«XALQ DÜŞMƏNİ»NDƏN MİLLİ DƏYƏRƏ
«Tahir Salahov səmimi, son dərəcə bacarıqlı və səxavətli insan idi. O, özünün çoxşaxəli istedadı, tükənməz enerjisi, peşəsinə hədsiz sədaqəti sayəsində bütün dünyada sənətsevərlərin böyük və sonsuz sevgisini qazanmışdı. Tahir Salahovun nurlu xatirəsi doğmalarının, həmkarlarının, dostlarının və onun nadir istedadının çoxsaylı pərəstişkarlarının qəlbində əbədi yaşayacaqdır».
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva
“Atam 29 sentyabr 1937-ci ildə həbs olundu, yaxşı xatırlayıram, doqquz yaşım var idi. O, Kommunist Partiyası Laçın Rayon Komitəsinin birinci katibi idi. Atamın başına nə gəldiyini öyrənmək üçün illər sonra, 1966-cı ildə o zaman Dövlət Təhlükəsizlik Komitəsi (DTK) sədrinin müavini olan Heydər Əliyevə xahişlə müraciət etdim və o, atamın işini arxivdən aldı. Onda Dzerjinski klubunun yaxınlığında yerləşən binanın qapısından ilk dəfə girdim və Heydər Əliyevin kabinetinə girdim. O, öz işi ilə məşğul idi, mənsə materialları üç saat oxudum və o an ruhumda baş verənləri heç cür təsvir etmək mümkün deyil . 4 iyul 1938-ci ildə, üçlüyün iclasından sonra – orada ona qarşı dörd ağır maddə var - edama məhkum edilib və həyata keçirilib. 1956-cı ildə ona bəraət veriblər. Bütün bunlar bizdə, beş uşaqda iz buraxdı. Biz atamızın bir şey etdiyinə inanmırdıq, atamızın və anamızın yaxşı adını qaytarmaq istəyirdik"- Tahir Salahovun xatirələrindən.
Bəli, Tahir Salahov bunu bacarıb. Uşaqlar? Onlar kimin vecinə idi?! Onda heç kim beş uşaq anasının bunları tək başına necə böyüdəcyi barədə düşünmürdü. Axı, Tahir Salahovun atası, NKVD-nin 00447 saylı əmri ilə birinci təmizləmə dalğasına düşdü və bu, siyasi repressiyaların "böyük terroru"nun başlanğıcını qoydu. Siyahı ilə həbs edirdilər: kəndliləri, keşişləri, keçmiş zadəganları, habelə "ağ" hərəkat və ya müxalifət qüvvələri ilə bu və ya digər şəkildə əlaqələrdə şübhəli bilinən insanları. 1,7 milyon siyasi repressiyaya uğramışların yalnız 100 minə yaxınının bolşevik partiyası ilə əlaqəsi vardı - komsomolçular, sıravi partiya üzvləri və ya (az da olsa) partiya rəhbərləri. Tahir Salahovun atası da bu 100 minin tərkibində idi.
"Xalq düşmənləri"nin damğalanmış uşaqlarının aqibəti necə olurdu? Onlar üçün yaxşı həyat şəraiti ola bilməzdi. Hətta azyaşlılar (!) məhkum edərək, xalq düşmənləri ilə əlaqədə olmaq ittihamı ilə düşərgələrə göndərilə bilər - bunlar “Vətən xainlərinin ailə üzvləri” idilər. Ancaq Allaha şükürlər olsun ki, Tahir Salahovun ailəsinin başına bu gəlmədi. Yenə də Allaha şükür ki, çox vaxt istedadı və dahiliyi uzaqlaşdırmaq və gizlətmək çətin olur. Tahir məktəbi tərk etməli oldu, qardaşı ilə birlikdə Bakı su şəbəkəsində nəzarətçi işləməyə getdi.
