İNTİHARIN 10 ƏLAMƏTİ
«Qələbənin minlərlə atası olur, məğlubiyyət isə hər zaman yetimdir». Bu fikir ABŞ-ın 35-ci prezidenti Con Kennediyə məxsusdur. Ermənistanın Qarabağda sarsıdıcı məğlubiyyətə uğramasından sonra üzləşdiyi daxili-siyasi proseslər bu fikrin nə qədər doğru olduğunu bir daha sübut edir. Məğlubiyyətə görə Ermənistanın siyasi qüvvələrindən heç biri məsuliyyəti üzərinə götürmək istəmir. «Qarabağ klanı»nın təmsilçiləri gözlənildiyi kimi, bütün günahların Nikol Paşinyanda olduğunu deyirlər. Baş nazirin özü isə geniş məqaləsində məğlubiyyətə görə məsuliyyətin heç də yalnız onun üzərinə düşmədiyini sübut etməyə çalışır…
«Özünsən!» üslubunda aparılan diskussiyalar fonunda əsas məqam kölgədə qalır. Söhbət Ermənistanın üzləşdiyi vəziyyətlə bağlı real, soyuq başla aparılmalı olan təhlildən gedir. Bu, İrəvanda revanşist əhvalın getdikcə yüksəlməkdə olduğu indiki şəraitdə xüsusilə təhlükəlidir. Revanşist əhval isə o həddə çatıb ki, artıq Azərbaycanın işğaldan azad etdiyi ərazilərin «qaytarılacağını» artıq Ermənistanın xarici işlər naziri Ara Ayvazyan belə, vəd edir.
Üçüncü ölkələri təmsil edən əksər ekspertin fikrincə, erməni ictimaiyyətində revanşist əhvalı yaradan və gücləndirən əsas səbəblərdən biri də Ermənistanın yalan üzərində qurulmuş rəsmi təbliğatıdır. Əslində, «rəşadətli erməni ordusunun artıq sabah Bakıya çatacağı»na dair qələbə bəyanatlarının ardından noyabrın 10-da imzalanmış sənəd satqınlıq kimi qiymətləndirilir. Belə bir vəziyyətdə erməni ictimaiyyətini, həqiqətən, «satqınlığın» olduğuna inandırmağa çalışırlar, bildirirlər ki, guya əks təqdirdə Qarabağda məğlubiyyətdən, artıq Zəngəzurda belə, ərazilərin boşaldılmasından qaçmaq olardı. Belə vəziyyətdə revanşist əhvalın getdikcə yüksəlməsi tamamilə anlaşılandır.
Erməni revanşizmi artıq o həddə çatıb ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev işğaldan azad olunmuş Qubadlı rayonuna ötən ilin son günlərində etdiyi səfər zamanı xəbərdarlığa belə, ehtiyac duyub: «Biz Ermənistan faşist dövlətinin, terror dövlətinin belini qırdıq və bu gün məcbur olub, bizim qabağımızda diz çöküb və düzgün nəticə çıxarmalıdır. Ermənistan cəmiyyəti düzgün nəticə çıxarmalıdır. Revanş hissi ilə yaşayacaqlarsa, onların axırı pis olacaq. Əgər o tərəfdən buraya bir güllə atılsa, - 5 kilometrdir buradan Ermənistan sərhədinə, - onları elə günə salarıq ki, ümumiyyətlə, öz adlarını unudarlar».
Deyəsən, Ermənistanın revanşist planlarının müəllifləri real qüvvələr nisbətini və ölkələrinin üzləşdiyi məğlubiyyətin miqyasını unudurlar.
Zərbədən özünə gəlmək
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin hesablamasına görə, erməni tərəfinin silah-sursat və texnika itkisi baxımından üzləşdiyi maddi zərər 4,8 milyard dollardır.
