Azərbaycan Mərkəzi Bankı manata təzyiqləri dəf etməyə hazır olsa da, inflyasiyanın artacağın gözləyir
Pandemiya vaxtı dünya valyuta bazarları, demək olar ki, virusun özü ilə bağlı vəziyyət kimi dalğalı şəkildə titrəyir. Təbii ki, bütün bunlar qlobal tələbatın azalması, istehsalın dayanması, enerji böhranları və s. fonunda az-çox gözlənilən idi. Ancaq bəzən baş verənlər, sanki, bütün proqnozlardan kənara çıxır və iqtisadiyyatın "normal", yəni pandemiyadan əvvəlki vəziyyətə qayıdışına ümidlər getdikcə zəifləyir.
Azərbaycan manatı bütün bu təlatümlərdə “dözümlü” əsgər rolunu oynasa da, ölkənin lap sərhədlərində yerləşən valyuta bazarlarında baş verənlər təşviş doğurmaya bilməz. Gərgin rubl-dollar qarşıdurması və türk lirəsinin rekord dəyərdən düşməsi fonunda Azərbaycan Mərkəzi Bankı oktyabrın 29-da uçot dərəcəsini yenidən artırıb.
Rublun anomal artımı
Rusiyalı ekspertlərin etiraf etdiyi kimi, pandemiyanın ilk ili rublun ucuzlaşması tarixində ən pis illərindən biri olub. 2020-ci ilin yanvarından 2021-ci ilin martına qədər Rusiya valyutası dollar qarşısında 26% ucuzlaşıb. «Refinitiv»in məlumatına görə, 2020-ci ildə rublun ucuzlaşma dərəcəsi (16,5%) 1998-ci il böhranından sonrakı dövrü üçün dördüncü ən dərin ucuzlaşma olub. Bundan daha pis ucuzlaşma yalnız 1998-ci ildə (71,3%), 1999-cu ildə (23,7%), eləcə də sanksiyalar ili 2018-ci ildə (17,1%) olub. Bu ilin sonu üçün də proqnozlar yaxşı deyildi, amma birdən-birə... rubl möhkəmlənməyə başladı. Özü də, Federal Rezerv Sisteminin (FRS) pul siyasətinin sərtləşdirilməsi ilə bağlı vədləri fonunda dünyanın qalan hissəsində dolların möhkəmlənməsi fonunda bunun heç yeri yox idi. Analitiklərin fikrincə, rekord xammal qiymətləri və beynəlxalq investorların rublun yüksək məzənnəsinə marağı üzündən qlobal meyillər rubla təsir etmir.
Üstəlik, Rusiya prezidenti son vaxtlar dollarla bağlı yetərincə pessimist danışırdı. Putin demişdi ki, o, “dünyanın rezerv valyutası kimi mövqeyini sarsıdır və dollarla hesablaşmaların həcmi azalır, dünya ölkələrinin dollarla şəxsi ehtiyatlarının həcmi də azalır”. “ABŞ-ın dövlət borcu artır, Konqres növbəti dəfə dövlət borcunun yuxarı həddini artırmaq qərarına gəlib. Bəs, bu nədir? Emissiyadır. Emissiya nədir? Bu, inflyasiyanın artmasıdır. Və yəqin ki, tarixdə ilk dəfədir ki, ABŞ-da inflyasiya uzun müddət müşahidə olunmayan sürətlə artır. Bunlar artıq iqtisadi səbəblərdir və istənilən halda, bu və ya digər şəkildə valyutaya inamı sarsıdır”, - deyə Putin bildirib.
Baxmayaraq ki, deyildiyi kimi, bir çox başqa ölkələrdə Amerika dollarının mövqeyi, əksinə möhkəmlənməyə başlayıb və bu, onların iqtisadiyyatları üçün ciddi problemlər təhlükəsi yaradır. Türk lirəsinin dollar qarşısında, həqiqətən, dramatik şəkildə ucuzlaşması xüsusilə diqqəti cəlb edir. Düzdür, indiki halda söhbət dolların möhkəmlənməsindən yox, daha çox lirənin ucuzlaşmasından gedir, çünki vəziyyəti yaradan amillər daha çox Türkiyənin özündəki proseslərlə bağlıdır.
