GÜNƏŞ KİMİ GÖZƏL VƏTƏN
Azərbaycan işğaldan azad edilmiş ərazilərin turizm potensialının üzə çıxarılması üçün nəhəng layihələr reallaşdırmağı planlaşdırır
Azərbaycan torpaqlarının işğalına son qoymuş üçtərəfli Bəyanatın imzalanmasından cəmi 1 il keçir. Azad olunmuş torpaqlarda bərpa işləri dünya təcrübəsi üçün nadir hesab oluna biləcək templərlə getsə də, dağıdılmış, talan edilmiş şəhər və kəndlərin tezliklə tam bərpa ediləcəyini söyləmək real olmazdı. Bu gün bu ərazilərdə praktik olaraq, infrastruktur, sosial şərait yoxdur. Bəzi ərazilərdə söhbət, sadəcə, yandırılmış torpaqlardan gedir. Lakin artıq bu gün minlərlə insan müxtəlif qurumlara müraciət edərək, bu rayonlara səfər etmək istədiklərini bildirirlər. Üstəlik, söhbət heç də yalnız doğma torpaqlarını görmək arzusu ilə alışıb-yanan azərbaycanlılardan getmir. İndi Qarabağa əcnəbilər də böyük maraq göstərir. Bütün bunları, həmçinin bölgənin qeyri-adi gözəlliyə malik təbiətini, balneoloji resurslarını, möcüzə nəticəsində salamat qalmış mədəni-tarixi irsi abidələrini nəzərə alsaq, artıq yaxın illərdə Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının turizmdən ciddi gəlir götürəcəyinə şübhə qalmır.
Keçmiş günlərin şöhrəti
Əcnəbi turistlərdən (rəsmi şəxslər və ya KİV nümayəndələri yox, məhz turist) ibarət ilk qrup Qarabağa hələ bu ilin sentyabrında səfər edib. Sentyabrın 27-də Füzuli aeroportuna kommersiya sınaq uçuşu həyata keçirilib. Turda ABŞ, Böyük Britaniya, Belçika, İsveçrə, Avstriya, Almaniya, İtaliya, İspaniya, Portuqaliya, Polşa və Rusiyadan 30-dan artıq dünyaca məşhur beynəlxalq səyyah iştirak edib. Qarabağa ilk dəfə bütün dünyadan səyyahları birləşdirən 4 aparıcı beynəlxalq şəbəkənin rəhbərləri də səfər edib. Söhbət ETIC («Extremal Travellers International Congress»), MTP («Most Traveller People»), TCC («Travellers' Century Club») və «NomadMania» klubundan gedir.
Məlumdur ki, SSRİ dövründə Qarabağ regionu turizmin ən müxtəlif növləri, o cümlədən sanatoriya-kurort müalicəsi turizmi üçün ən populyar istiqamətlərdən biri olub. Yalnız 1987-ci ildə bu regiona 250 min turist baş çəkmişdi. Üstəlik, onların 50 mini Sovet terminologiyası ilə desək, uzaq ölkələrdən gəlmiş qonaqlar idi.
Dövlət Turizm Agentliyinin turizm siyasəti və strategiyası şöbəsinin müdiri Məmməd Muradovun sözlərinə görə, regionun turizm infrastrukturunun böyük hissəsi işğal illərində dağıdılıb. İşğalın turizm sahəsinə vurduğu zərərin maddi tərəfindən danışmağa belə, dəyməz – söhbət milyardlardan gedir. «Yalnız bir məqamı qeyd etmək kifayətdir ki, 1988-ci ildə regiondakı 16 mehmanxanada 891 çarpayı var idi. Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı bu infrastrukturun əhəmiyyətli hissəsi ya dağıdılıb, ya da ciddi zərər görüb», - deyə M.Muradov bildirib.
Məsələn, Prezident İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın Kəlbəcər və Laçın rayonlarına səfərləri zamanı lentə alınmış görüntülərdə İstisu qəsəbəsində bir vaxtların məşhur sanatoriyasının hansı kökə salındığı aydın şəkildə görünür. Halbuki nadir müalicəvi su mənbəyinin yanında tikilmiş bu kurort Qafqazın ilk müalicə-sağlamlıq kurortlarından olub. O, hələ 1928-ci ildə inşa edilmiş, 1970-ci ildə isə ümumittifaq statusu almışdı.
