Bəşəriyyət həyəcan içində COVID-19 pandemiyasının sonunu gözləyir
Evlərdə uşaqlar öz aralarında «koronavirus» oynayır – o, şərdir, uşaqlar xeyir. Onlardan biri dezinfektoru təqlid edərək qışqırır: «Öl, koronavirus!». Digəri guya yarasadır - «vəssalam, mən öldüm!» deyir. Valideynlər başlarını tutaraq, real vaxt rejimində COVID-19 pandemiyasının necə yayıldığını izləyir, eyni vaxtda övladları ilə, gündəlik ev işlərilə məşğul olur.
Yaşı 65 civarında olan yaşlı nəsil qorxu və depressiya içərisindədir. Ən çətin durumda olan onlardır: keçmiş, bu gün, gələcək və bütün bunlar arasındakı rəqəmsal uçurum. Hər şey real həyatı əvəz edən qacetlərdəki kimidir - onlayn tədris, onlayn çatdırılma, onlayn kinoteatrlar, onlayn ekskursiya, onlayn muzey, onlayn incəsənət əsərləri sərcisi, onlayn gəzinti və s. Onlayn resursların sayı-hesabı yoxdur. Sadəcə, əvvəl bütün bunlar real həyatı müşayiət edirdisə, indi, rəqəmsal dünya reallığa çevrilib. Qlobalçılar illər uzunu dünyanı birləşdirməyə çalışırdısa, koronavirus onu cəmi bir neçə ayda param-parça edib. O, dünyanı yalnız evlərdə, mənzillərdə olanlara yox, ölkələr üzrə də bölüşdürüb və hər kəsi dərin böhrana salıb.
#Gözləmə rejimində
«Koronavirus» - indi bu qorxulu sözü hər evdə bilirlər, onu istər gənclər işlədir, istər yaşlılar. Bəziləri ona az qala Allaha inanırmış kimi inanır, küçəyə ən vacib anlarda çıxır və bu zaman qorunmaq üçün əlindən gələni edir. Digərləri hər xəbərdə siyasi elitanın qlobal qəsd izini axtarır, bütün doğrular və yanlışları ilə az da olsa, təmiz hava almaq üçün həyətə çıxır. Bəli, həyətə – parklar karantin üzündən bağlıdır.
Sosial şəbəkələr koronavirusla bağlı zarafatla doludur. Lakin vəziyyət artıq zarafatlıq deyil. Statistika başdan-başa xəstə və qurbanlardır.
Martın 30-na olan məlumata görə, dünyanın 203 ölkəsində koronavirusa yoluxmuş 724 mindən artıq insan qeydə alınıb, 34 min nəfər bu xəstəlikdən dünyasını dəyişib, 152 min nəfər isə sağalıb.
Yeri gəlmişkən, dünyaya infeksiyanın yayıldığı ölkə olan Çin artıq qürurla pandemiyanı aşdığını bəyan edib və sərhədlərini başqa ölkələrin üzünə bağlayıb.
Azərbaycanda qeyd olunan tarixə 273 yoluxma faktı qeydə alınmışdı. 26 nəfər sağalmış, 4 xəstə dünyasını dəyişmişdi. 243 insan xüsusi rejimli xəstəxanalarda müalicəsini davam etdirirdi. Həmin günə müxtəlif karantin zonalarına 4085 nəfər yerləşdirilmişdi. Yeni yoluxma hallarının üzə çıxarılması üçün, təxminən, 30 min nəfər testdən keçirilmişdi.
#Evdə otururuq
#Mübarizə aparırıq
Bizə ağıl, güc və iradə verilib. Biz mübarizə aparırıq. Ölkədə Koronavirusla Mübarizəyə Dəstək Fonduna könüllü ödəmələr gündən-günə artır. Fond Prezident İlham Əliyev tərəfindən yaradılıb və dövlət başçısı dərhal Prezidentin Ehtiyat Fondundan oraya 20 milyon manat ayırıb. Bununla yanaşı, Prezident 1 illik əməkhaqqını da Fonda keçirib. Onun ardınca eyni addımı ölkənin birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva da atıb. Dövlət başçısının bununla bağlı çağırışına onlarla şirkət və adi vətəndaşlar da qoşulub. Nəticədə, martın 30-na Fonda 90 milyon manatdan artıq vəsait toplanıb.
