Azərbaycan Mərkəzi Bankı manata təzyiqləri dəf etməyə hazır olsa da, inflyasiyanın artacağın gözləyir
Pandemiya vaxtı dünya valyuta bazarları, demək olar ki, virusun özü ilə bağlı vəziyyət kimi dalğalı şəkildə titrəyir. Təbii ki, bütün bunlar qlobal tələbatın azalması, istehsalın dayanması, enerji böhranları və s. fonunda az-çox gözlənilən idi. Ancaq bəzən baş verənlər, sanki, bütün proqnozlardan kənara çıxır və iqtisadiyyatın "normal", yəni pandemiyadan əvvəlki vəziyyətə qayıdışına ümidlər getdikcə zəifləyir.
Azərbaycan manatı bütün bu təlatümlərdə “dözümlü” əsgər rolunu oynasa da, ölkənin lap sərhədlərində yerləşən valyuta bazarlarında baş verənlər təşviş doğurmaya bilməz. Gərgin rubl-dollar qarşıdurması və türk lirəsinin rekord dəyərdən düşməsi fonunda Azərbaycan Mərkəzi Bankı oktyabrın 29-da uçot dərəcəsini yenidən artırıb.
Rublun anomal artımı
Rusiyalı ekspertlərin etiraf etdiyi kimi, pandemiyanın ilk ili rublun ucuzlaşması tarixində ən pis illərindən biri olub. 2020-ci ilin yanvarından 2021-ci ilin martına qədər Rusiya valyutası dollar qarşısında 26% ucuzlaşıb. «Refinitiv»in məlumatına görə, 2020-ci ildə rublun ucuzlaşma dərəcəsi (16,5%) 1998-ci il böhranından sonrakı dövrü üçün dördüncü ən dərin ucuzlaşma olub. Bundan daha pis ucuzlaşma yalnız 1998-ci ildə (71,3%), 1999-cu ildə (23,7%), eləcə də sanksiyalar ili 2018-ci ildə (17,1%) olub. Bu ilin sonu üçün də proqnozlar yaxşı deyildi, amma birdən-birə... rubl möhkəmlənməyə başladı. Özü də, Federal Rezerv Sisteminin (FRS) pul siyasətinin sərtləşdirilməsi ilə bağlı vədləri fonunda dünyanın qalan hissəsində dolların möhkəmlənməsi fonunda bunun heç yeri yox idi. Analitiklərin fikrincə, rekord xammal qiymətləri və beynəlxalq investorların rublun yüksək məzənnəsinə marağı üzündən qlobal meyillər rubla təsir etmir.
Üstəlik, Rusiya prezidenti son vaxtlar dollarla bağlı yetərincə pessimist danışırdı. Putin demişdi ki, o, “dünyanın rezerv valyutası kimi mövqeyini sarsıdır və dollarla hesablaşmaların həcmi azalır, dünya ölkələrinin dollarla şəxsi ehtiyatlarının həcmi də azalır”. “ABŞ-ın dövlət borcu artır, Konqres növbəti dəfə dövlət borcunun yuxarı həddini artırmaq qərarına gəlib. Bəs, bu nədir? Emissiyadır. Emissiya nədir? Bu, inflyasiyanın artmasıdır. Və yəqin ki, tarixdə ilk dəfədir ki, ABŞ-da inflyasiya uzun müddət müşahidə olunmayan sürətlə artır. Bunlar artıq iqtisadi səbəblərdir və istənilən halda, bu və ya digər şəkildə valyutaya inamı sarsıdır”, - deyə Putin bildirib.
Baxmayaraq ki, deyildiyi kimi, bir çox başqa ölkələrdə Amerika dollarının mövqeyi, əksinə möhkəmlənməyə başlayıb və bu, onların iqtisadiyyatları üçün ciddi problemlər təhlükəsi yaradır. Türk lirəsinin dollar qarşısında, həqiqətən, dramatik şəkildə ucuzlaşması xüsusilə diqqəti cəlb edir. Düzdür, indiki halda söhbət dolların möhkəmlənməsindən yox, daha çox lirənin ucuzlaşmasından gedir, çünki vəziyyəti yaradan amillər daha çox Türkiyənin özündəki proseslərlə bağlıdır.