Ekspertlər Ermənistanın 2021-ci il üçün dövlət büdcəsinin 218 milyard dram, yəni, təxminən, 430 milyon dollar olduğunu xatırladır. Belə vəziyyətdə «itirilmişlər»in bərpası haqda düşünməyə belə, dəymir. Üstəlik, erməni hərbçilərinin geri çəkilərək yerləşdiyi yeni sərhədlərdə mühəndis istehkamları da qurulmalıdır. Siyahını uzatmaq da olar.
Ermənistanın sabiq baş naziri Qrant Baqratyan da eyni fikirdədir: «Ordu yoxdur! Bu, sadəcə, məğlubiyyət yox, darmadağın olmaqdır!» Onun sözlərinə görə, Ermənistan ordusunun 80%-i darmadağın edilib.
Ermənistan, əlbəttə ki, xarici dost və himayədarlarından yenidən silah hədiyyə almağa bel bağlaya bilər. Lakin birincisi, kimsə onlara silah-sursat üçün birdən-birə 5 milyard dollar verən deyil. İkincisi, səxavətli bəxşiş verənlər, yəqin ki, hədiyyə olunmuş texnikanın Bakı küçələrində hərbi qənimət kimi nümayiş etdirilməsi riskini də nəzərə almalı olacaqlar – bu, həm də onların imicinə zərbə olacaq. Üçüncüsü, sadəcə silah alınması kifayət deyil. Alınacaq yeni silahlar öyrənilməli, Azərbaycan dronları və artilleriyasının zərbələri nəticəsində sayı xeyli azalmış hərbi kadrların yerinə yeniləri hazırlanmalı, təlimlər keçilməlidir və s…
Bundan başqa, İrəvan bir məqamı da nəzərə almalıdır. Söhbət onun hərbi-texniki sahədə geri qalmasından gedir. Hərbi ekspertlər hələ hərbi əməliyyatların qızğın vaxtında bildirirdilər ki, «Qarabağda XX əsrə aid Ermənistan ordusu XXI əsrə aid Azərbaycan Silahlı Qüvvələrilə qarşı-qarşıya qalıb». Başqa sözlə, Ermənistan XX əsrə aid silahlarla döyüşür, elə həmin dövrün döyüş taktikalarından istifadə edirdi. Azərbaycan isə ən müasir hərbi texnologiyalardan son dərəcə effektiv istifadə etməkdə idi – müxtəlif modifikasiyalı pilotsuz uçuş aparatlarından tutmuş, yüksək dəqiqlikli raketlərədək.
Diplomatik iflas
Bütün bunlarla yanaşı, Ermənistanın bütün istiqamətlər üzrə xarici siyasətdəki iflası da öz yerində. İrəvanın gözləntilərinin əksinə olaraq, «kabab inqilabı» onunla Qərb arasında etibarlı körpünün qurulmasına səbəb olmayıb. Qərb sərhədlərinin Rusiya hərbçiləri tərəfindən qorunduğu, ərazisində Rusiya hərbi bazasının yerləşdiyi, bütün infrastrukturunun Rusiyanın mülkiyyətində olduğu ölkəyə ciddi siyasi investisiyalar qoymağa tələsməyib. «Rəngli inqilab»ın xarici görüntü effekti siyasi oriyentasiyanı Qərbə doğru dəyişmək üçün kifayət etməsə də, Moskva ilə münasibətlərin korlanması üçün  artıqlaması ilə bəs edib. Doğrudur, Rusiya Ermənistanla münasibətlərdə müttəfiqlik öhdəliklərinə ciddi şəkildə əməl edib və edir. Amma İrəvanın xətrinə ciddi riskə getmək…
İndisə vəziyyət daha da pisdir. Azərbaycan sadəcə işğalçını öz ərazisindən çıxarmayıb. O, dövlətçilik baxımından əsl kamillik imtahanı verib və bu, artıq ayrı-ayrı dövlətləri Bakının maraqlarına daha ciddi yanaşmağa məcbur edir. Üstəlik, Türkiyə də regionda mövqeyini dəfələrlə gücləndirib və o, Rusiya ilə münaqişə yox, razılaşma ssenarisi üzrə hərəkət edir. Bütün bunlar Ermənistan üçün, sözün əsl mənasında, siyasi kabusdur.
