Azərbaycanda futbol mövsümünə yekun vuruldu. Pandemiya şəraitində olmağına baxmayaraq Peşəkar Futbol Liqası Azərbaycan çempionatı və Ölkə Kuboku uğrunda oyunları təqvim üzrə keçirməyə nail oldu. Karantinlə əlaqədar bütün matçlar azarkeşlərsiz baş tutdu.
İntriqasız ötüşmədi
Ölkə çempionatında son illər izlənilməyən intriqa yaşandı. Son 7 ilin dəyişməz çempionu “Qarabağ” izləyicisi “Neftçi”ni 1 xal qabaqlamaqla qızıl medalların taleyini 28-ci tura saxladı. Son turda “Neftçi” “Qarabağ”ı qəbul etdi və çətin qələbə qazanmaqla qızıl medallara sahib oldu.
Gözlənilənlərin əksinə, son turdakı oyun ağdamlıların üstünlüyü ilə başladı. Qurban Qurbanovun komandası topa daha çox nəzarət edir, rəqib müdafiəsini yarmağa çalışırdılar. Fasilədən sonra meydanda qüvvələr nisbəti bərabərləşdi. “Neftçi”də Buqrinlə Hondanın oyunu istənilən səviyyədə alınmadı. 53-cü dəqiqədə Xayme cərimə meydançası daxilində Stankoviçin müdaxiləsindən sonra yerdə qaldı. Elçin Məsiyev bu epizodda davam işarəsi verdi. Lakin həmin anın videogörüntülərinə baxanda serbiyalı müdafiəçinin qaydanı pozduğu açıq-aşkar görünür. Bundan sonra “Neftçi” daha çox qısa ötürmələrlə topu özündə saxlayır, hücum qurmağa çalışırdı. Andrade ilə Mahirin zədələnməsi “Qarabağ”ın oyun planına ciddi təsir etdi. “Neftçi”nin baş məşqçisi Samir Abasov bütün hücum gücünü – Mirabdulla Abbasov, Jozef-Monroz və Əhməd Əhmədovu meydana buraxdı. Sona yaxın “Qarabağ”ın qapısı önündə təhlükəli hücumların sayı artdı. Nəhayət, 90-cı dəqiqədə Jozef-Monrozun sol cinahdan asmasını Mboc başla Əhmədə göndərdi. Türk əsilli bolqar forvard “Neftçi”yə 8 ildən sonra çempionluq qazandıran qolu vurdu. “Neftçi” Samir Abasovun rəhbərliyi altında sayca 9-cu çempionluğuna qovuşdu.
Azarkeşlər nədən narazılıq etdi?
Çempionun müəyyənləşdiyi oyunda "Qarabağ" azarkeşlərinin kəskin narazılığına səbəb olan iki mübahisəli epizod yaşandı. Qeyd etdiyimiz kimi, 53-cü dəqiqəyə təsadüf edən ilk epizodda Romero Stankoviçlə mübarizədə yerdə qaldı və elə görünür ki, “Neftçi”nin müdafiəçisi ona toxunub. İkinci epizod isə uzatma dəqiqələrinə təsadüf etdi. İsmayıl İbrahimlinin zərbəsindən sonra top əvvəlcə Stankoviçin ayağına, sonra isə əlinə dəydi. Baş hakim Elçin Məsiyəv hər iki epizodda qayda pozuntusunun olmadığını düşünərək, penalti qərarı vermədi.
İstənilən halda “Qarabağ” son üç matçda “Neftçi”yə uduzmaqla əsas rəqibinə 9 xal bəxş etdi. Buna görə əsas səbəbi Ağdam təmsilçisi özündə axtarmalıdır. “Qarabağ”ın premyer-liqanın 2020/21-ci il mövsümü üçün şifariş ərizəsinə diqqət yetirək. Burda cəmi 18 futbolçunun adı qeyd olunub. Mövsümün əvvəlində bu rəqəm 20 idi. Nəzərə alaq ki, Musa Qurbanlı dövrələrarası fasilədə “Zirə”yə icarəyə göndərildi. Vild-Donald Gerye isə intizamsızlığa görə komandadan göndərildi. “Qarabağ” mövsümü 18 futbolçuyla keçirdi. “Neftçi” isə cari mövsüm 28 oyunçudan istifadə etdi.
Uzun müddət zədə səbəbindən “Qarabağ”ın oyunlarında iştirak etməyən oyunçuların siyahısına nəzər yetirək: Qara Qarayev, Patrik Andrade, Xayme Romero, Mahir Emreli, Abbas Hüseynov, Şahruddin Məhəmmədəliyev, Filip Ozobiç. Sifariş ərizəsində cəmi 18 futbolçu olan komandada bu qədər oyunçunun uzun müddətə zədələnməsi, təbii ki, mənfi təsir göstərdi.
