Türkiyə ilə Rusiya arasında razılaşma ikitərəfli əməkdaşlığı xilas etməklə yanaşı, Suriyada sülhə şans yaradacaq
Türkiyə ilə Rusiya bütün çətinliklərə və ziddiyyətlərə rəğmən, Suriya müharibəsində əməkdaşlığı davam etdirir. İki fövqəldövlətin liderləri Rəcəb Tayyib Ərdoğanla Vladimir Putinin İdliblə bağlı əldə etdikləri razılaşma bunu göstərir. Bu razılaşma həm də Ankara ilə Moskva arasında son illərdə davamlı inkişaf edən strateji tərəfdaşlığın pozulmasında maraqlı olduğunu gizlətməyən Qərbə özünəməxsus siqnaldır. Bir daha qeyd edək ki, söhbət bir sıra aşkar çətinlik və ziddiyyətə rəğmən davam edən tərəfdaşlıqdan gedir.
Deeskalasiya memorandumu
Suriyanın İdlib əyalətində vəziyyətin son dərəcə gərginləşməsi faktiki olaraq Rusiya ilə Türkiyəni birbaşa toqquşma ilə qarşı-qarşıya qoymuşdu. Bu vəziyyət Suriya hökumət qüvvələrinin aviazərbələri nəticəsində 36 türkiyəli hərbçinin həlak olmasından sonra yaranmışdı. Buna cavab olaraq, Türkiyə «Bahar qalxanı» adlı hərbi əməliyyata başlamış və cəmi bir neçə gündə Suriya Ordusunun obyektlərinə və canlı qüvvəsinə ciddi zərbə vurmuşdu.
Artıq çoxları Türkiyə-Suriya müharibəsinin başladığı haqda danışmağa başlamışdı. Bu isə rəsmi Dəməşqin xahişi ilə Suriyada olan Rusiya qoşunlarının da məsələyə müdaxilə edəcəyi anlamına gəlirdi. Lakin Putinlə Ərdoğanın martın 5-də Moskvada baş tutmuş görüşü bu ssenarinin qarşısını alıb. Tərəflər görüşdən əvvəl müxtəlif bəyanatlar verir, bununla, İdlibdə hərbi əməliyyatların davam etməsində maraqlı olmadıqlarını göstərirdi. Kreml Rusiya və Türkiyə liderlərinin görüşündən gözləntisinin böyük olduğunu bildirirdi. Kremlin açıqlamalarında deyilirdi ki, «böhranın səbəblərilə bağlı vahid yanaşma ortaya qoyulmalı, onun son dərəcə ağır fəsadlarının önlənməsi üçün birgə tədbirlər görülməlidir». Ankara isə birbaşa etiraf edirdi ki, «prezidentlərin ikitərəfli görüşündə əsas hədəf Suriya əyalətində barışığın əldə edilməsi olacaq».
Nəhayət, barışıq, həqiqətən də, əldə olundu. Tərəflərin əldə etdiyi razılığa əsasən, atəşkəs rejiminin tətbiqinə prezidentlərin görüşünün bitməsindən 4 saat sonra – martın 6-na keçən gecə, saat 00:00-da başlanılıb. Putinlə Ərdoğanın imzaladıqları memorandum Hələblə Latakiyanı birləşdirən M4 trasından 6 kilometr şimala, 6 kilometr cənuba təhlükəsizlik zonasının yaradılmasını nəzərdə tutur. Martın 15-dən etibarən, trasa Rusiya ilə Türkiyə birgə nəzarət edəcək.
Memorandumdan, ilk növbədə, görünən odur ki, Rusiya ilə Türkiyə arasındakı əvvəlki razılaşmada İdlibdə nəzərdə tutulmuş təhlükəsizlik zonası bir qədər kiçildilir. Yeni memorandumda Hələbi paytaxt Dəməşqlə birləşdirən M5 trasından və M4-M5 traslarının kəsişməsi olan Serakib şəhərindən bəhs olunmur. Halbuki, fevralın sonu - martın əvvəlində ən qanlı döyüşlər məhz bu kəsişmədə gedib. Belə çıxır ki, Ərdoğan M5 trasının və Serakibin Suriya hökumət qüvvələrinin nəzarətinə keçməsinə razılıq verib.
