KARANTİNDƏN SONRA SAĞ QALMAQ ÜÇÜN
Azərbaycan biznesi bank kreditlərinə alternativ kimi qiymətli kağızlar bazarının inkişafına ehtiyac duyur
Sosial-iqtisadi böhrandan çıxmağın zərurəti çox ölkələrin hökumətlərini işgüzar fəallığı bir qədər canlandırmaq naminə COVID-19 pandemiyasına qarşı mübarizədə yumşalmalara getməyə məcbur edir. Lakin biznesin inanılmaz dərəcədə uzun və dərin bir "yuxudan" oyanma prosesi elə də asan və sadə getmir. Əsas problem isə yeni maliyyə axınlarının çatışmamasıdır.
Sosial proqramların maliyyələşdirilməsinə ehtiyac yarandığı üçün çox ölkələrdə dövlət dəstəyi mənbələrinin tükəndiyi nəzərə alınarsa, borc bazarı biznes üçün xüsusi aktuallıq qazanır – bura həm ucuz kreditlər, həm də qiymətli kağızların buraxılışı daxildir.
Azərbaycanda sahibkarlar karantindən sonra işlərini bərpa etmək üçün bu vasitələrə ümid edə bilərlərmi?
Böhrandan sağ çıxmaq
Pandemiyanın sınağına tab gətirə bilməyən bəzi böyük dünya brendlərinin iflas etdiyi məlumdur. Böyük biznesin uğurlu nümayəndələri belə, ayaqda qalmaq üçün böyük borclar alıblar, mal və xidmət pərakəndə satışı sektorunun, yəni riteyl-sektorun bütün nöqtələrində tələb praktik olaraq azalıb. Çox şirkətlər onsuz da ilin minusla bitəcəyini, iş həcmini əvvəlki səviyyəyə qaytarmaq üçün çox vaxt və təbii ki, pul tələb edildiyini bəyan edirlər.
Bəs, bu pulu haradan əldə etmək olar? Əlbəttə, Azərbaycan da daxil olmaqla, demək olar ki, bütün ölkələrdə hökumətlər karantin dövründə sahibkarlığı dəstəkləmək üçün müəyyən proqramlar gerçəkləşdirirlər. Ancaq bunların böyük əksəriyyəti şirkətlərin işçilərinə əməkhaqqının hamısını və ya bir hissəsini ödəyə bilməsinə yönəlib. Buna əlavə olaraq, fiskal sahə, bank kreditlərinin ödənişi və s. üzrə də güzəştlər verilir.
Xüsusən də paralel olaraq səhiyyə sektorunda artan tələbi subsidiyalaşdırmanın vacibliyi, dövlət büdcəsindən maliyyələşən strukturların işçilərinə eyni maaşların ödənməsi və s. nəzərə alındıqda, bütün bunlar bir yerdə,dövlət xəzinəsini nəzərəçarpacaq dərəcədə “silkələmək” gücündədir.
Qonşu Rusiyada iş adamları dövlət dəstəyi əvəzinə səyləri ölkənin borc bazarının inkişafına yönəltməyi təklif edirlər. Belə ki, iş adamı Oleq Deripaskanın sözlərinə görə, ucuz xarici kreditlərin geniş yayıldığı 2008-ci ilə qədər biznes dövlətin dəstəyinə ehtiyac duymurdu.
“Heç kimə heç nə bağışlamağa ehtiyac yoxdur, heç nə. Şirkətlərə, banklara, hətta əhaliyə daha aşağı faizlərlə kredit cəlb etmək imkanı verin”, - deyə O.Deripaska bildirib. O, həmçinin xarici bazarlarla müqayisədə ölkədəki borc alətləri seçiminin dar olmasına diqqət çəkdi: “Bizim faktiki olaraq, yalnız bir alətimiz qalıb - bu da kreditdir. Bizdə istiqraz yox, IPO yoxdur, bütün digər alətlər də yoxa çıxıb”, - deyə rusiyalı iş adamı vurğulayıb.
Deyək ki, bu məsələdə Azərbaycandakı vəziyyətlə müəyyən bir oxşarlıq var: uzun illər davam edən səylərə baxmayaraq, borc bazarını "inkişaf etmiş" səviyyəyə gətirə bilmədik: karantindən əvvəl də nə qiymətli kağızlar bazarı, nə də biznes kreditləri real sektorun maliyyə mənbələrinə olan ehtiyacları ödəyə bilmirdi.
