Bakıda peşəkarların təşəbbüsü ilə I Teatr festivalı keçirilib
Bakıda teatr mütəxəssislərinin təşəbbüsü ilə Birinci Qısa Tamaşalar Festivalı keçirilib. Əslində bu, çoxdanın ideyasıdır. Pandemiya olmasaydı, festival bu ilin may ayında keçirilə bilərdi. Ancaq həyat öz düzəlişlərini etdi və Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə avqustun 6-da Teatro.az portalı “4.4” qısametrajlı tamaşaların festival- müsabiqəsini elan etdi. Rəqəmlər arasında niyə nöqtə var? Təşəbbüskarlar bununla həm Azərbaycanın 44 günlük azadlıq müharibəsində qələbəsinin ildönümünə, həm də bu tarixi hadisənin sələfi - 2016-cı ilin dörd günlük aprel döyüşlərinə işarə vurublar. Festival Mədəniyyət Nazirliyinin, Dövlət Akademik Musiqili Teatrının və Beynəlxalq Teatr Tənqidçiləri İttifaqının dəstəyi ilə keçirilib. Tədbirdə dövlət teatrlarının, antrepriza teatrların və müstəqil teatrların kollektivləri iştirak edib. Repertuar afişasına videoformatda lentə alınmış və nümayiş etdirilən 22 tamaşa daxil olub. Müddət - ekran vaxtının 15 dəqiqəsindən çox olmayıb.
«4.4» müharibəsi gənc rejissorların gözləri ilə
Təşkilatçılar tərəfindən qoyulan mövzu təsadüfi deyil. İnformasiya səbəbi - ölkəmizin Qarabağ uğrunda azadlıq müharibəsindəki Zəfər bayramı - rejissorun eksperimental yaradıcılığının şərtləri ilə üzvi şəkildə çulğaşmışdı. İştirakçılar bu tarixi faktın önəmini 15 dəqiqəlik səhnə vaxtında mizan-səhnə, simvol və metaforalarla teatr dilində ifadə etməli və öz münasibətlərini bildirməli idilər. Dörd gün davam edən festival marafonunda peşəkarlardan ibarət səlahiyyətli münsiflər heyəti tərəfindən təmsil olunan yüksək heyət hər bir tamaşanın bədii və səhnə səviyyəsini müəyyənləşdirib. Münsiflər heyətinin tərkibində əməkdar incəsənət xadimi, sənətşünas, professor İsrafil İsrafilov (sədr), əməkdar incəsənət xadimi, teatr eksperti Aydın Talıbzadə, əməkdar incəsənət xadimi, rejissor Mehriban Ələkbərzadə, əməkdar incəsənət xadimi, yazıçı-dramaturq Əli Əmirli, eləcə də xalq artisti Pərviz Məmmədrzayev təmsil olunub.
Münsiflər heyətinin üzvləri ilə 4.4 festivalının iştirakçıları arasında keçirilən fərdi söhbətlər panel müzakirəsi deyildi. Bu, tərbiyəçilərlə şagirdlər arasında söhbət də deyildi, peşəkar və yaradıcı maraq yoldaşlarının söhbəti idi. Yüksək peşəkar nəticə üçün eyni dərəcədə maraqlı olan tərəflər arasında söhbət idi. Məxfi, açıq, insani və peşəkarcasına dürüst söhbət. Hər bir işin təhlili - qərəzdən uzaq, ətraflı və obyektiv idi. Münsiflər heyətinin üzvləri göstərilən hər bir işə – düşüncəsindən tutmuş gerçəkləşdirilməsinə kimi ədalətli qiymət verərək, qısa tamaşaların yeni başlayan müəlliflərinə milli teatr rejissorluğu incəsənətinin mövqelərinin gücləndirilməsinə yönəlmiş peşəkar etibar və tənqidi söz ustalığı dərsi keçiblər. Təəssüf ki, əsərlərini videoçəkiliş formatında təqdim edən qısa tamaşa müəllifləri kinokamera obyektivi ilə işləmək həvəsinə qapılaraq, televiziya və ya kino tamaşası müstəvisinə keçiblər, teatrın “ehtimal halları” olan öz qanunları və “burada və indi” fəaliyyət vaxtı olduğunu unudublar.
