Türkiyə ilə Rusiya arasında razılaşma ikitərəfli əməkdaşlığı xilas etməklə yanaşı, Suriyada sülhə şans yaradacaq
Türkiyə ilə Rusiya bütün çətinliklərə və ziddiyyətlərə rəğmən, Suriya müharibəsində əməkdaşlığı davam etdirir. İki fövqəldövlətin liderləri Rəcəb Tayyib Ərdoğanla Vladimir Putinin İdliblə bağlı əldə etdikləri razılaşma bunu göstərir. Bu razılaşma həm də Ankara ilə Moskva arasında son illərdə davamlı inkişaf edən strateji tərəfdaşlığın pozulmasında maraqlı olduğunu gizlətməyən Qərbə özünəməxsus siqnaldır. Bir daha qeyd edək ki, söhbət bir sıra aşkar çətinlik və ziddiyyətə rəğmən davam edən tərəfdaşlıqdan gedir.
Deeskalasiya memorandumu
Suriyanın İdlib əyalətində vəziyyətin son dərəcə gərginləşməsi faktiki olaraq Rusiya ilə Türkiyəni birbaşa toqquşma ilə qarşı-qarşıya qoymuşdu. Bu vəziyyət Suriya hökumət qüvvələrinin aviazərbələri nəticəsində 36 türkiyəli hərbçinin həlak olmasından sonra yaranmışdı. Buna cavab olaraq, Türkiyə «Bahar qalxanı» adlı hərbi əməliyyata başlamış və cəmi bir neçə gündə Suriya Ordusunun obyektlərinə və canlı qüvvəsinə ciddi zərbə vurmuşdu.
Artıq çoxları Türkiyə-Suriya müharibəsinin başladığı haqda danışmağa başlamışdı. Bu isə rəsmi Dəməşqin xahişi ilə Suriyada olan Rusiya qoşunlarının da məsələyə müdaxilə edəcəyi anlamına gəlirdi. Lakin Putinlə Ərdoğanın martın 5-də Moskvada baş tutmuş görüşü bu ssenarinin qarşısını alıb. Tərəflər görüşdən əvvəl müxtəlif bəyanatlar verir, bununla, İdlibdə hərbi əməliyyatların davam etməsində maraqlı olmadıqlarını göstərirdi. Kreml Rusiya və Türkiyə liderlərinin görüşündən gözləntisinin böyük olduğunu bildirirdi. Kremlin açıqlamalarında deyilirdi ki, «böhranın səbəblərilə bağlı vahid yanaşma ortaya qoyulmalı, onun son dərəcə ağır fəsadlarının önlənməsi üçün birgə tədbirlər görülməlidir». Ankara isə birbaşa etiraf edirdi ki, «prezidentlərin ikitərəfli görüşündə əsas hədəf Suriya əyalətində barışığın əldə edilməsi olacaq».
Nəhayət, barışıq, həqiqətən də, əldə olundu. Tərəflərin əldə etdiyi razılığa əsasən, atəşkəs rejiminin tətbiqinə prezidentlərin görüşünün bitməsindən 4 saat sonra – martın 6-na keçən gecə, saat 00:00-da başlanılıb. Putinlə Ərdoğanın imzaladıqları memorandum Hələblə Latakiyanı birləşdirən M4 trasından 6 kilometr şimala, 6 kilometr cənuba təhlükəsizlik zonasının yaradılmasını nəzərdə tutur. Martın 15-dən etibarən, trasa Rusiya ilə Türkiyə birgə nəzarət edəcək.
Memorandumdan, ilk növbədə, görünən odur ki, Rusiya ilə Türkiyə arasındakı əvvəlki razılaşmada İdlibdə nəzərdə tutulmuş təhlükəsizlik zonası bir qədər kiçildilir. Yeni memorandumda Hələbi paytaxt Dəməşqlə birləşdirən M5 trasından və M4-M5 traslarının kəsişməsi olan Serakib şəhərindən bəhs olunmur. Halbuki, fevralın sonu - martın əvvəlində ən qanlı döyüşlər məhz bu kəsişmədə gedib. Belə çıxır ki, Ərdoğan M5 trasının və Serakibin Suriya hökumət qüvvələrinin nəzarətinə keçməsinə razılıq verib.