Keçən il Azərbaycanda bankların real sektorda iştirakının yetərsizliyi məsələsi ən yüksək səviyyədə qaldırıldı. Elə banklar bundan sonra tərpənərək, biznes-krediti portfelinin inkişafı üçün yeni strategiyalar qurmağa başlayırdılar ki, pandemiya başladı və artıq başqa məsələ - müştərilərə böhrandan xilas olmağa kömək etmək və bu zaman özlərinin batmaması məsələsi aktual oldu.
Kreditlər problemi
Burada qeyd edək ki, dövlət dərhal problemin həllinə müdaxilə etdi. Azərbaycan Prezidentinin 4 iyun 2020-ci il tarixli Fərmanı ilə Sahibkarlığın İnkişafı Fondunun vəsaitləri hesabına güzəştli kreditlərin verilməsi Qaydaları təsdiq edildi, həmçinin qurumun nizamnaməsinə dəyişikliklər edildi. Yeniliklər çərçivəsində yeni kreditlərə dövlət zəmanətinin verilməsi və bu kreditlər üzrə faizlərin subsidiyalaşdırılması mexanizmlərinin tətbiqinə, cari kredit borcu olan sahibkarların kredit faizlərinin bir hissəsinin dövlət tərəfindən maliyyələşdirilməsinə başlanılıb. İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən yaradılan sahibkarlar üçün elektron kredit platforması (e-edf.gov.az) artıq fəaliyyət göstərir və pandemiyadan təsirlənmiş iş adamları onun vasitəsi ilə ən qısa müddətdə 12 aylıq güzəşt müddəti olan 3 milyon manata qədər kredit rəsmiləşdirə bilərlər. Ehtimal edilir ki, pandemiyadan təsirlənən sahibkarlara bank krediti ilə bağlı dövlət zəmanətinin verilməsi və kredit faizlərinin subsidiyalaşdırılması problemli kreditlərin yaranmasının qarşısını alacaq.
Bununla yanaşı, «S&P Global Ratings» reytinq agentliyinin analitiklərinin fikrincə, hətta bu vəziyyətdə belə, COVID-19-un təsiri ilə əlaqədar olaraq, 2020-ci ildə Azərbaycan banklarının balansındakı problemli kreditlərin həcminin artmasının qarşısını almaq mümkün olmayacaq. “Maliyyə sistemi nisbətən zəif olaraq qalır və hələ də korreksiya mərhələsindədir ki, bu da bank sektoruna güclü təsir göstərir. Biz 2020-ci ildə Azərbaycan banklarının balansında rezervlərin formalaşması üçün xərclərin və problemli kreditlərin həcminin artacağını gözləyirik. Yüksək qeyri-müəyyənlik səviyyəsini nəzərə almaqla, biz ən azı 2020-ci ilin sonuna qədər kreditləşdirmə artımı üzrə aşağı templəri proqnozlaşdırırıq”,- deyə agentliyin son hesabatında bildirilir.
Lakin rəsmi statistikaya görə, hələ ki, vaxtı keçmiş kreditlərin payı ümumi kredit portfelinin 8%-ində saxlamaq mümkün olur və hətta bu ilin 7 ayının nəticələrinə görə, bu seqmentdə 0,2% azalma var. Qeyd edilir ki, dövlət biznes kreditləşdirilməsi üçün 100 milyon manat ayırıb – bu da 1 milyard manatlıq kredit portfelini əhatə etməyə imkan verib.
Maraqlıdır ki, bu ilin 7 ayının nəticələrinə görə, bankların kredit portfeli 14,2 milyard manat qiymətləndirilir ki, bu da 2019-cu ilin sonu ilə müqayisədə 4,7% azalma deməkdir. Bu il biznes kreditləri portfeli də təxminən eyni miqdarda (4,5%) azalıb - 8,6 milyard manata və ya bankların bütün kredit portfelinin 60,7%-nə düşüb. Lakin iyul ayında, yəni kreditlərin subsidiyalaşdırılmasına başlanıldıqdan sonra bankların biznes kreditləri portfeli 4,2 milyon manat artıb.
Yerli bankirlər öz müsahibələrində qeyd edirlər ki, onlar iş adamlarının indiki vəziyyətini anlayırlar, onlara doğru addım atıb yumşaltmalara hazırdırlar. Əsas odur ki, sahibkarlar kredit departamenti mütəxəssislərinin zənglərindən gizlənməsinlər, banka gəlib problemlərini desinlər və ondan çıxış yollarını arasınlar.