22 rejissor versiyası, 22 cəhd
Festival hadisəyə çevrildi, həm də təkcə ona görə yox ki, pandemiya zamanı teatr aləmi və onun pərəstişkarları bu cür tədbirlər üçün “acıblar”. 22 rejissor variantı, “Müharibə” adlı problemin mahiyyətinə baxmaq üçün edilən 22 cəhd, məzmun və forma baxımından tam mükəmməl olmasa da, yaratmaq, düşünmək, sınamaq istəyi ortaya qoyurdu. Bəzən anlaşılan olmasa da, bəzən dəqiq olmasa da, bəzən dramaturgiya peşəkarlığı və rejissor vurğuları çatışmasa da, emosional və ehtiraslı idilər.
Bəzən rejissorların aktyor oyunu vasitəsi ilə öz hisslərini və düşüncələrini ifadə etmək cəhdləri ədəbi dialoqlara qədər sirayət edirdi və səhnələri illüstrasiya səviyyəsinə salırdı. Amma festivallar məhz bunun üçün lazımdır ki, ölkəmizdə “Müəlliflik hüququ haqqında” qanuna uyğun olaraq, tamaşaların müəllifləri olan rejissorlar anlaya bilsinlər ki, onların hər biri tamaşaları izləyici mühakiməsinə göndərən zaman necə bir məsuliyyət daşıyırlar. Əlbəttə, rejissorluq potensialı açıq gözə çarpan əsərlər də var idi, lakin onlar “mükafat qazanan yer” meyarına qalxa bilmədilər. Bunların sırasına Könül Şahbazova-Qasımovanın “Son nəfəsə qədər” (Bakı Uşaq və Gənclər Teatrı) plastik tamaşasının adını çəkmək olar. İfaçıları «contemporary» (burada və indi) üslubuna yaxınlaşdıran xalqın qəhrəmanlıq şücaəti ideyasını ifadə etmək cəhdi, quruluşçunun praktiki canlandırma üzrə yetərincə təcrübəsi olsaydı, uğur qazana bilərdi. Abdulla Elşadlının “Storyboard” əsəri (Müstəqil Human Teatrı) cəsarətli, bəyanat səviyyəsində hazırlanıb, ancaq bu, rejissorun quruluşçu ideyasına çevrilə bilməyib.
Rejissorun düşündüyü hekayəni biz görmədik: o, quruluşçunun özünün istedad coşqusundan doğan aktyorluq ehtiraslarının və duyğularının qalağı altında dəfn olunub. Rejissor Zülfiyyə Əliyevanın təklif etdiyi “Xarıbülbül əfsanəsi” (Gəncə Kukla Teatrı) animasiya tamaşası versiyası da maraqlı və maarifləndirici ola bilərdi, ancaq bunun üçün müəllif animasiya imkanlarının əsirliyindən qaçaraq, kukla teatrının estetikası və imkanları şərtlənən teatr sənəti xətti ilə getməli idi.
- Festivalda təqdim olunan, amma mükafat almayan rejissor layihələrinin ümumi qiymətləndirməsi necədir?