Oktyabrın ortalarında Mərkəzi Bankın üç yüksək vəzifəli məmurunun, o cümlədən başçının iki müavininin işdən çıxarılması xəbəri fonunda lirə kəskin ucuzlaşmağa başlayıb. Onların üçü də Mərkəzi Bankın pul-kredit siyasəti şurasının sentyabr ayında keçirilən iclasında uçot dərəcəsinin endirilməsinin əleyhinə səs vermişdilər.
Lirənin dramatik çöküşü
Oktyabrın 21-də faiz dərəcəsi 2%-ə qədər, yəni 18%-dən 16%-ə endirilib. Bundan sonra lirə yenidən ucuzlaşmağa başlayıb və oktyabrın 25-də rekord həddə - 9,64 TL/1 dollara qədər düşüb. İlin əvvəlindən Türkiyə valyutası 26,3% ucuzlaşıb.
Hesab olunur ki, milli valyutanın ucuzlaşması ölkədən ixracın artmasına müsbət təsir edir ki, bu da valyuta gəlirlərinin gəlməsi deməkdir. Bu konsepsiyaya görə, valyuta bazarında yaranan profisit sayəsində Mərkəzi Bank lirəni daha da gücləndirə biləcək.
Lakin azərbaycanlı iqtisadçı Elşən Bağırzadə qeyd edir ki, istehsal prosesinin xaricdən gətirilən xammaldan asılılığı da nəzərə alınmalıdır ki, bu da Türkiyədə yetərincə yüksəkdir. “Bu da öz növbəsində ucuz lirənin istehsal artımına təsirini minimuma endirir və inflyasiyaya səbəb olur. Son zamanlar daxili bazarda ciddi qiymət artımı bunu bir daha təsdiqləyir”,- deyə ekspert vurğulayıb.
Burada xatırlatmaq yerinə düşər ki, sentyabr ayında Türkiyə Mərkəzi Bankı uçot dərəcəsini artıq 1% endirmişdi, lakin məhz bu ayda ölkədə illik inflyasiya rekord həddə - 20%-ə qədər çatdı. Eyni zamanda, Türkiyə Mərkəzi Bankının açıqlamasında ortamüddətli perspektivdə 5%-lik inflyasiyaya nail olmaq planlarının dəyişməzliyi vurğulanır.
“Peyvənd vurduranların sayının artmasına baxmayaraq, virusun yeni ştamları bəşəriyyəti təhdid edir və bu, qlobal iqtisadiyyat üçün yeni risklər yaradır. Xammalın bahalaşması, bir sıra sektorlarda istehsala məhdudiyyətlərin davam etməsi və nəqliyyat sektorunun maliyyə yükünün artması istehsalın və istehlak qiymətlərinin artmasına səbəb olur”, - deyə məlumatda bildirilir.
Əsas tərəfdaşlar
Qonşularımızda baş verənlərin Azərbaycana nə dərəcədə təsir etdiyini aydın göstərmək üçün sadəcə ticarət əməliyyatları ilə bağlı statistikaya nəzər salmaq yetərlidir. Belə ki, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin məlumatına görə, bu ilin 9 ayında ölkənin qeyri-neft məhsulları ixracının 32,6%-i Rusiyanın, 25,3%-i Türkiyənin payına düşüb. Onlar, təbii ki, Azərbaycan məhsullarının idxalçıları arasında ilk yerləri tuturlar. Əks istiqamətdə də oxşar vəziyyət inkişaf edib: ölkəyə idxalın, demək olar ki, 17%-i Rusiya malları, 16%-i Türkiyə malları olub, bu ölkələr Azərbaycanın əsas ixrac tərəfdaşlarıdır.
