Pandemiya Azərbaycan cüdoçularına Avropa çempionatında yüksək nəticə göstərməyə mane olmadı
Koronavirus pandemiyası günlərində Beynəlxalq Cüdo Federasiyası növbəti beynəlxalq yarışı keçirməyə nail olub. Bu dəfə Çexiyanın paytaxtı Praqada cüdo üzrə Avropa çempionatı təşkil olunub.
Pandemiya vaxtı təşkil edilən Avropa çempionatında Azərbaycan yığması 5 medal qazanmaqla komanda hesabında 4-cü yeri tutub. Qadınların yarışında İrina Kindzerska (+78 kq) gümüş, kişilərin mübarizəsində Rüstəm Orucov (73 kq), Məmmədəli Mehdiyev (-90 kq), Zelim Kotsoyev (-100 kq) bürünc, Orxan Səfərov (66 kq) isə qızıl medal qazanıb.
40 ölkədən 345 cüdoçunun mübarizə apardığı qitə birinciliyində ən yüksək nəticəni Orxan Səfərov əldə etdi. Müxtəlif illərdə qitə birinciliyində mükafatçılar sırasında yer alan Səfərov bu dəfə fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxdı. İdmançımız ardıcıl olaraq Manuel Lombardo (İtaliya) və Matey Polyakı (Slovakiya) mübarizədən kənarlaşdırıb. 1/4 finalda Almaniya təmsilçisi Sebastian Seyidlini məğlub edib. Yarımfinalda Serbiya təmsilçisi Straxinya Bunçiçlə üz-üzə gəlib. Qarşılaşmadan ipponla qalib ayrılan Səfərov finala yüksəlib. Cüdoçumuz finalda İsrail təmsilçisi Fliker Tala heç bir şans verməyərək əla fənd işlədərək qələbəyə layiq olduğunu nümayiş etdirib. Orxan Səfərov karyerasında ilk dəfə Avropa çempionatında qazandığı qələbəni əsgər salamı ilə qeyd edib. 29 yaşlı idmançı çempionluğunu Azərbaycan Ordusu ilə bölüşüb.
73 kq çəki dərəcəsindəki təmsilçimiz Rüstəm Orucov Klaudio Nunyes Dos Santos (Lüksemburq) və Aleksandru Raykuya (Rumıniya) qalib gəlsə də, 1/4 finalda Laşa Savdatuaşviliyə (Gürcüstan) yenilib. Onun təsəlliverici görüşdəki rəqibi Tohar Butbul (İsrail) olub. Qarşılaşmadan qalib ayrılan Orucov bürünc medal uğrunda görüşdə iştirak hüququ qazanıb. İsveçrə Təmsilçisi Nils Stampı üstələyən Orucov Azərbaycan yığmasına bürünc medal qazandırıb.
Yarışın son günü cüdoçular azarkeşləri yenidən sevindirib. Erkən mərhələdə uduzan idmançılarımız Vətənə əliboş qayıtmamaq üçün təsəlliverici mərhələdə maksimum nəticə göstərib. 90 kq çəki dərəcəsində mübarizə aparan Məmmədəli Mehdiyev türkiyəli Mixael Zqankla, 100 kq-da Zelim Kotsoyev isə bolqarıstanlı Boris Georgiyevlə üz-üzə gəliblər. Hər iki cüdoçu rəqiblərinə qalib gələrək bürünc medala layiq görülüb.
Yeganə qadın cüdoçumuz İrina Kindzerska finala qədər məğlubiyyətsiz irəliləyib. 78 kq-dan yuxarı çəki dərəcəsində yer alan 29 yaşlı idmançı əvvəlcə serbiyalı Milika Zabiçi 89 saniyəyə, yarımfinalda isə ukraynalı Yelizaveta Kalaninanı 67 saniyəyə ipponla üstələyib. Həlledici görüşdə onun rəqibi fransalı Roman Dikko olub. Təəssüf finalda uduzan Kindzerska Azərbaycana gümüş medalla qayıdıb.
