Azərbaycan yalnız torpaq azad etməyib, o həm də torpaqların əsl sahibinin kim olduğunu nümayiş etdirir
Azərbaycan Ordusunun 44 günlük müharibə və ya İkinci Qarabağ müharibəsi adlandırılan, qələbə ilə nəticələnmiş əks-hücum əməliyyatlarının üzərindən 1 il keçir. Regionumuzda reallıqları dəyişmiş bu il ümid və gözləntilərlə doludur.
Dağıntıların miqyası fonunda bərpa işlərinin miqyası
Ondan başlayaq ki, Azərbaycan torpaqlarını işğaldan azad edər-etməz, orada bərpa işlərinə başlayıb. Bu, heç də asan iş deyil. Çünki təxminən 10 min kvadrat kilometrlik ərazidə yüz minlərlə mina basdırılıb, şəhər və kəndlər xarabalığa çevrilib, yollardan, infrastrukturdan isə danışmağa belə dəyməz. Belə bir şəraitdə bərpa prosesi əslində, bir vaxtlar çiçəklənən, gözoxşayan, böyük qazanc gətirən bütöv bir regionun, yüz minlərlə dinc sakinin yurd-yuvasının tamamilə yenidən qurulmasıdır. Bərpa prosesi ilk gündən bilavasitə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin şəxsi nəzarətindədir. O, xanımı, birinci ledi Mehriban Əliyeva ilə birlikdə, demək olar ki, hər ay azad olunmuş ərazilərə baş çəkir, bərpa işlərinin gedişinə şəxsən nəzarət edir.
Ölkənin ali rəhbərliyinin xüsusi diqqəti və prosesdə şəxsən iştirak etməsi nəticəsində 1 ildə minlərlə hektar ərazi minalardan təmizlənib, bölgədə Füzuli Beynəlxalq Hava Limanı, Şuşaya aparan Zəfər yolu kimi nəhənc qurğular tikilib, əsas elektrik stansiyaları inşa və bərpa edilib. Bundan başqa, bölgənin bir sıra rayonlarında «ağıllı kənd»lərin əsası qoyulub, bir neçə şəhərin baş planı təsdiqlənib, yolların, hava limanlarının tikintisi ilə bağlı miqyaslı işlərə başlanılıb. Bütün bunlar cəmi 1 il ərzində yaşananlardır və bu, beynəlxalq ictimaiyyətin, eyni zamanda qonşu Ermənistan ictimaiyyətinin gözləri qarşısında baş verir. Bununla da, ermənilər hakimiyyətlərinin onlara onilliklər ərzində cəfəngiyyat danışdığını tədricən anlayırlar. Azərbaycan yalnız torpaq azad etməyib. O, həm də həmin torpaqların əsl sahibinin kim olduğunu hər kəsə nümayiş etdirir.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərə qayıdışın effektiv təşkili məqsədi ilə qayıdış potensialının proqnozlaşdırılması tələb olunurdu və bu ilin yazında bu istiqamətdə ilk sosioloji araşdırma – onlayn sorğu keçirilib. Sorğuda 65 min nəfər iştirak edib və onların mütləq əksəriyyəti əcdadlarının torpaqlarına qayıtmaq niyyətində olduqlarını bildiriblər.
Qarabağın dağlıq hissəsindən köçmüş ermənilər isə Ermənistan rəhbərliyinn gurultulu çıxışlarına baxmayaraq, geri qayıtmağa tələsmirlər. Bundan başqa, real məlumatlara görə, Qarabağa 20 minə yaxın erməni qayıdıb, onların əksəriyyəti də Ermənistanda və ya hər hansı başqa yerdə yaşamaq imkanı olmayanlardır. Qalanları həyatlarına Qarabağdan və ya Ermənistandan kənarda davam etmək qərarını verərək, ölkəni tərk etmiş və böyük ehtimalla heç zaman geri qayıtmayacaq Ermənistan vətəndaşlarına qoşulublar.
Reallıqlar beynəlxalq qonaqların gözləri ilə
Noyabrın 4-7-də Azərbaycanda Prezident İlham Əliyevin himayəsi altında və Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə «COVID-19-dan sonrakı dünya» mövzusunda VIII Qlobal Bakı Forumu keçirilib. Tədbirin kulminasiyası forum iştirakçılarının Şuşa şəhərini ziyarəti olub.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin forum iştirakçıları ilə görüşü, Şuşada bir sıra obyektlərin açılışı, həmçinin Şuşanı Azərbaycanın qalan hissəsi ilə sülhməramlıların nəzarətində olan ərazidən yan keçməklə birləşdirən Zəfər yolunun təntənəli açılış mərasimi 44 günlük müharibədən sonra regionda geosiyasi reallıqların nə qədər dəyişdiyini açıq şəkildə ortaya qoyub.