Tahir Salahovun xatirələrindən
“Anamız bizi, beş uşağı tək böyütdü. İyirmi il ərzində bir nəfər də olsun evimizə girmədi, hamı qorxdu: axı, bu, xalq düşməninin ailəsi idi. Bizə əl uzatmadılar, biz uşaqlar bir növ təcrid şəraitində böyüdük. Ancaq yadımdadır ki, atam gümüş mürəkkəb qabının altına bir rubl qoyurdu və deyirdi: "Yaxşı, bu gün kim Çapayevi daha yaxşı çəkər?" O, yuxuya gedirdi və biz çalışırdıq. Bəlkə də, bu müsabiqələr bizi rəssam etdi. Mənim bir əsərim var - anamın portreti. Anam aqava bitkisinin, yəni səbir otunun fonundadır – amma bunlar aqavanın yarpaqları deyil, bunlar bizik, onun uşaqlarıyıq!"
Əgər atasının həbsi olmasa idi, onun yaradıcı həyatı uğurlu bir sovet realist rəssamının tərcümeyi-halı üçün örnək ola bilərdi. Salahov ədalət axtarışı üçün sovet ideologiyası tərəfindən istənilməyən bir çox "yanlış" rəssamın adından mübarizə apardı. “Mümkün olan bütün sovet və postsovet dövlət mükafatlarının laureatı, orden daşıyıcısı, akademik və klassik – o, Rəssamlıq Akademiyasına öz sənətinə alternativ olan şəxslərin gərəyidən çox qəbul edilməsinə israr edirdi, məsələn, təzadlı sovet və rus performansisti Oleq Kulik bu sıraya daxil idi”,- deyə sənətşünas, Sankt-Peterburqdakı Avropa Universitetinin dosenti, rəssamlıq təhlilçisi Kira Dolina yazır.
1950-ci ildə o, Bakıda Əzim Əzimzadə adına Rəssamlıq Məktəbini bitirib. Ancaq tərcümeyi-halındakı "xalq düşməninin oğlu" ləkəsi onun İ.E.Repin adına Rəssamlıq, Heykəltəraşlıq və Memarlıq İnstitutuna (indiki İlya Repin adına Sankt-Peterburq Rəssssamlıq Akademiyasına) daxil olmasına imkan verməyib. Xoşbəxtlikdən, o, V.İ.Surikov adına Moskva Dövlət Akademik Rəssamlıq İnstitutuna (P.D. Pokarjevskinin emalatxanasına) daxil olmağı bacarıb, Salahov oranı 1957-ci ildə «rəssam-rəngkar» ixtisası ilə bitirib.
Respublika sərgiləri. 1955-ci il. Vətən, Azərbaycan hər zaman rəssama enerji dəstəyi göstərib. O, məşhurlaşır.
Neftçilər haqqında bir sıra rəsm əsərləri ("Səhər eşelonu", "Xəzər üzərində") 1957-ci ildən başlayaraq yığma sərgilərdə ümumittifaq şöhrəti qazanmağa başladı. "Sərt" Salahov üslubu. Portretlər seriyası: Qara Qarayev, Dmitri Şostakoviç, hər iki portret Tretyakov Qalereyasındadır, bunlar onun rəsmi-sərgi statusuna baxmayaraq, sosialist realizmi standartlarına qarşı çıxan üslubunun klassik nümunələri oldular.
