Azərbaycanda futbol mövsümünə yekun vuruldu. Pandemiya şəraitində olmağına baxmayaraq Peşəkar Futbol Liqası Azərbaycan çempionatı və Ölkə Kuboku uğrunda oyunları təqvim üzrə keçirməyə nail oldu. Karantinlə əlaqədar bütün matçlar azarkeşlərsiz baş tutdu.
İntriqasız ötüşmədi
Ölkə çempionatında son illər izlənilməyən intriqa yaşandı. Son 7 ilin dəyişməz çempionu “Qarabağ” izləyicisi “Neftçi”ni 1 xal qabaqlamaqla qızıl medalların taleyini 28-ci tura saxladı. Son turda “Neftçi” “Qarabağ”ı qəbul etdi və çətin qələbə qazanmaqla qızıl medallara sahib oldu.
Gözlənilənlərin əksinə, son turdakı oyun ağdamlıların üstünlüyü ilə başladı. Qurban Qurbanovun komandası topa daha çox nəzarət edir, rəqib müdafiəsini yarmağa çalışırdılar. Fasilədən sonra meydanda qüvvələr nisbəti bərabərləşdi. “Neftçi”də Buqrinlə Hondanın oyunu istənilən səviyyədə alınmadı. 53-cü dəqiqədə Xayme cərimə meydançası daxilində Stankoviçin müdaxiləsindən sonra yerdə qaldı. Elçin Məsiyev bu epizodda davam işarəsi verdi. Lakin həmin anın videogörüntülərinə baxanda serbiyalı müdafiəçinin qaydanı pozduğu açıq-aşkar görünür. Bundan sonra “Neftçi” daha çox qısa ötürmələrlə topu özündə saxlayır, hücum qurmağa çalışırdı. Andrade ilə Mahirin zədələnməsi “Qarabağ”ın oyun planına ciddi təsir etdi. “Neftçi”nin baş məşqçisi Samir Abasov bütün hücum gücünü – Mirabdulla Abbasov, Jozef-Monroz və Əhməd Əhmədovu meydana buraxdı. Sona yaxın “Qarabağ”ın qapısı önündə təhlükəli hücumların sayı artdı. Nəhayət, 90-cı dəqiqədə Jozef-Monrozun sol cinahdan asmasını Mboc başla Əhmədə göndərdi. Türk əsilli bolqar forvard “Neftçi”yə 8 ildən sonra çempionluq qazandıran qolu vurdu. “Neftçi” Samir Abasovun rəhbərliyi altında sayca 9-cu çempionluğuna qovuşdu.
Azarkeşlər nədən narazılıq etdi?
Çempionun müəyyənləşdiyi oyunda "Qarabağ" azarkeşlərinin kəskin narazılığına səbəb olan iki mübahisəli epizod yaşandı. Qeyd etdiyimiz kimi, 53-cü dəqiqəyə təsadüf edən ilk epizodda Romero Stankoviçlə mübarizədə yerdə qaldı və elə görünür ki, “Neftçi”nin müdafiəçisi ona toxunub. İkinci epizod isə uzatma dəqiqələrinə təsadüf etdi. İsmayıl İbrahimlinin zərbəsindən sonra top əvvəlcə Stankoviçin ayağına, sonra isə əlinə dəydi. Baş hakim Elçin Məsiyəv hər iki epizodda qayda pozuntusunun olmadığını düşünərək, penalti qərarı vermədi.
İstənilən halda “Qarabağ” son üç matçda “Neftçi”yə uduzmaqla əsas rəqibinə 9 xal bəxş etdi. Buna görə əsas səbəbi Ağdam təmsilçisi özündə axtarmalıdır. “Qarabağ”ın premyer-liqanın 2020/21-ci il mövsümü üçün şifariş ərizəsinə diqqət yetirək. Burda cəmi 18 futbolçunun adı qeyd olunub. Mövsümün əvvəlində bu rəqəm 20 idi. Nəzərə alaq ki, Musa Qurbanlı dövrələrarası fasilədə “Zirə”yə icarəyə göndərildi. Vild-Donald Gerye isə intizamsızlığa görə komandadan göndərildi. “Qarabağ” mövsümü 18 futbolçuyla keçirdi. “Neftçi” isə cari mövsüm 28 oyunçudan istifadə etdi.
Uzun müddət zədə səbəbindən “Qarabağ”ın oyunlarında iştirak etməyən oyunçuların siyahısına nəzər yetirək: Qara Qarayev, Patrik Andrade, Xayme Romero, Mahir Emreli, Abbas Hüseynov, Şahruddin Məhəmmədəliyev, Filip Ozobiç. Sifariş ərizəsində cəmi 18 futbolçu olan komandada bu qədər oyunçunun uzun müddətə zədələnməsi, təbii ki, mənfi təsir göstərdi.