Şuşa Radio-Televiziya Yayım Stansiyasının təməlinin qoyulması xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Sovet illərində mövcud olmuş Şuşa Radio-Televiziya Yayım Stansiyası 1966-cı ildə tikilmişdi. Həmin illərdə televiziya və radio verilişləri Qarabağa və Naxçıvan Muxtar Respublikasına bu stansiya vasitəsilə ötürülürdü. Şuşanın işğalınadək ermənilər bu regiona tele-radio verilişlərinin yayımına mane olmaq üçün əllərindən gələni edirdilər. 1992-ci ildən isə stansiyanın fəaliyyətinə son qoyulub. İndi onun bərpası ilə Qarabağ ərazisi, həmçinin Zəngəzur və Naxçıvana yayımın həyata keçirilməsi mümkün olacaq.
Azərbaycanın Vətən müharibəsindəki Qələbəsinin miqyası təsadüf deyil ki, məhz Şuşada daha aydın hiss olunur. Latviyanın eks-prezidenti Valdis Zatlers bildirib ki, «torpaqların işğaldan azad edilməsi qərarını vermək asan deyil. Bunun üçün hərtərəfli hazır olmaq, doğru zamanı seçmək vacibdir. Azərbaycan hədəfinə nail olub. Nəticədə, azərbaycanlılar noyabrın 8-ni Zəfər Günü kimi qeyd edir».
Forumun digər iştirakçısı, Şuşaya səfər edənlər arasında olan Ukraynanın sabiq dövlət başçısı Viktor Yuşşenko deyib: «Şuşanı dağıdılmış halda görmək məyusedicidir – hər tərəf dağıntı, xarabalıqdır. Lakin iradə, ruh varsa, dağıntıları aradan qaldırmaq, hər şeyi bərpa etmək olar. Azərbaycan xalqında isə bu ruh, bu iradə var».
Danışıqlar davam edir – dəyişən nədir?
Bununla yanaşı, postmünaqişə dövrünün reallıqlarından danışarkən qeyd etmək lazımdır ki, 10 noyabr tarixli üçtərəfi bəyanatın imzalanması ilə ATƏT-in Minsk qrupu de-fakto danışıqlar platforması rolunu itirib. İndi o, yerini daha effektiv üçtərəfli formata verib – Azərbaycan, Rusiya, Ermənistan. Bu gün postmünaqişə dövrü ilə bağlı əsas məsələlərə dair müzakirələr məhz bu formatda aparılır, uzun illər düşmənçilik etmiş iki ölkənin gələcək münasibətləri məhz bu formatda təhlil edilir.
Əlbəttə ki, uzun illər ərzində yığılıb qalmış problemlərin konstruktiv həlli üçün ardıcıl yanaşma tələb olunur. İndi sərhəd problemləri, kommunikasiyaların açılması, Azərbaycanla Ermənistan arasında beynəlxalq hüquq norma və prinsiplərinə əsaslanan hərtərəfli sülh sazişinin hazırlanması kimi məsələlər həllini tapmalıdır. Bu yanaşma ilə prinsipcə, kənar oyunçular da razıdır. Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi Mariya Zaxarova noyabrın 3-də keçirdiyi brifinqdə bildirib ki, Moskva Azərbaycan-Ermənistan sərhədlərinin delimitasiyası prosesinə tezliklə start verilməsini istəyir. Zaxarovanın sözlərinə görə (onun Rusiya XİN-in mövqeyini ifadə etdiyi aydındır) Azərbaycan-Ermənistan sərhədlərinin delimitasiyası və demarkasiyası prosesinə başlanılması yaxın vaxtlarda Bakı ilə İrəvan arasındakı problemlərin kompleks həlli yolunun tapılmasına imkan verəcək. Müvafiq olaraq, Rusiya tərəfi üçün Ermənistanla sərhəd məsələlərinin həlli 2020-ci ilin müharibəsindən sonra həllini gözləyən digər məsələlərin də razılaşdırılmasına yol aça bilər.
