Vergi Məcəlləsinə düzəlişlər pandemiya dövründə və ondan sonra biznesin dəstəklənməsinin davam etdirilməsinə yönəlib
2020-ci ildə bütün dünyanı COVID-19 pandemiyasının "toru" bürüdü ki, bu da yalnız iqtisadi münasibətlər bölgüsünü dəyişdirməklə qalmadı, həm də sosial nəticələri azaltmaq üçün əlavə tədbirlər görməyi məcbur etdi.
Keçən il dünya üzrə koronavirusla mübarizəyə üçün göstərilən ümumi maliyyə dəstəyinin təxminən 14 trilyon dollar olduğu bildirilir. Bu, dövlət maliyyə vəsaitlərinin ümumi durumuna böyük təsir göstərib. Daha doğrusu, pandemiya ilə mübarizə "sayəsində" dövlət büdcələri kəsirinin dünya ÜDM-nə nisbəti 11,8% təşkil edib, inkişaf etməkdə olan ölkələrdə bu, 10,3%, neft istehsal edən ölkələrdə isə 10,6% olub. Azərbaycanda bu rəqəm cəmi 2,4%, yəni dünya üzrə orta göstəricidən 5 dəfə az olub. Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) məlumatına görə, Azərbaycanda 2020-ci ilin fiskal balansının inkişaf etməkdə olan və orta gəlirli ölkələr üzrə ən böyük yumşalması yaşanır. Üstəlik, hökumət bu trendi bu il də davam etdirir.
Qrup lideri
Pandemiya ətrafında vəziyyət hələ də qeyri-müəyyən olduğundan, dünyanın bir çox ölkəsində fəal peyvəndləşdirmə prosesinə baxmayaraq, mövcud iqtisadi böhran həddindən dərindir və qlobal iqtisadi artımın bərpası üçün dəstək tədbirləri hələ də aktualdır. Məsələn, Kanada qarşıdan gələn üç il ərzində 70-100 milyon dollar həcmində vergi-maliyyə stimulu təmin edəcək, Yunanıstan həmrəylik vergiləri və sosial təhlükəsizlik ödənişləri ilə iqtisadi artımı dəstəkləyəcək, Avstraliya isə müəssisələr və istehlakçılar üçün yeni texnologiyaların daha geniş tətbiqi üzrə lazımi infrastrukturun yaradılmasına yönəlmiş «CobMaker» planı hazırlayıb.
Qlobal meqatrendlərə uyğun olaraq, Azərbaycanda iqtisadi azalmanın qarşısını almağa və sosial təminat üzrə tədbirlərin görülməsinə yönəlmiş fiskal ekspansiya da davam edir. Bununla belə, qlobal trendlərdən fərqli olaraq, ölkəmizdə bu proses gəlirli biznes sahələrindən tutulan əlavə vergilərdən deyil, dövlətin maliyyə mənbələrindən asılıdır.
Ötən il maliyyə-büdcə yumşalması üzrə ən yüksək göstərici Azərbaycanda qeydə alınıb və ÜDM-in 20%-ni təşkil edib. Bu il biz yalnız Küveytdən geri qalırıq, lakin 2022-2025-ci illərdə biz yenidən inkişaf etməkdə olan ölkələr və orta gəlirli ölkələr arasında yenidən lider mövqeləri tutacağıq.
Əlbəttə ki, Azərbaycanın bu göstərici üzrə lider mövqeyinə çıxması ölkədə yaradılmış “fiskal mühit” sayəsində mümkün olub. İnkişaf etməkdə olan 40 ölkədən, eləcə də orta gəlir səviyyəli ölkələr arasında Azərbaycan dövlət büdcəsinin imkanlarından hamıdan çox istifadə edib.