Bu ölkələrdəki inflyasiya və valyuta prosesləri bizim bazara təsirsiz qala bilərmi? Təbii ki, yox. Bəzi Rusiya malları, əsasən, ərzaq məhsulları artıq bahalaşıb. Türkiyədən idxal olunan məhsullara münasibətdə qiymətlərin ucuzlaşması istiqamətində hələ də ciddi fərq yoxdur: lirə manat qarşısında ucuzlaşsa da, qardaş ölkədə inflyasiya yerli malların qiymətlərinin müəyyən qədər artmasına səbəb olub və bu, lirənin çöküşünün qiymətlərin ucuzlaşmasına təsirini neytrallaşdırıb..
“Digər tərəfdən, Azərbaycanla Türkiyə arasında ticarət əsasən dollarla aparılır, ona görə də biz dəyişiklikləri, həqiqətən, hiss etmirik. Əgər biz milli valyutalarla ticarət aparsaydıq, fərq daha ciddi olardı”, -deyə E.Bağırzadə bildirib.
Bundan başqa, Azərbaycandan ixrac olunan məhsulların Türkiyə bazarında rəqabət qabiliyyəti zəifləyir. Yəni Azərbaycanda istehsal olunan məhsulların maya dəyəri dollar ifadəsində Türkiyənin yerli istehsal məhsullarından bahadır və bazara daha yüksək qiymətə təklif olunur ki, bu da onun rəqabət qabiliyyətini məhdudlaşdırır. Məhz bu problemi həll etmək üçün bu yaxınlarda Azərbaycanla Türkiyə arasında güzəştli ticarət haqqında saziş imzalanıb. Bu, bir sıra mallar üzrə sərfəli şərtlərlə ixrac-idxal əməliyyatlarının aparılması üçün imkanların yaradılması və ölkələr arasında ticrət dövriyyəsinin genişləndirilməsi məqsədini daşıyır. Amma bütün bunların indiki vəziyyətdə nə qədər kömək edəcəyini söyləmək hələ çətindir.
Klassik yanaşma
Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) sədri Elman Rüstəmov oktyabrın 29-da keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib ki, 2021-ci ilin yekunları üzrə Azərbaycanda orta illik inflyasiya 5,4-5,8% proqnozlarına qarşı 6,2-6,5% səviyyəsində gözlənilir. İllik ifadədə isə bu göstərici 9,5-10,5% səviyyəsində gözlənilir.
Baş bankir bildirib ki, Azərbaycanda inflyasiyaya daha çox xarici amil təsir edir. “Bizdə idxal olunan inflyasiya var. Bu, əsasən ərzaq inflyasiyasıdır və təəssüf ki, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) məlumatına görə, ardıcıl olaraq ikinci ildir ki, 30%-dən çox olur. Bilirsiniz, bu, əsasən pandemiya ilə bağlıdır, qlobal təchizat zəncirinin dağılması ilə, təbii ki, xammal və logistika xərclərinin artması ilə bağlıdır, buna görə də dünyada ərzaq təklifi ciddi şəkildə azalıb," - deyə o bildirib.
Bundan başqa, inflyasiyanın sürətlənməsinə daxili amillər, o cümlədən elektrik enerjisi, qaz, su və yanacaq tariflərinin qalxması da təsir göstərir. Digər tərəfdən iqtisadiyyat pandemiya böhranından uzaqlaşır, Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda işğaldan azad edilmiş torpaqlarda yenidənqurma işləri aparılır və buna görə də bazara böyük likvidlik gəlir. Bütün bunlar istər-istəməz istehlak qiymətlərinin də artmasına səbəb olur.
