OPEK+un qərarı neft qiymətlərini hasilat ölkələri üçün optimal səviyyədə sabitləşdirəcək
OPEK+ ölkələri nazirlərinin sentyabr görüşü heyrətamiz sürətli və yekdil qərarı ilə yadda qaldı - əvvəl təsdiqlənmiş plana uyğun olaraq, neft hasilatının hər ay günlük 400 min barel artırılması davam edəcək. Görüşdən sonra ilk 10 günün nəticələri göstərir ki, neft bazarı bu xəbəri nisbətən sakit qəbul etdi: görüşdən bir gün sonra “Brent” neftinin noyabr fyuçerslərinin qiyməti 71,38 dollar/barelə düşdü, indi qiymətlər 73 dollar/barelə bərabərdir.
Bununla yanaşı, koronavirus pandemiyasının davam edəcəyi ilə bağlı narahatlıq hələ də dünya bazarında neftə tələbata mənfi təsir edir. Lakin COVID-19 əleyhinə peyvəndləşmə getdikcə güclənir, bu da o deməkdir ki, keçənilki sərt qapanma ssenarisinə, çətin ki, qayıdılsın və buna görə də yaxın gələcəkdə yanacağa tələbatın kəskin azalması gözlənilmir.
Sonrası da var
Bütün cari il boyu OPEK+ neft bazarının əlavə ehtiyaclarına ehtiyatla reaksiya verib. Anlaşma üzrə öhdəliklərini aşan istehsalı könüllü olaraq azaldan və pandemiya məhdudiyyətlərinin yumşalması səbəbindən neftə artan tələbi nəzərə alan Səudiyyə Ərəbistanının səyləri sayəsində may ayında ticari neft ehtiyatları 2015-2019-cu illərin orta səviyyəsindən aşağı düşdü - OPEK+ neft hasilatını məhdudlaşdırmaq üzrə əldə etdiyi anlaşmanın effektivliyini rəsmi olaraq bu göstərici əsasında qiymətləndiririr.
İyul ayında OPEK+ ölkələri 5,8 milyon barel/günə bərabər azalma səviyyəsinə çatdılar və ilkin olaraq, bunun 2022-ci ilin mayına qədər davam edəcəyi güman edilirdi. Ancaq elə həmin ay anlaşma dekabr ayına qədər uzadıldı.
Bundan əlavə, 2021-ci ilin avqust ayından etibarən OPEK+ ölkələri azalmanı tam örtənə qədər neft hasilatını hər ay 400 min barel/gün artırmağa razılıq verdilər. Yəni 2022-ci ilin may ayına qədər onlar 5,8 milyon barel/gün azalmanı saxlamalı, sonra isə ondan imtina etməli idilər. İndi isə onlar bu 5,8 milyon barel/günü bazara qaytarmaq üçün 2022-ci ilin sentyabrına qədər istehsalı tədricən artıracaqlar. Bununla belə, Səudiyyə Ərəbistanı istisna etməyib ki, bazarda vəziyyət tələb etdiyi təqdirdə, 2022 -ci ildən sonra da OPEK+ ölkələrinin birgə fəaliyyəti mümkün olacaq.
Nazirlər qeyd ediblər ki, COVID-19 pandemiyasının təsirləri bəzi qeyri-müəyyənlikləri artırmağa davam etsə də, bazarın təməl göstəriciləri güclənib, bərpa prosesləri sürətləndikcə İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı ölkələrində ticari neft ehtiyatlarının azalması davam edir.
Qiymətlərlə bağlı vəziyyət də ən əlverişli şəkildə görünür: neftin qiyməti hətta pandemiyadan əvvəlki qiymətlərdən də yuxarı yüksəldi - 2020-ci ilin yanvar ayında “Brent” markalı neftin bir bareli 55 dollara satılırdısa, iclas öncəsi qiymət 73 dollara qədər artmışdı. Bu, 2021-ci ilin oktyabrında neft hasilatının artırılması barədə anlaşmanı mümkün etdi. Beləliklə, gələn ay OPEK+ anlaşması çərçivəsində hasilat 400 min barel/gün artacaq.
Təbii ki, görüş zamanı neft hasilatının həcmini öhdəlikdən az ixtisar etmiş OPEK+ ölkələri tərəfindən öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi məsələsi də müzakirə edilib. Yeni bir qərarla, öhdəliyi "gecikdirənlərə" 2021-ci ilin dekabrına qədər möhlət verilib.
Səudiyyə Ərəbistanının energetika naziri şahzadə Əbdüləziz bin Salman bildirib ki, OPEK+ istehsal səviyyələri ilə bağlı gələcəkdə qərarlar verərkən, ABŞ-ın neft sanksiyalarının ləğv edilə biləcəyi İranın neft hasilatını və digər istehsalçıları hasilatını, həmçinin pandemiyanın inkişafını izləyəcək.