«Yağ əvəzinə revanşizm»
Hərbi əməliyyatlar Ermənistan ərazisinə keçməyib. Odur ki, onun dağıntıları təmizləmək, kommunikasiyaları bərpa etmək və s. kimi işi yoxdur. Amma ekspertlərin də dediyi kimi, müharibə nəticəsində Ermənistan iqtisadiyyatı darmadağın olub. Müasir dünyada hərbi əməliyyatlar bahalı işdir. Üstəlik, indi Ermənistan həlak olmuş və əlilə çevrilmiş əsgərlərinin ailələri üçün sosial öhdəliklərə əməl etməli, vaxtilə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə köçürülmüş, indisə oradan qaçmış vətəndaşlarını «yerbəyer» etməlidir…
Ermənistanda iqtisadi problemlər çoxdan, hələ Nikol Paşinyanın hakimiyyətə gəlişindən əvvəl baş qaldırmışdı. Üstəlik, ölkə öz təcavüzkar siyasəti nəticəsində özünü təcrid vəziyyətə salıb – bölgədəki neft-qaz boruları Ermənistan ərazisindən yan keçir, onun ərazisindən keçən dəmir yolu istifadəsiz qalıb və s. İndi Azərbaycan, Ruciya və Ermənistan arasında imzalanmış üçtərəfli bəyannamə, əlbəttə ki, kommunikasiyaların açılmasına imkan verir. Lakin revanşizm istəyi bu şansın da üzərindən xətt çəkə bilər. Qatarlar sərhədləri aşan dəmir yolu ilə hərəkət edir. Bu dəmir yollarının işləməsi üçün isə həmin sərhədlər tanınmalıdır. Ermənistan buna hazır olmazsa, iqtisadi dirçəliş şansını itirəcək…
Ermənistanda hələ Nikol Paşinyanın «kabab inqilabı» ərəfəsində kifayət qədər ciddi təlaşla bildirirdilər ki, ölkənin iqtisadi «təhlükəsizlik yastığı» yoxdur. Ölkənin qızıl ehtiyatını satıb bitiriblər və yalnız bunun özü son dərəcə ciddi problemdir. Amma bu da son deyil.
«Çörək, qızıl, müharibə»
Samvel Qasparovun Rusiyadakı vətəndaş müharibəsinə həsr olunmuh, efirlərə 1980-ci illərdə çıxmış filmi «Çörək, qızıl, naqan» adlanır. Filmin adını bir qədər dəyişərək «Çörək, qızıl, müharibə» qoysaq, Ermənistanın Azərbaycanla son savaşdan sonra üzləşdiyi iqtisadi itkiləri tam xarakterizə etmiş olarıq.
Hələ dekabrın əvvəlində Qarabağdakı qanunsuz rejimin rəhbərliyinə istinadən bir sıra rəqəmlər açıqlanmışdı. Məsələn, Qarabağda ermənilər illər boyu 7 min hektar ərazidə əkin-biçin aparırmış, bağçılıqla məşğul olurmuş. İndi bölgənin erməni əhalinin yaşadığı hissəsində bunun təxminən 2 min hektarı qalıb. Bu, əvvəlki ərazinin uzağı 30%-i deməkdir. Demək, daha onlar gözlədikləri qədər nar, xurma, üzüm əldə edə bilməyəcəklər… Eyni sözləri taxıl və paxla sahələri haqda da söyləmək mümkündür. İşğal olunmuş Azərbaycan ərazilərinin 100 min hektarlıq hissəsində payız və yaz əkini aparılırmış – o cümlədən dənli, paxlalı və yağlı bitkilər. İndisə həmin ərazilərin 70%-i ermənilərin nəzarətindən çıxıb. Əgər əvvəllər Ermənistana taxıl Qarabağdan daşınırdısa, indi Rusiya sülhməramlılarının nəzarətində olan «bir tikə» ərazi heç öz-özünü dolandırmaq iqtidarında deyil.
