Şuşada «Xarıbülbül» musiqi festivalının bərpası həm də parlaq siyasi bəyannamədir
Tarixi hadisələrin miqyasını heç də hər zaman anında qiymətləndirmək olmur. Amma artıq bu gün hadisələrin belə inkişafının tarix dərsliklərinə düşəcəyinə şübhə yoxdur. Mayın 7-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Şuşa şəhərinin Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı elan edilməsi haqqında sərəncam imzalayıb. Bu,  şəhərin işğalının 29-cu ildönümü ərəfəsinə, eyni zamanda onun azad olunmasından yarım il sonraya təsadüf edib. Cəmi 5 gün sonra – Ramazan bayramında isə Şuşada «Xarıbülbül» musiqi festivalı bərpa olunub. Beləliklə, dağların qoynunda, təmiz havada yenidən muğam səslənib. «Musiqi festivalının siyasi nəticələri» ifadəsi cəmi bir müddət əvvələdək hər kəs üçün absurd səslənə bilərdi. Lakin azad olunmuş Şuşada mayın 12-13-də keçirilmiş «Xarıbülbül» festivalı heç də sadəcə, möhtəşəm musiqi bayramı deyildi. O, həm də sanki parlaq, mənalı siyasi bəyannamə idi!
Bir qədər tarix
Şuşada «Xarıbülbül» festivalı ilk dəfə 1989-cu ildə keçirilib. Bu haqda həmin may günlərində az danışılmayıb. «R+» jurnalında da bundan bəhs edilib. O zaman artıq Qarabağdakı erməni millətçilərinin rəhbərləri tərəfindən irəli sürülmüş iddialar nəticəsində münaqişə qızışmışdı. Azərbaycan belə çətin şəraitdə Şuşa şəhərinin unikallığını, onun «şərqin konservatoriyası», Azərbaycanın və bütünlükdə bölgənin musiqi mərkəzi olduğunu nümayiş etdirmək üçün festivala start vermişdi...
Beləliklə, 30 il əvvəl biz sözün əsl mənasında avtomatların qarşısına sazla çıxmışdıq. O vaxt Azərbaycanın öz ordusu, güc strukturları sadəcə, yox idi. Öz dövlətini və ordusunu qurmaq kimi çətin vəzifənin icrasını üzərinə götürəcək nüfuzlu liderlərə də rast gəlinmirdi…
1992-ci ildə Ermənistan kənardan da dəstək alaraq, Şuşanı işğal etdi. Azərbaycanda əsl dövlət quruculuğuna, hərbi quruculuğa isə yalnız 1993-cü il iyunun 15-də – ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra başlanacaqdı…
«Əsrin müqaviləsi»nin imzalanması, Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəmərinin çəkilməsi, böyük neft dollarları, Milli Ordu – bütün bunlar sonra olacaqdı. Mütəşəkkil diplomatiya da qurulacaqdı. Və İkinci Qarabağ müharibəsi başlayacaq, Azərbaycan Ordusu 44 gün davam edəcək fasiləsiz hücumu nəticəsində inanılmaz, fantastik nəticəyə imza atacaqdı – qayaları aşaraq Cıdır düzünə çıxacaq, Şuşa şəhərini azad edəcəkdi. Nəticədə, Ermənistan kapitulyasiya aktını imzalamaq məcburiyyətində qalacaqdı…
Amma bütün bunlar o qədər də gözlənilməz hadisələr deyil. Çünki Şuşa tarixən Qarabağın, Qarabağ xanlığının paytaxtı olub, rəmzi məna daşıyıb və daşıyır. Bu əzəmətli qala-şəhər vacib strateji mövqedə, yolların kəsişməsində yerləşir. Bu gün – XXI əsrdə də Şuşa hərbi-strateji əhəmiyyətini qoruyub saxlayır: dağ silsiləsi, hakim yüksəkliklər, Xankəndi və vacib yollara açılan aydın mənzərə…
Münaqişənin taleyini məhz Şuşanın azad olunması həll edib. Yəqin ki, Ermənistanın hərbi qərargahlarında müharibəni davam etdirməyin nə qədər məqsədəuyğun olub-olmadığı haqda düşüncə Azərbaycan Ordusunun bu işin öhdəsindən gəlməsindən sonra yaranıb.
