YUNAN ŞOUSUNUN PƏRDƏARXASI
Türkiyə və Yunanıstan xarici işlər nazirləri arasında Ankarada brifinq zamanı baş verən və 33 dəqiqə davam edən “atışma” təkcə iki ölkədə deyil, bütün dünyada xəbər başlığı oldu. Amma “ulduzu barışmayan” iki qonşu ölkə arasında ilk bu cür qalmaqal deyildi, yəqin ki, sonuncu da olmayacaq.
Sonuncu dəfə 2017-ci il dekabrın 7-də Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Afinaya ilk səfəri zamanı Yunanıstan prezidenti ilə birgə mətbuat konfransında oxşar gərginlik baş vermişdi. Ərdoğan və yunan həmkarı Prokopis Pavlopoulosun birgə konfransı zamanı Lozanna müqaviləsi mövzusu ətrafında mübahisə baş vermişdi və prezidentlər, təxminən, 40 dəqiqə ərzində bir-birini ittiham edən kinayəli açıqlamalar verdilər.
Türkiyə və Yunanıstan arasındakı ənənəvi soyuq münasibətlər səbəbindən XİN rəhbərləri arasında Ankarada yaşanmış sonuncu gərginlik də Yunanıstanda qəhrəmanlıq kimi qarşılandı. Bəzi siyasi analitiklərə görə, xarici işlər naziri Nikos Dendiasın Ankarada diplomata uyğun olmayan davranışı hazırkı Afina hökumətinin sifarişi olub. Məqsəd daxili auditoriyanı, xüsusən də millətçi dairələri sakitləşdirmək məqsədi güdüb. Çünki hər nə qədər münasibətlərdə gərginlik olsa da, iki ölkənin diplomatları, eləcə də hərbi heyətlər arasında mütəmadi bir dialoq var və bu proses heç də gərgin atmosferdə, “atışmalarla” keçmir. Məsələn, konkret olaraq Ankara səfəri zamanı həm prezident Ərdoğan, həm də XİN rəhbəri Çavuşoğlu ilə Denidas arasında müzakirələr müsbət tonda keçib və nazirlər danışıqların faydalı olması ilə bağlı açıqlama verəcəklərini razılaşdırıblar. Lakin kameralar qarşısında qəfil hər şey dəyişib...
Gərginliyin kök atmış səbəbləri
Təbii ki, iki ölkə arasında hələ də həllini tapmamış problemlər var. Xüsusən də son illərdə Türkiyənin Aralıq dənizi hövzəsində apardığı siyasət Yunanıstanı narahat edir. Rəsmi Afina Ankaranı ekspansiya siyasəti apardığı, Avropa üçün təhdidə çevrildiyi görüntüsü yaratmağa çalışır.
Daha əvvəl mövcud olan və hələ də tam olaraq həllini tapmayan münaqişəli mövzuları nəzərə almasaq, təkcə son bir neçə ildə Ankara və Afina arasında gərginliyə səbəb olan hadisələr baş verib. Bunların birincisi qaçqınlar məsələsi, ikincisi isə Aralıq dənizinin şərq hissəsində neft-qaz ehtiyatlarının istismarı və dəniz sərhədlərinin müəyyən edilməsi mövzusudur.