Əməkdar incəsənət xadimi, teatrşünas, professor Aydın Talıbzadə:
- Qısa videoformatda festivala göndərilən çox sayda zəif, uğursuz, forma və bədii tərtibat baxımından köhnəlmiş tamaşalar arasında sırf konseptual quruluşlu rejissor işləri az idi. Əksər hallarda bunlar məktəb səhnəciklərinə bənzəyən qısa əsərlər idilər, festival mövzusunu səthi səviyyədə çılğınlıqla 40-50-ci illərin teatr poetikası müstəvisində işıqlandırmağa çalışırdılar. Bunların fonunda Emil Bakuvinin (Milli Akademik Dram Teatrı) Svetlana Alekseyeviçin “Müharibənin qadın üzü yoxdur” romanı əsasında quruluş verdiyi səhnə miniatürü yetərincə parlaq görünürdü. Səhnə miniatürünün həddindən şit bər-bəzəkli qadın qəhrəmanının arxasında oturduğu və üzərindəki yaş qumların içində nahar üçün serviz axtardığı yemək masasının frontal kəsiyi bir an içində əsgərlərin addımlayan çəkmələri üçün tramplinə çevrildi. Rejissor bu mizan-səhnə ilə parlaq şəkildə bildirib ki, müharibə sözün əsl mənasında yolunda olan hər şeyi tapdalayır, insanlığın bütün maddi və ruhi mədəniyyətini məhv edir, o cümlədən onun mental vərdişlərini sıfırlayır. Düşünürəm ki, bu, Alekseyeviçin sənədli hekayəsinin mahiyyətini vizual bədii obrazlarda rəmziləşdirmək üçün maraqlı cəhd idi. Bununla, Emil Bakuvi çağdaş konseptual istiqamətə yad olmadığını və çağdaş rejissor düşüncəsinin kateqoriya aparatına sahib olduğunu sübut etdi. Bu festivalda «ƏSA» İnklüziv Teatrının kollektivi məni sevindirdi, mənə elə gəlir ki, o, peşəkar yola qədəm qoyur və baş rejissor Nihad Qulamzadə aktyorlarla daha inamlı və dəqiq işləməyə başlayır. Mən indi, sadəcə, müsbət şeylərdən danışdım. Biz parlaq işləri və teatr kollektivinə rəhbərlik edə bilən rejissorları o zaman gözləyə bilərik ki, bizim bütün teatr mühitimiz səfərbər olsun və irəliyə doğru keyfiyyətli sıçrayış edə bilsin.
- Bu festivalla bağlı sizin hansı peşəkar gözləntiləriniz var idi?
İsrafil İsrafilov, festivalın münsiflər heyətinin sədri:
- Birincisi, istənilən festival iştirakçıların səviyyəsindən və sayından asılı olmayaraq, özlüyündə bir hadisədir. Nə gizlədim, pandemiya ilə əlaqədar ölkənin mədəni həyatında bir sakitlik hökm sürür. Gözlənilmədən qısa tamaşalar festivalı keçirmək ideyası yarandı. Mədəniyyət Nazirliyi və Teatro.az portalının əməkdaşlığı ilə bu səhnə möcüzəsi baş verdi. Bu, möcüzə idi, çünki gözlənilməz idi və cəsarətli idi. Biz hamımız ölkəmizin teatr həyatında bir növ ikinci nəfəsin açılmasını hiss etdik.
Festivalın nəticələri isə onun vaxtında və zəruri olduğunu göstərdi. Festival, aydındır ki, ümidlərin və coşqunun görüş yeridir. Onu deyim ki, coşqu yetərincə idi, ancaq təqdim olunan işlər arasında yalnız bir neçəsi diqqətə layiq idi.
İkincisi, heç bir məntiqli insan festival iştirakçılarının yaradıcılığının gələcəkdə necə olacağını indidən deməyə çalışmaz. Çünki həm həyatda, həm də yaradıcılıqda taleyimizə təsir edən çox sayda obyektiv və subyektiv amillər var. Təqdim olunan əsərlərə görə bu gənc rejissorların istedadının səviyyəsini qiymətləndirmək olduqca çətindir. Özünüz də bildiyiniz kimi, bu əsərlər sırf teatr tamaşaları deyil və ona görə də onları bu keyfiyyətdə qiymətləndirmək çətindir. Film-tamaşa kimi onların çoxu diqqətəlayiqdir. Bu əsərlərin müəllifləri arasında istedadlı insanlar da az deyil, amma etiraf etməlisiniz ki, 15 dəqiqəlik səhnə vaxtında konkret mövzuda bədii bütövlük yaratmaq çətindir, demək olar ki, mümkün deyil. Sevindirici haldır ki, bəziləri uğur qazanıb.
Teatr rejissorluğunun gənc nəsil probleminə gəlincə, festival iştirakçıları arasında, təəssüf ki, mən parlaq, qeyri-adi dəst-xətt görmədim.
Artıq neçə illərdir ki, rejissorluq sənətini araşdırıram və deyə bilərəm ki, aktyorluqdan fərqli olaraq rejissor istedadı uzun illərdən sonra özünü büruzə verir. Rejissor istedadı, almaz kimi, uzun illər cilalama tələb edir.
