Azərbaycan yalnız torpaq azad etməyib, o həm də torpaqların əsl sahibinin kim olduğunu nümayiş etdirir
Azərbaycan Ordusunun 44 günlük müharibə və ya İkinci Qarabağ müharibəsi adlandırılan, qələbə ilə nəticələnmiş əks-hücum əməliyyatlarının üzərindən 1 il keçir. Regionumuzda reallıqları dəyişmiş bu il ümid və gözləntilərlə doludur.
Dağıntıların miqyası fonunda bərpa işlərinin miqyası
Ondan başlayaq ki, Azərbaycan torpaqlarını işğaldan azad edər-etməz, orada bərpa işlərinə başlayıb. Bu, heç də asan iş deyil. Çünki təxminən 10 min kvadrat kilometrlik ərazidə yüz minlərlə mina basdırılıb, şəhər və kəndlər xarabalığa çevrilib, yollardan, infrastrukturdan isə danışmağa belə dəyməz. Belə bir şəraitdə bərpa prosesi əslində, bir vaxtlar çiçəklənən, gözoxşayan, böyük qazanc gətirən bütöv bir regionun, yüz minlərlə dinc sakinin yurd-yuvasının tamamilə yenidən qurulmasıdır. Bərpa prosesi ilk gündən bilavasitə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin şəxsi nəzarətindədir. O, xanımı, birinci ledi Mehriban Əliyeva ilə birlikdə, demək olar ki, hər ay azad olunmuş ərazilərə baş çəkir, bərpa işlərinin gedişinə şəxsən nəzarət edir.
Ölkənin ali rəhbərliyinin xüsusi diqqəti və prosesdə şəxsən iştirak etməsi nəticəsində 1 ildə minlərlə hektar ərazi minalardan təmizlənib, bölgədə Füzuli Beynəlxalq Hava Limanı, Şuşaya aparan Zəfər yolu kimi nəhənc qurğular tikilib, əsas elektrik stansiyaları inşa və bərpa edilib. Bundan başqa, bölgənin bir sıra rayonlarında «ağıllı kənd»lərin əsası qoyulub, bir neçə şəhərin baş planı təsdiqlənib, yolların, hava limanlarının tikintisi ilə bağlı miqyaslı işlərə başlanılıb. Bütün bunlar cəmi 1 il ərzində yaşananlardır və bu, beynəlxalq ictimaiyyətin, eyni zamanda qonşu Ermənistan ictimaiyyətinin gözləri qarşısında baş verir. Bununla da, ermənilər hakimiyyətlərinin onlara onilliklər ərzində cəfəngiyyat danışdığını tədricən anlayırlar. Azərbaycan yalnız torpaq azad etməyib. O, həm də həmin torpaqların əsl sahibinin kim olduğunu hər kəsə nümayiş etdirir.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərə qayıdışın effektiv təşkili məqsədi ilə qayıdış potensialının proqnozlaşdırılması tələb olunurdu və bu ilin yazında bu istiqamətdə ilk sosioloji araşdırma – onlayn sorğu keçirilib. Sorğuda 65 min nəfər iştirak edib və onların mütləq əksəriyyəti əcdadlarının torpaqlarına qayıtmaq niyyətində olduqlarını bildiriblər.
Qarabağın dağlıq hissəsindən köçmüş ermənilər isə Ermənistan rəhbərliyinn gurultulu çıxışlarına baxmayaraq, geri qayıtmağa tələsmirlər. Bundan başqa, real məlumatlara görə, Qarabağa 20 minə yaxın erməni qayıdıb, onların əksəriyyəti də Ermənistanda və ya hər hansı başqa yerdə yaşamaq imkanı olmayanlardır. Qalanları həyatlarına Qarabağdan və ya Ermənistandan kənarda davam etmək qərarını verərək, ölkəni tərk etmiş və böyük ehtimalla heç zaman geri qayıtmayacaq Ermənistan vətəndaşlarına qoşulublar.
