YUNAN ŞOUSUNUN PƏRDƏARXASI
Türkiyə və Yunanıstan xarici işlər nazirləri arasında Ankarada brifinq zamanı baş verən və 33 dəqiqə davam edən “atışma” təkcə iki ölkədə deyil, bütün dünyada xəbər başlığı oldu. Amma “ulduzu barışmayan” iki qonşu ölkə arasında ilk bu cür qalmaqal deyildi, yəqin ki, sonuncu da olmayacaq.
Sonuncu dəfə 2017-ci il dekabrın 7-də Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Afinaya ilk səfəri zamanı Yunanıstan prezidenti ilə birgə mətbuat konfransında oxşar gərginlik baş vermişdi. Ərdoğan və yunan həmkarı Prokopis Pavlopoulosun birgə konfransı zamanı Lozanna müqaviləsi mövzusu ətrafında mübahisə baş vermişdi və prezidentlər, təxminən, 40 dəqiqə ərzində bir-birini ittiham edən kinayəli açıqlamalar verdilər.
Türkiyə və Yunanıstan arasındakı ənənəvi soyuq münasibətlər səbəbindən XİN rəhbərləri arasında Ankarada yaşanmış sonuncu gərginlik də Yunanıstanda qəhrəmanlıq kimi qarşılandı. Bəzi siyasi analitiklərə görə, xarici işlər naziri Nikos Dendiasın Ankarada diplomata uyğun olmayan davranışı hazırkı Afina hökumətinin sifarişi olub. Məqsəd daxili auditoriyanı, xüsusən də millətçi dairələri sakitləşdirmək məqsədi güdüb. Çünki hər nə qədər münasibətlərdə gərginlik olsa da, iki ölkənin diplomatları, eləcə də hərbi heyətlər arasında mütəmadi bir dialoq var və bu proses heç də gərgin atmosferdə, “atışmalarla” keçmir. Məsələn, konkret olaraq Ankara səfəri zamanı həm prezident Ərdoğan, həm də XİN rəhbəri Çavuşoğlu ilə Denidas arasında müzakirələr müsbət tonda keçib və nazirlər danışıqların faydalı olması ilə bağlı açıqlama verəcəklərini razılaşdırıblar. Lakin kameralar qarşısında qəfil hər şey dəyişib...
Gərginliyin kök atmış səbəbləri
Təbii ki, iki ölkə arasında hələ də həllini tapmamış problemlər var. Xüsusən də son illərdə Türkiyənin Aralıq dənizi hövzəsində apardığı siyasət Yunanıstanı narahat edir. Rəsmi Afina Ankaranı ekspansiya siyasəti apardığı, Avropa üçün təhdidə çevrildiyi görüntüsü yaratmağa çalışır.
Daha əvvəl mövcud olan və hələ də tam olaraq həllini tapmayan münaqişəli mövzuları nəzərə almasaq, təkcə son bir neçə ildə Ankara və Afina arasında gərginliyə səbəb olan hadisələr baş verib. Bunların birincisi qaçqınlar məsələsi, ikincisi isə Aralıq dənizinin şərq hissəsində neft-qaz ehtiyatlarının istismarı və dəniz sərhədlərinin müəyyən edilməsi mövzusudur.
Məlum olduğu kimi, Suriya və Asiyanın digər ölkələrindən olan qaçqınların Avropaya keçidini dayandırmaq məqsədi ilə Avropa İttifaqı və Türkiyə arasında 2015-ci ildə əldə olunmuş razılığa əsasən Avropa qaçqınların Türkiyə ərazisində saxlanılması üçün Ankaraya maddi dəstək verməli və bəzi öhdəlikləri icra etməli idi. Ancaq daha sonra razılaşmanın icrası ilə bağlı tərəflər arasında fikir ayrılığı yarandı. Aİ rəsmiləri Türkiyəni razılaşmadakı öhdəlikləri yerinə yetirməməkdə ittiham etdilər. Rəsmi Ankara isə Aİ-nin razılaşmaya əsasən götürdüyü öhdəlikləri və maliyyə yardımını icra etmədiyini bəyan etdi. Daha sonra bu fikir ayrılığı siyasi gərginliyə çevrildi və Türkiyə hökuməti 2020-ci ilin fevralında sərhədləri açaraq qaçqınları buraxdı. Minlərlə qaçqın sərhədi keçərək Yunanıstana daxil olmağa çalışdı. Buna cavab olaraq, Yunanıstan hökuməti hərbi qüvvələri polisi sərhədə cəlb etməklə qaçqınların qarşısını almağa çalışdı. Nəticədə, Afina və Ankara arasında gərginlik daha da yüksəldi və Avropa İttifaqı qaçqınlara ayrılmış maliyyə yardımlarının bir qismini Yunanıstana yönəltdi.