Ölkəmizə ən yüksək əyarlı medalı qazandıran Orxan Səfərov təəssüratlarını “Region plus”la bölüşüb. Yeni Avropa çempionumuz qələbəni Azərbaycan Ordusuna həsr etdiyini deyib: “Əvvəllər iki dəfə 60 kq-da çıxış edərkən finaladək yüksəlmiş, lakin hər ikisində də məğlub olaraq, gümüş medalla kifayətlənmişdim. Üçüncü cəhdimdə isə finala çıxdım. Özümə və hamıya söz vermişdim ki, bu dəfə şansımı əldən buraxmayacağam. Çox şadam ki, məndə alındı və istəyimə çatdım. Qələbəmi Azərbaycan xalqına, Ordumuza həsr edirəm. Bir sözlə, qələbəmi ölkəmizin qələbəsinə həsr edirəm. Yadınızdadırsa Macarıstanın paytaxtı Budapeştdəki Böyük Dəbilqədə bürünc medal qazanarkən də əsgər salamı verdim. Bu, qalib Ordumuza, əsgərlərimizə dəstək üçün idi. Cəbhədəki qələbə bizi çox qürurlandırdı. Bütün Azərbaycan xalqı kimi biz də çox sevindik. Şəhidlərimizə Allahdan rəhmət, sağ qalan qazilərimizə isə şəfa diləyirəm.
Ordumuzun qələbəsindən sonra biz idmançıların məsuliyyəti daha çox artıb. Çətin günlərdə qitə birinciliyində qələbə qazanmağı çox istəyirdim. Avropadan olan bütün güclü rəqiblərim burada idi. Koronavirusa rəğmən, hamısı gəlmişdi. Bizim daha güclü rəqiblərimiz olan Yaponiya və Cənubi Koreyadan olan idmançılarla qitə çempionatında qarşılaşa bilmirik. İlk görüşdən final qarşılaşmasınadək hamısı çətin idi. Məsuliyyət, həyəcan var idi. Hansısa dueli xüsusi qeyd etmək istəməzdim”.
Avropa çempionatının nəticələri Beynəlxalq Cüdo Federasiyasının reytinq cədvəlinə təsirsiz ötüşmədi. Praqada bürünc medal qazanan Rüstəm Orucov (73 kq) xal hesabını 6575-ə çatdırıb. 1 pillə irəliləyən təmsilçimiz reytinq cədvəlinin zirvəsinə yüksəlib. Avropa çempionatında gümüşə yiyələnən İrina Kindzerska (+78 kq) da bir addım irəliləyib. O, 5464 xalla dünya 4-cüsüdür.
Beləliklə, Ruslan Maşurenkonun yetirmələri koronavirus pandemiyası dönəmində 2020-ci ildəki son yarışda da ölkəmizin idman şərəfini layiqincə qorudu. Azərbaycanın ümumilikdə 14 təmsilçisindən yarısı ən azı 1/4 finaladək irəliləməyi bacarıb. Kişilərdən Nicat Şıxəlizadə 66 kq, Telman Vəliyev 73 kq, Uşangi Kokauri 100 kq-dan yuxarı, qadınlardan isə Leyla Əliyeva və Aişə Qurbanlı 48 kq, Gültac Məmmədəliyeva 52 kq və Aleksandra-Larisa Florian 57 kq çəkidə mübarizəni erkən dayandırıblar. Təəssüfləndirici məqam kimi adəti üzrə yalnız iddialıların medal qazandığını vurğulamaq olar.
Azərbaycan yığması bu nəticə ilə ümumi komanda hesabında 40 ölkə arasında Fransa (5 qızıl, 3 bürünc), Rusiya (3 qızıl, 3 gümüş, 1 bürünc) və Gürcüstandan (1 qızıl, 1 gümüş, 4 bürünc) sonra 4-cü yeri tutub. Kişilərin yarışında da 4-cü olan yığma qadınların mübarizəsində 8-ci yerlə kifayətlənib.
Qeyd edək ki, pandemiyaya görə Avropanın əksər ölkələrində karantin müddəti artırıldı. Məhz buna görə Beynəlxalq Cüdo Federasiyası dekabrdakı beynəlxalq yarışları təxirə saldı. Cüdo üzrə növbəti beynəlxalq turnir 2021-ci ilin ilk ayında baş tutacaq.

EXCELLENT PERFORMANCE
Despite the COVID-19 pandemic, the International Judo Federation hosted the European Judo Championship in Prague, Czech Republic.
With five medals, the Azerbaijani national team became the fourth strongest team in the continental championship.
Among the women athletes, Irina Kindzerskaya (78 kg) won a silver medal. Among the men judokas Rustam Orujov (73 kg), Mammadali Mehdiyev (90 kg) and Zelym Kotsoiev (100 kg) received bronze medals. Orkhan Safarov (66 kg) was awarded the gold medal.