Məlum olduğu kimi, Suriya və Asiyanın digər ölkələrindən olan qaçqınların Avropaya keçidini dayandırmaq məqsədi ilə Avropa İttifaqı və Türkiyə arasında 2015-ci ildə əldə olunmuş razılığa əsasən Avropa qaçqınların Türkiyə ərazisində saxlanılması üçün Ankaraya maddi dəstək verməli və bəzi öhdəlikləri icra etməli idi. Ancaq daha sonra razılaşmanın icrası ilə bağlı tərəflər arasında fikir ayrılığı yarandı. Aİ rəsmiləri Türkiyəni razılaşmadakı öhdəlikləri yerinə yetirməməkdə ittiham etdilər. Rəsmi Ankara isə Aİ-nin razılaşmaya əsasən götürdüyü öhdəlikləri və maliyyə yardımını icra etmədiyini bəyan etdi. Daha sonra bu fikir ayrılığı siyasi gərginliyə çevrildi və Türkiyə hökuməti 2020-ci ilin fevralında sərhədləri açaraq qaçqınları buraxdı. Minlərlə qaçqın sərhədi keçərək Yunanıstana daxil olmağa çalışdı. Buna cavab olaraq, Yunanıstan hökuməti hərbi qüvvələri polisi sərhədə cəlb etməklə qaçqınların qarşısını almağa çalışdı. Nəticədə, Afina və Ankara arasında gərginlik daha da yüksəldi və Avropa İttifaqı qaçqınlara ayrılmış maliyyə yardımlarının bir qismini Yunanıstana yönəltdi.
Türkiyə və Yunanıstan arasında ikinci böhran isə Aralıq dənizinin şərq sahillərində tapılan neft-qaz ehtiyatları və bundan doğan dəniz sərhədləri mübahisələridir. Türkiyə və Yunanıstanın dəniz təsir sahəsi də daxil olmaqla Aralıq dənizinin şərq sahillərində kəşf olunan böyük həcmdə neft və qaz ehtiyatları özü ilə regional siyasi böhranı da gətirdi. Xüsusən də Kipr adası ətrafındakı mübahisəli sular iki ölkə arasında münasibətləri daha da gərdi. 2019-cu il noyabrın 28-də Türkiyə və Liviya arasında dəniz səlahiyyət sahələrini məhdudlaşdırma barədəki memorandum imzalandı. Bu memorandum Ankaranın Aralıq dənizi siyasətində ciddi uğuru idi. Çünki faktiki olaraq dənizdəki enerji ehtiyatlarının istismarı və nəqli ilə bağlı üstünlük Türkiyənin tərəfinə keçirdi.
Yunanıstan isə Türkiyənin bu həmləsinə cavab olaraq Ankara ilə münasibətlərində soyuqluq olan region ölkələrini öz tərəfinə çəkməyə çalışır. Məhz bu məqsədlə Afina Avropa ölkələrinin də dəstəyi ilə Misir, İsrail və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri ilə əlaqələrini gücləndirdi. Hazırda Yunanıstan bu ölkələrlə hərbi və enerji-iqtisadi sahədə əməkdaşlığını dərinləşdirir. Aralıq dənizində birgə təlimlər keçirilir, həmçinin Yunanıstan, Yunan Kipri və İsrail arasında elektrik şəbəkələrinin birləşdirilməsi “EuroAsia Interconnector” layihəsi çərçivəsində saziş imzalanıb. Artıq layihəyə Misir də qoşulur. Bu layihədə dənizin altı ilə çəkilən elektrik kabeli vasitəsilə ölkələrin enerji şəbəkəsinin birləşdirilməsi nəzərdə tutulur. Ancaq, əlbəttə, bu layihənin əsas məqsədi region ölkələrindən ibarət Türkiyə əleyhinə koalisiyanın yaradılmasıdır. Xüsusən də son 10 ildə Türkiyənin İsrail və Misirlə münasibətlərinin soyuqlaşması bu məsələdə Yunanıstanın maraqlarına cavab verir.
Ankara isə indi Tel-Əviv və Qahirə ilə münasibətləri qaydaya salmağa çalışır. Hətta yaxın zamanlarda Türkiyənin Misirlə münasibətləri bərpa etməsi, İsraillə soyuqluğu aradan qaldırmaq istiqamətində ciddi addımlar atması gözlənilir.