Türkiyə və Yunanıstan arasında ikinci böhran isə Aralıq dənizinin şərq sahillərində tapılan neft-qaz ehtiyatları və bundan doğan dəniz sərhədləri mübahisələridir. Türkiyə və Yunanıstanın dəniz təsir sahəsi də daxil olmaqla Aralıq dənizinin şərq sahillərində kəşf olunan böyük həcmdə neft və qaz ehtiyatları özü ilə regional siyasi böhranı da gətirdi. Xüsusən də Kipr adası ətrafındakı mübahisəli sular iki ölkə arasında münasibətləri daha da gərdi. 2019-cu il noyabrın 28-də Türkiyə və Liviya arasında dəniz səlahiyyət sahələrini məhdudlaşdırma barədəki memorandum imzalandı. Bu memorandum Ankaranın Aralıq dənizi siyasətində ciddi uğuru idi. Çünki faktiki olaraq dənizdəki enerji ehtiyatlarının istismarı və nəqli ilə bağlı üstünlük Türkiyənin tərəfinə keçirdi.
Yunanıstan isə Türkiyənin bu həmləsinə cavab olaraq Ankara ilə münasibətlərində soyuqluq olan region ölkələrini öz tərəfinə çəkməyə çalışır. Məhz bu məqsədlə Afina Avropa ölkələrinin də dəstəyi ilə Misir, İsrail və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri ilə əlaqələrini gücləndirdi. Hazırda Yunanıstan bu ölkələrlə hərbi və enerji-iqtisadi sahədə əməkdaşlığını dərinləşdirir. Aralıq dənizində birgə təlimlər keçirilir, həmçinin Yunanıstan, Yunan Kipri və İsrail arasında elektrik şəbəkələrinin birləşdirilməsi “EuroAsia Interconnector” layihəsi çərçivəsində saziş imzalanıb. Artıq layihəyə Misir də qoşulur. Bu layihədə dənizin altı ilə çəkilən elektrik kabeli vasitəsilə ölkələrin enerji şəbəkəsinin birləşdirilməsi nəzərdə tutulur. Ancaq, əlbəttə, bu layihənin əsas məqsədi region ölkələrindən ibarət Türkiyə əleyhinə koalisiyanın yaradılmasıdır. Xüsusən də son 10 ildə Türkiyənin İsrail və Misirlə münasibətlərinin soyuqlaşması bu məsələdə Yunanıstanın maraqlarına cavab verir.
Ankara isə indi Tel-Əviv və Qahirə ilə münasibətləri qaydaya salmağa çalışır. Hətta yaxın zamanlarda Türkiyənin Misirlə münasibətləri bərpa etməsi, İsraillə soyuqluğu aradan qaldırmaq istiqamətində ciddi addımlar atması gözlənilir.
Avropa izi
Lakin o da faktdır ki, Yunanıstan mövzusunda əsas “açar nöqtə” Avropadır. Məsələ ondadır ki, son 200 ildə, yəni Yunanıstanın Osmanlıdan müstəqillik əldə etməsi hadisələrindən bu yana türk-yunan gərginliyində Avropa faktoru rol oynayıb. Yunanıstanın müstəqilliyi məhz Britaniya və müttəfiqlərinin Osmanlıya qarşı müharibəsindən sonra mümkün oldu. Bundan sonrakı tarixi dövrdə Yunanıstanın Türkiyəyə qarşı hərbi-siyasi müdaxilələrində əsas dayağı məhz Avropa olub. 1897-ci il 30 günlük müharibədə də Yunanıstanı xilas edən Avropa oldu. Daha sonra Birinci Dünya müharibəsindən istifadə edərək Türkiyə ərazilərini işğal edən Yunanıstanın əsas dəstəyi Avropa ölkələrindən gəlirdi. Bu gün Türkiyə-Yunanıstan gərginliyinin arxa fonunda Avropanın ifrat sağçı siyasi dairələri və onların qızışdırıcı addımları görünür.