“Tahir Salahov “müasir”, yaxud indi də bəzən 1970-ci illərin tənqidində alınaraq istifadə olunan terminin təbirincə, “sərt” üslub axtarışının təşəbbüskarlarından biri oldu ki, bu, qəhrəman dəyişikliyini, xarakter və süjet dəyişikliyini nəzərdə tuturdu. Portret və janr rəngkarlığında partiya-dövlət elitasının yerinə zəhmətkeş, əmək insanı gəlir. Yeri gəlmişkən, Salahovun ilk qəhrəmanları Xəzər neftçiləridir. Yaxud əqli əməyin zəhmətkeşləri, yaradıcı insanlardır. Özü də, onlar indi lüks beretlərdə deyil, köhnə portretlərdə olduğu kimi palitra və fırçalarla birgə deyil, Salahov Qara Qarayev kimi: bir növ güclü mənəvi axtarış vəziyyətindədirlər. Bu sadəlik və həqiqətə can atma, bəlkə də, "sərt" üslub axtarışında ilk impuls olub. Axı, Salahov heç vaxt heç nə icad etməyib! O, sadəcə öz həmvətənlərini çox sevirdi: Azərbaycan neftçilərini, parlaq, gənc və yaraşıqlı, sərt qəhrəmanları. Həm də o, heç vaxt yad və özgə insanlardan danışmazdı”,- deyə sənətşünaslıq tarixi doktoru Aleksandr Morozov bildirir.
“Bir dəfə buradaydım: (Suraxanıdakı atəşpərəstlər məbədi söhbət gedir – müəllif.) Ata və qız burada atəşin yanına dua edirdilər, onların duaları uzun müddət davam etdi, sirli və maraqlı idi. Onları izləmək isə əsl xoşbəxtlik idi. Hindistandan, Çindən karvanlar buraya gəlirdi və burada Atəşgahda hamısı birlikdə dua edirdilər və birləşirdilər... Burada mədəndən çıxarılan ağ neftlə rəssamlar əsərlər yaradırdılar, onu boyalara əlavə edirdilər. Məhz o bənzərsiz bir ətir və tekstura verirdi. Bu rəssamlar arasında məşhur Yaroşenko, Qaqarin, İvanov, Boqolyubov var idi. Dmitri İvanoviç Mendeleyev də buranı ziyarət etmişdi: onun yaxınlıqda laboratoriyası var idi. Dahilərdən Düma- ata belə, bu yerləri ziyarət etmişdi. Bakı - neftçi əməyinin romantikası. Şəhər neftlə, neft hasilatı ilə bağlıdır - məni həmişə bu mövzu özünə cəlb edib. Buna görə mənim diplom işim də ona həsr olunmuşdu. Düz iki ay neftçilərlə bir yataqxanada yaşadım, biz ailəlikcə dostlaşdıq. Bakı bir əmək şəhəridir, o, zəhmətlə yaşayır, o, zəhmət qoxuyur və ona zəhmət hopub. Onu başqa cür çəkə bilməzsən."
Onun rəsmlərindəki kələ-kötür fiqurlar sərt və statikdir, kölgələr hamar deyil, hər şey kəskin xətlidir. Əsərləri Sovet İttifaqı həqiqətlərində (!) yetərincə bəlağətlə art-deko istiqamətinə yönəldir. Yenə də çətin bir uşaqlığın əks-sədası və “xalq düşməni”nin oğlu statusu - Salahovun daimi ədalət və qeyri-standartlıq yanğısı özünü göstərir. Sovet realist rəssamı modernizm və neoklassizmin sintezindən ibarət bu cür sərbəstlik göstərə bilməzdi. Art-dekoya kubizm, konstruktivizm və futurizm kimi cərəyanlardan təsir göstərib.
“Onun art-deko rəsmlərini görüb-görmədiyi tam aydın deyil, ancaq çox şey birbaşa ora yönəldir. Məsələn, ən məşhur, ancaq müəllifin həyatının son on illərində belə alınmış, altı metrlik üfüqi kompozisiya "Sənə, bəşəriyyət!" (1961). Salahovun başına bu rəsm əsəri ilə bağlı məşhur hadisənin gəlməsi isə boş yerə deyildi: əsər Manejdəki bir sərgidə idi, burada Xruşşov abstraktsionistlərə nümayişkaranə bir zərbə hazırlamışdı. Lakin rəhbərlərin Manejə gəlişi ərəfəsində Salahov yetərincə intuisiyası və zəkası sayəsində kətanını çıxardı və gözdən uzaq bir yerə qoydu - çılpaq insanlar, kosmos və Qaqarin yoxdur - açıq ideoloji laqeydlik sayılırdı. Əlbəttə, art-dekoya və ya art-nuvoya önəltmə tamamilə plastik bir uyğunluqdu, axı hər bir həqiqi sovet sənətkarı üçün məzmun formadan daha vacib idi. Bununla belə, Salahovun rəsmi avropasayağı olması diqqət çəkirdi”, - deyə sənətşünas Kira Dolina yazır.