Festivalın bağlanışı
Dövlət Akademik Musiqili Teatrının binasında anlamlı adı olan “4.4” qısa tamaşalar festivalının bağlanış mərasimi keçirilib. Mədəniyyət nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev vurğulayıb ki, yeni başlanmış festival teatr sənətinin inkişafı, yeni peşəkar kadrların yetişdirilməsi, yeni teatr formalarının üzə çıxarılması üçün çox vacib və zəruridir. Layihənin rəhbəri və təşəbbüskarlarından olan Vidadi Qafarov göstərdiyi köməyə görə Mədəniyyət Nazirliyinə təşəkkür edərək dedi:
“Festival ənənəvi olacaq və ölkənin gənc rejissorlarını yaradıcı inkişafa, yeni forma və ideyalar axtarışına həvəsləndirəcək. Peşəkar dialoqun başlanğıcı qoyulub və bu, davam etdirilməlidir”.
Tədbirin direktoru Elçin Cəfərov tədbirdə iştirak edənləri festivalın başa çatması münasibətilə təbrik edərək, mükafat qazanan tamaşaların mükafatlandırma mərasimini elan edib. Beləliklə, Tərlan Abdullayev (“Son görüş”, Lənkəran Dram Teatrı) III yerə və 750 manat mükafata layiq görülüb; ikinci yeri və 1000 manat mükafatı Zaur Əliyev (“44”, Dövlət Akademik Musiqili Teatrı, Bakı) qazanıb; birinci yerə və 1500 manat mükafata, həmçinin “Dəfnə” kubokuna Nihad Qulamzadə (“Qonşu”, “ƏSA” İnklüziv Teatrı) layiq görülüb.
- Gələn il festival necə olacaq? Orada da peşəkar və həvəskar kollektivlər bərabər şəkildə iştirak edəcək, yoxsa format dəyişdiriləcək?
Festivalın direktoru, teatrşünas, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, “YUĞ” teatrının ədəbi-dram hissə müdiri Elçin Cəfərov:
- Hə, biz belə də planlaşdırmışdıq. Birincisi, bu, ilk festivaldır və hazırlıq üçün elə də çox vaxt yox idi. İkincisi, bu il biz işlərin ciddi seçimini aparmadıq: müsabiqəyə təqdim olunmuş 30-a yaxın ərizədən 22-si qəbul olundu.Gələn il bu müsabiqədə iştirak etmək istəyənlərin hazırlaşmağa və seçimə daha çox vaxtı olacaq, uyğun olaraq, seçim daha sərt olacaq. Bundan başqa, festivalın proqramına həm müsabiqəli, həm də qeyri-müsabiqəli işlərin nümayişi daxil ediləcək. Amma yenə də bu məsələni Mədəniyyət Nazirliyi ilə müzakirə etdikdən sonra ona yenidən baxıla bilər.
- Tamaşa müddəti eyni qalacaq, 15 dəqiqə?
- Yox. Biz vaxtı 30 dəqiqəyə qədər uzatmaq qərarına gəldik.
- Festivalın mövzu istiqaməti dəyişəcək, yoxsa həmişəlik “4.4” adı altında qalacaq?
- Festivalın adı olduğu kimi qalacaq - “4.4”. Ancaq mövzu dəyişkən olacaq.
- Tamaşaların nümayişi ekran formasında qalacaq?
- Yox. Tamaşalar real vaxt rejimində təqdim olunacaq.
- Festivalın bütün təşəbbüsçülərinə və qurucularına uğurlar, festivalın özünə isə uzun və xoşbəxt yaradıcılıq ömrü arzulayırıq.

Baku hosted the 1st Theatre Festival initiated by the masters of stage
The 1st Theatre Festival initiated by theatre experts was held in Baku. In fact, the idea was there for a long time. Pandemic thwarted the intentions of the organisers to hold the festival in May 2021. However, thanks to the support of the Ministry of Culture, Teatro.az announced on August 6 a theatre festival of short performances named 4.4. What does that dot between the numbers stand for? This is a tribute of the initiators both to the anniversary of Azerbaijan's victory in the 44-day war of liberation, and to the preceding historical event—the four-day battles in April 2016. The festival was supported by the Ministry of Culture, State Academic Musical Theatre, and the International Union of Theatre Critics. It was attended by representatives of state-run, entreprise, and independent theatres. The repertoire includes 22 performances demonstrated in video format. The maximum duration of performances is 15 minutes of screen time.