Son məsələyə aydınlıq gətirilməsi Putinlə Ərdoğanın Moskva razılaşmasının reallaşdırılması perspektivi baxımından son dərəcə vacibdir. Çünki Türkiyə prinsipcə Suriya ordusunun sözügedən trasla hərəkətinin əleyhinədirsə, növbəti eskalasiya istisna deyil. Üstəlik, Ərdoğan elə Moskvadaca xəbərdarlığını da edib: bütün razılaşmalara rəğmən, Türkiyə Suriya Ordusunun hücumlarına cavab vermək hüququnu özündə saxlayır.
Bununla yanaşı, Rusiyanın Türkiyəyə olan iddiaları da qüvvədə qalır. Moskvada hesab edirlər ki, Ankara 2018-ci il sentyabrın 17-də imzalanmış Soçi Memorandumunun yaratdığı öhdəliklərə tam əməl etmir. İttihamın məğzi ondan idarətdir ki, Türkiyə İdlib əyalətində Suriya hökumətilə dialoqa hazır olan silahlı müxalifəti terrorçu qruplaşmalardan ayırmır. Müvafiq olaraq, Rusiya tərəfi hesab edir ki, siyasi proses yalnız Türkiyənin İdlibi terrorçulardan təmizləyəcəyi halda davam edə bilər.
Bəs, İdlibdə vəziyyətin yenidən gərginləşməsi ehtimalının olduğu halda Putin-Ərdoğan görüşünün, əslində, nəticəsiz olduğunu iddia etmək olarmı? Birmənalı olaraq yox. Səbəb?
Görüşdə məqsəd İdlib böhranını bir anda həll etmək deyildi. Bu mərhələdə əsas gözlənti Suriya qüvvələrinin Türkiyə Ordusuna endirdiyi zərbələr nəticəsində yaranmış böhranın aradan qaldırılması idi. Putinin Ərdoğanla görüşə Suriyada həlak olmuş Türkiyə hərbçilərilə əlaqədar başsağlığı verməklə başlaması da təsadüf deyildi. Bu zaman, o, baş verənlərlə bağlı məsələyə aydınlıq gətirməyi də lazım bilib: «Təəssüf ki, onların yerini heç kəs, o cümlədən suriyalı hərbçilər bilməyib».
İdlib razılaşması kontekstində bir məsələni xüsusi anlamaq lazımdır ki, bununla, Türkiyənin Suriyadakı hərbi iştirakı legitimləşdirilib və Putin-Ərdoğan Bəyannaməsi bunun bariz nümunəsidir. Başqa sözlə, Rusiya üçün Suriyada hərbi mövcudluğunun legitimliyi məsələsi çoxdan həll olunmuşdusa (çünki o, bu ölkəyə rəsmi Dəməşqin xahişi ilə daxil olub), Ankara bu hüququ, ilk növbədə, Astana sammiti (Türkiyə, Rusiya, İran formatında) çərçivəsində əldə edilmiş razılaşmalar vasitəsilə qazanıb. Moskva razılaşması isə Putinin, əslində, Türkiyənin Suriyada hərbi mövcudluq hüququnu tanıması anlamına gəlir. Niyə? Bu sualın cavabı Rusiya və Türkiyənin, həmçinin təbii ki, Suriyanın problemin əsas prinsipinə yanaşmasının üst-üstə düşməsindədir. Söhbət bu ərəb ölkəsinin suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün qorunub saxlanması prinsipindən gedir. Putin-Ərdoğan danışıqları bir daha göstərib ki, Ankara Suriyanın İdlib üzərindəki suverenliyinə əl uzatmaq niyyətində deyil. Belə olsaydı, Suriya problemilə bağlı Rusiya-Türkiyə dialoqu, ümumiyyətlə, baş tutmazdı. Bu mənada, Türkiyə prezidentinin növbəti bəyanatı diqqət çəkir: «Suriya müharibəsində Türkiyənin məqsədi heç zaman oraya soxulmaq, yaxud Suriya ərazisini işğal etmək olmayıb. Biz Suriyanın ərazi və siyasi bütövlüyünün ən tez vaxtda təmin olunmasını arzulayırıq».