Son məsələyə aydınlıq gətirilməsi Putinlə Ərdoğanın Moskva razılaşmasının reallaşdırılması perspektivi baxımından son dərəcə vacibdir. Çünki Türkiyə prinsipcə Suriya ordusunun sözügedən trasla hərəkətinin əleyhinədirsə, növbəti eskalasiya istisna deyil. Üstəlik, Ərdoğan elə Moskvadaca xəbərdarlığını da edib: bütün razılaşmalara rəğmən, Türkiyə Suriya Ordusunun hücumlarına cavab vermək hüququnu özündə saxlayır.
Bununla yanaşı, Rusiyanın Türkiyəyə olan iddiaları da qüvvədə qalır. Moskvada hesab edirlər ki, Ankara 2018-ci il sentyabrın 17-də imzalanmış Soçi Memorandumunun yaratdığı öhdəliklərə tam əməl etmir. İttihamın məğzi ondan idarətdir ki, Türkiyə İdlib əyalətində Suriya hökumətilə dialoqa hazır olan silahlı müxalifəti terrorçu qruplaşmalardan ayırmır. Müvafiq olaraq, Rusiya tərəfi hesab edir ki, siyasi proses yalnız Türkiyənin İdlibi terrorçulardan təmizləyəcəyi halda davam edə bilər.
Bəs, İdlibdə vəziyyətin yenidən gərginləşməsi ehtimalının olduğu halda Putin-Ərdoğan görüşünün, əslində, nəticəsiz olduğunu iddia etmək olarmı? Birmənalı olaraq yox. Səbəb?
Görüşdə məqsəd İdlib böhranını bir anda həll etmək deyildi. Bu mərhələdə əsas gözlənti Suriya qüvvələrinin Türkiyə Ordusuna endirdiyi zərbələr nəticəsində yaranmış böhranın aradan qaldırılması idi. Putinin Ərdoğanla görüşə Suriyada həlak olmuş Türkiyə hərbçilərilə əlaqədar başsağlığı verməklə başlaması da təsadüf deyildi. Bu zaman, o, baş verənlərlə bağlı məsələyə aydınlıq gətirməyi də lazım bilib: «Təəssüf ki, onların yerini heç kəs, o cümlədən suriyalı hərbçilər bilməyib».
İdlib razılaşması kontekstində bir məsələni xüsusi anlamaq lazımdır ki, bununla, Türkiyənin Suriyadakı hərbi iştirakı legitimləşdirilib və Putin-Ərdoğan Bəyannaməsi bunun bariz nümunəsidir. Başqa sözlə, Rusiya üçün Suriyada hərbi mövcudluğunun legitimliyi məsələsi çoxdan həll olunmuşdusa (çünki o, bu ölkəyə rəsmi Dəməşqin xahişi ilə daxil olub), Ankara bu hüququ, ilk növbədə, Astana sammiti (Türkiyə, Rusiya, İran formatında) çərçivəsində əldə edilmiş razılaşmalar vasitəsilə qazanıb. Moskva razılaşması isə Putinin, əslində, Türkiyənin Suriyada hərbi mövcudluq hüququnu tanıması anlamına gəlir. Niyə? Bu sualın cavabı Rusiya və Türkiyənin, həmçinin təbii ki, Suriyanın problemin əsas prinsipinə yanaşmasının üst-üstə düşməsindədir. Söhbət bu ərəb ölkəsinin suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün qorunub saxlanması prinsipindən gedir. Putin-Ərdoğan danışıqları bir daha göstərib ki, Ankara Suriyanın İdlib üzərindəki suverenliyinə əl uzatmaq niyyətində deyil. Belə olsaydı, Suriya problemilə bağlı Rusiya-Türkiyə dialoqu, ümumiyyətlə, baş tutmazdı. Bu mənada, Türkiyə prezidentinin növbəti bəyanatı diqqət çəkir: «Suriya müharibəsində Türkiyənin məqsədi heç zaman oraya soxulmaq, yaxud Suriya ərazisini işğal etmək olmayıb. Biz Suriyanın ərazi və siyasi bütövlüyünün ən tez vaxtda təmin olunmasını arzulayırıq».
