İNTİHARIN 10 ƏLAMƏTİ
«Qələbənin minlərlə atası olur, məğlubiyyət isə hər zaman yetimdir». Bu fikir ABŞ-ın 35-ci prezidenti Con Kennediyə məxsusdur. Ermənistanın Qarabağda sarsıdıcı məğlubiyyətə uğramasından sonra üzləşdiyi daxili-siyasi proseslər bu fikrin nə qədər doğru olduğunu bir daha sübut edir. Məğlubiyyətə görə Ermənistanın siyasi qüvvələrindən heç biri məsuliyyəti üzərinə götürmək istəmir. «Qarabağ klanı»nın təmsilçiləri gözlənildiyi kimi, bütün günahların Nikol Paşinyanda olduğunu deyirlər. Baş nazirin özü isə geniş məqaləsində məğlubiyyətə görə məsuliyyətin heç də yalnız onun üzərinə düşmədiyini sübut etməyə çalışır…
«Özünsən!» üslubunda aparılan diskussiyalar fonunda əsas məqam kölgədə qalır. Söhbət Ermənistanın üzləşdiyi vəziyyətlə bağlı real, soyuq başla aparılmalı olan təhlildən gedir. Bu, İrəvanda revanşist əhvalın getdikcə yüksəlməkdə olduğu indiki şəraitdə xüsusilə təhlükəlidir. Revanşist əhval isə o həddə çatıb ki, artıq Azərbaycanın işğaldan azad etdiyi ərazilərin «qaytarılacağını» artıq Ermənistanın xarici işlər naziri Ara Ayvazyan belə, vəd edir.
Üçüncü ölkələri təmsil edən əksər ekspertin fikrincə, erməni ictimaiyyətində revanşist əhvalı yaradan və gücləndirən əsas səbəblərdən biri də Ermənistanın yalan üzərində qurulmuş rəsmi təbliğatıdır. Əslində, «rəşadətli erməni ordusunun artıq sabah Bakıya çatacağı»na dair qələbə bəyanatlarının ardından noyabrın 10-da imzalanmış sənəd satqınlıq kimi qiymətləndirilir. Belə bir vəziyyətdə erməni ictimaiyyətini, həqiqətən, «satqınlığın» olduğuna inandırmağa çalışırlar, bildirirlər ki, guya əks təqdirdə Qarabağda məğlubiyyətdən, artıq Zəngəzurda belə, ərazilərin boşaldılmasından qaçmaq olardı. Belə vəziyyətdə revanşist əhvalın getdikcə yüksəlməsi tamamilə anlaşılandır.
Erməni revanşizmi artıq o həddə çatıb ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev işğaldan azad olunmuş Qubadlı rayonuna ötən ilin son günlərində etdiyi səfər zamanı xəbərdarlığa belə, ehtiyac duyub: «Biz Ermənistan faşist dövlətinin, terror dövlətinin belini qırdıq və bu gün məcbur olub, bizim qabağımızda diz çöküb və düzgün nəticə çıxarmalıdır. Ermənistan cəmiyyəti düzgün nəticə çıxarmalıdır. Revanş hissi ilə yaşayacaqlarsa, onların axırı pis olacaq. Əgər o tərəfdən buraya bir güllə atılsa, - 5 kilometrdir buradan Ermənistan sərhədinə, - onları elə günə salarıq ki, ümumiyyətlə, öz adlarını unudarlar».
Deyəsən, Ermənistanın revanşist planlarının müəllifləri real qüvvələr nisbətini və ölkələrinin üzləşdiyi məğlubiyyətin miqyasını unudurlar.
Zərbədən özünə gəlmək
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin hesablamasına görə, erməni tərəfinin silah-sursat və texnika itkisi baxımından üzləşdiyi maddi zərər 4,8 milyard dollardır.
Ekspertlər Ermənistanın 2021-ci il üçün dövlət büdcəsinin 218 milyard dram, yəni, təxminən, 430 milyon dollar olduğunu xatırladır. Belə vəziyyətdə «itirilmişlər»in bərpası haqda düşünməyə belə, dəymir. Üstəlik, erməni hərbçilərinin geri çəkilərək yerləşdiyi yeni sərhədlərdə mühəndis istehkamları da qurulmalıdır. Siyahını uzatmaq da olar.