Onun sözlərinə görə, dərhal 2022-ci ilin sonuna qədər qərar verilməsi o deməkdir ki, OPEK+ nəinki ilin qalan hissəsində, həm də gələn il balanslaşdırılmış bazar əldə etməyə çalışacaq. "Bu, bazara aydınlıq, istiqamət və hara getdiyimizə dair baxış verir", - deyə o vurğulayıb.
Nazirlər həmçinin anlaşmanın qüvvədə olduğu müddət ərzində hər ay görüşmək və vəziyyəti qiymətləndirmək, 2022-ci ilin sentyabrına qədər ixtisarları baş çatdırmağa istiqamətlənərək, növbəti ay üçün istehsal həcmlərini müəyyən etmək barədə anlaşıblar.
Azərbaycansayağı həmrəylik
Azərbaycan, təbii ki, OPEK+ ölkələrinin yeni qərarlarını dəstəklədi. Ölkənin energetika naziri Pərviz Şahbazovun sözlərinə görə, bu anlaşmalar qlobal neft bazarında balansın qorunmasına kömək edəcək.
Azərbaycan üçün neft hasilatının azalması bazası dəyişməyib, 2018-ci ilin oktyabr səviyyəsində qalıb - 718 min barel. Yeni anlaşmalara əsasən, Azərbaycan sazişin bütün dövrü ərzində hər ay neft hasilatını 7 min barel/gün artıracaq. Yəni təkcə bu ilin sonuna qədər Azərbaycan hasilatı sutkada toplam 35 min barel artıracaq.
2021-ci ilin iyul ayında Azərbaycanın kondensat istisna olmaqla, neft hasilatı üzrə kvotası 620 min barel olub. Beləliklə, Azərbaycan oktyabr ayında günlük neft hasilatını daha 7 min artıraraq, 640 min barelə çatdıracaq və dekabrın sonunda bu rəqəm 655 min barelə çatacaq.
Eyni zamanda ABŞ Energetika Nazirliyinin Enerji Məlumatları İdarəsi (EIA) gözləyir ki, 2021-ci ildə Azərbaycanda neft hasilatının (kondensatla birlikdə) 740 min barel/gün olacaq (2020 -ci ildə - 700 min barel/gün olmuşdu), 2022-ci ildə 800 min barelə çatacaq.
Son illərdə Azərbaycan ÜDM-ində neft -qaz sektorunun payı azalsa da, buna baxmayaraq, büdcə gəlirlərində və ixracda bu sektorun payı yüksək olaraq qalmaqdadır. Belə ki, 2020-ci ildə neft-qaz sektoru ÜDM-in 29,9%-ni, dövlət büdcəsinin gəlirlərinin 56,7%-ni və ixracın 86,5%-ni təşkil edib. 2021-ci ildə hakimiyyət neft-qaz sektorunun ÜDM-də payının 33%, dövlət büdcəsinin gəlirlərində 54,1% olacağını gözləyir.
OPEK+un yeni qərarı Azərbaycan hökumətinə ölkədə makroiqtisadi və fiskal sabitliyi qorumağa imkan verəcək, çünki neft ixracı bir barelin qiymətinin 70 dollardan yuxarı olduğu şəraitdə daha çox gəlir gətirəcək. Xüsusilə, nəzərə alsaq ki, Azərbaycanın 2021-ci il dövlət büdcəsi neftin bir barelinin orta qiymətinin 40 dollara bərabər olması əsasında hesablanır. Ölkə rəhbərliyi bu cür ehtiyatlı yanaşmanı davam etdirmək qərarına gəlib və neftin bir bareli üçün 45 dollar qiymətinə əsaslanaraq, gələn il üçün dövlət büdcəsi layihəsi hazırlayıblar.
Qiymətlər nəzarət altındadır
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan hökuməti növbəti beş il üçün dünya neft qiymətləri ilə bağlı öz proqnozlarında ehtiyatlılıq nümayiş etdirib. İqtisadiyyat Nazirliyinin baza ssenarisinə görə, 2021-2022-ci illərdə neftin orta qiyməti 55 dollar/barel, 2023-2025-ci illərdə 50 dollar/barel olacaq.
Bütövlükdə proqnoz hədərə gedən fəaliyyət olsa da, ABŞ Energetika Nazirliyinin versiyası daha optimist görünür. Qurum hesab edir ki, cari il üçün “Brent” markalı neftin orta qiyməti 68,61 dollar/barel olacaq, 2022-ci ildə isə 66 dollar/barelə düşəcək.