2020-ci ildə neft qiymətlərinin görünməmiş dərəcədə aşağı olması və Azərbaycanda hasilatın azalması şəraitində quraqlıq və pandemiya ilə mübarizəyə, habelə Qarabağdakı müzəffər Vətən müharibəsinə çəkilən xərclər dövlətin maliyyə gücü ilə təmin edilib. BVF-nin fiskal hesabatı yalnız bu faktı təsdiqləyir. Faktiki olaraq, Azərbaycan iqtisadiyyatları dəfələrlə böyük ölkələr qrupuna daxil ölkələr (Çin, Hindistan, Braziliya) arasında liderliyə nail olub.
Müvəqqəti vergi rejimi
Koronavirus pandemiyasının iqtisadi subyektlərinin fəaliyyətinə təsirinin azaldılması məqsədləri ilə keçən il müvəqqəti vergi rejimi tətbiq olunub.
Vergi Məcəlləsinə edilən dəyişikliyə görə, 1 yanvar 2020-ci il tarixindən etibarən hotellər və digər turizm obyektləri, turoperatorlar və turizm agentlikləri, iaşə sektoru, ölkə daxilində avtomobillə sərnişindaşıma, o cümlədən taksi fəaliyyəti bir illiyinə bütünlüklə əmlak və torpaq vergilərindən azad edilib.
Həmçinin çatdırılma xidmətləri, sərgi və səhnə fəaliyyətinin təşkili sahəsi, kinoteatrlar, muzeylər, teatrlar və konsert salonları, idman-sağlamlıq obyektləri, təhsil kursları, məktəbdənkənar təhsil müəssisələri, psixologiya mərkəzləri də əmlak və torpaq vergilərindən azad edilib. Bu tədbirlər Nazirlər Kabineti tərəfindən tətbiq olunan karantin rejimi ilə bağlı fəaliyyəti qismən və ya tamamilə dayandırılmış digər sahələri də əhatə edib.
Bununla yanaşı, vergi rejimindən asılı olaraq, 2020-ci il yanvarın 1-dən bir il müddətinə yuxarıdakı sahələr üçün bir sıra əlavə güzəştlər tətbiq edilib. Mənfəət vergisi ödəyiciləri 75%, sadələşdirilmiş vergi ödəyiciləri isə 50% güzəşt əldə ediblər.
Koronavirusdan zərər görmüş sahələrə başqa yumşalmalar da yönəldilib. Daşınmaz əmlakın icarəsi üzrə ödəniş mənbəyindən tutulan verginin dərəcəsi 14%-dən 7%-ə endirilib.
Ödənilməmiş vergilərə görə tutulan faizlərin hesablanması, tikinti və ticarət sahələrində fərdi sahibkarlıqla məşğul olan şəxslərin icbari sosial sığortası üzrə yığımların dərəcəsi ilə bağlı güzəştlər də tətbiq olunub.
Güzəştlər uzadılır
Sahibkarların çoxunu bir sual maraqlandırır: 2020-ci ildə özəl biznes üçün tətbiq olunmuş vergi güzəştləri bu il də davam edəcəkmi? Elə keçən ayın sonlarında Azərbaycan Milli Məclisi Vergi Məcəlləsinə dəyişiklik layihəsini qəbul etdi.
Azərbaycanın Vergi Məcəlləsinə edilmiş ən müsbət və çoxdan gözlənilən yenilik, şübhəsiz ki, işğaldan azad edilmiş rayonlarda təsərrüfat fəaliyyətinin güzəştli vergiyə cəlb edilməsi ilə bağlı dəyişikliklər olub. Düşünmək olar ki, bu güzəştlər daha bir il müddətə qüvvədə olacaq və beləliklə, bu bölgə Azərbaycanda ticarət və yaşayış üçün ən əlverişli zonalardan birinə çevriləcək.
Kəlbəcərin qızıl ehtiyatlarından səmərəli istifadə üçün 1 yanvar 2021-ci il tarixdən 3 il müddətinə qızıl və gümüş zərgərlik məmulatlarının istehsalı və emalı üçün maşın, avadanlıq və cihazların idxalının ƏDV-dən azad edilməsinə dair qərar da bu silsilədəndir.