“Həyatda bəxtim gətirib: çox maraqlı insanlarla görüşürəm və daha sonra dostuma çevrilirlər, düşünürəm ki, bunndan sonra görüşəcəyəm. Yaradıcı insanlar məni həyəcanlandırır. Öz fəallıqları, daxili gücləri, dinamikaları ilə həyəcanlandırırlar. Buna görə mən portretləri hərfi çəkmirəm, əksinə obraz yaradıram. Məsələn, Şostakoviçin rəsmini çəkdiyim üçün sevinirəm. Bir neçə gün onun yanına getdim və işlədim. O, buna çox ciddi yanaşdı. Mən telefonun altından alçaq bir masa tapdım və üstünə yastıq qoydum. Şostakoviç oturdu, onun əlləri açıldı və öz daxlinə çəkildi. Bu, Şostakoviçin özü olduğu vəziyyət idi. Mən də Rostropoviçin də portretini çəkmişəm, hərfi olmayıb, müəyyən bir violonçelist obrazı yaratmışam. O, səhnədə çalanda belə olur, səma və musiqi ilə əlaqəli başını yuxarı qaldırmış vəziyyətdə. Məcburən onun səviyyəsində olmağa çalışmalıydım. . Bilirsiniz, onları hiss edirdim, ona görə onlarla birlikdə vaxt keçirirdim. Qara Qarayevlə o, burada, Moskvada "İldırımlı yollarla " baletini (1958) səhnələşdirəndə tanış olduq və dost olduq. Orada, məşqlərdə onun hansısa obrazı yarandı. Ancaq evə gələndə anladım ki, nəsə bir şey yarımçıq qalır, bağlanmır. Onda Qarayevin yanına getdim və soruşdum: "Sizin ağ bir sviteriniz varmı?" Paltarını dəyişdirdi və düşüncəli-dalğın bir vəziyyətdə fortepianonun arxasına əyləşəndə – bu, O idi".
“Onun, təxminən, on rəsmi sovet dövrünün əsas əsərləri siyahısına daxildir. Bunların sırasında istehsalat mövzuları ("Növbədən", 1957; "Təmirçilər", 1960; "Neftçi", 1959) və ölkənin ən yaxşı insanlarının portretləri (ilk növbədə, bəstəkar Qara Qarayevin portreti, 1960), Fikrət Əmirov ( 1967), Rəsul Rza (1971) və lirik əsərlər (aqava fonunda ananın portreti, 1980; poçt markaları da daxil olmaqla milyonlarla reproduksiyası çoxaldı, atlı qız - "Aydan", 1967). O olmadan "sərt üslub" böyük üsluba çevrilməzdi. Ancaq bizim ona görə minnətdar olmağımız üçün başqa şeylər də var. Bəli, o, sadəlövhcəsinə rəsm camiəsini “yuxarıdan” demokratikləşdirməyin mümkün olduğuna inanırdı, lakin yüksək ədalət hissi onu, xüsusilə də 1974-cü ildə «Buldozer sərgisi»ndən sonra dəfələrlə “yanlış” sənətkarları hər vasitə ilə müdafiə etməyə məcbur edirdi. Məhz SSRİ Rəssamlar İttifaqının birinci katibi vəzifəsi və əlaqələri sayəsində 1980-ci illərin sonlarında aktual incəsənət qapılarının açılması bu dərəcədə triumfial oldu. Məhz onun sayəsində 1988-1991-ci illərdə - üç il ərzində Moskvada Qərbin aktual və ən əsası o dövrdə yaşayan və fəal işləyən səkkiz böyük rəssamının - Günter Yukkerin, Frensis Bekonun, Robert Rauşenberqin, Jan Tinqlinin, Gilbert və Corcun, Ceyms Rozenkvistin, Yannis Kunellisin retrospektivləri Moskvada göstərildi. Geniş gülümsəyərək, fotoqraflara şəklini çəkdirərək, təntənəli nitqlər söyləyən bu sovet akademiki Pandora qutusunu açdı. Bundan br dəfə peşman olmadı”, - deyə Kira Dolina yazır.