Bu, sözün birbaşa mənasında nadir su resursudur – tərkibinə görə dnüyada ikinci belə su yoxdur. İşğaladək orada mineral suyun qablaşdırıldığı zavod da fəaliyyət göstərib və o zaman həmin məhsula böyük tələbat olub. Sonradan işğalçılar bu mənbədən öz məqsədləri üçün barbarcasına istifadə etməyə başlayıb, orada öz brendləri altında su istehsal edərək, bu məhsulu xarici ölkələrə kifayət qədər baha qiymətə satıblar…
İsti bulaqlarla Kəlbəcərə qonşu olan Laçın rayonu da zəngindir. Oraya məmnuniyyətlə nəinki müalicə olunmağa, həm də məftunedici təbiətdən, minlərlə tarixi memarlıq abidəsindən (kurqanlar, qalalar, məbədlər və s.) zövq almağa, yerli mətbəxin koloritli və kalorili nümunələrindən dadmağa da gəlirdilər.
Sanatoriya-kurort mərkəzi Azərbaycanın qəlbi olan Şuşada da fəaliyyət göstərib. Burada mövsüm zamanı heç vaxt tursit çatışmazlığı yaşanmayıb. Bundan başqa, Sovet hakimiyyətinin qurulmasından, Şuşada o dövr üçün müasir kurort komplekslərinin yaradılmasından çox əvvəl qeyri-adi gözəlliyə malik, “Turşsu” və “Şirlan” kimi müalicəvi mineral su mənbələri olan bu şəhərə Azərbaycanın digər bölgələrindən, həmçinin Rusiyadan, İrandan və s. ölkələrdən zəngin insanlar axışırdılar. Bununla bağlı, tarixi faktların sayı-hesabı yoxdur. Bütün bu kurort və sanatoriyalar ciddi gəlir mənbəyi olub və bu, özünü dünyanın hər yanından qonaqları böyük sevgi ilə qarşılayan yerli əhalinin rifahında da göstərib.
İlk növbədə infrastrukturdur
Bəs, regionun keçmişdəki turizm şöhrətini geri qaytarmaq mümkün olacaqmı? Şübhəsiz ki, bəli! Bütün məhv edilmiş turizm obyektləri – o cümlədən Qubadlıda, Cəbrayılda, Zəngilanda, Ağdamda və digər şəhər və kəndlərdə – bərpa ediləcək və bunu ölkə rəhbərliyi də dəfələrlə bəyan edib. Artıq hazır planlara əsasən, Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda bu tip xidmət sahələri o qədər geniş inkişaf etdiriləcək ki, regionlar yalnız turizmin hesabına özlərini təmin edə biləcək.
Məmməd Muradovun sözlərinə görə, əsas hədəf 2030-cu ilə regionun turizm üçün təhlükəsiz zonaya çevrilməsidir. Aydındır ki, bu hədəfə nail olunması üçün bir neçə istiqamətdə ciddi iş aparılmalıdır. Regionun turizm nöqteyi-nəzərindən də inkişafı ilə bağlı strateji yanaşma ortaya qoyulmalı, burada yerüstü və hava nəqliyyatı sahəsində keyfiyyətli, rəqabət qabiliyyətli xidmətlər təmin olunmalıdır. Məlum olduğu kimi, artıq bu istiqamətdə son dərəcə fəal iş görülür. Artıq Füzulidə bir beynəlxalq aeroport istismara verilib, Zəfər yolunun inşası başa çatdırılıb. Nəticədə, indi Bakıdan, məsələn, Şuşaya 2 saatdan az müddətə çatmaq mümkündür. Əsas hədəflərdən biri Laçın və Zəngilanda daha iki hava limanının tikintisidir. Bu da səyahətçilərin bölgəyə maksimum rahat çatmasını və demək, turizmin inkişafını təmin edəcək.
Bölgədə avtomobil və dəmir yollarının tikintisi və bərpası da tam gücü ilə davam etdirilir. Məsələn, 51 kilometrlik tam yeni İstisu-Minkənd yolu tikilir və o, Laçınla Kəlbəcər arasında ikinci kommunikasiya xətti olacaq. Bu yol Laçın beynəlxalq aeroportundan İstisuya daha rahat getməyə imkan verəcək. «Vətəndaşların rahatlığı, həmçinin İstisu kurortunun bərpası, onun müasir səviyyədə qurulması üçün bu yol böyük əhəmiyyət daşıyır», - deyə Prezident İlham Əliyev regiona səfərlərindən biri zamanı bildirib.