Amma Türkiyə Mərkəzi Bankından fərqli olaraq, Azərbaycan inflyasiya ilə “klassik” üsulla – uçot dərəcəsinin artırılması ilə mübarizə aparır. Belə ki, oktyabrın son günlərində o, daha 50 baza bəndi artaraq 7%-ə çatıb, faiz diapazonunun aşağı həddi 6%-də, yuxarı həddi 7%-dən 8%-ə yüksəlib.
AMB: devalvasiya olmayacaq
Amma qonşuların valyutalarında baş verən titrəmələrin Azərbaycan manatına təsiri ilə bağlı E.Rüstəmov daha qəti fikirdədir. Bu olmayacaq! “Ticarət balansı vasitəsilə müəyyən təsir ola bilər, lakin ölkələr arasında bir-biri ilə əlaqəli maliyyə bazarları olmadığı üçün birbaşa təsir yoxdur”, - deyə AMB sədri bildirib.
O, devalvasiyanın mümkünlüyü ilə bağlı bütün ehtimalları rədd edərək, bu cür şərhləri “səriştəsiz” adlandırıb. AMB-nin əsas arqumentləri tədiyyə balansında önəmli profisit və neft qiymətləri ilə bağlı əlverişli proqnozlardır. “Əksinə, manatın məzənnəsinə möhkəmlənmə istiqamətində təsir edən ciddi amillər var. Bu, bizim iqtisadi strategiyamıza uyğun gəlmir, ona görə də ilin sonuna qədər məzənnəyə möhkəmlənmə istiqamətində təzyiqin azalacağını gözləyirik”, - deyə baş bankir qeyd edib.
Eyni zamanda o, əmin edib ki, məzənnənin süni şəkildə saxlanılmasından söhbət gedə bilməz: “Məzənnəni bazar tənzimləyir. Dövlət Neft Fondunun transfertlərinə gəlincə, AMB bu prosesdə yalnız agent rolunu oynayır. Bəzi dövlət xərcləri ödənilməlidir. Valyuta alırıqsa, bu məqsədlə və bəzən manata təzyiqi azaltmaq üçün alırıq”.
Ötən illərin praktikasından göründüyü kimi, Azərbaycanda devalvasiya böhranı, doğrudan da, neftin qiyməti ilə, daha doğrusu, kəskin ucuzlaşması ilə birbaşa bağlıdır. Ona görə də ölkənin baş bankirinin açıqlamasına inanmamaq üçün heç bir əsas yoxdur. Eyni zamanda, strateji valyuta ehtiyatları manatın daha bir mühüm təminatçısıdır və onlar öz artımı ilə sevindirməyə davam edirlər. Belə ki, 2021-ci ilin 9 ayı ərzində ehtiyatlar 3,4% artaraq 52,5 milyard dollara çatıb, Mərkəzi Bankın özündə ehtiyatlar isə 10,4% artıb (7 milyard dollar olub).
Bir sözlə, manat kənardan gələn zərbələrə tab gətirmək iqtidarındadır. İndi istehlak qiymətlərinin problem yaratmaması və bu il ən azı son proqnozlar daxilində qalması vacibdir. Gələn il üçün isə AMB inflyasiyanın 5,6%-ə qədər azalacağını vəd edir. Ümid edirik və gözləyirik...

CURRENCY: DOUBLE-EDGED SWORD
Oscillations on the world currency markets are almost as strong as the situation with the spread of the COVID-19 virus itself. This was more or less expected given a global drop in demand, production shutdowns, energy crises, etc. during the pandemic. But sometimes the events seem to go beyond all forecasts, which increasingly weakens hopes for the return to the pre-pandemic course of the economy.
Although the exchange rate of the Azerbaijani national currency, manat, seems quite stable in all this turmoil, the turbulence on the foreign exchange markets and near the borders of Azerbaijan is alarming. Amid the fierce confrontation between the Russian rouble and the American dollar, as well as a record collapse of the Turkish lira, on October 29 the Central Bank of Azerbaijan increased the benchmark interest rate again.