Beləliklə, Türkiyə üçün İdlibdə olmağın məqsədi aydındır. O, münaqişənin uzunmüddətli həlli zamanı bu ərəb ölkəsinin şimalında öz maraqlarını təmin etmək istəyir. Söhbət terrorçu kürd qruplaşmalarının Türkiyənin təhlükəsizliyinə yaratdığı təhdidin aradan qaldırılmasından gedir.
Beləliklə, Putinlə Ərdoğan arasında Moskvada baş tutmuş görüş hər iki tərəf üçün sərfəli olub. İdlibdə ərazi baxımından öz nüfuz dairəsinin kiçilməsilə razılaşan Türkiyə bunun əvəzində Suriyada hərbi mövcudluğuna legitimlik qazandırıb. Rusiya isə Ankaranın Suriyanın şimalındakı maraqlarını təmin etmək üçün bu legitimliyə «hə» deməklə, nəinki müttəfiqi olan Dəməşqin son hərbi nailiyyətlərini daha da möhkəmləndirib, həm də özünün irəli sürdüyü Astana prosesinin Suriya probleminin həlli üçün əsas meydan olduğunu bütün dünyaya göstərib.
Buradan daha bir vacib nəticəyə gəlmək olar: Putinlə Ərdoğan Rusiya ilə Türkiyənin maraqlarının qarşılıqlı olaraq nəzərə alınmasına dair yenidən razılığa gəliblər. Bu isə obyektiv olaraq, Suriyanın da maraqlarının nəzərə alınması deməkdir – tərəflərin hər biri onun suverenliyini və ərazi bütövlüyünü tanıyır. Suriya prezidenti Bəşər Əsəd Moskva razılaşmasını əbəs yerə alqışlamayıb. Yeri gəlmişkən, o, Putin-Ərdoğan görüşü ərəfəsində Suriya və Türkiyə xalqlarının qardaş olduğuna dair rəmzi bəyanat da səsləndirib.
Rusiya və Türkiyə prezidentlərinin Moskva danışıqlarının nəticələri əslində, təxmin edilən idi. Çünki İdlib ətrafındakı bütün ziddiyyətlərə rəğmən, hər iki tərəf hələ də sıx tərəfdaş münasibətlərinin genişləndirilməsində maraqlıdır. Bunu türkiyəli həmkarı ilə görüşdə Putin də açıq şəkildə ifadə edib: «Biz mütləq hər şey haqda danışmalıyıq. Yaranmış vəziyyəti hərtərəfli müzakirə etməliyik. Belə halların təkrarlanmaması, Türkiyə-Rusiya münasibətlərini heç nəyin korlamaması üçün bu, vacibdir. Biz bu münasibətlərə çox diqqətlə yanaşırıq və onu yüksək qiymətləndiririk. Bilirəm ki, bu, sizdə də belədir».
Rusiya-Türkiyə münasibətlərinin dəyərini Rəcəb Tayyib Ərdoğan da tam aydın ifadə edib. İki ölkənin münasibətlərdə pik nöqtəyə çatdığını deyən Ərdoğan bu münasibətlərin «daha da inkişaf edə biləcəyini» söyləyib: «Bu, şübhəsiz ki, həm müdafiə sənayesinə, həm ticari münasibətlərə, həm də digər sahələrə aiddir. Biz hesab edirik ki, ən böyük vəzifəmiz bu münasibətləri inkişaf etdirmək, irəli aparmaqdır. Hesab edirəm ki, bunu bacaracağıq».
Türkiyə və Rusiya liderlərinin bu bəyanatları, şübhəsiz ki, ayrı-ayrı kinli qüvvələrin ürəyincə olmayıb. O qüvvələr artıq az qala, yeni Rusiya-Türkiyə müharibəsinin başladığını deyirdilər. Lakin Putinlə Ərdoğan Rusiya ilə Türkiyənin həyati maraqlarının tam fərqli müstəvidə olduğunu, bunun sıx əməkdaşlıqdan keçdiyini hər kəsə nümayiş etdiriblər. Üstəlik, bu, heç də yalnız bu iki dövlətin xeyrinə deyil.