Rusiyada Tahir Salahovu böyük rəsm, Azərbaycan incəsənətinin lideri sayırlar, müasir rəssamlıq mədəniyyəti ustalarının dünya birliyi üçün o, dünya vətəndaşıdır, Azərbaycan üçünsə onun adı - milli sərvətdir.
“Tahir incəsənətə realist kimi gəldi və həyatı boyu realizmə sadiq qaldı. Ancaq bu sovet dövrünün təntənəli realizmi deyil, ciddi, sərt realizmdir. Həyat təəssüratları xaosundan ən vacibini seçir, ümumiləşdirir və izləyiciyə bu formada təqdim edir”, - deyə Azərbaycanın xalq yazıçısı Anar xatırlayır.
Böyük Ustad, siz "xalq düşməni"nin oğlu statusu almaqla tamamilə başqa cür ola bilərdiniz, amma sovet ideologiyası tərəfindən qandallanmış rəssamlıqda öz sözünüzü söyləməkdən çəkinmədən, həqiqət və ədalət yolu seçdiniz. Sizinlə eyni zamanda sizin olduğunuz dünyada yaşadğımıza görə bəxtimiz nə qədər gətirib. Yaradıcılığınıza görə sağ olun və bu təşəkkür həmişə olacaq.
“Xatirələrim mənə çox əzizdir - bu, həyatımın bir hissəsidir, mənə həyatın çətinliklərini aşmağı, qismətdə olanları qiymətləndirməyi öyrənməyimə kömək edir. Şöhrət dərhal gəlmir – onu qazanmaq, layiq görülmək, özünə və gələcəyə inanmaq lazımdır, eyni zamanda daim öz üzərində işləməyi unutmamalısan. Özünüzə qarşı obyektiv olmaq vacibdir, əhəmiyyətinizi və istedadınızı şişirtməməyə çalışın. Həyatın və peşənin öz qanunları var, bunları daim öyrənmək və riayət etmək lazımdır”.

ИЗ «ВРАГОВ НАРОДА» В НАЦИОНАЛЬНОЕ ДОСТОЯНИЕ
«Таир Салахов был светлым, искренним, необычайно талантливым и душевно щедрым человеком. Многогранный талант, неиссякаемая энергия, бесконечная преданность своему призванию снискали ему большую, непреходящую любовь ценителей изобразительного искусства во всем мире. Светлая память о Таире Салахове навсегда сохранится в сердцах родных, коллег, друзей и многочисленных почитателей его уникального дарования».
Первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева
«Отец был арестован 29 сентября 1937 года, я хорошо это помню, мне было девять лет. Он был первым секретарем Лачинского райкома Компартии. Спустя годы, в 1966-м, пытаясь выяснить судьбу отца, я обратился с просьбой к Гейдару Алиевичу Алиеву, который тогда был заместителем председателя КГБ, и он достал из архивов его дело. Тогда я впервые переступил порог этого здания возле клуба Дзержинского и вошел в кабинет Гейдара Алиевича. Он занимался своей работой, а я часа три читал эти материалы, и что в этот момент творилось в моей душе, не поддается никакому описанию. 4 июля 1938 года после заседания тройки - там четыре статьи тяжелейшие против него - его приговорили к высшей мере и привели это в исполнение. В 1956 году его реабилитировали. Все это наложило отпечаток на нас, пятерых детей. Мы не верили, что наш отец что-то совершил, мы хотели возродить доброе имя отца и матери», - из воспоминаний Таира Салахова.