Abnormal growth of rouble
Russian experts admit that the first year of the pandemic was one of the worst for the rouble. In January 2020-March 2021, the Russian currency fell 26% against the dollar. According to Refinitiv, the fall in the exchange rate of rouble in 2020 (by 16.5%) was the fourth deepest after the 1998 crisis. It was worse only in 1998 (71.3%), 1999 (23.7%), as well as under the initial period of sanctions in 2018 (17.1%). Forecasts for the end of this year were also pessimistic, when suddenly... the rouble began to strengthen; regardless of the growth of the US dollar’s exchange rate in the rest of the world after the Federal Reserve System (FRS) promised to tighten its monetary policy. According to analysts, the rouble ignores global trends due to record prices for raw materials and the interest of international investors in high rouble rates.
Moreover, President Vladimir Putin has recently been rather pessimistic about the US dollar. He said that "it was losing its position as the world's reserve currency, while the volume of settlements, and personal reserves of the world's countries in dollars is also shrinking. The US national debt is growing. The Congress decided to increase the ceiling of the national debt. What does it mean? It means more emission. What is emission? This means the rise in inflation rate. And it is perhaps the first time in history that the inflation in the US is growing at such a remarkable rate. These are economic reasons, which lower the confidence in the US currency one way or another," Mr. Putin said.
But as we mentioned above, the position of the US dollar, on the contrary, began to strengthen in many other countries, threatening their economies with serious problems. The truly dramatic was the drop of the Turkish lira against the US dollar. It was more about the fall of lira rather than the strengthening of the US dollar, since the factors that provoked the situation are more related to the processes within Turkey.
Lira began to fall in price sharply in mid-October amid the news of leaving of three high-ranking Central Bank officials, including two deputy heads. All of them voted against the rate cut at the meeting of the Council on Monetary Policy held in September.
Dramatic fall of Turkish lira
On October 21, the Turkish Central Bank reduced the benchmark interest rate from 18% to 16%. After that, the lira began to fall in price again, reaching a record high of ₺9.64/$1 on October 25. Since the beginning of 2021, lira lost 26.3% in price.
It is believed that the depreciation of the Turkish national currency has a positive effect on the growth of exports from the country, which means an inflow of foreign exchange earnings. According to this concept, thanks to the created surplus in the foreign exchange market, the Turkish Central Bank will be able to further strengthen the lira.
However, as the Azerbaijani economist Elshan Baghirzade points out, we should also take into account the dependence of the local production on imported raw materials, which is quite high in Turkey. “This minimises the impact of the cheap lira on production growth and provokes inflation. The recent serious rise in prices on the domestic market confirms this once again,” Baghirzade noted.
In September, Turkish Central Bank has already lowered the interest rate by 1%, but the annual inflation in the country in September reached a record 20%. At the same time, the bank stated that it was not going to change its plans to achieve a 5% inflation rate in the medium term. “Despite the growing number of vaccinated people, new strains of the virus threaten humanity, which creates new risks for the global economy. Higher prices for raw materials, continued restrictions on production in a number of sectors and the increase of financial burdens on the transport sector increase production and consumer prices,” the statement says.
Key partners
Statistical data on trade operations is enough to clearly demonstrate how much the events ongoing in the neighbouring countries affect the Azerbaijani economy. According to the Centre for Analysis of Economic Reforms and Communications, 32.6% of Azerbaijan’s exports of non-oil products during the nine months of 2021 was a share of Russia, 25.3% - of Turkey; both countries top the list of main importers of Azerbaijani products. A similar situation can be observed in the opposite direction: Azerbaijan imports almost 17% and 16% of goods from Russia and Turkey, respectively.
Can inflation and currency processes in these countries go unnoticed for the Azerbaijani market? Of course not. The price of some Russian goods, mainly food products, have already increased. As to imports from Turkey, the drop in lira’s rate against manat did not cause a significant drop-down in the price of Turkish goods because the inflation in Turkey increased prices for local goods, hence neutralising the impact of lira’s collapse.