Ermənistanın sabiq baş naziri Qrant Baqratyan da eyni fikirdədir: «Ordu yoxdur! Bu, sadəcə, məğlubiyyət yox, darmadağın olmaqdır!» Onun sözlərinə görə, Ermənistan ordusunun 80%-i darmadağın edilib.
Ermənistan, əlbəttə ki, xarici dost və himayədarlarından yenidən silah hədiyyə almağa bel bağlaya bilər. Lakin birincisi, kimsə onlara silah-sursat üçün birdən-birə 5 milyard dollar verən deyil. İkincisi, səxavətli bəxşiş verənlər, yəqin ki, hədiyyə olunmuş texnikanın Bakı küçələrində hərbi qənimət kimi nümayiş etdirilməsi riskini də nəzərə almalı olacaqlar – bu, həm də onların imicinə zərbə olacaq. Üçüncüsü, sadəcə silah alınması kifayət deyil. Alınacaq yeni silahlar öyrənilməli, Azərbaycan dronları və artilleriyasının zərbələri nəticəsində sayı xeyli azalmış hərbi kadrların yerinə yeniləri hazırlanmalı, təlimlər keçilməlidir və s…
Bundan başqa, İrəvan bir məqamı da nəzərə almalıdır. Söhbət onun hərbi-texniki sahədə geri qalmasından gedir. Hərbi ekspertlər hələ hərbi əməliyyatların qızğın vaxtında bildirirdilər ki, «Qarabağda XX əsrə aid Ermənistan ordusu XXI əsrə aid Azərbaycan Silahlı Qüvvələrilə qarşı-qarşıya qalıb». Başqa sözlə, Ermənistan XX əsrə aid silahlarla döyüşür, elə həmin dövrün döyüş taktikalarından istifadə edirdi. Azərbaycan isə ən müasir hərbi texnologiyalardan son dərəcə effektiv istifadə etməkdə idi – müxtəlif modifikasiyalı pilotsuz uçuş aparatlarından tutmuş, yüksək dəqiqlikli raketlərədək.
Diplomatik iflas
Bütün bunlarla yanaşı, Ermənistanın bütün istiqamətlər üzrə xarici siyasətdəki iflası da öz yerində. İrəvanın gözləntilərinin əksinə olaraq, «kabab inqilabı» onunla Qərb arasında etibarlı körpünün qurulmasına səbəb olmayıb. Qərb sərhədlərinin Rusiya hərbçiləri tərəfindən qorunduğu, ərazisində Rusiya hərbi bazasının yerləşdiyi, bütün infrastrukturunun Rusiyanın mülkiyyətində olduğu ölkəyə ciddi siyasi investisiyalar qoymağa tələsməyib. «Rəngli inqilab»ın xarici görüntü effekti siyasi oriyentasiyanı Qərbə doğru dəyişmək üçün kifayət etməsə də, Moskva ilə münasibətlərin korlanması üçün  artıqlaması ilə bəs edib. Doğrudur, Rusiya Ermənistanla münasibətlərdə müttəfiqlik öhdəliklərinə ciddi şəkildə əməl edib və edir. Amma İrəvanın xətrinə ciddi riskə getmək…
İndisə vəziyyət daha da pisdir. Azərbaycan sadəcə işğalçını öz ərazisindən çıxarmayıb. O, dövlətçilik baxımından əsl kamillik imtahanı verib və bu, artıq ayrı-ayrı dövlətləri Bakının maraqlarına daha ciddi yanaşmağa məcbur edir. Üstəlik, Türkiyə də regionda mövqeyini dəfələrlə gücləndirib və o, Rusiya ilə münaqişə yox, razılaşma ssenarisi üzrə hərəkət edir. Bütün bunlar Ermənistan üçün, sözün əsl mənasında, siyasi kabusdur.