Qərb dairələrinin İdlibdəki vəziyyətə, həmçinin Moskva ilə Ankaranın sülh cəhdlərinə münasibəti ABŞ və Avropa İttifaqının qısqanclığının davam etdiyini açıq şəkildə ortaya qoyur. Onlar Rusiya ilə Türkiyənin strateji yaxınlığını göstərən istənilən əlamətə tənqidlə yanaşırlar. ABŞ Rusiya-Türkiyə münasibətlərindəki ziddiyyətdən yararlanaraq, Ankaranı öz nüfuz dairəsinə qaytarmağa belə, cəhd edib. Birləşmiş Ştatların NATO-dakı daimi nümayəndəsi Key Beyli Xatçison türklərə xitabən deyib ki, «ABŞ alyansda birgə olduğu dövlətlərin yanındadır». Bununla yanaşı, o, Türkiyə hökumətinə növbəti xəbərdarlığı da edərək, Ankaranı Rusiya istehsalı olan «S-400» zenit-raket komplekslərindən imtina etməyə çağırıb. Lakin Vaşinqton bir məsələyə heç cür münasibət bildirməyib: İdlibdə vəziyyətin ən ağır olduğu vaxtda Türkiyənin Amerikadan «Patriot» raket sistemləri istəyinə nədən reaksiya olmadı? Yaxşı, bəs BMT TŞ-nin toplantısında İdlibdə vəziyyətin dinc yolla sahmana salınmasına dair Rusiya-Türkiyə razılaşması alqışlanan zaman ABŞ niyə bunun əleyhinə çıxdı? Qərb, o cümlədən Amerika diplomatları bu bəyanatın qəbulunu tez hesab edirmiş. Səbəb? Guya Rusiya ilə Türkiyənin razılaşmanı necə reallaşdıracaqları hələ məlum deyil. Halbuki, bu razılaşmanın Suriyadakı vəziyyətə müsbət təsiri, problemin sülh yolu ilə həlli şansını yaratması özü artıq beynəlxalq birliyin birmənalı şəkildə alqışlamalı olduğu faktdır.
Türkiyənin müharibənin tüğyan etdiyi Suriyadan Qərbə miqrant axınının qarşısını kəsən sipər rolundan imtina niyyətinə Aİ-nin reaksiyası isə ayrıca söhbətin mövzusudur. Ankaranın Suriya hökumət qüvvələrinin İdlibə hücumuna etirazının əsas səbəblərindən biri, şübhəsiz ki, qaçqın problemidir – bu halda minlərlə qaçqın yenə də Türkiyəyə üz tutacaq (müxtəlif məlumatlara görə, onların sayı 1 milyona çata bilər). Ərdoğan bu haqda açıq danışıb: «Bizim məqsədimiz Türkiyədəki 3,6 milyon, həmçinin Türkiyə ilə sərhəd olan İdlibdəki 1,5 milyon suriyalı qaçqının təhlükəsiz şəraitdə öz evinə qayıdışını təmin etməkdir».
İdlibdə vəziyyətin son dərəcə gərginləşdiyi günlərdə – fevralın sonunda Türkiyə öz sərhədlərini suriyalı qaçqınların üzünə açmaq məcburiyyətində qalıb. Bununla da, minlərlə miqrant Yunanıstana tərəf axışmağa başlayıb. Avropa İttifaqı Ankaranın bu qərarını «siyasi məqsədlərə nail olunması üçün miqrant təzyiqindən istifadə» kimi qiymətləndirib. Brüssel Türkiyənin «siyasi məqsədləri» dedikdə, güman ki, onun Suriya məsələsində Aİ-dən dəstək almağa (söhbət, ilk növbədə, Suriyanın kürdlərin yaşadığı şimal rayonlarının muxtariyyət qazanması cəhdlərinə Amerikanın dəstəyindən və Türkiyənin buna müqavimətindən gedir) çalışdığına eyham vurur. Bununla yanaşı, Brüssel bildirir ki, Ankara 2016-cı il martın 18-də imzalanmış miqrasiya sazişinə əməl etməlidir. Həmin sənədə əsasən, Türkiyə Aİ ilə sərhədini miqrantların üzünə bağlamalı, Brüssel isə bunun əvəzində ona 6 milyard avro yardım göstərməli və vizasız rejim tətbiq etməli idi. Lakin Ankara Aİ-nin özünün bu razılaşmaya əməl etmədiyini bildirir. Həqiqətən də, Brüssel nəinki Türkiyə ilə vizasız rejimin tətbiqindən boyun qaçırıb (o, bunu Türkiyənin antiterror sahəsinə aid qanunlarına yenidən baxılmasının vacibliyilə əsaslandırıb), üstəlik, suriyalı qaçqınlarla bağlı vəd etdiyi 6 milyardın yalnız yarısını ayırıb. Türkiyə isə suriyalı qaçqınların öz ərazisində yerləşməsinə düz 40 milyard dollar xərcləyib.
