Cari mövsüm avrokuboklarda mübarizəyə vəsiqə qazanan dörd klubumuzdan ikisi yarışı tərk edib. “Keşlə” və “Sumqayıt”ın məğlubiyyətindən sonra azarkeşlərin bütün ümidi “Qarabağ”la “Neftçi”yə yönəldi. Bu dəfə biz son mövsümü ikinci pillədə başa vuran “Neftçi”dən danışacağıq. Ağ-qaraların Avropa Liqasındakı növbəti rəqibi Türkiyənin “Qalatasaray” klubu olacaq. Ölkəmizdə minlərlə azarkeşi olan “Cim Bom”, nəhayət, Bakıya rəsmi matç üçün gələcək.
Sirr deyil ki, “Neftçi”-“Qalatasaray” matçına maraq olduqca böyükdür. İki qardaş ölkənin tarixi klublarının görüşü səbirsizliklə gözlənilir. Təəssüf ki, pandemiya səbəbindən bir oyundan ibarət mərhələdə azarkeşlər stadiona buraxılmayacaq. Hələ ötən əsrdə “Neftçi” iki dəfə “Qalatasaray”la üz-üzə gəlib və hər iki matçda uduzmayıb. İlk belə qarşılaşma 11 iyul 1960-cı ildə baş tutub. O vaxt SSRİ çempionatları yaz-payız sistemi ilə keçirilirdi. “Neftçi” yayda dövrələrarası fasilədə Bakıda üç oyun keçirib. Almaniya Demokratik Respublikasının “Motor” komandası ilə qolsuz heç-heçəyə imza atan “Neftçi” ikinci oyununu “Qalatasaray”la oynayıb.
İyulun 8-də Bakıya gələn “Qalatasaray” üç gün Bakıda qalıb və iyulun 11-də 50 min tamaşaçı önündə Respublika Stadionunda Bakının “Neftçi” komandası ilə dostluq qarşılaşmasına çıxıb. Oyun 3:1 hesabı ilə “Neftçi”nin qələbəsiylə başa çatıb. “Neftçi”nin qollarını sağ cinah hücumçusu Kamil Eynullayev vurub. “Qalatasaray”ın qoluna isə sağ cinah yarımmüdafiəçisi Ahmet Berman imza atıb. Tərəflərin ikinci qarşılaşması 1990-cı ilin yanvarında Türkiyədə baş tutub. SSRİ çempionatının I dəstəsində çıxış edən “Neftçi” təlim-məşq toplanışı üçün Türkiyəyə yola düşüb. Tərəflər məşhur “Ali Sami Yen” stadionunda qarşılaşıblar. Lakin “Neftçi”nin rəqibi “Qalatasaray”ın əsas yox, üçüncü liqada çıxış edən komandası (indiki əvəzedicilər) olub. Oyun 2-2 hesabıyla başa çatıb.
30 ildən sonraə“Neftçi” yenidən “Qalatasaray”la qarşılaşacaq. İki qardaş ölkənin oyunu barədə danışmaq üçün “Region plus” Türkiyənin məşhur şərhçisi, “Stadium” verilişindən yaxşı tanıdığımız Erdoğan Arıkanla müsahibə hazırlamaq qərarına gəldi.
- Erdoğan bəy, sizi Bakıdan narahat edirik. UEFA Avropa Liqasının püşkündən sonra ölkəmizdə hamı səbirsizliklə “Neftçi”-“Qalatasaray” matçını gözləyir. Bu barədə nə deyə bilərsiniz, sizin gözləntiləriniz nədir?
- Türkiyədə də eyni vəziyyətdir. Püşkdən sonra azarkeşlər sevinir. İki qardaş ölkənin tarixi klubları qarşılaşacaq. Matçın qardaş Azərbaycanın paytaxtı Bakıda keçirilməsi gözəl təəssüratlar yaradacaq. Təəssüf azarkeşlər matçı stadiondan izləyə bilməyəcək. Hər iki komandaya uğurlar arzu etmək istərdim. Məncə, bizi çox maraqlı və gərgin oyun gözləyir.
- “Qalatasaray” duelin favoriti kimi göstərilir. Bu fikirlə razısınız?
- “Qalatasaray” kağız üzərində favorit sayılır. Duelin taleyini bir matç həll edəcək. Ona görə kimin mərhələni adlayacağını söyləmək çətindir. Hazırkı dönəmdə “Neftçi” oyuna daha çox hazırlıqlı görünür. Səbəbini deyə bilərəm. Birincisi, Türkiyədə çempionat gec başlayacaq, Azərbaycanda isə artıq premyer liqa start götürüb. Deməli, “Neftçi” bir neçə oyun keçirməklə heyəti yoxlamaq imkanına malikdir. İkincisi, bildiyim qədər komandanız transfer işlərini yekunlaşdırıb. Amma “Qalatasaray” hazırda axtarışlarını davam etdirir. Bu və digər səbəblərə görə “Neftçi”nin şanslarını yüksək qiymətləndirirəm.