COVID-19 pandemiyası dünyanı yalnız tibbi böhranla üz-üzə qoymayıb. Karantin rejimindən real olaraq iqtisadiyyatın müxtəlif sahələri ziyan çəkir, bütün dünyada insanlar işsiz qalır. Məhz bu üzdən İlham Əliyevin ölkə iqtisadiyyatının sabitliyinin davamlılığının və xarici təsirlərə dayanıqlılığının təmin edilməsi ilə bağlı tədbirlərin həyata keçirilməsi haqqında sərəncamı ilə sahibkarlıq fəaliyyətilə məşğul olan zəif qruplara maliyyə yardımı göstəriləcək, vergi və digər güzəştlər ediləcək. Sərəncamda bu məqsədlə 2020-ci ilin dövlət büdcəsindən 1 milyard manatın ayrılması nəzərdə tutulur.
Bu, bizim sizinlə koronavirus pandemiyası ilə apardığımız mübarizədir. Bu, ötəri yox, real, sağlam yanaşmadır. Bir-birimizi qorumaqla, biz elə özümüzü qoruyuruq.
Vətəndaşları karantin qaydalarına əməl etməyə, son dərəcə məsuliyyətli davranmağa şəxsən Prezident İlham Əliyev də bir neçə dəfə çağırıb. Belə müraciətlərində o, söhbətin milli təhlükəsizlikdən getdiyini xüsusi vurğulayıb. Birinci xanım, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva isə bildirib ki, bəşəriyyət cəmi 1il əvvəl pandemiya erasının, bu vaxtadək təhlükəli sayılan, insanların həyatına son qoyan xəstəliklər dövrünün artıq arxada qaldığını düşünürdü. Hər kəs hesab edirdi ki, bioelmin, tibbin, əczaçılığın, texnologiyaların müasir inkişaf səviyyəsi, həmçinin bəşəriyyətin kollektiv intellekt səviyyəsi bizi belə sürprizlərdən sığortalayıb. Həqiqət fərqli imiş: «Dünya qlobal çağırışla qarşı-qarşıya qalıb».
Azərbaycanın bu vəziyyətdən minimum zərərlə çıxması üçün Mehriban xanım əhalini karantin rejimi qaydalarına sərt şəkildə əməl etməyə çağırıb. «Bir çox tövsiyələr (Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın – “R+”) situativ xarakter daşıyır və məlumat bazası genişləndikcə dəyişir. Aydın olan odur ki, təhlükəsizlik tədbirlərinə ciddi riayət edilməsi, şəxsi məsuliyyət və intizamlılıq özünüzü və ətrafınızdakıları qorumağın əsas şərtləridir. Hamınızdan xahiş edirəm, öz böyüklərinizi qoruyun!», - deyə Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti bildirib.
Tibbi müəssisələrin infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi, maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, həmçinin xüsusi rejimli tibb müəssisələrinin yaradılması çərçivəsində prezident və birinci xanım Bakıda «Yeni klinika»nın açılış mərasiminə də qatılıblar. 575 çarpayılıq xəstəxanada müvəqqəti olaraq ağır koronavirus simptomlu xəstələr müalicə olunacaq.
#Yüksək diqqət
Biz belə dünyada yaşamaq istəmirik. Demək, bütün bunların, nəhayət, başa çatması üçün qaydalara əməl etmək vacibdir. İnanılmaz olsa da, faktdır: yaxınlarınızı qorumanız üçün onlarla mümkün qədər az təmasda olmalısınız. Xüsusilə söhbət yaşlı nəslin nümayəndələrindən və immuniteti zəif şəxslərdən gedirsə, bu qayda daha çox keçərlidir. Yeni koronavirus ilk növbədə, məhz onlar üçün təhlükədir. Məhz bu fakt üzündən hazırda onların çoxu gərginlik içərisindədir. Nəticədə adi soyuqdəymə belə, bu insanlarda qorxuya səbəb olur.
