Avropada «mavi yanacaq» qiymətləri rekord vurur: Köhnə Dünya böhrandan təcili çıxış yolları axtarır
Koronavirus pandemiyasının səbəb olduğu iqtisadi böhrandan qurtulmağa düz-əməlli macal tapmayan Avropa artıq yeni problemlərlə üzləşib. Hazırda Avropa İttifaqı ölkələrində əsl enerji kollapsı yaşanır və bunun ərzaq kollapsına çevrilmək təhlükəsi var.
Qazın yüksək qiyməti elektrik enerjisinin qiymətini də artırır, buna görə də bir çox analitiklər xəbərdarlıq edirlər ki, qış dövründə istehlakın ən yüksək həddə çatdığı zaman bölgə ölkələri elektrik enerjisinin kəsilməsi ilə üzləşə bilərlər.
Mütəxəssislərin proqnozları da nikbinliyə səbəb olmur, heç biri mövcud vəziyyətdən çıxmaq üçün sürətli həll təklif edə bilmir. Əgər əvvəllər bu cür qiymət «yarışı» rəqib yanacağa - kömürə keçməklə dayandırıla bilirdisə, amma analitiklərin qeyd etdiyi kimi, indi Qərbi Avropada kömürlə generasiya gücləri yetərincə az qalıb və onların təsiri yetərsiz olub.
Səbəblər və nəticə
Təchizatda azalma olduğundan bu il Avropada qaz qiymətləri üç dəfədən çox, elektrik enerjisinin qiymətləri isə təxminən iki dəfə artıb. Analitiklər deyirlər ki, qaz böhranının əsas səbəbi Aİ-nin qaz anbarlarında ehtiyatların aşağı olması, həmçinin "Qazprom"un "Şimal axını 2"nin işə salınması ərəfəsində anbarlara qaz vurmaq və satışı artırmaq istəməməsi ilə bağlıdır. Həmçinin, qaz qiymətlərinin rekord artımına ABŞ-dan mayeləşdirilmiş təbii qazın (LNG) nəqlinin azalması və bu yaxınlarda «Qazprom»un Novıy Urenqoydakı zavodunda baş verən qəza səbəb olub. "Mavi yanacağ"ın qiymətlərində kəskin artım avqustun ortalarında «Qazprom»un Yamal-Avropa boru kəməri ilə Avropa İttifaqına qaz nəqlini kəsməsindən sonra başlayıb.
Sentyabrın ortalarında Avropada spot qaz qiymətləri tarixi maksimum həddə yaxınlaşdı - 76 avro MVt/saat və ya min kubmetr üçün 969 dollar oldu.
Avropada qazın qiymətini maye qaz nəqlinin artması azalda bilər, lakin Avropa hələ də Asiya ilə rəqabəti inamlı şəkildə uda bilmir, orada qiymətlər və yanacağa artan tələbat yüksək səviyyədə qalmaqdadır.
2021-ci ilin birinci rübündə Şərqi Asiya və Şimali Amerikada şiddətli soyuqlar olub. Onların ardınca Asiyada isti cərəyan və müxtəlif bölgələrdə, o cümlədən Braziliyaya da quraqlıq gəlib.
«Bütün bu hadisələr qaza olan tələbatın artması meylini gücləndirdi. Asiyada qaza olan tələbat il ərzində yüksək olaraq qaldı, ilk növbədə, Çinin, həmçinin Yaponiya və Koreyanın hesabına. Təklifə gəldikdə isə, qlobal LNG istehsalı dünyada bir sıra planlaşdırılmamış fasilələr və gecikmələr üzündən, həmçinin 2020-ci ildən texniki xidmətin gecikməsi səbəbindən gözləniləndən aşağı idi»,- deyə Beynəlxalq Enerji Agentliyi (BEA) qeyd edir.
Sentyabrın 22-də Sloveniyada Aİ-nin enerji nazirlərinin qeyri-rəsmi görüşündə qaz böhranının müzakirəsi də nəticə verməyib. Bununla belə, Avropa komissarı Kadri Simson vəd edib ki, Avropa Komissiyası önümüzdəki həftələrdə ümumi tövsiyələr hazırlayacaq: planetin ən böyük siyasi birliyinin 27 ölkəsindəki 450 milyon insan üçün böhranı yüngülləşdirməyin yollarını arayacaq.