Digər səbəb kapitan Rəşad Sadıqovun yoxluğu. 14 nömrə futbolçu karyerasını bitirməklə məşqçiliyə başladı. Kapitan karyerasını bitirəndən sonra onun “Qarabağ”dakı yerini doldurmaq çətin oldu. Digər tərəfdən “Neftçi”nin mövsüm ərzindəki əzmkarlığı, futbolçuların çempionluğa susaması “Qarabağ”ı taxtdan saldı. Samir Abasovun “Neftçi”yə gələndən sonra ruhdan düşmüş komandanı canlandırması da flaqmanın yekunda sevinməsinə səbəb olan əsas məqamlardandır.
Azərbaycan çempionu olan “Neftçi” qızıl medallarla təltif olunandan sonra II Fəxri xiyabanı ziyarət etdi. Paytaxt təmsilçisi matçdan dərhal sonra torpaqlarımızın azadlığı uğrunda şəhid olanların xatirəsini yad etmək üçün bu addımı atdı. Klub prezidenti Kamran Quliyev, baş məşqçi Samir Abasov, klub əməkdaşları və futbolçular tam heyətlə II Fəxri xiyabana yollanıb. Çempionluq kubokunu da özü ilə aparan “Neftçi” həm də şəhid olan azarkeşləri - mayor Rüfət Əsgərov və leytenant Teymur Məcidzadə məzarını da ziyarət edib, ruhuna dualar oxuyublar.
Kubok uğrunda mübarizə
Çempionat başa çatandan sonra Azərbaycan kubokunda final oyunu keçirildi. Həlledici qarşılaşma Masazırdakı arenada baş tutdu. 2020/21-ci il mövsümünün son qarşılaşmasında “Keşlə” və “Sumqayıt” üz-üzə gəldi. Matç erkən qolla başladı. Miyuşko Boyoviç öz qapısına qol vuraraq sumqayıtlıları hesabda önə çıxardı. Lakin buraxılan qoldan sonra toparlanan Bakı klubu fasiləyədək hesabda tarazlıq yaratdı. Şəhriyar Əliyev fərqləndi 1-1. İkinci hissədə isə Boyoviç yenidən səhnəyə çıxdı. Legioner bu dəfə rəqib qapısına qol vuraraq “Keşlə”ni hesabda irəli çıxardı. Oyun 2-1 hesabı ilə “Keşlə”nin xeyrinə başa çatdı. Bu qələbə paytaxt təmsilçisini tarixində 2-ci dəfə kubokun qalibi etdi. Bakılılar 2017/18-ci il mövsümündəki uğurunu təkrarladı. “Keşlə” bununla da Konfrans Liqasına da vəsiqə qazandı. Maraqlıdır ki, çempionatı son pillədə başa vuran “Keşlə” ölkə kubokunu qazanmaqla mövsümü mükafatla başa vurmağı bacardı.
“Sumqayıt isə ardıcıl 2-ci dəfə finalda məğlubiyyətə üzüldü. İki il öncə olduğu kimi yenə “Gənclik şəhəri” təmsilçisinin arzusunu Sənan Qurbanovun komandası gözündə qoyub. O, 2018/19-cu il mövsümündə “Qəbələ”, bu dəfə “Keşlə” ilə kuboka yiyələnib. Qurbanov ardıcıl iki finalda fərqli klublarla yarışın qalibi olan ilk mütəxəssis kimi tarixə düşüb.
Beləliklə futbol mövsümünün nəticələrinə əsasən çempion “Neftçi” Çempionlar Liqasında, gümüş və bürünc medalçılar “Qarabağ”la “Sumqayıt” o cümlədən kubokun sahibi “Keşlə” UEFA Konfrans Liqasında çıxış edəcək. Avrokuboklar mövsümü iyulda başlayacaq.

«Нефтчи» прервал беспрерывное чемпионство «Карабаха»
В Азербайджане подведен итог футбольного сезона Премьер-лиги-2020/2021. Несмотря на пандемию, Профессиональная футбольная лига сумела добиться проведения матчей чемпионата Азербайджана и Кубка страны в соответствии с календарем. Но из-за карантина все матчи были сыграны без участия зрителей.
Без интриги не обошлось
В чемпионате страны имела место интрига, которой не было на протяжении долгих лет. Агдамский «Карабах», бессменный чемпион страны на протяжении последних семи лет, перед последним туром опережал «Нефтчи» на одно очко. Таким образом, матч между этими командами в  28-м туре становился «золотым». В последнем туре «Нефтчи» принимал «Карабах» на своем поле и, одержав сложную победу, все-таки завоевал золотые медали.
Вопреки ожиданиям, в начале этой игры доминировали агдамцы. Команда Гурбана Гурбанова дольше контролировала мяч, старалась преодолеть оборону соперников. Во второй половине соотношение сил на поле несколько сравнялось. У «Нефтчи» не получилась игра у Сабира Бугрина и Кейсуке Хонды. На 53-й минуте Хайме Ромеро оказался на газоне в штрафной площадке после дуэли с сербским легионером Воиславом Станковичем. В этом эпизоде судья Эльчин Мясиев не среагировал и дал знак продолжать игру. Однако просмотр видеозаписи свидетельствовал о явном нарушении правил со стороны сербского защитника. После этого «Нефтчи» старался удерживать мяч посредством коротких передач, налаживал атаку. Травмирование Патрика Андраде и Махира Эмрели серьезно повлияло на игру «Карабаха». Главный тренер «Нефтчи» Самир Аббасов выпустил на поле всю свою атакующую мощь - Мирабдуллу Аббасова, Стивена Жозеф-Монроза и Ахмеда Ахмедова. Ближе к концу игры увеличилось количество опасных моментов у ворот «Карабаха». Наконец на 90-й минуте Мамаду Мбодж головой скинул на Ахмедова навесную передачу Жозеф-Монроза с левого фланга. И болгарский форвард с турецкими корнями Ахмедов забил гол, который привел «Нефтчи» к чемпионству спустя 8 лет. Под руководством Самира Аббасова клуб стал чемпионом в девятый раз.