“Bizim restoran və ya turizm biznesi ilə məşğul olan çox sayda müştərimiz var. Onların karantindən çox zərər çəkdikləri aydındır. Bu, heç bir biznes-planda nəzərdə tutulmayan gözlənilməz fövqəladə hadisədir. Biz bunu nəzərə almağa və müştərimizi dəstəkləməyə, kredit ödənişlərinə möhlət verməyə, restrukturlaşdırmaya getməyə hazırıq, bir şərtlə ki, müştəri də öz növbəsində, biznesi qaydaya düşən kimi bank qarşısındakı öhdəliklərini yerinə yetirməyə hazır olsun”, - deyə bankirlərdən biri bildirib.
Qeyd edək ki, bu günlərdə Azərbaycan Sahibkarlar Birliyi turizm sənayesi nümayəndələrinin problemli kreditlərinin həlli yollarını müzakirə etmək üçün onlayn rejimdə iclas keçirib. İclasda Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının prezidenti Zakir Nuriyev bununla bağlı təkliflərin yer aldığı məktubun artıq Azərbaycan Mərkəzi Bankına göndərildiyini söyləyib.
Hələ ki, gördüyünüz kimi, banklar daha çox dövlət dəstəyini gözləyirlər, çünki istənilən bank nə qədər böyük və sabit olsa da, inkişaf strategiyasını yeni şərtlərə uyğunlaşdırmaq üçün zamana ehtiyac duyur. Karantin məhdudiyyətlərinin hələ də davam etdiyini və yaxın gələcəklə bağlı qeyri-müəyyənlik yaratdığını nəzərə alsaq, banklar biznes layihələri üçün kredit resursları ayıraraq risk etmək istəmirlər. Buna görə də, kredit dərəcələrində hiss ediləcək azalma gözləməyə dəyməz - bunun üçün bank öz biznesinə və aktivlərin dayanıqlılığına əmin olmalıdır. Həm də özünün ucuz borc resursları cəlb edə biləcəyinə inanmalıdır.
Alternativ variant
Təəssüf ki, Azərbaycanda nə bankların, nə də biznesin hələ ki, kreditlərdən başqa bir borc aləti inkişaf etməyib. Ölkə də qiymətli kağızlar bazarı hələ də, əsasən, nominal olaraq qalır - bütün lazımi infrastruktur və qanunvericilik bazası yaradılsa da, əslində bu, ölkədəki iqtisadi münasibətlərin bir hissəsinə çevrilməyib.
Belə ki, elə istiqrazlar kreditləri uğurla əvəz edə bilər, ancaq bunun üçün nəinki iri, həm də orta müəssisələr də onların buraxılışında maraqlı olmalıdırlar. İstiqrazlar hətta daha "əlverişli" vasitədir - bu halda borc əməliyyatı zamanı tərəflər arasında heç bir vasitəçi olmur, daha sərfəli şərtlərlə kredit almaq mümkündür və s. Əsas şərt "təmiz", "ağ" mühasibatlığın olması, kənar auditorun rəyi və korporativ idarəetmədir. Lazımi rəsmiyyətləri yerinə yetirdikdən sonra şirkət fond birjasının listinqində qeyd olunur və gəlirli borc mənbələrinə çıxış əldə edir.
Bu sözlər səhmlərə də aiddir, onları satmaqla müəssisə böhran vəziyyətlərindən rahatlıqla çıxa bilər və yeni investorlar qazana bilər. Ancaq yenə də, ötən illər ərzində bu alətlər Azərbaycanın maliyyə sistemində özlərinə uyğun yer tuta bilmədilər, halbuki inkişaf etmiş iqtisadiyyatlarda iqtisadi gündəmi onlar müəyyən edirlər. Üstəlik, pandemiya qiymətli kağızlar bazarını tamamilə iflic edib. Dərc olunmuş statistikaya görə, bu ilin yanvar-avqust aylarında «Bakı Fond Birjası» (BFB) QSC-də bütün maliyyə alətləri üzrə əməliyyatların toplam dəyəri öncəki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 28,6% azalıb.