Regionla bağlı daha bir məsələ şəhər və kəndlərin baş planının hazırlanmasıdır. Dövlət Turizm Agentliyi bu məsələdə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi ilə sıx əməkdaşlıq edir. «Bu əməkdaşlıq çərçivəsində biz artıq Şuşa, Ağoğlan, Suqovuşan və Daşaltı kimi yaşayış məntəqələrinin inkişafında, həmçinin bütün regionun baş planının hazırlanmasında iştirak edirik. Əsas hədəfimiz şəhərlərin planının hazırlanmasında dayanıqlı turizm yanaşmasının da əks olunmasıdır. Planların elan olunmasından sonra investorların cəlbi asan olacaq», - deyə M.Muradov qeyd edib.
İstiqamət və məhsullar
Əsas infrastrukturun hazır olmasından sonra regionun inkişaf planının hazırlanmasında hansı turizm istiqamətləri və məhsullarına üstünlük verilməli olduğu müəyyənləşdirilməlidir. Bu istiqamətdə də işlərə artıq başlanılıb və bu bölgədə praktik olaraq, bütün populyar turizm növlərinin tətbiqi nəzərdə tutulur.
Ekspertlərin fikrincə, münaqişənin başa çatması ilə regionun ənənəvi turizm potensilının üzə çıxması üçün yeni imkanlar açılır. İndi burada ekoloji, balneoloji, mədəni, tarixi və dağ xizək turizmi üçün geniş imkanlar var. Bu, piyada gəzintilər, kempinqlər, dağ velosiped gəzintisi, raftinq və paraşüt idmanı, isti bulaqlar yanında sanatoriyalar, qaynar vannalar, qış mövsümündə müxtəlif dağ xizəyi xidmətləridir.
Bundan başqa, məlum olduğu kimi, Şuşa Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı elan olunub və burada aparılan bərpa işlərinin başa çatmasından sonra məşhur Cıdır düzü, şübhəsiz ki, böyük mədəniyyət tədbirlərinin, festivalların, müsabiqələrin keçirildiyi məkana çevriləcək. Bu isə apriori turist cəlbi üçün stimuldur.
Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda turimz mərkəzləri ilə yanaşı, turistik marşrutların təşkili üçün də böyük potensial var. Məsələn, sivilizasiyanın beşiklərindən sayılan Azıx mağarası Füzuli şəhəri yaxınlığındakı Xocavənd rayonunda yerləşir. Təəssüf ki, mağaradakı eksponatların çoxu işğal illərində işğalçılar tərəfindən qarət olunub və bu, Azərbaycanın tarixi və arxeoloji irsinə ciddi zərbə vurub. Lakin Azərbaycanın bir çox yerində bu abidələrin bazasında eksponatların, tarixi hadisələrin interaktiv nümayişi ilə kifayət qədər maraqlı muzey kompleksləri yaradılıb. İstənilən halda, Azıx mağarasının qədim tarix həvəskarları üçün ən yaxşı vəziyyətə gətiriləcəyinə şübhə yoxdur. Bu zaman abidəyə zərər dəyməməsi üçün təhlükəsizlik qaydalarına maksimum əməl olunacaq.
Görməli yerlər kimi diqqəti çəkəcək tarixi abidələr sırasına, əlbəttə ki, Araz çayı üzərindəki məşhur Xudafərin körpüsü, alban dövrünə aid məbədlər, kurqanlar, mavzoleylər, qəbirüstü abidələr də aiddir. Bu abidələrə çoxsaylı turistlərin cəlbi üçün onlarla bağlı fəal təbliğat işləri aparılmalıdır. Bununla yanaşı, bu abidələrin tarixi mənsubiyyəti ilə bağlı dəqiq informasiyanın yayılması da vacibdir.
Yaxın perspektivdə azad olunmuş ərazilərdə işgüzar turizmin (MICE turizm) inkişafı da kifayət qədər aktual ola bilər. Bu növ turizm konfranslara, konqreslərə, biznes forumlara və s. qatılmağı nəzərdə tutur. Ekspertlər bu üzdən hesab edirlər ki, regionda mehmanxanaların inşası zamanı işgüzar dairələrin tələbləri nəzərə alınmalıdır. Yəni hotellərdə işgüzar görüşlərin keçirilməsi üçün konfrans zalları da olmalıdır.