Miqrantlardan «siyasi məqsədlərlə istifadə» ittihamına gəlincə, məsələyə Türkiyə XİN-i münasibət bildirib: «Avropa İttifaqı ölkəmizin miqrasiya məsələsində qarşılaşdığı yükün nə qədər ağır olduğunu, bu məsələdə bizim hansı işlər gördüyümüzü hələ də anlaya bilmir. Dünyada ən çox qaçqının məskunlaşdığı ölkənin miqrasiya problemindən siyasi məqsədlər üçün istifadədə günahlandırılması bizim illərdir üz-üzə qaldığımız riyakar yanaşmanın daha bir nümunəsidir».
Ankara «riyakar yanaşma» dedikdə, Aİ-nin Yunanıstanın antimiqrant tədbirlərinə münasibətini nəzərdə tutur. Yunanıstan qaçqınları öz sərhədlərindən buraxmasa da, Brüssel tərəfindən tam dəstək alır. Halbuki Afinanın bu qərarı 1951-ci ilə aid Cenevrə Bəyannaməsinə də ziddir, Aİ-nin öz qanunvericiliyinə də.
Bütün bunlar tarixi dövrün ağırlığını daha da artırır. İztirablı Suriyanın gələcəyi məhz belə bir şəraitdə həll olunur. Bunların fonunda Suriyanın ərazi bütövlüyünün əsas qarantı kimi çıxış edən Rusiya ilə Türkiyənin «Suriya siyasəti» də öz yerində.

Agreements between Turkey and Russia save bilateral cooperation and a chance for peace in Syria
Despite all the difficulties and contradictions, Turkey and Russia continue cooperation in the Syrian war. This is the main conclusion from the agreements reached by presidents Recep Tayyip Erdogan and Vladimir Putin on Idlib. These agreements should also be considered a signal to the West, which is interested in curtailing the strategic partnership between Ankara and Moscow that has gained significant momentum in recent years. The partnerships even under obvious difficulties and contradictions.
De-escalation Memorandum
The situation in the Syrian province of Idlib has significantly aggravated. In fact, it took Russia and Turkey on the brink of direct clashes after the death of 36 Turkish soldiers as a result of an air strike by the Syrian army. In response, Turkey launched the Spring Shield military operation and within a matter of days, inflicted serious damage on the facilities and personnel of the Syrian army.
The unfolding of a real Turkish-Syrian war, which would inevitably attract more Russian military power to the territory of Syria upon consent of official Damascus, prevented the meeting between Putin and Erdogan on March 5 in Moscow. Even on the eve of meeting, the parties exchanged signals that confirmed their reluctance to continue hostilities in Idlib. The Kremlin made it clear that it expected that the parties would "come to a common understanding of the causes of the crisis, its harmful aftermath and developing joint measures to curb it." Ankara directly acknowledged that "the main goal of the meeting of the two presidents is to ensure a truce in the Syrian province."
The parties indeed agreed upon establishing truce in the province. According to the agreements, the ceasefire came into force four hours after the meeting between the heads of Russia and Turkey - at 00.00 of March 6. The memorandum between Putin and Erdogan envisages the creation of a 6-km wide security zone to the north and south of the M4 highway connecting Aleppo and Latakia. Russia and Turkey, starting from March 15, will jointly control the route.