Gold of Europe
Orkhan Safarov became the strongest judoka of the championship attended by 345 athletes from 40 countries. Over the years, he has become the prize-winner of the European championships several times. But this time he climbed to the highest step of the podium. First, Orkhan knocked out Manuel Lombardo (Italy) and Matej Poliak (Slovakia). Then, in the quarter-finals, Orkhan defeated the German rival Sebastian Seidl. After defeating Strahinja Buncic (Serbia) by ippon in the semifinals, Safarov reached the final, where he left no chances for Israeli Tal Flicker. With a wonderful trick, he proved himself to be the best. Orkhan Safarov dedicated his first victory at the European Championship to the Azerbaijani soldiers saluting them on the tatami. Thus, the 29-year-old athlete shared his joy with the victorious Azerbaijani army.
Another Azerbaijani athlete Rustam Orujov (73 kg) defeated Claudio Nunez Dos Santos (Luxembourg) and Alexander Raiku (Romania). Then, in the quarter-finals, he lost to Lasha Shavdatuashvili from Georgia. After winning the consolation duel with Tohar Butbul (Israel), Rustam got qualified for competing for the bronze medal. After winning the Swiss athlete Nils Stump, Orujov brought the bronze medal for the Azerbaijani national team.
Azerbaijani judokas also made their fans happy on the last day of the competition. Having lost in the early stages of the tournament, they made every effort in consolation matches in order to return to Azerbaijan with medals. Mammadali Mehdiyev (90 kg) won a bronze medal by defeating Michael Zhgank from Turkey, and Zelym Kotsoiev (100 kg) became the bronze medallist after defeating the Bulgarian judoka Boris Georgiev.
Among the women judokas, Irina Kindzerskaya (78 kg) was the only to reach the final stage of the tournament without defeat. The 29-year-old athlete first defeated Milika Zabic (Serbia) in 89 seconds, and then in the quarter-finals she defeated the Ukrainian athlete Elizaveta Kalinina in 67 seconds by Ippon. Irina’s last battle was with the French athlete Romain Diko. Unfortunately, Kindzerskaya lost to her rival and returned to Azerbaijan with a silver medal.
In honour of the valiant army
Orkhan Safarov, who returned home with a gold medal, shared his impressions with our magazine. Our European champion dedicated his victory to the Azerbaijani army: “Earlier, when I was performing in the 60 kg category, I could reach the final stage of the tournament twice, but both times I got a silver medal. This was my third way to the final. I promised myself and everyone that this time I would not miss the chance. I am very glad that everything worked out, and I achieved what I wanted. I dedicate my victory to the Azerbaijani people, our valiant army. If you remember, I made a military salute after winning the bronze medal at the Grand Slam tournament in Budapest. This was to support our victorious army, our valiant soldiers. Victory at the front is a great pride for us. We rejoice together with all our people. May the souls of our martyrs rest in peace. I wish a speedy recovery to all the wounded soldiers and officers of our army.
“After Azerbaijan's victory in the war, we have become many times more responsible for what we do. In those difficult days, I was eager to win the continental championship. The championship was attended by my strongest rivals from Europe. Despite the pandemic, everyone was there. Only the strongest athletes from Japan and South Korea were missing. All the fights were difficult - from the start to the final. I felt responsible and excited."
Ratings table
The International Judo Federation published the results of the European Championship in the table of ratings. The bronze medallist of the Prague championship, Rustam Orujov (73 kg) now has 6,575 points and moved one step up and tops the table. The silver medallist of the continental championship Irina Kindzerskaya has 5,464 points. She has also moved up one notch and is now ranked fourth in the world rankings table.
The team led by Ruslan Mashurenko did their best at the last competition of 2020 despite the coronavirus pandemic. Half of the team (7 of 14 athletes) could reach at least the quarter-finals: Nijat Shikhalizade (66 kg), Telman Veliyev (73 kg), Usangi Kokauri (100 kg), Leyla Aliyeva and Aisha Gurbanli (both 48 kg), Gultaj Mammadaliyeva (52 kg) and Alexandra-Larisa Florian (57 kg). Unfortunately, only the clear contenders won the medals.
With this result, the Azerbaijani national team took the fourth place among 40 participating teams. The strongest team of the championship was the French national team (5 gold and 3 bronze medals); the second strongest was Russia (3, 3, 1) and the third - Georgia (1, 1, 4). Our men's team finished the fourth, while the women's team ranked the eighth.
Due to the pandemic, lockdown periods have been extended in most European countries. That is why the International Judo Federation has postponed the competition scheduled for December. The next international judo tournament will take place in January 2021.