Bu gün artıq Azərbaycan yeni vəzifələrin öhdəsindən uğurla gəlməkdədir. Şuşanın təhlükəsizliyi yüksək səviyyədə təmin olunub və bunun yalnız siyasi deyil, həm də hərbi qarantı var. Bundan başqa, Şuşaya nəzarət Azərbaycanın özünü Qarabağda çox inamlı hiss etməsinə imkan verir. Başqa sözlə, Bakı Qarabağda «hərbi-strateji nəzarət paketi»ni ələ alıb və indi bu reallıqla istər dostlar, istər düşmənlər, istərsə də siyasi gedişlər zamanı yanlışlığa yol verməmək üçün prosesləri diqqətlə izləyən üçüncü dövlətlər barışır.
«Xarıbülbül»ün qayıdışı
Parlaq hərbi qələbə qazanmış Azərbaycan Şuşanın bərpasına start verib. Çoxsaylı ulduzların – Azərbaycanın ən yaxşı musiqiçilərinin, Rusiyaya məxsus «Böyük teatr»ın solistlərinin iştirakı ilə təşkil olunmuş «Xarıbülbül» festivalı da bunu aydın şəkildə ortaya qoyub. İndi Azərbaycan hərbi uğurlarını digər meydanlarda möhkəmləndirir. İlk növbədə, Şuşa «Şərqin konservatoriyası» və mədəniyyət mərkəzi statusunu bərpa edir. Onun əhəmiyyəti, təbii ki, Azərbaycanın hüdudlarını aşır. İndi Şuşa bunu daha gözəl, daha miqyaslı edir.
Aydındır ki, müharibənin təzə bitdiyi şəhərdə «Xarıbülbül» kimi miqyaslı festivalın keçirilməsi çox böyük hadisədir. Amma məsələ tək bununla bitmir.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Şuşaya mülki geyimdə etdiyi ilk səfəri zamanı şəhərdə yeni məscidin təməlqoyma mərasiminə, Xurşidbanu Natəvanın tikdirdiyi və yeni bərpa edilmiş Xan qızı bulağının və «Xarıbülbül» hotelinin açılışına qatılıb…
Hotelin açılışı şəhərin yeni gələcəyinə atılmış addımdır. Görünən odur ki, burada prioritet turizmin inkişafı olacaq. Hər halda, Şuşa hələ Sovet İttifaqı illərində populyar kurort şəhəri olub.
Şuşaya hələ işğal illərində səfər etmiş britaniyalı jurnalist Tomas de Vaal o zaman onu «kabus şəhər» adlandırmışdı. Bu gün işğaldan azad olunmuş bu şəhərdə çox sayda infrastruktur, şəhərsalma, təşkilati, iqtisadi vəzifələrin öhdəsindən gəlinməlidir. İlk növbədə, su kəmərləri bərpa olunmalı, şəhər elektrik enerjisi ilə təmin edilməlidir.  Eyni zamanda təhlükəsizlik məsələləri həllini tapmalıdır, bu isə həm də partlamamış hərbi sursatlardır. «İsgəndər-M» raketinin qalıqları məhz burada tapılmışdı. Nəhayət, Zəfər yolunun çəkilişi başa çatmalıdır. Tarixi abidələr bərpa olunmalı, müharibənin, işğalçı vandallığının yaraları sağalmalıdır.
İşlərə start verilib. Artıq Şuşada bir çox binada, ilk növbədə, tarixi binalarda tikinti-bərpa işləri gedir.
Qala-şəhər olaraq qalan Şuşa vacib mədəni və turistik mərkəzə çevrilir. Bərpa işləri dəqiq plan üzrə aparılır və bu zaman hər hansı eklektizmə, özfəaliyyətə imkan verilmir. Hər bir ştrix, hər bir detal ümumi konsepsiyaya uymalıdır. Bu gün Azərbaycan kifayət qədər çətin işin öhdəsindən gəlməkdədir – Şuşanın tarixi simasını qoruyub saxlamaq, eyni zamanda müharibədən, erməni işğalçılarının vandallığından zərər görmüş şəhəri bərpa etmək, eyni zamanda onu müasir, bütün mənalarda «ağıllı» şəhərə çevirmək. Hazırda Şuşa dirçəlişinin başlanğıcındadır. Amma onun cizgiləri artıq bu gün görünür. Bu, yalnız yeni açılmış «Xarıbülbül» hotelinin möhtəşəm kampusu deyil. Əfsanəvi Cıdır düzünün müntəzəm olaraq yalnız «Xarıbülbül» festivalını qəbul etməklə kifayətlənməyəcəyinə şübhə yoxdur. Artıq bu gün musiqi tədbiri ilə yanaşı, orada müasir rəssamların rəsmlərindən ibarət sərgi də təşkil olunub. Bu işdə Füzulidə tikilməkdə olan aeroport, çəkilmkdə olan Zəfər yolu, memarlıq və mədəniyyət abidələrinin bərpası, müasir «ağıllı» infrastruktur da öz sözünü deyəcək.