Beləliklə, Türkiyə üçün İdlibdə olmağın məqsədi aydındır. O, münaqişənin uzunmüddətli həlli zamanı bu ərəb ölkəsinin şimalında öz maraqlarını təmin etmək istəyir. Söhbət terrorçu kürd qruplaşmalarının Türkiyənin təhlükəsizliyinə yaratdığı təhdidin aradan qaldırılmasından gedir.
Beləliklə, Putinlə Ərdoğan arasında Moskvada baş tutmuş görüş hər iki tərəf üçün sərfəli olub. İdlibdə ərazi baxımından öz nüfuz dairəsinin kiçilməsilə razılaşan Türkiyə bunun əvəzində Suriyada hərbi mövcudluğuna legitimlik qazandırıb. Rusiya isə Ankaranın Suriyanın şimalındakı maraqlarını təmin etmək üçün bu legitimliyə «hə» deməklə, nəinki müttəfiqi olan Dəməşqin son hərbi nailiyyətlərini daha da möhkəmləndirib, həm də özünün irəli sürdüyü Astana prosesinin Suriya probleminin həlli üçün əsas meydan olduğunu bütün dünyaya göstərib.
Buradan daha bir vacib nəticəyə gəlmək olar: Putinlə Ərdoğan Rusiya ilə Türkiyənin maraqlarının qarşılıqlı olaraq nəzərə alınmasına dair yenidən razılığa gəliblər. Bu isə obyektiv olaraq, Suriyanın da maraqlarının nəzərə alınması deməkdir – tərəflərin hər biri onun suverenliyini və ərazi bütövlüyünü tanıyır. Suriya prezidenti Bəşər Əsəd Moskva razılaşmasını əbəs yerə alqışlamayıb. Yeri gəlmişkən, o, Putin-Ərdoğan görüşü ərəfəsində Suriya və Türkiyə xalqlarının qardaş olduğuna dair rəmzi bəyanat da səsləndirib.
Rusiya və Türkiyə prezidentlərinin Moskva danışıqlarının nəticələri əslində, təxmin edilən idi. Çünki İdlib ətrafındakı bütün ziddiyyətlərə rəğmən, hər iki tərəf hələ də sıx tərəfdaş münasibətlərinin genişləndirilməsində maraqlıdır. Bunu türkiyəli həmkarı ilə görüşdə Putin də açıq şəkildə ifadə edib: «Biz mütləq hər şey haqda danışmalıyıq. Yaranmış vəziyyəti hərtərəfli müzakirə etməliyik. Belə halların təkrarlanmaması, Türkiyə-Rusiya münasibətlərini heç nəyin korlamaması üçün bu, vacibdir. Biz bu münasibətlərə çox diqqətlə yanaşırıq və onu yüksək qiymətləndiririk. Bilirəm ki, bu, sizdə də belədir».
Rusiya-Türkiyə münasibətlərinin dəyərini Rəcəb Tayyib Ərdoğan da tam aydın ifadə edib. İki ölkənin münasibətlərdə pik nöqtəyə çatdığını deyən Ərdoğan bu münasibətlərin «daha da inkişaf edə biləcəyini» söyləyib: «Bu, şübhəsiz ki, həm müdafiə sənayesinə, həm ticari münasibətlərə, həm də digər sahələrə aiddir. Biz hesab edirik ki, ən böyük vəzifəmiz bu münasibətləri inkişaf etdirmək, irəli aparmaqdır. Hesab edirəm ki, bunu bacaracağıq».