Digər tərəfdən son illərdə ardıcıl gələn iqtisadi böhranların caynağında çapalayan Yunanıstanda ictimai rəydə qəzəbin “xarici düşmənə” yönəldilməsi və populizm siyasətçilərin işinə yarayır. Bu gün yunan mediası gündəlik xəbərlərində Türkiyədə tərəvəzin bahalaşması, yaxud da lirənin dəyərdən düşməsini yerli sosial-siyasi mövzulardan daha çox qabartması bunun nişanəsidir. Xarici işlər naziri Denidasın Ankaradakı brifinqdə gözlənilmədən Türkiyəyə hücum etməsi də əsasən ölkə daxilindəki siyasi atmosferə hesablanmış hərəkət idi. Necə ki, yunan mediası bunu “tarixi qələbə” kimi qiymətləndirdi. Son illərdə dünyada ifrat sağın yüksəlişi tendensiyası dünyada populist siyasi çağırışların yüksəlməsinə səbəb olub.
Təbii ki, daxili siyasətdən fərqli olaraq diplomatiya daha realistdir, orda populizmə yer yoxdur. İndi hər kəs anlayır ki, növbəti “travmanı” aradan qaldırmaq üçün addımlar atılmalıdır. Lakin son hadisələrdən sonra, yəqin ki, bu o qədər də asan olmayacaq.

В ЗАКУЛИСЬЕ ГРЕЧЕСКОГО ШОУ
Произошедшая 16 апреля и длившаяся более получаса словесная перепалка между министрами иностранных дел Турции и Греции во время брифинга в Анкаре в одночасье украсила заголовки не только местных, но и международных СМИ. Впрочем, это не первый и, возможно, не последний скандал между двумя недружелюбными соседями.
Схожая ситуация возникла 7 декабря 2017 года на совместной пресс-конференции турецкого и греческого президентов в Афинах. Спор возник между Реджепом Тайипом Эрдоганом и его греческим коллегой Прокописом Павлопулосом вокруг Лозаннского соглашения. Главы государств потратили около 40 минут на выяснение отношений, используя при этом нелицеприятные упреки и обвинения в адрес друг друга.
В контексте традиционно накаленных отношений недавняя словесная перепалка между турецким и греческим министрами иностранных дел в Анкаре была оценена в самой Греции как проявление некоего героизма. По мнению ряда политологов, несовместимое со статусом дипломата поведение министра Никоса Дендиаса было якобы «заказом» нынешнего афинского правительства. Таким образом надо было успокоить внутреннюю аудиторию, особенно националистические круги Греции. На самом деле, несмотря на напряженность в отношениях двух стран, их дипломаты и военнослужащие поддерживают регулярный диалог, по возможности обходя острые углы политических взаимоотношений. Переговоры Дендиаса с турецким президентом Эрдоганом и главой МИД Турции Чавушоглу во время того же визита в Анкару прошли в позитивном ключе. Министры договорились о том, чтобы сделать совместное заявление по итогам переговоров. И вдруг такое, да еще при включенных камерах...
Откуда ноги растут
Да, между двумя странами есть нерешенные проблемы. В последние годы Грецию особенно беспокоит политика Турции в Средиземном море. Официальные Афины пытаются создать впечатление, что Анкара проводит экспансионистскую политику, постепенно превращаясь в угрозу для всей Европы.
К ранее существовавшим и до сих пор нерешенным конфликтным вопросам между Анкарой и Афинами за последние несколько лет добавились и другие. Во главе их идут вопросы, связанные с беженцами, а также разработка углеводородных месторождений в Восточном Средиземноморье и разграничение морских сфер влияния.