Avropa izi
Lakin o da faktdır ki, Yunanıstan mövzusunda əsas “açar nöqtə” Avropadır. Məsələ ondadır ki, son 200 ildə, yəni Yunanıstanın Osmanlıdan müstəqillik əldə etməsi hadisələrindən bu yana türk-yunan gərginliyində Avropa faktoru rol oynayıb. Yunanıstanın müstəqilliyi məhz Britaniya və müttəfiqlərinin Osmanlıya qarşı müharibəsindən sonra mümkün oldu. Bundan sonrakı tarixi dövrdə Yunanıstanın Türkiyəyə qarşı hərbi-siyasi müdaxilələrində əsas dayağı məhz Avropa olub. 1897-ci il 30 günlük müharibədə də Yunanıstanı xilas edən Avropa oldu. Daha sonra Birinci Dünya müharibəsindən istifadə edərək Türkiyə ərazilərini işğal edən Yunanıstanın əsas dəstəyi Avropa ölkələrindən gəlirdi. Bu gün Türkiyə-Yunanıstan gərginliyinin arxa fonunda Avropanın ifrat sağçı siyasi dairələri və onların qızışdırıcı addımları görünür.
Digər tərəfdən son illərdə ardıcıl gələn iqtisadi böhranların caynağında çapalayan Yunanıstanda ictimai rəydə qəzəbin “xarici düşmənə” yönəldilməsi və populizm siyasətçilərin işinə yarayır. Bu gün yunan mediası gündəlik xəbərlərində Türkiyədə tərəvəzin bahalaşması, yaxud da lirənin dəyərdən düşməsini yerli sosial-siyasi mövzulardan daha çox qabartması bunun nişanəsidir. Xarici işlər naziri Denidasın Ankaradakı brifinqdə gözlənilmədən Türkiyəyə hücum etməsi də əsasən ölkə daxilindəki siyasi atmosferə hesablanmış hərəkət idi. Necə ki, yunan mediası bunu “tarixi qələbə” kimi qiymətləndirdi. Son illərdə dünyada ifrat sağın yüksəlişi tendensiyası dünyada populist siyasi çağırışların yüksəlməsinə səbəb olub.
Təbii ki, daxili siyasətdən fərqli olaraq diplomatiya daha realistdir, orda populizmə yer yoxdur. İndi hər kəs anlayır ki, növbəti “travmanı” aradan qaldırmaq üçün addımlar atılmalıdır. Lakin son hadisələrdən sonra, yəqin ki, bu o qədər də asan olmayacaq.

BEHIND THE SCENES OF A GREEK SHOW
On the real reasons behind the heated discussion between the Turkish and Greek foreign ministries in Ankara
The battle of words that took place on April 16 and lasted more than half an hour between the foreign ministers of Turkey and Greece during a briefing in Ankara hit the headlines of both local and international media outlets. But this is not the first and, perhaps, not the last scandal between the two unfriendly neighbours.
A similar situation was recorded on December 7, 2017 during a joint press conference of the Turkish and Greek presidents in Athens. A dispute arose between Recep Tayyip Erdogan and his Greek counterpart Prokopis Pavlopoulos over the Lausanne Agreement. The heads of state spent about 40 minutes to sort things out, using hard-hitting remarks and accusations against each other.
Given the traditionally tense relations between the two states, the recent scandal between Turkish and Greek foreign ministers in Ankara was viewed in Greece as a manifestation of heroism. According to a number of political analysts, the behaviour of Minister Nikos Dendias, albeit incompatible with the status of a diplomat, was allegedly demonstrated under the instruction of the incumbent Greek government. Because it was necessary to calm down the internal audience, especially the nationalist circles of Greece. In fact, despite the tension in relations between the two countries, their diplomats and military personnel maintain a regular dialogue, trying to avoid the sharp corners of political relations whenever possible. Dendias's talks with the Turkish President Erdogan and Turkish Foreign Minister Cavusoglu during his visit to Ankara were positive. Ministers agreed to make a joint statement following the talks. And then we had this shameful moment in front of the cameras...