Türkiyə və Rusiya liderlərinin bu bəyanatları, şübhəsiz ki, ayrı-ayrı kinli qüvvələrin ürəyincə olmayıb. O qüvvələr artıq az qala, yeni Rusiya-Türkiyə müharibəsinin başladığını deyirdilər. Lakin Putinlə Ərdoğan Rusiya ilə Türkiyənin həyati maraqlarının tam fərqli müstəvidə olduğunu, bunun sıx əməkdaşlıqdan keçdiyini hər kəsə nümayiş etdiriblər. Üstəlik, bu, heç də yalnız bu iki dövlətin xeyrinə deyil.
Qərb dairələrinin İdlibdəki vəziyyətə, həmçinin Moskva ilə Ankaranın sülh cəhdlərinə münasibəti ABŞ və Avropa İttifaqının qısqanclığının davam etdiyini açıq şəkildə ortaya qoyur. Onlar Rusiya ilə Türkiyənin strateji yaxınlığını göstərən istənilən əlamətə tənqidlə yanaşırlar. ABŞ Rusiya-Türkiyə münasibətlərindəki ziddiyyətdən yararlanaraq, Ankaranı öz nüfuz dairəsinə qaytarmağa belə, cəhd edib. Birləşmiş Ştatların NATO-dakı daimi nümayəndəsi Key Beyli Xatçison türklərə xitabən deyib ki, «ABŞ alyansda birgə olduğu dövlətlərin yanındadır». Bununla yanaşı, o, Türkiyə hökumətinə növbəti xəbərdarlığı da edərək, Ankaranı Rusiya istehsalı olan «S-400» zenit-raket komplekslərindən imtina etməyə çağırıb. Lakin Vaşinqton bir məsələyə heç cür münasibət bildirməyib: İdlibdə vəziyyətin ən ağır olduğu vaxtda Türkiyənin Amerikadan «Patriot» raket sistemləri istəyinə nədən reaksiya olmadı? Yaxşı, bəs BMT TŞ-nin toplantısında İdlibdə vəziyyətin dinc yolla sahmana salınmasına dair Rusiya-Türkiyə razılaşması alqışlanan zaman ABŞ niyə bunun əleyhinə çıxdı? Qərb, o cümlədən Amerika diplomatları bu bəyanatın qəbulunu tez hesab edirmiş. Səbəb? Guya Rusiya ilə Türkiyənin razılaşmanı necə reallaşdıracaqları hələ məlum deyil. Halbuki, bu razılaşmanın Suriyadakı vəziyyətə müsbət təsiri, problemin sülh yolu ilə həlli şansını yaratması özü artıq beynəlxalq birliyin birmənalı şəkildə alqışlamalı olduğu faktdır.
Türkiyənin müharibənin tüğyan etdiyi Suriyadan Qərbə miqrant axınının qarşısını kəsən sipər rolundan imtina niyyətinə Aİ-nin reaksiyası isə ayrıca söhbətin mövzusudur. Ankaranın Suriya hökumət qüvvələrinin İdlibə hücumuna etirazının əsas səbəblərindən biri, şübhəsiz ki, qaçqın problemidir – bu halda minlərlə qaçqın yenə də Türkiyəyə üz tutacaq (müxtəlif məlumatlara görə, onların sayı 1 milyona çata bilər). Ərdoğan bu haqda açıq danışıb: «Bizim məqsədimiz Türkiyədəki 3,6 milyon, həmçinin Türkiyə ilə sərhəd olan İdlibdəki 1,5 milyon suriyalı qaçqının təhlükəsiz şəraitdə öz evinə qayıdışını təmin etməkdir».