Sloveniyanın infrastruktur naziri Erney Vrtovets sədrlik etdiyi iclasdan sonra bildirib ki, elektrik və təbii qaz bazar malları olduğu üçün Aİ-nin üzv ölkələrdə qiymətin bazar komponentini tənzimləmək üçün xüsusi rıçaqları yoxdur və ola da bilməz. Bununla belə, ölkələr qiymət artımlarının tənzimlənən qiymət komponentinə təsirini yumşaltmaq üçün fərqli yanaşmalar tətbiq edirlər.
Sloveniyalı nazirin sözlərinə görə, bu təsirlərin yumşaldılması gələcəkdə, xüsusən də hasilat yanacağı idxalından asılılığı azaltmaqla və aşağı karbon tərkibli daxili mənbələrə diqqət yetirməklə gerçəkləşdiriləcək.
"Həmçinin enerji səmərəliliyinin artırılması ilə istehlak edilən enerjinin ümumi miqdarının azaldılmasına ehtiyac da olacaq ki, bu da son istehlakçı üçün xərcləri azaltmağa, həm qaz, həm də elektrik enerjisi üçün daxili enerji bazarının dayanıqlılığını dəstəkləməyə və daxili bazar tam inteqrasiyaya kömək edəcək", - deyə E Vrtovets vurğulayıb.
Enerji böhranı məsələsi, böyük ehtimalla, 21-22 oktyabr tarixlərində Aİ sammitinin gündəliyinə əlavə olunacaq.
Tələsmək – ağır nəticə verə bilər
Eyni zamanda bir çox ekspert və qaz bazarı iştirakçıları bu fikirdədirlər ki, qazın qiymətinin artmasına Avropa ölkələrinin ənənəvi enerji mənbələrindən bərpa olunan enerji mənbələrinə keçidi çərçivəsində tələskənlik səbəb olub.
"Avropada qazın bahalaşması kömür istehsalından sürətlə imtinadan qaynaqlanır, enerji keçid prosesində müəyyən addımların iqtisadi nəticələri əvvəlcədən hesablanmalıdır", - deyə Rusiyanın iqtisadi inkişaf naziri Maksim Reşetnikov bildirib.
Rus nazirin sözlərinə görə, dünyanın bir çox ölkələri müəyyən bir tarixə qədər karbon neytrallığına nail olmaq barədə bəyanatlar verərkən, məsələnin nəyə başa gələcəyi barədə dəqiq təsəvvürləri olmayıb.
"İndi aşağı karbonlu inkişaf məsələsinin həyata keçirilməsində bizim üçün vacib olan, əlbəttə ki, bu məsələnin dəyəri, başqa sözlə, bu işlərin icrası üçün kimin, hansı həcmdə, nə vaxt pul ödəməsi məsələsidir... Aydın cavablar almırıq. Kömürdən imtina etməyi haqqını kimin ödəyəcəinə cavab almadığımız kimi və s." – deyə RF İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin rəhbəri bildirib.
Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov da eyni fikirdədir.
"Qaz qiymətinin bu qədər yüksək olması investisiya çatışmazlığı ilə bağlıdır, bu, həm də biz dünyanın enerji təhlükəsizliyini bərpa olunan enerji mənbələri hesabına təmin edəcəyimizi söylədiyimiz zaman gerçəkliyi düzgün başa düşməməyimizdən qaynaqlanır",- deyə nazir Dubayda keçirilən «Gastech» enerji konfransında bildirib.
Qətərin energetika naziri Saad Əl-Kaabi mövcud vəziyyətlə bağlı narahatlığını gizlətməyib: “Biz belə yüksək qiymətləri istəmirik. Bunun istehlakçı üçün yaxşı olduğuna inanmırıq" deyən Əl-Kaabi bununla birlikdə maye qaza olan tələbatın böyük olduğunu vurğulayıb.
Qiymətlər artır – rentabellik düşür
Qazın qiymətinin rekord artımı Avropadakı sənaye müəssisələrinin fəaliyyətinə ağır zərbə vurub. Məsələn, İngiltərədə gübrə zavodunun bağlanmasına səbəb olub ki, bu, qazlı içkilərin istehsalında və heyvanları kəsməzdən əvvəl yatırmaq üçün, nüvə elektrik stansiyalarını soyutmaq üçün istifadə edilən CO2-nin əsas mənbəyi idi.