"Biz gözləyirik ki, 2022-ci ildə OPEK+ ölkələrində, ABŞ-da və OPEK-ə daxil olmayan digər ölkələrdə hasilat artımı qlobal neft istehlakının yavaşlamasını üstələyəcək və “Brent” markalı neftin qiyməti orta illik 66 dollar/barel səviyyəsinə enəcək", - deyə EIA-dan izah edirlər.
Əslində, əgər OPEK+un neft hasilatının artımı müəyyən edilmiş sürətlə davam edərsə, yaxın gələcəkdə neft qiymətlərində artım gözləməyə dəyməz. Digər tərəfdən həm OPEK+ anlaşmasının liderləri, həm də digər neft istehsalçıları dəfələrlə bildiriblər ki, bir barel üçün 60-65 dollar aralığında olan qiymət həm "qara qızıl" istehsalçıları, həm də istehlakçıları üçün optimaldır. İstehsalı "qara qızıl" ın hər bahalaşması ilə intensivləşən şist nefti amilini də unutmaq olmaz. Bazarın hazırkı məqamda və yaxın gələcəkdə artıq neft təklifinə ehtiyacı yoxdur, buna görə də OPEK+ ölkələri çox güman ki, həm bunun, həm də  qiymətlərin şok səviyyədə düşməsinin qarşısını almaq üçün çox səy göstərəcəklər.
“Bu gün OPEK+ anlaşmasının parametrləri 2022-ci ilin sonuna qədər müəyyən edilib və ümid edirəm ki, dəyişməyəcək. Neftin qiymətinin yenidən bir barelə görə 100 dollardan baha olmasını istəməzdim, çünki bu, aşağı səmərəli layihələrə investisiyanı stimullaşdıra bilər və sonra yenidən keçdiyimiz şeylərə - bazarın çökməsinə gətirib çıxara bilər”, - deyə Rusiyanın şirkəti «LUKOYL» şirkətinin prezidenti Vahid Ələkbərov bildirib.
"Neftin bir barel üçün 65-75 dollara bərabər qiyməti istehlakçılar üçün də əlverişlidir və OPEK+ ölkələri həcmləri tənzimləməklə, onu qorumağa çalışır",- deyə o, vurğulayır.
OPEK+ nazirlərinin növbəti iclası oktyabrın əvvəlinə nəzərdə tutulub, onda anlaşma iştirakçıları noyabr ayında neft hasilatının planlaşdırılan ssenariyə uyğun olaraq artımının davam etməsinə və ya artımın dayandırılmasına qərar verməli olacaqlar. Hazırda geriyə addım atmaq üçün heç bir ön şərt yoxdur və hər şey alyans üzvlərinin ilin sonuna qədər neftə yaşıl işıq yandırmasına doğru gedir.

OPEC+ decisions to stabilise oil prices at optimal level for producing countries
The September summit of the OPEC+ ministers was remembered for the surprisingly quick and unanimous decision to continue increasing oil production according to the previously approved plan – 400K barrels per day (bpd) monthly. As the results of the first ten days after the meeting show, the oil market took this news relatively calmly: the day after the meeting, the price of November futures for Brent oil fell to $71.38 per barrel, now quotes exceed $73 per barrel.
Meanwhile, concerns remain about the ongoing pandemic, which is putting pressure on global global oil demand. On the other hand, the rate of vaccination against COVID-19 is increasing, which means that it is unlikely to return to tough lockdown measures experienced last year. Accordingly, a sharp drop in fuel demand in the foreseeable future is not expected either.
Furthermore...
During 2021, OPEC+ has cautiously reacted to the needs of the oil market for an additional supply. Thanks mainly to the efforts of Saudi Arabia, which voluntarily reduced production in excess of its obligations under the deal, and taking into account the growing demand for oil due to the easing of pandemic restrictions, in May commercial oil reserves fell below the average level of 2015-2019 - an indicator that OPEC+ uses formally to assess the effectiveness of its deal to restrict oil production.
In July, OPEC+ member states reached the level of restrictions at 5.8m bpd. It was initially assumed that it would continue until May 2022. However, in the same month, the deal was extended until December.
In addition, in August 2021, OPEC+ countries agreed to increase the monthly oil production by 400K bpd until the oil cuts are completely curtailed. Before they had to keep the cut of 5.8m bpd until May 2022, and then abandon it. Now they will gradually increase production until September 2022 in order to return the same volume to the market. Moreover, Saudi Arabia did not rule out that joint actions of the OPEC+ states were possible after 2022, if the market situation required it.
Ministers noted that while the impact of the COVID-19 pandemic continues to raise some uncertainty, market fundamentals have strengthened and commercial oil stocks in OECD countries continue to fall as the recovery accelerates.