Təbii ki, bir tərəfdən hövsələmiz daralır, işlərin tez bitməsini istəyirik. Amma digər tərəfdən, bir şeyi hər kəs anlayır: Azərbaycanın Şuşada «qaralamaya» və ya hansısa uğursuz ideyaya haqqı yoxdur. Bu şəhər ölkə üçün həddindən artıq böyük əhəmiyyət daşıyır. Bu gün Şuşada yalnız bu günün işləri görülmür. Bu gün Şuşada tarix yazılır.

ЗАВТРА НАСТУПАЕТ СЕГОДНЯ
Возрождение музыкального фестиваля «Харыбюльбюль» в Шуше являет собой также красноречивую политическую декларацию
Масштаб исторических событий далеко не всегда можно оценить по горячим следам. Но уже сегодня нет сомнений, что эта последовательность событий войдет в учебники по истории. 7 мая Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал распоряжение об объявлении города Шуша культурной столицей Азербайджана. Как раз накануне трагической даты - 29-й годовщины со дня ее оккупации и через полгода после освобождения. А через пять дней, в праздник Рамазан, был возрожден фестиваль «Харыбюльбюль». В чистом хрустальном воздухе среди горных вершин зазвучал мугам. «Политические итоги музыкального фестиваля» - еще недавно такая фраза была бы воспринята как абсурд. Но прошедший 12-13 мая в освобожденной Шуше фестиваль «Харыбюльбюль» был не только грандиозным музыкальным праздником. Он являл собой также красноречивую и выразительную политическую декларацию.
Первый фестиваль «Харыбюльбюль» прошел в Шуше в 1989 году. Об этом в эти майские дни говорилось не раз, в том числе и на страницах журнала R+. Уже разгорался конфликт, ставший результатом притязаний армянской националистической верхушки на Карабах. И в такой непростой ситуации Азербайджан дал старт фестивалю - чтобы напомнить об уникальности города Шуша, этой «консерватории Востока», музыкальной столицы Азербайджана, да и всего региона...
Тогда, 30 лет назад, мы в самом прямом смысле слова вышли с сазом против автоматов. Своей армии, своих силовых структур у Азербайджана просто не было. Не было и авторитетных лидеров, способных взять на себя решение этой трудной задачи - построение своего государства и своей армии…
В 1992 году Шуша была оккупирована Арменией не без помощи извне. В Азербайджане же настоящее государственное и военное строительство было начато только 15 июня 1993 года - с возвращением к власти общенационального лидера Гейдара Алиева.
Подписание «Контракта века», строительство трубопровода Баку-Тбилиси-Джейхан, грамотное инвестирование нефтедолларов, в том числе в собственную армию, - все это будет уже потом. Будет выверенная, четкая дипломатия. И будет Вторая Карабахская война - 44 дня непрерывного наступления Азербайджанской армии, которое завершилось невероятным и фантастическим - других слов просто не подобрать - штурмом скальных обрывов у Джыдыр дюзю и освобождением города Шуша. После чего Армения вскоре капитулировала.
И вряд ли это было так неожиданно. Шуша, историческая столица Карабаха и Карабахского ханства, имела и имеет не только символическое значение. Этот величественный город-крепость расположен в важнейшей стратегической точке, на перекрестке дорог. И сегодня, в XXI веке, продолжает сохранять свое военно-стратегическое значение: горный узел, господствующая высота, откуда как на ладони и Ханкенди, и важнейшие дороги… Освобождение Шуши предрешило исход конфликта. Наверняка в армянских штабах возникал вопрос в целесообразности продолжения войны, если Азербайджанская армия способна решать такие задачи.