Norveçin gübrə istehsalçısı «Yara International» yüksək qaz qiymətləri səbəbindən Avropa zavodlarında ammonyak istehsalını, təxminən, 40% azaldacağını söyləyib.
Sahənin digər bir sənaye nümayəndəsi Amerikanın «CF Industries Holdings» şirkəti qazın qiymətinin artması üzündən Böyük Britaniya iki fabrikin fəaliyyətini dayandırıb və Britaniya hakimiyyəti onların işi bərpa edə bilməsi üçün şirkətə maliyyə yardımı etmək məcburiyyətində qalıb.
Gübrə istehsalçılarından başqa, elektrik təchizatçıları da qazın qiymətindəki sıçrayışdan əziyyət çəkirlər ki, onların da bir çoxu artıq iflas ərəfəsindədir.
Təbii qaz təchizatının yetərincə olmaması üzündən Avropada elektrik enerjisi qiymətlərinin rekord həddə yüksəlməsi öz növbəsində bir sıra iri sənaye müəssisələrinin rentabelliyinin azalmasına gətirib çıxarır ki, bu da bütün regionun iqtisadiyyatının bərpasını poza bilər.
Belə ki, Avropanın aparıcı kimya şirkəti «BASF SE» bildirib ki, istehlak olunan enerjinin 80%-ni özü istehsal etməsinə baxmayaraq, rekord elektrik qiymətlərinin təsirini tamamilə neytrallaşdıra bilməyəcək. Qitənin ən böyük mis istehsalçısı «Aurubis AG» bəyan edib ki, elektrik enerjisi xərcləri artıq mənfəəti azaltmağa başlayıb və rentabelliyə ilin sonuna qədər təsir etməyi davam edəcək.
Dünyanın ən böyük müstəqil neft treyderi «Vitol»un baş direktoru Rassel Hardinin sözlərinə görə, qazın qiymətinin artması sənaye şirkətlərini, həmçinin kimyəvi məhsul və gübrə istehsalçılarını qaza alternativ axtarmağa məcbur edəcək. Bununla yanaşı, mütəxəssis vəziyyətdən çıxış yolunu yaxşı havada görür(!).
R.Hardi düşünür ki, treyderlər Avropadakı hava şəraitini yaxından izləyəcəklər, çünki Şimal yarımkürəsində mülayim qış enerji bazarını bir qədər sakitləşdirə bilib. Ekspertin sözlərinə görə, Avropa oktyabr və ya noyabr aylarında başlayan soyuq mövsümə 78% doldurulmuş qaz anbarları ilə girəcək ki, bu da vəziyyəti olduqca çətinləşdirir.
BEA Avropada qaz çatışmazlığı ilə bağlı vəziyyəti yaxşılaşdıra biləcək tədbir olaraq Rusiyaya təklif edir ki, qarşıdan gələn qışın isitmə mövsümünə hazırlıq olaraq, yeraltı qaz anbarlarını lazımi səviyyədə doldurmaq üçün regiona qaz tədarükünü artırsın. Agentlik hesab edir ki, bu, həm də Rusiyanın Avropa bazarının etibarlı təchizatçısı kimi nüfuzunu vurğulamaq üçün bir fürsətdir.
Azərbaycan uğur qazandı
Aydındır ki, qaz çatışmazlığı Avropa istehlakçılarını kəsiri azaltmaq üçün variantlar axtarmağa sövq edir. Özü də, Rusiyanın "Qazprom" şirkəti müqavilədə göstərilən həcmdən artıq nəql etməyi planlaşdırmadığı bir vəziyyətdə, gözlər başqa təchizatçılara, məsələn, Azərbaycana yönəldi. Beləliklə, Azərbaycan qazının tədarükü ilə bağlı uzunmüddətli müqavilələrə əsasən, İtaliya hər il 8 milyard kubmetr alacaq, qalan 2 milyard kubmetr isə Yunanıstan və Bolqarıstan arasında bərabər bölünəcək.
TAP boru kəməri operatorunun – «Trans Adriatic Pipeline AG»nin (TAP AG) məlumatları göstərir ki, Azərbaycan qazının İtaliyaya gündəlik nəqli 24 milyon kubmetr səviyyəsində dəyişir və üçüncü rübün bəzi günlərində hətta gündə 27 milyon kubmetrə yüksəlib. Əgər bu meyil qış tələbatının zirvəsində qorunarsa, Azərbaycan İtaliyaya müqavilədə nəzərdə tutulduğundan daha çox qaz sata bilər.