Digər tərəfdən etiraf etməliyik klublar arasında maliyyə fərqləri var. Bu gün “Qalatasaray” milyonluq transferlər edir, böyük sponsorlara sahibdir. Əlbəttə, Fatih Terimin komandası bu mənada öndədir. Çünki çempionatlarımız arasında fərq hiss olunur.
- Sizcə, “Neftçi” Türkiyə Superliqasında çıxış etsəydi, neçənci yer uğrunda mübarizə aparardı?
- Son illər “Neftçi”nin oyununu izləməmişəm. Bu mənada fikir bildirmək çətindir. Bildiyim qədər “Neftçi” 7-8 il öncə daha güclü olub. O zaman Avropa Liqasında qrup mərhələsinə vəsiqə qazanmışdı.
- İki qardaş ölkənin komandaları meydanda həmişə güzəştsiz mübarizə göstərir. Azərbaycan və Türkiyə yığmaları qarşılaşanda hər zaman sanki prinsipial matç izləyirik.
- Qardaşlıq meydandan kənarda qalır. Bu, təbiidir. Hər iki tərəfin futbolçuları özlərini daha yaxşı göstərmək istəyir. Daha güclü tərəfin qələbə qazanması üçün meydanda açıq mübarizənin getməsi normaldır.
- Ölkəmizdə çempionatınızı maraqla izləyirlər. Türkiyədə Azərbaycan futbolu necə görünür? Ümumiyyətlə, maraq var?
- Türk məşqçilər ölkənizdə işləyəndə maraq çox idi. Mustafa Dənizli, Oğuz Çətin, Bülənt Qorxmaz, Oktay Dərəlioğlu Azərbaycanda olanda mütəmadi yazılar, reportajları görmək mümkün idi. İndi bizim məşqçilər sizdə çalışmır. Üstəlik, Türkiyədə oynayan futbolçunuz yoxdur. Ona görə Azərbaycan çempionatına hazırda o qədər böyük maraq hiss olunmur. Bəzən kiçik qeydlərə rast gəlmək mümkündür. Daha çox “Qarabağ” klubu barədə yazılır. Bu komanda sizin kimi Türkiyəyə də əzizdir. Çempionlar Liqasına vəsiqə qazananda “Qarabağ” barədə kiçik yazılar olub. Həmkar kimi iki ölkə arasında idman mediasının əməkdaşlığının daha sıx olmasını istərdim.
- Deməli, “Qarabağ”ın avrokuboklardakı matçlarını izləmisiniz?
- Bəzi oyunlara baxmışıq. Çempionlar Liqasında Madrid “Atletiko”suyla hər iki oyunda heç-heçə oynamaq (0-0;1-1) bizi qürurlandırdı. Ümumiyyətlə “Qarabağ” türk dünyasının qürurlandığı klubdur. Bu komanda səviyyəsini çox yüksəldib. Hətta deyərdim çempionatınızın səviyyəsini keçib. Türkiyə Superliqasında çıxış etsəydi, ilk beşlik uğrunda mübarizə aparardı.
- Türkiyə Superliqası Azərbaycan televiziyaları tərəfindən yayımlanmır. Bir neçə dəfə yayımla bağlı danışıqlar aparılsa belə deyilənə görə Superliqanın yayımı çox bahadır?
- Türkiyədə yayım işləri fərqlidir. Superliqanın qiyməti klubların səviyyəsinə görə müəyyən edilir. Bizim çempionatda bahalı futbolçular az deyil. Səhv etmirəmsə Türkiyə Superliqası yayım qiymətinə görə Avropada 5-6-cı yerdədir. Bir çox ölkələr bizim çempionatı yayımlamaq istəyir, amma müqavilə məsələsini həll edə bilmirlər. Yaxınlarda yayım şərtlərinə yenidən baxılmalıdır, səhv etmirəmsə, daha uyğun şərtlər seçiləcək. Amma qiymət çox düşməyəcək. Bir məqama diqqət edək. Yayımdan klublarımız qazanır, onlar bahalı yayımdan razıdırlar. Yayımçı şirkət Superliqada ən axırıncı yeri tutan kluba ən azı 10 milyon dollar ödəyir. Bu kifayət qədər yaxşı məbləğdir.
- Bəziləri Azərbaycan millisində türk məşqçi heyətinin uğurlu işləyəcəyini proqnozlaşdırır. Sizcə, türk məşqçi Azərbaycan millisində uğurlu iş görə bilər?