Reallıqlar beynəlxalq qonaqların gözləri ilə
Noyabrın 4-7-də Azərbaycanda Prezident İlham Əliyevin himayəsi altında və Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə «COVID-19-dan sonrakı dünya» mövzusunda VIII Qlobal Bakı Forumu keçirilib. Tədbirin kulminasiyası forum iştirakçılarının Şuşa şəhərini ziyarəti olub.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin forum iştirakçıları ilə görüşü, Şuşada bir sıra obyektlərin açılışı, həmçinin Şuşanı Azərbaycanın qalan hissəsi ilə sülhməramlıların nəzarətində olan ərazidən yan keçməklə birləşdirən Zəfər yolunun təntənəli açılış mərasimi 44 günlük müharibədən sonra regionda geosiyasi reallıqların nə qədər dəyişdiyini açıq şəkildə ortaya qoyub.
Şuşa Radio-Televiziya Yayım Stansiyasının təməlinin qoyulması xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Sovet illərində mövcud olmuş Şuşa Radio-Televiziya Yayım Stansiyası 1966-cı ildə tikilmişdi. Həmin illərdə televiziya və radio verilişləri Qarabağa və Naxçıvan Muxtar Respublikasına bu stansiya vasitəsilə ötürülürdü. Şuşanın işğalınadək ermənilər bu regiona tele-radio verilişlərinin yayımına mane olmaq üçün əllərindən gələni edirdilər. 1992-ci ildən isə stansiyanın fəaliyyətinə son qoyulub. İndi onun bərpası ilə Qarabağ ərazisi, həmçinin Zəngəzur və Naxçıvana yayımın həyata keçirilməsi mümkün olacaq.
Azərbaycanın Vətən müharibəsindəki Qələbəsinin miqyası təsadüf deyil ki, məhz Şuşada daha aydın hiss olunur. Latviyanın eks-prezidenti Valdis Zatlers bildirib ki, «torpaqların işğaldan azad edilməsi qərarını vermək asan deyil. Bunun üçün hərtərəfli hazır olmaq, doğru zamanı seçmək vacibdir. Azərbaycan hədəfinə nail olub. Nəticədə, azərbaycanlılar noyabrın 8-ni Zəfər Günü kimi qeyd edir».
Forumun digər iştirakçısı, Şuşaya səfər edənlər arasında olan Ukraynanın sabiq dövlət başçısı Viktor Yuşşenko deyib: «Şuşanı dağıdılmış halda görmək məyusedicidir – hər tərəf dağıntı, xarabalıqdır. Lakin iradə, ruh varsa, dağıntıları aradan qaldırmaq, hər şeyi bərpa etmək olar. Azərbaycan xalqında isə bu ruh, bu iradə var».
Danışıqlar davam edir – dəyişən nədir?
Bununla yanaşı, postmünaqişə dövrünün reallıqlarından danışarkən qeyd etmək lazımdır ki, 10 noyabr tarixli üçtərəfi bəyanatın imzalanması ilə ATƏT-in Minsk qrupu de-fakto danışıqlar platforması rolunu itirib. İndi o, yerini daha effektiv üçtərəfli formata verib – Azərbaycan, Rusiya, Ermənistan. Bu gün postmünaqişə dövrü ilə bağlı əsas məsələlərə dair müzakirələr məhz bu formatda aparılır, uzun illər düşmənçilik etmiş iki ölkənin gələcək münasibətləri məhz bu formatda təhlil edilir.
Əlbəttə ki, uzun illər ərzində yığılıb qalmış problemlərin konstruktiv həlli üçün ardıcıl yanaşma tələb olunur. İndi sərhəd problemləri, kommunikasiyaların açılması, Azərbaycanla Ermənistan arasında beynəlxalq hüquq norma və prinsiplərinə əsaslanan hərtərəfli sülh sazişinin hazırlanması kimi məsələlər həllini tapmalıdır. Bu yanaşma ilə prinsipcə, kənar oyunçular da razıdır. Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi Mariya Zaxarova noyabrın 3-də keçirdiyi brifinqdə bildirib ki, Moskva Azərbaycan-Ermənistan sərhədlərinin delimitasiyası prosesinə tezliklə start verilməsini istəyir. Zaxarovanın sözlərinə görə (onun Rusiya XİN-in mövqeyini ifadə etdiyi aydındır) Azərbaycan-Ermənistan sərhədlərinin delimitasiyası və demarkasiyası prosesinə başlanılması yaxın vaxtlarda Bakı ilə İrəvan arasındakı problemlərin kompleks həlli yolunun tapılmasına imkan verəcək. Müvafiq olaraq, Rusiya tərəfi üçün Ermənistanla sərhəd məsələlərinin həlli 2020-ci ilin müharibəsindən sonra həllini gözləyən digər məsələlərin də razılaşdırılmasına yol aça bilər.