Сегодня Азербайджан успешно решает уже новые задачи. Безопасность Шуши надежно обеспечена и имеет не только политические, но и военные гарантии. Более того, контроль над Шушой позволяет Азербайджану чувствовать себя в Карабахе весьма уверенно. Наша страна обеспечила себе «военно-стратегический контрольный пакет» в Карабахе, и это та реальность, с которой теперь считаются как друзья, так и враги и представители третьих сторон, внимательно отслеживающие ситуацию и тренды, чтобы не ошибиться с собственными политическими ставками.
Возвращение «Харыбюльбюль»
Одержав блестящую военную победу, Азербайджан приступает к восстановлению Шуши. И фестиваль «Харыбюльбюль» со звездным составом участников, собравший лучших музыкантов Азербайджана, с участием солистов московского Большого театра, весьма доходчиво об этом заявил. Отчаянная попытка ранее противостоять силовой агрессии при помощи культуры сегодня получает уже другое прочтение. Азербайджан закрепляет свой военный успех на других площадках. Прежде всего Шуша восстанавливает свой статус «консерватории Востока» и культурного центра, значение которого выходит далеко за пределы Азербайджана. Причем делает это красиво и масштабно.
Очевидно, что проведение фестиваля такого масштаба, как «Харыбюльбюль», в городе, где едва закончилась война, - титаническая организационная задача. Но не только.
В ходе своего пребывания в Шуше Президент Азербайджана Ильхам Алиев, который впервые появился здесь не в военной форме, принял участие в закладке первого камня в строительстве новой мечети в Шуше, в открытии отреставрированного родника Хан гызы булагы, построенного Хуршидбану Натаван, отеля «Харыбюльбюль»...
Открытие отеля - заявка на новое будущее города. Приоритет здесь, по всей видимости, будет отдан туризму - в конце концов Шуша еще в советские годы была популярным горным курортом.
Британский журналист Томас де Ваал, посетивший Шушу во время оккупации, называл ее «городом-призраком». И сегодня, после освобождения, здесь предстоит решить множество инфраструктурных, градостроительных, организационных, экономических задач. Прежде всего необходимо восстановить водопровод и электроснабжение. Обследовать дома на предмет безопасности - а это не только возможные повреждения конструкций, не только результат 30-летнего запустения во время оккупации, но и неразорвавшиеся боеприпасы. Осколки ракет «Искандер М» были найдены именно здесь. Нужно, наконец, достроить Дорогу Победы. Нужно отреставрировать исторические памятники, залечить раны после войны и вандализма оккупантов.
Работа уже идет. Зеленые строительные сетки и леса можно увидеть на многих зданиях, и прежде всего исторических. Уже разбирают «хрущевки», которые ну никак не вписываются в архитектурный ансамбль города.
Оставаясь городом-крепостью, Шуша превращается в важный культурный и туристический центр. Восстановительные работы идут по четкому плану, без эклектики и самодеятельности, где каждый штрих, каждая деталь должны быть вписаны в общую концепцию. Сегодня Азербайджан решает непростую задачу - сохранить, а с учетом последствий войн и вандализма армянских оккупантов восстановить исторический облик Шуши и одновременно превратить ее в современный и во всех смыслах «умный» город. Пока, безусловно, Шуша лишь в начале своего возрождения. Но многие черты видны уже сегодня. И это не только великолепный кампус у недавно открытого отеля с тем же названием «Харыбюльбюль». Нет сомнений, что легендарное поле Джыдыр дюзю будет регулярно принимать не только фестиваль «Харыбюльбюль», - уже сегодня параллельно с музыкальным фестивалем экспонировались работы современных художников, расписавших макеты знаменитого цветка. Здесь своя роль также у строящегося аэропорта в Физули и у Дороги Победы, у реставрации памятников архитектуры и культуры и у современной «умной» инфраструктуры.
Как бы ни был велик соблазн поскорее «сделать так, чтобы заработало», все понимают: Азербайджан в Шуше не имеет права на «черновики» и неудачные идеи. Этот город имеет для страны слишком важное значение. И сейчас здесь не просто решают текущие задачи. Сегодня здесь творят историю.