Origins of the problem
True, there are unresolved issues between the two countries. In recent years, Greece has been particularly worried about Turkey's policy in the Mediterranean. Athens is trying to create an impression that Ankara is pursuing an expansionist policy, gradually turning becoming a threat to the whole of Europe.
Over the past few years, a number of issues have added to the previously existing and still unresolved issues between Ankara and Athens. The most troubling ones are the issue of refugees, as well as the development of hydrocarbon deposits in the Eastern Mediterranean and the delimitation of maritime spheres of influence.
In line with the agreement reached between the EU and Turkey in 2015, Brussels promised to provide financial support to Ankara and fulfil a number of other obligations to stop the flow of refugees from Syria and other Asian countries to Europe. However, later the parties disagreed over the implementation of the agreement. EU officials accused Turkey of failing to fulfil its obligations. Ankara has filed a counter-charge, including the EU's refusal to provide financial assistance to Turkey. The divisions then escalated into political tensions, and in February 2020, the Turkish government opened the border, allowing thousands of refugees to cross into Greece and further into Europe. The Greek government tried to prevent a massive flow of refugees to the country by deploying military forces and police to the border. As a result, relations between Athens and Ankara worsened even more, forcing the EU to provide part of the financial assistance to Greece.
The second regional political crisis between Turkey and Greece took place when large oil and gas reserves were discovered in the Eastern Mediterranean. This caused disagreements between the two states on the issue of delimiting the sea area and spheres of influence. In particular, regarding the disputed zone around the island of Cyprus. On November 28, 2019, Turkey and Libya signed a memorandum on limiting maritime zones of influence. The document can rightfully be considered a serious achievement of Ankara’s foreign policy in the Mediterranean, since it provides Turkey with an advantage in the exploitation and transportation of marine energy resources.
In turn, Greece made attempts to attract (with the support of other European countries) and strengthen ties with those countries of the region that had cold relations with Ankara, including Egypt, Israel and the United Arab Emirates. Greece is deepening cooperation with these countries in the military, energy and economic sectors. The countries also conduct joint exercises in the Mediterranean Sea.
In addition, Athens signed an agreement with the governments of the Greek part of Cyprus and Israel on the implementation of the EuroAsia Interconnector project, which already has Egypt as one of its members. The project is expected to connect the energy grids of the participating countries using underwater power lines. But, of course, the ultimate goal of the project is to create an anti-Turkish coalition of the regional states. In particular, the worsening of Turkey's relations with Israel and Egypt over the past ten years is in the interests of Greece.
In turn, Ankara is trying to improve relations with Tel Aviv and Cairo. It is expected that Turkey will restore relations with Egypt and take serious steps to gain Israel's former friendliness.
European footprint
Admittedly, the key factor of the confrontation between Turkey and Greece is still Europe, which continues to play a special role in relations between the two Mediterranean states for the last 200 years after Greece gained independence from the Ottoman Empire. And now we can see the extreme right-wing political forces in Europe behind the tense relations between Ankara and Athens.
On the other hand, Greek politicians are not shy of populist tricks telling all sorts of tales about an "external enemy" (hinting at Turkey, of course). They try to maintain a favourable degree of sentiments in the Greek society that has been pretty exhausted in recent years by a wave of economic crises. It is enough to look at the headlines of the Greek media, which is full of news almost daily about the rising prices of vegetables in Turkey or the fall of the Turkish lira exchange rate, pushing local socio-political problems into the background. The unexpected criticism of Turkey from the Greek Foreign Minister Nikos Dendias, which the Greek media described as a "historic victory", was made in order to calm down the internal political atmosphere in the country. This is not surprising, given that the growing global bias towards the ultra-right in recent years has boosted populist political appeals.
Obviously, in contrast to internal politics, international diplomacy is more realistic and avoids populism. Everyone understands that it is necessary to take steps to eliminate the consequences of yet another "traumatic incident" in relations between the two countries. But it does not seem to be an easy task given the recent events.