Oktyabrın ortalarında Mərkəzi Bankın üç yüksək vəzifəli məmurunun, o cümlədən başçının iki müavininin işdən çıxarılması xəbəri fonunda lirə kəskin ucuzlaşmağa başlayıb. Onların üçü də Mərkəzi Bankın pul-kredit siyasəti şurasının sentyabr ayında keçirilən iclasında uçot dərəcəsinin endirilməsinin əleyhinə səs vermişdilər.
Lirənin dramatik çöküşü
Oktyabrın 21-də faiz dərəcəsi 2%-ə qədər, yəni 18%-dən 16%-ə endirilib. Bundan sonra lirə yenidən ucuzlaşmağa başlayıb və oktyabrın 25-də rekord həddə - 9,64 TL/1 dollara qədər düşüb. İlin əvvəlindən Türkiyə valyutası 26,3% ucuzlaşıb.
Hesab olunur ki, milli valyutanın ucuzlaşması ölkədən ixracın artmasına müsbət təsir edir ki, bu da valyuta gəlirlərinin gəlməsi deməkdir. Bu konsepsiyaya görə, valyuta bazarında yaranan profisit sayəsində Mərkəzi Bank lirəni daha da gücləndirə biləcək.
Lakin azərbaycanlı iqtisadçı Elşən Bağırzadə qeyd edir ki, istehsal prosesinin xaricdən gətirilən xammaldan asılılığı da nəzərə alınmalıdır ki, bu da Türkiyədə yetərincə yüksəkdir. “Bu da öz növbəsində ucuz lirənin istehsal artımına təsirini minimuma endirir və inflyasiyaya səbəb olur. Son zamanlar daxili bazarda ciddi qiymət artımı bunu bir daha təsdiqləyir”,- deyə ekspert vurğulayıb.
Burada xatırlatmaq yerinə düşər ki, sentyabr ayında Türkiyə Mərkəzi Bankı uçot dərəcəsini artıq 1% endirmişdi, lakin məhz bu ayda ölkədə illik inflyasiya rekord həddə - 20%-ə qədər çatdı. Eyni zamanda, Türkiyə Mərkəzi Bankının açıqlamasında ortamüddətli perspektivdə 5%-lik inflyasiyaya nail olmaq planlarının dəyişməzliyi vurğulanır.
“Peyvənd vurduranların sayının artmasına baxmayaraq, virusun yeni ştamları bəşəriyyəti təhdid edir və bu, qlobal iqtisadiyyat üçün yeni risklər yaradır. Xammalın bahalaşması, bir sıra sektorlarda istehsala məhdudiyyətlərin davam etməsi və nəqliyyat sektorunun maliyyə yükünün artması istehsalın və istehlak qiymətlərinin artmasına səbəb olur”, - deyə məlumatda bildirilir.
Əsas tərəfdaşlar
Qonşularımızda baş verənlərin Azərbaycana nə dərəcədə təsir etdiyini aydın göstərmək üçün sadəcə ticarət əməliyyatları ilə bağlı statistikaya nəzər salmaq yetərlidir. Belə ki, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin məlumatına görə, bu ilin 9 ayında ölkənin qeyri-neft məhsulları ixracının 32,6%-i Rusiyanın, 25,3%-i Türkiyənin payına düşüb. Onlar, təbii ki, Azərbaycan məhsullarının idxalçıları arasında ilk yerləri tuturlar. Əks istiqamətdə də oxşar vəziyyət inkişaf edib: ölkəyə idxalın, demək olar ki, 17%-i Rusiya malları, 16%-i Türkiyə malları olub, bu ölkələr Azərbaycanın əsas ixrac tərəfdaşlarıdır.
Bu ölkələrdəki inflyasiya və valyuta prosesləri bizim bazara təsirsiz qala bilərmi? Təbii ki, yox. Bəzi Rusiya malları, əsasən, ərzaq məhsulları artıq bahalaşıb. Türkiyədən idxal olunan məhsullara münasibətdə qiymətlərin ucuzlaşması istiqamətində hələ də ciddi fərq yoxdur: lirə manat qarşısında ucuzlaşsa da, qardaş ölkədə inflyasiya yerli malların qiymətlərinin müəyyən qədər artmasına səbəb olub və bu, lirənin çöküşünün qiymətlərin ucuzlaşmasına təsirini neytrallaşdırıb..