Energetika Nazirliyindən verilən məlumata görə, bu il Azərbaycan qazının Avropaya ixracı 5 milyard kubmetr səviyyəsində gözlənilirdi. BEA da öz proqnozunu açıqlamışdı – 5 milyard kubmetrdən 5,5 milyard kubmetrə kimi. Bununla yanaşı, TAP AG konsorsiumu, demək olar ki, sentyabrın ortalarında təntənəli şəkildə elan edib ki, 31 dekabr 2020-ci ildən bu günə qədər TAP vasitəsilə Avropaya ixrac edilən Azərbaycan qazının həcmi artıq 5 milyard kubmetr olub. Yəni illik proqnoz artıq yerinə yetirilib, amma yeni ilə hələ üç ay qalıb.
Normativdən artıq nəql nəzərə alınmaqla bizim ölkəmiz üçün həddindən yüksək qaz qiymətləri, şübhəsiz ki, əlverişlidir, çünki bu, qaz satışından gələn gəlirlərin artmasına kömək edir. Bundan başqa, 20 illik müqavilənin müddəti 2021-ci ilin 16 aprel tarixində başa çatması ilə bağlı Türkiyəyə nəqlin dayandırılmasından sonra buraxılan «Şahdəniz» yatağının «Mərhələ-1»indən qaz həcmlərinin ixracı məsələsinin həllini asanlaşdırır.
Yeri gəlmişkən, bu ixracın bərpası məsələsində irəliləyiş əldə edilib. Türkiyənin enerji nazirinin müavini Alparslan Bayraktarın sözlərinə görə, son bir neçə ildə elektrik enerjisi istehlakı artıb. Eyni zamanda, bərpa olunan enerji mənbələri nəzərəçarpacaq rol oynamağa başlayıb və elektrik enerjisi sənayesi tərəfindən qaz istehlakı bir qədər azalıb.
“Bu il biz görürük ki, qaz istehlakı artır. Qazın yüksək qiymətləri enerji təchizatına təsir göstərir. Keçən il daha çox LNG (15 milyard kubmetr – “R+”) əldə edə bildik, çünki rəqabətqabiliyyətli qiymətlər var idi, bu il, həqiqətən, çətin olacaq, ancaq biz Azərbaycan, Rusiya kimi mövcud təchizatçılarımızla yeni müqavilələr və həcmlər barədə danışıqlar aparırıq", - deyə A. Bayraktar bildirib.
Bundan başqa, Türkiyə KİV-lərindən məlum olub ki, Azərbaycan və Türkiyə uzun danışıqlardan sonra Azərbaycan qazının Türkiyə bazarına tədarükü ilə bağlı müqaviləni uzadıblar. Tərəflərdən heç biri bu barədə ictimaiyyətə məlumat verməsə və təfərrüatları açıqlamasa da, mətbuatda yayılan məlumatlara görə, yeni müqavilə 2024-cü ilin sonuna qədər qüvvədə olacaq və güman edilir ki, Azərbaycan Türkiyəyə qazı, faktiki olaraq, spot qiymətləri ilə satacaq. Azərbaycan üçün bu, «Şahdəniz» layihəsinin «Mərhələ-2»si üzrə mövcud uzunmüddətli müqaviləyə əlavə olaraq Türkiyə ilə qaz ticarətinin yeni bir forması olacaq. Ola bilsin ki, indiki vaxtda spot vasitəsilə ticarət Bakı üçün daha sərfəlidir. Hər halda, bu saziş tərəflərə qaz bazarındakı vəziyyəti qiymətləndirmək və lazım gələrsə, anlaşmaları uzunmüddətli müqavilələrə dəyişdirmək üçün vaxt verəcək.

Gas prices in Europe break records. Europe urgently seeks ways to overcome the crisis
Europe has hardly recovered from the economic crisis caused by the pandemic, but faces new challenges again. The EU countries are challenged by the real energy collapse, which can result in food shortage.
High gas prices are pushing up electricity prices as well, which is why many analysts warn that the regional countries could face power outages during the winter peak of consumption.