Psixoloq Afaq Babayeva deyir ki, indiki şəraitdə insanların böyüklərilə mütəmadi olaraq videozənc vasitəsilə danışması lazımdır. Onları ürəkləndirmək, görməli olduqları tədbirlərdən danışmaq, zarafatlaşmaq, xoş mövzularda söhbətləşmək vacibdir. «Yaşlı nəsil bu dəstəyi hiss etməlidir. Bu halda onların özünütəcrid dövrünü keçirməsi daha asan olacaq», - deyə o, qeyd edib. Bununla yanaşı, mümkün olduğu qədər onlara onlayn resurslardan istifadəni öyrətmək yaxşı olardı: kitab oxumaq, əl işlərilə, kulinariya və s. məşğul olmaq.
Yaşlı və tənhalara kömək işinə dərhal «ASAN Xidmət», DOST və s. kimi sosial xidmətlər də qoşulub. Bütün müvafiq xidmətlərdə «qaynar xətt» açılıb.
#Biz, həqiqətən də, vahid dünyada yaşayırıq
Biz azərbaycanlıların çətinliklərə alışması asandır. Biz SSRİ-nin süqutunu görmüşük, yenidənqurma, total ərzaq çatışmazlığı yaşamışıq, ağır 90-cı illərdən keçmişik, Ermənistanla Qarabağ uğrunda müharibə aparmışıq. Yaşlı nəsil isə İkinci Dünya müharibəsi illərini belə, görüb. Az da olsa, sevindirici hal odur ki, pandemiyanın sözün əsl mənasında tüğyan etdiyi Avropa və ABŞ-dan fərqli olaraq, Azərbaycanda vəziyyət yaxşıdır, insanlar arasında təşviş demək olar ki, yoxdur. Supermarketlərimizdə piştaxtalar doludur, apteklər boş deyil, ərzaq çatışmazlığı yaşanmır. Doğrudur, spirt və maska çatışmazlığı var, lakin onlara tələbat bütün dünyada olduğu kimi, Azərbaycanda da dəfələrlə artıb. Üstəlik, istehsalçılar 24 saat çalışır. Əgər ötən illərdə Azərbaycanda ay ərzində 500-600 maska satılırdısa, hazırda bu qədər maska 3 günə bitir. 2018-2019-cu illərdə ölkədə təxminən 5-6 milyon maska satılıbsa, bu ilin yalnız son ayında bu rəqəm 3,5 milyon təşkil edib.
Azərbaycanda maskalardan effektiv istifadə olunması məqsədilə onunla ilk növbədə, həkimlər və xəstələr, polis əməkdaşları, Müdafiə Nazirliyi, Sərhəd və Gömrük xidmətləri təchiz olunur. Hər gün ölkəyə təxminən 150-200 min maska paylanır və satışa çıxarılır, 500 min maska idxal olunur və daha 1,5 milyon maska gətiriləcək. Bununla yanaşı, tələbatın yüksək olması səbəbilə apreldən etibarən ölkədə maska istehsalına da başlanılır. Onların hazırlanmasından istifadə olunan xammal isə gömrük rüsumundan azad olunur. İlkin mərhələdə gündə 90 min maskanın istehsalı planlaşdırılır. Sonradan gündəlik istehsal həcminin 200 minədək artırılması nəzərdə tutulub. Bu, 10 milyon əhalisi olan ölkəyə kifayət etməlidir.
Tibbi spirtə gəlincə, bu tələbatın ödənməsi üçün artıq 6 yeni istehsalçı işə başlayıb. Bu gün ölkədə 1,5 milyon litr 96 faizlik spirt var. Bu, mövcud tələbdən bir neçə dəfə artıqdır.
#Vahid dünyada
Dünya vahid orqanizmdir. COVID-19 dünyada hər şeyin bir-birinə nə qədər bağlı olduğunu hər kəsə nümayiş etdirir. İndi, pandemiyanı arxada qoymuş Çin xəstəliklə mübarizədə digər ölkələrə yardım təklif edir. Belə təklif Azərbaycana da ünvanlanıb. ÇXR-in dövlət müşaviri, xarici işlər naziri Van İ Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarova teleqram ünvanlayaraq, Bakıya epidemiya ilə mübarizədə Pekinə göstərdiyi dəstəyə görə minnətdarlığını bildirib. O, bu dəfə ölkəsinin Azərbaycana dəstək verməyə hazır olduğunu bəyan edib. Nazir ölkəsinin imkan daxilində pandemiyanın aşılması, xəstəliyə nəzarət, həmçinin müalicə işində Azərbaycanla sıx əlaqə qurmağa hazır olduğunu bildirib. «İnanırıq ki, Azərbaycan tərəfi qısa müddətdə yoluxma təhlükəsini aradan qaldıracaq, Çinlə Azərbaycan arasında münasibətlər yeni və daha böyük inkişaf impulsu qazanacaq», - deyə teleqramda bildirilir.