Bütün bunların fonunda Ermənistanın sabiq baş naziri Qrant Baratyan qorxducu proqnozlarla yadda qalır: «Martda, apreldə, mayda biz aclıqla üzləşə bilərik. Mən hələ ki, yaxşı heç nə görmürəm. Minlərlə hektar şumluq ərazilərə, otlaqları, buğda zəmilərini itirmişik».
Ermənistan xüsusilə faydalı qazıntı yataqlarının, o cümlədən qızıl yataqlarının itirilməsini hiss edəcək. Onların vəhşi talançılığı Ermənistan büdcəsinə ciddi vəsait gətirirdi. İndisə bu «qızıl çayı» quruyur. Nəzərə alsaq ki, Ermənistanda hələ 2013-cü ildə hər onuncu şagird dərsə ac yollanırdı, Qrant Baqratyanı vəziyyəti dramatikləşdirməkdə günahlandırmaq mümkün deyil.
«Erməni defisiti»
Nəhayət, Ermənistanın köhnə problemlərindən olan demoqrafik vəziyyət. Bu yerdə «qara yumor»a aid məşhur lətifə yada düşür: «Saxara səhrasında sosializm qurmağa  başlayarlarsa, nə olacaq? Qum defisiti. Ermənistanda hakimiyyətə populistlər gələrsə, nə baş verəcək? Erməni defisiti». Bu gün Ermənistan əhalisinin sayı 1978-ci ildə olduğu qədərdir. Üstəlik o, davamlı olaraq azalmaqdadır.
Tanınmış azərbaycanlı politoloq İlqar Vəlizadə öz hesablamalarında xatırladır ki, Azərbaycan əhalisinin 2020-ci il oktyabrın 1-nə olan sayı 10 116 292 nəfərdir. Yəni ilin əvvəlindən ölkə əhalisinin sayı 49 184 nəfər və ya 0,5% artıb. Politoloq fikrini belə davam etdirir: «Məlum olduğu kimi, demoqrafik göstəricilər ölkənin öz regionunun xəritəsindəki rolunu və yerini müəyyənləşdirən ciddi faktordur. O, ölkənin iqtisadi, hərbi potensialını, yaxın və orta perspektiv üçün onun nüfuz dərəcəsini də göstərir». Vəlizadə onu da xatırladır ki, ermənilər demoqrafik mənada faktiki olaraq, azərbaycanlı əhalinin mühasirəsindədir. Ermənistan Respublikasının xarici sərhədinin üçdə ikisi Azərbaycan Respublikası ilədirsə, demoqrafik baxımdan bu, 80%-dən çoxdur. Buraya etnik türkləri də əlavə etsək, söhbət sərhədin 90%-dən çoxundan gedəcək.
Müharibə, iqtisadi qarışıqlıq və siyasi qeyri-sabitlik, yəqin ki, Ermənistandan kütləvi axını daha da gücləndirəcək. Ermənistan rəhbərliyinin revanş planları quracağı təqdirdə bu, xüsusilə qaçılmaz olacaq.

TEN SIGNS OF A SUICIDER
“Victory has a thousand fathers, but defeat is an orphan” is a quote attributed to the 35th US President John F. Kennedy. Internal political processes in Armenia after the shameful military defeat in Garabagh once again confirm the relevance of these words. None of the Armenian political bosses wants to take responsibility for the defeat. The members of the so called Garabagh Clan blame Nikol Pashinyan for everything, while the latter came out with a lengthy article trying to prove himself not being the only responsible person for the defeat...