“Digər tərəfdən, Azərbaycanla Türkiyə arasında ticarət əsasən dollarla aparılır, ona görə də biz dəyişiklikləri, həqiqətən, hiss etmirik. Əgər biz milli valyutalarla ticarət aparsaydıq, fərq daha ciddi olardı”, -deyə E.Bağırzadə bildirib.
Bundan başqa, Azərbaycandan ixrac olunan məhsulların Türkiyə bazarında rəqabət qabiliyyəti zəifləyir. Yəni Azərbaycanda istehsal olunan məhsulların maya dəyəri dollar ifadəsində Türkiyənin yerli istehsal məhsullarından bahadır və bazara daha yüksək qiymətə təklif olunur ki, bu da onun rəqabət qabiliyyətini məhdudlaşdırır. Məhz bu problemi həll etmək üçün bu yaxınlarda Azərbaycanla Türkiyə arasında güzəştli ticarət haqqında saziş imzalanıb. Bu, bir sıra mallar üzrə sərfəli şərtlərlə ixrac-idxal əməliyyatlarının aparılması üçün imkanların yaradılması və ölkələr arasında ticrət dövriyyəsinin genişləndirilməsi məqsədini daşıyır. Amma bütün bunların indiki vəziyyətdə nə qədər kömək edəcəyini söyləmək hələ çətindir.
Klassik yanaşma
Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) sədri Elman Rüstəmov oktyabrın 29-da keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib ki, 2021-ci ilin yekunları üzrə Azərbaycanda orta illik inflyasiya 5,4-5,8% proqnozlarına qarşı 6,2-6,5% səviyyəsində gözlənilir. İllik ifadədə isə bu göstərici 9,5-10,5% səviyyəsində gözlənilir.
Baş bankir bildirib ki, Azərbaycanda inflyasiyaya daha çox xarici amil təsir edir. “Bizdə idxal olunan inflyasiya var. Bu, əsasən ərzaq inflyasiyasıdır və təəssüf ki, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) məlumatına görə, ardıcıl olaraq ikinci ildir ki, 30%-dən çox olur. Bilirsiniz, bu, əsasən pandemiya ilə bağlıdır, qlobal təchizat zəncirinin dağılması ilə, təbii ki, xammal və logistika xərclərinin artması ilə bağlıdır, buna görə də dünyada ərzaq təklifi ciddi şəkildə azalıb," - deyə o bildirib.
Bundan başqa, inflyasiyanın sürətlənməsinə daxili amillər, o cümlədən elektrik enerjisi, qaz, su və yanacaq tariflərinin qalxması da təsir göstərir. Digər tərəfdən iqtisadiyyat pandemiya böhranından uzaqlaşır, Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda işğaldan azad edilmiş torpaqlarda yenidənqurma işləri aparılır və buna görə də bazara böyük likvidlik gəlir. Bütün bunlar istər-istəməz istehlak qiymətlərinin də artmasına səbəb olur.
Amma Türkiyə Mərkəzi Bankından fərqli olaraq, Azərbaycan inflyasiya ilə “klassik” üsulla – uçot dərəcəsinin artırılması ilə mübarizə aparır. Belə ki, oktyabrın son günlərində o, daha 50 baza bəndi artaraq 7%-ə çatıb, faiz diapazonunun aşağı həddi 6%-də, yuxarı həddi 7%-dən 8%-ə yüksəlib.
AMB: devalvasiya olmayacaq
Amma qonşuların valyutalarında baş verən titrəmələrin Azərbaycan manatına təsiri ilə bağlı E.Rüstəmov daha qəti fikirdədir. Bu olmayacaq! “Ticarət balansı vasitəsilə müəyyən təsir ola bilər, lakin ölkələr arasında bir-biri ilə əlaqəli maliyyə bazarları olmadığı üçün birbaşa təsir yoxdur”, - deyə AMB sədri bildirib.