İdlibdə vəziyyətin son dərəcə gərginləşdiyi günlərdə – fevralın sonunda Türkiyə öz sərhədlərini suriyalı qaçqınların üzünə açmaq məcburiyyətində qalıb. Bununla da, minlərlə miqrant Yunanıstana tərəf axışmağa başlayıb. Avropa İttifaqı Ankaranın bu qərarını «siyasi məqsədlərə nail olunması üçün miqrant təzyiqindən istifadə» kimi qiymətləndirib. Brüssel Türkiyənin «siyasi məqsədləri» dedikdə, güman ki, onun Suriya məsələsində Aİ-dən dəstək almağa (söhbət, ilk növbədə, Suriyanın kürdlərin yaşadığı şimal rayonlarının muxtariyyət qazanması cəhdlərinə Amerikanın dəstəyindən və Türkiyənin buna müqavimətindən gedir) çalışdığına eyham vurur. Bununla yanaşı, Brüssel bildirir ki, Ankara 2016-cı il martın 18-də imzalanmış miqrasiya sazişinə əməl etməlidir. Həmin sənədə əsasən, Türkiyə Aİ ilə sərhədini miqrantların üzünə bağlamalı, Brüssel isə bunun əvəzində ona 6 milyard avro yardım göstərməli və vizasız rejim tətbiq etməli idi. Lakin Ankara Aİ-nin özünün bu razılaşmaya əməl etmədiyini bildirir. Həqiqətən də, Brüssel nəinki Türkiyə ilə vizasız rejimin tətbiqindən boyun qaçırıb (o, bunu Türkiyənin antiterror sahəsinə aid qanunlarına yenidən baxılmasının vacibliyilə əsaslandırıb), üstəlik, suriyalı qaçqınlarla bağlı vəd etdiyi 6 milyardın yalnız yarısını ayırıb. Türkiyə isə suriyalı qaçqınların öz ərazisində yerləşməsinə düz 40 milyard dollar xərcləyib.
Miqrantlardan «siyasi məqsədlərlə istifadə» ittihamına gəlincə, məsələyə Türkiyə XİN-i münasibət bildirib: «Avropa İttifaqı ölkəmizin miqrasiya məsələsində qarşılaşdığı yükün nə qədər ağır olduğunu, bu məsələdə bizim hansı işlər gördüyümüzü hələ də anlaya bilmir. Dünyada ən çox qaçqının məskunlaşdığı ölkənin miqrasiya problemindən siyasi məqsədlər üçün istifadədə günahlandırılması bizim illərdir üz-üzə qaldığımız riyakar yanaşmanın daha bir nümunəsidir».
Ankara «riyakar yanaşma» dedikdə, Aİ-nin Yunanıstanın antimiqrant tədbirlərinə münasibətini nəzərdə tutur. Yunanıstan qaçqınları öz sərhədlərindən buraxmasa da, Brüssel tərəfindən tam dəstək alır. Halbuki Afinanın bu qərarı 1951-ci ilə aid Cenevrə Bəyannaməsinə də ziddir, Aİ-nin öz qanunvericiliyinə də.
Bütün bunlar tarixi dövrün ağırlığını daha da artırır. İztirablı Suriyanın gələcəyi məhz belə bir şəraitdə həll olunur. Bunların fonunda Suriyanın ərazi bütövlüyünün əsas qarantı kimi çıxış edən Rusiya ilə Türkiyənin «Suriya siyasəti» də öz yerində.

Договоренности между Турцией и Россией спасают двустороннее взаимодействие и шанс на мир в Сирии
Турция и Россия, несмотря на все сложности и противоречия, продолжают взаимодействие на арене сирийской войны. Таков главный вывод из достигнутых президентами обеих держав - Реджепом Тайипом Эрдоганом и Владимиром Путиным договоренностей по Идлибу. Эти договоренности следует считать и своеобразным сигналом Западу, который не скрывает своей заинтересованности в свертывании набравшего за последние годы значительные обороты стратегического партнерства между Анкарой и Москвой. Опять же оговоримся - партнерства даже при наличии вполне очевидных сложностей и противоречий.
Меморандум деэскалации
Ситуация в сирийской провинции Идлиб значительно обострилась и фактически поставила Россию и Турцию на грань прямых боестолкновений после гибели 36 турецких военнослужащих в результате авиаудара со стороны правительственной армии Сирии. В ответ Турция начала военную операцию «Весенний щит» и в течение считанных дней нанесла серьезный урон объектам и живой силе сирийской армии.