But beneath this ‘the same to you’ discussion lies the main thing - a real, cool-head analysis of the situation in Armenia. It is especially important amid the current dangerous growth of revanchist sentiments in Yerevan, where Armenian Foreign Minister Ara Ayvazyan promises to ‘take back’ the territories liberated by Azerbaijan.
Many third-party experts believe that the Armenian society is being pushed to the growth of revanchism also through the wave of official Armenian propaganda. Indeed, after the victorious reports, statements about “the valiant Armenian army entering Baku tomorrow,” the capitulation signed on November 10 is regarded as a betrayal of Armenian national interests. In addition, the assurances of a "betrayal" unobtrusively lead the Armenian audience to the idea that it was possible to avoid the defeat in Garabagh and the need to liberate the territories in Zangezur. This explains the growth of revanchist sentiments in Armenia very well.
Armenian revanchism has already reached a point that made the Azerbaijani President Ilham Aliyev warn the Armenian authorities in the last days of the past year during his trip to the liberated district of Gubadli: “We have broken the backbone of the Armenian fascist and terrorist state. We forced them to kneel before us. They must draw the right lessons. Revanchist sentiments will not make them any good. Even a single shot from the other side is enough for us to make them forget their names. After all, the border with Armenia is just five kilometres away."
Apparently, the authors of Armenia's revanchist plans have forgotten about the real balance of power and the scale of their country's defeat.
Recovering from the blow
According to the estimates of the Azerbaijan State Economic University, Armenia suffered $4.8 billion due to the loss of weapons and equipment during the 44-day war in Garabagh.
Experts also note that the military budget of Armenia in 2021 will reach 218 billion drams (about $430 million). This money will definitely render any attempts to recover from the loss useless. Armenia also needs funds for the construction of engineering fortifications on the new border line with Azerbaijan. The list can be expanded.
The former Armenian Prime Minister Hrant Bagratyan has come up with a similar assessment: “We have no army. This is a crushing defeat to say the least”. According to Bagratyan, the Armenian army has been destroyed by 80%.
Perhaps, Armenian authorities expect to get weapons again as a gift from their foreign friends and patrons. But, firstly, no one is going to give away $5 billion just for the sake of a simple gesture. Secondly, generous donors will have to think twice before presenting such gifts to Armenia, given the risk of compromising their own image when they see their donated weapons and equipment demonstrated on the streets of Baku. Finally, it is not enough just to buy weapons. They require trained military personnel, which has been seriously damaged after the strikes of Azerbaijani drones and artillery on Armenian positions and command posts...
Moreover, Yerevan also needs to consider filling in the gaps in the military technical field. As military experts noted during the war, "in Garabagh, the Armenian army of the 20th century clashed with the Azerbaijani army of the 21st century." Armenia fought with weapons of the twentieth century and followed the tactics of the same period. At the same time, Azerbaijan has very effectively used the most modern military technologies from various drones to high-precision missiles.
Diplomatic failure
Armenia has also the war in foreign policy. Contrary to the hopes of Yerevan, the ‘barbecue revolution’ has failed in building reliable bridges with the West, which has not rushed to invest substantial political investments in a country with a Russian military base deployed on its territory, with borders guarded by the Russian military and with all the infrastructure owned by Russian companies. The external effects of the colour revolution were not enough for the political reorientation to the West. But they were enough to spoil the relations with Moscow. In fact, Russia has honestly fulfilled and continues to fulfil its allied obligations towards Armenia, but is obviously reluctant to take serious risks on Armenia’s behalf.
Now the situation is even worse. Azerbaijan not only kicked the invaders out of its territory, but also passed a serious test for maturity as a state, making the other players to take into account the interests of Baku at a completely new level. Turkey has significantly strengthened its positions in the region. And it acts not according to a conflict scenario, but according to a contractual scenario with Russia. The ongoing events look like a political nightmare for Armenia.