O, devalvasiyanın mümkünlüyü ilə bağlı bütün ehtimalları rədd edərək, bu cür şərhləri “səriştəsiz” adlandırıb. AMB-nin əsas arqumentləri tədiyyə balansında önəmli profisit və neft qiymətləri ilə bağlı əlverişli proqnozlardır. “Əksinə, manatın məzənnəsinə möhkəmlənmə istiqamətində təsir edən ciddi amillər var. Bu, bizim iqtisadi strategiyamıza uyğun gəlmir, ona görə də ilin sonuna qədər məzənnəyə möhkəmlənmə istiqamətində təzyiqin azalacağını gözləyirik”, - deyə baş bankir qeyd edib.
Eyni zamanda o, əmin edib ki, məzənnənin süni şəkildə saxlanılmasından söhbət gedə bilməz: “Məzənnəni bazar tənzimləyir. Dövlət Neft Fondunun transfertlərinə gəlincə, AMB bu prosesdə yalnız agent rolunu oynayır. Bəzi dövlət xərcləri ödənilməlidir. Valyuta alırıqsa, bu məqsədlə və bəzən manata təzyiqi azaltmaq üçün alırıq”.
Ötən illərin praktikasından göründüyü kimi, Azərbaycanda devalvasiya böhranı, doğrudan da, neftin qiyməti ilə, daha doğrusu, kəskin ucuzlaşması ilə birbaşa bağlıdır. Ona görə də ölkənin baş bankirinin açıqlamasına inanmamaq üçün heç bir əsas yoxdur. Eyni zamanda, strateji valyuta ehtiyatları manatın daha bir mühüm təminatçısıdır və onlar öz artımı ilə sevindirməyə davam edirlər. Belə ki, 2021-ci ilin 9 ayı ərzində ehtiyatlar 3,4% artaraq 52,5 milyard dollara çatıb, Mərkəzi Bankın özündə ehtiyatlar isə 10,4% artıb (7 milyard dollar olub).
Bir sözlə, manat kənardan gələn zərbələrə tab gətirmək iqtidarındadır. İndi istehlak qiymətlərinin problem yaratmaması və bu il ən azı son proqnozlar daxilində qalması vacibdir. Gələn il üçün isə AMB inflyasiyanın 5,6%-ə qədər azalacağını vəd edir. Ümid edirik və gözləyirik...

ВАЛЮТА О ДВУХ КОНЦАХ
Мировые валютные рынки за время пандемии трясет почти так же волнообразно, как складывается ситуация с самим вирусом. Конечно, все это было более-менее ожидаемо на фоне глобального падения спроса, остановок производств, энергокризисов и т.д. Но порой происходящее будто бы выходит за все рамки прогнозов, и надежды на возвращение к «нормальному», то есть допандемическому, течению экономики все больше слабеют.
Азербайджанский манат во всей этой суматохе хоть и играет роль «стойкого» солдатика, но то, что происходит на валютных рынках у самых границ страны, не может не настораживать. На фоне напряженного противостояния рубль-доллар и рекордного обвала турецкой лиры Центробанк Азербайджана 29 октября вновь повысил учетную ставку.
Аномальный рост рубля
Как признаются российские эксперты, первый год пандемии стал одним из худших в падении рубля. С января 2020 по март 2021 года российская валюта подешевела к доллару на 26%. По данным Refinitiv, падение рубля в 2020-м (на 16,5%) стало четвертым по глубине после кризиса 1998 года. Хуже было только в 1998 (минус 71,3%), 1999 (23,7%), а также в санкционном 2018 годах (17,1%). Неважными были прогнозы и на конец этого года, как вдруг… рубль начал укрепляться. Да еще так, что ему был нипочем рост позиций доллара во всем остальном мире на фоне обещаний Федеральной резервной системы ужесточить денежно-кредитную политику. По мнению аналитиков, рублю удается игнорировать глобальные тенденции за счет рекордных цен на сырье и интереса международных инвесторов к высоким рублевым ставкам.