«Yağ əvəzinə revanşizm»
Hərbi əməliyyatlar Ermənistan ərazisinə keçməyib. Odur ki, onun dağıntıları təmizləmək, kommunikasiyaları bərpa etmək və s. kimi işi yoxdur. Amma ekspertlərin də dediyi kimi, müharibə nəticəsində Ermənistan iqtisadiyyatı darmadağın olub. Müasir dünyada hərbi əməliyyatlar bahalı işdir. Üstəlik, indi Ermənistan həlak olmuş və əlilə çevrilmiş əsgərlərinin ailələri üçün sosial öhdəliklərə əməl etməli, vaxtilə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə köçürülmüş, indisə oradan qaçmış vətəndaşlarını «yerbəyer» etməlidir…
Ermənistanda iqtisadi problemlər çoxdan, hələ Nikol Paşinyanın hakimiyyətə gəlişindən əvvəl baş qaldırmışdı. Üstəlik, ölkə öz təcavüzkar siyasəti nəticəsində özünü təcrid vəziyyətə salıb – bölgədəki neft-qaz boruları Ermənistan ərazisindən yan keçir, onun ərazisindən keçən dəmir yolu istifadəsiz qalıb və s. İndi Azərbaycan, Ruciya və Ermənistan arasında imzalanmış üçtərəfli bəyannamə, əlbəttə ki, kommunikasiyaların açılmasına imkan verir. Lakin revanşizm istəyi bu şansın da üzərindən xətt çəkə bilər. Qatarlar sərhədləri aşan dəmir yolu ilə hərəkət edir. Bu dəmir yollarının işləməsi üçün isə həmin sərhədlər tanınmalıdır. Ermənistan buna hazır olmazsa, iqtisadi dirçəliş şansını itirəcək…
Ermənistanda hələ Nikol Paşinyanın «kabab inqilabı» ərəfəsində kifayət qədər ciddi təlaşla bildirirdilər ki, ölkənin iqtisadi «təhlükəsizlik yastığı» yoxdur. Ölkənin qızıl ehtiyatını satıb bitiriblər və yalnız bunun özü son dərəcə ciddi problemdir. Amma bu da son deyil.
«Çörək, qızıl, müharibə»
Samvel Qasparovun Rusiyadakı vətəndaş müharibəsinə həsr olunmuh, efirlərə 1980-ci illərdə çıxmış filmi «Çörək, qızıl, naqan» adlanır. Filmin adını bir qədər dəyişərək «Çörək, qızıl, müharibə» qoysaq, Ermənistanın Azərbaycanla son savaşdan sonra üzləşdiyi iqtisadi itkiləri tam xarakterizə etmiş olarıq.
Hələ dekabrın əvvəlində Qarabağdakı qanunsuz rejimin rəhbərliyinə istinadən bir sıra rəqəmlər açıqlanmışdı. Məsələn, Qarabağda ermənilər illər boyu 7 min hektar ərazidə əkin-biçin aparırmış, bağçılıqla məşğul olurmuş. İndi bölgənin erməni əhalinin yaşadığı hissəsində bunun təxminən 2 min hektarı qalıb. Bu, əvvəlki ərazinin uzağı 30%-i deməkdir. Demək, daha onlar gözlədikləri qədər nar, xurma, üzüm əldə edə bilməyəcəklər… Eyni sözləri taxıl və paxla sahələri haqda da söyləmək mümkündür. İşğal olunmuş Azərbaycan ərazilərinin 100 min hektarlıq hissəsində payız və yaz əkini aparılırmış – o cümlədən dənli, paxlalı və yağlı bitkilər. İndisə həmin ərazilərin 70%-i ermənilərin nəzarətindən çıxıb. Əgər əvvəllər Ermənistana taxıl Qarabağdan daşınırdısa, indi Rusiya sülhməramlılarının nəzarətində olan «bir tikə» ərazi heç öz-özünü dolandırmaq iqtidarında deyil.
Bütün bunların fonunda Ermənistanın sabiq baş naziri Qrant Baratyan qorxducu proqnozlarla yadda qalır: «Martda, apreldə, mayda biz aclıqla üzləşə bilərik. Mən hələ ki, yaxşı heç nə görmürəm. Minlərlə hektar şumluq ərazilərə, otlaqları, buğda zəmilərini itirmişik».