Развертывание настоящей турецко-сирийской войны, в которую неизбежно бы втянулись присутствующие на территории Сирии по разрешению официального Дамаска вооруженные силы России, пресекла состоявшаяся 5 марта в Москве встреча Путина и Эрдогана. Еще в канун ее проведения стороны обменялись сигналами, самым отчетливым образом свидетельствующими об их незаинтересованности в продолжении боевых действий в Идлибе. Кремль дал понять, что его ожидания от встречи лидеров России и Турции исходят из необходимости «выйти на единое понимание причин кризиса и пагубности его последствий и выработать совместные меры для его пресечения». А официальная Анкара прямо признала, что «главная цель встречи двух президентов - обеспечить перемирие в сирийской провинции».
Решение о перемирии действительно было достигнуто. Согласно договоренностям режим прекращения огня вступил в силу спустя четыре часа после завершения встречи глав России и Турции - в 00.00 с 5 на 6 марта. Меморандум Путина и Эрдогана предусматривает создание зоны безопасности шириной 6 км к северу и 6 км к югу от трассы М4, связующей Алеппо и Латакию. Эта трасса будет совместно контролироваться Россией и Турцией, начиная с 15 марта.
Из меморандума следует, прежде всего, некоторое уменьшение территории, обговоренной в соответствии с прежними российско-турецкими договоренностями, так называемой зоны безопасности в районе Идлиба. В меморандуме Путина-Эрдогана не говорится о сирийской трассе М5, соединяющей Алеппо со столицей Дамаском, и городе Серакиб, где пересекаются М4 и М5. Именно за этот перекресток шли в конце февраля - начале марта самые кровопролитные бои. Получается, что Эрдоган согласился с переходом трассы М5 и Серакиба под контроль правительственных сил Сирии.
Ясность в этом последнем вопросе чрезвычайно важна с точки зрения перспективы реализации Московских договоренностей Путина и Эрдогана. Потому что если Турция в принципе не согласна с продвижением сирийских войск по вышеупомянутой трассе, то тогда нельзя исключать очередной эскалации. Тем более что Эрдоган в Москве предупредил: Турция, при всех договоренностях, оставляет за собой право ответить на нападения сирийской армии.
Между тем остается в силе и претензия России к Турции, касающаяся, как утверждает Москва, невыполнения Анкарой в полной мере взятых на себя обязательств, согласно Сочинскому меморандуму от 17 сентября 2018 года. Суть данного обвинения сводится к тому, что Турция не отмежевала сконцентрировавшуюся в провинции Идлиб вооруженную оппозицию, готовую к диалогу с правительством Сирии, от террористических группировок. Следовательно, с точки зрения Москвы, дальнейший политический процесс найдет свое продолжение лишь в том случае, если Турция очистит Идлиб от террористов.
Однако можно ли, с учетом сохранения вероятности нового обострения ситуации в Идлибе, оспаривать результативность последней встречи Путина и Эрдогана? Однозначно нет, и вот почему.
Встреча не преследовала цель в одночасье разрулить кризис в Идлибе. Главное, что от нее требовалось, - положить конец эскалации, вызванной сирийским ударом по турецкой армии. Не случайно Путин начал встречу с Эрдоганом выражением соболезнования по поводу гибели военнослужащих Турции в Сирии. Причем постарался объяснить незакономерность произошедшего: «К сожалению, никто, и в том числе сирийские военнослужащие, не знали о месте их нахождения».