Более того, президент России на днях довольно пессимистично высказался по отношению к доллару. Путин заявил, что он «подрывает свои позиции в качестве мировой резервной валюты, и объем расчетов в долларах сокращается, и объем личных резервов стран мира в долларах тоже сокращается». «Растет госдолг США, в очередной раз сейчас Конгресс принял решение об увеличении потолка госдолга. То есть это что такое? Эмиссия. Что такое эмиссия? Это рост инфляции. И впервые, наверное, в истории инфляция в США растет такими темпами, как давно уже не было. Это уже экономические причины, которые так или иначе все-таки подрывают доверие к валюте», - указал Путин.
Хотя, как было сказано, во многих других странах позиция американского доллара, напротив, начала укрепляться, причем так, что грозит серьезными проблемами для их экономик. Особенно привлекает внимание поистине драматичное падение по отношению к доллару турецкой лиры. Правда, в данном случае речь больше идет именно о падении лиры, а не укреплении доллара, поскольку спровоцировавшие ситуацию факторы больше связаны с процессами внутри самой Турции.
Лира начала резко дешеветь в середине октября на фоне новости об увольнении трех высокопоставленных чиновников Центробанка, в том числе двух заместителей его главы. Все они на заседании совета по денежно-кредитной политике ЦБ в сентябре проголосовали против уменьшения ставки.
Драматичное падение лиры
21 октября ставка была снижена на целых 2% - с 18 до 16%. После этого лира вновь начала дешеветь, достигнув 25 октября рекордной отметки 9,64 TL/$1. С начала года курс турецкой валюты удешевился на 26,3%.
Считается, что обесценивание нацвалюты положительно влияет на рост экспорта из страны, что означает приток валютных доходов. Согласно этой концепции, благодаря созданному профициту на валютном рынке ЦБ сможет в дальнейшем укреплять лиру.
Однако, как указывает азербайджанский экономист Эльшан Багирзаде, при этом следует учитывать и зависимость производственного процесса от импортного сырья, что в Турции находится достаточно на высоком уровне. «Это, в свою очередь, минимизирует влияние дешевой лиры на рост производства и провоцирует инфляцию. Наблюдаемое в последнее время серьезное повышение цен на внутреннем рынке еще раз подтверждает это», - отметил эксперт.
Тут напомним, что в сентябре турецкий Центробанк уже понижал учетную ставку на 1%, но годовая инфляция в стране именно в этот месяц достигла рекордных 20%. При этом в заявлении турецкого Центробанка подчеркивается неизменность планов по достижению в среднесрочной перспективе 5-процентного показателя инфляции. «Вопреки росту числа вакцинированных человечеству угрожают новые штаммы вируса, что формирует новые риски для глобальной экономики. Повышение цен на сырье, сохранение ограничений на производство в ряде секторов и повышение финансовой нагрузки на транспортный сектор приводят к росту производственных и потребительских цен», - отмечается в заявлении.
Главные партнеры
Для того чтобы наглядно показать, насколько происходящее у соседей влияет на Азербайджан, достаточно привести статистику по торговым операциям. Так, по данным Центра анализа экономических реформ и коммуникаций, 32,6% экспорта ненефтяной продукции страны за 9 месяцев этого года пришлось на Россию, 25,3% - на Турцию, они, соответственно, заняли первые строчки в общем списке стран - импортеров азербайджанской продукции. Аналогичная ситуация сложилась и в обратную сторону: почти 17% импорта в страну составили российские товары, 16% - турецкие, эти страны -  главные экспортные партнеры Азербайджана.
Могут ли пройти инфляционные и валютные процессы в этих странах незамеченными для нашего рынка? Естественно, нет. Некоторые российские товары, в основном продукты питания, уже подорожали. По отношению к ввозимой продукции из Турции пока сильной разницы в сторону удешевления не наблюдается: хотя лира и упала по отношению к манату, инфляция в братской стране привела к определенному росту цен на местные товары, что нивелировало влияние обвала лиры.
«С другой стороны, торговля между Азербайджаном и Турцией в основном ведется в долларах, поэтому мы не особо ощущаем изменения. Если бы мы торговали в национальных валютах, то разница была бы более серьезной», - считает Э.Багирзаде.