Bundan bir gün sonra VIII Qlobal Bakı Forumunda çıxış edən Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov faktiki olaraq, bu mövqeyi təkrarlayıb. O, bildirib ki, sərhədlərin demarkasiyası ilə Azərbaycanla Ermənistan arasında münasibətlər normallaşmağa başlayacaq.
Bir müddət əvvəl – oktyabrda bu məsələyə Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan da toxunmuş, bildirmişdi ki, sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası regionda dayanıqlı sülhə nail olunmasının vacib şərtidir.
Beləliklə, bu prinsipial məsələdə tərəflərin mövqelərinin üst-üstə düşdüyü ortadadır. Hesab olunur ki, tərəflər sərhədlərlə bağlı ortaq məxrəcə gələrsə, ərazilər üzərində suverenlik, sərhədlərin çəkilməsi prosedurları kimi məsələlərdə razılaşmaq asan olacaq, bu isə kommunikasiyaların açılmasına yol açacaq.
Azərbaycanda hesab edirlər ki, bu istiqamətdə işləri məhz Ermənistan tərəfi əngəlləyir. Prezident İlham Əliyev VIII Qlobal Bakı Forumundakı çıxışında açıq şəkildə bildirib ki, Ermənistan tərəfi iki ölkənin ərazi bütövlüyünün tanınması şərti ilə sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyasına başlanılması, həmçinin sülh müqaviləsinin hazırlanması təklifinə hələ də cavab verməyib. O, Bakının sülh müqaviləsini imzalamağa və bu səhifəni çevirməyə hazır olduğunu söyləyib. Lakin Ermənistan az qala bir ildir ki, susmaqdadır.
Sərhəd problemi
Erməni tərəfinin destruktivliyinin təsdiqi kimi, Azərbaycan-Ermənistan sərhədində baş vermiş son insidenti göstərmək olar. Noyabrın 10-u, təxminən, 60 erməni hərbçisindən ibarət qrup Azərbaycan Ordusunun ayrı-ayrı sərhəd postlarını birləşdirən kommunikasiyaları pozmağa çalışıb, Qaragöl  istiqamətində metal konstruksiyalardan hazırlanmış səbətlərdən istifadə etməklə Azərbaycan Ordusunun sərhədin bu sahəsindəki mövqelərarası yolunu bağlayaraq ərazidə möhkəmlənməyə cəhd göstərib. Lakin Azərbaycan sərhədçilərinin və onların köməyinə gəlmiş xüsusi təyinatlı qüvvələrin vaxtında həyata keçirdiyi tədbirlər nəticəsində erməni hərbçilər mühasirəyə alınaraq, tərk-silah olunublar. Yalnız Rusiya sərhədçilərinin Ermənistanın hərbi rəhbərliyinin xahişi ilə hadisə yerinə gəlməsindən sonra daha ciddi insidentdən qaçmaq mümkün olub. Lakin Bakının sərt reaksiyası göstərir ki,  bu cür insidentlərin təkrarlanacağı təqdirdə, Azərbaycan tərəfi silah tətbiqi də daxil olmaqla, ən sərt tədbirlərə əl atmaq fikrindədir.
Belə təəssürat yaranır ki, Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi Rusiyanın kürəyi arxasında gizlənərək, Azərbaycana güc yolu ilə təzyiq göstərmək variantını sınamağa çalışır. Məqsəd Moskva-Bakı münasibətlərində böhran yaratmaqdır. Deyəsən, İrəvanda düşünürlər ki, regionda Rusiyanın fəal müdaxiləsi ilə qüvvələr nisbəti dəyişə bilər – ya vəziyyətdən irəli gələrək, ya da Azərbaycan-Türkiyə hərbi-siyasi alyansı qarşısında güc nümayişi məqsədi ilə.