Ermənistan xüsusilə faydalı qazıntı yataqlarının, o cümlədən qızıl yataqlarının itirilməsini hiss edəcək. Onların vəhşi talançılığı Ermənistan büdcəsinə ciddi vəsait gətirirdi. İndisə bu «qızıl çayı» quruyur. Nəzərə alsaq ki, Ermənistanda hələ 2013-cü ildə hər onuncu şagird dərsə ac yollanırdı, Qrant Baqratyanı vəziyyəti dramatikləşdirməkdə günahlandırmaq mümkün deyil.
«Erməni defisiti»
Nəhayət, Ermənistanın köhnə problemlərindən olan demoqrafik vəziyyət. Bu yerdə «qara yumor»a aid məşhur lətifə yada düşür: «Saxara səhrasında sosializm qurmağa  başlayarlarsa, nə olacaq? Qum defisiti. Ermənistanda hakimiyyətə populistlər gələrsə, nə baş verəcək? Erməni defisiti». Bu gün Ermənistan əhalisinin sayı 1978-ci ildə olduğu qədərdir. Üstəlik o, davamlı olaraq azalmaqdadır.
Tanınmış azərbaycanlı politoloq İlqar Vəlizadə öz hesablamalarında xatırladır ki, Azərbaycan əhalisinin 2020-ci il oktyabrın 1-nə olan sayı 10 116 292 nəfərdir. Yəni ilin əvvəlindən ölkə əhalisinin sayı 49 184 nəfər və ya 0,5% artıb. Politoloq fikrini belə davam etdirir: «Məlum olduğu kimi, demoqrafik göstəricilər ölkənin öz regionunun xəritəsindəki rolunu və yerini müəyyənləşdirən ciddi faktordur. O, ölkənin iqtisadi, hərbi potensialını, yaxın və orta perspektiv üçün onun nüfuz dərəcəsini də göstərir». Vəlizadə onu da xatırladır ki, ermənilər demoqrafik mənada faktiki olaraq, azərbaycanlı əhalinin mühasirəsindədir. Ermənistan Respublikasının xarici sərhədinin üçdə ikisi Azərbaycan Respublikası ilədirsə, demoqrafik baxımdan bu, 80%-dən çoxdur. Buraya etnik türkləri də əlavə etsək, söhbət sərhədin 90%-dən çoxundan gedəcək.
Müharibə, iqtisadi qarışıqlıq və siyasi qeyri-sabitlik, yəqin ki, Ermənistandan kütləvi axını daha da gücləndirəcək. Ermənistan rəhbərliyinin revanş planları quracağı təqdirdə bu, xüsusilə qaçılmaz olacaq.

10 ПРИЗНАКОВ САМОУБИЙЦЫ
«У победы тысяча отцов, поражение всегда сирота» - авторство этого выражения приписывают 35-му президенту США Джону Кеннеди. Внутриполитические процессы в Армении после тяжелейшего военного разгрома в Карабахе полностью подтверждают справедливость этих слов. Принимать на себя ответственность за поражение не хочется никому из ереванских политических бонз. Представители «карабахского клана» ожидаемо обвиняют во всем Никола Пашиняна. Сам же он выступает с пространной статьей, где пытается доказать, что ответственность за поражение несет не только он…
За этой дискуссией в стиле «сам такой» затушевывается главное - реальный, на холодную голову, анализ ситуации, в которой оказалась Армения. Что особенно актуально на фоне нынешнего опасного роста в Ереване реваншистских настроений, где «вернуть» территории, освобожденные Азербайджаном от оккупантов, обещает уже и глава МИД Армении Ара Айвазян.
По мнению многих экспертов третьих стран, к росту реваншизма армянское общество подталкивает не в последнюю очередь вал фейков, который обрушила на аудиторию официальная армянская пропаганда. В самом деле, после победных реляций, заявлений в стиле «доблестная армянская армия уже завтра войдет в Баку» подписанная 10 ноября капитуляция воспринимается как предательство. К тому же армянскую аудиторию старательно уверяют, что имело место «предательство», и ненавязчиво подводят к мысли, что поражения в Карабахе и необходимости освобождать территории уже и в Зангезуре, якобы, можно было бы избежать. В такой ситуации рост реваншистских настроений вполне объясним.