Bundan bir gün sonra VIII Qlobal Bakı Forumunda çıxış edən Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov faktiki olaraq, bu mövqeyi təkrarlayıb. O, bildirib ki, sərhədlərin demarkasiyası ilə Azərbaycanla Ermənistan arasında münasibətlər normallaşmağa başlayacaq.
Bir müddət əvvəl – oktyabrda bu məsələyə Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan da toxunmuş, bildirmişdi ki, sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası regionda dayanıqlı sülhə nail olunmasının vacib şərtidir.
Beləliklə, bu prinsipial məsələdə tərəflərin mövqelərinin üst-üstə düşdüyü ortadadır. Hesab olunur ki, tərəflər sərhədlərlə bağlı ortaq məxrəcə gələrsə, ərazilər üzərində suverenlik, sərhədlərin çəkilməsi prosedurları kimi məsələlərdə razılaşmaq asan olacaq, bu isə kommunikasiyaların açılmasına yol açacaq.
Azərbaycanda hesab edirlər ki, bu istiqamətdə işləri məhz Ermənistan tərəfi əngəlləyir. Prezident İlham Əliyev VIII Qlobal Bakı Forumundakı çıxışında açıq şəkildə bildirib ki, Ermənistan tərəfi iki ölkənin ərazi bütövlüyünün tanınması şərti ilə sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyasına başlanılması, həmçinin sülh müqaviləsinin hazırlanması təklifinə hələ də cavab verməyib. O, Bakının sülh müqaviləsini imzalamağa və bu səhifəni çevirməyə hazır olduğunu söyləyib. Lakin Ermənistan az qala bir ildir ki, susmaqdadır.
Sərhəd problemi
Erməni tərəfinin destruktivliyinin təsdiqi kimi, Azərbaycan-Ermənistan sərhədində baş vermiş son insidenti göstərmək olar. Noyabrın 10-u, təxminən, 60 erməni hərbçisindən ibarət qrup Azərbaycan Ordusunun ayrı-ayrı sərhəd postlarını birləşdirən kommunikasiyaları pozmağa çalışıb, Qaragöl  istiqamətində metal konstruksiyalardan hazırlanmış səbətlərdən istifadə etməklə Azərbaycan Ordusunun sərhədin bu sahəsindəki mövqelərarası yolunu bağlayaraq ərazidə möhkəmlənməyə cəhd göstərib. Lakin Azərbaycan sərhədçilərinin və onların köməyinə gəlmiş xüsusi təyinatlı qüvvələrin vaxtında həyata keçirdiyi tədbirlər nəticəsində erməni hərbçilər mühasirəyə alınaraq, tərk-silah olunublar. Yalnız Rusiya sərhədçilərinin Ermənistanın hərbi rəhbərliyinin xahişi ilə hadisə yerinə gəlməsindən sonra daha ciddi insidentdən qaçmaq mümkün olub. Lakin Bakının sərt reaksiyası göstərir ki,  bu cür insidentlərin təkrarlanacağı təqdirdə, Azərbaycan tərəfi silah tətbiqi də daxil olmaqla, ən sərt tədbirlərə əl atmaq fikrindədir.
Belə təəssürat yaranır ki, Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi Rusiyanın kürəyi arxasında gizlənərək, Azərbaycana güc yolu ilə təzyiq göstərmək variantını sınamağa çalışır. Məqsəd Moskva-Bakı münasibətlərində böhran yaratmaqdır. Deyəsən, İrəvanda düşünürlər ki, regionda Rusiyanın fəal müdaxiləsi ilə qüvvələr nisbəti dəyişə bilər – ya vəziyyətdən irəli gələrək, ya da Azərbaycan-Türkiyə hərbi-siyasi alyansı qarşısında güc nümayişi məqsədi ilə.
Ermənilərin son təxribatının xüsusiyyəti onun Türkiyənin müdafiə naziri Hulusi Akarın Azərbaycana səfəri ilə eyni vaxta təsadüf etməsindədir. Xatırladaq ki, Akar səfər zamanı Türkiyənin Bakıya hərbi dəstək olduğunu bildirib, Ankaranın Azərbaycanın istənilən problemini həll etmək üçün bütün imkanlarını səfərbər etməyə hazır olduğunu deyib.