Dəyişikliklərə görə, həmçinin qızıl və gümüşün külçə, sikkə və qranula şəklində satışı da ƏDV-dən tamamilə azaddır. Azərbaycan hakimiyyəti həmçinin, ölkəyə platin, qızıl və işlənmiş, çeşidlənmiş, sortlaşdırılmış və çərçivəyə yerləşdirilmiş almaz idxalını da 2023-cü ilin sonuna qədər aksiz vergisindən azad edir.
Vergi Məcəlləsində başqa önəmli yenilik bəndləri əsasən "uzadılsın" dərkənarı altında keçir. Əlbəttə ki, bu, ilk növbədə, COVID-19 koronavirus pandemiyasına qarşı peyvəndlərin və onlar üçün şprislərin ölkəyə gətirilməsinin vergidən azad edilməsinə aiddir.
Həmçinin, karantinlə bağlı yaranmış böhran vəziyyəti üzündən 1 yanvar 2022-ci il tarixinədək Azərbaycana taxıl gətirilməsi və satışı, taxıl unu və çörək istehsalı və satışının ƏDV-dən azad olması davam etdirilir.
1 mart 2022-ci ilə qədər heyvandarlıqda və quşçuluqda yem kimi istifadə olunan kəpək istehsalının və satışının vergidən azad edilməsi uzadılıb.
Bununla yanaşı, bütün ərzaq və qeyri-ərzaq məhsullarının bütöv bir qrupu vergidən azad ediləcək. Beləliklə, hökumət onlar üzrə qiymət artımını cilovlamağa çalışır…
Ancaq bəzi mallar, belə görünür ki, əksinə, bahalaşacaq, çünki onların satışından tutulan vəsait artacaq. Siqaret çəkənlər üçün xüsusilə çətin olacaq. Belə ki, qəlyan tütünü və sənaye tütünü istisna olmaqla, hər növ siqaret tütünü aksizli mallar siyahısına daxil edilib. Vergi Məcəlləsinə edilən dəyişikliyə əsasən, bunlar üzrə aksiz dərəcəsi kiloqram üçün 30 manat, həmçinin yandırılaraq istehlak edilən tütün və tütün məmulatları üçün isə 1000 ədəd üçün 12,9 manat müəyyən edilib. Azərbaycanda istehsal olunan siqarilla və elektron siqaretlərin mayesinə görə də aksiz vergisi dərəcələrinin artırılması nəzərdə tutulur.
Vergi Məcəlləsinə edilən dəyişikliklər çərçivəsində icbari sosial sığorta üzrə yığım dərəcələrinə də əsasən aşağıya doğru yenidən baxılıb. Bunu çətin karantin və karantin sonrası dövrdə də biznesə dəstək tədbirləri sırasında da sadalamaq olar.
Sabit məcəllə
Göründüyü kimi, fiskal sektor ölkə daxilindəki iqtisadi vəziyyətə və xarici şoklara dərhal reaksiya göstərərək, "dinamik inkişaf edən" kimi nüfuzunu qorumağa davam edir. Bununla yanaşı, uçot sahəsi üzrə mütəxəssislər dəfələrlə narazılıq bildiriblər ki, dəyişikliklər ümumilikdə yaxşı olsa da, lakin bəzən onlarda baş itirmək mümkündür. Fakt budur ki, mövcud Vergi Məcəlləsi Azərbaycanda 1 yanvar 2001-ci ildən tətbiq olunur və hər il ona çox sayda düzəlişlər edilir. Beləliklə, çox sayda kənar tərəf mənbələri, sənədlər və s. ortaya çıxır ki, mühasiblər onları diqqətlə öyrənməyə məcburdurlar.
Bu baxımdan, Vergi Məcəlləsinin yeni versiyasının hazırlanmasının vaxtı çatıb. Dövlət Vergi Xidmətinin Vergi Siyasəti Baş İdarəsinin rəisi Nicat İmanovun sözlərinə görə, bu planlaşdırılır, lakin ortamüddətli perspektivdə o, sənədin “daha rəqabətədavamlı və başadüşülən” olacağını vəd edib. Bundan əlavə, bütünlükdə, vergi qanunvericiliyi beynəlxalq təcrübəyə və uçot siyasətinin təkmilləşdirilməsinə uyğun olaraq dəyişməyə davam edəcək. Ancaq gələcəkdə Azərbaycanın sərmayə cəlbediciliyini artırmaq üçün Vergi Məcəlləsinin sabitliyini artırmaq və beynəlxalq vergi münasibətlərinə inteqrasiyanı təmin etmək lazımdır.