War 4.4 as seen by young directors
The theme of the festival was not accidental. The occasion—the victory of Azerbaijan in the liberation war for Garabagh—was organically combined with the director's view of experimental creativity. Participants were required to express their attitude and understanding of the significance of the historical fact in 15 minutes of stage time through the theatrical language of mise-en-scenes, symbols, and metaphors. During the four days of the festival, a competent jury of professionals assessed the artistic and staging qualities of each performance. The jury consisted of the Honoured Artist, art critic, professor Israfil Israfilov (chairman), Honoured Artist, theatre expert Aydin Talibzade, Honoured Artist, director Mehriban Alakbarzade, Honoured Artist, writer and playwright Ali Amirli, as well as the People's Artist Parviz Mammadrzayev.
Confidential conversation between the jury members and the participants of the festival was not a panel discussion. It was not a conversation between mentors and students, but professional and creative partners. A conversation between parties equally interested in a highly professional outcome. A confidential, open, humane, and professionally honest conversation. The analysis of each performance was not biased, but detailed, and objective. Thanks to a fair assessment of each performance—from its conception to implementation—the jury gave the ‘newbie’ authors of short performances a master-class in professional trust, and criticism to strengthen the positions of the national theatre director. Unfortunately, the authors of short performances were tempted to work behind a video camera, hence their works looked like something made for television or cinema. Perhaps they forgot that the Theatre has its own laws with their ‘proposed circumstances’ and the action taking place ‘here and now’.
22 director's versions, 22 attempts
The festival was a phenomenon not only because the artists and their fans have become thirsty for such events during the pandemic. Certainly, 22 director's versions, 22 attempts to reflect on the essence of a war as a problem were not perfect neither in content nor in form, but demonstrated a willingness to create, invent, and try. Not always intelligible, not always accurate, not always professional in terms of drama development and directorial accents, but emotional and passionate. Sometimes the feelings and expressiveness of action were more than the staged view of the director. Sometimes the attempts of directors to express their feelings and thoughts resembled literary dialogues, turning the action into a simple illustration. That’s why we need festivals so that the authors, which according to the applicable copyright laws of Azerbaijan are directors, could know the measure and degree of moral, ideological, artistic, and professional responsibility for the performances they present to the audience. Of course, there were works with a pronounced directorial potential, but they did not deserve awards. One of them was Konul Shahbazova-Gasimova’s Until the Last Breath of the Baku Theatre for Children and Youth. It was an attempt to express the idea of popular heroism through the contemporary style (here and now) could be a success had the director enough experience to implement the idea in practice. Abdulla Elshadly’s Shot by Shot (independent theatre Insan) was provocative and challenging, but incomplete as the director's production. We could not see the director’s view of the story; in fact, it was buried under a heap of acting passions and emotions, as a product of the talented director’s hot temper. The animation performance The Legend of Xarıbülbül (Ganja Puppet Theatre), presented by Zulfiyya Aliyeva could also be fascinating and interesting if the author avoided going too deep into the pool of animation possibilities, and used the theatrical action thanks to the aesthetics and possibilities of the puppet theatre.
"In general, how would you assess the projects that did not get awards at the festival?"