В контексте задачи деэскалации в Идлибе следует понимать, прежде всего, легитимизацию турецкого военного присутствия в Сирии, очередным подтверждением которой и стал, собственно говоря, сам меморандум Путина и Эрдогана. Иными словами, если для РФ проблема легитимации ее собственного военного присутствия в Сирии была решена изначально потому, что ее войска присутствуют на территории арабской страны на основе официального приглашения правительства Сирии, то Анкара приобрела подобное право, главным образом, посредством договоренностей, которые были достигнуты в рамках Астанинского переговорного формата под эгидой самой Турции, а также России и Ирана. Московские же договоренности подтвердили, что Путин, по сути, признал право Турции на военное присутствие в Сирии в период перехода к долгосрочному урегулированию затянувшегося вооруженного конфликта. Почему? Ответ на данный вопрос кроется в совпадении подходов России, Турции, а также, разумеется, самой Сирии к сущностному вопросу сирийского урегулирования - утверждению суверенитета и территориального единства арабской страны. Переговоры Путина и Эрдогана вновь продемонстрировали, что Анкара не имеет никакого намерения посягать на суверенитет Сирии над Идлибом. Будь иначе, российско-турецкий диалог на сирийской площадке вообще не сложился бы. Показательно следующее заявление турецкого лидера на сей счет: «Цели Турции в раздираемой войной Сирии никогда не включали попытки вторгнуться туда или аннексировать сирийскую территорию. Мы желаем как можно скорее обеспечить территориальную целостность и политическое единство Сирии».
Таким образом, для Турции присутствие в Идлибе не самоценно само по себе, а значимо лишь как средство обеспечить при долгосрочном урегулировании сирийского конфликта свои интересы на севере арабской страны. Речь идет о стратегической задаче предотвращения угрозы для безопасности Турции со стороны курдских террористических группировок.
Итоги московской встречи Путина и Эрдогана оказались выгодными для обеих сторон. Турция, смирившись с определенным сужением своего влияния в Идлибе в территориальном отношении, получила взамен подтверждение легитимации своего военного присутствия в Сирии. Россия же, одобрив подобную легитимацию с прицелом на удовлетворение интересов Анкары на севере в Сирии при окончательном урегулировании конфликта, не только закрепила последние военные успехи своего союзника - Дамаска, но и получила подтверждение продвигаемого ею Астанинского процесса как основной площадки разрешения сирийской проблемы.
Отсюда вытекает самый важный вывод: Путин и Эрдоган вновь договорились о взаимном учете интересов России и Турции, которые объективно отвечают и интересам самой Сирии, так как признают ее право на суверенитет и территориальную целостность. Не зря же Московские договоренности приветствовал сирийский президент Башар Асад, который, кстати говоря, накануне встречи Путина и Эрдогана символичным образом напомнил о братстве народов Сирии и Турции.
Итоги московских переговоров глав России и Турции, по большому счету, были предсказуемы. Потому что, несмотря на все противоречия вокруг Идлиба, обе страны по-прежнему заинтересованы в расширении тесных партнерских отношений. Об этом открыто заявил Путин на встрече с турецким коллегой: «Нам нужно с вами обязательно проговорить все, всю ситуацию, которая сложилась на сегодняшний день, чтобы ничего подобного не повторялось и чтобы это не разрушало российско-турецкие отношения, к которым мы - и я знаю, вы тоже, - относимся очень внимательно и дорожим этим».
Не менее красноречиво высказался на счет ценности российско-турецких отношений и Реджеп Тайип Эрдоган, констатировавший факт достижения обеими странами пика своих отношений, которые «могут развиваться дальше». «Это, несомненно, касается и оборонной промышленности, и торговых отношений и так далее. Мы считаем, что наша большая задача заключается в том, чтобы продвинуть и развивать эти отношения. Считаю, что мы преуспеем в этом деле», - подчеркнул Эрдоган.
Подобного рода заявления лидеров Турции и России явно не соответствовали ожиданиям и прогнозам злопыхателей самых разных мастей, которые уже предвкушали чуть ли не начало новой русско-турецкой войны. Но Путин и Эрдоган продемонстрировали, что жизненные интересы России и Турции зиждутся совсем в иной плоскости - тесного мирного сотрудничества. Причем во благо не только самих этих стран.
Как реагирует Запад
Оценки западными центрами идлибского обострения и мирных усилий Москвы и Анкары не оставляют никаких сомнений в том, что США и Евросоюз продолжают ревностно и чрезвычайно критически отслеживать любые проявления стратегического сближения России и Турции.