Experts forecasts are also rather pessimistic, as no one can offer a quick solution to get out of the current situation. If earlier such price rallies could be stopped by switching to a different type of fuel like coal, then, as analysts note, there is too little coal generation facilities left in the Western Europe to ensure a significant effect.
Cause and effects
Gas prices in Europe more than tripled this year, while the electricity prices nearly doubled as the region faces supply shortages. Analysts say the main reason for the gas crisis is the low level of reserves in the EU gas storage facilities and Gazprom's reluctance to increase gas injection into storage facilities and sales ahead of the launch of Nord Stream 2. Also, the drop in the supply of American liquefied natural gas (LNG) and the recent accident at the Gazprom plant in Novy Urengoy have contributed to record growth in gas prices. Sharp rise in prices began in mid-August, after Gazprom cut supplies to the EU via the Yamal-Europe pipeline.
In mid-September, spot gas prices in Europe already reached the historic high of 76 per megawatt per hour (MWh), or $969 per thousand cubic meters.
Increase in the supply of liquefied gas could reduce gas prices in Europe, but Europe cannot yet confidently win competition with Asia, where there is an increased demand for fuel, which keeps prices high.
In 1Q2021, there were severe colds in East Asia and North America, followed by heatwaves in Asia and droughts in various regions, including Brazil. “All these events have pushed the demand for gas high. In Asia, gas demand remained strong throughout the year, primarily driven by China, Japan, and Korea. On the supply side, global LNG production was lower than expected due to a series of unplanned outages and delays around the world, as well as delays in maintenance from 2020,” International Energy Agency (IEA) noted.
Discussion of the gas crisis at the unofficial meeting of the EU energy ministers in Slovenia on September 22 also did not bring any results. However, European Commissioner Kadri Simson promised that in the coming weeks EC would develop general recommendations on easing the crisis for 450 million people in 27 countries of the largest political union on the planet.
According to the Slovenian Minister of Infrastructure, Jernej Vrtovec, since electricity and natural gas are market goods, the EU member states do not and cannot have specific levers to regulate the market component of the price. However, countries are taking different approaches to mitigate the impact of price increases on the regulated price component.
According to Vrtovec, these impacts will be mitigated in the future, in particular by reducing dependence on imports of fossil fuels and focusing on domestic sources with low carbon content.
“We will also need to reduce the total amount of energy consumed by increasing energy efficiency, which will help to reduce costs for end users and maintain the sustainability and full integration of the internal energy market both for gas and electricity,” explained Vrtovets.
The energy crisis is likely to be discussed at the EU summit slated for October 21-22, 2021.
Cautious steps
Meanwhile, many experts and gas market participants are inclined to think that the rise in gas prices was provoked by hasty actions of European countries trying to shift energy supply from traditional energy sources in favour of renewable energy sources (RES).
“Rise in gas prices in Europe is caused by the accelerated abandonment of coal generation. Therefore, it is important to calculate the economic consequences of certain steps of energy transition in advance,” said the head of the Russian Ministry of Economic Development Maxim Reshetnikov.
According to the Russian minister, many countries in the world declare the goal of achieving carbon neutrality by a certain date but do not have a clear idea of the cost of this action.
“For us, it is important to know how much the implementation of the low-carbon development agenda will cost. In other words, who, in what volume, and when will pay for the implementation of these measures... We do not get clear answers. We yet to also know who is going to pay for the refusal of coal fuel, etc. ,” Mr. Reshetnikov said.
Azerbaijani Energy Minister Parviz Shahbazov is agree with his counterpart.
“Gas prices are high due to lack of investments, as well as due to the misinterpretation of realities when we claim that we are going to ensure the world's energy security through renewable energy sources,” Mr. Shahbazov said at the Gastech Energy Conference in Dubai.
Qatari Minister of Energy, Saad Al-Qaabi, did not hide his concerns about the current situation: “We do not want such high prices. We do not believe that this is good for consumers,” Al-Qaabi said, underlining, however, that the demand for LNG is huge.
Prices rises but profitability falls
The record rise in gas prices hit hard the activities of industrial enterprises in Europe. For example, it led to the closure of fertiliser plants, the UK's main source of CO2, which is used in carbonated beverages, stunning animals before slaughter, and cooling nuclear power plants.