Digər səbəb kapitan Rəşad Sadıqovun yoxluğu. 14 nömrə futbolçu karyerasını bitirməklə məşqçiliyə başladı. Kapitan karyerasını bitirəndən sonra onun “Qarabağ”dakı yerini doldurmaq çətin oldu. Digər tərəfdən “Neftçi”nin mövsüm ərzindəki əzmkarlığı, futbolçuların çempionluğa susaması “Qarabağ”ı taxtdan saldı. Samir Abasovun “Neftçi”yə gələndən sonra ruhdan düşmüş komandanı canlandırması da flaqmanın yekunda sevinməsinə səbəb olan əsas məqamlardandır.
Azərbaycan çempionu olan “Neftçi” qızıl medallarla təltif olunandan sonra II Fəxri xiyabanı ziyarət etdi. Paytaxt təmsilçisi matçdan dərhal sonra torpaqlarımızın azadlığı uğrunda şəhid olanların xatirəsini yad etmək üçün bu addımı atdı. Klub prezidenti Kamran Quliyev, baş məşqçi Samir Abasov, klub əməkdaşları və futbolçular tam heyətlə II Fəxri xiyabana yollanıb. Çempionluq kubokunu da özü ilə aparan “Neftçi” həm də şəhid olan azarkeşləri - mayor Rüfət Əsgərov və leytenant Teymur Məcidzadə məzarını da ziyarət edib, ruhuna dualar oxuyublar.
Kubok uğrunda mübarizə
Çempionat başa çatandan sonra Azərbaycan kubokunda final oyunu keçirildi. Həlledici qarşılaşma Masazırdakı arenada baş tutdu. 2020/21-ci il mövsümünün son qarşılaşmasında “Keşlə” və “Sumqayıt” üz-üzə gəldi. Matç erkən qolla başladı. Miyuşko Boyoviç öz qapısına qol vuraraq sumqayıtlıları hesabda önə çıxardı. Lakin buraxılan qoldan sonra toparlanan Bakı klubu fasiləyədək hesabda tarazlıq yaratdı. Şəhriyar Əliyev fərqləndi 1-1. İkinci hissədə isə Boyoviç yenidən səhnəyə çıxdı. Legioner bu dəfə rəqib qapısına qol vuraraq “Keşlə”ni hesabda irəli çıxardı. Oyun 2-1 hesabı ilə “Keşlə”nin xeyrinə başa çatdı. Bu qələbə paytaxt təmsilçisini tarixində 2-ci dəfə kubokun qalibi etdi. Bakılılar 2017/18-ci il mövsümündəki uğurunu təkrarladı. “Keşlə” bununla da Konfrans Liqasına da vəsiqə qazandı. Maraqlıdır ki, çempionatı son pillədə başa vuran “Keşlə” ölkə kubokunu qazanmaqla mövsümü mükafatla başa vurmağı bacardı.
“Sumqayıt isə ardıcıl 2-ci dəfə finalda məğlubiyyətə üzüldü. İki il öncə olduğu kimi yenə “Gənclik şəhəri” təmsilçisinin arzusunu Sənan Qurbanovun komandası gözündə qoyub. O, 2018/19-cu il mövsümündə “Qəbələ”, bu dəfə “Keşlə” ilə kuboka yiyələnib. Qurbanov ardıcıl iki finalda fərqli klublarla yarışın qalibi olan ilk mütəxəssis kimi tarixə düşüb.
Beləliklə futbol mövsümünün nəticələrinə əsasən çempion “Neftçi” Çempionlar Liqasında, gümüş və bürünc medalçılar “Qarabağ”la “Sumqayıt” o cümlədən kubokun sahibi “Keşlə” UEFA Konfrans Liqasında çıxış edəcək. Avrokuboklar mövsümü iyulda başlayacaq.

Neftchi breaks up the long-term championship of Garabagh
Azerbaijan sums up the results of the football season of the Premier League 2020/2021. Despite the pandemic, the Professional Football League ensured that the matches of the Azerbaijan championship and the national cup were held in accordance with the calendar. But due to lockdown, all matches were played without spectators.
Intrigues, intrigues…
After so many years, the national championship was not without a small intrigue. Garabagh FC (Aghdam), the all-time champion of Azerbaijan for the last seven years, was ahead of Neftchi by one point before the last round. Thus, the match between these teams in the 28th round of the national championship was a golden one. In the last round, Neftchi hosted Garabagh at home and became the gold medallist even after a difficult victory.