Показательны попытки США воспользоваться российско-турецкими противоречиями с целью возвращения Анкары в лоно безусловного американского влияния. Постоянный представитель США при НАТО Кей Бейли Хатчисон призвала турок понять, что США «те, с кем они в альянсе». При этом она послала властям Турции очередное американское предупреждение о необходимости отказа от российских зенитно-ракетных комплексов С-400. Однако никто в Вашингтоне толком так и не объяснил, почему в самый накал идлибского обострения США проигнорировали просьбу Турции о предоставлении ей американских ракетных систем Patriot. Равно как и почему Соединенные Штаты заблокировали на заседании Совета Безопасности ООН заявление, приветствовавшее достижение российско-турецких договоренностей по мирному урегулированию в Идлибе. Высказывания западных, в том числе и американских, дипломатов о преждевременности принятия подобного заявления вследствие, дескать, неясности того, как Россия и Турция собираются воплощать свои договоренности, кажутся, как минимум, неубедительными. Ведь позитивное влияние этих договоренностей на ситуацию в Сирии, предоставление ими шанса на мирное урегулирование уже является фактом, который однозначно достоин одобрения со стороны всего международного сообщества.
Отдельно стоит сказать о реакции Евросоюза на стремление Турции перестать играть неблагодарную роль буфера на пути мигрантских потоков из охваченной многолетней войной Сирии на Запад. Очевидно, что одной из причин неприятия Анкарой наступления правительственных сил Сирии на Идлиб является нежелание допустить прибытия в Турцию новой многотысячной армии беженцев (по разным данным, их может быть от нескольких сотен тысяч до 1 млн.). Эрдоган открыто признал в этой связи: «Наша цель - создать условия, при которых 3,6 млн. сирийских беженцев в Турции и 1,5 млн. на приграничной с Турцией территории в Идлибе смогли бы безопасно вернуться в свои дома».
Так вот в конце февраля, в момент существенного обострения ситуации в Идлибе, Турция вынуждена была открыть свои границы для беженцев, после чего в Грецию устремились тысячи мигрантов. Евросоюз расценил эти действия Анкары как «попытки миграционного давления для достижения политических целей». Говоря о преследуемых Турцией «политических целях», ЕС имеет в виду, судя по всему, стремление Анкары добиться поддержки Брюсселем своих действий на сирийской площадке (прежде всего касательно турецкого противодействия американским планам автономизации курдонаселенных районов на севере Сирии). При этом Европа апеллирует к необходимости соблюдения Анкарой миграционного соглашения от 18 марта 2016 года, в соответствии с которым Турция закрыла свои границы с ЕС для мигрантов, за что Брюссель обязался выплатить ей 6 млрд. евро и предоставить безвизовый режим.
Однако Турция напомнила Евросоюзу о нереализации его собственных обещаний по миграционному соглашению. Брюссель не только отказался от безвизового режима под предлогом необходимости пересмотра антитеррористических законов в Турции, но и выделил Анкаре на прием сирийских беженцев только половину из предусмотренной соглашением суммы - лишь 3 млрд. евро. И это в то время, как Турция израсходовала на обустройство на своей территории сирийских беженцев $40 млрд.
Что же касается обвинений в использовании миграции сирийцев «в политических целях», МИД Турции заявил: «Евросоюз по-прежнему не может осознать чрезвычайное бремя и усилия, с которыми сталкивается наша страна в вопросах миграции. Обвинение в том, что страна, в которой находится наибольшее количество беженцев в мире, использует проблему миграции в политических целях, является новым доказательством лицемерного подхода, которому мы подвергались в течение многих лет».
В качестве примера «лицемерного подхода» Турция приводит отношение ЕС к антимигрантским мерам Греции, которая пользуется поддержкой Брюсселя, несмотря на создаваемые ею препятствия перемещению беженцев через свою границу, противоречащие Женевской конвенции 1951 года и законодательству самого Евросоюза.
Все эти перипетии лишь дополняют чрезвычайную сложность исторического момента, в условиях которого решается будущее многострадальной Сирии. А заодно и «сирийской» политики России и Турции, выступающих в роли ключевых гарантов территориального единства арабской страны.