşı mübarizə Azərbaycan idmanı və idmançılarına da təsirsiz ötüşməyib. Jurnalımızın bu sayı çapa gedənədək məlum olan o idi ki, Azərbaycanda AFFA-nın təşkilatçılığı ilə keçirilən U-9, U-10, U-11, U-12, U-13, U-14, U-15, U-16, U-17 və Gənclər liqalarının, U-11, U-13, U-16 və Yüksək qızlar liqalarının, "Məktəbli kuboku"nun, həmçinin Region Liqası turnirinin oyunları martın 27-dək təxirə salınıb. “Qəbələ”, “Qarabağ” və “Neftçi” klublarında futbol akademiyalarının işinə fasilə verilib, uşaqlar evə buraxılıb.
Cüdoçu və karateçilərimizin iştirak edəcəyi Mərakeşdəki yarışlar ləğv olunub.
Ciddi oyunçular olmadan şahmat
Dünya Kubokunun qalibi Teymur Rəcəbov şahmat üzrə İddiaçılar Turnirində iştirakdan imtina edib. Şahmatçının Yekaterinburqdakı turnirdən çıxarılması aydın səmada şok effekti verib. Azərbaycan şahmatsevərlərinin maraqla gözlədiyi mötəbər yarışda təmsilçimizin olmayacağı da koronavirusun Rusiyada yayılmasıyla bağlıdır.
Teymur Rəcəbov qərarını “R+”a açıqlamasında vəziyyəti belə izah edir: “Azərbaycan şahmat ailəsinə dəstəyə görə təşəkkür edirəm. Dünya Kubokunda qazandığım qələbə xalqımızın uğurudur. İddiaçılar Turnirində olmamağım məni çox təəssüfləndirir. Şahmat intellektual yarışdır, ona görə bütün fikrimiz oyunda olmalıdır. Koronavirusun Rusiyada yayılmasını nəzərə alaraq, Beynəlxalq Şahmat Federasiyasından yarışın başqa vaxta keçirilməsini xahiş etdim. Turnir zamanı tamaşaçılar, jurnalistlər, şahmatçılar 6-7 saat eyni məkanda olacaqlar. Üstəlik, iştirakçılar arasında iki şahmatçı Çini təmsil edir. Biri Çindən gəlir, digəri Yaponiyadan. FİDE rəhbərliyi mənimlə ultimatumla danışdı və yarışın deyilən vaxtda təşkil olunacağını bildirdi. Buna görə də İddiaçılar Turnirində iştirakım baş tutmadı”.
Ertələnən planlar
2020-ci il həm Azərbaycan, həm də dünya idmanı üçün əlamətdar yarışlarla zəngindir. Təkcə yaxın aylar ərzində Bakıda karate, gimnastika üzrə Avropa və dünya çempionatları, Formula 1 yarışı, futbol üzrə Avropa çempionatının 4 oyunu keçiriləcək. Üstəlik, Tokio Yay Olimpiya Oyunlarına hazırlaşan lisenziya qazanan idmançılarımız müxtəlif ölkələrdə təlim-məşq toplanışında iştirak edəcək. Bütün bu yarışların təşkili hansı şəraitdə baş tutacaq. Yerli təşkilat komitələri turnirlərin göstərilən tarixlərdə keçiriləcəyini bildirib. Yarışlarda xüsusi tibbi briqada çalışacaq, zallarda infeksiyaya yoluxmanın qarşısının alınması üçün preparatlar yerləşdiriləcək.
Martın 9-da gənclər və idman naziri Azad Rəhimov koronavirusla bağlı Azərbaycanda ciddi təhlükənin olmadığını söyləmişdi: “Ölkədə virusa qarşı ciddi mübarizə gedir. Biz eyni zamanda Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə əlaqə saxlayırıq. İştirakımız vacib olmayan yarışlara yollanmırıq. İdmançılarımızla profilaktik tədbirlər keçirilir. Bütün beynəlxalq idman qurumları turnirlərin keçirildiyi şəhərlər barədə məlumatları çatdırır. Ölkəmizdə keçirilən yarışlarla bağlı təxirəsalınma olmayacaq. Buna səbəb yoxdur. Bütün yarışlar yüksək səviyyədə keçiriləcək”.