Özü də, BFB-nin dövriyyəsinin 65,2% -i dövlət qiymətli kağızlarının payına düşüb. Eyni zamanda pandemiya dövründə Azərbaycanda qiymətli kağızlar bazarına dəstək proqramı işə salınıb ki, bu da dövlətin inkişafına olan marağından xəbər verir. Xüsusilə, Azərbaycan Mərkəzi Bankının uyğun fəaliyyət planında bazar iştirakçılarına requlyativ tətil verilməsi göstərilir. Həmçinin, kapital tələblərini pozmuş investisiya şirkətləri ilə bağlı tədbirlərin təxirə salınması, illik maliyyə hesabatlarının dərc olunması üçün müddətlərin uzadılması, investisiya şirkətlərinin və fond birjasının fəaliyyətində yoxlamaların təxirə salınması və s. də nəzərə tutulub.
Bir sözlə, qiymətli kağızlar bazarını aktivləşdirmək üçün müəyyən düşüncələrin olması ümid yaradır ki, nəhayət, Azərbaycanın borc bazarında bankların inhisarçı vəziyyəti sona çatacaq və pandemiya fonunda yaranmış problemlər üzündən əlavə maliyyəyə kəskin ehtiyac duyan şirkətlər bu alətlər vasitəsi ilə resurs cəlbinin üstünlüklərini qiymətləndirə biləcəklər.

SURVIVING THE LOCKDOWN
The ongoing socio-economic crisis forces the governments to loosen their grip in the fight against the COVID-19 pandemic to make some room to revive business activities. However, the process of awakening from an incredibly long and almost universal ‘hibernation’ seems not easy with the main problem being the lack of new financial investments.
Given that the resources of states are getting increasingly depleted due to the funding of social programs, the debt market becomes an issue of a special relevance for businesses in terms of cheap loans and securities.
Can Azerbaijani entrepreneurs rely on these tools to rebuild their businesses after lockdown?
Surviving the crisis
We have already seen that some major global brands, unable to withstand the pandemic, went bankrupt. Even successful big businesses had to opt for big debts in order to stay afloat, as the demand dropped practically everywhere in the retail sector. Many companies already know that by the end of this year they will excess their budgets, and it takes a lot of time and, naturally, money to restore the volume of business to the previous level.
So where can businesses get the required funds? Governments in almost all countries, including Azerbaijan, implement certain programs to support entrepreneurship during the lockdown. But the vast majority of these programs are aimed at ensuring that companies can pay their employees all or part of the wages. Plus, benefits are provided for fiscal issues such as payment of bank loans, etc.
All these factors hit the state treasury heavily, as the government needs to simultaneously subsidize the growing demand in the healthcare sector and pay the same salaries to employees of state-run institutions from the state budget, and so on.
Russia businessmen instead of state support suggest focusing efforts on developing the country's debt market. Thus, according to oligarch Oleg Deripaska, until 2008, when cheap foreign loans were widely available, business did not need state support. “No need for gifts or money distribution. Just give a chance to companies, banks, and even the population to borrow at lower rates,” Deripaska said. He also drew attention to the small selection of debt tools in the country in comparison with foreign markets: “We actually have only one instrument left - this is a loan. We have no bonds, we have no IPOs, all other instruments have disappeared,” Deripaska said.
In fact, this issue is somewhat similar to what is going on in Azerbaijan: despite many years of efforts, we failed to bring the debt market to the level of developed countries. Neither the securities market nor business loans could satisfy the needs of the real sector in financial resources even before the lockdown.
Last year, the issue of insufficient involvement of banks in the real sector of the national economy was raised in Azerbaijan at the highest level. As soon as the banks began to build new strategies for the development of their business loans’ portfolios, the COVID-19 pandemic broke out, hence setting other priorities for the banks, such as supporting clients survive the crisis and not sink themselves.
The loan problem
Admittedly, state authorities immediately got involved in the process to solve the arising problems. On June 4, 2020 the President of Azerbaijan approved the Rules for issuing concessional loans through the Entrepreneurship Development Fund and the relevant amendments. As part of innovations, state authorities began the introduction of mechanisms to provide state guarantees for new loans and subsidizing interest on these loans, state financing of the part of the loan interests of entrepreneurs, etc.. The electronic credit platform for entrepreneurs (e-edf.gov.az) created by the Ministry of Economy is already operational. The system allows the businessmen affected by the pandemic to borrow loans for up to ₼3 million with a grace period of 12 months. It is assumed that the provision of government guarantees on bank loans to entrepreneurs affected by the pandemic, and the subsidization of loan interest will prevent the occurence of problem loans.