Koronavirusla mübarizədə Azərbaycana ABŞ-dan da yardım gəlib. Halbuki, bu ölkənin özü kütləvi yoluxmadan əziyyət çəkir. ABŞ-ın Dövlət Departamenti və Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi (USAID) bu məqsədlə Bakıya 1,7 milyon dollar ayırıb. Vəsait laboratoriya sisteminin qurulmasına, yeni yoluxma hallarının üzə çıxarılması üçün fəallığın artırılmasına, həmçinin texniki mütəxəssislərə dəstəyin, riskli şəraitdə kommunikasiyaların effektivliyinin gücləndirilməsinə xərclənməlidir. Son 20 ildə ABŞ Azərbaycanın yalnız tibb sahəsində təxminən 41 milyon dollar ayırıb.
Aparılan işlərə Rusiya da öz dəstəyini göstərib. O, koronavirusun laborator diaqnozu üçün Azərbaycana 70 dəst test sistemi göndərib. Ümumiyyətlə, Moskva xəstəliyin diaqnostikasında tərəfdaş ölkələrə mümkün qədər çox yardım göstərməyə çalışır. Bu məqsədlə ölkənin İstehlakçıların Hüquqlarının və İnsan Rifahının Müdafiəsi üzrə Federal Xidməti 13 ölkəyə COVID-19 ilə bağlı 100 mindən artıq müayinənin aparılması üçün test sistemləri verib. Söhbət Avrasiya İqtisadi İttifaqı üzvlərilə yanaşı, MDB dövlətlərindən, İran, Monqolustan və Çindən də gedir.
Başqalarına yardım göstərilməsindən Azərbaycanın özü də kənar deyil. Bakı qonşu İrana koronavirusla mübarizə məqsədilə 5 milyon dollar yardım edib. Tehran Azərbaycana və digər dövlətlərə dəstəyə görə minnətdarlıq edib. O, Çin, Türkiyə, BƏƏ, Almaniya, Böyük Britaniya, Qətər və Rusiyadan da yardım alıb.
#Peyvənd
Hazırda tibbi baxımdan ön sıralarda olan bir çox ölkədə COVID-19 virusuna qarşı peyvəndin tapılması üçün elmi tədqiqatlar aparılır. Lakin görünən odur ki, bu, tezliklə mümkün olmayacaq. Dünyanın bütün aparıcı dövlətlərində tibb sisteminin əsasını sübut olunmuş tibb təşkil edir. Söhbət ondan gedir ki, hər hansı preparat və ya müalicə kursu bütün lazımi laborator tədqiqatlardan, kliniki testlərdən keçməli, uzun illər ərzində öz effektivliyini sübut etməlidir. Bazara yeni dərmanın buraxılması son dərəcə uzun və çətin prosesdir – illərlə davam edən tədqiqatlar, heyvanlar üzərində aparılan sınaqlar və s. Yeni preparatın insanlar üzərində sınanmasına yalnız bundan sonra icazə verilir, lakin bunun üçün də ilk mərhələdə könüllülər qrupundan istifadə olunur. Bundan sonra da preparatın nə qədər uyğun olduğunu, insan orqanizminə ziyan vermədiyini müəyyənləşdirmək üçün zamana ehtiyat olur.