Помимо этого ослабевает конкурентоспособность экспортируемой из Азербайджана продукции на турецком рынке. То есть стоимость продукции, производимой в Азербайджане, в долларовом выражении дороже, чем продукция местного производства в Турции, и предлагается на рынке по более высокой цене, что ограничивает ее конкурентоспособность. Именно для решения этой проблемы и было подписано недавно соглашение о преференциальной торговле между Азербайджаном и Турцией. Оно направлено на создание возможности для проведения экспортно-импортных операций по ряду товаров на льготных условиях и расширения торгового оборота между странами. Но насколько все это поможет в нынешней ситуации, пока сказать сложно.
Классический подход
Как заявил 29 октября на пресс-конференции председатель Центрального банка Азербайджана (ЦБА) Эльман Рустамов, среднегодовая инфляция в Азербайджане по итогам 2021 года ожидается на уровне 6,2-6,5% против прогнозов в 5,4-5,8%. А в годовом выражении этот показатель ожидается на уровне 9,5-10,5%.
Главный банкир заявил, что на инфляцию в Азербайджане больше всего влияет внешний фактор. «Инфляция у нас импортная. Это, в основном, инфляция продовольствия, которая, к сожалению, второй год подряд составляет, по данным Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (FAO) более чем 30%. Вы знаете, это связано в основном с пандемией, с разрушением глобальной цепочки поставок, естественно, с удорожанием сырья и логистических расходов, из-за этого предложение продовольствия в мире очень серьезно уменьшилось», - отметил он. Кроме того, на ускорение инфляции влияют и внутренние факторы, в том числе рост тарифов на электроэнергию, газ, воду и топливо. С другой стороны, экономика отходит от пандемического кризиса, идут восстановительные работы на освобожденных землях в Карабахе и Восточном Зангезуре, в связи с чем на рынок поступает много ликвидности. Все это неизбежно приводит также к росту потребительских цен.
Но в отличие от турецкого Центробанка азербайджанский с инфляцией борется «классическим» методом - повышая учетную ставку. Так, в последние дни октября она выросла еще на 50 базовых пунктов и достигла 7%, нижний порог процентного коридора остался на уровне 6%, верхний - повышен с 7% до 8%.
ЦБА: девальвации не будет
А вот относительно влияния колебаний валют соседей на азербайджанский манат Э.Рустамов настроен более чем категорично. Этого не будет! «Определенное влияние может быть через торговый баланс, но прямого воздействия нет из-за отсутствия взаимосвязанных финансовых рынков между странами», - сказал председатель ЦБА.
Он отверг все предположения о возможной девальвации, назвав такие комментарии «некомпетентными». Главными аргументами ЦБА являются значительный профицит в платежном балансе и хорошие прогнозы относительно цен на нефть. «Напротив, существуют значительные факторы, влияющие на возможность укрепления курса маната. Это не соответствует нашей экономической стратегии, поэтому до конца года ожидаем снижения этого давления на курс в сторону укрепления», - отметил главный банкир.
При этом он уверил, что об искусственном удержании курса речь не идет: «Курс регулируется рынком. Что касается трансфертов из Госнефтефонда, то в этом процессе ЦБА играет лишь роль агента. Некоторые госрасходы должны быть оплачены. Если мы покупаем валюту, мы покупаем ее для этой цели и иногда, чтобы снизить давление на манат».
Как показывает практика прошлых лет, девальвационный кризис в Азербайджане действительно напрямую связан с ценами на нефть, вернее, с их резким падением. Поэтому нет причин не верить заявлению главного банкира страны. Вместе с тем еще одним важным гарантом маната выступают стратегические валютные резервы, а они продолжают радовать своим ростом. Так, за 9 месяцев 2021 года запасы увеличились на 3,4% - до $52,5 млрд., при этом резервов у самого Центробанка стало больше на 10,4% ($7 млрд.).
Словом, манат удары извне выдержать способен. Теперь важно, чтобы и потребительские цены не подвели и удержались в этом году хотя бы в рамках последних прогнозов. А на следующий год ЦБА обещает замедление инфляции до 5,6%. Надеемся и ждем…