“On the other hand, since Azerbaijan and Turkey trade their goods mainly in the US dollars, we do not feel real changes. If we traded in national currencies, the difference would be more serious,” E. Baghirzade said.
In addition, the competitiveness of products exported from Azerbaijan is weakening in the Turkish market. That is, the cost of products manufactured in Azerbaijan, in dollar terms, is more expensive than the products locally manufacture in Turkey. Thus, Azerbaijani products are offered at a higher price, which limits them competitiveness. Therefore, Azerbaijan and Turkey have recently signed an agreement on preferential trade terms to solve exactly this problem. The goal is to create opportunities for conducting export-import operations on a number of goods on favourable terms, and expand the trade turnover between our countries. But it is still difficult to say how much this will help in the current situation.
Classical approach
At a press conference on October 29, Elman Rustamov, Chairman of the Central Bank of Azerbaijan (CBA), said that the average annual inflation in Azerbaijan was expected at 6.2-6.5% despite the forecasts of 5.4-5.8%. In annual terms, this indicator is expected at the level of 9.5-10.5%.
Mr. Rustamov also said that it were the external factors that influenced inflation in Azerbaijan the most. “What we have is imported inflation, which mainly affects food, and, unfortunately, has been more than 30% for the second year, according to the UN Food and Agriculture Organisation (FAO). This is mainly due to the pandemic, collapse of the global supply chain, rising cost of raw materials and logistic services. Therefore, the global food supply has seriously decreased," Mr. Rustamov said. In addition, there are internal factors that accelerate inflation, including the growth of utility tariffs and fuel prices. On the other hand, the economy is recovering from the pandemic crisis, including the ongoing reconstruction works on the liberated lands of Garabagh and East Zangezur. Therefore, the volume of liquidity in the market is increasing. All these factors eventually increase the consumer prices.
But unlike the Turkish Central Bank, CBA fights inflation using the classical method of increasing the benchmark interest rate. So, in the last days of October, it was increased by another 50 points reaching 7%; the lower limit of the interest rate remained at 6%, while the upper one increased from 7% to 8%.
CBA: no devaluation
As to the influence of fluctuations in the currency exchange rates in neighbouring states on the Azerbaijani manat, Mr. Rustamov was more categorical: it will not happen! “There may be some influence through the trade balance, but no direct impact, as our financial markets are not interconnected,” Mr. Rustamov said.
He denied all suggestions of a possible devaluation, calling such statements ‘incompetent’. Main arguments of CBA are a significant surplus in the balance of payments and good forecasts for oil prices. “On the contrary, there are significant factors that may strengthen the exchange rate of manat. This does not comply with our economic strategy. That’s why by the end of this year we expect this pressure on the exchange rate to decrease and manat to strengthen,” Mr. Rustamov noted.
At the same time, he re-assured that CBA did not artificially curb the fluctuations of the exchange rate: “The exchange rate is regulated by the market. As for transfers from the State Oil Fund, CBA plays only the role of an agent in this process, when we need to cover some government expenditures. This and the occasional necessity to reduce pressure on the manat are the only reasons when we buy currency.”
As we saw in the past, the devaluation crisis in Azerbaijan is in fact directly related to oil prices, rather, to their sharp drop. So, there is no reason not to believe Mr. Rustamov’s statement. At the same time, strategic currency reserves are another important guarantor of the stable exchange rate of manat. And it is nice to see them grow, by the way. So, during nine months of 2021, Azerbaijan has increased its currency reserves to $52.5 billion (by 3.4%), while the CBA reserves increased to $7 billion (by 10.4%).
Either way, we can see that manat is capable of withstanding the external influence. It is important that consumer prices do not go down and stay at least within the latest forecasts this year, while CBA promises a slowdown in the inflation rate (to 5.6%) next year. Let’s hope and wait...