Nəhayət, regionda daha bir turizm məhsulu spesifik «qara turizm» olacaq. Bu, hazırda dünyanın bir çox ölkəsində nnkişafa olan yeni turizm növüdür. O, həmin dövlətlərin tarixində baş vermiş faciəvi hadisələr – müharibələr, təbii fəlakətlər və s. ilə bağlıdır. Bir qayda olaraq, bu yerlərdə açıq səma altında muzeylər yaradılır və orada baş vermiş faciəni əks etdirən faktlar nümayiş olunur. Prezident İlham Əliyev Qarabağda da işğalın nəticələrinin nümayiş olunacağı yerin ayrılması haqda göstəriş verib. «Müəyyən edilmiş yerlərlə turizm marşrutlarının təşkili nəzərdə tutulur. Qoy gələnlər son 30 ildə bizim torpaqlarımızda hansı dəhşətlərin törədildiyini görsünlər», - deyə Dövlət Turizm Agentliyinin məsləhətçisi Kənan Quluzadə hələ bir müddət əvvəl bildirmişdi.
İnvestisiya cazibədarlığı
Planlar çoxdur, amma onların reallaşdırılması üçün vəsait lazımdır. Əsas infrastrukturun bərpası və s. üçün xərclərin əsas hissəsini dövlət öz üzərinə götürsə də, bu cür nəhəng işləri yalnız dövlət vəsaiti hesabına görmək real deyil. Özəl investisiyalara da ehtiyac var və onları cəlb etmək lazımdır – motivasiya, təşviq…
Dövlət Turizm Agentliyinin ekspertləri deyir ki, bunun üçün əlverişli normativ-hüquqi baza yaradılacaq, özəl investisiyaların cəlbi məqsədi ilə stimullaşdırma mexanizmləri işlənib hazırlanacaq. Bu mexanizmlərin əsas məqsədlərindən biri turizm sektoru üçün maksimal gəlirin təmin olunmasına yönəlmiş dövlət siyasətinin qurulmasıdır. Bununla yanaşı, azad olunmuş ərazilərdə investisiyaların cəlbi üçün dövlətin stimullaşdırma mexanizmi kimi, turizm zonalarının yaradılması nəzərdə tutulur. Turizm və istirahət zonaları investorlara turizm üçün vacib sahələrdə daha əlverişli investisiya rejimi təklif edəcək.
«Düşünürük ki, dünyanın bir çox ölkəsində tətbiq olunan bu mexanizm Qarabağda da tətbiq edilərsə, qısa müddətdə turizm infrastrukturunun yaradılması üçün əlverişli olacaq. Bizim məqsədimiz ən azı Qarabağın müharibədən əvvəlki turizm şöhrətini qaytarmaqdır», - deyə M.Muradov bildirib.
Məqalənin əvvəlinə qayıdaraq qeyd edək ki, Qarabağa səfərə maraq ərazilərin minalardan tam təmizlənməməsinə rəğmən, artıq çox böyükdür. Azərbaycanlılar bu günləri çox gözləyib və indi onlar yandırılmış da olsa, öz doğma torpaqlarının qoxusunu duymaq istəyir. Gələcəkdə bu bölgəyə keçmişdə olduğu kimi, turistlərin axın edəcəyinə də artıq heç bir şübhə yoxdur. İnvestorlar üçün vacib olanı miqyaslı bərpa və dirçəliş layihələrinə vaxtında qoşula bilməkdir.

Azerbaijan to implement ambitious projects to benefit from the tourism potential of liberated lands
Only a year passed since the date of the signing of the trilateral statement on Garabagh, which put an end to the 30-year occupation of Azerbaijani lands. Although the restoration of the liberated territories is underway at an almost unprecedented speed, it is unrealistic to forecast quick and complete revival of destroyed and plundered cities and villages. There is practically no infrastructure, no social conditions, while some locations have been completely wiped off. Nevertheless, thousands of people request the authorities to organise trips to these areas. It is not only about their desire to see the native lands as soon as possible, but there is also a genuine interest of foreign nationals in Garabagh. Therefore and given the beautiful scenery of the area, balneological resources, the survived monuments of cultural and historical heritage, there is no doubt that tourism will become one of the significant income sources of Garabagh and East Zangezur economic regions in the coming years.