COVID-19-a qarşı peyvənd istehsalına gəlincə, hazırda 50-dən artıq əczaçılıq şirkəti, tədqiqat qrupu onun axtarışı ilə məşğuldur. Təxminən, 20 şirkət isə dərmanın hazırlanması üzərində çalışır. Bu yaxınlarda ABŞ-da bu peyvənd ilk dəfə insan üzərində test edilib. Lakin onun bir anda nəticə verməsi də mümkün deyil. Peyvəndin hazırlanması üçün yalnız 1 şirkətə təxminən 1,5 il vaxt, təqribən 2 milyard dollar vəsait lazımdır. Onun istehsalı prosesi maksimum sürətləndirilərsə belə, buna ən azı 1 il vaxt gedəcək. Bu da yalnız sınağın uğurlu alınacağı halda mümkündür. Bəs əczaçılıq şirkətləri bütün dünyaya kifayət edəcək miqdarda peyvənd istehsal edə bilərmi? Bu sual da açıq qalır.
Beləliklə, bütün hesablamalar göstərir ki, koronavirus pandemiyasının qarşısını almaq mümkün deyil. Bunun üçün yalnız gözləmək lazımdır. Amma bir maraqlı fakt da var. Avstraliyada hər birimizin uşaqlıqda avtomatik qəbul etdiyimiz BSJ peyvəndini (o, SSRİ dövründən məcburi peyvənddir) 4 min nəfər üzərində test etməyə başlayıblar. Bu gün dünyanın koronavirusun qarşısını almağa yeganə ümidi bəlkə də bu peyvənddir. «Nyu-York Tayms» yazır ki, sınaq BSJ-nin işə yaradığını təsdiqləyərsə, postsovet ölkələrində yoluxma hallarının niyə nisbətən az olduğu aydınlaşacaq. Bu gün BSJ vərəmə qarşı yeganə əlçatan peyvənddir. O, nisbətən təhlükəsiz və ucuzdur, eyni zamanda yalnız bir dəfə vurulması kifayətdir. Çatışmazlıqlara baxmayaraq, əksər endemik ölkədə BSJ peyvəndinə həyatı qoruyan vasitə, vərəmlə standart mübarizədə vacib element kimi yanaşılır.
#Yay
Hələliksə, gözləmək lazımdır. Evdə oturmaq, yaxınlara maksimum diqqət göstərmək, yaşlılara köməklik göstərmək, gigiyena və qorunma qaydalarına riayət etmək. Gözləyəcəyik! Yaxşı olacağına ümidlə, yay tətilini gözləyəcəyik! Hər halda, turizm agentlikləri hələ də «qızmar» turist putyovkalarını geri qaytarmır. Bəşəriyyət bundan da ağır kataklizmlər, müharibələr, ağrı-acı yaşayıb. O, bunu da aşacaq!

Humanity eagerly waiting for the end of the COVID-19 pandemic
The word ‘coronavirus’ has become a name of the game children play with each other, where it represents all things evel, while the white-covered people—the good. “Die, coronavirus,” one of them shouts, imitating a disinfector. “That's it, I'm dead,” says another, pretending to be a bat. Parents warily monitor the spread of the COVID-19 pandemic in real time from the Internet, doing homework with their children, and keeping home clean everyday.
The older generation, who is well over 65, is in a borderline state between fear and depression. They are the worst of all: the past, present, future, and between them is a digital abyss. Everything as in the very assumptions about gadgets in which they replace the real world. Online training, online delivery, online cinemas, online tours, online museums, online exhibitions of masterpieces of fine art, online travel. The number of types of online services seem to be endless. But if previously all this accompanied us in our daily lives, now the digital world has become a reality. For years, globalists have been trying to unite the world, and the coronavirus divided it in a matter of months, locking everyone not only to their homes and apartments, but also to their countries, plunging it into crisis.
#Standby
Coronavirus has become a terrible word known to everyone from young to old. Some believe in it, as in God, going out only when necessary, in complete ‘hygiene’ outfit. Others meticulously read through the lines of each news trying to find any trace of conspiracy theories on political elites, trying by all means to get out and breathe some fresh air. Social networks are full of jokes on coronavirus. But what is happening no longer causes laughter. Because statistics are victims and infected.
As of March 30, over 724 thousand infected with coronavirus were detected in 203 countries of the world, 34 thousand people died, 152 thousand recovered.
By the way, China, from where the disease spread throughout the world, has proudly reported that it has survived the pandemic, and has closed its borders to other countries.
In Azerbaijan, as of the indicated date, 273 facts of infection were registered. 26 people recovered, four died, 243 people continue treatment in special treatment hospitals, 4,085 people are placed in various quarantine zones. In connection with the identification of new infections, about 30 thousand tests were carried out.