Norwegian fertiliser producer Yara International said it would cut ammonia production at European plants by about 40% due to record high gas prices.
Another industry representative, the American CF Industries Holdings, suspended operations at two UK plants due to the surge in gas prices, and the British authorities were forced to provide financial assistance to the company so that it could resume operations.
In addition to fertiliser producers, electricity suppliers are also suffering from the jump in gas prices, a number of which are already on the verge of bankruptcy.
Record high rise of electricity prices in Europe caused by insufficient natural gas supplies leads to a decrease in the profitability of many large industrial enterprises, which could undermine the economic recovery of the entire region.
For example, the leading European chemical company BASF SE stated that it could not completely neutralise the impact of record electricity prices, although 80% of the consumed energy is produced by the company.
The largest copper producer in Europe, Aurubis AG, said electricity costs have already driven down profits and will continue to weigh on margins for the rest of the year.
According to Russell Hardy, CEO of Vitol, the world's largest independent oil trader, the jump in gas prices will force industrial companies, as well as chemical and fertiliser producers, to seek alternatives to gas. At the same time, the expert sees a way out of the situation in good weather (!).
Hardy believes that traders will closely monitor the weather conditions in Europe, since a mild winter in the Northern Hemisphere could somewhat calm the energy market. According to the expert, Europe will enter the cold season, which begins in October or November, with 78% full of gas storage facilities, which makes the situation quite difficult.
The IEA, as a measure that can improve the situation with gas shortages in Europe, proposes to Russia to increase gas supplies to the region to replenish underground gas storage facilities to the required level in preparation for the upcoming winter season. The agency believes that this is also another opportunity for Russia to highlight its reputation as a reliable supplier to the European market.
Azerbaijan is lucky
It is clear that the gas shortage is pushing European consumers to look for options to reduce it. In a situation, when the Russian Gazprom does not plan to supply more than the contracted volumes, other suppliers like Azerbaijan come into play. Thus, in accordance with long-term agreements on the supply of Azerbaijani gas, Italy will purchase 8bcm of gas annually, and the remaining 2bcm will be equally divided between Greece and Bulgaria.
Data supplied by the TAP operator - Trans Adriatic Pipeline AG (TAP AG) – shows that daily supplies of Azerbaijani gas to Italy range at 24mcm and in the third quarter even increased to 27mcm daily. If this trend continues during peak winter demand, Azerbaijan may sell to Italy much more gas than previously agreed.
According to the Ministry of Energy, the expected level of Azerbaijani gas export to Europe this year was 5bcm, with the IEA forecast being 5-5.5bcm. Meanwhile, in mid-September, TAP AG solemnly announced that the volume of Azerbaijani gas exports to Europe via TAP from December 31, 2020 till today has already reached 5bcm. In other words, the annual forecast has already been fulfilled, but there are still three months left until the new year.
For Azerbaijan, high gas prices, taking into account excess supplies, are undoubtedly beneficial, since this increases revenues from the gas sales. In addition, this makes it easy to resolve the issue of exporting gas volumes from Shah Deniz Stage-1, which was suspended due to the expiration of the twenty-year contract for gas supplies to Turkey on April 16, 2021.
By the way, there is progress regarding the resumption of export supplies. According to Turkish Deputy Energy Minister Alparslan Bayraktar, power consumption has increased over the past few years. At the same time, renewable energy sources began to play a noticeable role, and gas consumption from the electric power industry decreased slightly. “This year we see the growth of gas consumption. High gas prices affect energy supplies. Last year we were able to get more LNG (15bcm - R+), because there were competitive prices. This year will be really difficult, but we are negotiating with our current suppliers like Azerbaijan and Russia about new contracts and volumes,” Mr. Bayraktar said.
In addition, the Turkish media reports that Azerbaijan and Turkey after lengthy negotiations extended the agreement on the supply of Azerbaijani gas to the Turkish market. Although none of the parties made a public statement with some insights of the issue, according to media reports, the new agreement will be valid until the end of 2024 and assumes that Azerbaijan will sell gas to Turkey on a spot basis. For Azerbaijan, this will be a new form of gas trade with Turkey in addition to the existing long-term contract for Shah Deniz Stage-2. Perhaps, spot trading may be more profitable for Baku. In any case, this agreement will give the parties time to assess the situation on the gas market and, if necessary, change the agreements to long-term ones.