Savadlı fiskal siyasəti ölkədəki iqtisadi münasibətlərin əsasını təşkil edir, kölgə iqtisadiyyatının inkişaf səviyyəsi və dərəcəsi də, biznesin fəaliyyətinin rahatlığı da və inflyasiya prosesləri də ondan asılıdır. Bu səbəbdən, vergi tutulmasındakı ən kiçik dəyişiklik də bəzən ayrıca götürülmüş bir sahədə vəziyyəti təsir edə bilər.
Azərbaycanda iqtisadi vəziyyət və vergi inzibatçılığı son illərdə müsbət mənada güclü dəyişikliklərə məruz qalıb, biznesin bir çox sahələrində mühasibat uçotunun "ağardılması" sayəsində vergi ödənişlərinin həcmi xeyli artıb. Savadlı vergi qanunvericiliyi məhz üzərində bu prosesin davam etdiriləcəyi bünövrədir.

ACCOUNTING AND BALANCE
In 2020, the COVID-19 pandemic affected the whole world, changing the balance of economic relations and forcing to take additional measures to mitigate social consequences.
Total financial support provided last year to fight the coronavirus globally is estimated at $14 trillion. This has had a major impact on the overall public finances. The fight against the pandemic decreased the ratio of the state budget deficit to world GDP by 11.8%, in developing countries - 10.3%, and in oil-producing countries - 10.6%. In Azerbaijan, this indicator was only 2.4%, i.e. five times less than the world average. Although, according to International Monetary Fund (IMF), in Azerbaijan the mitigation of the fiscal balance in 2020 was the greatest among developing and middle-income countries. The government continues this trend this year too.
Group leader
Because of the uncertainties with the pandemic, expanding economic crisis and despite the active vaccination process in many countries, support measures to restore global economic growth are still relevant. For example, Canada will provide $70-100 million as a fiscal stimulus package over the next three years. Greece will support economic growth through solidarity taxes and social security contributions, while Australia has prepared the JobMaker plan to create necessary infrastructure for widespread introduction of new technologies for enterprises and consumers.
In accordance with global trends, fiscal expansion is also continuing in Azerbaijan to overcome the economic downturn and take measures for social security. However, unlike global trends, in Azerbaijan this process largely depends on the financial resources of the state, not on additional taxes for profitable business areas.
Fiscal mitigation measures were the greatest in Azerbaijan last year, reaching 20% of GDP. This year we are second only to Kuwait, but in 2022-2025 we will again take the leading positions among developing countries, as well as countries with middle income.
Certainly, Azerbaijan's leadership in this area was possible due to the “fiscal space” created in the country. In comparison with 40 developing countries, as well as countries with middle income level, Azerbaijan used the state budget tools the most.
With unprecedented low oil prices and declining production in Azerbaijan in 2020, it was the financial resources of the state that covered the costs of combating drought and pandemic, as well as the victory in the Second Garabagh War. IMF's fiscal report confirms this fact too. In fact, Azerbaijan has become the leader among other countries of the group (China, India, Brazil), with economies many times larger than Azerbaijan’s.
Temporary tax regime
To reduce the economic consequences of the pandemic, Azerbaijan introduced a temporary tax regime last year.
According to the amendments to the Tax Code, from January 1, 2020, hotels and other tourism facilities, tour operators and travel agencies, the catering sector, passenger transportation within the country, including taxis, were completely exempted from property and land taxes for one year.