Former glory
The first group of foreign tourists (not officials or media representatives) visited Garabagh in September. On September 27, a commercial test flight landed at the Fuzuli International Airport, with more than 30 world famous international travellers from the US, Great Britain, Belgium, Switzerland, Austria, Germany, Italy, Spain, Portugal, Poland, and Russia. For the first time, heads of four leading international travel networks - ETIC (Extremal Travellers International Congress), MTP (Most Traveller People), TCC (Travellers' Century Club), NomadMania Club – gathered in Garabagh.
It is known that during the Soviet era, Garabagh was one of the most popular destinations for various types of tourism, including spa treatment. In 1987, the region was visited by 250,000 tourists, of which 50,000 were expatriates.
According to the head of Tourism Policy and Strategy Department of the State Agency for Tourism, Mammad Muradov, most of the region's tourism infrastructure was destroyed during the occupation, with financial losses amounting to billions of dollars. “Back in 1988, the total capacity of 16 hotels operating in the region was 891 beds. But during the First Garabagh War, a significant portion of this infrastructure was destroyed or significantly damaged," Muradov said.
For example, the video footage taken during the trip of President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva to the Kalbajar and Lachin districts shows the ruins of the once famous sanatorium in Istisu built next to a unique source of healing water. It is one of the first medical and health resorts in the Caucasus built in 1928. In 1970, the resort received an All-Union status.
This is a unique water resource, which has no analogues in the world thanks to the chemical composition of water. Before the occupation, bottling plants operating here were quite successful also because their products were in great demand. Then the barbarous invaders used the resource for their own benefit, having released the products under their own brand and exported them to at fairly high prices...
The Lachin district is bordering with Kalbajar and is also rich in thermal waters. People enjoy visiting them not only for treatment, but also to admire the the scenic nature, thousands of historical architectural monuments, including burial mounds, fortresses, temples, etc., to taste the colourful and high-calorie dishes of the local cuisine.
A resort also operated in the heart of Azerbaijan, the city of Shusha. There has never been a shortage of tourists during the holiday season. Moreover, long before the establishment of Soviet power and the construction of modern resort complexes in Shusha, wealthy people from other regions of Azerbaijan, Russia, Iran, etc. visited this beautiful city with healing springs of mineral water – Turshsu and Shirlan. There is plenty of historical evidence. All these resorts and spas brought in impressive income, which eventually influenced the well-being of local residents, who happily received crowds of guests from all over the world.
Priority No.1: Infrastructure
Will it be possible to restore the former tourist glory of the region? Yes, of course! All destroyed tourist facilities, including those in Gubadli, Jabrayil, Zangilan, Aghdam and other cities and villages will be restored, as repeatedly confirmed by the country's leadership.
The recently developed plans for Garabagh and East Zangezur provide for an extensive program for the development of recreational facilities in the area, which will make it possible to ensure the self-sufficiency of the region even through tourism alone.
According to Mammad Muradov, the main goal is to turn the region into a safe zone for tourism by 2030. It is clear that in order to achieve this goal, it is necessary to work in several directions. A strategic approach to the development of the region to increase its touristic attractiveness should be developed. Also, the region needs high-quality and competitive ground and air transport services. Thus, one international airport has already been commissioned in Fuzuli. Another transport facility is the Victory Road, which can get you from Baku to Shusha in less than two hours. One of the goals of constructing two additional airports – in Lachin and Zangilan – is also related to the development of tourism to ensure maximum comfort for travellers.
Construction and restoration of railways and highways is also underway in Garabagh and the adjacent districts. In particular, a completely new 51-kilometre Istisu-Minkend road is being constructed as a second communication line between Lachin and Kalbajar. It will make it easier to get to Istisu from the Lachin International Airport. “This road is of great importance in terms of ensuring the comfort of citizens, as well as the restoration of the Istisu resort, in an attempt to upgrade it to modern standards,” President Ilham Aliyev said during one of his visits to the region.