Situation with prices also looks the best: it is higher than before the pandemic. Thus, if in January 2020 Brent oil was trading at $55 per barrel, then at the time of the summit it rose over $73. This made it possible to quickly reach an agreement to increase oil production in October 2021. Thus, next month, production under the OPEC+ deal will be increased by 400K bpd.
Also, the summit participants have also raised the issue of the fulfilment of their obligations to reduce oil production. With a new decision, the ‘losers’ of the deal were given a deadline until December 2021.
During the discussions on the future decisions on OPEC+ production levels, the Saudi Energy Minister Prince Abdulaziz bin Salman said that OPEC+ will monitor oil production in Iran (when the US oil sanctions are lifted), and other producers, as well as the development of the pandemic.
According to bin Salman, making a decision immediately before the end of 2022 means that OPEC+ will try to achieve a balanced market not only for the rest of the year, but also for the next one. “This gives the market clarity, direction, vision of where we are going,” the Saudi minister said.
Ministers also agreed to meet every month for the duration of the agreement, assess the situation, and determine the volumes of production for the next month, aiming to complete the oil cuts by September 2022.
Solidarity Azerbaijani style
Certainly, Azerbaijan supported new decisions of OPEC+. According to the Azerbaijani Minister of Energy Parviz Shahbazov, these agreements will help maintain a balance in the global oil market.
The baseline volume to cut oil production for Azerbaijan has not changed, and is still at the level of October 2018 (718,000 bpd). According to the new deal, Azerbaijan will increase oil production by 7,000 bpd monthly for the entire period of the deal. That is, by the end of this year, Azerbaijan will be able to increase production by 35,000 bpd.
In July 2021, Azerbaijan's production quota, excluding condensate, was 620,000 bpd. Thus, Azerbaijan will increase oil production in October by another 7,000 bpd (up to 640,000 bpd), and by the end of December this figure will reach 655,000 bpd.
At the same time, the Energy Information Administration of the US Department of Energy (EIA) expects that oil production (with condensate) in Azerbaijan in 2021 will reach 740,000 bpd (700,000 in 2020), and 800,000 bpd in 2022.
Although the share of the oil and gas sector in Azerbaijan's GDP has decreased in recent years, nevertheless, the share of the oil sector in budget revenues and exports remains high. So, in 2020, the oil and gas sector accounted for 29.9% of GDP, 56.7% of state budget revenues and 86.5% of exports. In 2021, authorities expect that the share of the oil and gas sector in GDP and state budget revenues will reach 33% and 54.1%, respectively.
The new OPEC+ deal will make it possible to maintain macroeconomic and fiscal stability in the country, since oil exports will generate more revenues when oil prices are above $70 per barrel. Especially considering the fact that the state budget of Azerbaijan for 2021 is based on the average oil price of $40 per barrel. Authorities decided to continue such a cautious approach and develop the draft state budget for the next year based on an oil price of $45 per barrel.
Prices under control
By the way, the Azerbaijani government has demonstrated caution in its own forecasts of global oil prices for the next five years. According to the basic scenario of the Ministry of Economy, the average oil price in 2021-2022 will be $55 per barrel, in 2023-2025 - $50 per barrel.
The US Department of Energy's forecast looks much more optimistic. They believe that the average price of Brent oil in 2021 and 2022 will be $68.61 and $66 per barrel, respectively.
“We expect production growth in OPEC+ countries, the US and other non-OPEC countries in 2022 to outpace the slowdown in global oil consumption and drive Brent oil prices down to an average annual level of $66 per barrel,” explains EIA.
Actually, should the OPEC+ oil production rate continues at the current rate, an increase in oil prices is not expected in the near future. On the other hand, both the leaders of OPEC+ states and other oil producers have repeatedly stated that $60-65 per barrel is optimal for both suppliers and consumers of oil. We should also take into account the factor of shale oil, which is produced intensively with each rise in oil prices. Excess oil supply to the market now and in the near future is definitely not necessary, therefore the OPEC+ states will most likely try very hard to prevent this, as well as a shock fall in prices.
“As of today, the parameters of the OPEC+ deal that will be in effect by the end of 2022 have been determined and I hope they will not change. I would not like to see oil prices above $100 per barrel again, as this can stimulate investment in ineffective projects and then again lead to what we have already gone through - the collapse of the market. $65-75 per barrel is comfortable for consumers and the OPEC+ member states are aiming to maintain it by regulating volumes,” Vagit Alekperov, President of the Russian LUKOil said.
The next meeting of OPEC+ ministers is slated for early October, when the parties must make a new decision on continuing or suspending the increase in oil production in November, as planned. There is no reason for taking a step back currently and by the end of the year, it is expected that OPEC+ members will give the green light to oil production.