И Таиру Салахову это удалось. Могли ли знать тогда те, кто арестовывал отца девятилетнего мальчика, что за этим процессом с тревогой наблюдает будущий всемирно известный художник? Нет!
Дети? Кого это заботило?! Тогда никто не разбирался в том, каково будет матери пятерых детей одной поднимать их на ноги. А ведь отец Таира Салахова попал под первую же волну чистки по приказу НКВД № 00447, положившему начало «большому террору» политических репрессий. Арестовывали по списку: крестьян, священников, бывших дворян, а также людей, так или иначе заподозренных в связях с «белым» движением или оппозиционными силами. Из 1,7 млн. политически репрессированных лишь около 100 тыс. имели отношение к большевистской партии - комсомольцы, рядовые партийцы или (их было немного) партийные начальники. И именно в эти 100 тыс. и попал отец Таира Салахова.
Какова была участь детей заклейменных «врагов народа»? Хороших условий жизни для них быть не могло. И даже малолеток (!) могли осудить и направить в лагеря по обвинению в связях с врагами народа - это были так называемые ЧСИР, «члены семей изменников Родины». Но слава Богу, что этого с семьей Таира Салахова не случилось. И слава Богу, что чаще всего талант и гениальность сложно задвинуть и запереть. Таиру пришлось бросить школу, он пошел работать контролером в Бакводопровод вместе с братом.
Из воспоминаний Таира Салахова
«И наша мать нас, пятерых детей, вырастила одна. За двадцать лет в наш дом не зашел ни один человек, все боялись: это ведь была семья врага народа. Нам не подавали руки, мы, дети, выросли в какой-то изоляции. Но помню, как отец клал рубль под серебряную чернильницу и говорил: «Ну, кто сегодня лучше нарисует Чапаева?» Он засыпал, а мы старались. Эти конкурсы, пожалуй, и сделали из нас художников. У меня есть картина - портрет матери. Мать у меня на фоне агавы - и это не листья агавы, это мы, ее дети!..»
Его творческая жизнь могла бы стать образцом биографии успешного советского художника-реалиста, если бы не арест отца. В поисках справедливости Салахов боролся за многих «неправильных» художников, неугодных советской идеологии. «Лауреат всех возможных советских и постсоветских государственных премий, орденоносец, академик и классик - он настаивал на принятии в Академию художеств деятелей более чем альтернативного своему искусству, включая, например, Олега Кулика, неоднозначного советского и российского перформансиста», - пишет искусствовед, доцент Европейского университета в Санкт-Петербурге, художественный обозреватель Кира Долина.
В 1950 году он окончил Художественное училище имени Азима Азимзаде в Баку. Но клеймо «сын врага народа» в биографии не позволило ему поступить в Институт живописи, скульптуры и архитектуры имени И.Е.Репина (ныне Санкт-Петербургская академия художеств имени Ильи Репина). К счастью, ему удалось поступить в Московский государственный академический художественный институт имени В.И.Сурикова (мастерская П.Д.Покаржевского), который Салахов оканчивает в 1957 году по специальности «художник-живописец».
Республиканские выставки. 1955 год. Родина, Азербайджан всегда оказывал энергетическую поддержку художнику. Он становится известным.
Серия картин о рабочих-нефтяниках («Утренний эшелон», «Над Каспием») стали приобретать, начиная с 1957 года, всесоюзную известность на сборных выставках. «Суровый» салаховский стиль. Серия портретов: Кара Караев, Дмитрий Шостакович, оба портрета находятся в Третьяковской галерее, стали классическими образцами его стиля, противостоящего, несмотря на свой официально-выставочный статус, устоявшимся стандартам соцреализма.