#StayAtHome
#Fight
As human beings, we are given reason, strength and will. And we resist. The amount of voluntary donations to the Fund to Fight Coronavirus in Azerbaijan is growing daily. The fund was created by President Ilham Aliyev, who immediately transfered ₼20 million from his Reserve Fund, as well as his entire annual salary. Following him, Mehriban Aliyeva, the first vice-president of the country, also donated her salary to the fund. Dozens of companies and ordinary citizens responded to the call of the president. Thus, as of March 30, over ₼90 million was transferred to the fund.
The COVID-19 pandemic has confronted the world not only with the medical crisis. The quarantine reality affected various sectors of the economy, leaving people around the world jobless. Therefore, by a separate decree of President Ilham Aliyev “On measures to stabilize the economy and increase resistance to external shocks”, the government will provide financial assistance to vulnerable groups of entrepreneurship, including tax relief and other benefits. Thus, ₼1 billion will be allocated from the state budget in 2020 for this purpose.
This is our struggle with the coronavirus pandemic - not ephemeral, but a real and sound approach. Protecting each other, we protect ourselves.
President Aliyev has repeatedly called for compliance with lockdown rules and extraordinary liability. He emphasized that it was a question of national security. And the First Vice President Mehriban Aliyeva noted that a year ago the world believed that the era of pandemics, previously unknown dangerous diseases that claimed human lives, was in the past. That the modern level of development of bioscience, medicine, pharmaceuticals, technology, as well as the level of collective intelligence of mankind have insured us from certain surprises. However, the reality was different. “The world is facing a global challenge.” And in order for our country to get out of this situation with the least losses, Mehriban Khanum urged to strictly follow the rules of the quarantine regime. “The recommendations (of the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers, R+) are situational in nature and change as the database expands. One thing is obvious - strict observance of precautionary measures, personal responsibility and organization are unconditional measures for the protection of oneself and others. I ask everyone to take care of their elders,” Aliyeva said.
As part of measures to improve the infrastructure of medical institutions, as well as to set up medical institutions of special regime, the Aliyevs attended the opening of a large medical institution Yeni Klinika in Baku, where the patients with severe symptoms of coronavirus will be treated. For now, the institution has a capacity of 575 beds.
#IncreasedAttention
We do not want to live in such a world. Therefore, we must adhere to the rules to end the current situation as soon as possible. This is unbelievable, but true: in order to preserve loved ones, we should contact with them less. Especially when it comes to the elderly people and those with weak immune system. The new coronavirus threatens them in the first place. We must show empathy to many of them who are now in a suppressed emotional state. And even a small cold causes fear in them.
According to psychologist Afag Babayeva, we must regularly communicate with our seniors by video link. Encourage, talk about the need for action taken, try to joke and talk about something good. “The adult generation must feel this fulcrum, and in the circumstances, it will be easier for them to survive self-isolation.” And if possible, you need to teach them how to use various online learning resources: reading books, needlework, cooking, etc.
Social services such as ASAN Хidmət, DOST and others immediately joined the support campaign for the elderly and single. All services have hotlines.
#WeAreOneWorld
Our nation is used to difficulties. We survived the collapse of the USSR, perestroika, total shortage of products, the roaring 90s, the Karabakh war with Armenia. The older generation lived through WWII. It is a little reassuring that, unlike the countries of Europe and the USA with unfortunate and powerful ramping up rates of the pandemic, the situation in Azerbaijan is much better, and there is less exposure to panic. We do not have empty shelves in supermarkets, pharmacies, there is no shortage of food, etc. There is a shortage of alcohol and protective masks, as the demand for these products has grown both in the whole world and in Azerbaijan. If 500-600 thousand masks were sold in Azerbaijan during a month, now this amount is enough for three days only. In 2018-2019, about 5-6 million masks were sold annually, while this year this figure reached 3.5 million only in March. In order to effectively use the supply of masks Azerbaijan, they are primarily provided to doctors and patients, police officers, the staff of the Military of Defense, Border Guard Service and Customs. Every day about 150-200 thousand masks are distributed and sold throughout the country, 500 thousand are imported and another 1.5 million will be delivered. Due to the increased demand, it is decided to start production of masks in April with the raw materials exempted from customs duties. At the initial stage, it is planned to produce 90,000 masks per day, and in the future - to increase this volume to 200,000 per day. This should be enough for the population of Azerbaijan. To meet the needs for medical alcohol, six new manufacturers are already involved. Today, Azerbaijan produces 1.5 million liters of 96% medical alcohol, which is more than enough to satisfy the total demand.