Also, delivery services, organizers of exhibitions, cinemas, museums, theatres and concert halls, sports and recreation facilities, educational courses, out-of-school educational institutions, and psychological centres were exempted from taxes on property and land. These measures also affected other facilities, which partially or completely suspended their activities due to the lockdown introduced by the Cabinet of Ministers.
Also from January 1, 2020, a number of additional benefits were introduced for the above areas of economy for a period of one year. Income tax payers and simplified tax payers received 75% and 50% tax benefits, respectively. The government also decreased the withholding tax rate on real estate lease from 14% to 7%.
Individual entrepreneurs engaged in the construction and trade were also granted concessions related to the interest accrual on unpaid taxes, as well as the rate of deductions for compulsory social insurance.
Extended benefits
Many entrepreneurs are interested to know whether the tax exemptions introduced in 2020 for private businesses continue this year as well. At the end of the last month, Milli Mejlis adopted the draft amendments to the Tax Code.
The most positive and long-awaited innovation concerns preferential taxation of economic activities in the liberated regions. Presumably, these benefits will be in force for more than a year. Thus, the region will become one of the most profitable zones in Azerbaijan for doing business and living.
Import of machinery, equipment and devices for the production and processing of gold and silver jewellery to ensure the efficient use of gold reserves in Kalbajar is also exempt from VAT tax effective January 1, 2021 for a period of up to 3 years. Full VAT exemption also concerns the sale of gold and silver ingots, coins and pellets. Azerbaijani authorities also exempted the imports of platinum, gold and processed, sorted, framed and fixed diamonds from paying excise taxes until the end of 2023.
Other important innovations in the Tax Code provide for the extension of existing exemptions. Especially, tax exemptions for the import of vaccines against the COVID-19 pandemic and syringes.
Also, due to the crisis and the lockdown, VAT exemptions for the import and sales of grain, as well as the production and sale of flour and bread are extended until January 1, 2022.
Tax exemption for the production and sale of bran used as feed in livestock and poultry farming has been extended until March 1, 2022.
As well, a whole group of food and non-food products will be exempted from taxation. Thus, the government is trying to prevent the rise of prices for these products.
But some goods, on the contrary, will likely rise in price, as deductions from their sale will grow. Smokers will have hard times, for example. All types of smoking tobacco, with the exception of hookah tobacco and industrial tobacco, are included in the list of excisable goods. According to the amendments to the Tax Code, the excise rate on such products is set at ₼30 per kilogram, and for tobacco and tobacco products consumed by heating - ₼12.9 per 1,000 pieces. It is envisaged to increase excise rates even on cigarillos and liquids for electronic cigarettes produced in Azerbaijan.
As part of the amendments to the Tax Code, rates of deductions for compulsory social insurance were also revised, mostly downward. This can also be considered among the measures to support businesses during the difficult lockdown and post-quarantine periods.
Stable Tax Code
Fiscal sector continues to retain its reputation as "dynamically developing", promptly responding to the economic situation in the country and external shocks. At the same time, accounting specialists have repeatedly expressed their dissatisfaction with the complexity of the revised code. In fact, the current Tax Code has been in effect since January 1, 2001, with the number of amendments growing each year. It means accountants have to scrupulously study a large number of third-party sources, documents, etc.
Therefore, it is time to prepare a new version of the Tax Code. According to the head of the Main Directorate of Tax Policy of the State Tax Service, Nijat Imanov, this is part of their plan but in the medium term. He promised that the document will become "more competitive and understandable." In addition, tax legislation will continue to change in accordance with international experience and the improvement of accounting policies. But in the future, to increase the investment attractiveness of Azerbaijan, it is necessary to increase the stability of the Tax Code and ensure integration into international tax relations.
Competent fiscal policy is the basis of economic relations in the country. The level and degree of the shadow economy, comfort of businesses, as well as the inflationary processes depend on it. Therefore, even the slightest changes in taxation can sometimes affect the situation in a particular industry.
Economic situation and tax administration in Azerbaijan in recent years have undergone significant positive changes. Volume of tax payments has grown significantly due to the "whitewashing" of accounting in many areas of business. And competent tax legislation is the basis on which this process will depend.