«Таир Салахов оказался одним из инициаторов поиска «современного» или, иногда еще используют термин, который бытовал в критике 1970 года, «сурового» стиля, что предполагало смену героя, смену персонажа и сюжета. На место государственной партийной элиты в портретную и жанровую живопись приходит труженик, человек тяжелого труда. Кстати, первые герои Салахова - это нефтяники Каспия. Или люди труда интеллектуального, творчества. Но теперь они больше не в роскошных беретах, не с палитрами и с кистями, как на старых портретах, а вот так, как тот же Кара Караев у Салахова: находятся в состоянии какого-то мощного душевного поиска. Вот это стремление к простоте и правде, пожалуй, - первый импульс в этих поисках «сурового» стиля. Ведь Салахов никогда и ничего не выдумывал! Он действительно любил своих соотечественников: азербайджанских нефтяников, ярких, молодых и симпатичных, суровых своих героев. И также он никогда не говорил о людях ему чужих и чуждых», - говорит доктор искусствоведения Александр Морозов.
«Я как-то здесь был: (о Храме огнепоклонников в Сураханах. - Авт.) отец и дочка молились тут огню, их молитва происходила долгое время, так загадочно и интересно. И это было настоящим счастьем - наблюдать за ними. Сюда шли караваны из Индии, Китая, и здесь, в Храме огнепоклонников, все молились и объединялись... Белую нефть, которую здесь добывали, художники использовали для создания произведений, они подбавляли ее в краски. Именно она давала какой-то неповторимый аромат и текстуру. Среди художников были знаменитые Ярошенко, Гагарин, Иванов, Боголюбов. Бывал здесь и Дмитрий Иванович Менделеев: у него рядом была лаборатория. Из великих даже Дюма-отец посетил эти места. Баку - романтика нефтяного труда. Город связан с нефтью, с добычей нефти - меня всегда увлекала эта тема. Потому и моя дипломная работа была посвящена ей же. И я по два месяца жил в общежитии вместе с нефтяниками, дружили мы и семейно. Баку - город трудовой, он живет этим трудом, пропах и пропитался им. И нельзя иначе рисовать его».
Угловатые фигуры на его картинах жесткие, статичные, тени не плавные, все резко линейно. Работы его довольно красноречиво отсылают к направлению ар-деко, в реалиях Советского Союза (!). Вновь возникает отголосок тяжелого детства и статус сына «врага народа» - постоянная салаховская жажда справедливости и нестандартность. Ну не мог советский художник-реалист позволять себе такие вольности, как синтез модернизма и неоклассицизма. На ар-деко оказали влияние такие направления, как кубизм, конструктивизм и футуризм.
«Не очень понятно, видел ли он живопись ар-деко, но многое к ней отсылает довольно прямо. Так, одна из самых знаменитых, но ставшая таковой лишь в последние десятилетия жизни автора шестиметровая горизонтальная композиция «Тебе, человечество!» (1961). Недаром с этой картиной Салахова произошла знаменательная история: работа была на выставке в Манеже, на которой Хрущев устроил показательную порку абстракционистам. Но у Салахова хватило интуиции и хитрости накануне приезда начальства в Манеж снять свой холст и увезти с глаз подальше - обнаженные люди, космос, Гагарина нет - явная идеологическая бестактность. Конечно, отсылки к ар-деко или ар-нуво - это чисто пластическое сходство, ведь для каждого настоящего советского художника содержание было куда важнее формы. Однако европейскость живописи Салахова бросается в глаза», - пишет искусствовед Кира Долина.