Prof. Aydin Talibzade, Honoured Artist, Theatre Critic:
"There were very few purely directorial, conceptually structured works. Many of them were weak, unsuccessful, outdated in form and artistic conception. In most cases, these short works were more like school matinees, zealously trying to contribute to the theme of the festival using the poetic language of the 1940-1950s. One of such works was a stage miniature by Emil Bakuvi based on Svetlana Alexeevich’s War Does Not Have a Woman's Face (National Academic Drama Theatre), which looked quite appealing. There was a front view of a dining table covered with wet sand. Behind the table sat a woman looking in the sand for her plate, which suddenly turned into a military platform with a group of soldiers marching. Obviously, the director hinted at the war literally destroying everything on its path, the entire material and spiritual culture of humankind, including its mental development. I believe that this was an interesting attempt to symbolise the essence of Alexeevich's documentary story in visual artistic images. Thus, Emil Bakuvi proved that he was well familiar with modern conceptual direction and that he owned the categorical tools needed for a modern director. I was also pleased to watch the work of the ESA Inclusive Theatre, which gradually develops into a professional team. With each new performance, director Nihad Gulamzade presents a more confident and accurate work with his actors. That’s all I can tell you about my positive observations. We can expect outstanding works and directors capable of leading a theatrical collective only when our entire theatrical environment is able to mobilise and advance."
"What were your professional expectations about this festival?"
Israfil Israfilov, Chairman of Jury:
"Any festival, regardless of the level and number of participants, is a phenomenon in itself. To be honest, there was a long pause in the cultural life of our country due to the pandemic. Then suddenly, there was an idea to hold a festival of short performances. Thanks to the support of the Ministry of Culture and Teatro.az, it was possible to make this stage miracle true. It was a miracle indeed, because it was an unexpected and bold move. It was like breathing a second life to the theatrical life of Azerbaijan.
“The festival showed that it was a timely and necessary experience. Festivals are known to be a place where expectations and enthusiasm meet. There was more than enough enthusiasm, but only a few of the presented performances deserved attention.
“Secondly, no reasonable person is able to predict the future achievements of the attendees. For there are many objective and subjective factors that affect our destiny both in our life and professional career. It is extremely difficult to judge the level of talent of these young directors by their works presented at the festival. These works are not purely theatrical performances. Therefore, it is difficult to assess them in this quality. Many of them are worth attention as films-performances though. There are many gifted people among the authors, but we must admit that it is difficult, almost impossible to make an artistically rewarding performance on a specific topic in 15 minutes of stage time. I am happy that some authors could do this.
“As for the problem of the young generation of directors, I did not notice bright creators among the participants, unfortunately.
“From what I have discovered in these years researching the art of directorship, I can tell you that, unlike acting, the director's talent shows itself after many years. It’s like a diamond, which needs many years of grinding.”
Closing of the festival
The closing ceremony of the festival was held at the State Academic Musical Theatre. First Deputy Minister of Culture Elnur Aliyev said that the festival was very important and necessary to develop theatrical art, to contribute to the education of new professionals, and to identify new theatrical forms. The head and one of the initiators of the project, Vidadi Gafarov, thanked the Ministry of Culture for the support: “The festival will become traditional and encourage young directors for creative development, the search of new forms and ideas. It’s the start of a professional dialogue, which we must continue."
Director of the event, Elchin Jafarov, congratulated the participants and announced an award ceremony for the performances. The awardees were Tarlan Abdullayev for The Last Meeting by the Lankaran Drama Theatre (3rd place and ₼750), Zaur Aliyev for 44 by the State Academic Musical Theatre, Baku (2nd place and ₼1,000), and Nihad Gulamzade for Neighbour by the ESA Theatre (1st place, ₼1,500, and the Laurel Cup).
"What will the festival look like next year? Are you going to invite professional and amateur groups. Will you change the format of the event?"
Director of the festival, theatre expert, art historian, head of the literature and drama section of the Yugh Theatre, Elchin Jafarov:
"Yes, that's what we planned. This is our first festival, we did not have much time for preparation. This year we did not apply strict rules during the selection process; hence we accepted 22 of almost 30 performances submitted for review. Next year, the applicants will have more time to prepare, while the selection process will be more demanding. In addition, the festival program will include both competitive and non-competitive works. But it can still be revised after discussing this issue with the Ministry of Culture."
"What about the performance period – 15 minutes as in this year?"
"No. We decided to extend the period to 30 minutes."
"Are you going to change the theme of the festival? What about its name, will it be the same 4.4 as now?"
"The name of the festival will remain the same, but the themes will change regularly."
"Will the video format of performances remain the same as well?"
"No. Everything will be in real time."
"We wish all the initiators and organisers of the festival good luck! And long and happy creative life to the festival itself."