Lakin martın 13-də bütün kütləvi idman tədbirlərinin iyun ayının 1-dən sonraya keçirilməsi barədə qərar qəbul edildi.
Azərbaycan idmançılarının təlim-məşq toplanış keçirəcəyi şəhərlər, məkanlar ciddi nəzarətdən keçirilir. Eyni zamanda ölkəmizə gələn bütün əcnəbi idmançılar tibbi yoxlanışda olur. Bu barədə Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadə məlumat verib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycana gələn əcnəbi idmançılar iki dəfə yoxlanışdan keçir: “İlk növbədə, əcnəbi idmançı ölkəsində yoxlanılır. Sağlam olduğu halda ona arayış təqdim olunur. İkinci dəfə Bakıda hava limanında müayinə olunur. Onun hərarəti və vəziyyəti yoxlanılır. Adi şübhə olacağı halda dərhal karantinə alınır.
Tokio-2020-yə hazırlıq davam edir. Bütün federasiya, klub və cəmiyyətlərə idmançılarla profilaktik söhbət aparılması tövsiyə olunub. Təlim-məşq seçimi zamanı diqqətli olmalıyıq. Yaponiya rəsmi açıqlama verib ki, olimpiada əvvəlcədən deyildiyi tarixlərdə olacaq. Azarkeşsiz keçirilməsi təkzib olunub. Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin prezidenti Tomas Bax olimpiadada azarkeşlərin olacağını bildirib.”
Romanı Bakı əvəzləyə bilər
İtaliyada koronavirusa yoluxanların sayının sürətlə artması Romanın futbol üzrə Avropa çempionatının oyunlarına ev sahibliyi edəcəyini sual altına alır. Artıq A seriyasının oyunları təxirə salınıb və aprelin 1-dək çempionat matçlarının keçirilməməsiylə bağlı qərar təsdiqlənib. İtalyan jurnalistlər indiki halda Romada kütləvi yarışların keçirilməsini təhlükəli hesab edir. Bəziləri isə futbol matçlarının da azarkeşsiz təşkil olunmasını təklif edib. Roma Avro-2020-nin 3 oyununu keçirə bilmədiyi halda həmin matçların təşkilatçılığı da UEFA tərəfindən Bakıya həvalə edilə bilər. Avropa futbol qurumu martın sonlarında yekun vəziyyət barədə qərar qəbul edəcək. Xatırladaq ki, tarixdə ilk dəfə futbol üzrə Avropa çempionatının oyunları 12 şəhərdə baş tutacaq. Bu oyunlardan dördü Bakıda keçiriləcək.
Koronavirusun idmana ağır zərbə vurması, bəzi ölkələrin milyonlarla dollar ziyana düşməsi artıq faktdır. Amma unutmayaq ki, idman yarışları virusun yayılmasına köməkçi rolunda çıxış edə bilər. İdmançıların məşq və yarışlar zamanı bir-biriylə təmasda olması indiki halda çox təhlükəlidir. Yaxın günlərdə daha bir neçə böyük turnirin təxirə salınacağı gözlənilir.

COVID–19 ATTACKS SPORTS
The spread of coronavirus since the end of last year (COVİD-19) has forced some countries to close borders. The issue of postponing prestigious competitions to prevent the spread of the virus is one of the hot topics these days.
Matches of the qualifying stage of the 2022 World Cup in Qatar scheduled for March and June were postponed. A decision was made to hold the Formula 1 Grand Prix of Bahrain and the ceremony of lighting and transferring Olympic flame for the 32nd Summer Olympic Games in Tokyo without fans. Series A games in Italy and some matches of the Europa League will also be held without fans. In addition, UEFA and FIDE banned the mandatory handshake of captains during football and chess competitions.
The International Judo Federation (IJF) has postponed until April 30 competitions with licensed points for the Summer Olympic Games in Tokyo. The executive committee of the organization made this decision because of the coronavirus. The Grand Slam tournament in Yekaterinburg (Russia), the Grand Prix in the Georgian capital of Tbilisi and the Turkish city of Antalya were postponed. The IJF statement said that the step was taken to protect athletes and comply with general safety measures in the world. Stressing the danger and criticality of the situation with the coronavirus, the organization noted that detailed information about the competition will be released in the coming days.