- Məşqçi işi barədə danışmaq çətindir. Türk məşqçilər Avropada böyük nəticə qazanmayıb. Yalnız Fatih Terim İtaliyada işləyib. Bir il “Milan” və “Fiorentina”da çalışıb. Ona görə Azərbaycan millisiylə proqnoz vermək asan deyil. Mənim fikrimcə, məşqçilərimiz daha çox Türkiyədə işləməyə öyrəşib. Xaricdə onlara çətin olur.
- Bu yaxınlarda “Hatayspor” klubu “Qarabağ”ın baş məşqçisi Qurban Qurbanova müqavilə təklif etmişdi. Qurbanov “Qarabağ”da qalmağı üstün saydı. Sizcə, Q.Qurbanov xarici ölkədə çalışa bilərmi?
- Türkiyədə işləmək çox çətindir. Bizim öz qaydalarımız var. Gərək media, azarkeşlər, futbolçularla münasibət yaratmağı bacarasan. İlk illər təzyiqə dözəndən sonra öyrəşmək mümkündür. Qurban bəyə hörmətimiz böyükdür. Bu adam 10 ildən artıq “Qarabağ”da işləyir. Futbol üçün bu müddət az deyil. Deməli, adam sistem yaradıb, işini bacarır və nəticə qazanır. On il istənilən məşqçini tanımağa imkan verir. “Qarabağ”da da işləmək rahat deyil. Buna görə də Qurbanovun Türkiyədə işinin uğurlu olacağına inanıram. Əgər avrokuboklarda çıxış edən kluba on ildən artıq rəhbərlik edirsənsə, deməli, bu işi bacarırsan.
- Erdoğan bəy, “Neftçi”-“Qalatasaray” matçına qayıdaq. Sizcə, Fatih Terim Bakıda əsas ulduzlara şans verəcək?
- Superliqa başlayır. “Qalatasaray”ın Türkiyədə önəmli oyunları var. 8-9 gün ərzində üç oyun keçirmək çətindir. Heyətlə bağlı fikir bildirmək istəmirəm. Lakin bu matçdan gərgin mübarizə gözləyirəm. Oyunda çox qol olacağına inanmıram. Bəlkə də, hər şeyi penaltilər həll etdi. Penaltilər qaçılmaz ola bilər.
- Sonda matçla bağlı proqnoz eşitmək istərdik...
- Proqnoz? Fikrimcə “Qalatasaray” minimal fərqlə qələbə qazanacaq. Bu 1-0 və ya 2-1, 3-2 də ola bilər. Hər iki kluba uğurlar arzu edirəm.

Erdogan ARIKAN: ‘Neftchi looks more prepared for the game with Galatasaray’
Two of the four Azerbaijani football clubs qualified for European tournaments have already dropped out. After the defeats of Keshla and Sumgayit, fans hope for the success of Garabagh and Neftchi. Turkish Galatasaray will be Neftchi's next rival in the Europa League. Also known as Cim-Bom, Galatasaray has thousands of fans in Azerbaijan too.
Obviously, there is a huge interest in the upcoming match between Neftchi and Galatasaray. Everyone is looking forward to the competition between the historical clubs of the two countries. Unfortunately, due to the pandemic, only one game will take place, and even that will be held without fans. In the last century, Neftchi met twice with Galatasaray, not losing in any game. The first game took place on July 11, 1960. At that time, the USSR Championship was held according to the ‘spring-autumn’ system. During a break in the championship season, Neftchi played three games in Baku this summer. In the first one, a goalless draw was recorded with the Motor team from the German Democratic Republic. In the second game, Neftchi’s opponent was Galatasaray. The team stayed in Baku for three days and on July 11 had a friendly game against Neftchi. The match took place at the Tofig Bahramov Stadium in Baku and was attended by 50,000 fans. The game ended with the victory of Neftchi (3:1). The goals were scored by forward Kamil Eynullayev (Neftchi) and midfielder Ahmet Berman (Galatasaray). The second game between the teams took place in January 1990 in Turkey. At that time Neftchi was playing in the 1st league of the USSR championship and visited Turkey for training camps. The game took place at the famous Ali Sami Yen Stadium. However, Neftchi's rival was not the main team of Galatasaray, but the team that played in the third league (now called ‘reserve players’). The game ended with the score 2:2.
Thirty years later Neftchi and Galatasaray are going to meet again. Our interviewee is the famous Turkish commentator Erdogan ARIKAN, who shared his viewson the upcoming match between the two fraternal countries.
Welcome to Azerbaijan. After the Europa League draw, everyone in Azerbaijan is looking forward to the match between Neftchi and Galatasaray. What can we expect from the game?”
We have the same situation in Turkey. The drawing made the fans happy. Two historical clubs of the two fraternal countries will meet again. Holding the match in the capital of brotherly Azerbaijan, Baku, will leave wonderful impressions. It is a pity that fans will not be able to watch the game at the stadium. I would like to wish good luck to both teams. I think we will have a very interesting and intense game.”