Meanwhile, according to analysts of S&P Global Ratings, even in this case, it will be impossible to avoid an increase in the volume of problem loans of Azerbaijani banks in 2020 due to the consequences of COVID-19. “Financial system remains relatively weak and is still being corrected. This has a strong impact on the banking sector. We expect that in 2020 the expenses for reserves and the volume of problem loans of Azerbaijani banks increase. We forecast modest lending growth rates until at least the end of 2020, given the high level of uncertainty,” S&P Global Ratings stated in a recent report.
However, official statistics show that the share of overdue loans has been kept at 8% of the total loan portfolio, and even for 7 months of this year, there is only a 0.2% decline in this segment. It is noted that the state allocated ₼100 million to subsidize business loans, which helped to cover the loan portfolio of ₼1 billion.
Interestingly, following the results of 7 months of this year, the banks' loan portfolio is estimated at ₼14.2 billion, which means a 4.7 percent decline compared to the indicator at the end of 2019. And by about the same amount, 4.5%, the portfolio of business loans has been reduced this year - to ₼8.6 billion or 60.7% of the entire loan portfolio of banks. However, in July, that is, after subsidizing loans began, the portfolio of banks on business loans increased by ₼4.2 million.
Local bankers note that they understand the current situation with the businessmen and are ready to  make compromises. The main thing is that entrepreneurs do not avoid the calls of specialists from the credit department but come to the bank with a description of the problem and ways out of it. “We have a lot of clients who run a restaurant or tourism business. It is clear that they have suffered greatly due to the quarantine. This is an unexpected emergency that could not have been foreseen in any business plan. We are ready to take this into account and support our clients, grant them deferred loans, go for restructuring. But if in turn they are ready to fulfill their obligations as soon as they improve their situation,” one of the bankers said.
Recently the Association of Entrepreneurs of Azerbaijan held an online meeting to discuss ways to solve problem loans of representatives of the tourism industry. At the meeting, President of the Association of Banks of Azerbaijan Zakir Nuriyev said that a letter with proposals has already been forwarded to the Central Bank of Azerbaijan.
Banks are also mostly waiting for state support, since no matter how large and stable a bank is, it needs time to adapt its development strategy to new conditions. Given the quarantine restrictions, which create uncertainty about the future, banks do not want to take risks by allocating credit resources for business projects. Therefore, it is hardly worth waiting for a tangible decrease in lending rates - for this, the bank must be confident in its own business and the stability of assets. And is able to attract cheap loan resources.
Alternative option
Unfortunately, neither banks nor businesses in Azerbaijan have developed any other debt instruments than loans. The country's securities market is still, basically, nominal - although all the necessary infrastructure and legal framework have been created, in reality this has not become a part of economic relations in the country.
For example, bonds could successfully replace loans, if not only large, but also medium-sized enterprises would be interested in them. Bonds are even more convenient fiscal tool, when there is no need for an intermediary between the parties to the debt transaction, and one can get a loan on more favorable terms, etc. The main condition is the presence of a ‘clean accounting’ system, audits by  an external auditor and corporate governance. After completing the necessary formalities, the company is listed on the stock exchange and gains access to profitable debt resources.
The same applies to shares, by selling which a company can calmly survive crisis situations and get new investors. But again, over the past years, these instruments could not become useful tools of the financial system of Azerbaijan, while in developed economies they set the tone for the economic agenda. Moreover, the pandemic completely crippled the Central Bank’s market. According to the statistics, in January-August 2020, the total volume of transactions on all financial instruments in the Baku Stock Exchange (BSE) CJSC decreased by 28.6% compared to the same period last year.
At the same time, 65.2% of the BSE turnover constituted the share of government securities.
During the pandemic a program of benefits for the securities market was launched in Azerbaijan, which indicates the interest of the state in its development. In particular, the relevant action plan of the Central Bank of Azerbaijan indicates the provision of regulatory holidays to market participants.
It also provides for a postponement of measures in relation to investment companies that have violated capital requirements, an extension of the deadlines for the publication of annual financial statements, a postponement of inspections of the activities of investment companies and the stock exchange, etc.
In short, available ideas to activate the securities market in Azerbaijan gives rise to hope that, finally, the monopoly position of banks in the debt market ends soon, and companies that urgently need additional funds due to the pandemic-related problems are able to attract resources using these tools.