Contrary to expectations, at the beginning of the game, players from Aghdam dominated. Gurban Gurbanov's team controlled the ball longer, tried to overcome the opponents' defense. In the second half, the balance of forces on the field became somewhat equal. Sabir Bugrin and Keisuke Honda did not play well for Neftchi. In the 53rd minute, Jaime Romero found himself on the lawn in the penalty area after a duel with the Serbian legionnaire Vojislav Stankovic. In this episode, the referee Elchin Masiyev did not react and gave a signal to continue the game. However, watching the video showed a clear violation of the rules by the Serbian defender. After that, Neftchi tried to keep the ball using shorter passes and attack. The injuries of Patrick Andrade and Mahir Emreli seriously affected the game of Garabagh. The head coach of Neftchi, Samir Abbasov, released all the forwards on the field, including Mirabdulla Abbasov, Stephen Joseph-Monroz and Ahmed Ahmedov. Close the end of the game, the number of dangerous moments near the gates of Garabagh increased. Finally, in the 90th minute, Mamadou Mboj directed the pass of Joseph-Monroz from the left flank to Ahmedov. And the Bulgarian forward with Turkish roots Ahmedov scored a goal that made Neftchi champions eight years later. Under the leadership of Samir Abbasov, the club became the champion for the ninth time.
Unhappy fans
There were two controversial episodes during the game, which caused dissatisfaction of the fans. In the 53rd minute, Jaime Romero fell after a collision with Stankovic. It seemed that it was caused by the Neftchi defender. The second episode took place in the added time. After the hit of Ismayil Ibrahimli (Garabagh), the ball hit first in the leg, and then in the hand of Stankovich. But in both episodes, the referee Elchin Masiyev did not see any violations and did not award a penalty.
In any case, after losing the last three matches to Neftchi, Garabagh gave 9 points to its main rival. Therefore, the Aghdam team should search the reasons for failures in its own performance. Let's consider Garabagh’s application for the 2020/2021 season of the Premier League. The roster includes the names of only 18 players, compared to 20 at the beginning of the season. For example, during the break, forward Musa Gurbanli was loaned to Zira FC, while midfielder Wild Donald Gerier was expelled from the team for lack of discipline. As a result, Garabagh finished the season with 18 players, while Neftchi involved 28 players this season.
Let us also consider the players of Garabagh who have not played for a long time due to injuries: Gara Garayev, Patrick Andrade, Jaime Romero, Mahir Emreli, Abbas Huseynov, Shahruddin Magomedaliev, Filip Ozobic. So many injured players in the team with a total of 18 players, naturally, negatively affected their performance.
Another reason is the absence of captain Rashad Sadikhov, who ended his football career and became a coach. Finding a replacement for Sadikhov proved to be a difficult task. On the other hand, Neftchi's persistence throughout the season and the desire of its players to become champions also contributed to the defeat of Garabagh. Another important point is the inspiration that Samir Abbasov instilled in the team after his appointment as head coach.
Immediately after the award ceremony, the champion of Azerbaijan Neftchi visited the II Alley of Honorary Burial. Club president Kamran Guliyev, head coach Samir Abbasov, staff and players took the cup with them, honoured the memory of the martyrs who gave their lives for the liberation of the occupied territories of Azerbaijan. The graves of the club's fans who became martyrs were also visited: Major Rufat Askerov and Lieutenant Teymur Majidzade.
Fight for Azerbaijan Cup
After the end of the championship, the final game of the Azerbaijan Cup was held. The game took place at the Masazir arena. Keshla and Sumgayit competed in the last game of the 2020/2021 season. The match started with an early goal. The autogoal by Miyushko Bojovich brought Sumgayit players forward. But the club from Baku, who consolidated after the goal, evened the score in the first half (Shahriyar Aliyev). In the second half, Bojovich scored again. This time, the legionnaire scored a goal against the opponents. Game ended with the victory of Keshla FC (2:1). Thanks to this victory, Keshla won the Azerbaijan Cup for the second time in its history, repeating the success of the 2017/2018 season. Thus, Keshla also won a ticket to the UEFA Conference League. Interestingly, being the last in the national championship, Keshla managed to finish the season with a victory in the Azerbaijan Cup.
Sumgayit FC is failing in the final for the second year in a row. Like two years ago, Sanan Gurbanov’s team did not make the club's dreams to come true. In the 2018/2019 season, the team won the Azerbaijan Cup against Gabala FC, and this time against Keshla. Thus, Gurbanov inscribed his name in history as the first coach to become the winner of cup competitions with different clubs twice in a row.
Thus, according to the results of the season, the national champion Neftchi will play in the UEFA Champions League. Silver and bronze medallists – Garabagh and Sumgayit, as well as the winner of the Azerbaijan Cup Keshla – will play in the UEFA Conference League. The European competition season kicks off in July.