Как известно, согласно договоренности, достигнутой между Евросоюзом и Турцией в 2015 году, Брюссель обещал оказать финансовую поддержку Анкаре и выполнить ряд других обязательств, чтобы остановить поток беженцев из Сирии и других азиатских стран в Европу. Однако позже стороны разошлись во мнениях по поводу выполнения соглашения. Официальные лица ЕС обвинили Турцию в невыполнении своих обязательств. Анкара же предъявила встречное обвинение, включающее отказ ЕС предоставить финансовую помощь Турции. Затем разногласия переросли в политическую напряженность, и в феврале 2020 года турецкое правительство открыло границу, предоставив возможность тысячам беженцев перейти в Грецию и далее в Европу. Греческое правительство попыталось предотвратить массовый поток беженцев в страну, перебросив к границе вооруженные силы и полицию. В результате отношения между Афинами и Анкарой еще более обострились, а ЕС решил направить часть финансовой помощи Греции.
Второй региональный политический кризис между Турцией и Грецией возник после того, как в Восточном Средиземноморье были обнаружены крупные запасы нефти и газа. Они также стали причиной разногласий по вопросу разграничения морской акватории и сфер влияния между двумя государствами. В частности, касательно спорной зоны вокруг острова Кипр. 28 ноября 2019 года Турция и Ливия подписали меморандум об ограничении морских сфер влияния. Этот документ можно по праву считать серьезным достижением средиземноморского вектора внешней политики Анкары, так как он обеспечил Турции преимущество в эксплуатации и транспортировке морских энергоресурсов.
В качестве демарша со стороны Греции были сделаны попытки привлечь (не без помощи других европейских стран) на свою сторону и укрепить связи с теми странами региона, у которых были холодные отношения с Анкарой. Среди них Египет, Израиль и Объединенные Арабские Эмираты. В настоящее время Греция углубляет сотрудничество в военной, энергетической и экономической сферах с этими странами. Проводятся совместные учения в Средиземном море.
Кроме того, Афины подписали соглашение с правительствами греческой части Кипра и Израиля по реализации проекта EuroAsia Interconnector, к которому уже подключается Египет. В рамках предприятия предусмотрено объединение энергосетей стран-участниц при помощи подводных линий электропередачи. Но, безусловно, конечной целью проекта является создание антитурецкой коалиции стран региона. В частности, охлаждение отношений Турции с Израилем и Египтом за последние десять лет в интересах Греции.
В свою очередь наладить отношения с Тель-Авивом и Каиром пытается и Анкара. Ожидается, что уже в ближайшем будущем Турция восстановит отношения с Египтом и предпримет серьезные шаги, чтобы заполучить былое дружелюбие Израиля.
Европейский след
Но следует признать и то, что ключевым фактором противостояния между Турцией и Грецией все еще остается Европа, продолжающая играть особую роль в отношениях между двумя средиземноморскими государствами последние 200 лет после обретения Грецией независимости от Османской империи. И сейчас на фоне напряженных отношений между Анкарой и Афинами маячат крайне правые политические силы Европы.
С другой стороны, греческие политики не чураются популистских трюков вроде разного рода баек про «внешнего врага» (в лице Турции, разумеется). Они стараются поддерживать выгодный себе градус настроений в изрядно потрепанном за последние годы волной экономических кризисов обществе. Ярким примером текущих общественных настроений в стране являются заголовки греческих СМИ, которые чуть ли не ежедневно пестрят новостями о росте цен на овощи в Турции или о падении курса турецкой лиры, задвигая местные социально-политические проблемы на задний план. А неожиданная критика в адрес Турции со стороны главы греческого внешнеполитического ведомства Н.Дендиаса, которую греческие СМИ охарактеризовали как «историческую победу», была сделана с целью утихомирить внутриполитическую атмосферу в стране. И это неудивительно, учитывая, что растущий в последние годы глобальный крен в сторону ультраправых сил привел к росту политических призывов популистского толка.
Конечно, в отличие от внутренней политики международная дипломатия более реалистична и не приемлет популизма. И теперь все понимают, что необходимо предпринять шаги для устранения очередной «травмы» во взаимоотношениях двух стран. Но на фоне недавних событий это будет не очень-то просто.