«Мне повезло в жизни: я встречаюсь и, думаю, буду и еще встречаться с очень интересными людьми, которые стали впоследствии моими друзьями. Творческие люди меня волнуют. Волнуют своей активностью, своей внутренней силой, динамикой. Поэтому я и не пишу буквальный портрет, а образ создаю. Например, меня радует, что написал Шостаковича. Несколько дней приезжал к нему, работал. И он отнесся к этому очень серьезно. Я нашел какой-то низенький столик из-под телефона, подушечку ему подложил. Шостакович сел, руки у него раскрылись и он ушел в себя. Это и было состояние, которое и есть сам Шостакович. Написал я и портрет Ростроповича, не буквальный, а создал некий образ виолончелиста. Такой он и есть, со вскинутой головой, связанный с небом и музыкой, когда играет на сцене. И пришлось постараться быть на его уровне. Понимаете, я их почувствовал, потому что провел с ними часы. С Кара Караевым мы познакомились и подружились, когда он здесь, в Москве, ставил балет «Тропою грома» (1958). Там, на репетициях и сложился какой-то его образ. Но, придя домой, я понял, что что-то не связалось. Тогда я пришел к Караеву и спросил: «У вас есть белый свитер?» Он переоделся и когда сел на фоне рояля в задумчиво-сосредоточенной позе, - это был ОН».
«Примерно десяток его картин - в списке главных работ советского времени. Тут и производственная тематика («С вахты», 1957; «Ремонтники», 1960; «Нефтяник», 1959), и портреты лучших людей страны (прежде всего портрет композитора Кара Караева, 1960), Фикрета Амирова (1967), Расула Рзы (1971), и лирические вещи (портрет матери на фоне агавы, 1980; растиражированная миллионами репродукций, включая почтовые марки, девочка на лошадке - «Айдан», 1967). Без него «суровый стиль» не был бы большим стилем. Но есть еще дела, за которые мы должны быть ему благодарны. Да, он наивно верил, что демократизировать художественное сообщество можно «сверху», но обостренное чувство справедливости не раз заставляло его защищать «неправильных» художников всеми способами, прежде всего после «Бульдозерной выставки» 1974 года. И именно благодаря его посту и связям как первого секретаря Союза художников СССР в конце 1980-х открытие дверей для актуального искусства было столь триумфальным. Во многом с его подачи за три года, с 1988 по 1991-й, в Москве были показаны ретроспективы восьми крупных западных актуальных и, что немаловажно, живущих и активно работающих художников, среди которых были Гюнтер Юккер, Фрэнсис Бэкон, Роберт Раушенберг, Жан Тэнгли, Гилберт и Джордж, Джеймс Розенквист, Яннис Кунеллис. Широко улыбаясь, позируя фотографам, произнося торжественную речь, этот советский академик открыл ящик Пандоры. О чем ни разу не пожалел», - пишет Кира Долина.
В России Таира Салахова считают великим художником, лидером азербайджанского искусства, мировое сообщество мастеров современной художественной культуры - гражданином мира, для Азербайджана его имя - национальное достояние.
«Таир пришел в искусство как реалист и остался верен реализму на всю жизнь. Но это не парадный реализм советского периода, а строгий, жесткий. Он из хаоса жизненных впечатлений отбирает самое главное, обобщает и в таком виде преподносит зрителю», - вспоминает Анар, народный писатель Азербайджана.
Великий мастер, вы могли бы быть совсем другим, имея статус сына «врага народа», но избрали путь правды и справедливости, не побоявшись утвердить свое слово в живописи, скованной советской идеологией. И как же нам повезло жить в мире, в котором вы были, в одно время с вами. Спасибо за то, что есть ваше творчество и будет всегда.
«Я бережно отношусь к воспоминаниям - это часть моей жизни, которая помогла научиться преодолевать сложные жизненные ситуации, ценить то, что отпущено свыше. Известность приходит не сразу - ее надо завоевать, заслужить, надо верить в себя и в будущее, не забывая при этом постоянно работать над собой. Важно быть объективным к себе, стараться не преувеличивать своей значимости и дарования. У жизни и у профессии свои законы, которые надо беспрестанно познавать и которым надо следовать».