Армянский реваншизм уже дошел до той черты, что Президент Азербайджана Ильхам Алиев в последние дни ушедшего года в ходе своей поездки в освобожденный Губадлинский район предупредил: «Мы сломали хребет армянскому фашистскому государству, террористическому государству, и сегодня они вынуждены встать перед нами на колени, они должны сделать правильный вывод. Армянское общество должно сделать правильный вывод. Если они будут жить реваншистскими чувствами, то их конец будет плохим. Если сюда с той стороны будет выпущена хоть одна пуля, - отсюда до границы с Арменией 5 километров, - мы приведем их в такое состояние, что они забудут свои имена».
Авторы реваншистских планов Армении, судя по всему, позабыли о реальном раскладе сил и о масштабе поражения своей страны.
Оправиться от удара
По подсчетам Азербайджанского государственного экономического университета, материальный ущерб армянской стороны от потерь оружия и техники достиг $4,8 млрд.
При этом, отмечают эксперты, военный бюджет Армении на 2021 год составит 218 млрд. драмов, то есть около $430 млн. При таких деньгах восстановить «утраченное» - нечего и думать. Нужны средства еще и на возведение инженерных укреплений на новых рубежах, куда откатилось армянское воинство. Перечислять можно долго.
Такую же оценку высказал бывший премьер-министр Армении Грант Багратян: «Армии нет, это не только поражение, это разгром». По его словам, армянская армия разгромлена на 80%.
Возможно, конечно, что в Армении рассчитывают опять получить оружие в подарок от своих зарубежных друзей и покровителей. Но, во-первых, никто не выложит эффектным жестом «стрелялок» аж на $5 млрд. Во-вторых, щедрые дарители задумаются также, а стоит ли преподносить Армении такие подарки с учетом риска, что после серьезной пробы сил подаренную технику провезут в качестве трофея по бакинским улицам со всеми прогнозируемыми имиджевыми потерями? А в-третьих, недостаточно просто купить оружие. Его еще нужно освоить, подготовить военные кадры, изрядно прореженные после ударов азербайджанских беспилотников и артиллерии по армянским позициям, штабам и командным пунктам, отработать действия на учениях…
Более того, Еревану нужно учитывать еще одно обстоятельство - отставание в военно-технической области. Как отмечали еще в разгар боевых действий военные эксперты, «в Карабахе армянская армия ХХ века столкнулась с азербайджанской армией XXI века». Армения воевала оружием ХХ века и придерживалась тактики того же периода. В то же время Азербайджан весьма эффективно использовал самые современные военные технологии - от беспилотников различных модификаций до высокоточных ракет.
Дипломатический провал
Есть и такая составляющая, как внешнеполитический провал Армении по всем направлениям. Вопреки надеждам Еревана, «шашлычная революция» не позволила навести надежные мосты с Западом. Там не торопились вкладывать солидные политические инвестиции в страну, чьи границы охраняют российские «зеленые фуражки», на чьей территории расположена российская военная база и где в собственности российских компаний находится вся инфраструктура. Внешних эффектов «цветной революции» для политической переориентации Запада оказалось мало. А вот для того, чтобы испортить отношения с Москвой, их вполне хватило. Нет, конечно, Россия честно выполняла и выполняет свои союзнические обязательства в отношении Армении, но вот идти ради нее на серьезный риск - увольте.
Теперь же ситуация еще хуже. Азербайджан не просто вышиб оккупантов со своей территории, страна сдала серьезный экзамен на государственную зрелость, что уже заставляет других игроков на новом уровне принимать во внимание интересы Баку. В регионе многократно усилила свои позиции Турция, причем действует она не по конфликтному, а по договорному сценарию с Россией. Все это для Армении - оживший политический кошмар.
«Реваншизм вместо масла»
Боевые действия территорию Армении не затронули. Разбирать завалы, восстанавливать коммуникации и т.д. ей не придется. Тем не менее, эксперты констатируют: армянская экономика в результате войны, по сути, разрушена. Боевые действия в современном мире - дело дорогое. Более того, теперь Армения сталкивается с необходимостью выполнять социальные обязательства перед семьями погибших и ставших инвалидами солдат, обустраивать своих граждан, которые вначале бойко заселялись на захваченных азербайджанских землях, а теперь оттуда бегут…
Экономические проблемы наличествовали в Армении уже давно, еще до прихода к власти Никола Пашиняна. К тому же эта страна в результате своей агрессивной политики оказалась в изоляции, ее территорию обходят нефте- и газопроводы, железные дороги блокированы. Подписание трехстороннего заявления дает, конечно, шанс на разблокирование коммуникаций, но только шанс, который в результате реваншизма может быть бездарно упущен. Поезда идут по рельсам, пересекают границы, и для того, чтобы железные дороги заработали, эти границы надо признать. И если Армения к этому не готова… Ереван может упустить шанс на экономическую реанимацию.