#SingleWorld
Our world is a single organism. COVID-19 shows how interconnected everything in it is. China, the survivor of the epidemic, provides assistance to other countries in combating the spread of the pandemic. China made a similar proposal to Azerbaijan. State Advicer, Chinese Foreign Minister Wang Yi sent a telegram to his Azerbaijani counterpart Elmar Mammadyarov. He expressed gratitude to Azerbaijan for supporting China in the days when China was combating the epidemic. Now China is ready to support Azerbaijan, to establish close ties with the country to curb the pandemic and exchange experiences on disease control, as well as medical treatment. “We believe that the Azerbaijani side will quickly eliminate the threat, and relations between China and Azerbaijan will receive a new and even greater impetus for development,” the telegram says.
The US also provided assistance to Azerbaijan to combat coronavirus despite the growing number of the infected and the massive spread of coronavirus in the US. Department of State and USAID allocated $1.7 million to Baku. These funds should be used to develop laboratory systems, increase activities in detecting new facts of infection and conduct monitoring works, as well as to increase the support of technical specialists and the effectiveness of communications in risky conditions. Over the past 20 years, the US has allocated $41 million to the health sector of Azerbaijan.
Russia also made its contribution by transferring 70 sets of test systems for laboratory diagnosis of coronavirus to Azerbaijan. The Russian Federation seeks to provide the greatest possible assistance to partner countries in the diagnosis of the disease. Thus, the Federal Service for Supervision of Consumer Rights Protection and Human Well-Being sent test systems, which make it possible to conduct more than 100,000 studies on COVID-19, to 13 states, including the member states of the Eurasian Economic Union, CIS, Iran, Mongolia and China.
To combat the coronavirus, Azerbaijani authorities donated $5 million to Iran. Iran also received assistance from China, Turkey, UAE, Germany, UK, Qatar and Russia.
#Vaccine
Many countries with advanced health sector are conducting researches to develop a vaccine against COVID-19. But this will not happen so quickly. The basis of the modern medical system in all the leading countries is evidence-based medicine. This means that a certain drug or course of treatment has passed all the necessary laboratory tests, clinical tests and has proved its effectiveness for many years. Launching new drugs on the market is a very long and complicated process. Long-term scientific research, animal testing, and only then - permission to test the new drug on humans. To do this, you need several groups of volunteers, and then time to evaluate the effectiveness and harmful effects of the drug on the human body.
The same is true for the vaccine against COVID-19. Currently, more than fifty pharmaceutical and research companies are engaged in the development. Almost 20 companies are working on the development of drugs. Recently in the US, the first vaccine was tested on humans, but there is no reason to hope for a quick result. A year and a half and about $2 billion for just one company are required to create a vaccine. Even if the launch process is accelerated as much as possible, it will still continue for at least a year. And then only if the tests are successful. A separate question is whether pharmaceutical companies will be able to produce enough vaccines for the whole world. All calculations show that the coronavirus pandemic cannot be stopped. We only need to wait. But there is one interesting fact. In Australia, large-scale tests began on 4,000 people of BCG vaccine, which we all get in infancy—mandatory vaccination since the USSR. Perhaps it’s the world's greatest hope to stop the coronavirus. If the tests confirm the effectiveness of BCG, writes the New York Times, and perhaps this will explain the low incidence rates in post-Soviet countries. BCG is the only tuberculosis vaccine available. It is relatively safe, inexpensive, and requires only one injection. Despite its drawbacks, BCG vaccination in most endemic countries is seen as a lifesaving and important element of standard tuberculosis control measures.
#Summer
For now we have to wait. And stay at home, paying maximum attention to our loved ones, supporting the elderly, observing hygiene and taking care of ourselves. We will wait hoping for the best, hoping for summer vacations. Mankind has experienced many more serious disasters, wars, pain and destruction. The world will survive this time too!