The memorandum confirms a slight decrease in the area of the territory negotiated in accordance with the previous Russian-Turkish agreements, the so-called security zone in the Idlib region. The Putin-Erdogan memorandum does not mention the Syrian M5 highway connecting Aleppo with Damascus and the city of Serakib, where the M4 and M5 intersect. In fact, the bloodiest battles in late February - early March took place around this intersection. It turns out that Erdogan agreed with the transfer of the M5 and Serakib routes to the control of the Syrian government.
Clarity in this last point is extremely important because of the prospects of the Moscow agreements between Putin and Erdogan. Because if Turkey, in principle, does not agree with the advance of the Syrian troops along the aforementioned highway, then another escalation of the situation is likely. Moreover, Erdogan in Moscow warned that Turkey, regardless the prior and existing agreements, reserves the right to respond to the attacks of the Syrian army.
Meanwhile, Russia's claim to Turkey regarding Ankara’s failure to fulfil its obligations, according to the Sochi Memorandum of September 17, 2018 remains valid. In essence, Russia claims that Turkey did not dissociate the armed opposition concentrated in Idlib and ready for dialogue with the Syrian government, from terrorist groups. Consequently, Moscow considers that the further political process continue only if Turkey clears Idlib from the terrorists.
However, can we argue the effectiveness of the last meeting between Putin and Erdogan, taking into account the likelihood of a new aggravation of the situation in Idlib? Definitely not, and here's why.
The goal of the meeting was not to overcome the crisis in Idlib overnight but to end the escalation caused by the Syrian attack on the Turkish army. It is no coincidence that Putin began the meeting with Erdogan expressing his condolences over the death of Turkish troops in Syria, trying to explain the exceptional nature of what happened: "Unfortunately, no one, including the Syrian army, knew about their location."
The de-escalation of situation in Idlib means, inter alia, the legitimisation of the Turkish military presence in Syria, which is also confirmed by the Putin and Erdogan memorandum. In other words, if Russia could solve the problem of legitimising its own military presence in Syria because its troops were invited thanks to the official invitation of the Syrian government, then Ankara acquired this right mainly through the Astana agreements initiated by and reached between Turkey, Russia and Iran. The Moscow agreements confirmed that Putin, in fact, recognised Turkey’s right to military presence in Syria during the transition to a long-term settlement of the protracted armed conflict. Why? The answer to this question lies in the coincidence of the approaches of Russia, Turkey, and, of course, Syria itself to the essential issue of the Syrian settlement - the assertion of the sovereignty and territorial unity of the Arab country. The talks between Putin and Erdogan once again demonstrated that Ankara had no intention of encroaching on Syrian sovereignty over Idlib. Otherwise, the Russian-Turkish dialogue on Syria would not be possible at all. "The objectives of Turkey in Syria have never included attempts to invade or annex Syrian territory. We want to ensure the territorial integrity and political unity of Syria as soon as possible."
Thus, for Turkey, the presence in Idlib is significant only as a means to ensure its interests in the north of the Arab country during the long-term settlement of the Syrian conflict. Turkey's strategic objective is to prevent threats to its security from the Kurdish terrorist groups.
The results of the Moscow meeting between Putin and Erdogan turned out to be beneficial for both sides. Turkey had to agree to narrowing its influence in Idlib territorially but received a confirmation of its legitimate military presence in Syria. Russia acknowledged the Turkish presence to satisfy the interests of Ankara in the north in Syria during the final settlement of the conflict, consolidated the latest military successes of its ally, Damascus, and confirmed that the Astana process was the main platform for resolving the Syrian problem.
The most important conclusion of the bilateral meeting was that Putin and Erdogan again agreed to take into account the interests of Russia and Turkey, which objectively meet the interests of Syria itself, as they recognize its right to sovereignty and territorial integrity. That is why the Syrian President Bashar al-Assad welcomed the final agreement between Russia and Turkey also by reminding symbolically about the brotherhood of the peoples of Syria and Turkey.