Relevant authorities are also engaged in the development of master plans for cities and villages of the region. State Agency for Tourism cooperates actively with the State Committee for Urban Planning and Architecture in this particular matter. “As part of our cooperation, we are already developing the settlements of Shusha, Aghoghlan, Sugovushan, and Dashalty, as well as a master plan for the entire region. Our objective is to reflect the approach to sustainable tourism when developing the city plans. As soon as these plans are announced, it will be easier to attract investors,” Mr. Muradov said.
Destinations and products
After the basic infrastructure is ready, it is necessary to decide which tourism destinations and products should be developed intensively when forming a recreational strategy for the development of the region, which is already being developed and assumes the introduction of almost all popular types of tourism.
According to experts, after the war, new perspective opportunities are available for the traditional tourism potential of the region. There are ample opportunities for the development of ecological, balneological, cultural, historical, and ski tourism, including hiking, camping, mountain biking, rafting, and parachuting, sanatoriums near thermal springs, hot baths, as well as various ski services during the winter season.
Since Shusha has been declared the cultural capital of Azerbaijan, after the completion of restoration works in the city, the famous Cıdır Düzü will undoubtedly become a venue for major cultural events, festivals, and competitions. This is a priori a powerful incentive to attract tourists.
In addition to tourist centres in Garabagh and East Zangezur, there is a great potential for organising tourist routes. For example, one of the cradles of civilisation – the Azikh Cave – is located in the Khojavend district, not far from the city of Fuzuli. Unfortunately, many exhibits stored in the cave were plundered by invaders during the years of occupation, which caused irreparable damage to the historical and archaeological heritage of Azerbaijan. Interesting museums have been created in many parts of Azerbaijan thanks to such historical artefacts, rather using an interactive demonstration of exhibits and historical events. Undoubtedly, the Azykh cave will be presented to the fans of ancient history in the best possible way, while all safety measures will be carefully observed to protect the ancient monument from possible damage.
The famous Khudaferin bridge on the Araz river, Albanian temples, burial mounds, mausoleums, and tombstones are the historical artefacts that attract tourists to this area. It is necessary to launch active PR activities to attract the largest number of tourists to these artefacts, with detailed reporting of truth about their historical belonging.
Development of business tourism (MICE tourism) in the liberated territories may become quite relevant in the near future. This includes attending conferences, congresses, business forums, etc. Therefore, experts point out that during the construction of hotels in the region, it is necessary to take into account the requirements of the business community, that is, provide appropriate conference rooms for business meetings.
Finally, another tourism product in the region will be the so-called black tourism, which is a new type of tourism developing in many countries. It is associated with tragic events in the history of the state, such as wars, natural disasters, etc. Usually, open-air museums are created in such places, where the artefacts associated with tragedies are demonstrated to tourists. President Ilham Aliyev instructed to determine locations in Garabagh that would explicitly demonstrate the consequences of the Armenian occupation. "It is planned to organise tourist routes through certain locations so that visitors can see the scale of destruction, horrors that took place on our lands over the past thirty years," Kenan Guluzade, Advisor to the Chairman of the Azerbaijan State Agency for Tourism (ADTA) said.
Investment attractiveness
There are many plans, but they all need funding. Although the state bears most of the costs for restoring the basic infrastructure and other facilities in the liberated territories, it is unrealistic to complete the entire list of works through state funding only. Private investment is necessary and it needs to be attracted, motivated, and encouraged.
ADTA experts promise that a favourable regulatory framework will be created for incentive mechanisms to attract private investment. One of the main objectives of the proposed investment promotion mechanisms for the region has been identified as government policies aimed at maximising the benefits to the tourism sector. At the same time, it is planned to create tourist and recreational zones in the liberated territories as a state mechanism to encourage investors. Tourism and recreation areas will offer investors a more favourable investment regime. The main task is that the state creates the basic engineering and communication infrastructure in tourist and recreational zones.
“We believe that this mechanism used in many countries of the world will be suitable for the construction of tourism infrastructure in the short term, if it is applied in Garabagh. I would like to note that our goal is at least to return the pre-war tourist glory of Garabagh,” M. Muradov noted.
As we noted above, there is a huge interest in travelling to Garabagh, even though the territory has not been completely cleared of mines. Azerbaijanis have been waiting for this opportunity for too long and now they are eager to at least breathe in the aroma of native lands, however contaminated they are. Undoubtedly, this region will attract tourists, as in the old glorious days. The main thing for investors is not to miss the chance to get involved in ambitious restoration projects in a timely manner.