Ermənistanın əsəbinin səbəbi
Daha əvvəl – noyabrın 6-7-də Ermənistanın müdafiə naziri Xankəndidəki separatçılara baş çəkib, Sünikdə (Zəngəzur) Ermənistan hərbçilərinin vəziyyəti ilə tanış olub. Hər iki halda Arşak Karapetyanın səfərindən sonra regionda gərginlik müşahidə edilib. Erməni tərəfi göstərməyə çalışır ki, o, üzləşdiyi məğlubiyyətə rəğmən, Azərbaycanın erməni əhalinin yaşadığı regionunda hərbi-siyasi vəziyyətə təsir etmək iqtidarındadır. Bunun belə nümayişkaranə şəkildə edilməsinin də səbəbi var: guya İrəvan Bakı ilə danışıqlarda «güclü» arqumentlərə sahibdir və onlardan imtina etməyi düşünmür. Ermənistan üçün «arqument» hələ də Qarabağda qalan erməni silahlı dəstələri ola bilər. İrəvan onlara dəstəyi dayandırmağa tələsmir.
Bəs, İrəvan nədən bu qədər ehtiyat edir? Məsələ ondadır ki, noyabrın sonunda Moskvada iqtisadi məsələlərin müzakirəsi üçün üçtərəfli komissiyanın iclası olmalıdır. Güman edilir ki, bu toplantıda yekun smeta təsdiqlənəcək.
Beləliklə, kommunikasiyaların açılması prosesi dönməz xarakter alacaq.
İqtisadi razılaşmaların siyasi tərkibi isə Rusiya prezidenti Vladimir Putin, Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyev və Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın üçtərfli görüşündə (görüş vidokonfrans formatında da ola bilər) müəyyənləşə bilər. Bu onlayn görüşdə əldə olunacaq razılaşmaların yolların açılması, iqtisadi əlaqələrin bərpası üçün lazım olan siyasi-hüquqi əsası yaradacağı istisna edilmir. Görüşdə sərhəd məsələlərinin də həllinə dair prinsipial razılaşmaların əldə edilməsi ehtimalı var.
Görünən odur ki, İrəvanda bunun dönüş nöqtəsi olacağını, budan sonra regionda gedən prosesləri dayandırmağın mümkün olmayacağını anlayırlar. Bu üzdən də, ermənilər regionu münaqişəli keçmişdən uzaqlaşdırmaqda olan «tarix lokomotivi»ni ləngitməyə çalışırlar. Tarixdə irəliləməyə mane olanların aqibətinə dair nümunələr çoxdur. Ermənistan tərəfinin bu nümunələrdən dərs çıxarmağa nə qədər hazır olub-olmadığını isə yəqin ki, yaxın gələcək göstərəcək.

Азербайджан не только отвоевал собственные земли, но также продемонстрировал, кто является их настоящим хозяином
Прошел год со времени завершения победоносного контрнаступления Азербайджанской армии, получившего название 44-дневная, или Вторая Карабахская война. Год, изменивший реалии нашего региона, полный надежд и ожиданий.
Масштабы восстановления на фоне масштабов разрушений
Начнем с того, что сразу же по возвращении освобожденных от оккупации земель Азербайджан приступил к их восстановлению. Это было нелегко сделать, поскольку на территории около 10 тыс. кв. км были заложены сотни тысяч мин, города и деревни находились в руинах, дорог не было, инфраструктура отсутствовала. В таких условиях процесс восстановления превращался в процесс строительства сызнова того, что когда-то цвело и радовало глаз, приносило немалый доход, было кровом для сотен тысяч мирных жителей. Процесс восстановления с первых же дней находится под непосредственным контролем Президента Азербайджана Ильхама Алиева, который вместе с супругой, первой леди Мехрибан Алиевой практически каждый месяц посещает освобожденные территории и лично контролирует ход восстановительных работ.
Именно пристальное внимание и личное участие в данном процессе высшего руководства страны привели к тому, что за год разминированы тысячи гектаров земель, построены грандиозные сооружения, такие как Физулинский международный аэропорт, Дорога Победы в Шушу, сооружены и восстановлены ключевые электростанции. Также осуществлена закладка «умных сел» в ряде районов, одобрены генеральные планы нескольких городов, начата масштабная работа по строительству иных дорог и воздушных портов. И все это за год, перед глазами международной общественности и общественности соседней Армении, которая понемногу стала понимать, что все те россказни, которыми их десятилетиями кормила собственная власть, оказались фикцией. Азербайджан не только отвоевал собственные земли, но также продемонстрировал, кто является их настоящим хозяином.
Весной текущего года завершилось первое социологическое исследование - онлайн-опрос, проведенный с целью прогнозирования репатриационного потенциала для эффективной организации возвращения на освобожденные от оккупации территории. В опросе приняли участие 65 тыс. человек, и подавляющее большинство из них отметили, что рассматривают возможность возвращения на земли предков.