Ermənilərin son təxribatının xüsusiyyəti onun Türkiyənin müdafiə naziri Hulusi Akarın Azərbaycana səfəri ilə eyni vaxta təsadüf etməsindədir. Xatırladaq ki, Akar səfər zamanı Türkiyənin Bakıya hərbi dəstək olduğunu bildirib, Ankaranın Azərbaycanın istənilən problemini həll etmək üçün bütün imkanlarını səfərbər etməyə hazır olduğunu deyib.
Ermənistanın əsəbinin səbəbi
Daha əvvəl – noyabrın 6-7-də Ermənistanın müdafiə naziri Xankəndidəki separatçılara baş çəkib, Sünikdə (Zəngəzur) Ermənistan hərbçilərinin vəziyyəti ilə tanış olub. Hər iki halda Arşak Karapetyanın səfərindən sonra regionda gərginlik müşahidə edilib. Erməni tərəfi göstərməyə çalışır ki, o, üzləşdiyi məğlubiyyətə rəğmən, Azərbaycanın erməni əhalinin yaşadığı regionunda hərbi-siyasi vəziyyətə təsir etmək iqtidarındadır. Bunun belə nümayişkaranə şəkildə edilməsinin də səbəbi var: guya İrəvan Bakı ilə danışıqlarda «güclü» arqumentlərə sahibdir və onlardan imtina etməyi düşünmür. Ermənistan üçün «arqument» hələ də Qarabağda qalan erməni silahlı dəstələri ola bilər. İrəvan onlara dəstəyi dayandırmağa tələsmir.
Bəs, İrəvan nədən bu qədər ehtiyat edir? Məsələ ondadır ki, noyabrın sonunda Moskvada iqtisadi məsələlərin müzakirəsi üçün üçtərəfli komissiyanın iclası olmalıdır. Güman edilir ki, bu toplantıda yekun smeta təsdiqlənəcək.
Beləliklə, kommunikasiyaların açılması prosesi dönməz xarakter alacaq.
İqtisadi razılaşmaların siyasi tərkibi isə Rusiya prezidenti Vladimir Putin, Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyev və Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın üçtərfli görüşündə (görüş vidokonfrans formatında da ola bilər) müəyyənləşə bilər. Bu onlayn görüşdə əldə olunacaq razılaşmaların yolların açılması, iqtisadi əlaqələrin bərpası üçün lazım olan siyasi-hüquqi əsası yaradacağı istisna edilmir. Görüşdə sərhəd məsələlərinin də həllinə dair prinsipial razılaşmaların əldə edilməsi ehtimalı var.
Görünən odur ki, İrəvanda bunun dönüş nöqtəsi olacağını, budan sonra regionda gedən prosesləri dayandırmağın mümkün olmayacağını anlayırlar. Bu üzdən də, ermənilər regionu münaqişəli keçmişdən uzaqlaşdırmaqda olan «tarix lokomotivi»ni ləngitməyə çalışırlar. Tarixdə irəliləməyə mane olanların aqibətinə dair nümunələr çoxdur. Ermənistan tərəfinin bu nümunələrdən dərs çıxarmağa nə qədər hazır olub-olmadığını isə yəqin ki, yaxın gələcək göstərəcək.

YEAR EQUAL TO CENTURY
A year has passed since the end of the victorious counteroffensive of the Azerbaijani army, which was called the 44-day, or Second Garabagh War. A year that changed the realities of our region, full of hopes and expectations.
Scale of recovery VS scale of destruction
Right after the liberatation of the lands from the Armenian occupation, Azerbaijan launched a full-blown restoration campaign on them. It was not easy to do because there were thousands of mines laid on the territory of about 10,000 sq.km, towns, villages, roads, and other infrastructure were in ruins. Under these circumstances, the process of restoration turned into a process of re-construction what once pleased the eyes, brought considerable income, and was a shelter for hundreds of thousands of civilians. From the very first days, the restoration process has been under the direct control of President Ilham Aliyev, who, together with his wife, First Lady Mehriban Aliyeva, visits the liberated territories almost every month and personally supervises the progress.