Негодование болельщиков
В выявившей чемпиона игре имели место два спорных эпизода, которые стали поводом для резкого недовольства болельщиков. В первом случае на 53-й минуте Хайме Ромеро после столкновения со Станковичем упал, и создалось впечатление, что причиной тому был защитник «Нефтчи». А второй эпизод произошел в добавленное время. После удара «карабахца» Исмаила Ибрагимли мяч попал сначала в ногу, а затем в руку Станковича. Но в обоих эпизодах арбитр Эльчин Мясиев не усмотрел нарушений и не назначил пенальти.
В любом случае, проиграв «Нефтчи» последние три матча, «Карабах» отдал основному сопернику 9 очков. Поэтому причины неудач футбольный представитель Агдама должен искать в себе. Обратим внимание на заявку «Карабаха» на сезон-2020/2021 Премьер-лиги. Здесь отмечены имена всего18 футболистов, тогда как в начале сезона их было 20. Так, во время перерыва в чемпионате нападающий Муса Гурбанлы был отдан в аренду клубу «Зиря», а полузащитник Вильд Дональд Герье был исключен из команды за недисциплинированность. В итоге «Карабах» завершил сезон с 18 футболистами, тогда как «Нефтчи» в этом сезоне задействовал 28 игроков.
Рассмотрим также и список игроков, длительное время не выходивших на поле в составе «Карабаха» из-за травм: это Гара Гараев, Патрик Андраде, Хайме Ромеро, Махир Эмрели, Аббас Гусейнов, Шахруддин Магомедалиев, Филип Озобич. Наличие стольких травмированных в команде, где всего 18 футболистов, естественно, отрицательно сказалось и на ее игре.
Другая причина - отсутствие капитана Рашада Садыхова, который завершил футбольную карьеру и стал тренером. Найти ему полноценную замену оказалось сложной задачей. С другой стороны, к свержению «Карабаха» с трона способствовали также и упорство «Нефтчи» на протяжении всего сезона, стремление его игроков стать чемпионами. Еще один важный момент - воодушевление, которое привил команде Самир Аббасов после назначения на пост главного тренера.
Сразу после вручения золотых медалей чемпион Азербайджана «Нефтчи» посетил II Аллею почетного захоронения. Президент клуба Камран Гулиев, главный тренер Самир Аббасов, сотрудники и игроки в полном составе, взяв с собой чемпионский кубок, почтили память шехидов, отдавших жизни ради освобождения оккупированных территорий страны. Были посещены также могилы ставших шехидами болельщиков клуба - майора Руфата Аскерова и лейтенанта Теймура Маджидзаде.
Борьба за Кубок Азербайджана
После завершения чемпионата состоялась финальная игра Кубка Азербайджана. Решающая встреча прошла на Масазырской арене. В последней игре сезона-2020/2021 боролись «Кешля» и «Сумгайыт».  Матч начался с раннего гола. Автогол Миюшко Бойовичи вывел сумгайытцев вперед. Но сумевший собраться после пропущенного мяча бакинский клуб сравнял счет уже в первом тайме - отличился Шахрияр Алиев. Во втором тайме вновь отличился Бойович. На этот раз легионер забил гол в ворота соперников. Игра завершилась со счетом 2:1 в пользу «Кешля». Благодаря этой победе представитель столицы второй раз в своей истории стал обладателем Кубка Азербайджана, повторив успех сезона-2017/2018. Тем самым «Кешля» завоевал также путевку в Лигу конференций УЕФА. Интересный факт - оказавшись в чемпионате страны на последнем месте, «Кешля» сумел завершить сезон победой в Кубке.
А «Сумгайыт» терпит фиаско в финале второй год подряд. Как и два года назад, мечтам клуба не дала осуществиться команда под руководством Санана Гурбанова. В сезоне-2018/2019 он выиграл Кубок Азербайджана с клубом «Габала», а теперь - с «Кешля». Тем самым Гурбанов вписал свое имя в историю как первый специалист, дважды подряд ставший победителем кубковых соревнований с разными клубами.
Таким образом, по результатам сезона чемпион страны «Нефтчи» выступит в Лиге чемпионов УЕФА. А серебряный и бронзовый призеры - «Карабах» и «Сумгайыт», а также обладатель Кубка Азербайджана «Кешля» - в Лиге конференций УЕФА. Сезон еврокубков стартует в июле.