Revanchism instead of butter
The war did not touch the territory of Armenia. It is not going to clean up the territory, restore communications, etc. Nevertheless, experts are confident that the Armenian economy was essentially destroyed as a result of the war. Fighting in the modern world is expensive. Moreover, Armenia now has to to fulfil social obligations to the families of the dead and invalid soldiers, to accommodate the citizens, who had to flee from the occupied Azerbaijani lands to settle back in Armenia...
Armenia has long been suffering from economic problems, even before Nikol Pashinyan came to power. In addition, as a result of the aggressive Armenian policy, the country has found itself in isolation. Oil and gas pipelines bypass its territory, with the railways system blocked. The signing of the trilateral statement is a chance to unblock the communications. But it’s a chance that Armenia can lose again due to revanchism. Trains run on rails and cross the borders. To make the railways work, these borders must be recognized. And if Armenia is not ready for this... the odds are Yerevan misses the chance for economic reanimation.
Even before the Pashinyan administration, there were alarming signals demonstrating the lack of economic safety in Armenia. The gold reserves were sold back in the 2000s. This is a very big problem on its own. But there are other serious problems as well.
Bread, gold, war
Bread, Gold, Revolver is the title of the film by Samvel Gasparov released back in 1980, which takes place during the Russian civil war. A paraphrase of the title – bread, gold, war – best describes the economic losses of Armenia after the liberation of the occupied territories of Azerbaijan. Back in early December, the following indicators were published with reference to the sources at the top of the illegal regime of Garabagh. Of 7,000 hectares of gardens in Garabagh, only about 2,000 hectares remained in the Armenian-populated regions - no more than 30% of the previous area. This means that there will be shortage of pomegranate, persimmon, grapes... The same is true for cereals and legumes. Autumn and spring sowing was carried out on the occupied Azerbaijani lands on 100 thousand hectares, including cereals, legumes and oilseeds. Now the Armenian side no longer controls 70% of the area. And if earlier the grain from Garabagh was supplied to Armenia, now the ‘stub’ controlled by Russian peacekeepers is not even able to feed itself.
The former Prime Minister of Armenia Hrant Bagratyan voiced a frightening forecast: “We may have a famine in March, April, and May. I don't see anything good yet. We have lost thousands of hectares of arable lands, pastures, and wheat fields,” he said.
The loss of control over mineral deposits, including gold, is especially tangible for Armenia. Their predatory plunder ensured the inflow of substantial sums into the Armenian budget. And now this ‘golden stream’ is drying up. If we take into account that in 2013 every tenth schoolchild in Armenia came to class hungry because they had no food at home, then Hrant Bagratyan can hardly be blamed for exaggerating the picture.
Deficit of Armenians
Finally, Armenia is also suffering from another old problem – demography. It sounds like an anecdote: “What will happen to the Sahara desert if they start building socialism there? - Shortage of sand. What will happen to Armenia if populists come to power there? - Deficit of Armenians.” The population of Armenia today is the same as in 1978, and it continues to decline steadily.
The well-known Azerbaijani political scientist Ilgar Velizade recalls that as of October 1, 2020, the population of Azerbaijan reached 10,116,292 people, having increased from the beginning of the year by 49,184 people, or 0.5%. And he adds: “Demographic indicators are serious in that they determine the role and place of the country on the map of its region. They show both the economic and military potential of the country, the degree of its influence in the short and medium term”. He also said that in demographic terms, the Armenians are actually "surrounded" by the Azerbaijani population. And if the two-thirds of the Republic of Armenia borders with the Republic of Azerbaijan, then in demographic terms, more than 80% of the Armenian population is in contact with Azerbaijanis. If we add ethnic Turks to them, we will have more than 90% of the borders.
It is quite predictable that the war, economic turmoil and political instability will only boost the mass exodus from Armenia. All the more so if Armenian authorities have plans for revenge.