Thanks to close attention and personal involvement of the country's top leadership in this process thousands of hectares were cleared, large infrastructure facilities like the Fuzuli International Airport and the Victory Road to Shusha were built, and main power plants were built and restored in the past year. Also, ‘smart villages’ were founded in a number of districts, master plans for several cities were approved, and large-scale construction of other roads and airports began. All this progress was possible in one year only, before the eyes of the international community and the population of the neighbouring Republic of Armenia, which finally understands that all the stories that their own authorities had fed them for decades were nothing but fictitious fairy tales. Not only Azerbaijan returned its lands, but it also demonstrated who was their real owner.
In spring of this year, the overwhelming majority of 65,000 respondents, who took part in the first online sociological study to predict the repatriation potential of population for the effective organisation of this process, noted that they were considering the possibility of returning to native lands.
Armenian re-settlers from the mountainous part of Garabagh, however, despite the pathetic statements of their leaders, are in no hurry to return. According to real data, a little more than 20,000 residents returned to Garabagh so far, those who simply cannot afford living in Armenia or anywhere else. The rest chose to look for a better life outside Garabagh and even Armenia, joining over 12,000 citizens of Armenia who, according to many indications, left the republic forever.
International guests of the region about the realities
On November 4-7, Azerbaijan hosted the 8th Global Baku Forum on the theme World After COVID-19 organized by the Nizami Ganjavi International Centre supervised by the President of Azerbaijan. The culmination of the event was a visit of the forum participants to Shusha.
Meeting of President Ilham Aliyev with the forum participants, opening of a number of facilities in Shusha, as well as the inauguration of the Victory Road connecting Shusha with the rest of Azerbaijan bypassing communications through the zone of peacekeeping forces demonstrated the geopolitical realities of the region.
The groundbreaking ceremony of the Shusha television and radio broadcasting station was of particular importance. The station built in 1966 existed in Soviet times and broadcast TV and radio programs to Garabagh and the Nakhchivan Autonomous Republic. Before the occupation of Shusha, Armenians did everything to prevent the broadcast of TV and radio programs to these regions. Since 1992, the station suspended operations. Now, with the revival of the station, its signals will cover the territories of Garabagh, Zangezur, and Nakhchivan.
It is no coincidence that the true scale of Azerbaijan's victory could be felt in Shusha. According to the former president of Latvia Valdis Zatlers, “it is not easy to take a decision on the liberation of lands. You need to be thoroughly prepared and choose the right time. Azerbaijan achieved its goal. As a result, Azerbaijanis celebrate November 8 as the Victory Day.” Another forum participant was the former president of Ukraine Viktor Yushchenko, who said: “It is sad to see the destroyed Shusha; everything is in ruins. But all the destruction can be restored if there is an appropriate attitude and fighting spirit, which the people of Azerbaijan have enough.”
Negotiations continue. What are the changes?
Speaking about the realities of the post-conflict period, we should note that the signing of the November 9 (10) trilateral statement in fact put an end to the involvement of the OSCE Minsk Group into the conflict resolution as a negotiating platform. Now there is a more effective trilateral format, including Azerbaijan, Russia, and Armenia. Thanks to this format, it is now possible to coordinate the key parameters of post-conflict co-existence and the issues related to the coexistence of the peoples of Azerbaijan and Armenia in the future.
Certainly, constructive elimination of all the problems that have accumulated over many years requires a consistent approach, meaning the resolution of all the border issues, opening communications, and preparations for signing a comprehensive peace treaty between Azerbaijan and Armenia based on the norms and principles of international law.
In principle, external players agree with this approach. On November 3, speaking at a briefing at the Russian Foreign Ministry, official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova said that Moscow supported the earliest possible launch of the process of delimitation of the Azerbaijani-Armenian border. According to Zakharova, who voiced the official position of the Russian Foreign Ministry, the launch of delimitation and demarcation processes will make it possible to find a comprehensive solution to the problem between Baku and Yerevan. Consequently, the settlement of border issues with Armenia may have a beneficial effect on the coordination of all the other issues left after the 2020 war.