А вот армянские переселенцы из нагорной части Карабаха, несмотря на бравурные заявления руководителей Армении, свой выбор в пользу возвращения делать не торопятся. Более того, согласно реальным данным, в Карабах вернулись немногим более 20 тыс. жителей, да и то те, кто просто не имеет физической возможности жить в Армении или где-нибудь еще. Остальные предпочли искать лучшей жизни за пределами Карабаха и даже Армении, присоединившись к тем свыше 12 тыс. граждан РА, которые по очень многим признакам безвозвратно ее покинули.
Реалии глазами международных гостей
4-7 ноября в Азербайджане проходил VIII Глобальный Бакинский форум на тему «Мир после COVID-19», организованный Международным центром Низами Гянджеви под попечением Президента Азербайджана. Кульминацией мероприятия стало посещение участниками форума города Шуша.
Встреча Президента Ильхама Алиева с участниками форума, открытие в Шуше ряда объектов, а также торжественное открытие Дороги Победы, связывающей Шушу с остальным Азербайджаном, минуя коммуникации, проходящие через зону ответственности миротворческих сил, были призваны продемонстрировать изменившиеся за год по прошествии 44-дневной войны геополитические реалии в регионе.
Особое значение имеет закладка фундамента Шушинской телерадиовещательной станции. Существовавшая в советские годы Шушинская телерадиовещательная станция была построена в 1966 году. В советское время телерадиопрограммы передавались с помощью этой станции в Карабах и Нахчыванскую Автономную Республику. До оккупации Шуши армяне всячески препятствовали передаче телерадиопрограмм в эти регионы. С 1992 года она перестала функционировать. Теперь, с возрождением станции, ее сигналы будут охватывать территории Карабаха, а также Зангезура и Нахчывана.
Не случайно истинный масштаб результатов Победы Азербайджана можно было почувствовать именно в Шуше. По словам экс-президента Латвии Валдиса Затлерса, «решение об освобождении земель от оккупации принять нелегко. Для этого нужно быть всесторонне подготовленным, выбрать правильное время. Азербайджан добился цели. В результате азербайджанцы отмечают 8 ноября как День Победы». А другой участник форума, посетивший Шушу, экс-президент Украины Виктор Ющенко сказал: «Грустно видеть разрушенную Шушу - все в развалинах, в руинах. Но все разрушения можно восстановить при наличии соответствующего настроя и боевого духа, которыми переполнен азербайджанский народ».
Переговоры продолжаются - что поменялось
Между тем, говоря о реалиях постконфликтного периода, нельзя не отметить, что в результате подписания трехстороннего заявления от 9 (10) ноября Минская группа ОБСЕ де-факто перестала выполнять роль переговорной площадки, уступив место более эффективному трехстороннему формату - Азербайджан, Россия, Армения. Именно в этом формате сегодня ведутся основные согласования параметров постконфликтного существования и решаются вопросы будущего сосуществования двух враждовавших долгие годы государств.
Конечно, конструктивное решение всех накопившихся за долгие годы проблем требует последовательного подхода, заключающегося в необходимости решения всех пограничных вопросов, открытия коммуникаций, подготовки всеобъемлющего мирного договора между Азербайджаном и Арменией, базирующегося на нормах и принципах международного права.
С таким подходом в принципе согласны и внешние игроки. 3 ноября, выступая на брифинге в МИД РФ, официальный представитель внешнеполитического ведомства России М.Захарова заявила, что Москва выступает за скорейший запуск процесса делимитации азербайджано-армянской границы. По ее словам, а она озвучивает официальную позицию МИД РФ, начало процесса делимитации и демаркации армяно-азербайджанской границы в ближайшее время позволит найти комплексное решение проблемы между Баку и Ереваном. Следовательно, для российской стороны урегулирование пограничных вопросов с Арменией может благоприятно сказаться и на согласовании всех других, оставшихся после войны 2020 года.
Через день, выступая в рамках VIII Глобального Бакинского форума, глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов фактически повторил данную позицию, отметив, что с демаркацией границ отношения между Азербайджаном и Арменией нормализуются. Ранее в октябре президент Турции Р.Т.Эрдоган также затронул эту тему, назвав процесс демаркации и делимитации границ важным условием для установления прочного мира в регионе.