Chess without serious players
The fight against the spread of infection did not pass unnoticed for Azerbaijani sports and athletes either. In Azerbaijan, the U-9 – U-17 and Youth League tournaments, the Schoolchildren’s Cup, the Higher League of Girls and the matches of the League of Regions were postponed until March 27. The work of the football academies of the clubs Gabala, Garabagh and Neftchi was interrupted with the young athlets sent home. Competitions in Morocco were postponed, in which our judokas and karatekas were supposed to participate.
The winner of the World Cup, Teymur Rajabov, refused to participate in the Chess Crown Candidates Tournament. His exclusion from the tournament participants in Yekaterinburg came out of the blue. Teymur Rajabov explained his decision to R+: “I thank the chess world of Azerbaijan for its support. My victory in the World Cup is the success of all our people. I am very sorry that I will not participate in the Candidates Tournament. Chess is an intellectual competition where you need to focus only on the game. Given the spread of coronavirus in Russia, I asked the International Chess Federation to postpone the competition to another time. During the tournament, spectators, journalists, chess players will be in a single space for 6-7 hours. In addition, there are 2 representatives of China among the participants. One is coming from China, the other from Japan. The FIDE management spoke the language of the ultimatum to me and announced that the competition would be held at the appointed time. Therefore, I could not participate in the Candidates Tournament.”
No delays!?
2020 is rich in competitions, significant for both Azerbaijan and world sports. In the coming months, Baku is going to hold the European and World Championships in karate, gymnastics, Formula 1, as well as four games of the European Football Championship. In addition, training camps in various countries will be held for Azerbaijani athletes who have won licenses for the Olympic Games in Tokyo. Local organization committees say tournaments will be held on time. Special medical teams will work at the competitions with drugs placed in the halls to prevent infection.
The Minister of Youth and Sports Azad Rahimov noted that there is currently no serious threat of coronavirus infection in Azerbaijan: “Azerbajiani authorities continue serious fight against the virus in the country. At the same time, we are in contact with WHO. We don’t go to competitions where there is no need for our participation. Preventive measures are taken with our athletes. All international sports organizations provide information in the host cities. There will be no postponing of competitions scheduled for holding in Azerbaijan.”
Cities and areas where Azerbaijani athletes will conduct training camps are subjected to serious checks. All athletes arriving in our country also undergo a medical examination. This was announced by Vice President of the National Olympic Committee Chingiz Huseynzade. According to him, foreign athletes arriving in Azerbaijan are checked twice: “First of all, the athlete is checked in their country. If he is healthy, they will give him a certificate. The second time the examination is carried out at the Baku airport upon arrival - the temperature and general condition are checked. At the slightest suspicion, the athlete is quarantined.
Preparations for Tokyo 2020 continue. It is recommended that all federations, clubs and societies hold preventive discussions with athletes. Care must be taken when defining training fees. Japan officially announced the holding of the Olympics on time. The International Olympic Committee refuted reports on holding competitions without fans. The President of the Committee said that the fans will attend the Games.
Baku instead of Rome
The rapid increase in the number of coronavirus infected in Italy has cast doubt on the holding of the European Football Championship in Rome. Series A games have already been postponed and the matches of the national championship canceled until April 1. Italian journalists consider it dangerous to hold mass competitions in Rome at the moment. Some offer football games without fans. In the event that Rome is unable to host three Euro 2020 games, UEFA may entrust their organization to Baku. The European football organization will make the final decision at the end of March. For the first time in history, the matches of the European Football Championship will be held in 12 cities. Four of them will take place in Baku.
In fact, the coronavirus was a heavy blow to sports in general with some countries incurring the loss of millions of dollars. However, let's not forget that sports competitions can actually boost the spread of the virus. In the current situation, contacts of athletes with each other during training and competition are a great danger. It is also expected that in the coming days several more major tournaments to be postponed.