A day later, speaking at the 8th Global Baku Forum, Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov actually repeated this position, noting that with the demarcation of borders relations between Azerbaijan and Armenia would normalise. Earlier in October, Turkish President Recep T. Erdogan also touched upon this issue and called the process of border demarcation and delimitation an important condition for establishing lasting peace in the region.
Thus, we can see that the positions of the parties on this fundamental issue obviously match. It is assumed that if they come to an agreement on the border issue, it will be easier to agree on the recognition of sovereignty over the territories and the procedures for passing the borders, which is a condition for unblocking communications.
According to Azerbaijan, Yerevan is impeding the intensification of processes in the above direction. In his speech at the 8th Global Baku Forum, President Aliyev categorically stated that there was still no response from Armenia to the proposal to conduct delimitation and demarcation of the Azerbaijani-Armenian border on the basis of recognising the territorial integrity of the two states, as well as concluding a peace treaty. Azerbaijan is ready to sign a peace treaty and to turn the page over. But Armenia has remained silent for about a year.
Border problem
The recent incident on the Azerbaijani-Armenian border is an illustration of the destructive line that the Armenian side prefers to follow. On November 10, approximately 60 Armenian militants made an attempt to disrupt communications between the border posts of the Azerbaijani army, having installed barrage structures and gaining a foothold near the Lake Garagol. However, thanks to the timely action of the Azerbaijani border guards and special forces, Armenians were surrounded and disarmed. Due to the intervention of the Russian border guards and at the request of the Armenian military leadership, it was possible to avoid a more serious incident. At the same time, Baku's tough reaction suggests that if such incidents take place again, Azerbaijan can take more decisive actions, including the use of weapons.
Apparently, the military and political leadership of Armenia is trying to test the available options using force against Azerbaijan and hiding behind the Russian peacekeeping forces. The goal is to provoke a crisis in relations between Moscow and Baku. Yerevan hopes to change the balance of power in the region through Russia's active intervention, whether it be under the influence of circumstances or the need to demonstrate its strength in the face of the growing Azerbaijani-Turkish military-political alliance.
Interestingly, Armenian provocations coincided with the visit of the Turkish Defense Minister Hulusi Akar to Azerbaijan and his statements about Turkey's military support to Baku, as well as Ankara's readiness to mobilise all its capabilities to solve any problem in Azerbaijan.
Why Armenia is nervous
On November 6-7, the Armenian Defense Minister Arshak Karapetyan visited the separatists in Khankendi and the military positions in Syunik (Zangezur). In both cases, tensions were observed in the region. Armenians are trying to demonstrate that, despite the defeat, they continue to influence the military-political situation in the Armenian-populated region of Azerbaijan. Moreover, they do this demonstratively, perhaps to show the firmness of their negotiating positions and to make it clear that Yerevan has its own ‘strong’ arguments in negotiations with Baku, which it is not going to abandon. But the real ‘argument’ for Armenia can be the armed Armenian detachments still remaining in Garabagh, which Yerevan is in no hurry to stop supporting.
What is Yerevan afraid of? It is expected that a meeting of the trilateral commission on resolving economic issues takes place at the end of November in Moscow to finalise the estimates. As part of subsequent internal approvals in each country, the parties should approve the budgets for the next year for each of the organisations involved in restoration operations. Thus, the process of unblocking communications will become irreversible.
The political component of economic agreements can be determined as part of a trilateral meeting between the leaders of Russia, Azerbaijan, and Armenia, possibly through a video conference. The agreements reached at the online meeting can provide necessary political and legal basis for unblocking of the roads and restoring economic ties between the countries. It is quite likely that the parties reach fundamental agreements on border issues as well.
Apparently, they understand in Yerevan that this will be the starting point, after which it will be impossible to reverse the regional processes. That’s why they are trying to impede the pace of history leading the region away from the conflict past. There are many examples in history showing how attempts to slow down the progress ended. But only time will probably show if Armenians can learn from these lessons.