By and large, the results of the Moscow talks between the heads of Russia and Turkey were predictable. Despite all the contradictions around Idlib, both countries are still interested in expanding close partnerships. This was openly stated by Putin: "We should discuss everything with you, the existing situation, so that nothing like this repeats and destroys the Russian-Turkish relations, which you and I consider significant and appreciate."
Recep Tayyip Erdogan also praise the value of Russian-Turkish relations, noting that both countries reached the peak of their relations, which can develop further. "This cooperation applies to the defense industry, trade relations, and so on. We believe that our biggest challenge is to promote and develop these relationships. I believe that we will succeed in this matter," Erdogan emphasized.
Such statements clearly did not meet the expectations and forecasts of various critics, who were very sceptic about its consequences, expecting the start of a new Russian-Turkish war. But Putin and Erdogan have demonstrated that the vital interests of Russia and Turkey are based on a completely different plane - close peaceful cooperation for the benefit of these and other nations.
Reaction of the West
Undoubtedly, the U.S. and the EU continue to monitor any manifestation of strategic rapprochement between Russia and Turkey zealously and extremely critically.
The U.S. attempts to take advantage of Russian-Turkish contradictions in order to return Ankara to unconditional American influence. U.S. Permanent Representative to NATO Kay Bailey Hutchison urged the Turks to understand that the U.S. "is the ally of Turkey in the Alliance." At the same time, the U.S. sent the Turkish authorities another warning about the need to abandon the Russian S-400 anti-aircraft missile systems. However, no one in Washington could explain why the U.S. ignored Turkey’s request for American Patriot missile systems on the eve of the escalation of situation in Idlib. The U.S. also blocked a statement at the UN Security Council meeting, which welcomed the achievement of Russian-Turkish agreements on a peaceful settlement in Idlib. Statements by Western, including American, diplomats about the premature adoption of this document because of the alleged vague nature of how Russia and Turkey are going to implement the agreements seem unconvincing. After all, the positive impact of these agreements on the situation in Syria, as well as the fact that they encourage the peaceful settlement of the conflict clearly deserves an acknowledgement from the entire international community.
The EU's reaction to the Turkish intention to stop playing the ungrateful role of a buffer on the path of migrant flows from Syria to the West is worth mentioning too. Obviously, one of the reasons why Ankara could not turn a blind eye to the Syrian army's offensive on Idlib was it does not want to allow the arrival of thousands of new refugees to Turkey. "Our goal is to create conditions, which would make it possible for 3.6 million Syrian refugees in Turkey and 1.5 million on the border with Turkey in Idlib to safely return back to their homes," Erdogan admitted.
At the end of February, at the time of significant aggravation of the situation in Idlib, Turkey was forced to open its borders to refugees, making thousands of migrants flock to Greece. The EU regarded these actions of Ankara as "attempts to achieve political goals through the migration crisis." Speaking about the "political goals" pursued by Turkey, the EU means, apparently, Ankara’s desire to achieve Brussels support for its actions in Syria (primarily in relation to Turkish opposition to American plans for the autonomy of Kurdish-populated areas in northern Syria). At the same time, Europe requests that Ankara comply with the migration agreement of March 18, 2016, according to which Turkey closed its borders with the EU for migrants, for which Brussels pledged to pay Turkey 6 billion euros and provide a visa-free regime.
However, Turkey reminded the EU that it did not fulfil its own promises based on the migration agreement. Brussels not only refused a visa-free regime under the pretext of the need to review anti-terrorism laws in Turkey, but also paid only half of the agreed amount. While Turkey spent $40 billion to settle Syrian refugees on its territory.
"The EU still cannot recognise the extraordinary burden and efforts that our country faces in migration issues. Accusations that the country with the largest number of refugees in the world uses the issue of migration for political purposes is yet another evidence of the hypocritical approach that we have been challenging for many years."
As an example of "hypocritical approach", Turkey cites the EU’s attitude towards Greece’s anti-migrant measures, which enjoys the support of Brussels, despite the obstacles it creates for the movement of refugees across its border, contrary to the 1951 Geneva Convention and the EU law.
The ongoing processes only add to the extraordinary complexity of the historical moment and the foreign policies of Russia and Turkey, acting as key guarantors of the territorial unity of Syria.