“Galatasaray is called a favorite of the duel. Do you agree with this?”
We will see it on the field. It is difficult to say who will make it to the next stage. At the moment, Neftchi looks more prepared for the game. Why? First of all, the championship in Turkey will start later, while the Premier League has already begun in Azerbaijan. This means that Neftchi hada chance to improve after several games. Secondly, as far as I know, your team has already completed transfers, which is not true for Galatasaray yet. That’s why I can say that Neftchi's chances to win are high.
“On the other hand, we must admit that there is a significant difference in the financial capabilities of clubs. Today Galatasaray pays millions for transfers, as it has major sponsors. Fatih Terim's team is, of course, ahead of Neftchi in this regard. There is also a difference between our championships.”
If Neftchi played in the Turkish Super League, what would it be its ranking position?”
“I have not followed Neftchi's games for quite a while. It is difficult to say anything. As far as I know, 7-8 years ago Neftchi was stronger. Then it qualified for the group stage of the Europa League. That’s all I know.”
The teams of our countries always demonstrate an uncompromising competition on the field. We always see a tough game when the national teams of Azerbaijan and Turkey play against each other.”
Naturally, during a match, the fraternity bonds remain outside the field. Players from both sides try to show their best. An open competition on the field for victory to determine the stronger side is quite normal.”
“Azerbaijani football fans follow the Turkish championship with great interest. How is Azerbaijani football seen in Turkey? Is there any interest in Turkey?”
“The interest was great when Turkish coaches Mustafa Denizli, Oguz Cetin, Bulent Korkmaz, Oktay Derelioglu worked in your country. There were regular articles in newspapers and numerous reports. Now our trainers do not work in Azerbaijan. In addition, you don't have footballers playing in Turkey. Therefore, the interest in the Azerbaijan championship is not much. One can find occasional statements in the Turkish media about the football in Azerbaijan. Most of them are about Garabagh, which is largely respected both in Azerbaijan and Turkey. There were small articles when Garabagh got qualified for the Champions League. As one of your colleagues, I would like to have closer cooperation between the sports media of our countries.”
“So, you followed Garabagh's matches in European competitions?”
I watched a few games. We are proud of two draws (0:0, 1:1) in the matches with Atlético Madrid. In fact, Garabagh is a pride of the whole Turkic world. The team has achieved a high level. I would even say that it is above the level of your championship. If Garabagh played in the Turkish Super League, it could compete with the top five teams of the country.”
“Turkish Super League is not broadcast on Azerbaijani TV channels. Despite many occasions of negotiations, they say that broadcasting the Super League is very expensive...”
“In Turkey, the situation with broadcasting is different. The Super League price is set based on the level of the clubs. There are many expensive players in our championship. If I am not mistaken, the Turkish Super League ranks 5-6th in Europe in terms of broadcasting costs. Many countries want to broadcast our championship, but cannot come to an agreement yet. In the future, the broadcasting conditions will be revised and, if I am not mistaken, more acceptable conditions will be adopted. But the costs will drop slightly. We should bear in mind that our clubs are generating income from broadcasting and are happy with the high price tag. The broadcasting company pays the runner-up club a minimum of $10 million. That's quite a sum of money.”
“Some people predict the successful work of Turkish coaches in the national team of Azerbaijan. Do you think a Turkish coach can succeed in our national team?”
“It is difficult to comment on the work of coaches. In Europe, Turkish coaches have not been successful. Only Fatih Terim worked in Italy. He worked for a year at Milan and Fiorentina. Therefore, it is difficult to predict something about the Azerbaijani national team. I think our coaches are used to work in Turkey most of the time. It is difficult for them abroad.”
Hatayspor recently offered a contract to the head coach of Garabagh Gurban Gurbanov. But Gurbanov preferred to stay in Garabagh. Do you think he will be able to work in a foreign country?”
“It is very difficult to work in Turkey. We have our own rules. You need to know how to build relationships with the media, football players, fans. The first years you have to withstand the pressure, then you can get used to it. We respect Gurban-bey very much. He has been working with Garabagh for over 10 years. This is a long time for football. This means that he has managed to create a system, knows his job well and is successful. Ten years are enough to know any coach. It is not so easy to work with Garabagh. I believe that Gurbanov will work successfully in Turkey. If one has been running a club in European competitions for more than ten years, it means he’s a master of the craft.”
Let's go back to the Neftchi - Galatasaray match. Will Fatih Terim let thekey players of the team on the field?”
“The Super League begins soon. Galatasaray has to play important matches in Turkey. It is difficult to play three games in 8-9 days. I don't want to speculate about the lineup. But I'm looking forward to a tense struggle in this game. Perhaps penalties will determine the final score of the match. They can become inevitable.”