Таким образом, налицо совпадение позиций сторон по этому принципиальному вопросу. Считается, что если они придут к общему знаменателю относительно границ, будет легче договариваться по вопросам признания суверенитета над территориями и процедурам прохождения границ, что является условием для разблокирования коммуникаций.
По мнению Азербайджана, именно Ереван торпедирует активизацию процессов в указанном направлении. В своей речи на VIII Глобальном Бакинском форуме Ильхам Алиев прямо заявил, что от Армении до сих пор нет ответа на предложение о проведении делимитации и демаркации азербайджано-армянской границы на основе признания территориальной целостности двух стран, а также о заключении мирного договора. Азербайджан готов подписать мирный договор, перевернуть страницу. Но Армения уже около года все еще хранит молчание.
Пограничный камень преткновения
В качестве иллюстрации деструктивной линии поведения армянской стороны можно привести недавний инцидент на азербайджано-армянской границе. Так, 10 ноября армянские военные в составе около 60 человек предприняли попытку нарушить коммуникации, связывающие отдельные пограничные посты подразделений Азербайджанской армии, установив заградительные сооружения и закрепившись в районе озера Гарагель. Однако благодаря своевременным действиям азербайджанских пограничников и прибывших с подкреплением бойцов спецназа армянские военные были окружены и разоружены. Вмешательство российских пограничников, вернувших, по просьбе армянского военного руководства, армянских военных, фактически позволило избежать более серьезного инцидента. В то же время жесткая реакция Баку позволяет предполагать, что при повторении подобных инцидентов азербайджанская сторона намерена предпринять более решительные действия, вплоть до применения оружия.
Складывается впечатление, что военно-политическое руководство Армении пытается опробовать варианты силового давления на Азербайджан, укрываясь за спинами российской стороны. Цель - спровоцировать кризис в отношениях между Москвой и Баку. В Ереване рассчитывают на изменение баланса сил в регионе посредством активного вмешательства России - будь то под влиянием обстоятельств или из необходимости продемонстрировать свою силу перед лицом крепнущего азербайджано-турецкого военно-политического альянса.
Особенность армянских провокаций в том, что они совпали с визитом главы оборонного ведомства Турции Хулуси Акара в Азербайджан и его заявлениями о военной поддержке Турцией Баку, а также готовности Анкары мобилизовать все свои возможности для решения любой проблемы АР.
Причины нервозности Армении
Еще ранее, 6-7 ноября, армянский министр обороны наведывался к сепаратистам в Ханкенди и посещал позиции своих сил в Сюнике (Зангезуре). В обоих случаях после визитов Аршака Карапетяна в регионе наблюдалась напряженность. Армянская сторона пытается показать, что, несмотря на поражение, она продолжает влиять на военно-политическую ситуацию в армянонаселенном регионе Азербайджана. Причем делается это в демонстративной форме, по-видимому, чтобы показать твердость своих переговорных позиций и дать понять, что Ереван располагает собственными «сильными» аргументами в переговорах с Баку и не собирается от них отказываться. «Аргументом» для Армении могут выступать вооруженные армянские отряды, все еще остающиеся в Карабахе. От поддержки их Ереван отказываться не торопится.
Чего же так опасается Ереван? Дело в том, что в конце ноября в Москве должно состояться заседание трехсторонней комиссии по решению экономических вопросов. Предполагается, что она должна окончательно утвердить сметы. И в рамках последующих внутренних согласований в каждой стране, для каждой из задействованных в восстановительных работах организаций должны быть выделены бюджеты на следующий год. Таким образом, процесс разблокирования коммуникаций примет необратимый характер.
Политическая составляющая экономических договоренностей может быть определена в рамках трехсторонней встречи президента России Владимира Путина, главы азербайджанского государства Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна - возможно, в формате видеоконференции. Договоренности в рамках этой онлайн-встречи могут предоставить необходимую политико-правовую основу для реализации процесса по деблокированию путей и восстановлению экономических связей. Вполне вероятно, что на этой встрече будут достигнуты принципиальные договоренности и по решению пограничных вопросов.
В Ереване, по всей видимости, понимают, что это будет отправной точкой, после которой обратить вспять региональные процессы будет уже невозможно, и стараются притормозить движение локомотива истории, уводящего регион прочь от конфликтного прошлого. История знает немало примеров, чем заканчивались попытки стать поперек прогресса, а вот насколько армянская сторона окажется способной усвоить эти уроки, покажет, наверное, самое ближайшее будущее.