Еще накануне «шашлычной революции» Никола Пашиняна здесь с понятной тревогой заговорили о том, что у Армении, по сути, отсутствует экономическая «подушка безопасности». Золотой запас распродали еще в «нулевые». Уже только это - проблема с большой буквы. И это еще не все.
«Хлеб, золото, война»
«Хлеб, золото, наган» - так называется вышедший в 1980 году на экраны фильм Самвела Гаспарова, действие которого происходит во время гражданской войны в России. Если перефразировать название на «Хлеб, золото, война» - это как нельзя лучше характеризует экономические потери Армении после освобождения оккупированных территорий Азербайджана. Еще в начале декабря, со ссылкой на источники в верхушке незаконного режима Карабаха, были обнародованы следующие цифры. Так, из 7 тыс. га многолетних насаждений, то есть садов, имевшихся в Карабахе, в армянонаселенных регионах осталось лишь около 2 тыс. га - не более 30% от прежних объемов. А значит, не будет ожидаемого количества граната, хурмы, винограда… Такая же картина с зерновыми и бобовыми. На оккупированных азербайджанских землях на 100 тыс. га проводился осенний и весенний сев, в том числе злаковых, зернобобовых и масличных культур. Теперь же 70% площади армянская сторона более не контролирует. И если раньше зерно из Карабаха поставлялось в Армению, то теперь находящийся под контролем российских миротворцев «огрызок» не в состоянии прокормить даже себя.
На этом фоне экс-премьер-министр Армении Грант Багратян озвучил пугающий прогноз: «У нас может случиться голод в марте, апреле, мае. Ничего хорошего я пока не вижу». «Мы утратили тысячи гектаров пахотных земель, пастбищ, пшеничных полей», - напомнил он.
Особенно ощутима для Армении потеря контроля над месторождениями полезных ископаемых, включая золото. Их хищнический грабеж обеспечивал приток в армянский бюджет солидных сумм. А теперь этот «золотой ручей» пересыхает. Если же учесть, что в Армении еще в 2013 году каждый десятый школьник приходил на урок голодным, потому что у него дома не было еды, то Гранта Багратяна вряд ли можно упрекнуть, что он сгущает краски.
«Дефицит армян»
И, наконец, никуда не исчезла также такая давняя проблема Армении, как демография. Вспоминается с долей черного юмора анекдот: «Что будет с пустыней Сахара, если там начнут строить социализм? - Дефицит песка. Что будет с Арменией, если там придут к власти популисты? - Дефицит армян». Население Армении сегодня такое же, как в 1978 году, причем продолжает стабильно сокращаться.
Известный азербайджанский политолог Ильгар Велизаде в своих расчетах напоминает: численность населения Азербайджана на 1 октября 2020 года составила 10 116 292 человека, увеличившись с начала года на 49 184 человека, или на 0,5%. И добавляет: «Как известно, демографические показатели являются серьезным индикатором, определяющим роль и место страны на карте своего региона. Он характеризует и экономический, и военный потенциал страны, степень ее влияния в ближне- и среднесрочной перспективе». Напоминает он также и о том, что в демографическом плане армяне фактически «окружены» азербайджанским населением. И если внешние границы Республики Армения на две трети формирует граница с Азербайджанской Республикой, то в демографическом плане более 80% границ ареала расселения армянского населения приходится на зоны, соприкасающиеся с азербайджанцами. Если к ним добавить и этнических турок, будем иметь более 90% границ.
Вполне предсказуемо, что война, экономические неурядицы и политическая нестабильность только подстегнут массовое бегство из Армении. Тем более, если ее власти будут строить планы дальнейшего реванша.